Stazione di servicio IT style - zpět na článek

Počet komentářů: 336

  1. Ve Španělsku i té Itálii jsem měl servis vždy hned a vždy jsem byl přítomen, bez objednání. Je pravda, že Španělské autoservisy nebo pneuservisy si vybírám ty malé, zapadlé a zaprášené, vždy spokojen. Vlastně Španělé mi sedli pracovně i ta jejich zem (rád jezdím po písku, allroad) a maso mají také mají dobré. Připadnou mi schopnější a na nic si v servisech nehrají, z opravy z vás neudělají pí..

  2. Nač by se měl přesně kroužek měnit pokaždý a eště žíhat? Jednou když se mi ztratil v oleji a jinej nebyl při ruce, tak sem to nechal i bez kroužku, jinak ho neměním dokud není nějak moc ojetej a nikdy ani kapka, sundat to šlo vždycky parádně. Že by to někdy někdo někde i v servisu žíhal sem eště nezažil.

    1. Pokud je jak má být, tj z mědi, tak vyžíháním změkne a líp a hlavně bez použití brutálního násilí to těsní. Časem měď zase ztvrdne, ale to je fuk, neb máme utaženo a natvarováno do žádoucího stavu.

      1. Jen k tomu vyzihani.
        Nechci se hadat, neb nejsem odbornik na tesnici krouzky olejove vany, ale co se tyce treba zihani nabojnic, tak tam jde spise o odstraneni vnitrniho pnuti a az sekundarne o zmekceni.
        Aspon teda co mam odpozorovane, tak med podstatne zmekne po vyzihani a naslednem zakaleni (rychlem ochlazeni), zatimco po vyzihani a popusteni (pomalem ochlazeni) je zase tvrda (je to presne naopak, nez u zeleza :).

        1. U mědi se tomu tradičně říká žíhání asi proto, že neexistuje lepší termín :-) Nazvěte to kalením a bude to vypadat ještě hloupěji. Správně žíhaná měď, tj. chlazená ne do vody ale do lihu, je potom tak měkká, že se dá ohnout v prstech. Vytvaruje se podle těsněných ploch a už tím přetvořením při utahování šroubu a následně během několika dnů ještě dalším přirozeným stárnutím se krásně vytvrdí.

  3. Zkušenost: nevyžíhaný kroužek pod výpušťák jde použít dvakrát až třikrát, pak sákne (Honda).
    (on sice stojí pár korun, takže dát nový má zanedbatelný ekonomický impact, ale vždy ho při výměně oleje zapomenu koupit..)

    Autorizák je schopný utáhnout výpušťák tak intensivně, že se onen měděný kroužek stane trvalou součástí výpušťáku – inu proč se obtěžovat s momenťákem..

    1. Neviem, ako je to u Hond a pod., ale na mojej mazde pod vypúšťací šrub žiadny kružok, ani tesnenie, nejde, stačí poriadne dotiahnuť a nikdy nič netečie. Prečo by aj malo – predpokladám, že v olejovej vani nie je tlak, ako v hydraulike.

      1. Zálezí ako su riesene dosadacie plochy medzi srobom a olej. vanou, a je tam aj dilatacia od zmien teploty. plus olej je dost riedky ked je horuci. Po klapkach presiakne cez nerovnosti na dosad. plochach a zaspini spodné kryty motoru atd. Takato strata oleja nemusi byt nie?

        1. u některých olejových van kroužku netřeba, neb je tam závit do kužele, což někteří servisáci neví a jsou schopni to dorvat tak, že to pak nejde povolit..

  4. Sice jsem cekal od IT style neco jineho (namisto information technology se z toho vyklubala Italia), nicmene me fascinuje jedna vec, ktera se tahne od zacatku do konce jako cervena nit.
    Bolsevicke zmrdstvi ceskeho autorizovaneho autoservisu kombinovane s americkym obchodim modelem „je jedno, jestli to funguje, nebo ne, hlavne, ze to prodame“ v porovnani s italskym „lazo plazo kapitalismem“, kde sef si stoji za svou stavovskou cti a nenatahne zakaznika, ktery se s pravdepodobnosti rovnajici jistote uz v jeho servisu nikdy vice neukaze.

    Bohuzel, takove servisy uctujici si 68 Euro za praci na elektrice asi diky globalizaci dlouho nepreziji.
    Bohuzel, dneska se misto cti a remeslnemu know how pestuje metoda „daj boze lehko“, idealne nepracovat vubec, brat davky a v lednu koupit bitcoin za $500 a v srpnu ho strelit za $3000 a mechanikum jako Allesandro ukazovat fakace.

    Styl „daj boze lehko“ ovsem neni udrzitelny. Drive nebo pozdeji na to dojedem bohuzel vsichni, jak zmrdi, tak ti slusni a poctivi.

  5. „Jízda po Italském venkově“ ma bude určite zaujímať :)

  6. Zajímavé je, že většina českých servisů na člověka působí už od dveří tak, že by jim nesvěřil na opravu ani tříkolku. A osazenstvo jako by nabírali v osadě na východním slovensku nebo v ústavu pro mentálně postižené.

    Značkové servisy se liší jen v tom že mají přijímací kancl a v něm frontmana v kravatě, a ty lidské trosky jak z Bídníků pod pohrůžkou vyhazovu neopouštějí dílnu.

    Jednou jsem dal auto kvůli STK do značkového servisu a pak jsem skončil se závadou typu C a několika typu B.

    1. Situace je zoufalá, taky mě v autorizovaným servisu překvapil automechanik s vizáží bezdomovce. Jasně, mechanik asi nebude v nažehlený košili, ale tenhle zarostlej vousáč vypadal, že ho vytáhli z nádražní putyky.

      Se pak nemůžu divit, že si nejsou schopný otevřít servisní dokumentaci a najít potřebný informace, takový nejspíš ani neuměj číst :(

      Autorizovanej servis, kde maj návody a dokumentaci a diagnostiku prakticky ke všemu, vybavení a přípravky za statisíce až miliony. A oni k tomu postavěj troglodyta se skelným pohledem a červeným nosem. Nepochopím.

  7. Je to bída všude. A mizerná úroveň servisu je i značek jako Škoda, VW, BMW, kdyby to někdo chtěl házet na AR.
    Kolega dával na běžnou výměnu oleje atd. Ochcávku do autorizáku. Hned po nastoupení si všiml, že se po zemi válí nějaký polámaný caplíky co maj držet plast pod kastlíkem, který tam vysel. Když chtěl ostříknout sklo, tak zjistil, že voda nestříká na sklo, ale vytéká pod auto. Šel otevřít hapnu a po otevření mu na motor odpadlo to protihlukové obložení z haupny.
    Druhý kolega řeší na svém BMW už po několikáté stejnou závadu. Hlásí to nějakou závadu airbagu. Vyměnili už asi dvě řídí jednotky, ale závada se vrací.
    Když se objednával znovu, tak měli čas až za dlouho a skončila záruka. Servis se jal vyjednat s BMW vyjímku, načež nabídli, že uhradí opravu ze 70%, ale nesmí najet do opravy více jak 2tkm. Tou dobou už měl ale najeto zase dalších 1500km. Jednotka nikde nebyla a že se na ni bude snad 4 týdny čekat.

  8. Moh by mi nekdo z informovanejsich vysvetlit jak je to s tim teplomerem ukazujicim 90 °C?
    Proc se vubec neco takovyho dela? Precejen vymyslet a vyrobit takovyhle oblbovatko stoji urcite vic nez proste zobrazit teplotu, kterou auto zna tak jako tak, ne…? A pokud je ucelem teplotu utajit pred ridicem, proc tam ten teplomer vubec je?

    1. Je pravda, že moje TSI, které se hřeje opravdu rychle a navíc teď v letních měsících ukazuje teplotu tak, že po 10, nebo po 5 stupních skáče nahoru nikoliv plynulým pohybem a jakmile dojde na 90, tak ne ani nehne.

      1. Ja mam takovou zkusenost, ze pokud ma voda 50-105 °C (podle OBD), ukazuje porad 90 °C. Pokud nizsi, stoupa zhruba linearne se skutecnou teplotou (ale nikdy neklesa), dokud se na tech 90 °C nedostane.

    2. Myslím, že to prostě na zákazníka působí líp. Zákazník neplaší, když je najednou v horkej letní den ručička trochu jinde, než kde bejvá obvykle. A celý to pak působí jako precizně vyladěnej stroj.

      1. Já teda radši vím co se kde děje včas, ale sem holt divnej, tak jezdím 24letou popelnicí no :D

        1. To já taky, jenže bežnej zákazník je úplnej blb na techniku.

          Zkuste se někdy průměrnýho člověka zeptat třeba na Ohmův zákon, bude na vás koukat jako na marťana.

          Když takovej přesedne z popelnice do Pasáta, bude koukat, jak precizně to – narozdíl od jeho popelnice – drží teplotu. A takovej dojem prodává.

