Stavíme „Rebel´s car“

Featured Image

Ne, neděste se. Řeč nebude o tom, jak upravit Škodu Octavii 1,9 TDi PD ročník 1997 několika kilogramy plastů a samolepek na diskotékový show car, ani o jiné formě lidového tuningu. Kdepak. Povíme si o něčem úplně jiném – o voze, který navazuje na tradici slavných „nočních jezdců“ Ameriky 50tých let.

Důvodů, proč si pořídit něco takového, je v České republice roku 2009 dost a dost a nemyslím, že je nutné je nějak blíže konkretizovat. Namísto toho se rovnou vrhněme k jádru věci.

Platforma

Ačkoliv by se mnou James Dean  hrubě nesouhlasil, skutečný „Rebel´s car“ musí být především na první pohled tuctový a nenápadný. Důvodů je povícero – tím hlavním je, že se občas hodí po spáchané rebelii v tichosti zmizet. To tedy vylučuje používat jako rebelský povoz například BMW řady 8, Chevrolet Corvette, nebo dokonce ikonu filmových rebelů Dodge Charger (jakkoliv jsou tato auta jedním slovem nádherná). Ne, jako platforma musí posloužit něco, čeho je plná republika a nijak nevybočuje z řady. Zároveň ovšem musí být vozidlo tak rychlé, aby v případě potřeby dokázalo ujet, řekněme, Volkswagenu Passat R36. Takových aut přitom není mnoho.

Ideální platformou pro „Rebel´s car“ se mě osobně jeví  BMW M3 z druhé poloviny devadesátých let. M3 disponuje 3.0 nebo 3.2 řadovým šestiválcem o výkonu cca 230 kW, tedy o něco více, než má k dispozici R36. Váží naopak o něco méně, takže pro zkušeného řidiče není velký problém ukázat Simírovi záda, popřípadě prostředníček.

Má ovšem celou řadu nevýhod. Tou hlavní je zejména zadní pohon, který komplikuje zimní provoz, zvláště poté, když jsou silničáři zaskočeni, že v prosinci napadl sníh. Dále je to poněkud vyšší spotřeba benzínu, která může při obzvláště rebelské jízdě hravě překročit 20 litrů (povinným ručením se, jak vyplyne z článku, zabývat nebudeme). Třetí nevýhodou je pak atraktivní facelit, který na první pohled odlišuje M3 od obyčejného BMW řady 3. Ani v jednom případě se však nejedná o neřešitelný problém.

Daleko horší je pořízení takové M3. Váš „Rebel´s car“ by totiž neměl být NIKDY registrovaný na území ČR, a do budoucna ani EU (velký bratr se rozlézá). Nákup na východ od našich hranic nelze příliš doporučit, ale máte-li seriozního obchodního partnera v Dušanbe, obraťte se na něj a vyhrál jste. Ostatní se musí spokojit s automobilem zpoza velké louže.

První kroky

Když máme M3 doma, neobtěžujme se s registrací, tím méně povinným ručením. Na místo toho odstraňme výše uvedené závady. A teď prosím ortodoxní fanoušky BMW, aby nečetli dál, nebo mi alespoň nenadávali v diskusi, neboť jsem je varoval… Čtenářů nám ubylo, takže můžeme dál.  Nejprve nechme vůz přestavět na LPG, přičemž zvolíme co největší nádrž, kterou umístíme do zavazadlového prostoru. Tím jednak zatížíme záď vozu, druhak snížíme provozní náklady na únosnou mez. Druhým krokem je pak změna facelitu z M3 na obyčejnou trojku. Z Vašeho vozu tak zmizí zejména atraktivní nárazníky, nástavce prahů a zrcátka (vše se dá výhodně odprodat rebelům, kteří si to namontují na své BMW 3 1,8 TDs). Poněkud bolestivým krokem pak bude výměna nádherných kožených sedaček za obyčejné – sedačky M3 totiž mají velmi specifický tvar, který je prozradí i pod potahy. Nahradit je nutné i obložení dveří. Reproduktory autorádia ovšem doporučuji ponechat.

