Stazione di servicio IT style - zpět na článek

Počet komentářů: 336

  1. Každopádně zatím snad nejhorší zkušenosti mám ze servisu Apple iOpravna.
    Dával jsem do pozáruční opravy Macbook, který nešel zapnout. Po jejich diagnostice dali návrh na opravu výměnou baterie, neb byl podle nich zjištěn neautorizovaný zásah do zařízení a je to baterií. Nabídli opravu výměnou baterie za 5000,-. Baterie byla skutečně asi 3 měsíce předtím měněná, ale za správný model originální baterie Apple. Jen výměna neproběhla v autorizáku a oni ji neviděli v systému. Protože baterie byla v záruce u dodavatele, tak jsme jim zaplatili diagnostiku a vzali si to zpátky. Dodavatel si bez problémů baterii vzal a na počkání vyměnil za jiný kus. Jenže i s novou baterií to stále nešlo zapnout. Respektive jsem zjistil, že po odpojení/připojení interní baterie jde Macbook zapnout, ale jen pokud je zapojený i na adapter. Pak normálně funguje i bez adapteru, ale jen do prvního vypnutí, kdy jde pak následně opět oživit odpojejním/připojením baterie. Pro jistotu jsme ještě zkusili jiný kus baterie z identického Macbooku a pak jsem se jal dovézt zpět Macbook do iOpravny.
    Tam jsem jim řekl, že jejich prvotní diagnostika byla zjevně špatná. Sdělil jsem jim na co jsem přišel a že stále stojíme o opravu Macbooku, aby udělali novou diagnostiku, protože baterií to na 100% není.
    Následně se servis znovu ozval, že v zařízení je vadná baterie a nabízejí opravu výměnou baterie za 5000,- Proběhla krátká názorová výměna, kde jsme se jim snažili vysvětlit, že se pletou, ale oni na svém názoru trvali. Zeptali jsme se tedy, co se stane, když tedy necháme za 5 tisíc vyměnit baterii a ukáže se, že závada přetrvává. Na to odpověděli, že se to bude řešit jako reklamace té opravy. Tedy odsouhlasila se oprava závady.
    Nebudu vás napínat. Servis oznámil, že oprava byla ukončena, načež ihned po vydání macbook nešel vůbec zapnout. Zařízení jim bylo tedy opět vráceno, načež se po pár dnech ozvali, že je v tom vadná základní deska a že chtějí dalších 17.000,- za opravu.

    1. No jo, iOpravna je anonymni, podle tabulek jedouci masinerie, zamestnanci maji svoje predepsane postupy a misto skutecneho opravovani musi (chte nechte) jet podle forsriftu. Lojza Odvedle, co „dela do pocitacu“ opravi co je potreba a napocita si cas a material, mnohdy to vychazi radove levneji, nez oficialni oprava. U auta je to velmi podobne. Navic Lojza Odvedle muze mit (muze, nemusi, ale vetsinou aspon trochu ma) jakous takous osobni stavovskou cest a neudela totalni prasarnu. Oficialni autorizovany servis nic podobneho nema, protoze proc, taky.

      Kdyz zacinaly ajfouny, tak jsem byl v iOpravne svedkem toho, jak si zakaznik prisel postezovat, ze se mu ulomil konec konektoru 3.5mm jack ve zdirce a potrebuje to vyndat – bylo mu receno, ze prinejmensim 4 tisice.

      1. Tak mám zkušenost s vícero autorizovanými servisy Apple a žádný nední tak strašný, jako iOpravna (jeden servis se tak skutečně jmenuje ;)).

        1. Aha, to jsem nevedel, ja myslsl, ze iOpravna je obecny nazev pro jablecny servis.

  2. To je úpadek řemesel. Člověk aby se stal nedobrovolně zedníkem, instalatérem, elektrikářem, automechanikem a kdovíčím ještě, protože když svěří práci profesionálovi, je výsledek horší, než kdyby si to udělal sám.

    1. O víkendu jsem si dal laťku přiměřeně své šikovnosti a hrubými prkny zaklápěl podlahu nad garáží. Není nic složitého, v místě, kde se prkna potkávají, jsou dvě kleštiny, asi 10 cm od sebe, na jedné se přitluče jedno prkno, na druhé druhé. Chvíli jsem si myslel, že jsem objednal špatnou výšku prken, ale coulky to byly všechny, přesto dělaly schod. Každá kleština byla jinak vysoká (v místě to není až tak rozhodující, ale řezané byly podle jedné šablony).

      1. krov se dělá ze syrového dřeva, jednak je takové dřevo levnější, druhak se lépe opracovává a třeťak okamžitě po nařezání je řezivo rovné a nezkroucené a krov jde sestavit. vyschnutím se krov poněkud zatáhne a pokroutí, ale nerozjedou se spoje, ovšem různá výšková úroveň sousedních kleštin je defautní vlastností dřevěného krovu (s úpadkem řemesel nemá nic společného, holt se zkroutila krokev) a děláte-li podhled nebo záklop na kleštiny a chcete-li rovinu, musíte hoblovat nebo podkládat. z vyzrálého dřeva se nedělá krov, ale třeba kredenc nebo housle, a řeže se až po vysušení.
        jestli toužíte po krovu, který se nezkroutí, potom není jiné cesty než lepené profily (lidově KVK hranoly). to se nezkroutí, nepopraská, ale bude to vypadat jako umělá hmota a nedoplatíte se.

        1. Krov se odjakziva delal z plaveneho a nasledne dva roky vyschleho dreva prave proto, aby se nekroutil. Dnes se setri, na plaveni sere a reze se to pomalu ze stromu, ktery jeste vcera mely vetve. Ze jsou pak klestiny do vrtule, je logicky dusledek. Jde jen a pouze o prachy, ten zbytek uz jsou jen kecy (ne vase, ale obecne prezentovane). Na chalupe mam krov, kterej byl sundanej z nemeckyho baraku. Ten staveli pred posledni valkou a bylo to z plavenyho a susenyho dreva. Kroqe jedna jak druha, mohly by tancit v Ein Kessel Buntes.

          Naopak na poslednim baraku mam rezivo delane soucasnou metodou, tedy v unoru rezane ze dreva tezeneho v lednu a lita to plus minus par centaku. Jeden by blil.

          1. to máte kliku že to mate aspoň ze zimního kácení. z letního je to ještě horší.
            ano, pokud nemáte železnici a město nestojí hned u lesa, potom bylo plavení jediná rozumná možnost jak dřevo dopravit. pak samozřejmě máte dřevo kácené v zimě, plavené v dubnu a válené v ohradě dokud na něj nepřijde na katru řada, klidně další zimu. není problém si to zaplatit i dneska, stejně tak, jako třeba ručně šité boty.

            dřív než se trámy řezaly tak se tesaly, a to se zase dělá z naprosto syrového kmene, ale né z každého, nesmí mít vlákna do spirály. takových není moc.

            1. Dneska je to se drevem totalni bida. Jednak pily si nemohou dovolit nechat valet kulatinu dva roky venku, protoze na to proste nemaji plac a dalsim problemem je, ze Nemecko ma uplne jiny dotacni system prave na drevo. Nemecka pila dostane dotace jak na zpracovani, tak dalsi dotace na nakup. Cili z Ceska si muze dovolit koupit kulatinu za lepsi penize, nez da ceska pila (setrime nemecke lesy) a pak nam Nemci mohou (pokud maji nadbytek) prodat rezivo zase za lepsi cenu, nez nabizi ceska pila. Jedine, co hraje roli, je cena dopravy, nicmene v pohranici s Nemeckem je to pro pily totalni tragedie. Samozrejme to odsere Cech, ktery nema kus sveho lesa se sedesatiletymi stromy.

