Stránky www.Mises.cz

Featured Image

Připadl mi milý úkol představit vám nově vzniklý Český & Slovenský Ludwig von Mises Institut. Jelikož je D-FENS stránkou, která vyzdvihuje svobodu jednotlivce a upozorňuje na státní zlovůli, rozhodli jsme se po domluvě s D-FENSem napsat kratší článek, který vám představí rakouskou ekonomickou školu, popíše, jak funguje stránka mises.cz, a snad ve vás vzbudí zájem.

Rakouská škola je ekonomicko-filosofický proud myšlení a úzce souvisí s liberalismem. Stručně řečeno, „rakušáci“ jsou odpůrci zásahů státní moci do svobody lidí, a to jak z morálních tak i pragmatických důvodů. Rakušáci uznávají jedinečnost každého člověka, stejně tak jako to, že každý sám ví nejlépe, co je pro něj dobré, s kým spolupracovat, jakou práci dělat a co si za vydělané peníze koupit. Jsou skeptičtí k hypotézám, že stát umí řídit náš složitý ekonomický systém lépe než prosté zákony nabídky a poptávky. Uznávají nedotknutelnost soukromého vlastnictví, a proto považují za nemorální, aby stát násilím bral lidem jejich majetek a dával ho někomu jinému.

Rakouská škola stojí především na velmi kvalitní a podle našeho názoru jediné vnitřně konzistentní ekonomické teorii, ale neopomíná ani empirické důkazy svých tvrzení. Asi nejznámějším (i když zdaleka ne jediným) důkazem toho, že má něco do sebe, je fakt, že jako jediná předpověděla současnou finanční krizi.
 
Za zakladatele rakouské ekonomické školy je obecně považován Carl Menger (2. pol. 19. stol.), ačkoliv první náznaky podobného myšlení můžeme vidět již u scholastiků, Adama Smithe či Frédérica Bastiata. Rakouská škola se pak vyvíjela přes Boehm-Bawerka, von Misese, von Hayeka a Rothbarda až k dnešnímu nejznámějšímu představiteli Hansi Hermanu Hoppemu. Kratší článek o vývoji Rakouské ekonomické školy naleznete zde.
 
Pokud Vám tato jména vůbec nic neříkají, pak nevěšte hlavu. Mainstream rakouskou školu většinou úspěšně přehlíží a důvodů proč, je mnoho. Některé jsou konspirační, některé pragmatické, faktem ale je, že se mu prostě nehodí do krámu. Ostatně kapři si rybník sami nevypustí. I přesto patří americký Ludwig von Mises Institut (LvMI) k nejnavštěvovanějším ekonomickým webům již řadu let. Za dvacet osm let své existence vydal LvMI přes tři sta knih a v online archivu pak naleznete další stovky knih a tisíce článků. K rakouské škole se hlásí i známý investiční manažer a popularizátor ekonomie Peter Schiff, který jako jeden z mála veřejně předpověděl současnou krizi (s tím, že na svoji předpověď vsadil peníze své i svých klientů).
 
Vzhledem k tomu, že v českém prostředí v podobném duchu (ne)funguje jen Liberální institut, rozhodli jsme se v září s několika přáteli založit česko-slovenskou odnož LvMI sídlící na výše zmíněné adrese www.mises.cz. Za prvních pár měsíců se nám podařilo nashromáždit více než stovku článků a web jsme dokázali dostat do fáze, kdy jsme s ním relativně spokojeni. Na webu najdete jak naše vlastní články (mezi autory naleznete i přispěvovatele na D-FENS – Malcik, Urza nebo já), tak překlady světových autorů či převzaté články spřátelených webů. Snažíme se dodržet tempo alespoň jednoho nového článku denně, v plodnějších obdobích i více. A nebojte, nepodporujeme žádnou politickou organizaci, nežijeme z reklamy a dokonce si nás neplatí zlí kapitalisté.
 
Vzhledem k tomu, že prezentace webu veřejnosti začala probíhat až tento týden, nemáme zatím žádný feedback, a tak těžko soudit, která témata, a zda vůbec, budou čtenáře zajímat. Podle zpětné vazby se tedy bude formát i obsah webu vyvíjet. Pokud bude poptávka, můžeme časem začít pořádat i nějaké zajímavé přednášky, diskuse nebo jen posezení u piva.

V každém případě budeme rádi, když budete informace o naší komunitě šířit dál. Uvítáme i jakékoliv vaše návrhy na zlepšení.


30.11.2010 Kadet
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
101x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:58
D-FENS © 2017