Stav Unie v roce 2020 a projekt NextGenerationEU (část I.) - zpět na článek

Počet komentářů: 131

  1. Tak se to dělá, soudružky a soudruzi, kurva!
    Nezdůvodňujeme, nevysvětlujeme, prostě luskneme prsty a otočíme kormidlo o kolik stupňů chceme!
    Proč? Protože můžeme!

    Ale vážně: I když je to obrat hodný eskamotéra, uršula mě tímhle vcelku potěšila, osobně považuji vodík za perspektivnější. Jen se bojím, kolik kapitánů automobilového průmyslu skončí díky tomu v blázinci nebo vlastní rukou na hřbitově. Léta do nich unie rvala všemi možnými způsoby, že bez elektroaut jejich společnosti nemají šanci dožít se blízké budoucnosti a teď tohle!

    1. I ty naivko. :D Vodik, jaky vodik sakra. Tu vubec nejde o vodik tu jde o emisni limity takove, ze to nesplni zadny spalovaci motor,cili zatrhnout benzin a naftu a pak nejka zpetne zjisti, ze ten vodik jeste neni vyvinutzy, ale to se jiste vyresi nejakou megadotaci. Asi, jako se mega dotaci (ne)podarilo vyresit elektromobily.

      Ja ti reknu, co bude. Ekolimity, protiruske sankce, pokles ekonomiky o 40 procent uz je dnes a dalsi rok to bude dalsich 40 procent, 50 procent nezamestnanych , socilani podpora se stane pomalu neco jako univerzalni prijem, hyperinflace, zejmena potravin, obcanske nepokoje, obcanska valka a v konecnem dusledku jaderna vlaka s Ruskem a Cinou, presne, jak o tom mluvim x let. Surprise, surprise.

      1. zrg1:
        „Ekolimity, protiruske sankce, pokles ekonomiky o 40 procent uz je dnes a dalsi rok to bude dalsich 40 procent, 50 procent nezamestnanych , socilani podpora se stane pomalu neco jako univerzalni prijem, hyperinflace, zejmena potravin, obcanske nepokoje, obcanska valka a v konecnem dusledku jaderna vlaka s Ruskem a Cinou, presne, jak o tom mluvim x let. Surprise, surprise.“

        – ale takto teda nie. Však ty mi tu čítaš MOJE myšlienky. Čo tak autorské práva ?

      2. > jaderna vlaka s Ruskem a Cinou

        EU má nějaké (použitelné) jaderné hlavice?

        1. A rikam snad, ze EU ma tu valku vyhrat ? Elitam uplne staci, kdyz ji rozpoutame a pak budou jen cekat, kdo vyhraje a prileze s prosikem o povalecnou obnovu, pokud vubec nejaka povalecna obnova bude. V idealnim pripade to prezijou jen elity, pockaji 40 let v bunkru a maji celou planetu pro sebe.
          Idealni stav pro ne.
          Jinymi slovy. Budto pomala depopulace lidstva vlivem EU NewGeneration politiky, nebo rychla depopulace valkou s Ruskem a Cinou.
          Kdyby to vzalo spatny smer a doslo k uplnemu vylazeni lidstva, tak ups, ale myslim, ze to Elity maji spocitane, aby k tomu nedoslo. Nejakym „rizenim osudu“ na privatni Sorovy ostrovy ty rakety nedoleti, anebo je ochrani nejaky prima protijaderny destnik, ktery bezni smrtelnici nemaji.
          Proc asi Soros a spol. tak tlaci na svrhnuti Putina, co myslis…. Mi to prijde, ze lidi si tu vazne sedi na vedeni.
          Ano, sedite si na vedeni.

          1. Ono je to jednodušší, vem 37 rovnoběžku a zlikviduj všechny lidi na jih od ní (plus německo, francii a švédsko). Nám se nic nestane a planeta bude zdravější.

        2. Francouzi jich maj celkem dost.

    2. Vodík? To je z říše sci-fi. Za prvé většina vodíku se vyrábí z ropy nebo zemního plynu. Za druhé výroba elektrolýzou je energeticky náročná a prý je efektivnější s tou elektřinou nabít baterie. A za třetí, čtvrté, páté, takové ty srandy jako skladování, bezpečnost, cena vodíku, cena aut…

      1. To vôbec nevadí….. Dnes sa na výrobu 1 litra ekonafty spotrebuje 1,5 litra tej hnusnej nafty z ruskej ropy.

        1. Touto logikou ano, ale to by klidně mohla být u nabíjecí stanice pro elekroauta dieselová elektrocentrála. (Ona sice tu stanici nabíjí uhelná elektrárna, ale ta je daleko a není vidět.)

          1. “ u nabíjecí stanice pro elekroauta dieselová elektrocentrála.“
            – ono vraj niektoré fotovoltaické el. vyrábajú DOTOVANÚ energiu celú noc.

            1. No, když to ty blbci zapomněli večer vypnout… nebo si mysleli, že to nikomu nepřijde divný. Ostatně i ty sklepní pěstírny marihuany se prozradily, když se elektroměr točil nějak moc rychle a obchůdek s hadrama měl spotřebu jak celej panelák.

              1. Devadesátdevět procent pěstíren marihuany (nebudem se tu bavit o čučkařích s deseti kytkama) jedou na neoprávněný odběr elektřiny.Takže nikoli, žádný elektroměr se nikde rychle netočí.

            2. Ty odhalený pěstírny mají převážně na triku dálkově odečítaný elektroměry, které kromě činné složky dokáží odlišit i jalovinu, ať už induktivní, tak i kapacitní. Represivní aparát pak může zvednout prdele až v momentu, kdy půjdou „na základě důvodného podezření“ udělat DP. Žádnej fízl už nemusí šmejdit okolo baráku, co se v něm případně vyrábí atd.
              Můj známý z okraje KM, který si přízemí velkého RD adaptoval na výrobu, dva měsíce po spuštění „na plný výkon“ inkasoval úder komanda distribuční společnosti, se škodou asi 35.000, kterou mu doteď nikdo neuhradil.
              Na základě prudce zvýšené spotřeby elektřiny, se silně vyjádřenou induktivní jalovou složkou. Což bohužel lze interpretovat /kromě motorů a nekompenzovaných zářivek/, jako nekompenzované předřadníky výkonných sodíkových lamp.

              1. Ale piču škodou, jestli odebíral jalovinu měnil parametry sítě a dostal po čuni oprávněně.

                1. Pokud opravdu kurvil síť špatně zapojenými spotřebiči, tak bych čekal že ho buď napomenou, případně rovnou odpojí, ale ne že se mu vloupají do domu a tam koukají co tam vlastně provozuje.

              2. servisdok: počkej, jak komanda distribuční společnosti – jako že mu soukromá polovojenská organizace násilně překonala překážku a vstoupila do provozovny/obydlí?

                1. Před lety se o nějaké distribučce tvrdilo, že takto občas postupuje.

                  1. A zvedl si zálohy?
                    A co TO?
                    A od koho bere proud teď?
                    Samé otázky…

                  2. Byla videa „komanda ČEZ“, ale to trénovalo proti neplatičům a černému odběru :D
                    A pak s tím měli tolik mediálních nepříjemností, že je snad zrušili nebo odzbrojili.

                    1. Nikoli. Tato složka byla vyčleněna z ČEZ do firmy v soukromém vlastnictví. Bylo to provedeno fakt svinsky (fúzí, aby ČEZ nemusel platit odstupné zaměstnancům) a kvůli očištění dobrého jména svatých mužů (a žen) ČEZu.

                    2. Plánoval změnit zálohy, popř. i sazbu až podle toho, jak pojede kšeft. To nepoznáte za měsíc, ani dva. Bylo to komando ČEZu, co bylo kromě klešťáků a dalšího vybavení, vyzbrojené jako policejní komandos. Včetně toho beranidla, co mu s ním rozflákali bezpečnostní vstup a proto ta škoda. TO samozřejmě podaný a po nějaké době odložený, táhlo se to minimálně rok. Do novin se mu to dostat nepovedlo, byť s ním Prima něco točila. Ze strany státu v tom byl jaksi angažovaný i ŽÚ, ale podrobnosti nevím. Právě tam, na ŽÚ mu kdosi naznačil, že to mohlo být i na udání.
                      Nevím, od koho bere proud teď, ale firmu i přes tyhle počáteční „obtíže“ rozběhl.

      2. Neni to sci-fi. Efektivita neni zrovna idealni, ale napriklad jako aku pro FVE je to vyhodnejsi, nez elektrobaterie. Nemci na tom dost pracuji a prvni vysledky jsou videt.