          Já třeba nejsem kdovíjakej technik, spíš docela lama, ale obecný nevědomí mě i tak nepřestává překvapovat :(

          1. Kdysi jsem měl favorita a jednou jsem se vrtal v budíkách (protože se tam často sraly počítadla kilometrů) a přitom jsem omylem sáhnul na ručičku teploměru, ale nevšim jsem si toho. Takže jsem ji posunul a ona pak ukazovala přehřátí. Panikařil jsem, ale autu nic nebylo. Pak jsem si všimnul, že ta ručička je posunutá i když je vypnuté zapalování, takže mi došlo, že je tam trvale nějaký offset. Panikařit jsem přestal a ručičku později srovnal.

            Není divu, že zákazník plaší, když se mu ručička teploměru vychýlí směrem k červenému.

    3. Je to celkem jednoduché.

      Kdysi byl teploměr napojený na NTC/PTC snímač na termostatu a ukazoval to, co co čidlo naměří. Teploměr tak vykazoval typické chování, že se teplota nejdřív vyšplhala na nějakých 95°C a pak spadla na 85°C a tak kolem dokola. Když stálo auto v koloně, vyletěl třeba na 100°C, než se stačil roztočit ventilátor. Lidi z toho byly vyplašený, jezdili do servisů, tam jim řekli, že to je normální a poslali je domů. Zandali to do SAPu a šli taky domu.

      Pak se věci změnily. Signál z čidla jde do motorové ECU a odtud po drátě jde do ECU panelu přístrojů třeba jako datový paket skrze CAN. A někoho napadlo, že by v rámci zlepšení customer satisfaction mohl teploměru naordinovat sedativa. ECU funguje proto tak, že interguje signál teploty a různě ho filtruje. Prakticky se musí stát, že motor je několik minut přehřátý, aby to něco ukázalo. Spokojenost zákazníků se zlepšila, rozdaly se bonusy a tak je to vlastně všechno OK.

      Kdo chce reálnou teplotu motoru, musí si pro ní sáhnout přes kabel

      1. Jinými slovy vše je v pořádku, jen vy a vám podobní v tom hledají nějakou zmrdí aktivitu automotive lobby, které jste také nohsledem? Nebo že vás vzrušuje jak se ručička teploměru neustále zvedá a zase padá? Nebo co vám na tomhle vadí? Že by ta chvilka rozhodovala o životě a smrti motoru? Vizte svoji větu „teploměr u moderních aut je sestrojen tak, aby ukazoval 90°C a nic jiného, takže se mu nedá věřit“.

        1. On to tim padem neni teplomer, protoze nemeri teplotu. Je to indikator neceho. V nekterych okamzicich dokonce teploty motoru, ale asi tak, jako kdyz rozbite hodiny jdou dvakrat denne presne.

          1. To přece není pravda. Ta „ručička“ se zvedne, když ECU dostane signál. Takže plní svoji funkci, řidiče upozorní, jen tam nelítá jako splašená.

            1. Ovsem, je to indikator neceho. Ale neni to teplomer. Teplomer je pristroj k mereni teploty. Tohle teplotu nemeri, protoze ta po zmereni je filtrovana nejakym prozessorem a to, co je indikovano, neni namerena teplota. Tento indikator by bylo mozne celkem elegantne nahradit jednou LEDkou.

              Ja teplomer mam v UAZu. Tam opravdu meri teplotu a raficka lita diky superpozici signalu z teplotniho cidla a natrasani automobilu.

              1. V tomhle případě to bude asi marný.

                1. Moje benzínové BMW teploměr nemá. Docela by se hodil když mi v servisu zapomněli vrátit víčko na nádobku chladicí kapaliny. Bych třeba neuvařil motor.

                  1. Ono by vás to možná stejně nezachránilo.

                    Problém teploměru je, že ukazuje teplotu vody. Pokud voda uteče a teploměr je ve vzduchu, tak stejně nic nemusí ukázat.

                    Možná by stihla teplota vody jít nahoru předtím, než zmizela, ale těžko říct.

                    Například u mnou zmiňované Astry H, která teploměr nemá a má jen kontrolku si pár lidí na foru stěžovalo, že jim někde rupla hadice a voda zmizela tak rychle, že to ECU vůbec nepostřehla a nesignalizovala přehřátí. Teploměr následně visel ve vzduchu a přehřátí motoru bez vody už nesignalizoval vůbec. Následky jsou jasné.
                    Mě osobně u toho auta postihl únik vody taky, ale mizela pomalu přes malou dírku v chladiči a kontrolka přehřátí se rozsvítila.

                    Pro tyto situace je mnohem lepší, pokud je auto vybaveno čidlem hladiny, které únik vody postřehne spolehlivěji.

              2. Jasný, na tom se tedy shodneme. Není to teploměr. Ustupuji. Je to marný. Každopádně je vás tu všech škoda. Strčili byste do kapsy všechny ty project managery těchto blbostí. S vámi by byla auta konečně kvalitní a pořádná. A hlavně by se nepřehřívaly motory kvůli stojící ručičce.

                1. S náma by hlavně zmrdimanažeři pro imbecilní debily v populaci a pro ojebávání výroby dávno byli pod mostem, protože takovej kripl v normální firmě nemá co dělat.

                  Normální řešení je teda když už je zákazník debil a neumí si ani přečíst manuál, tak mu natočit videjko, kde je mu vysvětleno znova to, co je v manálu (a ideálně i naznačeno že je debil když si nepřečetl ten). Ale to stojí prachy, zatímco ojebat to je levnější, že.

              3. No, Urban Cruiser skutečně má jenom LEDku. Když je to studený, svítí zelená LEDka/ikonka teplotoměru. Až to zhasne, je motor na provozní teplotě. Při přehřátí nevim, asi to svítí červeně, otázkou je, kdy se to přehřeje? Tuhle sem stál hodinu na D1 v kolóně se zaplou klimatizací, po chvíli jela sahara trvale a věděl sem hovno jak je na tom motor. Taky supr jak sem teď našel ten vatelín připeklej na výfukovým potrubí, byl přetím asi narvanej v díře ve výplni haubny co vykousala kuna…kdyby se to kurva zamotalo do sahary tak vím piču, než se to přehřeje a to třeba nenávratně, jestli to reaguje tak skvěle pružně…snad by se ještě dřív vyvařila kapalina, u Saaba s vadným kabelem od čidla to tak bylo. Snad. Od té doby vozím trvale aspoň 5 litrů destilky v kufru (a taky co to teď bere litr až dva na sto kilometrů :D).

                1. Destilkou raději nedolívat, je příliš hladová. Lepší je obyčejná voda.

            2. Ta ručička upozorní na překročení teploty, až když už začíná být pozdě, motor je už přehřátý. Sice jen chvilku, ale i ta chvilka může být rozhodující, nehledě na to, že člověk si vysoké teploty nemusí všimnout hned, což může mít fatální důsledky. Jeep nebo felda ukazuje okamžitou teplotu, takže když ráno vyjedu, vyleze teploměr ke stovce, pak spadne na 75 a tohle se opakuje se stále menšími výkyvy ještě jednou až dvakrát, než se ustálí na provozní teplotě. V koloně leze teplota přes stovku. Ale je to pravdivý a tudíž spolehlivý údaj. U 17 let staré oktávky teplota vyleze na 90 a tam sedí jak přibitá, ať už jedu kilem nebo skáču dvě hodiny na dálnici v koloně. Občas z toho nemám dobrý pocit, protože mi technický instinkt říká, že teplota motoru v režimu kolona MUSÍ kolísat, spínat sahary apod., ale jeden z nejdůležitějších ukazatelů mi tvrdí něco jiného.
              Takové ojebávání reality, aby se debil za volantem neplašil, to fakt miluju. Jenže ustupování a přizpůsobování se průměrnosti až debilitě je holt dnes normální.

              1. Člověk si nevšimne nějaký ručičky. Nebo všimne, ale stejně ne hned. Ale všimne si hned, když se rozsvítí oranžová nebo červnená kontrolka. Ta by měla hlásit všechny závady. To, jestli nějaká rafička ukazuje o pár stupňů vedle, je naprd. Když si to řidič uvědomí, tak stejně neví, jak dlouho už to ukazuje do červenýho.

                Teploměr v autě má dneska tu funkci, že ukazuje, jestli se motor už zahřál na provozní teplotu a řidič od něj může chtít víc práce.

                Taky termostaty jsou dneska v autech spolehlivější než za časů škody 100, kdy „uvařit auto“ byla docela běžná závada. IMHO.

                1. U amerik to bývá tak, že překročí-li některý analogový ukazatel kritickou hodnotu, rozsvítí se na palubce červená kontrolka s nápisem „check gauges“ a zacinká gong. Můj jeep tu kontrolku má také, ale není aktivovaná v ŘJ, šlo o příplatkovou výbavu. Některá evropská auta to tak mají také. Člověk hned vidí, že se něco děje a může reagovat. Další věc je, že můžete vysledovat na reálném ukazateli teploty nějaký dlouhodobější trend teplotního průběhu, nějak na něj už reagovat a tím zabránit poškození motoru. Kolega x-f níže zmínil vadný termostat, který se může projevovat jak trvalým otevřením a podchlazeným motorem, tak i tím, že otevírá pokaždé jinak nebo se může zanášet chladící okruh či něco takového. Ukazatel teploty, který nezkresluje údaje v zájmu duševního klidu řidiče, tohle všechno indikuje. Stejné to mám s ukazatelem tlaku oleje u Jeepa, z jeho chování se dá také diagnostikovat hodně zajímavých věcí o zdraví olejového hospodářství v motoru a zjišťuji, že takový budík mi občas u ostatních aut chybí.

