Sufýr, mufýr…masmédyum, klystýr.

Featured Image

Aneb úvaha nad rolí veřejnoprávního masmedia, která mi není zatím úplně zřejmá.

(výstraha: článek je příšerně, neskutečně dlouhý…a při pročtení odkazů čtení zabere možná dvě hodiny. tak pozor na to, než to vůbec začneš číst, milý čtenáři…)

Tak třeba ta Evropská unie. Nehledí na zpátečnické zaprdlé názory z doby kamenné a čelí výzvám zítřka, výzvám smělým, leč zpátky ni krok. Globální oteplování je již částečně věcí překonanou, teď to má hlavičku „boj se změnami klimatu“, byť Brusel snad z nostalgie oteplování zatím na svém blogýsku zmiňuje. Možná mají admina dlouhodobě na neschopence, to fakt netuším. Někteří vědci tvrdí, že ani vlivem lidí, ani vlivem krav se neotepluje více, nežli je adekvátní normálnímu běhu světařádu(snad ještě zbývá izolovaně prozkoumat prdy volů, oddělených od krav), jiní tvrdí, že se naopak nacházíme na počátku periody ochlazovací…kdo ví. Klima je každopádně sviňa a škodí, kde to jen jde, ať je zima nebo teplo, i když někteří si to nemyslí. Já si myslím, že když se díky klimatu ztrácejí lidé, není to pro lidi dobré.

Proto byl také kdysi založen při OSN vědecký thinktank IPCC, který změny klimatu důkladně prozkoumal a naštěstí celý svět včas varoval.

Na změny klimatu, ať v období oteplování, tak v období stability či ochlazování fungují naštěstí stejné způsoby boje. Není tedy nutno strategii boje měnit, můžeme ponechat v chodu například podporu fotovoltaice, uhlíkovou burzu s klimaodpustky, závazek snížení produkce CO2 do roku x o xy%, teď už ale opravdu konec s energií 3x fuj, získanou z jádra, z uhlí, z vodních děl…všechno špatně. Co v temném včerejšku klimatické nevědomosti sloužilo, v osvíceném dnes prostě škodí.

Doufám, že díky objevu škodlivosti vodních děl na nemocné klima nedostane vláda ČR příkaz z brusele vysoušet jihočeské rybníky…

Pravda, Evropské komisi se chvíli dařilo tajit vědeckou zprávu o negativním vlivu prosazování biopaliv, ale když agentura Reuters provařila i utajovanou část zprávy, sami milovníci převažující žluté na polích, Zelení, uznali jistou „kontroverzi“ biopaliv a zelený lišák Liška v českém veřejnoprávním masmediu uznal, že od biopaliv trošku ustupuje, ale například podpora fotovoltaiky je dobrá věc a…Škoda, že se tento postoj, reagující racionálně na realitu, nedostal až do kocourkovského parlamentu, jinak by se těžko poslanecká sněmovna narychlo sešla den před volbami do PS 2010 a podporu biopaliv odhlasovala. Jeden by čekal, že Brusel poslušným parlamentům členských zemí svobodně nařídí konec protlačování biopaliv, ale zřejmě mají v bruseli drobné dopravní zpoždění a ani letos se to asi nestihne blocknout.

To je podle mne obrovská spousta investigativního materiálu, mraky námětů k prošťourání, pullitzerky létající vzduchem pro schopné a neohrožené žurnalistu, ale takové kocourkovské veřejnoprávní medyjum to všechno nechává celkem chladným. Nějak tomu nerozumím. Ve hře je politicko-ekonomická budoucnost přinejmenším celé Evropy, ve hře jsou desítky, možná stovky miliard eurokreditů, vycucaných z lidí formou daní z pšouků a financování projektů, navržených na základě pavědeckých teorií. Ale zřejmě je to stále pod úroveň veřejnoprávních investigativců zabývat se tím. Kupodivu ani rozhovor Petra Macha (Svobodní) se soudruhem biopodnikatelem Babišem Stb.Csc. před oním hlasováním o podpoře biopaliv na téma: „…své poslance mám jisté, nač tedy ten odpor proti biopalivům, pane Mach…“ – nezaujal jinak vysoce investigativní ČT natolik, aby mu věnovala pozornost, případně pozadí celé věci. Voda plyne, Brusel chrlí svoje duševní ejakuláty, politici podporují loupež století a vyvážené kocourkovské masmedyjum je fklídku…pohoda.

