Soused z Boleslavi nějak vyrostl - zpět na článek

Počet komentářů: 240

  1. Ta 1,4ka je tragédie strašná, ale že by byla oturbená 1,2 nějaká výhra, proboha, motorek do sekačky? Přemejšlet se dá o 1,4 turbo, ale to se snad dávalo jen do RS, ne? Takže zase vítězí 1,6 v atmosféře.

    Jinak Korejci a jejich mindset, eh…no škoda slov. Ti asi chudáci neví, co maj dělat, jestli jim vůbec někdo dává informace (dost možná je pár zmrdimanažerů netahá za fusekli se „specifikama místního trhu“). Nebo s tím naopak nechtějí nic mít a nechávaj jim volnou ruku…nakonec, von to tady zase tak velkej trh není, v Reichu to je zajímavější, to zas jo.

    Že za hovno stojí jak voctovka, tak hnůjdaj je ovšem jasný, už jen ty motorizace. U voctovky samej pidimotůrek s turbem, tam už není žádná atmosféra. Aspoň že to nemá přímej vstřik. Hnůjdaj má sice 1.6 CVVT, ale žádnej trhač asfaltu to není (zvlášť k té váze) a pak turbo s přímým vstřikem, no bezva. Ať se podívám na jakoukoli z těch dnešních popelnic, tak mě to jenom utvrzuje v tom, že kompletní generálka nějakýho starýho Saaba a k tomu nějaká dodávka na občasnej převoz větších krámů je ta správná cesta…a to za cenu novýho auta udělám takovou dvojgenerálku dvakrát.

    1. Ve firmě jsme najeli dost kilometrů se starou 1.4 55kW a 63kW. Pak jsme najeli docela dost s 1.2 TSi 63kW. Reakce na oturbený motůrek ze sekačky veskrze pozitivní.
      Nějak nechápu nářek nad tím, že to netrhá asfalt kombinovaný s tím, že nechceš RS (někomu by i ta RS mohla připadat jako čajíček). To je jako stěžovat si, že se do 1+KK nevejde vířivka ale domeček zavrhnout jako neprůchozí variantu.

      1. Toyota dodává už nějakej pátek (zhruba od přelomu tisíciletí) 1.3(3) Dual VVT-i kolem sto koní i do nákupních kabel. Na takový auta ten motor je docela slušnej. Pak různý 1,6ky kolem 120-130 koní. Nepotřebuje to žádný posratý turba a takovej šunt. Občas je potřeba poladit štely, furt je to mnohem jednodušší a od Toyoty spolehlivější HW.

  2. d-fensi nebyl by lepší článek o značce zakazující vjezd náklaďákům, kterou ťok upravil na zákaz vjezdu i osobních automobilů typu combi, pickup a všech s mřížkou oddělující zavazadlový prostor?

    Možná u tebe škodofka vyhrála, ale u mě teda ne. Ta jednačtyřka je katastrofa a s krátkou převodovkou smrt. v 21 století vidět spotřebu 10 a víc litrů na 100 mi příjde šílené. Už nechci nikdy vidět koncernové auto, tohle pro mě skončilo jednou provždy.

    ale máš plus, za experty v hospodě.

    1. Proč je 10 litrů na 100 problém? Kdybych měl mít jen to co žere hodně pod 10 tak si radši koupím kolo.

      1. 10 litrů na 100 není problém u normálního auta a motoru, který se chová alespoň trochu slušně. Tj. netočí při stovce 3.000, nevyžaduje časté řazení apod. Ale mít nákupní tašku, co se musí vytáčet jak malý motocykl a když se do toho posadí dva nebo tři lidi tak žere jak deset let starý čtyřlitrový sedan s výkonem přes 200 kW, to je prostě mešuge.

        1. Jo takhle, ale to přeci nejsou auta :-)

        2. JJ, jj přesně tak! Kdyby to byla závodní bestie neřeknu půl slova ale u 1,4 ky u které do kopsa musím podřazovat za 2…

          Nemá to ukazatal teploty chladící vody. Víte jak to funguje? Když je motor moc teplý, začne jednotka dávkovat větší dávky paliva, bohatší směs je studenější a tím ochladí motor. V 21.století LE GENIUS převratná myšlenka a já IDIOKRACII tleskám. Možná už chápu o co tady USA jde, potřebuje aby se chytří lidé odstěhovali do USA aby tam pozvedli ekonomiku a noví samci zlepšili geneticky inteligenci američanů. to je aspon konspirace píčo.

          1. Tak to nefunguje. Stálou teplotu motoru zajišťuje termostat a údaj o teplotě vody je v autě dostupný, jen se nezobrazuje. Teploměr bylo možné si fBoleslavi dokoupit. Tato geek package stála několik tisícovek. Bez teploměru se rozsvěcela při přehřátí motoru kontrolka. Při nedostatečně ohřátém motoru redukovala u některých sw verzí řídící jednotka výkon o ca 30%, aby nedocházelo k poškození motoru.

            Tehdy byla taková doba.

            To s tím litím benzínu je jinak. Když se přehřeje katalyzátor, reaguje na to řídící jednotka tím, že do něj leje benzín a tím ho chladí. Není to zlovolnost automobilek, ale důsledek ekologických regulací. Ty totiž požadují rychlý náběh lambda regulace, tedy i rychlé zahřátí katu na provozní teplotu, a toho lze kromě proměny motoru v plamenomet dosáhnout také tím, že se zmenší jeho hmotnost skrze velikost. To má ten vedlejší efekt, že se tento malý kat, velký jako konzerva lančmítu, při plném výkonu, například na dálnici velmi rychle zahřívá a nemá dostatečnou plochu, aby teplo vyzářil do okolí. Jistě, bylo by možné najít i jiná řešení (napadají mě ty dva malé předkaty na A-R 147 TS 88kW), ale to je drahé, protože je to jeden kat navíc, jedna lambda navíc, dráty, konektory, vstupy v ŘJ, obvody ohřevu lambd a vůbec. Takové auto by bylo možná i o 100-200 EUR dražší a proto je lepší lít do výfuku benzín skrz motor a tím ten kat chladit.