        1. Delam to Sysope nerad, ale rozbiju ti ten technologicky domecek z karet.
          Nevim, co ti psal ten banikovec nahore, ale vodik JE sci-fi.
          Podivej se na to jako na ekonomicko-energeticky problem, nikoliv technologicky. Soucasny automotive je financne v pici a to se snad shodneme. Ceny aut jsou tak nizke a konkurence z Asie tak velka a koupeschopnost vyrobcu na EU trhu tak mala, ze se fakt nevyplati vyvijet extra auta pro EU trh.
          Ano, mame tu nizkonakladove montovny jako CR, ale i pres devalvovanou ekonomiku a managery tech ceskych montoven s platem metare ve Finsku jsme kurva drazi.
          Blba Skoda, coby tretijakostni znacka VolksWagenu, vyrabi jeste horsi srace, nez korejske Hjonde, nebo aspon v mych ocich to tak je.
          Asie vodik nechce (zatim), jaka je tedy sance, ze EU vyvine vodik za vlastni dotace (z ceho ty dotace vezmeme, proboha) a vnuti to asijskemu trhu, jen pro jejich krasne sikme oci a pro jejich neuveritelnou ochotu zkopirovat cokoliv, byt by to byla sebevetsi picovina ?
          Treba nase zkurvene EU turbodiesely jsme chteli vnutit USA a skoncilo to leda dieselgate. V Asii totalni nechytacka.
          Takze co se nepodarilo v malem s dieselem se jako podri s vodikem ? Cha cha cha.
          Pak je tu druhy aspekt. Plyn z Ruska je fuj a atomove elektrarny jsou fuj. Pokud ten vodik nebudeme vyrabet z ruskeho plynu a elektrolyzou z elektriny z JE, jak ho budeme vyrabet ?
          Ropa ze Saudi, ktera je na hstorickych minimech je pro nas spatna ? Takze se strelime do nohy a zavedem vodik, ktery bude extremne technologicky narocny a extremne drahy a tim jakoze pozvedneme jedno uzoucke technologicke odvetvi vodikove energie, ale zaroven zabijeme vsechna odvetvi zavisejici na doprave, protoze kurva ten pekar co pece rohliky a rozvazi je dodavkou si nevezme uver 10 milionu na jednu posranou vodikovou dodavku, jejichz rocni provoz a udrzba a technicke prohlidky vyjdou na dalsich 100.000, ale KURVA BUDE TYO MIT KRASNOU ZELENOU EMISNI ZNAMKU.
          A to se fakt vyplati.

          1. „Pokud ten vodik nebudeme vyrabet z ruskeho plynu a elektrolyzou z elektriny z JE, jak ho budeme vyrabet ?“
            hahaáááá…..
            napríklad dieselcentrála v prívese za elektromobilom.

          2. Zrgu, vubec nejde o to, jestli existuje lepsi konvencni reseni. EU vymyslela picovinu a tu picovinu protlaci za kazdou cenu. A ty mas moznost se rozhodnout – bud na tom vydelat, nebo jen koukat. Rozhodni se podle sveho.

            U nas ve fabrice se zacina na skladovani elektriny do vodiku pracovat. Mame strojni zazemi, jsou tady nejake zkusenosti, Nemecko do toho rve prachy. Ja mam u prdele, jestli je to cely nesmysl. Pro mne je to produkt, jako kazdej druhej a pokud bdue mit odbyt, pak s tim nemam problem. Kdyz jsem delal veci pro armadu, taky mi bylo u prdele, co s tim armada bude delat kde a komu. To neni muj problem.

            Tyhle veci rozhoduji politici, ne ja, ne ty, ne vedci.

            1. Mno, to je sice fakt, ale i vy jako firma nemate na vyber. Pujdete do toho , i kdyz je to picovina a i kdyz to patrne zkrachuje driv, nez si to stihne navratnosti prodeju vydelat samo na sebe, protoze kdyz to neudelate, tak vas zvalcuje zlutak a kdyz to udelate, tak mate aspon nadeji.
              Nicmene IMHO. Alternativni PHM proti benzinu v autech tu byly a vzdy to slo do pice. V 80-90 letech se zacala rvat do aut ve velkem nafta. Uplne to vidim pred sebou, Audi 80, nejcistsi diesel na svete, Audi 100, manazersky vuz V NAFTE, konec smradlavym emisim z benzinu, tohle je nadherna cista nafta a cesta do budoucna. Dneska je Audi 80 a 100 sazomet, ktery nedostane ani tu nejhorsi nalepku a nelze s nim jet nikam, nez na pole.
              Jak jde jednou technologie mainstream a zlevni, prestane to byt pro Elity zajimave a zdani to, nebo rovnou zakazou.
              To same se stalo s PropanButanem, jakmile se to rozmohlo, tak ho tak zdrazili, ze e to uz nevyplati. Pak prislo LNG a to se uz taky nevyplati, pricemz ta pohadka o uzasnem cistem a levnem provozu netrvala ani 10 let a doba, kdy ty nove alternativni zdroje zumori zdanenim k smrti se porad zkracuji. Vodik, to je jen LNG na steroidech.
              Narocnejsi technologie, vyssi naklady, slozitejsi distribuce, cili jeste vyssi dotace, jeste rychlejsi pad ekonomiky a skonci to jak elektromobily, totiz, ze to zkrachuje na do oci bijici odtrzenost do reality jeste driv, nez se to vubec rozsiri jako mainstream. Posledni, ktery si stihl na sebe vydelat byl prave LNG. Vodik je picovina a nedotahne to dal, nez do faze protoypu a experimentalniho vyuziti.

              1. Plyny (CNG, LPG) mají celkem velkou nevýhodu, že se s nimi nesmí jezdit do garáží a jelikož kvůli nedostatku místa je parkování čím dál tím více řešeno garážemi a ne venkovními stáními, mají podobná auta celkem značnou nevýhodu v praktickém používání (hlavně ve větších městech). Tímhle nařízením se potenciální rozmach aut na plyn celkem zaříznul.

                Ale nafta pořád jede. Sice se musí emisní limity ochcávat (a to doslova, když nové auta tankují krom nafty i močovinu, tedy v podstatě chcanky), ale u nových aut se pořád vyrábí dost kusů s naftovými motory.

                1. Ale ty to nechapes, to neni vubec o technickych vyhodach a nevyhodach. Je to o politice. Sysop to chape a chce se svou firmou byt Musk2 na vodikovem bojisti. Jeho vize, ale je to picovina. Musk vydelal kotel penez na debilnich elektromobilech, ne proto, ze by ta technologie mela budoucnost, ale zejmena proto, ze Tesla je jen takova mala tovarna na cerpani dotaci, ktere mu priklepl Obama a zaroven pracka na penize, protoze Musk, to je predevsim zbrojni program hvezdnych valek. USA nepodepsaly novy STARTs Ruskem a Musk zasira obeznou drahu satelitama takovym tempem, ze za chvili neuvidime hvezdy.
                  Samozrejme, ze to je vsecko k valecnemu vyuziti, nikoliv mirovemu. Blbecci veri misim na Mars, no tak urcite.
                  Sledujte zpravy, USA uz se netaji tim, ze hodlaji stavet zakladnu na Mesici, zelenou tomu dal jak Trump , tak Biden. Ta jaderna valka s Ruskem bude, i kdyby meli Sorosa dopravit do jeho privatniho bunkru na Mesic…

                  1. Plán na základnu na měsíci (vojenskou) byl už v 60. letech.

                    http://www.ancient-code.com/declassified-documents-reveal-project-horizon-the-lunar-outpost-of-the-us-army/

                    Třeba to tentokrát už vyjde, nebo se zase seškrtá rozpočet a nebude nic.

                    1. mno, USA pokud vim maji letos deficit statniho rozpoctu 90 procent, takze seskrtat cokoliv neni problem. Mezi deficitem 90 procent a deficitem 100 procent neni uz tak velky rozdil, pro me zame at nentaisknou 26 bilionu z niceho, ale at natiknou 260 bilionu z nicho a tu zakladnu mohou mit uz zitra. Akoratze nevim, jak se b ude rovikovi libit, kdyz pujde do samosky a bud v regalech nebude vubec nic, nebo bochnik chleba za tisic korun dnes a za desetitisc korun zitra. Coz je presne ten bod nenavratu, ktery jsme minuli nekdy pred 4 lety, akoratze si toho malokdo vsiml, krom moji male malickosti.

                    2. Jo akdyby vam nebylo jasne,odkud beru ta cisla, tak US ekomika je aktualne o 40 procent dole pri stimulech 3 biliony na jare a dalsich 5 bilionech v prubehu roku. dovouji si jeste zapocitat fakt, ze je rijen, US ekonomika zase pada v dusledku lockdownu2 a stimuly nejsou jeste secteny a podtrzeny a FED se netaji tim, ze stimulu bylo malo a bude s tim pokracovat, akoratze ucinnost v USA byla jen 14 procent, tj na kazdych 100 dolaru ve stimulech se podarilo pridat 14 dolaru v US ekonomice, a to se vyplati. cili se na me nezlobte, pokud ten deficit rozpoctu USA nebude 90 procent, ale o pet procent plus minus nahoru nebo dolu.

                2. 2rovik: No, nevýhodu. Ano mají legislativní nevýhodu, to je fakt. Je to ale jen o papíře, ne o těch plynech..
                  A jen upřesňuji že mohou do všech garáží. Jen některé musí být vybaveny detekcí a nuceným odvětráním. Tedy do uzavřených garáží bez přirozeného či nuceného odvětrání s detekcí tato auta ofiko nesmí. Praxe je ale malinko jiná a žádný doom se nekoná.
                  Některé nákupáky k mému překvapení dokonce dodatečně zřídily spešl parkovací místa pro plyňáky, nebo mají parkování na střeše. Takže třeba, snad svítá na lepší plyňácké časy.