              Tady na Sumave jen v mem okoli jsou dve velke pily, obe delaji pro materinky v Nemecku, cert vi, jak to maji majitele osefovane, ale samozrejme drtiva vetsina materialu (krome kury, stepky a otopu) frci zase do Nemecka. Na jedne pile dela jeden soused, celou smenu hrouti palety, palety, palety,… protoze Cech je samozrejme zatim porad jeste levnejsi, nez Nemec, nebo nejaky Wirschaffendas, ktery nemaka radeji vubec.

              Dalsi soused jezdi s tahacem, obden nalozeny kulatinou jezdi Nemecko. A ja kdyz si pak chci koupit dreveny nabytek, tak musim do Nemecka taky.

              Kdyz jedu do Nemecka na nakup, tak staci prejet caru a je to sama pila, nebo truhlarna s malym katrem. Protoze v EU mame samozrejme trzni hospodarstvi, ale narovnavane dotacemi tim spravnym zpusobem.

    2. Úpadek řemesel ovšem není nic nového. Bývaly doby, kdy člověk, který šil boty, říkal si švec. A nejen že si to říkal, měl to také napsáno na vývěsním štítu, kde vedle obrázku vysoké dámské šněrovací boty bylo napsáno třeba: Alois Krátký, švec. A ten pan Krátký, mistr ševcovský, sedával večer u piva a vedl takovéhle řeči: „Milej zlatej, když já vám ušiju nový boty, můžete v nich jít pěšky na pouť na Svatou horu a zase zpátky za jedinej den, a až se vrátíte, tak nebudete línej a přijdete mi poděkovat, i kdyby to bylo v deset hodin večer. Takový já šiju boty.“ Jak víte, ševci vymřeli…

      1. Zase na druhou stranu, za časů ševců si boty nemohl dovolit každý. Nebo měl jedny a šetřil si je na neděli do kostela.

        1. A ještě ho tam hnal panský dráb bejkovcem a pak musel platit desátek! Jo, to byly strašné časy.

          1. Dnes rano jsem lezl po hlinikovem zebriku na pozednici. I urval se kovovy cep, ktery drzi ten vysouvaci tridilny zebrik v zamcene poloze. Takze zebrik fprdeli, protoze se nasledne sesunul i se mnou dolu, nastesti jen asi dva metry. Zena ihned odhalila problem „…protoze ses tlustej jako prase…“. Inu, je ten zebrik starej asi deset let, ma pravo se vysrat.

            A protoze jsem honem potreboval reseni, zasel jsem za sousedem. On mi ukazal na zahradu na oresak a ze at si pujcim ten drevenej zebrik. Lehouckej, paradni, ve finale rozhodne lehci, nez ten muj hlinikovej pri stejne delce. Vyfrcel jsem na pozednici, udelal co potreboval a zase ho sousedovi vratil. U toho mne ale trklo, ze neco je spatne: „sousede, ten zebrik mam dat zase pod ten oresak? Vzdyt na nej chcije“. „Jo, tam patri“, soused na to, „dava se tam furt“. „Jak dlouho uz?“ ptam se. „Ja nevim, dava se tam, co pamatuju“, rekl soused, kteremu bude napresrok sedesat.

            Je to holt tezky.

          2. Tak sedláky, co táhli pěšky k městu a na kopci nad městem si nazuli boty, šli do hostince a cestou zpět je za městem zase sezuli, mi popisoval otec, ale tuším,že šlo o převyprávění od dědečka. Každopádně se to mělo stát v době, kdy zde byla usazena rodina, tedy od počátku WWII dále.

    3. Delam ted na chalupe v jedne casti omitky. Postezoval jsem si mistnimu clobrdovi, ze jsem musel na zed dolu nahazet 11 cm jadrovky, abych tu kamennou zed dostal do vinglu. Ze ti zednici v roce ’56, kdyz to staveli, pekne chlastali. I na to mi odvetil, ze ma ted novostavbu, kde aby srovnal termocihly, musel nechat zedniky nahazet 6 cm jadrovky nahore, ale bohuzel o5 chybil, protoze to delala ta stejna parta, co stavela i tu zed. Takze pak musel zavolat jinou partu se strikackou, ktera na to mlaskla 8 cm dalsi jadrovky, aby to konecne bylo rovny. Rovny to je, ale ma ted uzsi schodiste.

      Takze jsem rad za tu krivou kamennou zed.

      1. Přečtu ženě, kerá si myslí, že máme křivé zdi:-)

        1. S moji zenou jsme vcera pocitali, ze vlastne ted delame ctvrtou koupelnu. Tu prvni jsem delal jeste v Brne v byte, kde jsme bydleli. To bylo same „at jsou rovne spary, ja se na to pri srani pak nebudu divat“, „at ten zachod ma spravnou vejsku, jinak se ani nevotevre prdel kdyz bude moc vysoko“, „hele, ty bodovky at mi nesviti do xichtu pres zrcadlo“ a spousta dalsich pripominek z jeji strany.

          Druha koupelna uz se delala v prvnim baraku. „Hele, spary nejak udelejte, ale sparovka at se nedroli, jako posledne, nahovno se to pak umejva“ a „podlahovka at jede rano a vecer, plus zebriky“. Treti koupelna byla ve druhem baraku „nejak to udelej, ale at mi tam aspon vejde pracka“. Ctvrtou delam ted na chalupe „hele, ser na detaily, ale at je to do zari hotovy…“

          1. Pěkný, a ze života:)

          2. jo jo….

          3. To chce novou ženu

        2. Horší než křivé zdi jsou křivé podlahy. To na nich pak nejde postavit rovně nábytek. Resp. jde, ale za cenu podkládání nožiček.

          A plovoucí podlaha se na křivou zem nedá položit. Resp. dá, ale ty desky se pak rozpojí.

      2. Zeď v komoře připomíná svými tvary Brigitte Bardot, blízký parčík předali do užívání tak, že každý větší deštík se (fyziku neokecáš) valil vchodovými dveřmi domu do sklepů (vyřešeno zvýšením podlahy chodby v domě tak o 30 cm, aniž by se hýbalo se stropem a betonovými překlady, takže finální průchodná výška je tak 1,95 m), po položení podlahy se zjistilo, že dům si celý „tak trochu“ sedá, takže výstužný betonové portály postavili na již položených parketách… A taky to v tom r. 1960 zkolaudovali, dle hesla „plán splníme, kdyby na chleba nebylo“.

  3. Už léta jezdím do autorizáku prémiové značky. Vždy naprostá spokojenost, přijímací technik už mě zná a vždy,když se tam telefonicky objednávám, si pamatuje co mám za auto. Vždy dostanu něco navíc. Jednou například zadarmo výměnu stíracích gum. Vždy dostanu kafe a nabídku na předváděcí jízdu kterékoli verze. To jen pro místní kontrast, že vše je špatně a jen autoři zdejších textů jsou dokonalí polobozi.