                  1. Gong je jediné co na mém BMW ještě nemělo poruchu. Myslím že až ho sešrotuju tak bude furt ještě bimbat. Dám deset tisíc tomu, kdo ho vymontuje nebo alespoň způsobí jeho celoživotní poruchu.

                  2. Osobně za vrchol dokonalosti považuji budíky na staré dobré integrále:

                    [odkaz] https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/8d/03/79/8d037913f2b27847659ce814e2af0bd0.jpg [/odkaz]

                    Od té doby jich jen ubývalo, ještě Kappa má aspoň voltmetr a kontrolku CHECK, která díky Bohu NENÍ spřažena s žádným gongem :)

                2. K zahřátí na provozní teplotu: Zde je lepší sledovat teplotu oleje než chladící kapaliny.

                  1. V autě je obvykle jen jeden teploměr a většina lidí ho chápe jako „teplota motoru“. Jestli je to teplota chladící kapaliny, oleje, nebo něčeho jiného, to běžný smrtelník netuší. Ale tuší, že když to je motor studený, ukazuje to semhle, když je už zahřátý, stojí to v pozoru a může na to víc šlápnout. Když to ukazuje doprava, je motor přehřátý, ale tam to ještě nikdy neukazovalo.

                    1. Já mám golfa VII. Teploměr na palubce ukazuje devadesát už v době, kdy teploměr oleje ukazuje 60 °C. Pro určení, kdy je motor zahřátý je to – minimálně u tohoto golfa – naprosto nepoužitelné.

                    2. Já věřím výrobci, když píše, že rafička asi v 1/3 stupnice znamená provozní teplotu a můžu tomu naložit. Výrobce debil nebyl a ani pro debily nevyráběl, ostatně taky proto zbankrotoval, že.

                    3. Proto mají závodní auta oba teploměry a kdy naložit určuje ten olejový.

          2. No technicky vzato, kdyby to měřilo teplotu, tak je to teplotoměr, teplo a teplota jsou dvě naprosto rozdílný veličiny. Ale tak nebudeme rejt do akademiků jazykovědců, že místo reálnejch jazykovejch nesmyslů řeší píčoviny, že :D

        2. Mel jsem Astru H. Ta nemela budik s rucickou vubec. Pri prehrati se rozsvitila cervena kontrolka. Funkci jak pisete vy to tedy plnilo taky.
          Necetl jsem snad jedinou recenzi toho auta, kde by to nevycitali jako zasadni nedostatek.
          Dokonce to na forech pripadni zajemci o ten vuz staveli tak vysoko v zebricku hodnot, ze si to kvuli tomu nechteli koupit.
          Lidi tam proste tu raficku chteji, ale nechteji, aby se hybala.

          1. Trosku z jineho soudku: behem 80. let byla vseobecna posedlost vymenovat rafickove indikatory digitalnimi. Nejak se neresila pridana qantizacni chyba, proste je to hezky, moderni, sem s tim. No a tehdy jsem se dostal do velina jedne teplarny, tam vagon raficek a u toho postarsi typek, ktery je cas od casu sjel okem. Ja, jeste mladej a blbej, povidam „no, tyhle stary kramy bude potreba vymenit za digitaly“. Ten technik se na mne podival, poplacal mne po ramenou a povida „a tebe pak pred to posadim, vole, a zkus si tech nekolik desitek menicich se hodnot behem vteriny projet okem, jestli se neco nesere“.

            Doslo mi, ze polohu raficek, jestli „je to ok“ clovek zmakne behem zlomku sekundy. Ale kdyz je tam digitalni udaj, uz se musi zapnout mozek a zdrzuje to, kurva zdrzuje.

            1. U některých parametrů* je konec konců digitální údaj často zbytečný – stačí vědět jestli je to v normě, trochu výš nebo níž či kurva vysoko nebo nízko (zelený proužek se žlutými a červenými po stranách, klidně i bez čísílek)…

              * Teplota chladicí kapaliny/hlavy válců/oleje/kafete v termosce sem patří též…

            2. +1

            3. „Analogové“ ukazatele jsou trendem i ve vývoji HMI. Já se třeba při návrhu dispečerských panelů snažím řídit pravidlem, že životně důležité hodnoty jsou zobrazovány „analogově“ i s barevným zvýrazněním OK a NOK mezí, pokud je na to místo.

            4. To se dá klidně řešit proměnlivou barvou čísel. A BTW, taky existuje hezká věc, říká se tomu barograf. Hele dokonce na vokukování dědkama tam ani nemusí být čísílka a stačí jenom barograf. Tak, problém vyřešen za pár minut, kolik dostanu prémie?

              Faktem je, že analogový přístroje jsou skutečně archaismus, je to křehký, drahý, má to obvykle vysokou spotřebu a tragickou přesnost.

              1. Pamatuju se na analogový multimetr PU-120. Odečítat proud a napětí ze stupnice, dejme tomu, to se dalo. Ale odečítat odpor, to bylo dost naprd, stupnice totiž byla logaritmická, dílky různě daleko od sebe, některý hodnoty člověk spíš hádal než měřil. Digitální měřák to ukáže přesně.

                A například pro měření autobaterie je nějaký analog taky naprd, když rozdíl mezi vybitou a nabitou baterií je cca 0,7V. To na analogové stupnici s rozsahem 0-30V jako mělo to PUčko, rozlišíte dost blbě. Digitál to ukáže na dvě desetinná místa.

                1. Analog má některé nezpochybnitelné výhody. Tak například voltmetr či ampermetr nepotřebuje napájení. Bude měřit vždy a vždy stejně přesně.
                  Digitální voltmetr a ampermetr potřebuje baterii. Funguje na principu komparátoru vůči svému referenčnímu napětí a u některých měřáků nebylo vzácností, že při špatné baterii to měřilo blbě.
                  Pokud se u analogu správně nastaví rozsah tak není problém hodnoty odečítat přesně.
                  Dokud jsem měl doma analogovej multimetr, tak jsem po něm sahal často, protože u digitálu vždy když byl třeba byla vybitá baterka.

                  1. Na druhé straně digitál je obvykle výrazně mechanicky odolnější a nedá se tak jednoduše odpálit, jako citlivé elektromagnetické analogy.

                    Problém s napětím je prostě sračková implimentace reference, aby to stálo vyrobit dva dolary a prodávat za pět (tady za 200 korun).

                    1. Ad odpálit.

                      Když s tím lidi neumějí měřit…
                      Nám na škole vtloukali do hlavy zásadu, že než připojíš měřič do obvodu, tak si musíš uvědomit jak bude ten měřený obvod tím měřičem ovlivněn, tedy co je to za obvod s jakou očekávanou veličinou a na co máš měřák přepnutý. On totiž měřák má při měření každé veličiny jiné vlastnosti.

                      Při přepnutí na voltmetr má velmi vysoký odpor (ideální voltmetr by měl nekonečný, aby obvod neovlivnil).
                      Při přepnutí na ampermetr má téměř nulový odpor (ideální ampermetr by měl mít nuliová, aby….).
                      Při měření odporu zas měřák připojuje na obvod vlastní napětí, aby z procházejícího proudu mohl ukázat odpor…

                      Když jsi chtěl poznat kdo je idiot, tak jsi mu dal do ruky měřák a řekl mu, ať změří kolik je proudu v zásuvce. Idiot vzal měřák, přepnul na měření proudu a vrazil ho mezi fazi a nulák. Co se podle ohmova zákona stane, když mezi napětí dáme něco co má nulový odpor asi průměrný jedinec domyslí.

                      Nedávno jsem četl příspěvek na foru, kde někdo řešil, že se mu v autě vybijí baterie. Tak vzal multimetr, přepnul na ampéry a dal to na + a – autobaterie. Že by měl měřit obvod v serii a ještě si přehodit kabel na správný vstup s vyšší proudovou zátěží neměl ani tušení a nezvládal to na poprvé ani po přesném popsání postupu. Měřák samozřejmě odpálil.

                      Je zvláštní doba, kdy se část lidí bojí na cokoliv sáhnout a slepě důvěřují těm, které považují za „odborníky“, ale zároveň je tady skupina lidí, kteří se bezmyšlenkovitě pouštějí do věcí, které dalece přesahují jejich znalosti a chápání. Zahlédl jsem jednoho, který si nějakým zázrakem zvládl koupit správný čínský kabel k autu a zprovoznit ho, aby pak doslova na slepo zkoušel měnit nějaké hodnoty v ŘJ v autě (neuměl anglicky, tak ani nechápal na co kliká v tom SW), protože si prostě tu funkci chtěl naprogramovat sám…

                  2. Digitální multimetr má indikátor vybití baterie, pokud se rozsvítí, znamená to, že je třeba ji vyměnit. Pokud je někdo lajdák a měří s tím tak dlouho, až už to nejde ani zapnout, dobře mu tak.

