Tak Karlín už má analýzu…

Featured Image

A jakou, panečku! Takže bez zbytečných okolků – jdeme na to.

Zaměřuji se zejména na závěr tohoto, ehm, dokumentu. Ostatně velká část textu se line ve stejném duchu. Všechno je skvělý, udělali to výborně a v restrikcích je třeba pokračovat. Dovolím si hned na začátek trochu odbočit. Autoři pamfletu několikrát zmiňují, že řešení parkování v Karlíně není předmětem tohoto dokumentu. Přesto tuto problematiku rozebírají prakticky v každém bodě a je zcela zřejmé, že připravují živnou půdu pro chystané změny parkování v Praze 8.

Je nám krásně naservírováno, že “Obecně lze konstatovat, že nová organizace dopravy má jednoznačně pozitivní vliv na dopravní obsluhu oblasti Karlína na kole a v kombinaci se zavedením zóny 30 se zvýšila bezpečnost dopravy. Podrobněji je vliv zavedení nové organizace dopravy z hlediska omezení tranzitu, zkvalitnění cyklodopravy a dopravy v klidu rozepsán v následujících podkapitolách.”

Bullshit. Lžete

Jako když tiskne. Nejenže tato studie postrádá jakékoli zdroje ohledně zvýšení bezpečnosti, ale raději se ani nenamáhá zjistit si data (z dobrého důvodu), která by měli se svými přístupy venku za 10 minut, a já se s tím musím srát v ovčan módu půl dne. Nehodovost meziročně vzrostla o 11,8%, z 51 nehod za srovnatelné období na 57. Tomu říkáte zvýšení bezpečnosti provozu? Ani prd, vážení.
 

 
A omezení tranzitu? Autoři vcelku správně tvrdí, že už dříve byl nízký. Docela se nabízí otázka, proč je jedním z cílů snížení podílu tranzitní dopravy, když je tak nízký, nemyslíte? Každopádně se množství tranzitní dopravy zmenšilo jen minimálně, což autoři ostatně připouští. Jediné, co to znamená, že lidi jezdí do Karlína cíleně… To je mi ale překvápko, jeden by řekl, že si projíždí Karlínem jen tak z obdivu k skvěle vykonané práci. Důvodem nesnížení již tak nízkého tranzitu je prý to, že řidiči nedodržují povolenou rychlost (???) a fakt, že “…v souvislosti s tím také neochota zpomalovat před křižovatkami (zejména v případě Pernerovy ulice) a respektovat přednost zprava.”. Opět tedy nejde o bezpečnost, jak už je zvykem. Na závěr odstavce bych rád připomenul, že Obecní policie je oprávněna měřit rychlost pouze za účelem zvýšení bezpečnosti provozu.

A zase zpátky k parkování. Jeden by ani neřekl, že fotodokumentace, dá-li se tomu tak říkat, bude spočívat prakticky jen v ukázkách nesprávně zaparkovaných automobilů. Dokonce několikrát odkazují na drasticky nebezpečné protisměrné parkování. Když se podíváte na fotografie pořádně, zjistíte, že se řidiči chovají vcelku slušně a snaží se co nejméně překážet. Obzvláště zajímavá a výživná je pasáž o parkování v druhé řadě. Analýza tvrdí: „V některých dostatečně širokých „jednosměrných“ ulicích se zákazem vjezdu motorových vozidel je k podélnému zaparkování vozidel ve druhé řadě využíván právě cyklokoridor, ačkoliv je vyznačen piktogramy.“ Neříká náhodou zákon, že je možné parkovat v druhé řadě, pokud necháme alespoň 3 metry pro každý jídní pruh? Vzhledem k tomu, že ulice jsou osazeny značkou pro jednosměrný provoz, tak kde je proboha problém? Taky jsem nikde nenašel nic o tom, že by bylo parkování na piktogramech V 20 zakázáno. Rozhodně se nejedná o vyhrazený jízdní pruh. Tak jako co?

Závěr analýzy? Samá chvála, nezapomněli zmínit brzdící “polštáře” v křižovatkách, jejichž jediným účelem je donutit řidiče, aby se místo provozu věnoval hledání nejméně drncavé cesty, pochválí si optické psychologické brzdy v Pernerově, ačkoliv výše uvedli, že řidiči nezpomalují, navýšení již tak enormního množství svislého značení a pokutování motoristů za zastavení, které je v souladu se zákonem (a jiné, které v souladu není). Dále pár přesných a detailně odzdrojovaných čísel (poměrně hojně, značné množství, mírně navýšen), faktů (bezesporu přispělo ke zvýšení bezpečnosti) a aby vypadala delší, spousta obrázků. Inu, studie, jak má být.
Takže, milá Praho 8, potažmo Magistráte, neserte lidi, možná jednou pohár přeteče a můžou se začít ptát i na jiné věci, třeba proč na zateplení tří škol potřebujete 230 mega bez DPH.


12.09.2013 JK
 
 

Data byla získána z Jednotné dopravní vektorové mapy provozované Ministerstvem dopravy obsahující data vložená Policií České republiky. Pokud jsou data od Ministerstva dopravy, potažmo Ministerstva vnitra, správná, pak si za získanými daty stojím a jsem schopen je plně obhájit. Ostatně dokázat opak může kdokoliv a kdykoliv sám.
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
702x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!