    1. nič v zlom ale oni iba menia olej, filtre atd. relativne jednoduché úkony, ktoré sú kráľovsky zaplatené. Spravidla nemusia riešiť závady a komplikácie nie?
      .. ONO AŽ POTOM sa ukáže kto je hoden – keď ide do tuhého…

      1. Já myslel, že autor mj. kritizoval právě tak banální úkon jako výměnu oleje.

        1. hmm mne to skorej pripadá že kritizuje prístup „Franto podrž ten komín, já jdu pro peníze“, resp. totál. zhnilosť a rozklad ľudí zamestnaných v autorizákoch, keď je zákazník okrádaný kde sa len dá s prístupom NAVAL PRACHY A TÁHNI. Ale nie zas vo všetkých, plošne by som neodsuzoval všetkých doradu. To isto nie. Inak ja zatial tiež chodím do autorizáku z Yarisom aj preto lebo je v záruke, ale inak som si autá servisoval sám, ono sa tie autá až tak neserú keď dostanú včas to čo treba a šofér s citom aj trocha rozumie tomu výtvoru asi ako funguje (alebo by aspoň mal :) )…

        2. To neni banalni ukon ani omylem. Pred mnoha lety jsem si nechal v odbornem servisu v Brne vymenit olej, pricemz do motoru patril 5W30 a oni mi tam nalili 10W40, protoze „se to dava fsude“. Na API jsem se uz radeji ani neptal. Ostatne, bylo to naposled, co nekdo na nejakem mem aute delal olej. A fuk to fakt neni, protoze vyrobce motoru vyslovne tuto viskozitu zakazoval quli hydrostelum.

          1. A proto si řada lidí chce nosit do servisu svůj olej, prostě proto, aby měli v motoru to, co tam patří a ne to, co „se dává fšude“. Jenže řada servisů takové zákazníky posílá do prdele.

            1. A „značkové“ servisy lejú len vlastný olej aj v Rakúsku – chcel som dať rýchlo vymeniť šéfovej žene olej v X-Traily tak mi povedali, že olejový filter bude najskôr za dva dni a s vlastným olejom nech sa ani neunúvam prísť. No tak ten olej vymení maďar doma a dostane drobné do ruky na čierno.

          2. Především se dohodněte s kolegou kamko, zda se tedy jedná o jednoduchý úkon nebo ne. Mně je to u glutea maxima. Odevzdám klíče a pak si je zase spokojeně vezmu.

            1. Ano, presne tak jsem to tehda udelal v tom brnenskem servisu. Byl jsem za velkeho sefa, predal klice, dal si kaficko, aniz bych se umazal, ten olej nekdo vymenil, vsechno zalite sluncem.

              Kdyz jsem pak ale sundaval vrsek motoru, abych povymenoval zadrene hydrostely, uz to nebylo ani kaficko, ani akce „ciste ruce“ a jeste jsem se modlil, aby nebyl zlomeny nektery ventil o pist. Takze od te doby klice od auta nedavam z rukou. A mam polovinu starosti.

              Servis ma jednu vyhodu – velmi pravdepodobne ten mechos nevidi dane auto poprve (bohuzel, v mem pripade toto ne vzdy plati) a tedy uz ma grif jak na to. Tim je ale vycet vyhod vycerpan. Pak uz jen same nevyhody. Servisak se nehrabe ve svem, ale v cizim, takze motivace neco nezkurvit je pouze dana strachem z revu sefa, pokud ten rvat vubec umi. Neco vojebat, aby se slo brzo domu je samozrejme. Poledni pauza, behem ktere se zapomene, kde se vlastne valeji nektere sroubky, matice a podlozky, je samozrejmost. Vsak „ono se tam pak neco da tamhle z bedny, nebo se to heftne“, atd.

              1. Za tu drahnou dobu co vlastním auta, se mi nikdy nestalo, že by mi nějaký mechoš něco pokurvil, ba ztratil šroubek.
                A abych si musel stěžovat. Holt tady se to nenosí, ale i takoví lidé existují. Takže nepaušalizovat. Nebo si neumíte správně vybrat;).

                1. Za tu dobu, co jezdim auty:

                  – pri vymene vyfuku mi vymenar ztratil spojovaci srouby, coz vyresil svarenim vyfuku dohromady, ktery se po par tydnech zlomil
                  – po uspesne vymene oleje vymenarem za nevhodny typ mi odesly zvedatka ventilu
                  – po „oprave“ automaticke prevodovky mi tato odesla po sesti mesicich nepravidelneho provozu (celkem jsem snad najel nejake tri tisice km) a zavada byla zpusobena zcela lajdackou opravou
                  – pri vymene prednich tlumicu u Xtraila v servise jsem po nejake dobe zjistil, ze byl vymenen i vypustny sroub olejove vany motoru a to tak, ze bylo vlozeno futro s vetsim sroubem. Zajimave. Vymenu oleje jsem nezadal, ani neplatil. Zeby nekdo pres neco neprejel?
                  – pri oprave skakadla moji mati (Chevy Geo Metro) mechos ztratil podlozku vymezujici vuli mezi prevodovkou a motorem, coz po dotazeni sroubu priruby na krev vedlo k dokurveni prevodovky. Mimochodem oprava spocivala v tom, ze mel opravit zkrivenou hlavu motoru, coz namisto prebrouseni a testu tesnosti vyresil jakymsi rucnim oskrabanim, takze motor samozrejme netesnil ani nadale. Toto skoncilo u soudu.
                  – kdyz jsem na zmrzlem Boxerovi jednou vyvaril, tak v odbornem servisu mi do diry po mrazove pojistce nekdo dal dreveny kolik.

                  A mohl bych v hlave lovit dal a dal.

                  1. Jojo. Servis někdy vymění něco, co není potřeba měnit, protože jaksi nepoznali tu pravou závadu. Ale když už je to vyměněné, tak to zákazník stejně zaplatí.

                    Při výměně oleje tam někdy nalejou o něco víc, však ty auta stejně olej žerou, tak aspoň tam bude rezerva.

                    Náhradní díly použijou levné, protože co je doma, co se počítá. (Zákazník samozřejmě zaplatí, jako by to byly díly premium, protože to stejně nepozná.)

                    Občas do auta namontují nějaký jiný díl.

                    Občas něco zapomenou utáhnout, takže se ten šroub vyklepe a ztratí (a někdo ho pak najde v pneumatice).

                    Občas něco „opraví“ tak, že závada trvá.

                    Občas něco „opraví“ tak, že z toho je nějaká vážnější závada.

                    Fakt, člověk aby si koupil montérky, knížku „jak na to“ a ještě jedno auto, aby si mohl průběžně jezdit pro díly a nářadí, co mu chybí.

                2. Prvá a posledná návšteva servisu Nissan v Martine (Slovenská republika): Zadanie znelo jasne – geometria, vymeniť olej, olejový filter, vzduchový filter a kabínový (peľový) filter a kontrola stavu vozidla. Stálo to vyše 600 Eur (áno viem od čoho sa cena odvíjala), trvalo to vyše 6 hodín (takže som bol nútený si požičať náhradné vozidlo za necelých 40 Eur) a na faktúre sa nachádzali veci, ktoré som si ani neobjednal (predražená voda do ostrekovačov, litre oleja zaokrúhlene na celé čísla hore, žiarovka do interiéru a ešte niečo na čo si už nespomeniem). To už nehovorím o cenách za liter oleja a filtre – pričom ani neviem čo vlastne použili (či Mobil, Valvoline, Castrol, Filtron, Bosch, Jakoparts, Nipparts abo nejakú čínu či poliaka). No a pre istotu mi (nám) urvali plastovú zacvakovaciu úchytku na plastovom kryte pred nohami spolujazdca (na to som prišiel až neskôr), takže tam potom vždy blembala, lebo vyhodiť vyše 100Eur za nový celý plast som bol proste lakomý.
                  Takže v rámci ďalšej opravy som si veci zohnal sám, zohnal som známeho čo má v garáži jamu a servisuje (načierno) vozidlá a robil som to u neho – kukal som, asistoval abo robil sám a videl som čo všetko bolo vymenené. No a geometriu mi tiež vedia spraviť za rozumnú cenu v normálnom servise.
                  Prečo som navštívil značkový servis je na dlhšiu debatu a v mojom prípade už aj na zamyslenie.