              2. ZRGu, plácáte nesmysly. Minimálně s LPG/CNG/LNG určitě.
                LPG
                – je tu v ČR cca. 30 let (v Itálii ještě déle) a už je vývoj dávno zaplacený.
                – koncová cena 1l LPG se celou dobu pohybuje + – na 50% BA a dosud tomu není jinak. (aktuálně cca. 12KČ při ceně cca. BA 27) Spotřební daň je někde kolem 2KČ/litr. Četl jsem už x-krát že ta vyjímka bude končit a pak se to nevyplatí, protože bude spotřební daň jako u BA. Zatím se nestalo.
                – problém jsou nové motory, hlavně přímý vstřik a také přeplňování. Tedy údajně už tolik ne, ale holt se snižuje výhodnost, protože se každý x-tý vstřik děje benzínem dle nějakých křivek/palivových map kvůli ochraně/chlazení benzínových vstřikovačů. A přijde mi že chuť vyvíjet LPG systémy pro tyto nové motory není velká. Já se nedivím, protože když splovací motory mají končit.. že..
                CNG
                – tam docela probíhá rozvoj, ale tak nějak nemastně – neslaně. Většinou jde o autobusy a tak. V osobních autech to dává smysl jen pro firmy od novoty. Jako ojetina pro soukromo asi úplně ne, zvlášť při hrozící výměně nádrží…
                – jinak cenově vychází km podobně jako u LPG, možná i o kousek líp.
                – výhoda je že na plyn se i startuje. LPG startuje (mimo opravdové historie) na BA dokud se nezahřeje motor.
                – aut na CNG z fabriky se moc nedělá, individuální přestavba je raketa a ubere dost prostoru v autě. Tedy to nikdo nedělá. (LPG nádrž se dává místo rezervy což u CNG nelze) A dokonce prý koncern CNG auta tlumí.
                LNG
                – zatím nejsou auta co vím.. Pumpy určitě nejsou. Tedy hudba budoucnosti.. možná zde ani nenastane.

                Suma sumárum prostě opět jste vedle jak ta jedle..

                1. LPG mělo smysl v době, kdy běžné auto žralo 8-9 litrů, spotřeba na plyn byla 9-10, ale protože cena plynu 1/2 než benzín, auto jezdilo tak za 60%. Škodovka t.č. prodávala dvojkovou oktávku s LPG upravenou přímo v továrně, ale s motorem 1.6 MPI. Jenže v té době už měla v nabídce motory TSI (které nebyly tak užrané jako MPI) a samozřejmě TDI (které byly tak nějak pro velký nájezd logická volba už dávno).
                  Dneska, kdy ve všech autech už je motor s turbem, který nežere 9, ale 6 na sto, přestavba na LPG ztrácí smysl, úspora není taková (nota bene, když se musí vstřikovat i benzín).
                  CNG je vyvinuté, vyzkoušené, oproti LPG to má výhody (žádné zádrhele, na benzín se nemusí startovat), ale podstatnou nevýhodu, tzn. menší dojezd, protože plyn není zkapalněný, ale jen stlačený. A síť čerpaček na CNG je trochu omezená. A ano, škodovka (nebo VW) oznámila, že další CNG auta už nebude dělat a další vývoj CNG ukončí.
                  LNG, tady je problém, protože zkapalnění CNG něco stojí = energii a proto vyšší cena paliva. Tohle se v osobních autech nerozšíří.

                  1. No, myslím že nemá cenu brát jako kritérium pro to zda má či nemá LPG smysl kolik auta žerou. Totiž pak by nemělo LPG smysl nikdy. V době kdy nová auta žrala 8-9l by jste argumentoval stejně, poněvadž ta předchozí žrala víc, atd..
                    Dle mého názoru má LPG smysl tehdy, když je suma výhod nad sumou nevýhod. A poněvadž každá výhoda či nevýhoda má pro každého jinou váhu, tak to může každému ve stejné konfiguraci vyjít jinak. A je to v pořádku.
                    Jinak čistě finančně cca. 7-8l LPG, nebo 5-6l BA je pořád celkem finanční rozdíl. A dobrý pocit z toho že státu sypete znatelně méně na daních je třeba pro mne důležitý.

            2. Vodík je drahý jako prase a nemá smysl ani v palivových článcích.
              V 80. letech minulého století, uveřejňoval kutilský časopis „Udělej-Urob si sám“ stavební návod na kyslíko-vodíkovou svářečku – „švajc“. Noční elektřina pro elektrolýzu byla skoro zdarma, voda zcela zdarma /0,90Kčs-m3/ a s vodíkem bylo možno řezat-pálit-svařovat dokonce ještě lépe, než s klasickým acetylenem, takže kdysi prodávaná souprava PB švajcu nebyla náhradou, kromě toho byla ta kutilská PB sada mimo finanční možnosti běžného kutila /úplná sada, vč. dvou O2 lahví a jedné PB, stála asi 22.000,-Kčs, mám ji po tátovi/.
              Vycházelo to asi na 4-5 pokračování, v dalších číslech různá vylepšení. Naprosto perfektně, prakticky profesionálně a přitom velmi pochopitelně zpracovaný návod, vše z běžně dostupných dílů v Řempu, železářstvích, svářecích potřebách a vodo-topo, nějaké drobnosti bylo třeba nechat individuálně vyrobit, což v těch dobách rovněž nebyl problém.
              Možná to někdo pamatujete, nebo máte sborníky USS 80´odněkud stažené.
              Viděl jsem to, precizně a přesně vypracované, v chodu. Fungovalo to perfektně a bylo to naprosto bezpečné, pokud stavitel dodržel naprosto přesně to, co se psalo ve stavebním návodu. Ti, kteří se na něco vysrali, nebo to nějak ojebali, dopadli vesměs špatně a vím o jednom případu, kdy to bohužel shodilo půl baráku, bo elektrolytický, neznačkovaný vodík necítit a je to pěkná sviňa.
              Ovšem, výhodnost trvala jen při tehdejších cenách vstupů i materiálů na stavbu toho přístroje, nehledě k faktu, že ve větších fabrikách šla značná část komponentů „znárodnit pro osobní potřebu“ :D
              V současnosti je vodík naprostý nesmysl, ropy a zemního plynu jsou i nadále budou tři prdele.
              Co se týče ropy/plynu z RF:
              Co je lepší a bezpečnější – udržovat medvěda neškodícího tím, že je dostatečně nažraný, anebo ho nechat hladovět a vyhladovět tak, že mu z hladu začne jebat, odváží se blíž k lidem a sežere matce děcko, hned první, co v lese potká??

              1. Udrzet medveda neskodiciho :) Ty jsi blazen. Rus nas ma v pici. Na co Rusove dneska potrebuji Zapad ? Rusi maji suroviny, maji ekonomiky bez dluhu, maji perspektivu rozvoje na 30 let a maji NATO na hranicich, ktere dnes a denne otravuji s barevnyma revolucema, vcera Ukrajina, dneska Belorusko a k tomu horka valka v Armenii, Syrii, valka na spadnuti v Iranu atd.
                Mas to nejake docela popletene, kdo je tady za zebraka a kdo je v pozici , ze muze tomu zebrakovi cas od casu hodit hrst bananu, aby moc neskodil.
                Yapad jsou ti zebraci a Cina s Ruskem jsou ty bohate zeme, ktere neprozraly svou vlastni budoucnost.

                1. zrg1: Yapad jsou ti zebraci a Cina s Ruskem jsou ty bohate zeme
                  Jasně, a proto každé bohaté číňan první po čem de dyš vystrčí paty z číny je západní pas…

                2. hej vltavo, ja na debily z ignore nereaguju…kdybys to nahodou nevedel.

                3. Rusko JE bohatá země. Jak to bohatství využívá, to je jiná věc. Ale jinak všechno, co mohou potřebovat k životu, tam mají. Případně ještě úplně nezapomněli, jak se co vyrábí a nenechali si od nikoho dojebat školství. Takže v určitých oborech tam ze středních odborných škol vycházejí lidé, odborně na úrovni našich současných vysokoškoláků, prakticky jsou na tom o mnoho lépe.
                  O číně diskutovat nechci, jsem přiznaný sinofob a nenávidím tu zemi.

                  1. Rusko JE bohatá země. Jak to bohatství využívá, to je jiná věc.

                    myslim, ze Zapad je ten posledni, kdo ma moralni pravo mentorovat Rusko. My jsme svou budoucnost prozrali a nase ekonomika je zalozena jen na podvodech a na valecnem prumyslu. Mno. uz nam dosly i potencionalni cile, blood for oil valky jako Irak a spol. nam nepomuzou.
                    Ano, Rusaci zbroji, protoze kdyby nezbrojili, tak uz by je ty NATO nenazrane sarancata prletely ohryzat na kost.
                    Cinany muzes nesnaset, ale vsechny technologie jsme jim dali my. Takze sorry, chyba neni v Cinanech, ej u nas.
                    Nikdo nas nenutil prozrat vlatni budoucnost a nikdo nas nenutil projebat vysledky stoleteho techologickeho usili zapadni civilizace bezplatnym predanim Cine s vidinou kratkodobeho zisku.

              2. servisdok: s vodíkem bylo možno řezat-pálit-svařovat dokonce ještě lépe, než s klasickým acetylenem
                To mysim že né. Můj otec býl svářeč s névyššíma skóškama, mohl svařovat raketoplány. Říkál že vodíkem svařovál, protože só pro to negdy technologický důvody (snaď pro určitý materiále), ale jinak je acetylén lepčí, má ze všech plynů névyšší teplotu plameňa.
                Vodík se dá kópit v bombách stéňe jako acetylén a jediný co je jiný je hořák protože vodík má jiné poměr plyn / kyslík.

                1. Pište jako člověk. To, co tu blejete, není ani žádné nářečí. Je to jen to, co si myslíte, že nářečí je.

              3. Myslím, že to tak není.
                Rus má těch surovin v tak obrovské zemi pět prdelí a je pro něj výhodné je prodávat. Pak si za zisk koupí to, co je pro něj neefektivní vyrábět, ostatně to takto dělá už nějakou dobu.
                Chtěl jsem tím naznačit, že by měly okamžitě skončit všecky protiruský sankce, protože jsou ekonomicko-politicky nevýhodné pro všechny zúčastněné, nás nevyjímaje.
                Protiruský sankce ze strany EU znamenaly jen tolik, že uvolněné místo na ruských trzích okamžitě zaujaly země, které nemáme rádi ještě víc, než ty Rusy samotné. To je fakt terno.
                Ztratit, resp. dobrovolně opustit naprosto bezedný „ruský“ trh, počátkem 90.let, byla nebetyčná pitomost, za kterou někdo měl sedět dodnes.