                    Mně to vždycky ukazuje správně a když si to řekne o novou baterii, tak ji koupím. Kupuju tam alkalickou, ta vydrží dýl.

                    1. Na druhé straně ty číny žerou jak prokopnutý a obvykle nemaj autovypnutí, takže to člověk nechá přes noc a baterka v řiti. Eště že jako prodejce mám vždycky aspoň půl krabice devítivoltovek skladem, tak už mě to tak netrápí :D A naposled sem si vyhrabal z recyklační krabice pár tuctů ještě použitelnejch kusů…

                      Taky co už neveme multimetr, to bez potíží zchroustaj ty čínský srandaindikátory na Ethernetové kabely (test spojitosti a pořadí vodičů). Ostatně, jsou tam jen LEDky, že.

                    2. Multimetry z Ciny maji vyuziti pro bezne uzivatele. Pokud ale treba je potreba merit extremne nizke odpory, multak si to obcas bud cuca z prstu, nebo meri prilis vysokym proudem (uz jsem zazil, kdy multimetr odpalil rozbusku pri mereni jejiho odporu). Takze je nutne zapinat hlavu i pri mereni. Mimochodem problemem napetove reference u multimetru casto byva i jeji spatna tepelna kompenzace, tazke neco jineho nam to meri v lete a neco jineho v zime. Naproti tomu mustkovy analog casto meri presne jak v zime, tak v lete.

                      Pokud jde o mereni teploty, tak kdyz se nam narodil potomek, taxem potreboval pri prvni horecce zmerit teplotu. V lekarne jsem koupil za par babek suprovy digital. Ale ze mi to nedalo, koupil jsem tri kusy (aby se po baraku vzdy aspon jeden nasel) a pro jistotu kazdy od jineho vyrobce. Nojo, ale pri prineseni domu jsem je jen tak ze srandy dal do jedne sklenice s vodou cca 37 °C a ejhle… vsechny merily zrejme presne, ale kazdy uplne jinou vodu. Rozptyl byl az jeden stupen! Nemohl jsem tomu uverit. Kdyz jsme sli s prckem k felcarovi, vzal jsem jeden teplomer s sebou a na miste porovnal mereni s tim, co nameril felcar super presnym bezkontaktem. A mel jsem zase jiny udaj. Rozdil byl tehdy neco okolo stupne.

                      Takze mi dosla trpelivost a od kamarada jsem si tehdy nechal z Ruska poslat qalitni rtutove teplomery, jak za minuleho totace. Pro jistotu deset kusu. Vsechny made in USA (kupodivu), po strceni do jedne vody namerily naprosto vsechny uplne stejny udaj v ramci jejich presnosti (dvacetina stupne). Pak jsem s jednim sel do laboratore ke kamaradovi, kde ma skutecne presny laboratorni digitalni teplomer na principu mereni vyzarovane vlnove delky (hodne kvalitni a kalibrovany bezkontakt) a zkusili jsme porovnat… v ramci zminene presnosti tech teplomeru byly vsechny perfektni. A to mne jeden vysel na par desetikorun.

                      Od te doby se u nas doma nemeri teploty tela nicim jinym. A s digitalama at jde EU do prdele.

                    3. Co to je „multimetr z Číny“? V Číně se vyrábí fůra elektroniky. Levný multimetr nemá autovypnutí, tak to je. Že ho někdo zapomene vypnout, není chyba toho přístroje.

                      Nízké odpory, tj. jednotky ohmů se měří blbě, na to se ten běžný multimetr moc nehodí. Ostatně na měření takhle malých odporů se používají sofistikované metody, viz např.:

                      http://robodoupe.cz/2015/jak-zmerit-odpor/

                    4. Re: mjfox
                      10.8.2017 v 7:57

                      Mereni nizkeho odporu pomoci dvou meraku je… rekneme… hodne pitome. A to z duvodu mnohem vyssi chyby mereni. Pokud budu mit oba pristroje ve velmi dobe tride presnosti a budu se pohybovat v horni tretine rozsahu, pak je to jakz takz.

                      Kazdopadne pro takto male odpory je mnohem vhodnejsi mustek a je to i bezpecnejsi, protoze bezne rozbusky maji maximalni bezpecny proud okolo 25 mA (jasne, nektere preziji i 200 mA po dobu par sekund, ale…). Uz se stalo, ze multimetr, aby umel vydolovat hodne maly odpor pri mizernem zesileni na vstupu troubil do mereneho odporu 50 mA. To je pak fakt blby.

                      Kdyz budu prebirat krabici rozbusek a budu je muset prebrat s presnosti na setinu ohmu, aby pri seriovem odpalu mely vsechny stejnou citlivost, pak se dvema meraky se z toho zcela jiste poseru.

                    5. Sysop: ten odkaz jsem posílal hlavně proto, že tam píšou o přesnosti měření, která je u rozsahu 200ohm +-2,2 ohmu. Z toho logicky plyne, že pro měření jednotek ohmů je to měření hodně orientační.

                      Když měřím rozbušky, musím vědět, co dělám. Podobně třeba pyropatrony airbagu.

                    6. Sofistikované metody, např. lepší multimetr, nebo to do 200 ohmů dobře a přesně zvládá i ESR Micro co prodávám?

                    7. obecně obory napříč, čím je postup měření analogovější a fyzikálně přímější, tím méně to háže nesmyslné chyby a tím méně to potřebuje nějaké kalibrace. kombinace skla a rtuti je nejlepší teploměr a barometr. s tím se nepřímé měření nějaké té změny nějaké té elektro veličiny nedá srovnat.

                      samostatnou kapitolou jsou bezdotykové „lékařské“ teploměry, neboť neměří teplotu těla, ale nejvrchnější vrstvičky dostatečně odrazivé/těžké/mokré. člověku s horečkou to měří teplotu vrstvičky potu na čele, tedy hravě naměří 34 stupňů místo skutečných 40.

                    8. Na meranie teploty tela, či má niekto horúčku alebo nie, zase až taká extrémna presnost nie je treba. Tak či onak každý človek reaguje na horúčku individuálne, niekto pri 38,5 °C necíti nič a druhý už ide odpadnúť.

                      Preto na meranie teploty detí používame bezkontaktný teplomer nejakej strednej cenovej triedy (~ 30 €). Síce to má rozptyl pri troch opakovaných meraniach na čele asi tak ten jeden stupeň, ale na detekciu stavov OK/zvýšená teplota/horúčka/masaker to plne vyhovuje, lebo za 5 sekúnd je to zmerané, ide to aj v spánku a dokonca si tak dokážu zmerať teplotu navzájom 5-ročná a 2,5-ročná dcéra, čo ich veľmi baví. Potreba udržať dieťaťu pod pazuchou stabilne pár minút ortuťový teplomer znamená, že sa mu teplota meria, až keď vidno, že mu je naozaj zle – s bezdotykovým sa to dá ľahko aj pri malom podozrení…

                      Akurát manželka sa vždy na ten rozptyl rozčuľuje, tak jej vždy trpezlivo vysvetľujem, že pri danej metóde merania je to ešte slušný výsledok (teplotu jadra tela to z čela aj tak len nejako dopočítava).

                    9. Lukas B.: áno, pot je pre tento bezdotykáč problém, vtedy to nameria hausnumerá. Ale to je „known issue“, s ktorou treba počítať a podľa toho sa zariadiť (pot utrieť, merať opakovane s rozostupmi, atď.), výhod to má aspoň pre mňa predsa len viac.

                    10. Re:grg
                      10.8.2017 v 11:07

                      Zcela zasadni problem rtutaku je v tom, ze byl naprosto debilne zakazan Bruseli. Ze ale uplne klidne muze v detskem pokoji byt rtutova usporka, ktera pri rozbiti ihned vypusti do ovzdusi vypary rtuti, to Bruseli nevadi, protoze Tungsram a Philips dobre zaplatily. Pritom rtut jako takova je jedovata predevsim ve vyparech. Mam doma rtut z „prasatek“, polohovych snimacu, ktere jsem si prinesl porozbijene nekdy koncem 80. let. Obcas ji pouzivam zase do spinacu a potenciometru, kdyz potrebuju nejaky specialni tvar. Kupodivu jsem neumrel a moje rodina se tesi pevnemu zdravi.

                    11. Ona ta presnejsi teplota neni az tak dulezita u horecky, jako prave pri oscilaci okolo tech magickych 37 °C. Snadno se da zjistit, jestli na dite „neco leze“ a nebo jestli se citi blbe z uplne jinych duvodu. Uz se nam s digitalem stalo, ze jsem s prckem chtel jit na bazen, prcek byl nejaky malatny, zena zmerila… a namerila neco pres 37, takze pry zvysena teplota, nikam se radeji nepujde. Vzal jsem rtutak a voila! Zvysena teplota nikde. A slo se na bazen. Prcek byl jen unavenej, coz u deti je za hodinu uplne jinak.