                  1. S neobjednanyma vecma je to easy ne? Tak vam peknu dekuji, ale nechtel jsem to a tudiz to ani neplatim. Olej zaokrouhleny nahoru? Neplatim. To ze nevite jakej olej tam dali, tak to je jejich hamba, melo by to byt napsano v servisni knize a/nebo na stitku v motoru/sloupku atd.

                    Clovek se az divi, jaky oni dokazou bejt troglodyti.

                    1. Na to maj voni protichvat: „Když nezaplatíte, nedostanete auto zpátky“. Oni mají klíče v ruce.

                      Je samozřejmě možné zavolat policii nebo se soudit, to ale funguje tak, že předmět doličný je po dobu trvání soudu v úschově a to už to auto můžete rovnou zapálit, protože než skončí soud, bude to odstavené auto stejně na odpis.

                    2. Re: mjfox
                      9.8.2017 v 13:28

                      Tomu neverim. Kdyz mi tam daji neco, co jsem nechtel, tak at si to zase vezmou z5. Pokud mi nevydaji klice, pak volam PCR a podavam trestni oznameni o zcizeni vozidla. Pokud nejake kecy o soudu, pak ok, volam do te nejvzdalenejsi pujcovny aut pro to nejdrazsi auto ve stejne tride a hura. Pujcovne jim pak samozrejme nauctuju. Krome toho mam urcite spatny tlak, takze k tomu scena na miste, odvoz k dochtorovi no a pak nejaka ta nemajetkova ujma. Uvidime, kdo bude drsnejsi.

                      Existuje neco jako predbezne opatreni, ktere by v tomto pripade nemohlo hrat v jejich, alebrz muj prospech, protoze cena vozu bude urcite vyssi, nez cena te soucastky, kterou mi tam narvali proti moji vuli.

                    3. Sysop: pokud to teda půjde vzít zpět. Například když něco namazali a rozhýbali, maj tam pak nasypat písek? Mají si odsát vodu z ostřikovačů smíchanou s tou mojí původní?

                      A i kdyby na to přistoupili, auto tam bude další den nebo dva, protože proč by s tím pospíchali.

                    4. @MJFOX 13:28

                      Jo, tohle znam od kamarada. Oprava opravy motoru(^^) a rekl jim jasnej limit 10 000. Cokoliv nad dat odmitne. Dopadlo to tak, ze mu zavolali, ze auto je opravene a ze si ho muze vyzvednout. Na miste mu oznamili fakturu za 16 000 :) A rekli neco o tom, ze klice az po zaplaceni. Nakonec se to resilo s pravnikem, ktery prohlasil kouzelnou veticku – mate nahradni klice? Jo? A oni to auto pres den maji v garazi/nedostupne? Ne? A co vam brani s tim autem odjet, vzdyt ten vuz je stale vas. Co si myslite, ze udelaji, nahlasi, ze jim ukradli auto, ktere zadrzuji protipravne? A tak se i stalo, co tam „najednou“ vuz nebyl, tak se najednou „slo“ dohodnout a vsechno to saskovani okolo zmizelo.

                      Policie i soudy jsou v tomto smeru k hovnu a ani na postup viz Sysop bych nesazel. Je to pomale a pokud auto potrebujete, oni tahaji za delsi provaz.

                      BTW cela ta saskarna trvala pul roku(jaro – podzim), kamarad to moc neprozival, protoze auto by stalo v garazi(motorkar), ale byrokracii se snazil slapat za krk. Vysledkem bylo, ze kdyz s autem odjel, tak pak cistil vnitrni veci od lehke rzi.

                      Nejhorsi na tom byla ta pomalost byrokracie…

                    5. No ono tie „neobjednané“ veci boli rádovo za pár Eur, takže človek, ktorý na to auto čaká, lebo sa potrebuje niekam dostať to väčšinou nerieši a vzrušuje sa nad tým doma v kľude. Tak napr. oni tam dali „originálny Nissan olej“ takže výrobca môže byť hocikto a ešte aj dajú radšej „polosyntetiku“ 10W-40 lebo tou sa nič neskazí keďže nevedia čo tam bolo predtým. Detto aj s filtrami – krabička Nissan a dnu dajaký „polský šunt“. Ako s autami Nissan mám len dobré skúsenosti, ale servis v Martine resp. nákup náhradných dielov v Bradavici na Dunaji je katastrofa.
                      Ma napadol ešte servis na Suzuki mojej manželky – „trafil“ jej nejaký hajzel zaparkované auto (Grand Vitara) vľavo vpredu tak že oškrel a prehol plastový nárazník a oškrel a prehol ľavý blatník. Blatník a nárazník som zrovnal rukou (jednou) tak aby to bolo nenápadné, lebo ju čakala dlhšia cesta. Potom sa to obhliadlo a šlo do servisu – faktúra bola na vyše 1600 Eur netto (našťastie havarijné poistenie) a technik mi hodil kľúče od auta na pult stým, že auto je von a dovi-dopo. Prídem k autu a predný blatník v horšom stave ako predtým – síce nový ale visel s centimetrovou špárou od vecí nad ním. Tak som vošiel dnu a požiadal technika nech si to teda obzrie a dá mi nejaké stanovisko. Tak to skončilo tak, že auto šlo ešte raz na klampiarsku dielňu a ešte sa stým asi 4 hoďky jebkali. No a popri tom zabudli zapojiť teplomer vonkajší načo ich upozornila manželka tak ho ešte mechanik zapojil napokon. No a potom už to bolo OK.

    2. Ja od servisu ocekavam, ze praci udela rychle, kvalitne a presne jak se ma. Kafe a zkusebni jizdy me moc nezajimaji.
      Je to takova hra. Samozrejme pokud dostavate to prvni, ale i to druhe. Tak win.

      Ale myslim, ze takto to bohuzel nefunguje.
      Aby vam mohl dat testovaci jizdu a kafe a jebat se tam s vama kecama a hovne, tak ten cas/penize se musi vzit nekde jinde.

      :)

      1. Jednak tuší, že si u něj za 3 roky opět koupím nové auto, za druhé tam nechávám peníze za servis. Takže ty kecy o hovnech můžeme realizovat.

        1. Tak to je potom ten pripad popsanej jako win. Tak to mate dobre.
          Samozrejme pokud tam kupujete kazde 3 roky novej wagen, potom se naplnila i podminka „penize se musi vzit nekde jinde“.

          Takze kolecko se toci dal nenarusene.

          Dostanete servis a za zkusebni jizdy a kafe zaplatite tim, ze tam koupite novej kus 1 za 3 roky. ;)

          Taky sem dostal xkrat kaficka a kecicky a vody a soft drinky atd. atp. Samozrejme za cenu toho, ze sem tam nechal prachy za nove auto.