                1. Ale ale ale, to jsou oskliva slovcka, posilat do vezeni Sorose, Rothschilda a jejich loutku Havla, fuj fuj fuj.

                2. Ty sankce na potraviny zavedlo Rusko. Spolu se sankcema EU na Rusko platí uz roky aniz by nase firmy krachly, takze bych si z toho dovolil odvodit ze vypadek byl nahrazen a neni celkem duvod jit Rusku na ruku a ty sankce rusit. Jedinej kdo furt lobuje za jejich zruseni je Rusko. Uz ani Teplý z Madety nehysterci ze kvuli tomu krachne a maslo bude za stovku ctvrtka.

              4. Medvěda zabít. Medvěda krmit znamená že bude mít potomstvo a o něco později už se neřeší jeden hladový medvěd, ale celá smečka hladových medvědů.

                1. Ha. Na to je trochu pozde, to mohli udelat za Jelcina ale ne ted, kdyz nas medved valcuje…

                  1. Jak se to válcování projevuje?

                    Jinak že je Rusko bez dluhů může tvrdit asi jen zrg. Protože ruskej vnější dluh sice v poměru k HDP klesá, v absolutních číslech je myslím poslední léta plus mínus stejnej, ale rozhodně není nijak malej (je to asi 13. nejzadluženější země).

                    Putin sice tvrdí, že jejich rezervy umožní kdykoli dluh pokrýt, ale to by jim to napřed musel někdo věřit. Asi je pro ně výhodnější platit ty úroky a sedět na rezervách.

                    Každopádně tvrzení o zemi bez dluhů z toho může vyrobit leda tak Sputnik.

                    1. Hele Nomad, precti si to po sobe jete jednou a zjistis, ze argumentujes VIROU. Cili, muzes jit s takovymi vykriky ve tme leda do pice. Argumentovat virou je banikovsky styl, cili vis co? Ano, spravne, bez do pice. Jeste jednou, bez do pice. Kdybys byl nechapavy, bez do PICE.
                      Samozrejme, ze ruska ekonomika ma nejen schopnost splatit sve dluhy s prstem v nose, oni maji dokonce i schopnst splatit sve dluhy s prstem v nose a pritom se nedostat do dluhove pasti, ve ktere je Zapad a dokonce nemusi ani pritom prodavat nerostne suroviny v nezpracovanem stavu, dokonce si nemusi ani pujcovat na jejich tezbu, treba u IMF, coz je klasicky ekonomicky model, kterym nadnarodni nikym nevolene organizace pod kontrolou ELIT drzi u huby tzv. „rozvijejici“ se ekonomiky. Tuhle fazi zdarne prekonali nekde s padem Jelcina. Cili secteno podtrzeno, argumentujes Virou a tim ze zrg je debil a proto vis co ? Ano spravne, jdi do P I C E

                    2. Broučku, tys tady tvrdil, že Rusko má ekonomiku bez dluhů. O deset minut později už říkáš, že ruská ekonomika má schopnost své dluhy splatit s prstem v nose.

                      Kdo v tom nevidí rozpor, ten je… zrg.

                    3. Hele Nomad, u debila a picuse tveho formatu nejsem broucek takze bez na ignore, debile. Podle tvoji uchylne teorie je mutlimilionar, co si pujci (aka dluzi) jednu korunu, pricemz ostatni maji od neho v ten samy okamzik rozpucovane tisicikoruny okamzite zadluzeny, protoze tu 1 kc nechce ted a zrovna a hned splatit, aka je dluznik a ma dluhy.
                      Genialni uvaha hodna vypatlaneho banikovskeho picuse. Hlavne ver, tvoje vira te zachrani. protoze nic jineho nez posahana baikovska vira za tvyma pseudouvahama neni a ani nebude.

                    4. Jasně. Hele, půjč mi litr, můžeš? Já ti ho můžu hned vrátit, takže i když to neudělám, tak podle tvé teorie žádné dluhy mít nebudu, ne?

                    5. No tak jste si pomerili pindiky a ted trochu tech cisel: aktualni rusky externi dluh je 28,9% HDP, neboli 491 giga USD. Pokud rusaci nelzou, tak jejich devizove rezervy jsou okolo 560 giga USD. Teoreticky tedy jsou schopni dluhy splatit, ovsem ztratit pritom 87% vsech rezerv by docela bolelo, tedy rozhodne zadne „splatili by to s prstem v prdeli.“ I presto vsak plati, je to jedna z mala tzv. rozvinutych zemi, ktere jsou solventni.

                    6. Nicméně státní dluhy nejsou jako kdyz si svorcak pujci litr do vejplaty, ale maji stanovené lhuty a vysi splatek, takze neni ani tak důležitá celkova vyse dluhu, ale vyse splatek a schopnost dluznika je splacet. V podstate neco jako hypoteka, kde muze mnohamilionova hypotéka predstavovat mnohem mensi zatez nez padesat litru od Providentu.
                      V podstate jedinej duvod proc operovat vysi statniho dluhu je ten, ze to vypada u rusaku hezky.

                    7. Ostatne, netreba chodit k Providentu, milionář s multimilionovou hypotekou je na tom muz byt lip nez vagus zcela bez dluhu.

                    8. Mam pratele, kteri jsou opravdu nechutne bohati a pritom maji vsichni hypo, auta na uver a tak. Proc? No protoze lidi taky cucej na cuzk.cz, lidi taky maj znamy v bance, leasingovce,… jeden z tech lidi mi zcela v klidu rekl, ze ma deti a nechce, aby se mu treba jednou nevratily ze skoly a tak. Cili cim min se toho dava na odiv, tim lip.

                      Mozna je to i tim, ze neziji v Praze, tam by nebyli tak napadni.

                    9. Tak oni maj bohati spoustu veci na dluh i proto, protoze se současnymi uroky z hypoteky je snazsi vzit si hypo a ušetřene hotovost investovat s vyssim vynosem. A pak je tu inflace a bohatej vi ze 10 mega dneska je uplne jinejch deset mega nez za dvacet let a splatky jsou cimdaltim mensi zatez. Kamarad si bral hypo na byt pred asi osmnacti lety, tenkrat splacel nejakejch 12 000,coz byl tak zhruba prumernej plat v cistym a dneska to neni ani minimalka. A byt ma skoro trojnasobnou hodnotu mez tenkrat.

                    10. Na tohle jsem fakt blbej. Jaký má pro stát smysl držet si rezervy de facto ve výši dluhu když z dluhu musí platit úroky?
                      Nebo ty rezervy taky stát půjčuje za úrok? Pak se asi ale nedalo mluvit o rezervách ale o aktivech. Nebo má rezervy aby měl na svoje půjčky menší úrok? Pak je ale otázka jestli není výhodnější rezervy snížit a část dluhů umořit. Jak tohle státy řeší? Pochybuji třeba u Ruska že nakupovali rezervy kvůli devalvaci rublu, tedy tah který kvůli Euru udělala naše ČNB. Jak to je?

                    11. Protoze se ten dluh splaci podle harmonogramu. Nikdo ho nikdy nebude splacet najednou celej keš na dřevo.
                      No a rezervy jsou dobry pro pripad vypadku prijmu nebo nenadalej pruser kdy jsou potreba penize. Kdybysme meli pul bilionu rezerv, nemuseli bysme se zadlužovat na koronac.
                      Ono se taky muze stat, ze kdyz si budes moc pujcovat, tak ti to zkurvi rating a stoupnou uroky, pripadne ze nebudes schopnej to splacet a stat zbankrotuje.

                    12. No jo, ale harmonogram splátek je samozřejmě až ten dluh vznikne, proč si půjčovat a platit za to, když jsou ty rezervy?
                      ČNB drží 134779500000 EUR v rezervách to je víc než 3.5 bilionu korun, a stejně se zadlužujeme. Jediný co chápu je ta bonita, ale pak je to co jsem psal, jestli není lepší snížit dluh (nezvětšovat) i za cenu snížení rezerv … bonitu přece dělá i malá zadluženost (pochopitelně nějaká rezerva kvůli vydíratelnosti být musí). Jak říkám, ekonomie je pro mě na úrovni černé magie :)

                    13. Voilà, asi to mám. Za předpokladu že jsou ty rezervy v hmotných komoditách. To je pak samozřejmě lepší si půjčit virtuál. Nevím nakolik je tohle případ Ruska, ale u nás tedy asi budou všechno elektrický peníze.
                      https://www.cnb.cz/cs/statistika/platebni_bilance_stat/devizove_rezervy/drs_rada.htm

                    14. O to mi nešlo. Poukazoval jsem na to, že zrgova schopnost ohýbat realitu tak, aby mu to znělo dobře, nabývá rozměrů bohapustého lhaní. Ani náznakem se o Rusku nedá mluvit jako o zemi bez externího dluhu. Schopnost dluh splatit je v tom dost irelevantní.

                2. Toto dobře popsál klasik:
                  Lem, Stanislav: Užitek z draka

        2. V autech je to (dneska) sci-fi. Vlaky na vodík taky jezdí, ale nějak si to v těch osobních autech neumím představit. Vem si, jaký je problém zaparkovat s LPG nebo i CNG v podzemní garáži a jak se hasiči bojí havarované tesly. Vodík?

          Možná za 100 let budou běžně po silnici jezdit vodíková auta, ale v době, kdy psal Jules Verne svoje knížky, taky v nich všechno bylo sci-fi.

          1. mjfox: vždyť ta auta už léta jezdí, praktické problémy, o kterých mluvíte jsou tedy zcela mimo. Že si to neumíte představit na tom nic nemění, si o tom něco přečtěte.