Důvod je nasnadě – krádež Vašeho vozu jaxi nelze (jak uvidíme posléze) ohlásit na policii a vozidlo není možné ani pojistit, a proto nesmí být pro čórkaře příliš atraktivní. A M3 atraktivní bohužel jsou.

Legislativa

Technické aspekty máme tedy za sebou, a vrhněme se na aspekty legislativní. Naším cílem je, aby vůz nebyl v ČR (respektive vůbec nikde) registrovaný a zároveň měl doklady, které vyhoví při rutinní kontrole PČR – například u benzínky. Opatříme si tedy SPZ nějakého arabského, asijského či afrického státu a namontujeme je. Dále si k nim opatříme příslušné doklady (OTP, TP, zelená karta) – měkoň si pro ně zajede do Keni, kde mu je příslušný úředník za patřičný obolus rád vydá (pochopitelně nikoliv na jeho jméno, ale například na jméno Muhamad Nusúe, bytem ulice Patrice Lumumby 14, Nairobi), tvrďák si poslouží photoshopem. Tím máme trvale vyřešený problém s STK a povinným ručením.

Určitý problém nám vzniká ohledně dálniční známky, respektive plánovaných elektronických vinět . Dálniční známku sper čert, ta zase tolik nevadí, ale elektronická viněta celou věc náležitě komplikuje. Její absence může vyvolat pozornost policie nebo PS VB  opět například u benzínky, její přítomnost pak nepřipadá v úvahu, protože by byl pohyb vozidla na dálnici neustále monitorován (ministerstvo dopravy samozřejmě bude tvrdit, že nebyl, ale známe to). Řešení je zatím v nedohlednu.

Otázka totiž je, jak bude taková viněta vypadat. Pokud půjde o Kapscháckou jednotku OBU, která musí být za sklem kamionu (navigace vadí, OBU ne, jak tomu mám rozumět???), nepůjde o velký problém. Z jednotky prostě vymontujeme střeva a prázdnou krabičku hrdě vozíme za sklem. Daleko těžší to bude, půjde li o samolepící kupón s integrovanými tištěnými spoji (podobný například ochranným samolepkám, používaným na zboží v obchodech). V takovém případě bude nutné vyrobit velmi zdařilou kopii, což jednak nebude úplně jednoduché, a jednak více posouvá Vaši právní situaci směrem ke skutečnému rebelství.

Na co si dávat pozor

Jak je z výše uvedených řádků jasné, vznikl nám vůz, pro který mnohé zákony tak úplně neplatí. Na platnosti těch fyzikálních se ovšem nic nezměnilo. V tomto směru se „rebel ´s car“ nijak neliší od zcela obyčejného, s legislativou konformního a na pana Nováka registrovaného BMW M3. Řidič „rebel´s caru“ musí přitom jezdit výrazně opatrněji, protože na rozdíl od pana Nováka  PRO NĚJ I LEHKÁ DOPRAVNÍ NEHODA PRAVDĚPODOBNĚ SKONČÍ ODSOUZENÍM ZA ÚMYSLNÝ TRESTNÝ ČIN. (obecné ohrožení, padělání a pozměňování veřejné listiny atd.) Takže bacha, pánové a dámy.

Tipy a triky

Z vozu odstraníme „vrtule“ a typová označení. Dále nahradíme „ledviny“ přední maskou vlastní konstrukce. Úředníkům magistrátu tak můžeme za jistých okolností připravit docela zajímavý rébus, jaké že to auto ten radar vlastně vyfotil.

Když si můžete mít SPZ psanou azbukou nebo dokonce arabským písmem, neváhejte a běžte do ní!

Výbavu vozu je dobré rozšířit o basebalovou pálku, hasicí přístroj a kvalitní sadu nářadí + díly (samozřejmě za předpokladu, že to umíte). Není totiž dobré volat v případě potřeby ani policii, ani hasiče, ani asistenční službu.