          Funguje to porad stejne :))

  4. Ja davam auta k Zoubkovi, dela vse a super. V autorizaku MB ani nemaj tester na tlumice! U Zoubka za 200 zmereno a vymena bude za pulku, origo material vc. geometrie. Slusnej pristup. Pokud jste z prahee nebo okoli, je to slusna firma a delaji i fajnovosti jako bentley, porsche atd. Polazdy tam nejaky fajnovosti stoji na dvore ;)

  5. Že by odborníci sídlili v Budějcích na Okružní? Tam se mi podepsali na autě tak, že jsem je poslal do velmi, ale velmi temných míst…

  6. D-FENSi, keď to tam spomínaš, čo za palubnú kameru prosím Ťa máš a vieš ju odporučiť? Minule mi nejaká fetka roztrepala okienko a nejakú starú biednu kamerku kúpenú na Dealextreme slušne povedané ukradla. Ani spolu s USB rozbočovačom z Lidlu to nemalo hodnotu toho zadného bočného okienka, hoc aj na Felícii…

    1. Dělám to přesně stejně. Kupuju noname shity z DX kolem pětikila, aby někoho nenapadlo kvůli tomu auto vykrást. Snažím se přitom, aby to nevypadalo jako antiradar.

      1. No ako som mal možnosť vidieť, nepríčetných to napadne aj tak. Dôkazom nepríčetnosti bolo, že adaptér ku kamerke nechal v aute…

        1. Některý zloději jsou schopný ukrást věc s prakticky zápornou hodnotou. Prostě proto, že jsou to zloději. Třeba krycí plast z blinkru na škodě 120. Prasklej. True story.

          1. Ja jsem kdysi po prichodu ke svemu staremu Boxerovi (parkoviste v Brne-Zabinach) nasel vyrezane tesneni leveho okenka, okenko na zemi a na aute vymontovana obe zadni obrysova svetla. Pritom po bazarech to tehdy stalo snad petikolo. A to jsem je mel otukany, odreny,… fuckt jsem ziral.

          2. Ten se už nedá sehnat a tak se bere zavděk i prasklým. Já si doma suším na Rapida dva náhradní L + P, právě pro tyhle případy. Zato nemohu zaboha sehnat nepoškrabanou pravou půlku předního M-kového nárazníku, nejsou a nebudou. Asi si to taky nechám někde ukrást :D.

            1. Tohle se stalo před pár lety, kdy ten blinkr určitě sehnat šel. Když nikde, tak na vrakovištích. Ostatně ten okradený si ho taky koupil, asi tak za deset korun.

            2. Tchanovi stoji jedna stodvacitka na zahrade, nevim, kolik soucastek tam je, ale drtiva vetsina ano. Rozhodne neni v mestecku sam.

        2. Právě pod dojmem takto ukradené kamery teď zkouším toto:

          https://www.aliexpress.com/item/5-IPS-Auto-Dimming-Anti-Glare-Car-DVR-Parking-Rear-Mirror-Monitor-Digintal-Video-Recorder-with/32792425660.html

          Pravda, není to za pětikilo, ale zase to není za předním sklem tak dobře vidět jako normální kamera. A viděl jsem i model „nad zrcátko“.

    2. Me ukradli kameru jen jednou a zrejme proto, ze si ji vsimli behem odnaseni lupu pri vykradani sklepu a bali se, ze je natocila.
      Od doby co kupuku kamerky mini 080x a volim instalaci k zrcatku za parkovaci kartu, kdy to neni z vetsiny uhlu prakticky videt, tak me ji nikdo nevzal.

  7. Ja jsem bohuzel dospel do stadia, kdy jezdim se vsemi auty uz jen do jedineho servisu a to jen proto, ze tam maji vzdy nejaky volny zvedak. K ruce si zaplatim za tri kila typka, kteryho jsem postupne vybral z toho ancablu, ze neni uplnej debil a opravy delam s nim. Cili ja rikam co a jak udelame a on to dela step by step.

    Kdyz se mi pred dvema lety vysypala automaticka prevodovka, byl jsem zrovna kousek od Prahee a taxem auto dotahl do servisu, kde se busili do prsou, ze tyhle prevodovky tam delaji bezne. Po dvou mesicich porodnich bolesti to z nich sice vypadlo udelany, ale za pul roku se prevodovka vysrala zase. Protoze ale uz jsem byl doma, taxem zajel do „sveho“ servisu, prevodovku vyndal, doma udelal komplet repasi, behem niz jsem zjistil, ze predchozi odbornici nejen, ze otocili nektera spojkova kolecka, ale ani se nenamahali spravne nastavit hydrauliku brzdnych pasu, coz bylo pricinou prooseru. Po repasi jsem zase se „svym“ mechosem soupl prevodovku do auta, zaplatil za 11 hodin celkem a od te doby vse slape, jak ma. Jako tresinka na dortu pak bylo, ze behem montaze se neustale chodil divat majitel servisu, jak vse probiha a kdyz jsem s hotovym autem vyjizdel ven, na ferovku mi zacal hazet lano, ze nekoho takoveho by potreboval a dobre zaplati. Smutne.

    Jen se bojim toho, ze budu potrebovat i „sveho“ dochtora, pekare, reznika,…

    1. To je skoro jak v tom vtipu o policajtech, když náčelník přijímá nováčka: „umíte číst?“ – „umím“ – „a naučíte mě to?“

      1. Tohle je bohuzel spis kamenak, protoze ucis nekoho, komu za to umeni jeste kurva platis.

    2. Nebo s obměnou: Když vidím jakej já jsem inženýr, tak se bojím jít k doktorovi…

      1. Jako stredoskolak jsem byval casto na brigadach v Brne-Turanech ve Frute. Vyrabela se tam horcice, sirupy, Cola,…

        Sirup se vyrabel tak, ze prijel nakladak s jablkama, ktery uz fakt nesly prodat nekde v OZ, takze cervavy, s vosama a hnilobou se to nasypalo do takove zemni nasypky i se vsim bordelem a frcelo do srotaku, pak do masiny, co ten smelc uvarila a vyrobila sirup.

        Jina linka resila ty bachrate vratne lahve. Proslo to myckou, ktera po umyti hydroxidem mela udelat finalni oplach vodou, ale vecne se to sralo, takze casto flasky byly umyte jen hydroxidem a sly do susaku, ktery neco malo vyfoukal i ven. Pak linka na kontrolu lahvi, kde sedely tri baby jako holubi u zobu a vyhazovaly ustipnuta hrdla, bordel v lahvi,… pokud si vsimly.

        Paxe do lahve natroubil sirup, pri trose stesti z trubek po ranu teklo vice sirupu, nez bordelu a zavrsilo se to vickem.

        Zajimave bylo, ze zamestnanci ten sirup nepili. Myslel jsem, ze nesmi. Smeli, ale nechteli. Pry, ze kdyz vidi, jak se ta sracka vyrabi, tak radeji si koupi sirup z jiny fabriky…

        1. …která to zřejmě dělala dost podobně:)

          1. Ano, CSN byla tvrda vsude stejne :-)

        2. Se slzou v oku jsem zavzpomínal na středoškolské brigády v Radlické mlékárně. Dlouho jsem pak ještě nevzal do huby tvaroh nebo cokoliv v kelímku….

          1. Joo brigady, takova vyroba salatu (parizak, vlasak) – pistaciovy salam nevadi, nazelenaly je ten salat prece od zeleniny a tak se to ztrati. Skladovani „mrazeneho“ masa na venkovni rampe (leto, 30+ ve stinu) a syru (tavene i eidam) na suchem skladu (+ 23 stupnu, v poddimenzovanem chladaku jen hermelin a drazsi dovozove syry). Prerazeni data spotreby (kdyz neslo na krabici, stacilo napr. syr rozkrajet na mensi kusy a zatavit na tacky do celofanu, pak uz „nove a lepsi“ datum spotreby stitkovacem). Ozivovani neprodaneho praciho prasku z Nemecka (potreby brigadnika: jemny hadrik, technicky lih a cerne natisknute datum spotreby v neprijemne minulosti slo dolu jako nic, nasledne jini brigadnici dodavali datum nove). Letni brigada v masokombinatu s dratenkou u pistacioveho masa (trochu me to prekvapilo, cekal bych, ze do pastiky to klidne hodi zelene). Tradovanym pisticim strojum po rannim zapnuti linky verim, i kdyz jsem to sam nezazil, to by muselo byt okoli cele fabriky totalne krysa-free, aby tam nejaka nevlezla.