                      Kdyz je horecka, tak resime prekroceni ctyricitky a to uz si pak zase vezmu rtutak. Ale na bezne mereni mezi temito hodnotami by i bezdotykac stacil, aby clovek aspon videl, jestli leky zabiraji. Pro orientaci zmereni je to samozrejme rychlejsi a pohodlnejsi.

                    12. Diky EU ted muzeme teplotu merit elektronicky, nebo, o neco presneji, podle ucebnic mediciny z osmnacteho stoleti. Tusim, ze jsem kdysi cetl nejake pojednani od Maximiliana Stolla, o tom, jak stanovit,zda ma clovek horecku a cim je zpusobena. Tak hezky vytahnou slovniky, oprasit latinu a hura za zarnymi zitrky.

                      Nebo je snad presnejsi zpusob?

                    13. když do domu technika přibyde k malým dětem úžasný moderní velepřesný digitální bezdotykový teploměr, zvídavý technik se jej zmocní a experiment dojde k nějakému nepsanému návodu jak jej používat, aby nedával hámotiny (měřit nezpocené, vždy minimálně 3 měření s odstupem půl minuty, v případě pochybností kontrolní sada měření na hrudníku pod oblečením atakdále. tudíž je to fajn věc pro orientační zkontrolování, jestli spícímu nemocnému dítěti antipyretikum ještě zabírá, nebo už ne a zase topí a jak asi přibližně moc a jestli je nutné jej budit a trápit.
                      s mým praktickým lékařem, kterého mimochodem považuji za osobu velmi překvalifikovanou pro praktika, jsem na téma vedl několik diskusí, snad už jsem jej přesvědčil, že měřit pacientovi bezdotykově čelo v chladné ordinaci, kam právě přišel z přetopené chodby, kde se pět minut aklimatizoval po příchodu zvenku, kde mrzne, nemá smysl.

                    14. Takže naivně doufáte, že to je vyladěný na emisivitu pokožky průměrnýho ne moc opálenýho bělocha a pak ještě výsledkové konstanty pro vnitřek těla, jo?

                      By mě schválně zajímalo, jestli to vyladěný skutečně je. Pokud jo, tak rasýztickí teplotoměry, zakázat! :D Páč termoemisivita negra jak holínka je prostě jinde, to je fyzikální fakt…

                    15. …a co teprve, kdyby ten negr byl i gay.

                    16. Většina negrů je velmi gay (=veselých). Pokud jste snad měl na mysli, že by mohl být homosexuální, proč to nenapíšete namísto používání absurdního newspeaku?

                    17. Takze teplej cernoch? Prece jen at se vyhneme ňůspíku :-)

                    18. To je slang, newspeaku spis odpovida neco jako polyamory. To k tomu jeste prostituuje (kurvi) jazyk.

                    19. Jdu jen náhodou kolem, přesto bych viděl zásadní rozdíl mezi „poskytovat sex za úplatu“ a „běhat“.

                    20. Zkusil jste oboje, nedá se srovnat? ;)

                  3. U analogu je ještě velká výhoda že s ním, že rozeznáte indukované napětí od ostrého. Resp. indukované nenaměříte.

              2. Domnívám se, že v celém tomto vlákně není řeč o analogových přístrojích, ale o analogových ukazatelích – vždyť i ta stupnice s ručičkou je někdy jenom shluk zářících bodů na obrazovce…

                1. presne. A kdyz jsme u toho, nejlepsi je to mit oboji dvoji, jako to je treba v Porsche.
                  Kdyz chci vedet, jak jedu rychle, kuknu na digitalni tachometr, kdyz jen tak koutkem oka pozoruju, jak mi to zrychluje nebo brzdi, kuknu na analog a je to vyresene :p

                2. Analogovej přístroj je prostě něco úplně jinýho, než digitální, je to jeden komplet, ukazatel je nasazenej na měřicí ústrojí. Neviděl sem klasickej rafikovej ukazatel napojenej na digitální měřicí ústrojí, proč?

                  Nicméně zmiňovanej barograf se vrací do multimetrů, zatím lepších, postupně i k levnejm, a ty maj většinou tak monochrom LCD. Případně se dá třeba na LCD s větším rozlišení vykreslovat cokoli, klidně koláčový grafy, ale přijde mi to zbytečný…

                  1. Hmmm, rychlomery v autach su klasicky pripad analogoveho zobrazovaca napajaneho signalom z digitalneho zdroja. Vlastne, cela palubovka to je. Nehovoriac uz o mode TFT zobrazovacov zobrazujucich analogove budiky…

                    1. No to jo, v autech to tak asi je, páč vlastně analogovej signál z čidla převodovky se pak násobí v řídicí jednotce konstantama, např. obvod kola :D Budíky ve stylu teplárenských jsem s něčím takovým ovšem neviděl.

                    2. Behemot: Vrací se to do letadel, jako LED/OLED s namalovanými klasickými budíky. Zda se to dostane do automobilů není známo, ale nic tomu nebrání.

                    3. V autach je to uplne bezne. Este sice asi nie OLED ale TFT su bezne. Len si hodte do googlu TFT instrument cluster.
                      V lietadlach to bolo vzdy, aj ked presli zo steam gauges na sklene cockpity. Akurat zobrazovace boli s CRT. No a dnes sa instaluju TFT displaye.

                    4. Som si isty ze ten signal z rychlostneho cidla v prevodovke je digitalny.

                    5. Myslim že sou to analogový pulzy. Digitalizuje to až počítačka počtu pulzů za čas, ne?

                    6. Vsetky co poznam davaju pulzy s konstantnym napatim a premenlivou frekvenciou. To je z definicie digitalny vystup, tie impulzy sa daju rovno spracovat v ECU. Senzory dodavajuce jednosmene napatie zavisle na otackch existovat mozu, osobne som vsak ziadny nevidel.

                    7. Mě to digitální přijde až když to jednotka spočítá, protože klasický digitální signál má naopak pevně dané šířky a na základě modulace se určuje 0 a 1. Tady je všechno 1, jen se liší jejich počet za čas.

                    8. Jsou do digitální pulzy. Nevím, jestli „analogový pulzy“ není oxymoron. Překlad slova „analogový“ je „spojitý“, tzn. napětí (nebo proud) se mění plynule.

                      Analogový by se dal nazvat asi tachometr ve favoritu, tam byl náhon lankem, jak rychle se točila převodovka, tak rychle se točilo lanko a tak rychle se točilo něco (asi nějaký elektromagnet) v tachometru. Úměrně otáčkám to zvedalo ručičku.

                      Ale felicie už měla čidlo, které posílalo impulsy. Digitální impulsy, protože výstup jsou jen dva stavy, sepnuto, rozepnuto.

                    9. Překlad slova “analogový” je “spojitý”

                      Jistě. Všichni dobře víme, že poměrně běžně užívané slovo „analogie“ znamená „spojitost“, co jiného by to také mohlo být!

                    10. Digitalizace ve smyslu mericiho pristroje znamena, ze dochazi ke kvantifikaci merene veliciny na nejake, stejne velke jednotky a ty jsou pak spocitany a prevedeny na nejakou ciselnou hodnotu. Jestli se ta hodnota dale pak zobrazuje, nebo jen uklada, neni podstatne. Podstatne je, v jakem stavu prochazi mericim zarizenim. Paklize jako spojity signal, napriklad napeti, proud, jas,… tak je to signal analogovy. Paklize prochazi jako cislo, nejakym zpusobem zakodovane (treba binarne), pak je to signal digitalni.

                      Rozdil je mimo jine v tom, ze analogovy signal nema kvantitativni chybu. Chybu rozsahu ovsem ma stejne, jako analogovy signal. Chybu rozsahu muzeme snizit precejchovanim, nebo treba posunutim nuly, kdezto kvantitativni chybu muzeme snizit jen zvysenim vzorkovani. Je to tedy chyba z podstaty digitalizace.

                      Kazde cidlo na svem pocatku je cidlo analogove. Vzdy. Pak zalezi, jestli signal je dal zpracovavan v analogove podobe, nebo je zakodovan. Tot vse.

                    11. Digitální = kvantovaný a vzorkovaný současně. Digitální signál je jen tabulka, jakýsi obraz původního signálu, s vypovídací hodnotou omezenou právě parametry vzorkování a kvantizace.

                      Pokud snímač rychlosti otáčení dává impulzy, jedná se stále o analog, protože těch stavů (= prodlev mezi impulzy) může být nekonečně mnoho (spojitý čas)! Až řídicí jednotka si to nakvantuje a pak předá dál jako data v nějakém formátu. V důsledku toho, auto sice jede 37,2145785478 km/h, ale ŘJ bude reportovat 100010 (= 37 v desítkové soustavě…)

                  2. Behemot
                    Neříká se tomu bargraf?
                    Občas to používám, když něco měřím multimetrem (Fluke)a není po ruce osciloskop.

                    1. To netušim, ale kouknul jsem se ještě jednou a málo jsem si to přiblížil, Klaus Tkotz uvádí baragraf, nikoli barograf. I když to mi přijde ještě podivnější, než bargraf.