            Skutečný „praktický problém“ je pouze dostupnost čerpacích stanic. Ale v USA Honda leasovala Clarity už od roku 2008, hodně to propagovala Jamie Lee Curtis, stejně jako v Japonsku a pár jich jezdí i v Evropě. Aktuální generace se dá zase normálně leasnout na ještě více místech (tak jak se rozšířil počet čerpaček). Nedá se to koupit, ale to je pochopitelné.

            1. Dobře, jezdí, ale problémů je tam celá řada:

              https://autobible.euro.cz/z-kuriozity-beznym-palivem-vodik-ma-zlevnit-musi-ale-prekonat-technicke-potize/

              Aby vodíkové auto bylo běžné aspoň tak jako elektroauto, musí být alespoň tak levné jak na pořízení, tak na provoz a taky aspoň srovnatelně bezpečné. Nabíjecí stojan tak nějak nemůže bouchnout, zatímco plnící stanice na vodík může bouchnout docela efektně.

              Dále, někde je potřeba ten vodík brát a vyrábět ho z ropy, to je slepá cesta, to je jak elektřina z uhlí, proto taky všichni ti ekologisti tvrdí, že elektřina, na kterou jezdí elektroauta, je přece zelená = FVE a větráky. A když už ten vodík vyrobíte, musí být levný.

              1. mjfox: cena je věcí trhu, provoz je levný, bezpečnost nechápu, co tím myslíte, nic nebezpečného v tom nevidím, normálně to jezdí. Aktuální ceny BEV a situace na trhu s lithiem a dalšími „drobnostmi“ vodíku docela nahrávají (nemusí se nijak podbízet, BEV jsou a nejspíš budou drahé, budou-li za něco stát užitnými vlastnostmi, tedy především velikostí a dojezdem).

                Bouchnout může i benzínka, občas se to někde stane, taky je to efektní. Elektro zatím nebouchá, těžko říct, co třeba časem udělá problém na stojanu (chlazení silných nabíječek taky není zrovna sranda).

                1. Ano, benzínka taky může blafnout, to se shodneme, ale že je vodík nebezpečnější než benzín, to snad taky.

                  Vem si, jaká je to aféra, když někde shoří tesla. Zasypat pískem, ponořit na týden do bazénu.

                  Když tu budou běžně jezdit vodíková auta, bude kolem každé nehody velké haló.

                  1. mjfox: vodík je určitě méně bezpečný, ale takový rozdíl mezi benzínem a senem a podívejte, dnes Vám to vůbec nepřijde.

                    Jasně, že by kolem toho bylo haló, to je normální a neřeším. Ani ty BEV nehoří každý den po stovkách.

                    1. Vodík se po narušení nádrže celkem rychle rozptyluje ve vzduchu (a poměrně rychle se venku rozptýlí na koncentraci která už není hořlavá), narozdíl od benzínu který vyteče ven a pak může celý najednou rychle blafnout.

                      Tam spíš hrozí že vodík začne unikat do prostoru uvnitř (což by hrozilo u instalací které po vzoru LPG mají tu bombu v kufru a bude tam netěsnost), tam se tak rychle nerozptýlí, ale naopak dosáhne té „správné“ koncentrace spolu s kyslíkem a pak stačí malá jiskra (vodík se dá zapálit velmi lehko) a celý vnitřní prostor auta najednou vybuchne.

                    2. rovik: to je klidně možné, zatím těch pár aut žádný armageddon vygenerovat nestihlo a předpokládám, že zrovna nádrž na vodík bude extrémně dobře zabezpečená. Když to pak člověk ve 150 na dálnici pošle pod kamion, bude to určitě zajímavé. Ale to je i dnes.

                    3. Vodík se po narušení nádrže celkem rychle rozptyluje ve vzduchu (a poměrně rychle se venku rozptýlí na koncentraci která už není hořlavá)

                      ano, takze auta na vodik jsou zcela bezpecna, jen zrusime vsechny garaze, vcetne tech u hypemarketu, garaze na letistich, na uradech, na nadrazich atd. take zrusime vsechny tunely, radeji i mesta, protoze mesta, to jsou same nadjezdy, podjezdy, zastresena prostranstvi a to je vsechno spatne. Take autoservisy zrusime a postavime nove, idealne nekde v poli, aby pri vybuchu nikoho neohrozily. Jo a cerpacky, zrusime, protoze precerpavani vodiku, to je strasne bezpecna zalezitost, akoratze mikroskopicke trhlinky a netesnosti hrozi vybuchem Hirosima edition. Ja tomu tleskam, prosim pokracuj ve svych uvahach o bezpecnem vodiku v automotive dale.
                      Jeste do toho zahrn riziko sabotaze, treba nejaci ti allahu ze snackbaru co rok co rok zapali tisice aut v Parizi a Stockholmu budou dodrzovat nejaky ohled na vodikova auta, treba dame na okna nalepku pozor, bezpecne vodikove auto, prosim nezapalovat mimi otevrene prostranstvi a cmoudi si to prectou a budou respektovat.

              2. Tak představa, že si každý jede ve svém osobním Hindenburgu je docela luxusní. Pak bychom se mohli přestat bát osobních dronů, protože by už nějak zásadní bezpečnostní riziko proti pozemní dopravě nepředstavovaly :-D
                Co se týká „levnosti“. Výhoda ropy je v tom, že slunce a přírodní procesy nám tu energii pěkně samy uložily do chemie a napustily pod zem, takže stačí do té země píchnout, škrtnou sirkou a energie se začne zase sama uvolňovat v míře větší než malé a v podstatě zadarmo a pěkně kompaktně, i když tam napočítám nějaké to zpracování a distribuci a tak.
                Jakmile tu energii musíme ještě někde brát (zbytek procesu zůstává víceméně stejný) a transformovat do přenosového média, tak její koncová cena prudce letí vzhůru a už rozhodně neplatí, že to bude „levné“ a nikdy to už platit nebude. A je vcelku jedno, jaké médium pro její uskladnění a přenos zvolíme, ale to získání a prvotní transformace postrádá tu „levnost“ ropy. Ona ta levnost ropy už také není co bývala, když byly v perském zálivu artézské vrty, kde se navrtalo pár desítek metrů a ropa stříkala 30 metrů do vzduchu, stačilo jen nasadit kohout a trubku. To už je všechno vytěženo a i když je ropy celkově habakuk, cena za její získání zvolna roste a tak poděkujme přírodě za levný zdroj, který podpořil rozvoj naší civilizace nevídaným způsobem a včas hledejme alternativu, která ho začne nahrazovat. V tom mají zelení šílenci nakonec i pravdu (za každou sračkou je dobrá myšlenka).
                Otázka zní, jakou formou to hledání bude. Jestli podporovat primární výzkum, nebo masivně dotovat spotřebu, což zavání „malou domů“.

                1. dotovat vyzkum a dotovat vyrobu npouzitelnych elektro/vodikovych sracu na ukor fungujicich zbytecku ekonomiky, ktera cela visi na fosilnich palivech a doprave pomoci spalovacich motoru. At jedem do pekla co nejrychleji. Cim rychleji, tim lepe pro depopulaci.

          2. problém je, že všichni ti chytrolíni, co rádoby zasvěceně blábolí o fantastických a perspektivních osobních autech na vodík, ani nenapadne zjistit, kdepak asi ten vodík má trojný bod, natož aby tušili, co to takový trojný bod je.
            až si to pgůglují, mohou si za domácí úkol udělat drobné cvičení na kupecké počty prvního stupně základní školy, a spočítat, na kolik kilometrů jízdy vodíku takový osobní automobil současné koncepce uveze. a to prosím ve dvou variantách, s podchlazenou nádrží a s nádrží při pokojové teplotě. ti, co umí s PowerPointem, mohou vytvořit animaci, co se tak asi stane s hydrogenomobilem s podchlazenou nádrží vodíku, když mu v dopravní zácpě v průjezdu u Karlových lázní vypadne chlazení.

            1. další zajímavou brzdou rozšíření všech těch aku a hydrogen motorizací je postupné sycení logistické křivky, kdy to jednou přestane být hračkou pro horních deset tisíc, ale začne se sytit střední a nižší střední, vozový park začne stárnout, začne se opravovat, a měl by se teoreticky rozjíždět trh s ojetinami.

            2. Lukas B.: klidně se přiznám, že co je „trojný bod“ bych si musel vygooglit, ale že Clarity má nádrž na cca 5 kg paliva a že na to ujede kolem 500 km vím i bez toho. Pokud jste tím chtěl říct, že to ujede málo, tak Vás musím zklamat. Přitom rychlost tankování je podobně jako u benzínu (o něco pomalejší).

              Řešit scénáře „co se stane když tomu vypadne chlazení“ je asi takové, jako „co se stane když letadlu vysadí motor“. Nic moc asi, podobně jako hořící elektromobil. Ale že bych z toho měl osypky se říct nedá, nevidím na tom nic sci-fi, když se tím dá běžně už 12 let jezdit. Sci-fi je většinou něco z daleké budoucnosti, ne z historie, víte?

              1. Pro zajímavosť, první auto kerý překonalo rychlosť 100 km/h bylo elektroauto, negdy před 100 rokama.
                Takže eletroauta nésó scifi už přes 100 let.
                Jejich rozšíření to moc nepomohlo.

                1. vltava: jejich rozšíření brání způsob uchování elektřiny, jinak řečeno buď mizerný nebo velmi drahý dojezd. To u vodíku není problém. Jestli ty ostatní problémy budou dealbreaker pro rozšíření se teprve uvidí. Jako signifikantní vidím zásadní rozdíl mezi vodíkem a BEV:
                  – BEV je dotační a politická záležitost, nikdo ji komerčně nedělá
                  – Vodík je záležitost trhu, automobilky do něj investují převážně svoje vlastní peníze

                  To pochopitelně neznamená, že by vodík nemohl být slepá větev, automobilky nasypaly peníze už do spousty nesmyslů. Nicméně je to alespoň určité vodítko.