Ačkoliv je internet plný článků, rozhovorů a videí na téma GO/CO2=hoax, veřejnoprávní ČT pokojně přehodí výhybku z katastrofického oteplování na boj s klimatem, tak jak jí přehodil Brusel a klimaneurotici a život jde dál. Možná že nakonec ty kravské pšouky umí nejen oteplení oteplit, ale i urychlit ochlazování a stáda krav nebo aktivní lidé dovedou klima svou přítomností rozkolísat na obě strany. To by mohlo být…Pak už je tedy jediná možnost krávy i lidstvo vyhladit. Nic jiného asi rozkolísané klima zklidnit nedokáže.

Pravda, pokud například hlava státu váhá s podpisem Lisabonské protektorátní smlouvy, dozvíme se díky mediím, co si o tom myslí kdejakej vocas na ulici v Bramborově nad Řepou nebo jakýsi údajný profesor filozofie na jakési univerzitě kdesi v Evropě: „Klaus is nazi and antieuropean…ble ble ble…kdo proti bruseli, ten proti nám…bláblá…“ To nastává téměř investigativní horečka. Jinak pohoda, tabáček. Nemít internet, život by byl vlastně úžasně veřejnoprávně v pořádku, stěrače by stíraly, trumpety troubily. Jen díky nadšencům, co například zveřejňují projevy z EP na YouTube, se dozvídáme, že Euparlament je všechno možné, jen ne rada osvícených. Spíše hard-core club pro devianty, posedlé byrokratickými orgiemi. Pokud se v EP najde někdo s mozkem, ostatní oceňují jeho projevy bučením a boucháním do stolu. 21.století, kdy si pomalu začneme balit kufry a začneme osidlovat jiné planety a v sídle řízení Evropy se bučí a haleká…Ale ani to v ČT neuvidíme.

Mraky lidí stále považují za realitu to, co řekne kocourkovské veřejnoprávní medium (a Blesk), neb je vyvážené a nestranné(TM). Ne každý má prostě na připojení peníze nebo signál nebo náladu. Platí to, co řekne ta pani v televizi, táto. Platí se za to peníze, hlásá to o sobě, že je to objektivní medyjum sufýr mufýr…tak asi jo, že jo. Nebo ne ? Porovnám-li informační ruch na internetu s obsahem ČT, jejímž úkolem je přinášet vyvážené zpravodajství – těžko se zbavit dojmu, že placená ČT žurnalistika je něco víc než dámská cancárna alá Tah dámou, antidepresivum pro komunistické důchodce ve formě promítání TV Novin z předlistopadového období nebo nástroj stabilizace destabilizace, způsobené zmrdy s politickou mocí. Jsem zvědav, jestli po zafinancování Havlova věčného a už značně únavného odcházení, prokládaného reportážemi o léčení jeho chrchlání či jeho chuti si na starý kolena aspoň trošku někde zabombardovat, zbylo v kasičce něco málo alespoň na ty občasné alternativní filmové Noci, vysílané obvykle po druhé hodině ranní, neb je jasné, že kdo žije alternatývně, mámo, tak ponocuje a přes den spí. Mohu si být zcela jist, že to, co se dozvím v televizi, bude na netu také a bude to tam zabírat asi 5% prostoru. Zbytek zaberou informace buď stejné nebo přesnější nebo zcela opačné. Já bych očekával, že ve vyváženém zpravodajství se dozvím i ty informace opačné, ne jen ty první. Leč hovno.

Minimálně veřejnoprávní kanál drží jakousi lajnu, která mně uspává a neříká o pohybu ve společnosti nic nebo jen část, která je bez toho zbytku bezcenná. Je to projev neschopnosti nebo někdo chce mít diváky uspané ? Pravda, i veřejnoprávní harmonie má svá investigativní okénka typu Na stopě, 168hodin apod. To se při sledování jeden diví, že Kocourkov ještě vůbec drží pohromadě. Obzvláště, když by jeden samostatný pořad mohl být vyhražen kriminalitě kocourkovské státní správy a další speciál jen pro policii, která se na férovku přidá k Berdychovu es-er-óčku, slavní zločinci jí tak ňák dycky proklouznou do zahraničí, kam si pak pro ně opakovaně, asi za odměnu, někdo jezdí je zatknout muehehe…, tu infiltruje třeba do Celní správy a informuje mafii o plánovaných zátazích na ilegální výrobny kuřiva, tu jede cvičený polda sólo a přepadá třeba čerpací stanice nebo loudí pokuty za překročení rychlosti, o kterých nemá záznam, jiná složka šmelí s povoleními k trvalému pobytu…U zemí 3.světa celkem standartní. Není divu, že českého fízla a aparát vůbec má tolik lidí rádo.