            1. Chlazeni catu benzinem? Nebude pak spis do ruda jakmile se v nem benzin zapali ? Coz bude pri teplote v catu ihned… ? Nebo mi neco nedochazi?

              1. Benzín chladí změnou skupenství z kapalné na plynnou a tedy odebírá teplo z okolí. Dál už moc kovaný nejsem, ale myslím si, že v těch emisích žádný kyslík není, takže benzín nemá v čem shořet a vyletí výfukem jako smradlavá pára.

                1. No to zas nevim, vstřikovat se může ten benzín akorát naprázdno (v prázdných cyklech) a to do toho musí jít vždycky i trocha vzduchu, ne?

                  1. Takhle by to šlo snad jen v tom Cimrmanově šestitaktním nebo kolik motoru (…mazání, oddech), čtyřtaktní žádné prázdné? cykly nemá, dělá se to pokud vím obohacením směsi, kdy část benzínu prostě nemá v čem shořet.
                    To je ale jen dohad, snad to tady někdo uvede přesně.

                    1. Fakt je, že při normální provozu motoru výfukové plyny před katalyzátorem vzdušný kyslík obsahují, zejména u motorů se vstřikováním.
                      Další kyslík vniká v katalyzátoru redukcí NOx.

                    2. Jak nemá? Zapalování už je pokud vím plně elektronické, tak tam prostě můžete střídavě třeba na jednom ze čtyř válců poslat směs a nezapálit ji, jen nechat vyfouknout ven. Pokud obohatíte směs a zapálíte to, akorát budou vznikat pevné částice a taková sranda. Sazomet znáte, ne? To pak bude v katalyzátoru dál reagovat a ještě zvyšovat jeho teplotu.

                      U některých motorizací se vstřikováním paliva naprázdno řešilo i přehřívání válců, pokud se dobře pamatuju. Takže to pak žralo něco mezi 10-15 a nejelo vůbec.

                    3. Ja si pamatuji pribehy lidi, kterym nefungovalo dobre zapalovani a jeden z valcu slouzil pouze jako prutokovy ohrivac paliva … cat/lambda byly nasledne na odpis.

                      Shodou okolnosti resim prave problem jedne lehce atypicke ECU, na ktere se velmi sporadicky objevuje chyba P0351. Je to k vzteku, protoze diagnostikovat to absolutne nijak nejde …

                    4. Jistě, pokud válec nepálil, dostal se do výfuku nejen benzin, ale směs jako směs, tj. včetně kyslíku. Ale když se obohatí směs v normálně pálícím válci, bude z něj odcházet kyslíku teoreticky nula, prakticky velmi málo.

                      Chyby typu cilinder misfire či selhání cívky jsou docela hnus – mně se na Voyagerovi objeví ca 2x až 3x do roka. Kontroloval jsem cívku, svíčky atd. atd. a nic. Současná pracovní hypothesa je, že by to mohl být přílišný pokles napětí při startu, protože se to stává spíš v chladném počasí. Ale může to klidně být i vzdušná vlhkost a co já vím co ještě.

                      V480 mi zase za studena v NL chytá na první ťuknutí, zatímco v 500 m. n. m. chytne, chcípne a teprve napodruhé chytne a bez problémů běží. Bylo podezření na snímač atmosferického tlaku, ale výměna nepřinesla žádnou změnu. Pro pořádek jsem zkontroloval kabely a konektory a pak jsem se na to vykašlal.

                    5. Jenze to byste musel obohatit smes ve vsech valcich soucasne a jeste k tomu po vice cyklu, aby skutecne nikde zadny kyslik nebyl. Jenze co pak? Smes ochudite a zase se tam dostane.

                      Treba to D-F objasni …

                    6. Obohacení směsi není nic nového pod sluncem. Kdysi se to dělalo kvůli zvýšení výkonu, dnes se to dělá kvůli chlazení turba nebo katalyzátoru. Ve výfukových plynech moderního zážehového motoru není skoro žádný kyslík, řídicí jednotka motoru to hlídá lambda sondou. Něco jiného je diesel, ten jede na chudou směs a má kyslíku ve výfukových plynech hodně (proto má taky problém s tím, že část kyslíku zreaguje s dusíkem a má vysoké emise NOx).

                  2. Nevim tedy o jakem motoru se bavime, kazdopadne naprazdno zustane stejne neco ve valci (coz jde asi kompenzovat kratsim vstrikem paliva v dalsim cyklu), nebo jednoduse ve valci smes jednou/dvakrat nezapalit a delat z toho traktor (u sdilene civky pro vice valcu to asi moc resitelne nebude). V jakemkoliv pripade se do catu dostane O2 (treba i jinym valcem) a proto mi neni jasne jak to muze chladit.

                    Jak vidim kvuli cemu vsemu „dojizdi“ moderni auta, rikam si jestli by nestalo za to udelat jednoduchou aftermarket programovatelnou ridici jednotku, ktera by mela vstup ze senzoru klikovky, vystup na civky a ventilator a cele by to fungovalo alespon v rezimu „trabant“. Verim tomu, ze by to naslo uplatneni, kdyz vidim ty prasarny co se delaji dnes.

                    1. Otázkou je, zda je od výrobce k mání dost informací o tom motoru, aby se taková jednotka dala přijatelně snadno použitelně naprogramovat na slušné chování. Pokud by se mapy dávkování a podobná nastavení daly odvodit bez zdlouhavých testů každého kusu na brzdě, možná by o to byl i zájem.

                      Jen se obávám, že snáz získáte papíry k prodeji 30mm automatických kanonů než takovéhle fuj nesluníčkové a neekologické věci :-)

                    2. Tak aby to nejak jelo by myslim nemusel byt velky problem, bohatost smesi lze ridit z lambdy, predstih hodne hrube … co vic potrebujete na to, aby to vrcelo?

                      Ale jinak souhlas, predpokladam ze ekologicka ujma by byla na urovni dieselgate, mozna i horsi ;-).