                  1. Vodik je zajimavy jako alternativa vuci elektru. Vuci benzinu nebo nafte ale nic navic nepřináší, navic v soucasne dobe jde stejne jako u benzinu nebo nafty o ropný produkt, protoze nejlevnější vyroba vodíku je elektrolyticky z ropy.

                    1. shane: přináší nulové provozní emise. KDYBY byla velká města plná elektromobilů a vodíkových aut, dýchalo by se výrazně líp, o tom žádná. Za mě by ale stačilo, aby zmizely diesely, to je největší zlo. Lze osobně vyzkoušet v Japonsku, kde pohyb podél frekventované silnice nelze ani v nejmenším srovnat s pohybem v centru např. Prahy nebo Brna a to i když ten provoz je tam daleko větší.

                    2. V roce 1999 jsem viděl v technickém muzeu v Mnichově BMW na vodík „těsně před začátkem sériové výroby“. Vzhledem k tomu, že momentálně se pořád ještě nic do sériové výroby s vodíkem nechystá, optimismus zastánců vodíku poněkud nechápu.

                    3. Možná jen špatně chápete pojem „těsně“ :D

                    4. Hyundai Nexo, Honda Clarity, Toyota Mirai…

              2. ok, a teď si představte, že to hydrogenauto má lojza od Vás z městečka, který opakoval třetí třídu třikrát a čtvrtou čtyřikrát, má doma tu a tam odpojenou elektřinu (než zaplatí), jednou už mu málem shořel barák od sazí v komíně a auto koupil ojeté za čtyřicet tisíc.

                „co se stane když letadlu vysadí motor“ – tím jste ovšem udeřil hřebík na hlavičku. samozřejmě to vede k postupům, jako u letadla. prostě než nastartujete a rozjede se, tak budete dvacet minut čekovat.

                1. Lukas B.: to je asi stejně tak super představa, jako že Lojza bude mít BEV a bude se k tomu chovat jako k mobilu a opravovat to bude jako svou aktuální ochtlu v dýzlu. Nic moc, ale zase to lze řešit nepřístupností oprav (podobně jako ani na dnešním autě toho už Lojza spoustu neopraví, protože se do toho nedostane). Nevidím v tom až tak hrozný problém.

                  Letadlo – vůbec ne. Na dnešním vodíkovém autě nic takového dělat nemusíte. Nasednete a jedete, jako s čímkoliv jiným.

                  Celkově: radši bych jezdil vodíkem než BEV. Za aktuální situace bych ale byl ještě radši za PHEV – ideální kombinace pro uživatele (běžné cesty odjezdí elektro, delší zase benzín, omezení není prakticky žádné). Bohužel, reálná ekologie provozu dnes nikoho nezajímá.

                2. jo, a 5 kg vodíku potřebuje prosím jak velkou nádrž (v litrech)? není to náhodou tak, že větší nádrž než na 5 kg vodíku se prostě do OA rozumně nevejde (to je samozřejmě řečnická otázka)? opravdu na 5 kg ujedete 500 km, je-li spalné teplo na kilogram vodíku přibližně trojnásobné než spalné teplo propan-butanu nebo benzínu?

                  1. Lukas B.: je to klidně možné, opět, neřeším a je mi to jedno.
                    Ad dojezd – v testech 400-500, v přepočtu na MPGe to dá 50-57 (v papírech 68). Výpočet vychází z toho, že 1 kg vodíku zhruba odpovídá 1 galonu benzínu. Takže to ujede cca 80-100 km na kg, nádrž je 5.5, což sedí. Není to tak dobré jako benzín, ale je to mnohem lepší než BEV.

                  2. 5 kg tekutého vodíku = 71 litrů. Se 71 litry benzínu se dá s rozumným autem ujet tak 1000 až 1500 km.

                    Na druhou stranu když do elektromobilu se vejde půl tuny baterek, tak i toho vodíku by se tam možná mohlo vejít více.

                    1. například https://www.hytep.cz/cs/vodik/informace-o-vodiku/transport-a-skladovani-vodiku/618-skladovani-vodiku-i

                      optimistická varianta skladování 6 kg vodíku je tedy 700 barů, kompozit, 140 kg, 200 litrů. tvar nádrže optimalizovaný na vnitřní přetlak, takže to bude vypadat jako velký zahradní sud.

                      kde ovšem naši smartouši vzali přepočet 6 kg vodíku = 45 litrů (asi 35 kg) benzínu, je-li energetická hustota vodíku přepočtená na hmotnost pouze trojnásobná, to věru netuším (účinnost spalovacího motoru a vodíkového článku se příliš neliší). mám podezření, jestli ten automobil střední třídy, který na to prý ujede 500 km, není náhodou nákupní taška bez zrcátek, stěračů a bez topení a klimatizace, a jestli on náhodou nekrouží po rovině padesátkou na tempomat.

                    2. Lukas B.: fakt je tak těžký něco z toho, co jsem tady psal, vygooglit? Honda Clarity je nákupní taška asi tak jako Superb, Mirai asi jako oktávka.

                      Takový přepočet nevím, kde jaký smartouš vzal, já jako nesmartouš jsem tu psal že 1 kg vodíku = cca 1 galon benzínu. To tomu, co sám smartouš Lukas B píše, odpovídá, tak kde je problém?

                    3. rovik: to ano, ale v 1 kg je skoro 3x tolik energie jako v 1 litru benzínu. Naopak na litry to vyjde opačně. Tj. aby mělo smysl to nějak srovnávat, je tady jako pomůcka přepočet, že 1 kg paliva je zhruba 1 galon benzínu. Tím lze říci, kolik auto ujede na srovnatelnou energii. A vodík na tom v tomto směru není coby palivo vůbec špatně.

                      Abych ten Váš přepočet trochu otočil – na 5 kg benzínu ujedete s tím rozumným autem jak daleko? Výrazně méně daleko než na 5 kg vodíku, ne? Tak proč to takto stavíte jako kdyby to byl relevantní argument?

                      BTW 1500 km na 71 litrů benzínu? Naše představy o tom, co je to „rozumné auto“ se koukám dost rozcházejí, můžete ten zázrak co jezdí průměrně za 4.7 na sto blíže identifikovat? To je tak Yaris v hybridu.

                      Jinak když už přepočítáváme a abych jen nerýpal: dojezd je dán „malou nádrží“, vodíkové auto má v nádrži zhruba tolik paliva jako auto s dvacetilitrovou nádrží. Na to ten dojezd není špatný a navíc to lze rychle dotankovat, na rozdíl od elektromobilu. Na dvacet litrů v běžném autě přitom ujedete necelých 300 km, tedy o 100-200 méně než např. Clarity na těch 5 kg vodíku.

                    4. Yaris v hybridu v provozu žere víc.

                    5. srovnávám 71 litrů kapalného vodíku (= 5 kg) a 71 litrů benzínu (= cca 50 kg).

                      Pokud má vodík 3x více energie na kg, tak na litry to je oproti benzínu naopak (30% energie na litr oproti benzínu).

                      Nový Yaris má u benzinové verze udávanou spotřebu 4.5 na sto, hybridní verze 2.8 na sto (což je tedy ta vylhaná „daňová“ spotřeba, v reálu nedosažitelná, ale to bude nejspíš u toho vodíku podobné). Yaris je taky použitelný, i když ne jako auto do kterého se vejde 5 lidí i se zavazadly. Zase se s ním dobře parkuje a pro rodinu 2-3 lidí může být velký dost :)
                      U rodinného auta to bude spíš k těm 1000 km.

                      Je otázka co je to auto co jede za 1 kg vodíku na 100 km …. jestli je to něco aspoň jako ten Yaris, nebo jen něco miniaturního jako Smart a jaké to pak má vlastnosti

                      Jo, když s tím nejedu jak důchodce, tak spotřeba bude jak u benzínu, tak u vodíku vyšší.

                    6. z představy, že někdo vozí vodík v osobním autě, s řidičem neprofesionálem a v běžném veřejném provozu při teplotě -253°C, mi naskakuje husí kůže a moje fantazie začíná psát scénář k výbornému akčnímu filmu.

                    7. nejde o vodik nebo benzin v aute. jde o proces plneni nadrze a proces uvolnovani energie.
                      Benzin prelijes bez problemu do kanystru a na spaleni ti staci blby karburator, technologie konce 19 stoleti, pokud se nepletu.
                      Je to fail safe, moc chuda smes moc bohata smes, chcipne to. Nic se nedeje, nejhorsi, co te muze potkat, je havarka auta, ty dnesni bezpecnostni nadrze na benzin jsou plastove vylisky s vntilem na odvetravani, stoji at nezeru tisic korun na vyrobu nadoby a mozna dalsi tisic is uzaverem, cdlama a ventilama.

                      Ted si vem vodik a porovnej si narocnost. Vodik je trochu jina story. Jakykoliv maly unik kamkoliv uvnitr vozidla je katastrofalni. Blby prvomajovy balonek nausteny vodikem vypusteny v aute udela traskavou smes, ktere v lepsim pripade „jen“ vyskli okna a posadka „jen“ ohluchne. Na cerpaci stanici budes mit hektolitry a hektolitry kapalneho vodiku, budou to zavazet kamionama, pri jakekoliv netesnosti to leti cele do vzduchu a srovna to se zemi pulku mesta, pokud ten vodik nebude takovy dzentlmen a neshori. Vse zalezi jen, jestli udela neb neudela traskavou smes se vzduchem a to je jen a jen vec nahody. V tisicich pripadech to poslusne shori jako benzin, v tisicatem prvnim to bouchne poprve malinko v aute, tim se utrhnou trubkz v tankovacim zarizeni a bouchne to podruhe, torsku silneji, popraskaji hlavni zasobniky a bouchne to potreti a je to HOTOVO.