          2. Tak auta bez teploměrů jsou další stupeň vývoje. Proč utrácet zákazníkovy peníze za přístroj, který nedělá nic jiného než že ukazuje 90. Jeden čas to byla móda. Třeba Seat Ibiza 5 ho neměl, u Fabie se za něj muselo 1800 Kč připlatit. Teď se od toho zase ustupuje, protože moderní motory lze mnohem snáze poškodit jízdou na plný výkon bez pořádného zahřátí. Motormanagement na to někdy reaguje a sebere řidiči plyn nebo sníží předstih za účelem ochrany motoru. Z toho plyne logický požadavek, že by měl řidič teplotu motoru někde vidět.

            1. U BMW standard.

        3. Jeste bych dodal, ze v aute, kde rucicka ukazuje skutecnou teplotu muzete vcas identifikovat nacaty termostat uz treba pred topnou sezonou a necekat s vymenou, protoze vidite, ze motor pri delsi jizde pri vetsim naporu vzduchu teplotu neudrzi a ta spadne. Resil jsem u Clia.

          Na zminovane Astre H, kde teplomer nebyl vubec jsem zas dlouhodobym pozorovanim servisniho menu zjistil, ze termostat spina o cca 12-15 stupnu nize, nez by mel. Jinak fungoval a auto pri dane teplote i obstojne topilo. Nikdy bych si toho nevsiml, ale jezdit nekolik let s nedohratym motorem taky asi neni OK.

        4. Asi máte nějaký problém pochopit psaný text. Já jsem věcně popsal, jak se liší teploměr a „teploměr“. Vy se chováte jako nějaký obecní politruk a podsouváte mi ty hovna, co vyprodukovaly vaše neurony.

          Mně na tom nevadí nic. Kdyby mi to vadilo, tak bych si to auto nekoupil nebo bych ten popsaný mechanismus obešel, což by mi zabralo asi deset minut.

          1. Jak se Italsky řekne: Zkurvený myši? Jedu na Gardu a Komo, třeba se mi do bude hodit.

            1. Cazzi topini?
              Jen hádám…

        5. DAC: ostatni na to sli technicky, ja Vam to zkusim vysvetlit prakticky.

          Mozna uz jste cestou do Chorvatska u krajnice nejake relativne moderni prehrate auto videl a budte si jist, ze kdyby dotycny misto siditka disponoval skutecnym teplomerem, nemusel tam stat a dumat, jak s tim dal, protoze by o hrozicim pruseru vedel daleko driv. A dost mozna daleko driv pred cestou samotnou, protoze uz pri dojizdeni do prace by treba zjistil, ze se auto hreje, ale na siditko se nehralo dostatecne dlouho dobu a projevilo se to prave az kdyz popojizdel delsi dobu v kolone.

          Vetsina lidi jako Vy ale tohle pochopi, az kdyz u te dalnice sami stoji s kouricim autem. Nicmene protoze to neni moc casto a nestane se to kazdemu druhemu, pro vetsinu DACu „je vse v poradku“.

          Krome cesty do Chorvatska (Italie, Prahy, Kotehulek) lze podobne trable s siditky pozorovat napriklad na okruhu, ale to uz je predpokladam zcela mimo jakoukoliv Vasi predstavivost:-)

          1. Tezko vysvetlovat cloveku, ktery se stal idealnim konzumentem. To, co koupi, je prece idealni, protoze tak to vymysleli yzenyri, mozna zatim domaci. A kdyz se to podela, tak sup sup do servisu, tam uz cekaji.

            1. Jeste zapominate na fazi „kdyz se to podela, tak rychle vsude rvat jak pominutej, jakej je dneska vsechno strasnej smejd, ale kdyz na podobnou vec poukaze nekdo jiny, delat z nej blbce, protoze „vse je v poradku“ – dokud se i ta podobna vec dotycneho netyka osobne“. A soucasne fnukat nad osudem a drahotou v servisu.

              Aniz by si konzumni hejlove jako DAC uvedomovali, ze prave oni umoznuji vyrobcum vice-mene cehokoliv takto fungovat. Od sojoveho parku se to v podstate nelisi – vypada to jako parek, diky chemii to i chutna jako parek, tak je taky „vse v poradku“. Stejni lide, stejna (de)mentalita.

          2. Minuly tyden ve stredu v tech hicech jsem jel do jiznich cech. Okolo Benesova tradicne kolony. Prekvapilo me kolik uvarenych aut jsem tam videl. A neslo o zadne stare popelnice.

            1. Me to taky prekvapovalo, do doby, nez jsem zjistil, ze v modernim aute teplomer jako teplomer jenom vypada. Kdyz clovek nevi, ze je to siditko, je teplomer uklidnujici (oproti treba diode, ktera udela stejnou sluzbu, ale proti ktere se zakaznici bourili, tusim u koncernu).

              Kdyz clovek vi, jak to funguje, tak ho uvarene moderni auto neprekvapi, naopak je to logicke (s S120 jsem vedel hned, ze je problem, kdyz to nechladilo, u sveho soucasneho auta vim, ze nic nevim, protoze dokud neni problem dostatecne vazny, auto predstira, ze se nedeje vubec nic:-)

              1. U Š120 jste poznal, že to uvaříte, už jenom tak, že jste před sebou viděl kopec.
                To je trochu neplatný argument.

          3. Hm, může za to „ručička“ ukazatele teploty vody (nikoli tedy teploměr). Jasný:). Já vás u toho samozřejmě nechám. Pán je od fochu, musí o tom něco vědět přece.

            1. Tak. Moje ctyri semestry merici techniky, dva semestry analogovych prevodniku a statni aprobace z merici a regulacni techniky mi dovoluji tvrdit, ze tento indikator, pokud jeho zobrazovane udaje jsou znacnou merou filtrovany, proste neni teplomer.

              1. No… víte co, to je zrovna asi ta jediná věc, v níž v této debatě nesouhlasím s Vámi a souhlasím s protistranou — podle mne má každý teploměr nějakou hysterezi; a je-li z nějakých důvodů uměle zvýšena, teploměrem přístroj být rozhodně nepřestane (jen se bude hodit pro odlišné úlohy).

                That said, v autě bych preferoval teploměr s minimální hysterezí (a tlakoměr oleje; a nejen voltmetr, ale také ampérmetr… nemám tam ani jedno :( ), a vůz designovaný DFENSem a Vámi bych si koupil mnohem raději, než téměř libovolný jiný, kdyby ta možnost byla.

                1. Dodělat voltmetr a ampérmetr do auta je jednoduché. Nejtěžší je vybrat, kam to na palubce umístit. A kde by ten ampérmetr měl být zapojený? Na baterii? Pak bude měřit nabíjení a vybíjení baterie. Ale ukáže jen něco kolem 100A při startu, pak nějaký vyšší proud při začátku dobíjení a po určité době jízdy bude ukazovat už jen jednotky ampér. Pokud všechno funguje, ale ono to většinou funguje.

                  Nebo při vypnutém motoru bude ukazovat spotřebu auta podle toho, co za spotřebiče (především světla a rádio) jsou zapnuté.

                  Druhé možné umístění ampérmetru je mezi alternátorem a autem. Nejlepší by bylo mít ampérmetry dva, jedním měřit baterii a druhým alternátor.

                  Píšu tu o ampérmetru, ale vlastně se jedná o bočník, na kterém je ampérmetr (nebo zkalibrovaný milivoltmetr) připojený.

                  1. Přesně tohle by mě možná zachránilo. U půl roku starého Nissanu Maxima QX mi v noci v Chorvatských horských serpentinách odešel alternátor. Zestárnul jsem tehdy o deset let.

                2. Z hlediska ceskeho vyznamu slova to ale neni teplomer. Je to indikator teploty, bohuzel. Za teplomer lze prohlasit pristroj, ktery porovnava namerenou hodnotu s nejakym etalonem s tim, ze ma obvykle linearni, logaritmicky, nebo jiny prubeh. Tohle ale teplomer neni. Rad bych treba videl, jakou maximalni odchylku mereni tento „pristroj“ ma a do ktere tridy presnosti tedy spada. To by bylo diveni…

                  1. Vzhledem k tomu, že to často nemá vůbec žádnou stupnici, jen „C“ (cold) a „H“ (hot) na koncích rozsahu, tak je to měřidlo čistě orientační. To jsou ostatně všechna měřidla v autě. Ono aby to bylo jiné něž orientační měřidlo, muselo by to být pravidelně kalibrované v nějaké zkušebně.

                    Pokud je motor přehřátý, mělo by to auto signalizovat příslušnou kontrolkou, viz např.: http://www.schroter.cz/ouvskc1/ouv-c-ot09swgi.htm

                    1. Ovsem, u indikatoru staci treba i jen dva stavy, to je v poradku. Slovem „meridlo“ rozumime vec, ktera „pomeruje“ zkoumany udaj s nejakym referencnim vzorkem, v ramci nizsi tridy presnosti i staci treba jen hrube nacejchovani (napriklad vlhkomer muze byt z lidskych vlasu, v ramci dane presnosti, proc ne). Ale pokud ma pristroj nejakou hysterezi, nebo zcela vlastni zpusob reakce na zobrazovani zkoumane veliciny, pak to opravdu za meridlo prohlasit nelze, byt se to hovorove mozna stava.