Nechápu, proč tak úspěšnou akci lékařů „Děkujeme, odcházíme“ nezkopírují i odbory fízlí, justiční a další. Zbylo by na platy potřebných lékařů, hasičů a záchranářů a já bych takovou akci podpořil z plna hrdla. Klidně bych s nimi šel do průvodu s mávátkem a transparentem, třeba „Bez nás Vám určitě někdo ublíží“ nebo „Kdo Vám teď najde ukradené motorové vozidlo, he? “ a jiné. Ale to trochu odbočuji.

Snad by se přece jen našel nějaký důvod pro placení a sledování ČT. Třeba…………ne, to ne………………….taky ne…………….ne…………..ne……………jo, tak třeba zřízení krizového studia „S kým Kočí píchá“. Kocourkovská politická elita na férovku předvedla, co jí ve skutečnosti zajímá. Buď v klidu, milý čtenáři. Ty to nejsi. Tedy pokud nejsi vnitro, kmotr nebo kulich. Krizové studio vysílalo to, co si lidé myslí nebo to už věděli předtím. Ve studiu byl i psychiatr a lidé mohli do pořadu posílat své názory. Byly vcelku stejné jako názory v internetových diskusích. Tento model funguje i v jiných ČT relacích a nejzábavnější je, když je někdo, kdo se do studia dovolá, přepojen do vysílání. Buď si zanadává v přímém přenosu nebo položí prapodivně zamotanou otázku nebo si začne povídat o svých problémech, spojených s vysokým věkem a zhoršeným duševním stavem. Je to velice progresivní model a řada lidí může mít dojem, že bez tohoto formátu nesahají ostatní media čétéčku ani po kotníky. Před časem jsem si napsal o nějaký diskusní klub o globálním oteplování a ČT mne skutečně vyslyšela. Vyrobila telemost mezi studiem a ožralým brněnským filosofem, ochráncem přírody a života vůbec. Kromě jiného tvrdil, že prášky na chřipku trochu zapil alkoholem, ale že je připraven kdykoliv rozhovor opakovat, až se uzdraví. Já už na to asi čekat nebudu.

Na závěr jeden skutečný úlovek, který se veřejnoprávním investigativcům podařil. Prezident v Chile. Reportáž, zřejmě letos nominována na Pullitzera, Nobelovu cenu za boj s odpůrci boje s klimatem, zralá na zřízení speciálního studia „Hrozí nám válečný konflikt s Chile?“, s přítomností psychiatra a zřízení krizových telefonních linek. Prezident si vzal na památku nějaký peropropisoid či co. Kdyby takovou reportáž o české hlavě státu vysmahla jako první třeba CNN nebo lokální chilská ChT24, bylo by to zřejmě na mezinárodní skandál a urážku hlavy cizího státu. Možná to také zachytili, ale něco jako profesionalita nebo mozek jim zabránilo tomu věnovat zvláštní pozornost. Naštěstí investigativci čétéčka byli nejrychlejší, tudíž se to obešlo bez diplomatických šarvátek a zůstalo jen u mezinárodní zábavy. Posvěceno zpracováním a prezentováním domácím veřejnoprávním mediem, má taková zpráva status oficiální tiskové zprávy, soudím a nutno říci, že na rozdíl od nezájmu například o globálně oteplovací hrátky a jejich následné mnohaleté financování ovečkami a mnohá jiná, pro stádo naprosto nedůležitá a zbytečně komplikovaná témata, si s peropropisoidem dali investigativci pořádnou práci. Videografika, sledující pohyb peropropisoidu, odborný komentář veřejnoprávní pipky, dokonce získání stanoviska pana Jakla se siluetou nočního osvětleného Hradu, zalistování v archivu a porovnání s ponecháním si peropropisoidu jinými státníky, seznámení se zněním protokolu ohledně dárkových předmětů, vyjádření chilské strany, dokonce i vyjádření chilských řemeslníků, kteří peropropisoid vyrobili – absolutní novinářská darda, profesionálně odvedená práce, jediná otázka nezůstala nezodpovězena. Takto zmáknutá veřejnoprávní reportáž má pak pochopitelně slušnou šanci na rychlý průlet světovými masmédii. Dílo, na které může být ČT právem hrdá.