                      [Uz jsem na me prvni experimenty poridil Jawa 50ccm „vibrator“, tam tedy pujde jen rizeni predstihu/karburatoru podle zateze/lambdy/teploty. Bohuzel nevim kdy se k tomu dostanu :-). Pokud by nekomu ze ctenaru prebyvalo neco podobneho a chtel se zbavit … i nekompletni. Do velkeho motoru se mi zatim moc nechce, protoze aparat okolo nej bude prilis tezky a slozity. No mozna motor z Trabanta? Ale to je zase 2T. ]

                    3. Možná bych někde vyhrabal kód do Arduina, kterým jsem úspěšně (byť velmi nouzově) nastartoval, na volnoběh udržel a s výhradami provozoval i jízdou Hondu Civic s MPFI vstřikováním a rozdělovačem. Arduino, pár mosfetů a diod a drobná R/C havěť. Nejobtížnější na celé věci bylo obstarat konektory z hondí ECU..

                      Metoda: 2D mapa fuel, 2D mapa ign, osa x = MAP, osa y = RPM, další parametry jako teplota v sání jsem úspěšně zanedbal. Base mapy jsem ukradl z orig sériové jednotky, stejnětak tabulky obohacování studených startů. Lambdu by to chtělo wideband, ale to by zároveň obnášelo i vývoj kontroléru.. jo a chtělo to dodělat rutinu „delta-TPS“ pro obohacení na přechodových stavů při stisknutí plynu.

                    4. Jinak zásadní opruz byl, že Arduino holt není realtime a dalo to fušku rozchodit (zejména časování předstihu). Na čem to postavit, aby to bylo lépe časovatelné? Originální sériová jednotka z dotyčného auta má jako CPU OKI 66507.

                    5. dk-bobr: Ano, zajimalo by mne to (spis tak pro inspiraci; vc dat z orig ECU). Mam v planu to ridit nejakym dsPICem, ktery jede radove svizneji, nez AVRko z Arduina.

                      Jak jsem ale psal, moc casu na to nemam. Motor na pokusy jsem od listopadu (koupe) pouze zgeneralkoval, nicmene stale mi nejede dobre (uchlastava se mi to a nechodi dobre spojka). Budu rad kdyz to na jare pojede slusne a v lete zacnu neco tvorit.

                    6. Kdyžtak můj-nick zavináč můj-nick dot net, můžeme o tom pokomunikovat. Otázkou jest, jestli někde vyhrabu ten kód (nejspíš zařval s ostatními nezálohovanými daty na starém disku), ale knowhow milerád posloužím a mapy z orig ECU taky není problém obstarat.

                      Komentář k uchlastávání na stříkačce: je potřeba brát ohled na tzv. injector lag (vstřikovač se neotevře náhle a ani se nezavře náhle) a injector battery offset (rychlost otevření vstřikovače je závislá na přivedeném napětí). Na karbecu nevím, viděl jsem ho jen párkrát v životě a seřizovat ho rozhodně neumím (maximálně vyměnit trysku kvůli ethanolu).

                    7. ad uchlastavani: je to dvojtaktni jawa s karburatorem Jikov :-). Problem je v tom Jikovu, ze je blbe serizeny, bud tam tece ventil nebo nemam dobre hladinu.

                    8. Eehm az sa mi to je blbe povedat, ale.. co tak zobrat ECU z nejakeho starsieho dostupneho vozu, za ktorym existuje komunita a dokonca open-source nastroje na nastavenie map a vsetkeho mozneho nastavitelneho?

                      Akurat nedavno som si objednal dalsiu jednotku na nejake hluposti a pre otestovanie OBDII komunikacie… New-old-stock jednotka zo Saab 900/9000 za 15 libier aj s postou, k tomu programovaci interface cez CAN za cca 150 EUR alebo cez interny pinhead za 75 EUR. Potom treba snad uz len konektor, najmensi problem.

                      T5 suite vyzera takto, podrobne navody v anglictine su dostupne.
                      http://img.informer.com/screenshots/2683/2683499_1.jpg

                    9. To už budou hádám jednotky z 900SE a 9000 po faceliftu, co? Tzn. motory B204 a tyhlety.

                    10. Ano, uz to ma Trionic 5, nie Motronic ci jak sa to volalo.

                    11. Nj, to je klasika…jak to už nemá Trionic, tak na to nikdo nechce šáhnout :D

                    12. MS: Protoze mam-li pouzit primer, nechci vybarvovat omalovanku, ale kreslit vlastni obrazek.

                      s nejakou cizi (OEM) jednotkou se zdaleka nenaucim prave to zajimave, nemam moznost pouzit komponenty jake chci. Jak treba pridam senzor teploty hlavy valce? Senzor teploty vyfukovych plynu? No nijak, protoze i ti „nejlepsi“ tuneri se vsemi ASAP soubory stejne nic nezmuzou a jen vesti jak to cele funguje.

                      Pro pobaveni, takove ty tuningy TDI co pouzivaji vsichni ti matlaci z webu za 10k CZK jsou udelane uplne blbe – vetsinou meni mapy, ktere OMEZUJI nejake hodnoty v urcitych rezimech. Vzal jsem si par takovych „vyzkousenych“, „ktere funguji“ dobre a dohledal v A2L co tam frajeri zmenili … a nestacil se divit.

                      Ostatne uceni se je take duvod proc zacinam s 50ccm motorem. Jednak muzu snadno koupit identicky motor kdyz to znicim, v CN je spousta pouzitelnych komponent, nema to moc rezervy (hned ucitim kdyz budu delat neco spatne).

                    13. JE TO 1,4 BXE v NEJVĚTŠÍM HNUSU CO EXISTUJE, ROOMSTER!!!! A PÍŠU O KRÁTKÉ PŘEVODOVCE KDY PŘI 130KMH jedu na 3900ot/min!!!! což je max točivý moment, pak už to jde zas dolů, 140kmh vydává zvuk startující stíhačky, 150kmh to vydává zvuk jak voayger ze star-treku, víc už to nejde jenom z kopse s větrem v zádech a to stejně zastaví na omezovači.
                      JE TO NEJVĚTŠÍ MRDKA POD SLUNCEM a jezdím SVIŽNĚ a ano tak že se rozjedu rychle a abych stíhal zelenou vlnu 80-90kmh, MRDÁM TO, a jde to, krásná zelená vlna. Žádný zastavování jak pičus. Některý semafory mám aji spočítaný jak dlouho trvá zelená apod.