                      Nechtel bych byt hasicem hasicim pozar benzinky na vodik.. ani v roli automechanika, kteremu nekdo priveze vodikovy srac, ze to nekde tukl a trosku to syci….

                    8. to, že spolu někdy nesouhlasimé, neznamená, že snad spolu nesouhlasíme pokaždé. smartoušem jsem přirozeně nemyslel Vás, ale ty, kteří u vodíku udávají barnumská čísla dojezdu. náhodou, kg vodíku energeticky = galon benzínu – to je výborná a snadno uchopitelná zkratka.

                      hlavní problém skladování vodíku je objem. prostě musíte do auta vestavět jednu nebo více válcových nádrží s kulovými vrchlíky na koncích a trochu vzedmutými boky. když to bude jeden velkej zahradní sud, tak ho dáte v kombíku za zadní nápavu napříč a v místě, kde má benzínové auto obvykle kufr, zbyde místo na přeložené noviny a balíček sušenek. když dáte víc válců někam pod zadní sedadla a pod podlahu kufru, roste hmotnost nádrží a roste cena, protože je to celé složitější, a jako bonus je blbý přístup k armaturám při revizích a opravách. jo takhle zastavět vodíkovou nádrž do dodávky, a vzdát se poloviny prostoru za zadní řadou sedadel, to by dávalo prostorově smysl.

                    9. Re: rovik

                      Jaké to je to rozumné auto s reálnou spotřebou 4,7 litru?

                    10. Tak možná těch 1500 jsem přestřelil (i když u menších aut jako třeba Yaris by se to mohlo celkem blížit), ale dvojnásobný dojezd 1000 km oproti vodíku (a spotřeba 7.1l na 100 km), do toho už by se vešly i některá větší auta.

                    11. Přestřelil, ani u Yarise se to neblíží (znám jen hybridy a 1.5), pár desítek jsem jich správcoval (hybrid, manuál, automat v poměru 2:1:1) a jednoho v manuálu jsem si i pořídil domu. On je rozdíl v tom, za kolik se člověku povede jedna jízda, kdy vše vyjde ve prospěch snažení se o nejnižší spotřebu, ale dlouhodobý provoz se s tím srovnávat nedá. Stejně tak spritmonitor také není radno brát jako objektivní hodnocení, stejně jako není vhodné objektivní hodnocení toho, jak rychle lidi běhají, brát dle atletického klubu.

                    12. U Yarise vidím na spritmonitoru pár šílenců co jezdí pod 4,5 na sto

                      Ale když vezmu svoje minulé auto (to mělo palubní měřič spotřeby), tak dlouhodobý průměr mezi 7 a 7.5 na 100, při jízdě 80 po dálnici mezi kamiony (nechtěj jsem zkoušet jestli dojezdová rezerva dá i vyšší rychlost) to dalo i lehce pod 5, ale když jsem jel po okreskách trochu rychleji, tak to dalo i přes 10. Reálně dost závisí na řidiči a jaké cesty jezdí (při pomalém poskakování v hodně kruté zácpě se dá udělat i kolem 100 litrů na 100 kilometrů).

              3. Ale LukasB nic o scifi nepíše. Výpadek chlazení obnáší nikoli vysazení motorů letadla, ale svými následky /není to hned/ odpovídá zhruba pádu 400-místného Boeingu přímo na panelák, když v TV běžel poprvé Titanic.
                Prešov byl oproti vodíku docela sranda.

                1. zalezi , v cem ten vodik mas. Pokud ho drzis hermeticky pri teplote pod minus 240, tak je to relativne bezpecne.
                  Pokud se ohreje nad tuto teplotu, tak nepomuzou ani vsichni svati. Auta rada bouraji a rada hori.
                  Ano, bude dochazet ke srazkam aut na benzin s autem na vodik a bude dochazet k tomu, ze to benzinove chytne a to vodikove ten narust okolni teploty neustoji, kor, kdyz bude po havarii. Kazdy, kdo rika, ze to je resitelne, tak lze.
                  Muze byt klidne v pozici Sysopa a mit z toho prachy, ale je to od zacatku do konce picovina.

                  1. ha , tak jsem o diskusi vedle…
                    to nevadi, ze vodik nekontrolovatelne expanduje z kapalneho skupenstvi do plynneho pri teplote nad minus 239,9.
                    To proste neni technicky problem / pri dostatecnem objemu dotaci.
                    Jak rika Sysop, zadani mam, pokud to nekdo zafinancuje, klidne navrhnu reseni, i kdyz to je totalni picovina.
                    Jen nevim, kde ta zadluzena, posrana, barevnyma revolucema zmitana Evropa s nahou prdeli a plna raketovych inzenyru a lekaru z Eritreje a Somalska vezme ty prachy na ty dotace na vyvoj, coz bud prd v porovnanis dotacema na provoz, pricemz ten provz samozrejme zpusob zniceni par metropoli, miliony mrtvych, nemluve o tom, ze ta auta spotrebuji za svou zivotnost tisickrat vice energie na udrzeni se v chladu a na „odfoukavani“ vodiku, kdykoliv se budou z jakychkoliv duvodu opravit / uskladnit / prepravit. Zabiti duchodcu koronou a zrekvirovani uctu stacit nebude, i kdyby z tech mrtvych duchodcu vytahali vsecky organy a prodali je na cernem trhu.

      3. mjfox: zkuste si něco najít o Toyotě Mirai nebo Hondě Clarity. Už loni (tedy cca rok a půl zpět) měl vodík v Ženevě i Hyundai (Nexo).

        Jak píšete, má to rozhodně nevýhody, především bezpečnost. ALE, je to reálná alternativa, na které se maká, má to totiž zcela zásadní výhodu oproti elektřině – skladování. Bohužel, jako obvykle to dokurvili politici, protože zelená mafie jede na baterkách a nic jiného není dost dobré. Pochopitelně automobilky nejsou blbé, takže dělají primárně na tom, z čeho budou peníze a EU efektivně vývoj vodíkových aut omezila svou hloupou politikou. Na straně druhé, svět není jen EU a tak vývoj pokračuje, byť kdyby EU neovládli zelení marxisti, mohlo být veseleji.

        Takže bych to nezatracoval, právě proto, že na tom především asijské firmy makají (mimochodem, v Evropě si s tím „hrají“ v BMW i Mercedesu). Nedělají to z nějaké charity, ale právě jako normální alternativu spalovákům, kde není problém lithium ani baterky. Samozřejmě, v dnešním světě je finální prosazení se věcí politiky, protože buď to budou nějak podporovat, nebo tomu budou házet klacky pod nohy.

        Co ale vidím jako zásadní – ty problémy, o kterých mluvíte samozřejmě ví i v Toyotě a nejspíš to nevidí jako neřešitelné. Na rozdíl od dotačních šmejdů typu Muska, kteří jedou na vlně futuristických blbostí o studené fůzi a dalších neexistujících technologiích, bez kterých bude elektromobilita stále vadná a bez politiků nefunkční, jsou tohle věci veskrze reálné a trhem řešitelné. Jen musí trh dostat šanci, což se dost možná nestane, ale rozhodně to není „sci-fi“, jak píšete Vy.

        1. fatdwi: O Mirai jsem už četl dřív, pak o nějakém BMW (nevím přesně), kde se vodík spaloval v motoru jako benzín. To mi ale přijde jako ta horší varianta, oproti tomu palivovému článku a výrobě elektřiny z vodíku.

          Jinak teda musím uznat, že mě teď překvapilo, kolik vodíkových aut už jezdí, v té Asii. Pak to už nevypadá jako úplné sci-fi, prostě vodíková auta jsou, jezdí, uznávám.

          Jako sci-fi mi ale připadá, že se nějak výrazně prosadí. Napovídá tomu i situace v Norsku, jak píšou v tom článku, co jsem linkoval o něco výš: „…v Norsku počet vodíkových plniček klesá a zájem o auta na tento pohon je zatím oproti elektromobilům mizivý.“

          1. mjfox: v Asii není zelená EU mafie co jede po prachách, tam se už dlouho řeší právě ekologie jako taková. Zvlášť Toyota a Honda se tím zabývají ve velkém, proto jsou hybridy od nich a v Japonsku jsou ve všem. Proto to tam taky smrdí daleko míň než tady. Ale samozřejmě ne všude na to mají nebo mají zájem to řešit (Čína a hlavně chudší země).

            1. No, úspěch priusu nepřišel tak nějak sám od sebe a neměl zrovna na růžích ustláno. A v jednu dobu to vypadalo, že prius bude na dlouho jediný hybrid na světě, Honda sice měla svůj Insight, ale neměla takový úspěch, jako Toyota a v Evropě ho přestala prodávat. Otočilo se to před pár lety a dneska má hybrid snad každý.

          2. Přišlo by mi mnohem užitečnější, makat na účinnosti polykrystalických článků a vývoji akumulace, než čemkoli jiném. Sluníčko posílá denně 1,2kW/m2 a my s tím zatím zacházíme jako idioti. Namísto vývoje-vylepšování účinnosti zajebáváme obrovskými plochami mizerných panelů půdu, na které by mohlo něco růst.
            Ale máte pravdu, dokud nepadne politické rozhodnutí klíčových velmocí, tak ani toho číňana nedonutíte, vyrábět levně účinnější články, než vyrábí teď.
            Potřebovali bychom levně vyrábět něco na způsob družicových panelů, co jsou účinností někde úplně jinde, akumulace tamtéž je také úplně jiná písnička. Vyvinuté je to dávno, jen je třeba přijít s politickým rozhodnutím o hromadné-levné výrobě.