  Pokud by podobným způsobem přistupovala ČT i k prkotinám typu hlasování o biopalivech, pak je vše OK. Jediná otázka každému poslanci – „co víte o biopalivech a proč je hodláte podpořit na mimořádné schůzi, když studie EU prokázala jejich škodlivost ? “ + podobně důkladná analýza problematiky, vyjádření někoho zodpovědného z EK, záběr na sídlo Unie a žlutá pole, případně Babišovo CV, závěr investigativce na konci atd. To by bylo hezké…Možná by byl výsledek 0,00 typu „nemám o tom žádné signály…to rozhodl klub já tomu moc nerozumym paňy…dejte pryč ten mikrofon…Kalouskovo ´ste fakt kokoti, vy kokoti´… apod. Ale když se mohu dozvědět, že V.Klaus krade peropropisoidy, měl bych se dozvědět i to, že Brusel krade miliardy a výkonným orgánům vůle voliče to nevadí a ještě to podporují, i když osobně neznám nikoho, komu to taky nevadí jako těm zmrdům. Alespoň se naivní důvěřivci nebudou upínat k bruseli jako k té jediné správné metle, co vymete domácí pavučiny. Nic víc, nic míň, pouze stejný přístup alá „chilský peropropisoid“ ve věcech, které jsou pro budoucnost lidí klíčové. Ne. Bohužel. Prt. Kulový. O tom zřejmě veřejnoprávní medium není. Investigativci buď nemají znalosti nebo koule nebo obojí.
 
Mám-li být upřímný, skutečně nechápu význam a smysl veřejnoprávní kocourkovské televize. Řada lidí tuto otázku vyřešila zrušením či nepořízením si televize vůbec a mám dojem, že si ČT svůj měsíční poplatek zaslouží stejně jako kocourkovský zkorumpovaný fízl nebo politik svůj plat. Socialistická vložka před večerním zpravodajstvím mi tak nějak pomalu splývá se zpravodajstvím aktuálním. Za bolševika byla televize hlásnou troubou systému, dnes se systém naučil používat veřejnoprávní tv jako svou hlásnou troubu. To je skutečně obrovský posun vpřed…ale nemyslím si, že má cenu 135,- měsíčně. Snad má smysl pro někoho, kdo by rád věděl, co se dnes pěkného doma i ve světě stalo, ale nechce slyšet zase až tak moc, chce mít po zkonzumování informací hezký pocit v bříšku jako po nedělním svátečním obědu s bábovkou a kávou nakonec. Pro toho je veřejnoprávní medium to pravé oříškové. Navíc přepnutím na zpravodajství privátního kanálu dostane i porci zvířátek a hezký sportovní výkon nějakého borce, kterému to tam tak ňák spadlo, protože štěstíčko bylo při něm a hrát za nároďák je prostě něco úplně jinýho(TM).

Kdo baží po informacích, musí halt do hlubin netu. Ten zatím funguje. Dokud někdo z IPCC nebo v Evropské komisi nezjistí, že internet má na klima značně negativní dopad, například teplo z větráků pc vysušuje sliznice a vodní nádrže s pitnou vodou. I tak je net nebezpečný sám o sobě. Vstup je  na vlastní nebezpečí a obzvláště bych vypíchl bod 1. DF pravidel, podle mne platný univerzálně a mnozí s tím mají docela problém – o možné ztrátě iluzí a jejich nahrazování. Co v hlubinách netové studnice jeden najde, se mu nemusí vůbec líbit, ale to je holt život. Nakonec kdo ví, jak to bylo myšleno s tím jablkem poznání s A+E. Za ochutnání jablka poznání byli vyhnáni z ráje…Myšleno z ráje sladkého veřejnoprávního bezvědomí ?


27.04.2011 T.T.

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
81x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!