                      Moje zena take s oblibou rika, ze „jde zastlat postel“, pricemz ji pouze ustele. Postele zastylala moje babicka, kdy se nad duchny davala takova drevena konstrukce s platnem a pres to daval prehoz. Tim padem duchny dychaly, nic na nich nelezelo, ale neprasily do mistnosti. Nema smysl to ale vysvetlovat moji zene, ktera prece „zastyla“ odjakziva, ze…

                    2. Nevím, nerozumím, školy nemám – ale „nějakou“ hysterezi snad musí mít z povahy věci každý reálný přístroj, který reaguje na změny určitých parametrů v obou směrech…

                    3. Tohle ale není hystereze, jedná se spíše o měřidlo s lomenou charakteristikou. Například servisní návod k Lancii Thesis uvádí, že v intervalu (75, 105) °C má měřidlo ukazovat 90 °C, mimo tento interval pak ukazuje s chybou přesně definovanou funkčním předpisem.

                    4. Re: drobek
                      9.8.2017 v 22:06

                      Jinak receno – v danem intervalu meridlo sice meri, ale skutecny udaj si nechava pro sebe. Takovy maly tajnustkar. Takze v lomovem bode 75 °C mame tridu presnosti nekde okolo 20, pricemz hodne nepresny merici pristroj z doby krale Klacka ma tak 2,5…

                    5. Re: Sysop
                      9.8.2017 v 22:36

                      Ano, to přece nezpochybňuji. Rozporuji tvrzení, že se jedná o hysterezi. Zobrazená hodnota je vždy a pouze okamžitou funkcí hodnoty na vstupu, byť je tato funkce blbá. Rozhodně ale nezávisí na libovolném stavu, který nastal v minulosti.

                      Na druhou stranu, ono se to s realitou potká ve třech bodech – v 60, 90 a 120°. Od minima do 60 to ukazuje lineárně, od 120 nahoru taky, mezi 60 a 75 je hodnota násobena nějaký koeficientem tak, že při 75 to ukazuje 90 a v intervalu od 105 do 120 je to podobně… Při 105 to ukazuje 90, při 110 pak 100 a konečně při 120 to ukazuje 120. Podle mě je to ještě docela rozumný kompromis vzhledem k tomu, jak moc se to dneska dá zkurvit.

                    6. Re: drobek
                      9.8.2017 v 22:47

                      Jojo, hystereze to neni ani omylem. Zejmena fajna hodnota je tech 104 °C, pokud pruzina na pretlakovem ventilu chlazeni je uz unavena a svete div se – devadesatistupnova voda se nam dere ven a mame z toho parni lokomotivu, pricemz „teplomer“ je fpohode…

                    7. Re:Sysop
                      9.8.2017 v 22:52

                      Lokomotiva z toho byla, když mi v Transylvánii rupla hadice předehřevu LPG :-D. Jeli jsme do hor a já si říkám hele, za nama je ten mrak nějak blízko, a najednou byl mrak všude, protože chladicí kapalina vytekla na svody motoru. Teploměr ukazoval 90. Zůstali jsme trčet mezi nepřehlednýma zatáčkama, najednou se ochladilo, začalo pršet, český zástupce pojišťovny mi doporučil, ať si obvolám Rumuny, že to pak akorát zpětně proplatí. Už jenom chybělo, aby se tam objevil Drákula. Naštěstí jsem tam byl se slečnou, která vládla plynulou maďarštinou a vytelefonovala nějakou odtahovku. I 100 let po Trianonu je až po Brašov početná maďarská menšina, borec sice dojel až za 4 hodiny, ale byl nadšenej, že veze cizince co mluví maďarsky… Holt se ten italskej krám sere, zvlášť když tam čeští odborníci dobastlí hadici, která se nesnese s červenou chladicí kapalinou, a pak ji tam nalejí…

                      Problém s vařením ale teď řeším na Multicaru. Nejdřív se to nechtělo zahřát přes 60. Dal jsem novej termostat. Zahřálo se to na 90 a začala unikat pára skrze víčko expanzky. Dal jsem nové víčko expanzky a problém nezmizel. Vrátil jsem tam starej termostat a s tím je to na 60, dokud motor nedostane trošku čočku (= překročit s nákladem 35 km/h). Čidlo je v hlavě motoru, teploměr ukazuje zhruba dobře (srovnával jsem to s bezdotykovým měřením teploty hlavy), teplota se nedostane přes 90°, ale po každé zátěži prostě litr vody vyvře. Nechce se mi věřit, že by to bylo těsnění pod hlavou, protože to netlakuje. Spíš to podle mě bude přicpaný v oblasti některé z vložek válců a dochází tam k lokálnímu varu v důsledku nedostatečného toku, ale čert ví :(

                    8. Re: jizlivec
                      9.8.2017 v 21:14

                      Nejen, ze nemusi, ale qalitni merici pristroj hysterezi (tedy „pametovou vuli“) ani mit nema. Merici pristroj ma ukazovat namerenou hodnotu co nejpresneji a co nejrychleji, nejlepe i bez kmitani okolo namerene hodnoty, cili s patricnym tlumenim.

                    9. Není to tak, že v tomto případě je ta hystereze pod nějakou hodnotou? Takže pro praktické použití tam prostě není…

              2. V pořádku, neříkejme tomu teploměr. Evidentně tahle zmrdí fičura může za přehřívání motorů na chorvatských dálnicích.

                1. jo, může za to, a to poněkud oklikou. míval jsem kdysi samaranče (lada samara), a to byl vrak línej rezatej nepohodlnej, provozovanej v modu študentsky úsporném, a postupně byly nějaké automatické funkce nahrazovány prostým spínačem ovládaným strojníkem, který vidí budíky a ví co zhruba ukazují. třeba spínání větráku chlazení. při plném obsazení (tedy spíš přetížení pěti kolohnáty a bagáží) a výjezdech na alpská sedla v parném létě bylo krásně vidět jak ručička tancuje dle přepínání termostatu chladiče, následně stoupá, sepnutí sahary, dále stoupá, otevření všech okének a puštění topení naplno (samaranč míval topení velmi dimenzované), případně zastavení dříve než se uvaří.

                  1. Jo, kdejaká škodovka měla na palubce dobastlenej vypínač, protože ten zasranej termostat nefungoval, takže si řidič spínal větrák na chladiči podle sebe. Druhá možnost by byla vyměnit termostat, ale za komančů byl problém kdeco sehnat, protože strana a vláda rozhodla, že příští rok bude lid potřebovat jenom x kusů náhradních dílů (nebo toaletního papíru…) a tak se jenom x kusů vyrobil.

                    Ty časy už jsou ale pryč.

                    1. mjfox: To řešila kancelářská sponka na kontaktech čidla teploty, ventilátor pak běžel celou cestu do Jugošky :-)

              3. Co je to státní aprobace?

                1. Soucast statnice, kde je i aprobace pro urcitou konkretni qalifikaci. Nechtel jsem psat tisic slov, sorry jako.

                  1. Stejně tomu nerozumím. To je jako aprobace moci to učit?

                    1. Aprobace je i kvalifikace. A to nejen pro uceni. Proste nektere zkousky na urcite cinnosti jsou aprobaci.

            2. Rozumim, uznat, ze jste mimo nedokazete a tak budete radeji za hlupaka, ale s hrudi hrde vypjatou. V tom Vam branit nikdo nebude:-)

              1. Proč by měl být za hlupáka? Já si taky nemyslím, že nějaký teploměr na palubce nerozhoduje o životě a smrti motoru. Většinou se závada projevuje jinak, vážné chyby indikují oranžové a červené kontrolky, případně projev auta. Když se auto posere, často je to tím, že řidič něco zanedbal nebo ignoroval. Třeba že mu problikává kontrolka mazání, ale vždyť oleje je tam dost, tak to bude asi vadná konrolka…

                1. Reagujete zcela mimo diskusni linii, zkuste si to precist jeste jednou a pochopit, o cem je rec. Kdyz to nepujde, muzu zkusit po lopate, ale nemyslim, ze je to tak slozite.

                2. Diskutovat s pánem, co diagnostikuje závadu z jedoucího auta pohledem na stojící auto, se prostě nedá.

        6. Já jsem kvůli „lžiručičce teploměru“ dva roky jezdil s nefunkčními ventilátory chladiče. Až jednou v létě v dálniční koloně se odlepila z 90°C a bylo zle, naštěstí jsem nevyvřel.

          1. Jj, Octavia II nejdřív začala foukat horký vzduch z klimatizace a pak voila, najednou tam bylo, světe div se, 130°. Větrák na sahaře nefungoval patrně delší dobu, ale majitel, který s tím jezdil víceméně jen po venkově, na to přišel, až když jsem s tím půjčeným autem trčel v zácpě v Praze…

      2. Hm, tusil jsem, ze to bude neco ve smyslu „Prece vas nebudeme nutit premejslet.“
        Dik za objasneni.

      3. Říkáte po kabelu ?