                      To auto patří do ŠROTU!!! Je to mrdka!!! na 10 000 km spotřeba 1L oleje, 16V system.

                    14. mhi [9.2.2016 10:44]

                      Ale jo, ja to beriem, preco nie. Ja som sa tiez chvilu pohraval s myslienkou vlastnej jednotky, kedze som chcel nieco ako viac jazdnych vykonovych profilov, megasquirt nie je uplne lacny a ked by som sa uz mal pustit do niecoho poriadneho, tak preco nie od nuly a naplno, ze ano.

                      K tej Vasej veci s predstihom.. no.. aj to blbe AVRko by teoreticky malo stacit ked sa to pusti na vhodny timer/counter pri vhodnej frekvencii. Ked uvazujem o presnosti 0.1° a 7000rpm max, tak to mame.. krokovanie po 2.38 mikrosekundy v najhorsom pripade. To je necelych 50 instrukcii pri 20 MHz. pri 400rpm trva otacka 0.15s. Kombinacia tychto dvoch (400rpm a 7000rpm) je zhodou nahod 63000 cyklov worst case. Viem, ze momentalne kombinujem dve veci – meranie RPM a nastavovanie predstihu, ale dva 16-bitove T/C na to musia stacit.

                      ..that said, preco si robit zivot zlozitym a tahat to na hranice.. STM32 alebo AVR32 s nejakym peknym RTOS, alebo aspon s vyuzitim interneho RTC a vyrobou velmi jednoducheho vlastneho RTOS. Ako bonus casto zvyknu mat integrovany CAN.

                    15. ad vykon MCU: ano, ja vim, take jsem se potom dopocital. Stacil by i pomalejsi MCU, podstatne je, aby to melo nejakou PWM na vypaleni svicky a counter, ktery zapocne pocitat po pulsu z kliky.

                      Motorkove CDI (capacitor discharge injection) s variable advance timing z roku raz dva bylo rizene PIC16C54, jen pro info :)

                      Ja si chci ale hrat s dalsimi vecmi, jako je treba mereni ve vyfuku, mereni dalsich civek na klice (lepsi detekce zmeny rpm) a potom primar civky, jak se to chova… proto neco vykonnejsiho.

                    16. Hint k pulzům z kliky: hondí rozdělovač měl crank sensor sestávající z 24 pulzů na otočku vačkové hřídele, takže schmiťák, čítač CMOS 4040, pár digitálních vstupů.. hergot, až já se vrátím ze služebky do civilizace, já ten hw musím najít :)

                      Jinak hlavně qůli PWM jsem používal arduino mega 2560, mělo 3 nezávislé timery a více PWM výstupů.. ale chtělo by to optimálně psát rovnou přímo v asm všechno.

                    17. Ad klika: Vy resite „velke“ auto, ja malou 50ccm moto. U te jawy je „impulsni civka“ (1 impuls/otacku), cely altik vc. te civky vypada nejak takto: http://www.dum-motocyklu.cz/alternator-kompletni-babetta/p-5099/ Asi pomuze pro zpresneni merit i na tech dalsich civkach, pomuze to predikovat zmenu uhlove rychlosti.

                      Podle me dneska programovat takove veci v assembleru je cesta zpatky, to musi vyjit i v cecku, dolarovy 80 MIPS MCU se bude 90% casu k tomu i flakat. Vychazim z toho co se dava(lo) do rididich jednotek. Ale uvidime, nechci predbihat udalostem, treba pravdu nemam.

                      PS: Mail jste dostal?

                2. U aut s katalyzátorem jde z výfuku při jízdě na bohatou směs (přebytek benzínu)oxid uhelnatý. Benzín ne, ten byste cítil.

            2. Nezajišťuje stálou teplotu většiny motorů v automobilech chladič?
              (Stopětku bylo možno provozovat s vymontovaným termostatem, ale s demontovaným chladičem nikoliv. Vyzkoušel jsem to první, to druhé jsem si netroufl.)

              1. Vodní chladič chladí jaksi „zvnějšku“, chladí vlastně takovou „obálku“ motoru. Vnitřní součásti se musí chladit jinak, třeba ostřikem oleje. A v posledních verzích motorů je už chlazené i výfukové potrubí na výstupu z motoru, což řeší právě tu teplotu malého katalyzátoru.

                1. Pokud je mi známo, tak probíhají kanálky i blokem motoru, ať už olejové, nebo vodní…ale faktem je, že při příliš velké zátěži a nedostatečném dimenzování může dojít k lokálnímu přehřívání. Což pak taky vede k mechanickýmu namáhání a jevům jako praskání nebo kroucení…trpí na to např. pozdější Saabí B234 i většina B2x5, kde dali turbo moc blízko a pravděpodobně došlo vlivem lokálního přehřátí k vydírání středových ložisek kliky. To mě jenom utvrzuje si ten starej litinovej blok nechat až do hrobu, tam nic takovýho není :D

                2. To jsem si nerozuměli.
                  Zarazilo mě tvrzení:“Tak to nefunguje. Stálou teplotu motoru zajišťuje termostat…
                  Použil-li jsem obecně slovo „chladič“, nevyloučil jsem použití například chladiče oleje (příklad v závorce mohl být v tomto ohledu matoucí).
                  Další otázkou je, zda je chlazení katalyzátoru ještě chlazením motoru, ale to rád přenechám odborníkům.

                  1. Byl jste zarazen zbytecne. Chladic zajistuje pouze nizsi teplotu, teplotu stalou zajistuje termostat. Je to takovy nomen omen.

                    1. Nojo!

                      Když jsem tedy vymontoval termostat, neměl motor teplotu stálou, ale nižší.

                    2. Omlouvám se za blbou otázku, ale je-li řeč o stopětce, tak mi to nedá: šlo o termostat vzadu na motoru ovládající průtok vody chladičem? Nebo ten termostat na chladiči, který spínal přídavný elektrický větrák pro zvýšení průtoku vzduchu chladičem? Ten na stopětkách zlobil opravdu hodně – býval nejčastější příčinou uvaření tohoto vehiklu a také častým objektem bastlení. Někdo termostat nahrazoval kvalitnějším z jiného auta (třeba ještě s nižší spínací teplotou), kryty termostatu aby se tam odspodu nedostávalo svinstvo, někdo tam dával mechanický vypínač pod palubní desku, drsné povahy prostě jezdily v létě s ventilátorem stále zapnutým.