            Jak se rika, kdo ma rad klobasy, nemel by byt u toho, kdyz se vyrabi. I v restauraci kde jsem brigadnicil si servirky objednavaly jidlo z podniku na druhe strane ulice a my naopak dodavali jim. Co oci nevidi…

            1. Tatuv bratranec u pisticich stroju nejakou dobu delal, nemyslim si, ze by si vymyslel, jinak zadne silene historky nevypravel, ale tohle ano a to mu bylo videt na ocich, ze to musel byt zazitek.

        3. No alecim vic do minulosti jdeme, tim to prece bylo lepsi, ne? Vzdyt to rkaji vsichni odbornici na to, co je zdrave a kvalitni… Takoli lide, jako doktor Panyrek ve sve knizce „Zdravoveda“ z konce devatenacteho stoleti urcite kaca, kdyz pise o tom, jak se do cokolady casto pridava popel a keramicka hlina, nebo kolik jedovatych latek, vcetne tezkych kovu, je v palence.

          1. Pomerne vystizne je to v tomto filmu: https://www.youtube.com/watch?v=8HvmGZklPwQ&feature=youtu.be

            Problemem soucasnosti je, ze chemie umi mnohem vice, nez umela drive. Ze nekdo kdysi riznul cokendu popelem je sice svinstvo, ale vicemene jen z obchodniho hlediska. Ja jsem jako kluk zral brambory pecene v bramborove nati primo na poli, popel mi skripal mezi zuby a rakovinu z toho fakt nemam. Zato ale chemie, ktera presvedci vodu, aby fakt drzela v te „sunce“, to uz je jina kava.

            Sidilo se vzdy a vsude, ale moznosti tehdy a moznosti dnes jsou proste nekde jinde. V tom vidim nejvetsi problem. Nejsem sahlej na eko a bio, ale uz docela dost lidi v mem okoli bud zemrelo, nebo si lecilo, ci doposud leci nejakou tu rakovinku a mnohe z nich vznikaji prave domrdanym imunitnim systemem a premirou chemie vsude okolo nas. Takze pokud to jde, tak ctu, co kupuju a vyhybam se chemii. Nejde o to, ze chci zit vecne, ale kdyz jsem videl, jak mi pul roku umirala tchyne na rakovinu slinivky a posledni dva tydny do ni pumpoval tchan opiaty pod tlakem, presto kricela bolesti, tak se mi tento zpusob odchodu ze sveta nijak nezamlouva.

            Kdyz jsem prisel na Sumavu, prvni soused, se kterym jsem resil brambory, mi povida „nestrikas, nesklizis“. Brambory tu mame svoje, nestrikame, mandelinku seberu rukama, ona se ta pulhodka jednou za ctrnact dni najde. Nestrikam proti plevelu, okopali jsme to rucne (neco pres dva ary) behem asi tri hodin. Nebudeme ani strikat nat pred sklizni, proste ji nechame uschnout. A nebudeme ani strikat proti kliceni, protoze mam dobry sklep a nejsem linej ty brambory tak dvakrat za zimu prebrat. Vysledek? Mam brambory o neco malo vetsi, nez ten rozumbrada a posledni jsme jedli jeste v cervenci. Zadna plisen, zadna hniloba, spise se zacaly ke konci scvrkavat.

            Kdyz manzelka tady, v 750 m. n. m. zacala loni sazet cesnek, sousedky ji rekly, ze „tady nic nejde“. Zena zasadila ctyri ruzne odrudy. Dve zmrzly, jedna uschla a jedna naopak perfektne sla. Ted chodi sousedky handlovat cesnek za vsechno mozne (bohuzel nam pro zmenu letos pomrzly svestky a vosy sezraly letni jablka, takze barterujeme).

            Fura veci je proste o tom, ze to chce veci zkusit a jit si za svym. Zena uz davno nerika „se muzu vysrat na chov slepic, kdyz ji v Makru koupim v kartonu za polovinu penez“. Uz vi, ze to, co koupi v Makru, je sice levne, ale to je asi tak vse. A je fuk, ze to ve finale krmili karotenem, aby masicko bylo hezky ruzovoucke, zlutounke,… porad je to sracka.

            1. Když má člověk vlastní zahrádku, tak si těch pár kousků zeleniny vypěstuje a těch pár mandelinek posbírá. A těch pár slepic taky uživí. Ale dělat to ve velkým, to je něco jinýho. Strejda po revoluci začal podnikat jako rolník, dostal něco po JZD a pustil se do toho. Fungovalo to pár let, dokud byla pole vypráškovaná ještě po JZD. Pak zkrachoval.

            2. Tak ona velikost brambor…Vsak to uslovi zname… Ne, vazne, ono to nejakou dobu bude jiste fungovat, pokud se smirim s vynosem z hektaru mnohem nizsim, nez kdokoli jiny, muzu ignorovat chemicka hnojiva, pokud se smirim s tim, ze mi urodu s nejvetsi pravdepodobnosti neco sezere, muzu ignorovat postriku proti tem potvoram.

              Tchyne je mi lito, ale pokud by zila pred 200 lety, umrela by o dvacet let mladsi na celkovou seslost organismu a nikdo by se tomu nedivil. Kolik, ze bylo babicce Bozeny Nemcove? Te starence, belovlase, temer bezzube? 56 let.

              Ja neobhajuju chemii, ale radsi se budu krmit modernim jidlem, ktere se da sehnat v rozumne kvalite (kupuju vetsinou primo suroviny, zadne zmrazene mikrovlnkove neco, temer nejim uzeniny, krupky, oplatky…), nez abych se dal vsanc pochybnym mnaminkam… Ano, taky jsme si opekali brambory, zvykali to s hlinou a popelem, pili vodu z potoka na konci osmdesatych let, kdy ta kvalita byla objektivne nejhorsi a prezili jsme. Nestitim se ovaleneho sousta, nikdo v nasi rodine nema alergii, ani v rodine manzelky ne (ja jsem z centra mesta, ona z vesnice). Predstava, ze v dobe pokrocile prumyslove revoluce byly nejak lepsi podminky k zivotu je smesna, vsude kour, spina, hniloba, nemoci, misto toho, aby se lidi cpali nejakymi osklivymi antibiotiky tak hezky v souladu s prirodou umirali… Potraviny byly sizene, plne jedu a lidi na to doplaceli. To neni spekulace, staci se podivat na to, co se deje s prumernou delkou zivota – zachranovat miminka umime oz po dobu nekolika generaci, to neni nic noveho. Pokud je tedy jidlo plne chemie a nici nas to, proc zijeme porad dyl?

              1. tak. kdo ve čtyřiceti umře podvyživený a sedřený na nachlazení a následně zápal plic, ten v šedesáti nedostane cukrovku a v sedmdesáti něco vošklivějšího, na což pak v osmdesáti umře.
                zdravej čerstvej vzduch v rurální společnosti? chachá, půl roku (v našich klimatických podmínkách) zavřenej ve vydýchané cimře plné prachu a kouře z otevřeného ohně. zdravé a pestré přírodní jídlo v „biokvalitě“? chachá, chudičká monotóní strava, v předjaří plná plísní a roztočů. atakdále.