            1. Zpomal servisdoku, zpomal. Uz to tu psal nekdo jiny. Nafta, benzin a tyhle sracky tryskaji ze zeme zadara, ale my je nebudeme pouzivat, i pres tu silenou spotrebni dan, ktere jdou do kapes elit. Proc, ptam se, proc ? Protoze ty spotrebni dane Elitam nestaci a na zalatani ekonomiky je potrebuje tisickrat vetsi? O kurva, to silne zavani utahovanim opasku, neni liz pravda.
              Cili benzin a nafta ne, ale fotovoltaiky jo ? Zblaznil jsi se uplne ? Pripada ti to, ze bezny cesky duchodce v 10 let starem Matizu se spotrebou 4l na 100 km duchodcovskym tempem 60 km/h dava dostatecny prostor pro technologicke zlepseni, jakoze ten duchodce presedne do nejakeho fotovoltaickeho specialu a ve sve kralikarne z panelaku bude mit dostatecne levnou vysokokapacitni pripojku, ktera vyjde levneji, nez tech pet kyblu benzinu, ktere mu vystaci na mesic ? Ty kapacity na strane skladovani elektriny a fotovoltaicke zdroje se udelaji jak ? Jako vzpamatuj se a podivej se, jak dneska zijou bezni lidi. Ted nemluvim o vypatlanych rychle nabyl frajircich, kteri si koupi elektromobil za deset mega a je jim uplne sumak, ze jim zitra kvuli neho vyhori garaz s dalsimi tremi auty a vezmou sebou i barak a zenu a deti, pkud takovi kokoti vubec nejake deti maji. Ja mluvim o beznych lidech, kteri vychazeji ze sveho zamestnaneckeho platbu mesic co mesic sul nul a maji uspory nula. To reseni, co navrhujes je mega za auto mega za baterie a mega za fotovoltaiky a deset mega za pozemek pro ty fotovoltaiky a to ten duchodc z Matizem resi investicem 50tisic za auto a dva tisice mesicne za benzin a udrzbu. Ja vidim neresitelny rozpor mezi naklady a prijmy, do kterych se kurva nikdy nevejdes a to nejsem ekonom.

              1. Jasne, zadara. Z jednoho vrtu nafta, z druhého 98 oktanovy benzín, z tretiho petrolej, ze ctvrteho technicky benzín, z pateho nam bubla vazelina…
                Si cuchal redidlo, debile?

  2. NextGenEU je zdokumentovaná velmi podrobně na stránkách EK:
    https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/HTML/?uri=CELEX:52020PC0441R(01)&from=EN
    https://ec.europa.eu/info/strategy/eu-budget/long-term-eu-budget/2021-2027_en

    Jsou to 3 pilíře – zaprvé zazelenání ekonomiky = dekarbonizace a klimatická neutralita, zadruhé „digitalizace“ zhruba v pojetí nekritická podpora čehokoli co má v názvu „AI“, „big data“ nebo „datové sítě“, a zatřetí humanitární programy, migrace apod.

    Odsouhlasil to Babiš v Bruselu s výslovnou podporou a vyzváním KSČM, ANO, TOP09, STAN, Pirátů a Lidovců, psal jsem o tom podrobně zde:
    http://dfens-cz.com/kazda-miliarda-z-fondu-obnovy-eu-je-jedna-zelena-mafie-a-nase-zkaza/
    http://dfens-cz.com/babis-zradil-media-cenzuruji-a-eu-prave-ted-domlouva-revolucni-lisabonskou-smlouvu-2-0/
    A ještě podrobněji o tom psali Zdechovský a Vondra.

  3. Kdyz ona ta Leydenska lahev vlastne ani nelze.

    „Budoucnost bude taková, jakou ji vytvoříme. A Evropa bude taková, jakou ji chceme mít.“

    Akorat ze ona nemluvi nasim jmenem, tedy nevolniku, euroovcanu a materialu urceneho k depopulaci.
    Ona mluvi jmenem Elit, ktere Unii vladnou.
    Cili preklad pro mene chapave.
    Vy mate chcipnout. Nemusite mit obavy, nwchame vas chcipnout diky nasi uzasne ekonomice s lidskou tvari bezbolestne a rychle, bud na COVID19 z nasi virove laboratore, anebo na nase opatreni proti COVID19z nasi ekonomicke laboratore.
    Nejake vase ekonomicke aktivity vam zatrhneme zelenou legislativou, protoze vy nam nemate co smrdet v NASI Evrope.

    P.S: Schvalne, jak dlouho tu o tech vecech pisu, ze se stanou ? Systematicky, den za dnem, pricemz me mistni treobove povazuji za blazna, zatimco oni jsou letadla…

  4. Tak toto je jediná pravdivá veta :
    „Budoucnost bude taková, jakou ji vytvoříme. A Evropa bude taková, jakou ji chceme mít.“

    – a zdá sa, že si dobrovoľne vytvárame parádny prúser.

    Ten zvyšok článku sa dal prečítať iba so sebazaprením, a iba nalačno.
    Ano, dávame moc do rúk gaunerom politikom, a poriadne to odsereme. S potešením dodávam : odserú to hlavne tí mladší. Tí nadšení ignorantskí uvedomelí europania.
    A toto koronaBuzerovanie je takým tréningom na tie horšie časy.

  5. To i takto ‚schopne‘ zenske bude trvat deset let, nez tu EU totalne dokurvi? Veril jsem ji vic…

    1. Asi počítá s tím, že ji tady na d-fensu budeme házet klacky pod nohy. Tak si dala vatu.

  6. Citace z textu (bláznivé) Ursuly mi připomínají stejný jazyk, kterým se vyjadřovali (naši)komunističtí představitelé ve svých projevech… Bohužel si to pamatuju, (více než 5 křížků stár), tedy porovnávám: hnůj jako hnůj. Jde o jakési socialistické ptydepe, my pamětníci asi tušíme skrytou hrozbu, bojím se jen, že ti co nezažili reálsocialismus, (zdejší mladší generace + západní veřejnost obecně), nechápou či tomu nevěnují pozornost… ach jo.

    1. nechápou či tomu nevěnují pozornost… ach jo.

      Na to, ze mas 50 let, bys uz mohl pochopit, ze mladsi generace ma vymeteno na prumyslove bazi, ze ty smrdlofony, co stoji nula nula nic a ty kapacity interentu do mobilu, ktery stoji nula nula nic, nejsou tak levne pro nic za nic, ale ze to nekdo zaplatil (Soros) , protoze to je investice asi z toho soudku, jako kdyz Hitler nechal tocit filmove tydeniky a platil ty nejlepsi herce, umelce, architekty atd. , aby prezentoval svuj rezim.
      Cili, ne, ze mladsi generace nechape, ale mladsi generace je zmasirovana na vedecke urovni a to jen a jen proto, ze vychodni blok povazoval socioologii za burzoazni pavedu. No tak tady aspon vidis vysledky aplikovane burzoazni pavedy v praxi. Jak se jim krasne vladne, hloupym a indoktrinovanym lidem…

    2. ti co nezažili reálsocialismus si ho chcú zopakovať.

    3. Kdyby si někdo chtěl připomenout a porovnat:
      https://www.databazeknih.cz/knihy/prestavba-a-nove-mysleni-120231

  7. Takže centrální plánování, investice placené z dluhopisů a řízení ekonomiky ideologickými cíli. To bude určitě skvěle fungovat a bude velmi konkurenceschopné. Můžeme jen doufat, že to podělají a nic z toho nebude.

    1. proc by to melo zasahnout JE ? Bojis, se, ze Soros a Rothschild zchudnou ? Tak to bud bez obav. Tihle lidi historicky vzdy zbohatli nejvic, kdyz tekla krev a zoufali lidi chcipali hladem, coz je presne to, kam to smeruje.

  8. Debunk celeho toho clanku. EU je ekonomicky v pici. Vrstva parazitu (aka Globalnich ELit) se nas snazi presvedcit, ze nechceme normalni beznou neregulovanou trzni ekonomiku, ale ze potrebujeme tu jejich vyspelou fejkovou ekonomiku centralnich bankeru s idskou tvari, kde budeme my chudi jeste chudsi a onim ti bohati, jeste bohatsi. No, a abychom nahodou nepochopili, ze je treba zabit globalni Elity a zacit od nuly, tak nas indoktrinujou a hledaji vinika za soucasne katastrofalni neuspechy, momentalne frci vse svadet na Rusko.
    Jelikoz lide jsou v globale neuveritelni debili, tak to takhle pujde dal a dal, az do jaderne valky. Zadna obroda a uz vubec ne zelenou ekonomikou nebude.
    To je naprosto silena a nerealna vize. Jedine, co je realne, je dpopulace nejakych 90 procent populace za totalniho utlumeni ekonomiky a svetovou dominanci hrstky (radove tisicu) globalnich elit nad celou zemekouli. Coz je cil , plan a zadouci vysledek cele globalni politiky, vcetne politiky EU.
    P.S: Lajdenska lahev mezi hrstku Elit neplati, to je jen uzitecny idiot, loutka, sasek na cisarskem dvore Elit, ktery prijde na radu v druhe rade depopulacni vlny.
    V USA uz ta depopulace v praxi probiha. V EU to bude zitra, viz Sorosovi placeni demonstranti v Praze.

    1. “ EU je ekonomicky v pici. “
      – EU ??? Tí pankharti ? Tí nie. To ovčania sú….. nie v pici, ale v riti.

      Ovčania si dotiahnu náhubky a mažú do fabriky.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017