                    3. Klasický termostat je něco jako teplem ovládaný ventil. To na chladiči je teplem ovládaný spínač.
                      např.
                      http://www.elmot.cz/termostat-skoda-105-120/
                      http://autodily.mjauto.cz/skoda/105-120-744/1-0-105-s-l_32/chlazeni.html

                    4. To bylo na mě? Já to samozřejmě chápu a proto jsem se ygorka ptal.

                      Termostat je ale libovolné zařízení, které měří teplotu a poskytuje výstup, použitelný k řízení té teploty. A je jedno, jestli je výstup mechanická klapka nebo elektrický kontakt.

                    5. Byl to ten termostat ve vodním potrubí.
                      A mystifikoval jsem čtenáře.
                      Nevymontoval jsem ho já, ale automechanik, protože náhradní kus momentálně nebyl k mání a když konečně byl, tak už nebylo kam ho namontovat.
                      S předním větrákem jsem problémy neměl, takže tam termostat snad fungoval…

                    6. Strikne vzato je to zarizeni zajistujici danou teplotu objektu ci prostoru, tedy vzdy minimalne regulacni element + topny/chladici element. V pripade prostoru byva tento included.

                      V domacim termostatu (tj. cimra s radiatorem s ventilem) je to treba slusnejsi koupelnova baterie, fritak nebo (kupodivu) lednice, v aute pak ventil s chladicem nebo spinac s vetrakem.

                      Jiste, ruzne zkratky se uzivaji bezne.

                    7. @JJ, jebali hadi ten redakcni shit.

        3. – 1.4 – bavíme se o benzínu? Ten se neprodává do Fábií už roky. Takže jaká nákupní taška? Oktáfka je nákupní taška?
          – Stará 1.4 ve Fobce měla krátké převody, ale poslední možnost si takové auto koupit byla cca před 5-6ti lety. Nová 1.2 točí 3.000 ve 130km/h.
          – S tou starou Fábií 1.4 jsem najezdil skoro 200 tisíc, ale na 10 litrů jsem se dostal jen jednou, když jsem se snažil jet co to dá po dálnici. Jinak nebyl problém dojet na dovolenou a zpátky ve 4 lidech pod 7 litrů.

          1. 1.4 benzínovou Fabii si kolegovo přítelkyně koupila novou ještě loni – byl to doprodej F2 když vylezli s tím novým hnusem.
            10l/100km je u tohoto motoru nesmysl, reálně jezdí za 6,5-8l. Pro holku co s tím jezdí po městě a občas za rodiči mi to přijde jako naprosto dostačující motor a vhodnější než 1,2TSI protože ona výkon zas tolik nepotřebuje, navíc si nejsem jistý, že by brzy nezkurvila turbo.
            Zajímavé taky je, že na sauto lidi prodávají pouze 1,2HTP nebo 1,2TSI. O 1,4 tam člověk nezavadí, jsou to motory co vydrží víc než obě zmíněné 1,2.

            1. Ále, to jsou zase řeči. Ty průměry jsou na papíře krásný, ale už v kolonce město se u většiny motorů pohybují i oficiálně uvedené hodnoty 7-9, i když do celkového průměru napíšou třeba jen 5. A to víme, jak se s tím při testech jezdí. Tipuju, že kolegovo přítelkyně asi bude spíš jezdit jak s bramborama než pružně, že?

              Při opravdu „svižné“ jízdě, tzn. zatímco ostatní hledají na zelené jedničku, já už mám náskok minimálně jedno sto metrů, budou nad 10 žrát všechny. Rozdíl je akorát ten, že slušnej motor bere těch 10-12 a má dvakrát větší výkon. Tahle tragédie jede na krev, stejně to pořádně nejede a při takovým jízdním stylu to je za chvíli na odpis. Spousta spotřeby jde právě i na tohleto chlazení válců v prázdných cyklech a bůhví čeho ještě, protože ty pidimotorky na něco takovýho prostě nejsou dimenzovaný.

              1. Pravda je na obou stranách. :-) Tu 1.4 máme v práci a skutečně tady máme kolegu, co s tím jezdí někde kolem 6,5 l/100 km. Co jsem teď mrknul do aplikace, tak ani na dálnici jsem u něho neviděl vyšší rychlost než 110 km/h. Zatímco třeba já se většinou blížím těm deseti litrům na sto. Asi to bude tím, že na dálnici mám pod 120 km/h (dle GPS), jen když dojedu předjíždějící náklaďák. :-)

              2. Blablabla…
                1.4 máme firemní F1, má najeto 264tkm a minulý týden jsem s ní jel Plzeň-Praha a zpět po dálnici za 7,3 tam (rychlost tacho většinou 120-130), za 8,1 zpátky (rychlost když to šlo 150). Dlouhodobou průměrnou ukazuje 7,6 a to se s ní nikdo moc nesere. Přes 10l žrala jen když jsem s ní jel v Reichu ve 4 lidech 190, aspoň tolik ukazoval tacho :) Tchýně má doma F1 1,2htp s nájezdem 187tkm. Běžně s tím jezdím za 6l, na dálnici to žere o 1-1,5l víc.
                Jinak pro vysvětlení, já Škodovky nemusím, spíš je přímo nemám rád. Ale tyhle řeči o 10l jsou prostě nesmysly. A jestli jezdí kolegovo přítelkyně pomalu nebo rychle nevím, jen mi pro ní ten motor prostě přijde vhodnější než TSI.

                1. Pane, vy jste asi blb. Já píšu o městě a vy my vytáhnete dálnici? WTF? Krom toho, jak dlouho to na těch 190 zrychlovalo, půl hodiny? Slušný auto co bere po dálnici v průměru asi 12 to tam má raz dva a bez tendencí se u toho rozpadnout.

