Stříbrné pomezí – proč?

Featured Image


Dnes bych se rád věnoval jihlavskému projektu cyklostezek a turistických tras nazvaném Stříbrné pomezí. A nebojte zase to nešlo z našeho, ale z fondů EU – ROP Jihovýchod J
Další díl mého občasníku o čerpání dotací na Vysočině (můj první počin je zde), bude na cyklo notu.

Na budování tohoto projektu jsem narazil náhodou. Když se totiž potřebuju odreagovat od pracovního stresu, nebo jen být sám, tak si vyrazím na kole po zapadlých cestičkách Vysočiny. Zdaleka nejsem pum*pičkář, ti jsou naším společným nepřítelem! Prostě si cca jednou za týden, když mě v práci naserou a venku je hezky sednu na kolo.
Loni v dubnu jsem narazil na podivný plastový patník polepený šipkama. Obrázek patníku najdete zde je tam i reportáž z regionálního vysílání ČT. O kilometřík dál byla tabule s mapou.

Opsal jsem si web z mapy, že se doma podívám o co jde a dál jsem to neřešil. Doma jsem zjistil, že se stránky teprve chystají, ale že jde o projekt cyklo a turistických stezek vedoucích na zajímavá místa Jihlavska. Vše je pod záštitou města Jihlavy a více informací získám tam. Řekl jsem si, že pokud to bude zajímavě zpracováno, tak proč ne. Nějaká inspirace kam vyrazit se vždy hodí, píšu schválně inspirace, striktně se cyklostezek nedržím, je tam trochu narváno a kdejaká „trojka“ nebo lesní „asfaltovka“ nabídne víc klidu a míň volů s károu za kolem. Mimo alespoň trochu zpevněný povrch nejezdím, nemám na to stroj.

Při první možné příležitosti jsem navštívil Infocentrum na radnici, že bych si rád koupil mapku. Dozvěděl jsem se, že projekt Stříbrné pomezí (SP) bude hotov začátkem května (2011) a bude zahájen primátorem přímo na Masarykově náměstí. Ten den budou k dispozici i mapy a budou zdarma. Bohužel tento slavný den se pro počasí posunul, takže jsem dřív našel mapu na již fungujícím webu. Byly tam i zmíněné POI. V tu chvíli jsem ztratil o projektu jakékoliv iluze.

Patníky

Jde o plastové svařence rozmístěné na větších komunikačních uzlech SP. Každý má své číslo a šipky na něm ukazují směr k nejbližším patníkům v okolí, tedy každá šipka má své číslo. Takto si můžete nakonfigurovat svoji vlastní trasu tím, že si prostě napíšete na papír čísla a po těch jdete nebo jedete.

Cedule

Pokud trasa zahýbá, nebo se kříží s jinou trasou a je tedy nebezpečí, že by turista zbloudil, je v tomto kritickém bodě zapíchnutý štýlko s cedulí, kde je křižovatka zakreslena a barevně vyznačena správná cesta tímto uzlem. Zpravidla na ně narazíte uprostřed lesa.

Šipky

Jde o barvou namalované, nebo plechové šipky. Dá se říct, že se podobají těm klasickým turistickým, které každý zná, jen s tím rozdílem že jsou menší, bledší a vepsané v kruhu. Umístěny jsou podle hesla čím víc, tím líp.

Mapy

V obcích, nebo jejích částech, kterými SP prochází, jsou umístěny mapky celého SP a navíc je přiložen popis a historie obce, nebo konkrétního místa. Všechny texty jsou psány česky, německy a anglicky. Podobné mapy tu ale stály už dřív, jen patřily pod jiný dříve provedený projekt (nejsem jsi jistý jestli byl taky pod patronací fondů EU, ale možné to je) Mapy SP je tedy většinou jen nahradily.

Tak a teď si každý řekne co se mu zase nelíbí. Vždyť je to služba lidem! Přínos je očividný. Tak na to pojďme popořadě. Začnu odzadu tedy mapou. Na mapě je totiž jako trasa zvýrazněná prakticky každá cesta v okolí cca 15 km od Jihlavy, označené jsou i již existující trasy KČT. To je podle mě hovadina, jestli je označené všechno nebo nic, to není rozdíl. Navíc rozsah tras od Jihlavy je malý i pro svátečního cyklistu jako jsem já. Uvedené POI jsou poměrně nezajímavé, prostě to někdo za dopoledne projel s foťákem a nacvakal co mu přišlo pod ruku. Celkově propracování působí nevalně, jako by to někdo spíchl horkou jehlou na přesčase. Trasy mohly být klidně taženy dál od Jihlavy a tím by zmizela přehustěnost tras v předměstích.

Dál tu máme cedule a šipky, cedule jsou úplně zbytečné klasické šipky by stačily, cedule nic nepřinesou, jen stojí peníze. Šipky se snaží za každou cenu vypadat inovativně, ale moc přehledné a výrazné nejsou.

No a nakonec patníky. Ještě před zahájením provozu se z nich začaly loupat šipky, jde totiž o normální plotrem řezanou samolepící folii, která není ničím chráněná. Co udělá zub času s plastem uvidíme až za pár let.

Vrátím se ještě k slavnostnímu otevření. Nakonec proběhlo. Nešel jsem na něj již cíleně, jen jsem měl cestu kolem. Provedl ho primátor Jihlavy Ing. Jaroslav Vymazal, v trikotu a s kolem. Přiznal se k iniciování projektu, něco podobného viděl v zahraničí. Zahájení bylo ukončeno cyklojízdou vedenou motorkou MP dle patníků SP, které jsou na území města. Zúčastnilo se cca 30 jezdců. Při akci se rozdávaly brožury (šlo o vytištěné webovky) s mapou a CD kde bylo totéž co na webu a tím pádem totéž co bylo v brožuře…

Závěr je zajímavý. Město má plus že čerpá dotace na rozvoj vyžití občanů. Necyklista je nasranej že se všechno cpe do cyklistů. Cyklista je nasranej že on nic užitečného nedostal, ale všichni se na něj dívají zle. Jihlava tedy dokázala za 2,5 mega, vytvořit něco co není k ničemu a naštvala tím oba tábory. No co někdo na tom určitě vydělal, co? Použitá řešení (patníky, nerez cedule) jsou nevhodná a zbytečně složitá, ale to už tak při čerpání z EU bývá. Projekt by šel určitě udělat levněji, ale o čím víc peněz žádáte, tím lépe se čerpají. Proto se pak dělají zbytečné a možná i předražené věci, jen aby uvalili získané prachy, když už nemůžou čerpat míň.

A jako bonbónek na závěr. Těsně před prvním výročím spuštění SP jsem položil jsem na webu SP dotaz, jestli bude projekt rozšířen, poněvadž v tomto rozpětí nemá valný smysl a jedině rozšíření na celý kraj a přidání opravdových zajímavostí, by tomu dávalo jakž takž šanci na úspěch. Odpověď byla, že rozšíření není plánováno. Taky dobře.
Příště bych se rád podíval na zoubek nejdelší cyklostezce Vysočiny Jihlava – Raabs. Její příběh ale ještě není u konce.

No neva, já si počkám.


FanThomas
06.05.2012
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
111x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017