Stopka na autě asi nic neznamená…

Featured Image

Nedávná příhoda s příslušníkem „pomocných a ochranných složek“ mi nejprve vykouzlila na tváři úsměv, ale později jsem zaváhal, na čí straně je vlastně pravda. Jak se má vlastně zachovat řidič, když potká mimo cestu stojící vozidlo PČR s rozsvíceným nápisem STOP?

Není tomu dlouho, co jsem při cestě z práce potkal v protisměru auto hasičů (dodávku), jejíž řidič cosi gestikuloval pohybem ruky, vystrčené z okýnka – vypadalo to, jako by si dribloval míčkem o asfalt. Pochopil jsem z toho to, co to obvykle znamená – přibrzdi, dej pozor… Přibrzdil jsem a ve zpětném zrcátku pozoroval, jestli to bude mít nějaké pokračování. Nemělo, dodávka upalovala dál.

Plazivým tempem jsem tedy pokračoval dál a když se dalších sto dvěstě metrů  nic nedělo, opět jsem nasadil běžnou cestovní rychlost. Až o dalších x-set metrů dál se u silnice vynořilo několik „poházených“ aut (rozuměj zaparkovaných v příkopu nebo na okraji pole) a v pozadí se rýsovala kolona hasičských vozů. Začínalo být jasněji – hoří pole. U skupiny civilních aut stálo v příkopu (z mého pohledu v protisměru) opuštěné policejní auto a blikalo. Majáky i nápis STOP se snažily, ale v parném slunečném letním dni ani pořádně nebyly vidět.

Cesta kolem hasičských vozů nebyla ničím blokovaná, úsek byl přehledný a tak jsem pomalu začal potící se hasiče objíždět. Dokonce mi jeden z hasičů mával, ať jedu, že mám volno. „Problém“ ale nastal až téměř u posledního vozu, kdy mi do cesty vstoupil nadějný mladý policista (NMP). Slušně jsem ho pozdravil.

Já: „Dobrý den.“
NMP: … Další takovej. Co ta stopka na tom autě, to nic neznamená…?“
Já: Jako která? Ta na tom autě, co je zaparkované v protisměru v příkopu?
NMP: Jasně. Ta znamená, že je to neprůjezdné.
Já: Když chci zablokovat cestu, tak postavím auto naštorc…
NMP: A jak asi projedou další hasičské vozy?
Já: A jak já mám poznat, že takhle zaparkované auto znamená, že nemám jezdit dál…?
Naše cesty se rozdělily, naštěstí šel perzekvovat další takové, co se vydali v mých stopách. Zavřel jsem okénko, aby se mi nevyvětral chládek z klimatizace a dál nechal NMP jeho osudu v poušti rozpálených polí. Ale červík hlodal. I když spatřuju chybu jednoznačně u něj, když nechal „znamení neprůjezdnosti“ bez dozoru, stejně si nejsem jistej, kdo měl vlastně pravdu…

V zákoně 361/2000 Sb. je trochu napsáno o tom, co se staně, když vás zastavuje „jedoucí vozidlo se STOPkou“. Ale stojící…?!


17.08.2015 Muzzy

12345 (1x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
617x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!