                  Velkoobjemová atmoféra je jaksi obecně lepší než pidimotůrek s turbem, tady nejsme ve při, nicméně 1,4 je dobrá ještě na prázdnej hatchback. Ta 1,6ka je tam určitě vhodnější, pokud se tím má občas i někdo nebo něco vozit. No a…tam to končí. Fobie fkombíku a ještě naložená je pak tak na jízdu ve stylu pan klobouk i s 1,6kou. Pak se nemaj dělat kolony na 5+ aut za každým blbým náklaďákem nebo dědkem v klobouku, když 2/3 toho, co na silnici jezdí, nemá výkon na to, aby to předjeli (nebo ho neumí používat). A já už nemám výkon na to, abych předjel takovou housenku. Možná až se udělá kompletní generálka a vytáhne z motoru 250, to se teprve uvidí, až tam budem :)

                  1. Psal jste něco o svižné jízdě, takže mi fakt nedošlo, že myslíte město ;) a blba si nechte od cesty. Tyhle motůrky žerou nejvíc právě při rychlé jízdě, ve městě je těch 10l úplná kravina (viz průměrná 7,6l co jsem psal já výše nebo JJ níže).

                    Druhý odstavec ok, ale to je trochu jiné téma. Jen si myslím, že kolony jsou hlavně o řidičích, protože když náhodou jedu z Plzně do Nepomuka tchýninou 1,2htp, nikdy brzdou provozu nejsem, dokonce i předjíždím a za víc jak 6,5l průměrně tam nedojedu.

                    Jo a 190 dala z kopce a po rovině to tak nějak udržela (to je ale 8let zpátky, dneska je s ní víc jak 130 celkem adrenalinový zážitek). Na tý rovině ukazovala okamžitou asi 13l a pokud mě někdo zbrzdil, při následném „zrychlování“ jsem docela vyrovnaně soupeřil s kamiony :) většinou jsem ale nakonec dal.

                    1. Co je tohle? Myslíte, že mluvím o zelené trávě?
                      Při opravdu „svižné“ jízdě, tzn. zatímco ostatní hledají na zelené jedničku, já už mám náskok minimálně jedno sto metrů

                    2. Kecy.

                      Realita je prosta, realna spotreba Fabie 1.4 16V 55 kW je 6,8 litru.

                      http://www.spritmonitor.de/en/overview/45-Skoda/398-Fabia.html?fueltype=2&power_s=55&power_e=55

                      Data pochazi z Nemecka, kde se opravdu kazdym hltem benzinu nesetri.

                    3. Takovych blbu potkavam docela hodne, zatimco oni vyrazi jako zbesili aby na dalsich svetlech stali, ja kolem nich projedu 55km/h neb uz mam odhad jak je nastavena zelena vlna. Nekdy si s nimi pohraju a najdu borce v druhem pruhu co jede plus minus stejne a sleduju jak se muzou posrat 2m za mym zadnim naraznikem. Kdyz pred krizovatkou kde uz nekdo stoji na cervenou zacinam zpomalovat, tak me musi predjet aby ziskali poradi…
                      Ano, jsou i debilove kteri se rozjizdeji 3s se zrychlenim 0~45 za 20 sec. Ty je treba vyzobat.
                      Po meste dle mych zkusenosti nejvic zerou velkobjemove benziny, na dalnici ve 130 je to sul nul.
                      Koho nebavi predjizdet, nema na okreskach co mrmlat a ma se zaradit do proudu vozidel i kdyby by mel byt v cele traktor. Nekdy je to opravdu prdel jak 200k stroj jede ve vlacku 70 a zobe ho nejaka na trojku vytocena Fobie.

                  2. No, pokud se bavíme o městě, tak tam občas vídávám sprintery, kteří musí na zelené vypálit skoro s hvízdajícími gumami aby o 150 metrů dál urputně brzdili na další červené, která je nastavená na zelenou vlnu. Vždycky se u takových bavím. Ano, v takovém případě se dá dostat na 10 litrů, ale to buď to člověk musí vyloženě chtít, nebo být postižený. A k „papírovým“ hodnotám, nalítal jsem s 1.4 55kW 180tkm, 50% město/přilehlé oblasti, 50% dálnice převážně v rychlosti 130-140km/h a dlouhodobý průměr byl 7 litrů. A ani ve městě jsem nebyl brzda, ale na druhou stranu nejsem skokan popsaný výše.
                    V čem souhlasím je výkon při předjíždění, člověk musí znát cestu, vědět místa a být připravený. Ve více lidech se to dost zhoršuje a míst na bezpečné předjetí znatelně ubývá. Na druhou stranu, i s Juniorem s 3válcem 40kW HTP při sólo jízdě jsem patřil na okrskách rozhodně mezi rychlejší, pořád při spotřebě do 7mi litrů a od té doby tvrdím, že až na extrémy typu netáhnoucí Felicie je při předjíždění nejdůležitější řidič.

                    1. Velmi záleží kde, v poslední době už je zelená vlna v Praze asi jako yetti. Hodně se o tom mluví, ale eště sem to neviděl. Tradičně teda víc než sedumdesátkou stíhám projet, ti za mnou už brzdí :)

                  3. Poslední dva roky mám zkušenosti s fobii z roku 2001, 1.4., naprostý základ, předtím jsem měl několik let minimálně 6V benzín a jelikož mi nikdy nepřišla z Prahy pokuta nějak moc rychlostní limity neřeším.

                    Spotřebu auta sleduji dojezdem od rezervy k rezervě a jednom při 100% nájezdu v Praze se spotřeba dostane někam k 8l, při běžné jízdě se pohybuji mezi 6,5-7,5 l ( zase dle procenta najetých km v Pze) no a když jedu vidlákov vidlákov bez Prahy tak je to mezi těmi 6-7l. S autem jsem najel 65.000,- km když jsem ho kupoval mělo 125.000 ( ale moc tomu nevěřim, interiér je humus ). Těch 10 je fakt přehnanejch, ale vim že 1.2 co jsem kupoval do firmy to běžně měli.

                    mimo téma, ale zjistil jsem, že mi docela vyhovuje jezdit v autě, u kterýho mi vůbec nevadí jestli ho někde odřu, někde uvnitř něco poleju, roztrhnu či jinak zničim prostě je to jenom krám na převoz sebe a věcí do kterýho nemusim vrazit ani korunu :-)

          2. Ano, oktávka je toliko velká nákupní taška, resp. k velkému kufru nějak dolepené auto. (Proti např. starým hranatým Volvům dolepené hodně neuměle.)