                1. Coz ovsem odpovida biokvalite. Jinak o chemii v biopotravinach probirali Penn a Teller v poradu Bullshit
                  https://www.youtube.com/watch?v=P6EQr92rh48

              2. Nikoliv, babička Boženy Němcové se dožila 71 let: https://www.kosmas.cz/knihy/159809/marie-magdalena-novotna-cudova/

                1. Aha, mel jse za to, ze byla mladsi.

            3. jo, to je ta „deflace“ . Jeste jak Milku delali Nemci (nestle), tak to bylo tricet procent kakaa a kakao extra 45procent, skoro zadny cukr a susene mleko. Jedine ecko byl emulgator (hnus , lecitin zprzni chut cokolady jako nic jineho), ale proste jako spotrebni cokolada za 18 kc se to dalo.

              Pak prisly americke kurvy z mondelezu, milka extra kakao zanikla jako prvni, pak do toho narvali soju a ecka a palmovy olej a plno zasraneho cukru a rekli tomu nova receptura a zdrahli to na 24 a jako posledni hrebicek do rakve zacali delat moderni milky bez cokolady, plnene zasranym karamelem anebo blbou oplatkou s umelymi prichutemi.

              Za 24 v akci, no nekup to. Jasne ze nekoupim.
              Ne, ze by me penize navic tak sraly, ale z principu. To same Geisha od Fazeru. Kdysi luxusni cokolada plna kakaoveho masla a kakaoveho aroma , ted to chutna jako sojova pomazanka posypana cukrem.

              Za 35 Kc v akci… to si muzu pocukrovat sojove maso a budu to mit to same, akorat, ze to nebude mit sexy znackovy obal.

              1. Moje zena je hypoglykemik, diky cemuz ma sice luxusni figuru, ale bohuzel cokendy ji jako chleba a navic je brutalne mlsna. A prave proto, ze jsou to v krame cim dal vetsi sracky, tak je bud kupujeme cim dal tim dal a nebo cim dal tim draz. Takze vim zcela presne, o cem pises.

                Vcera jsme byli nakupovat v Nemecku a jen cokolady se resily pres pul hodiny. Bohuzel i v Nemecku uz je trend prodavat polske sracky a Polaci se mezitim naucili, ze pekny obal prodava, takze clovek musi u kazde cokendy koukat, kdo to vyrobil a co v tom je.

        4. Fruta byla v Modřicích a ne v Tuřanech

          1. Ano, byla v Modřicích. Dělali tam mj. tu Coca Colu ve lahvích 0,33 l.
            V Tuřanech se dělalo kysané zelí. A dělá dodnes.

            1. Ano, spoluzak tam brigadnicil ve skladu bas, plnili basy temahle sklinkama, co prisly na kartonech, aby tim sla krmit plnicka. S kolegou zavodili, kdo postavi vetsi vez. Delalo se to tak, ze vzals plnou basu techto sklinek do jedne ruky, fofrem splhal na samostatne stojici vez jiz z techto bas postavenou, nahore’s tu basu polozil a fofrem frcel dolu to cele rovnat, nez to spadne. Uz si to nepamatuju presne, ale rekord byl snad 12 nebo 15? Uz nevim, ale bylo to hodne vysoky.

          2. Jojo… Modrice. Sorry jako, uz v te prdeli par let nebydlim a ty periferie se mi obcas pletou. „Blauec“, jasny…

            1. Z Modřic bylo původní obyvatelstvo kompletně odsunuto dělníky ze Zbrojovky, co celou válku vyráběli spolehlivě zbraně pro Němce. Nezůstal tam jediný obyvatel. Pak se tam přisunul výkvět republiky a poslední přírůstek je Blbiš se svým smrdutým kuřetem a autosalonem.

      2. Ty a inženýr???

        1. Ne. Pomocný dělník. Je to vidět?

          1. Sorry to byl pokus o vtip.

            1. Ted se rika „sorry jako“. Respektive, jeste ne, ale po volbach bezpochyby jiste.

  8. 2Dfens: Jakou zkušenost máš se servisů z Německa? Nebylo by řešením prostě jezdit tam a na místní kokoty se vysrat?

    1. Ja mam letosni zkusenost s francouzskym servisem. Vynecham ted story s jazykovou barierou, nicmene pocitali 70 ecek na hodinu, ale servisak vedel presne, co dela, kam sahnout, nic nezkurvil a neflakal se. Pri diagnostice zavady vzal fotak, vlezl pod auto, vyfotil vadny dil, pak frcel do skladu a se skladnikem okamzite zjistili dostupnost a cenu dilu, rezervovali cas na vymenu na druhy den, vsechno klapalo jako po dratkach. Pritom to nebyl znackovy servis, delali tam hlavne trucky a to snad vsech znacek, co znam.

      1. A bylo to i francouzské auto? Jsou známé historky, kdy náhradní díl na renaulta objednává servis na třikrát, protože to nějak nepasuje. Což je ale i přístupem renaultu, který na jedno auto byl schopný v továrně montovat troje různá světla během jednoho roku.

        1. Motor byl IVECO, na nem odesel ventil uzavirajici palivo do vstriku. Nevim, kde ho vyrobili.

  9. Já si teď v létě taky užil. Mám starou feldu, nový auto pro mě nemá moc smyslu protože vozívám dva vlčáky a ti z toho vevnitř stejně nadělají třísky. Nu a jednoho krásného večera jsem si všiml, že ve tmě díky předním světlům vidím, což je na feldu věc nezvyklá a krajně podezdřelá. Takže doma šup kontrola a sicher, přebíjí alternátor. I zakoupil jsem nového regulátoru, doma jím nahradil ten starej (což byl porod, asi na to nemám grif nebo co, ale nasoukat tam ten spodní šroubek byla neskutečná zležitost) a pokračoval v provozu. Jenže ejhle, po pár dnech pro změnu přestalo auto dobíjet úplně. Tak jsem si řekl že na to kašlu, stejně jsem potřeboval koupit nový pneumatiky a šoupl jsem to sakumprásk do servisu ať to pořeší. Což oni pořešili, vyměnili regulátor za nějakej smysluplnější, protože ten původní se stihl za těch pár dní rozesrat taky. Altík jede, nikde se naštěstí nic nespálilo a pneumatiky taky dobrý. A tak jsem vyrazil do Brna, kde jsem se očekávatelně zasekl v koloně. Venku vedro jak prase a já tak koukám, jak si rafika na teploměru leze nahoru. Pořád si říkám „teď se sepne větrák“ a ono nic. Rafika si pořád leze, kolona stojí, paráda. Nakonec jsem to nouzově uchladil přes větrák do kabiny a na prvním parkovišti zkontroloval, protože jsem měl neblahý pocit, který se ukázal pravdivý. Ono, aby se člověk dostal k tomu regulátoru, tak musí odpojit konektor mezi větrákem a chladičem. No a v servise už nějak zapomněli zapojit konektor nazpět…

    1. nový auto pro mě nemá moc smyslu protože vozívám dva vlčáky a ti z toho vevnitř stejně nadělají třísky.
      Tohle může dobře pokrýt něco funglovka od Dacie. Levné a člověka pak nemrzí, když se to odře poškrábe atd a má klid z hlediska servisu.

      1. I když je to levné, je to nové a na takovým autě je první škrábanec hned vidět. Zatímco ojeté už poškrábané je, takže o jeden víc nebo míň, žádný rozdíl.

        Navíc i ta Dacie stojí nová 170-200 litrů, zatímco starej střep tak 20-50. A ten rozdíl v ceně, to je nějakýho žrádla pro psy.