Nechte se v baru vyfotit s nějakým afročechem, a fotku pak ukazujte při Vašich řídkých setkáních s policií se slovy „To jsem já a můj kámoš Muhamad, který mi půjčil to auto“.

Originální hliníkové disky nahraďme něčím méně nápadným.

Protisluneční clony na přísavku udělají stejnou službu jako černá skla!

Chce to aspoň jeden rebelský doplněk.

FAQ

Pane, vy jste gauner, a dáváte lidem návod k trestnému činu!

Ne, já jsem spisovatel a právě jsem Vám představil kus své nové sci-fi detektivky. Bude se to jmenovat Vopičkovy deníky.

Na kolik taková legrace přijde?

Kompletní pořizovací cena „Rebel´s car“ je cca 250 až 400 tisíc Kč. Je to poměrně hodně, ale na druhou stranu, stále se pohybujeme v relacích zcela nerebelské Octavie.

Jak je to se servisováním „rebel´s caru“? Vždyť v servisech chtějí mít zapsanou SPZ a jméno klienta.

Rebel´s car se neservisuje, ale dává opravovat spolehlivým kamarádům. Stát tak přichází o DPH.

Mohu s tím autem odjíždět bez zaplacení od benzínky nebo ujet od nehody?

Ne. Na to potřebujete prasostroj.

Jak postupovat v případě, že s rebel´s carem zaviním nehodu?

Nedojde-li ke zranění, zkuste se s poškozeným vyrovnat finančně. Není tedy od věci vozit sebou například 20 tKč. Dojde-li, poskytněte první pomoc, vyčkejte příjezdu záchranky a policie a obraťte se na policisty se slovy „Jsem vám plně k dispozici, pánové“.

Vy máte „rebel´s car“?

Já jsem spisovatel a právě jsem Vám představil kus své nové sci-fi detektivky. Bude se to jmenovat Vopičkovy deníky.

Můžu to kočírovat zhulenej a nalitej?

Ne. Na to potřebujete prasostroj.

Dá se „Rebel´s car“ uvádět v účetnictví?
Když máte schopného účetního…

Jsem radní za ODS. Zasedám v osmi správních radách. Na mém X5 mám SPZ 1AJ 1111. Potřebuju „Rebel ´s car“?

Ne. Vy už ho fakticky máte, a navíc jste si ho pořídil v souladu se zákonem.

Jak je to s parkováním takového vozidla?

To je jeho nejslabší stránka. S vaším rebel´s´car je nutno parkovat doslova katolicky a dbát všech buzeračních omezení (např. rezidenční zóny). Pokud už musíte parkovat někde, kde je to zakázané, měl byste mít vůz stále na očích.

Další virtuální Jánošíkovina, a navíc nesmyslná  – stačí jedna kontrola na benzínce nebo odtah a policie už bude vědět, kdo vozidlo používá. Navíc jako Čech ani auto registrované někde v Africe používat nesmíte!

Omyl! Provozovatel vozidla není podle zákona o provozu na pozemních komunikacích nijak přesně definován. Žádný zákon nepožaduje, aby se jednalo o občana EU, nebo dokonce ČR. Vozidlo pak musí splňovat podmínky té země, ve které je přihlášeno. Navíc veškeré problémy s legislativou spadají na provozovatele vozidla, ne na řidiče. Jako řidič jste sice povinen užívat vozidlo, které splňuje všechny podmínky (STK, povinné ručení), ale můžete se hájit, že Vás provozovatel vozidla uvedl v omyl. Je na policii, aby provozovatele vozidla dohledala, popřípadě Vám dokázala, že taková osoba neexistuje. Což není úplně jednoduché, resp. bez žádosti o právní pomoc nemožné. Jako řidiče vás sice mohou vyzvat k podání vysvětlení, ale vy můžete tvrdit, že jste vůz neměl půjčený od doby, kdy Vás policie naposledy zadržela. Důkazní břemeno opět spadá na policii.


03.01.2010 Shackall

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
328x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59
D-FENS © 2017