            3000 ve 130 km/hod je pěkné. A jak to v takovém režimu zrychluje? Bez podřazení?

            Fabie se slabší 1.4 (55 kW?) se k deset litrům dostala relativně snadno – 3 lidi se zavazadly na hory a do deseti fakt moc nechybělo. Opakovaná zkušenost. HTP v podobném režimu šlat přes 10 s přehledem, silnější 1.4 jezdila ca za 8.

            Přiznávám ale, že moje oblíbené velké atmosféry zase hodně žerou při městském provozu, kde je úspornost těch malých motorů skvělá (HTP při courání po Praze snad nikdy nešla přes 6).

            1. Jenže to je ono – courání. Pokud chceš po městě jezdit svižně a na světlech startovat tak, abys měl za pár metrů 60-70 a stíhal ještě následující světla (v červené vlně), tak tam to žere tak stejně, jak ta velkoobjemová atmosféra…a stejně nejede tolik.

              Výhodu to má v režimu pan klobouk, protože zase velkej motor na malou spotřebu moc nejde ať s tím děláš co děláš. Ale protože tak jezděj všichni, tak se právě tvoří na semaforech s krátkými cykly apokalypsa. Každej než z toho semaforu vypadne, tak mu to trvá půl dne a tradičně tam projede několik jednotek kusů aut na cyklus. Strašný.

              1. Opět nesouhlasím a opět nevidím problém v malém objemu, ale v řidičích. Některým prostě hodinu trvá než zařadí a rozjedou se, takže jsou mezi auty několikametrové mezery a na zelenou projede půlka aut než by mohla. Včera večer jsem takhle jel přes celou Slovanskou třídu v Plzni za kokotem v Audi A7. Mezi semafory 40kmh a reakční doba dědka.

            2. Je to s podivem ale ještě pořád to zrychluje a bez podřazení. 1.2 TSI má totiž turbo, které táhne spíš dole, cca od 1.600 otáček, na druhou stranu cca okolo 4.5000 umírá i když motor točí do 6.000. Na nižší rychlosti (2-3) to až tak nevadí, ale např. 4 nemá smysl tahat přes 150-160, i když má k omezovači ještě daleko. Doporučuju vyzkoušet, neříkám, že je to nějaký zázrak, ale dost lidí bylo po prvním svezení příjemně překvapeno tím, že auto táhne i bez vytáčení. Samozřejmě nesrovnávat se zátahem vocpoda 125kW dvoulitru fdýzlu.

              1. Jen upřesním, najeto necelých 90tkm, takže jsem auto celkem poznal.

              2. To je ale jaksi vcelku obecná vlastnost turbomotorů, že to táhne vocpoda;-), tzn. z nižších otáček. Obecně mívají plošší křivku a dřív odpadají (ale není to tak vždy). K sazometům se to vžilo asi hlavně proto, že to jsou obecně nejrozšířenější turbomotory.

    2. Značka o náklaďákách je v pohodě. Neplaťte pokuty, braňte se. Už vidím, jak prokazují naplnění materiální stránky přestupku, když do té samé ulice za platnosti vyhlášky č. 30/2001 auta s mřížkou směla a po vydání vyhlášky č. 294/2015 už tam nesmí, takže se piráti narodili škrtem pera. Taky by stálo za diskusi, kde je hranice mezi obecným vymezeným povinnosti v zákoně a jejím upřesněním vyhláškou a stanovování povinností přímo vyhláškou, ale to je na soud. Jsou země, kde jsou značky vyobrazeny přímo v zákoně, u nás to tak není, léta se proti tomu nikdo neobtěžoval ozvat a tak se stalo co muselo. Jak pořád tvrdím, jediná spolehlivá vlastnost českého právního prostředí je, že pokud úředník získá nějakou pravomoc, okamžitě ji zneužije. Je tam toho víc. Totéž se týká značky „zimní výbava“, která je po novu platná celoročně, takže když ji zapomenou sundat a vy tam v červenci přijedete na letních, naplňujete formální znak. Last but not least značka „Průjezd zakázán“ sice zůstala stejná, ale její výklad prodělal zajímavou evoluci. Dobře si zapamatujte větu „chtěl jsem se podívat na ten dům“.

    3. O tom se píše i na idnes, tak osvěta asi není potřeba, ale tohle není primárně chyba Ťoka, ale místních silničářů a samospráv, že se na to vysrali. To, že je mohl nějakým způsobem donutit je ěc druhá. Pokud jsem dobře četl, tak je to změna z důvodu harmonizace s Evropou.

  3. No na bloku mé 1.4 16v z VW produkce(MY2006) je psáno AlSi a 10 a víc litrů sem viděl tak akorát při nalívání do nádrže…
    Do čeho se tedy dávala 1.4 16v v litině??

    1. Do 1.4 16V FSI a 1.4 TSI (ten je samozřejmě taky 16V) se dával litinový blok.

  4. Už dvacet let jezdím v autech značky která se dle těch „expertů v hospodě“ furt sere a marketing má tahle firma zřejmě v ilegalitě, tak jsem na tlak z venčí tak nějak zvyklý. Pokud by na světě (šmarjájósefe) zbyly opravdu jen ty dvě v článku zmiňované značky, jediný co by mě zajímalo by bylo vybrat si z nich to lepší auto.

  5. Ohledně té srovnávací reklamy, ve škole nám říkali (na základě jakého zákona a směrnice je mi buřt, protože to jde mimo mě), že je V EU potažmo ČR povolená, ale je tak silně regulovaná, že o ní není moc zájem. Naopak v USA je i mezi zákazníky oblíbená a prý mají cca 40% přímé srovnávací reklamy a 60% i s nepřímou.