        1. Navíc i ta Dacie stojí nová 170-200 litrů, zatímco starej střep tak 20-50. A ten rozdíl v ceně, to je nějakýho žrádla pro psy.

          Takže to není o tom, že by novej kus nedával smysl,ale cestu spolupráce s idoty v servisech volí dobrovlně, protože chce „ušetřit“

          1. No tak pokud mi dovolite se k tomu vyjadrit, tak skutecne nekupuju novy auto, protoze to pro me nema cenu. I te Dacie by mi bylo lito, kdyby z ni meli ti neradi vevnitr udelat kulnicku na drivi.

          2. Za 20-50 tisíc se dneska dá pořídit relativně slušné auto (v závislosti na účelu, k jakému má sloužit – pro nájezd 3000 za rok stačí i stará orezlá felda) a za 100 000 se dá pořídit už velice slušné auto jako focus nebo oktávka. Člověk tak za míň peněz dostane sice opotřebované auto, které ale odvede stejnou službu jako nová dacia. I když do toho auta musí nějaké peníze nastrkat, ale to jsou rozvody, brzdy, výměna kapalin a není co řešit. Maximálně si člověk koupí barvu v OBI a přestříká místa, kde to rezne. Někdy nový výfuk, někdy nová baterie. Když má člověk kliku, tak do toho auta nastrkal peníze už předchozí majitel.

            1. To jistě ano, ale původní diskuze byla, jak vyřešit idioty ve servisech… Pak je člověk trošku za blbce, když píše články/příspěvky o mentálech v servisu, ale zvolí si to dobrovolně, aby „ušetřil“

              1. No, Dfens má nové auto (r.v. 2015) a idiotům v servisu se nevyhnul.

                1. Bavili jsme se o situaci Lyssora…

                  1. Dost lidí by si do DF koplo kvůli výběru značky, ale osobně si myslím, že je v problém v tom, že autorizák je v ČR nutné vybrat. DF se divím, že do servisu se nepřevalil přes kopec a neřešil to v zemi, kde mechanici mají odměnu za práci, ze které se da žít, a proto tam pracují normální lidi..

                2. Alfa Romeo se nová koupit nedá. Je ojetá už z továrny přeci.

          3. Jsou lide, kteri koupi velmi levne auto a do servisu moc nevrazi, leta s tim jezdi a provoz je vyjde levneji, nez v jejich okoli ty, kteri si koupili nove – to bez ohledu na pocatecni naklady.

            Ono zalezi na tom, co je hlavni kriterium pro nakup auta.

            Pokud je to „Chci neco spolehliveho“, pak to vetsinou vyjde.
            Pokud je to „Chci to a to auto, s takovou a takovou vybavou, v takove a takove cenove hladine s takovym a takovym najezdem“, pak to muze vyjit, ale nemusi
            Pokud je to „Je, to cerveny je krasny“, pak je vysledek jasny.

            1. Jsou lidé, kteří si koupí fakt nějakou šunku, rezavou a na pokraji smrti, ale pojízdnou. Nechají si ji přesně do té doby, než je potřeba do toho vrazit peníze. Tzn. když se tam něco vysype nebo když je potřeba udělat STK. Pak to pošlou na recyklaci a koupí si jinou šunku.

              Aut jsou dneska mraky a někdy se jich lidé zbavujou jenom aby se jich zbavili, pomalu jen za cenu převodu na úřadě. Přitom to ještě drží pohromadě a ještě to jezdí.

              Někdy to je opečovávaný rodinný klenot, který zbyl z pozůstalosti a zatímco nebožtík děda by to auto neprodal, protože to bylo přece jediné auto, které si koupil nové (před 20-30 lety), pozůstalí by se do takovýho střepu styděli jenom sednout a jsou rádi, když si to někdo odveze třeba zadarmo, aby to nestrašilo před barákem. Ale děda s tím do poslední chvíle jezdil na zahrádku, takže to je stále pojízdné.

              1. O takovych pripadech jsem slysel, ale neznam osobne. Ja mel jednu levnou sunku, ktera mela dve zavady (pokud nepocitam skrabance a poskozene sklo, za coz vyrobce nemohl) za celou dobu uzivani, tedy za deset let. Jezdi dodnes, koupil si ji kolega. Dneska mam druhou sunku, ale teprve rok a pul, poridil jsem jen novou baterku (o cemz jsem vedel uz v dobe nakupu) a vim, ze bude na case vymenit brzdove oblozeni, tak za pul roku. Cena za servis dosud – v prepoctu 1500 kc.

                Motorka, tam byla za tech trinact let jedna zavada – lanko spojky se uvolnilo a popalilo o vyfuk, koupeno nove za 800kc. Jinak vsechno puvodni, ani zarovka nepraskla. Ale to se pocitat neda, protoze motorka byla nova.

              2. Kamarád takto koupil starého sába a asi po pěti letech minimální a de facto zenedbávané údržby ho prodal za symbolické peníze. Rozdíl nákupních cen, pokud si pamatuji, byl cca. 23 tis.

                Takový přístup je mnohem snáze realizovatelný, pokud není v dosahu žena. Nemyslím jen vlastní, ale žádná. Například kdysi se má masérka zhrozila nad myšlenkou, že bych si jako druhé auto na pojížďky do 5 km koupil favorita či felcku a prostě je odepsal. Jak bych v tom vypadal. Jiná zase řešila, že by to nebylo tak dobré auto (na pojížďky!). A podobné myšlenky pronáší baby všecho věku a vzdělání. Starý auto je starý. Takže teď sice mám staré omlácené a orezlé auto, ale musel jsem si ho do tohoto stavu dostat vlastními silami. Dvanáct let na tom makám.

                1. Yeap, takhle mám Citroen Saxo. S oblibou říkám, že je to místo babetty do práce a na ryby – ale ono to tak opravdu je. Auto je olezlé, protože PSA před patnácti lety používal nějaký pojebaný lak, který na slunci sleze, má pravidelné výměny oleje a brzd a odmítá umřít. Díky světlé výšce a zanedbatelné hmotnosti projedu tam, kde maj těžký SUV problém, stačí jenom slušný M+S pneumatiky. A vždycky si říkám, že se toho krámu zbavím, ale – proč? Mám tam bordel, pruty, podběrák (když ho namočím, tak ne – to smrdí už moc) a chodím tam v gumovkách i v polobotkách. To auto je prostě ryzí spotřebka a mně to tak velice vyhovuje.
                  Jen nevím, to bude, až Saxo nebude… :-/

                  1. Já takhle auta recykluju delší dobu a za pár korun jsem zatím měl pokaždé hodně muziky. Vždycky se k nějakému autu dostanu buď zadarmo z okruhu mých přátel (za odvoz a přepis) nebo za symbolickou cenu a až na jednu japonskou výjimku (tam jsem si totálně naběhl vlastní blbostí a dobře mi tak) to byla auta, která mně nebo mé rodině sloužila spolehlivě další léta. Stačilo jen povyměňovat načaté díly a dát tomu pravidelný servis dle manuálu. Nyní jsem si za účelem dojíždění do práce a rychlé dálkové přesuny pořídil za pár tísíc jedničkovou octavii s benzínovou 1.6 74kW fplnýpalbě, za dalších pár korun opravil, co se mi na ní nezdálo a zatím plná spokojenost. Auto ideální pro každodenní poskakování a hrátky s autodiagnostikou :).

                2. To vis, silne ojeta auta, to je urcite podvod, nalakaji zakaznika na nizkou cenu a za sest let, aby sis sel pro nove.

                  Zalezi na tom, jaka zena. Ovsem kdo chce kam…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017