Stroj vs. stroj

Featured Image

Psal se 4. duben 1945, bylo přibližně 13.45. Parní lokomotiva řady 434 z výtopny Vršovice-Nusle, označená číslem 434.2306 projela zastávku Dolní Mokropsy a směřovala k zastávce Černošice.

Toho dne byli kotláři neboli Tiefflieger nad územím Protektorátu Čechy a Morava poměrně aktivní. Útoky stíhaček byly zaznamenány na Táborsku a k dalším na Benešovsku mělo ještě dojít.

Pro trojici jednomotorových stíhaček P-51 Mustang představovala 434.2306 atraktivní cíl i přesto, že právě projížděla obydlenou oblastí, což útok poněkud komplikovalo. Kromě toho jim nehrozil flak, jinak nepříjemná rekvizita v některých soupravách převážejících vojenský náklad. Stíhačky proletěly nad Kosoří poblíž Radotína severně od Dolních Mokropes, provedly obrat a vrátily se se zpět. Buď chtěli piloti posádku lokomotivy varovat a umožnit jí útěk, nebo spíš prostě hledali nejlepší pozici pro útok, který poněkud komplikoval vyvýšený břeh Berounky. Útok proto bylo možné vést jen v severojižním směru, což se poněkud podepsalo na jeho výsledku. Přesto se pilotům podařilo lokomotivu zasáhnout a znemožnit jí pokračovat v jízdě.

Strojvedoucí Zdeněk Kříž s topičem zabrzdili stroj a vzdálili se ještě před útokem. Lokomotiva byla sice neschopná další jízdy, ale její poškození bylo lehké.

Co bylo horší, při kácení lesa tentokrát nelétaly pouze třísky. Zasaženi byli čtyři náhodní chodci. Emanuel Šmejkal, mistr ze železničních dílen, byl na místě mrtev. Další oběti útoku byly víceméně děti. Zraněni byli Jaroslav Šimek (16 let), Karel Jiruš (8 let) a Miroslav Jiruš (6 let). První pomoc jim poskytl MUDr. Stoll z 3. náhradního a výcvikového ženijního praporu SS, a MUDr. Josef Blovský. Do Prahy zraněné převezl četnický automobil. Zdá se, že jednotkám SS a protektorátním četníkům bylo heslo „Pomáhat a chránit“ bližší než současné Policii ČR.

Lokomotivy řady 434 přezdívané Čtyřkolák měly kořeny v řadě 170 Rakouských státních drah. Po rozpadu monarchie začaly jednotlivé státy vyrábět vlastní mutace lokomotiv řady 270, což byl následný typ. V ČR tak činila nejprve Škoda Plzeň, poté Breitfeld a Daněk.  Lokomotiva 434.2306 vznikla přestavbou stroje 434.073 v roce 1941. Modernizace představovala změnu uspořádání kotle, potrubí, jiný injektor na výfukovou páru, zástavbu tlakové brzdy apod. Výkon lokomotivy stoupl z ca 800kW na 1000kW při snížení spotřeby paliva o 12%. Ve své době se jednalo o jeden z nejúspěšnějších modernizačních programů lokomotiv v Evropě. Lokomotiva 434.2306 útok stíhaček přestála relativně nepoškozena a sloužila až do 16.3.1978, kdy byla vyřazena. Na této fotografii ji vidíme na sklonku její kariéry, nicméně pořád v provozu. Tempo inovací u poválečných Československých drah bylo vždy dechberoucí.

Stíhací stroje North-American P-51 Mustang pocházely z 31st Fighter Group nebo 325th Fighter Group. Pravděpodobně se tedy jednalo o verzi D (tyto stroje měly obě jednotky v té době ve výzbroji). Jednalo se o jednu z nejvýkonnějších hromadně nasazených stíhaček v 2. světové válce, kterou jistě netřeba zvlášť představovat. Výzbroj tvořilo šest kulometů Browning M2 ráže 0.5 palce (pro eurofily 12,7mm). Úsťová rychlost střely byla 930 m/s, kadence 800 ran za minutu (to stačilo na zhruba 30s dávku z vnitřní dvojice kulometů a 15s dávku z vnější čtveřice).

Jakkoli se to zdá neuvěřitelné, po utkání mustangů s lokomotivou zbyla dosud na místě události památka, která pozorovateli umožní účinit si určitou představu o průbojnosti půlpalcového náboje a o směru, kterým byl útok veden.

Zdroj:
http://hloubkari.bloguje.cz/
www.zelpage.cz
prohlídka místa
Johnny Q.
 
 


15.9.2010 D-FENS

12345 (2x známkováno, průměr: 3,00 z 5)
655x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:58
D-FENS © 2017