    1. Já si vybavuji „nepřímou a nenápadnou“ srovnávací reklamu, když se objevil problém s emisemi VW group a „Hjóndé“ na D5 umístil billboard se sdělením „Teď jsem tu králem já“ nebo tak nějak.

  6. Mno mel bych se sice drzet hesla koho chleba jis, toho pisen zpivej, ale v tomto pripade se mi zda vhodnejsi, ze na kazdou svini se vari voda.
    Ten guru ceskeho zastoupeni co sezral salamounovo houno myslim poprve narazil, protoze pres pulmiliardu utracenou za reklamu letos nerostl dvouciferne v % a i20 je velke zklamani i kdyby byl soused z Boleslavi opravdu maly. A on neni, neb Fabia III je oproti te stare o kus jinde a oproti i20 zejmena nabizi kombi a vyber motoru a moznost individualizace vybavy.
    i30 ktera ostatne letos konci pak proti Octavii III muze zaujmout jen cenou, kratka proti Spacebacku snad sirkou a proti liftbacku nemaji Korejci nic. I ten globalni sedan Lantra uz se neprodava.
    Jedine v segmentu mini MPV ix20 porazela v CR Rumstera, coz byl hnus uz v roce 2006, natoz loni a predloni.
    i40 je pak proti Superbu obzvlast komicka se svym 1.7 dieselem, postrachem autobahnu.
    Snad jen i10 v zisk skoroneprinasejicim nabitem segmentu minivozu se Citigo muze souperit.
    A pak Tucson proti Yeti.
    Cena Santa Fe je odvazna i proti Touaregu, natoz Kodiaku.
    V CR uz se neprodava Veloster, Genesis kupe a Genesis si koupi jen par desitek korejskych manageru a dealeru co musi splnit plan.
    Podobne portfolio ma Kia, k tomu navic Carens a Soul. Naklady na reklamu polovicni, prodeje take.
    Co se expertu v hospode tyce, po prvnich zkusenostech (najezdy i pouhych 20.000km) s 1.2 TSI se nedivim a skvele povesti HTP, ze historicka einkomafür byla doporuceni hodna.

    1. Já osobně mám od Kie Ceed SW a můžu říct, že spokojenost, cenově vyšla mnohem lépe v porovnání S Octavií II, vnitřek je sice samý plast, ale i tak se mi líbí více než pro mě nudný vnitřek Octavie II. Kolega si za stejné peníze koupil s nájezdem 200 kkm A4 a s tou se samozřejmě motorově vůbec nedá srovnávat, na druhou stranu je v Kie více místa vzadu a širší a větší kufr. Kia má za mě plus, že místo, aby narvala stamiliony do reklam, tak raději udělala záruku na 7 let. Jinak souhlas, že aktuální modely Škodovky konečně i nějak vypadají, snad jen škoda, že si Superb nevzal ještě víc z Vision C, ale to už by asi bylo na Škodovku až moc odvážné.

      1. V me i30cw coz je predchozi generace je na zadnich sedadlech prostor na nohy jako v Superbu, kufr je pak skoro polovicni. 1.6 CVVT zere 6~7 l/100km pokud nejedu pi dalnici jako pirat a na 5 rs toci 4000ot/min. Sestikvalt tam sel az za pul roku po vyrobeni toho meho a toci ve 130 km/h 3600ot/min. O soucasne i30 neuvazuji, nechci diesel a 1.6 turbo do combi nelze.
        Uvazoval jsem o pazoutu 308 sw minule generace, ale motory THP me odradily.
        Seat Exeo 1.8 T je vzadu ponekud stisneny, ale asi bychom to zvladli, nicmene nabidka ojetin mala a ceny ambiciozni.

        1. Ten můj Ceed SW je v podstatě to samé, jen je to 1.4, prodával se tuším do 5/2012, také je to ta předchozí generace… Stejně Kia a Hyundai je v podstatě to samé, sjíždí to ze stejné výrobní linky, jen to trochu jinak vypadá. Přítelkyně má 206 CC 1.6 16V a co se akcelerace týče, tak z 0 mi přijde že Kia akceleruje mnohem líp, 206 zase líp akceleruje na dálnici, ale Kia při rychlostech 160+ mnohem líp drží na silnici a ani to oproti 206 není cítit. Takže jak říkám, já jsem se svojí Kií spokojenej a ať si v hospodě řikají chytráci co chtějí.

          1. Ze stejne linky v Ziline sjizdeji motory, v Nosovicich pak prevodovky. Mnoho dalsich dilu je spolecnych a tahaji se z okoli nebo z Koreje.
            Ta Vase 1.4 ma jen 66kW oproti predfaceliftovym 80kW. V realu to skoro neslo poznat a pro beznou jizdu s nenalozenym autem je to dostacujici. Krome predjizdeni. Ale kdo se neboji tam dat v 50km/h dvojku a v 90km/h trojku a tocit do 5800ot/min, ten zvladne i to. 1.6 o tolik lepsi neni. 1.6 turbo je o necem jinem, ale par zrychleni a zere 9 i na okresce.
            Coz kolegova 545i taky.

            1. Moje 1.4 má 77kW, jinak souhlas.

  7. Je povolená, je regulovaná úplně stejně jako kterákoliv jiná a používá se málo ze dvou důvodů 1) většina reklam jsou adaptace (lépe řečeno lokalizace), 2) udělat srovnávací reklamu tak aby značka nespadla do vlastní jámy není zrovna jednoduché (jak nám ostatně ukazuje Hyundai).
    Pseudosrovnávací reklamu používá např. Airbank nebo detergenty, ale všichni se vyhýbají ukázat nebo i naznačit konkrétní brand, takže se vymezují proti běžné bance nebo čistícímu prostředku.

  8. Je to reklama co může zabírat jen na kokoty a proto se docela divím že nefunguje. Občas se mnou nějaký novější hyundai nevhodně závodí, tak doufám že ten marketing majitelům neleze do hlavy a jako kokoti se už narodili.

  9. Mno.. a což teprve teď ta smršť reklam na myšivbuši, kde srovnávají podobným stylem.. sodoma gomora. Čecháček v teplákách si to stejně ale nekoupí, paač je rád, že má na žrádlo, nájem a 1x do týdne pivo s kamarády.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017