        Též mám auto bez teploměru a docela mě to štve. Existuje několik variant jak to vyřešit:
        – Udělat si udělátor (třeba arduino), které bude zapojené do OBD zásuvky, bude číst teplotu a zobrazovat ji na displeji, diodou whatever…
        – „Přilepit“ NTC/PTC nebo digitální snímač někde na domek termostatu, případně nějaké kovové místo v okruhu a měřit teplotu přímo

        První varianta je elegantní, ale nevyřeší nám problém filtrování pomocí ECU, druhá zase zanáší velkou setrvačnost trubky/domku a není tak čistá.

        Napadlo mě ještě jedno, připojit se k originálnímu teplotnímu čidlu (co je jinak zapojené do ECU) přes „jedničkový zesilovač“ (https://cs.wikipedia.org/wiki/Zapojen%C3%AD_s_opera%C4%8Dn%C3%ADm_zesilova%C4%8Dem#Sledova.C4.8D_nap.C4.9Bt.C3.AD), teoreticky tak vytvoříme výhybku pro teplotní signál, bez ovlivnění ECU. Pak už „jen“ zbývá nastartovat, zapsat si jaké hodnoty napětí odpovídají jaké teplotě a následně to opět nasypat třeba do arduina. Tím bychom získali relativně čisté a funkční měření.

        Otázka pro chytré lidi z fóra, mohlo by to vůbec fungovat ?

        1. Pokud to má být přesné, tak jedině vyvrtat díru a nainstalovat teploměrovou jímku. Můžete jednu na chladící kapalinu, druhou na olej.

        2. Já když potřebuju přesné údaje tak používám bluetooth diagnostiku z číny (ELM327 nebo tak nějak) a mám to spojené s telefonem a aplikací Tourque Pro, dá se vyčíst dost údajů i přesnou teplotu motoru přímo z ECU. Žádnej kabel nepřekáží jen je potřeba zapojit diag do zásuvky a spustit sw na telefonu.

          1. To máte docela kliku, že to auto vůbec jede. Jsou auta, kde tato kombinace způsobuje závady immobilizéru, krokového motorku škrticí klapky/protiprokluzu a podobně. Občas se přístrojovka se změní i na vánoční stromeček osazený stroboskopem… :-)

            Ale samozřejmě přes OBD se skutečná teplota zjistit dá bez nejmeších problémů, protože ŘJ zná okamžitou hodnotu chladicí kapaliny, u některých systémů teploty oleje, teploty nasávaného vzduchu a podobně.*

            *samozřejmě nezná teplotu, zná jen napětí ze snímače, takže pokud je snímač špatný a ukazuje fatální nesmysly, ECU obvykle vyhodnotí chybu (signál mimo mez); v případě malých nepřesností pak pracuje sice okamžitě s přesně známými, ale absolutně nepřesnými hodnotami.

    4. Na mém prvním autě byl kromě teploměru i voltmetr a tlakoměr oleje…
      Na těch dalších byl aspoň teploměr s ručičkou (a někdy ještě kontrolka přehřátí)…
      Na tom předposledním autě teploměr jako samostatný budík s ručičkou nebyl, ale dal se zobrazit z menu PP…
      Na tom současném není vůbec v nabídce…

      1. Ja mám na mojom „novom“ aute ukazovateľ teploty chladiacej kvapaliny v motore (teplomer) s reálnym zobrazovaním teploty (dneska ráno po štarte a pár kilometroch jazdy stúpla teplota k cca. 95°C a potom po otvorení veľkého okruhu klesla na cca. 82°C a tam aj ostala po zbytok jazdy čo bolo dokopy asi 40 kilometrov), ukazovateľ tlaku oleja v systéme (tlakomer) s aktuálnym zobrazením tlaku („behá“ od cca. 2,7 do asi 4 bary), voltmeter, ktorý krásne poskakuje keď sú aktivované smerovky (neviem kde je napojený ten voltmeter, ale na baterke to asi nebude) a analógový ukazovateľ množstva paliva v nádrži (ten ale podozrievam z nelinárnosti a navyše je nejak nepresne napasovaný na rozsah MIN a MAX). No ono je to „nové“ auto pre mňa, lebo ho mám 2 týždne ale auto má už 17 rockov.

        1. Přítelkyně vlastní Multicar M25. Po nějaké době mi přišlo divné, že vozím suť a ono to pořád ukazuje 1/4 nádrže. Jaké bylo mé zděšení, když jsem strčil kus klacku do nádrže (jediné spolehlivé měřidlo…) a tam skoro sucho. Až pak jsem si všiml, že soudruzi z NDR někde udělali chybu a při zapnutých světlometech naskočí na palivoměru offset asi 20 % z rozsahu :)

          (Mulinka má vskutku pokrokově řešené spojení kabeláže kabiny a šasi pomocí šroubové svorkovnice (čokolády) umístěné na podlaze v místě, kam odkapává voda z bot řidiče. Po 35 letech provozu to už opravit nejde, jen vystříhat a udělat znovu.)

        2. A co je to nove auto ak sa smiem spytat?

          1. No je to Chevrolet Tahoe 5,7 V8 r.v. asi 1999 s teoretickými 137000 kilometrami. Ja som zatiaľ pridal asi 1000 kilometrov za dva týždne a celkom spokojnosť. Dneska som „meral“ spotrebu a bolo to za 13,25 na stovku.

  9. Teď jsem jel s Alfou 147 na Slovensko, měla tuším 1.6 benzín atmosféra, r.v. tipuju tak 2010-2011.
    Během jízdy jsem pozoroval neskutečnou lenost. Půl plynu znamenalo třetinový zátah, do 3 tisíc zátah horší než Felicie 1.3 ve stejných otáčkách, teprve mezi 4mi až 5ti tisíci se něco dělo.
    Dvojka byla úplně mrtvá, měl jsem pocit, že auto je živější na trojku než na dvojku. Je to špatný kus, nebo je tenhle motor známý svojí leností?
    Když to pocitově srovnám, Clio 1.2 rv. 2001 má lepší odezvu ve středních otáčkách a podobnou ve vyšších, Fabia 1.2 TSI 63kW se celkově jeví jako živější.

    1. Ne není. Kupoval jsem slabší variantu AR 147 1.6TS 77kW přítelkyni místo Clia 1.2 rv2002 a sama říkala, že je Alfa mnohem svižnější.

      Ten kus kterým jsi jel měl zjevně nějaký problém. U 88kW verzí 1.6TS toto může dělat variátor. Jinak to může být samozřejmě cokoliv jiného, jako třeba špatně poskládané rozvody atd.

    2. Něco je s ní špatně. 1.6 TS ve verzi EURO IV je sice trochu tupá, ale ne až tak moc. Váha vzduchu, lambda sondy, malý svíčky…

      1. BTW určitě existují tyhle motory v EURO 3 i EURO 4? Těch EURO 4 je v nabídce dost málo. Já tu 147 přihlašoval tady sám, takže jsem měl chvíli v ruce původní německý techničák a oni to nepíší jako EURO3 atd. Byla tam ta norma napsaná myslím jako 2001/1A, což je podle „převodních tabulek“ EURO3, ale tady nám vydali velký techničák jako EURO4.

        Imho tedy třeba ta naše 147 po dovozu vznikla jako EURO4 chybou na registru.

        1. On je v tom trochu chaos.
          Mám to v hlavě nějak takhle:
          88kW je jen EURO3
          77kW se vyráběla paralelně jako EURO4 i EURO3. Varianta s EURO4 má jiný software. Nemohu ale potvrdit, že změna software souvisela s EURO4, protože EURO3 varianta plnila EURO4 i bez toho.
          Nejpíš to ví jen v Pratola Serra…

      2. Já něco podobného řešil kdysi u třílitrového Bussa. Motor se „chytal“ až od 4000 rpm nahoru. Diagnostika ukazovala na váhu vzduchu, která do 3000 rpm ukazovala skrze diagnostiku 0. Při jejím odpojení auto znatelně ožilo, ale rozchlastalo se asi na 25 litrů na 100. Výměna váhy vzduchu za jinou starou (nová stála 12 500, to se mi na zkoušku dávat nechtělo) zlepšení nepřinesla. Rozuzlení bylo nakonec překvapivé. Na přední řadě válců byla „skočená“ vačka sacích ventilů o 2 zuby, v důsledku čehož tam toho vzduchu bylo opravdu málo. Naměřená hodnota se rozcházela s tím, co ŘJ v daných otáčkách očekávala. ŘJ na to reagovala tím, že do 4000 rpm nebrala údaj z váhy vzduchu vážně a jela podle nějaké interní tabulky. Přitom to ale zřejmě fungovalo jinak, než když jsem tu váhu odpojil úplně. Čert ví, co tam chlapci od Bosche naprogramovali a jak…

    3. Ok, díky za odpovědi, zkusíme pohledat.

    4. Když tak se s tím stavte, můžeme na to zkusit mrknout.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017