Soumrak státu - zpět na článek

komentářů 64

 1. Soukromě jsem se (za vlastní peníze, po počátečním nadšení z jeho knihy) zúčastnil kurzu pana Grubera, a mne to nikam dál moc neposunulo. Osobně mi nejvíc vadí to „sebevychvalování“ ze strany pana Grubera, ta póza „zneuznanosti“, „nedocenění“, ublíženosti. Dle mého mínění je to i jeden ze způsobů, jak získává zákazníky – cílí také na ty, kteří si myslí, že jsou nedocenění, a proto se na jeho kurz přihlásí (pro potvrzení svého pocitu – pan Gruber výjimečnost těch, co se na kurz zúčastnili, na kurzu mnohokrát sdělí, až mockrát, někomu to možná stačí a vyhovuje). Článek jsem tedy nedočetl, a rád bych věděl, co by autor (a pan Gruber) chtěl – sochu na náměstí, pojmenování ulice po něm, zařazení jeho metod do vzdělávání na státních školách (s platbou autorovi)? Bude o něm někdo ještě po 100 letech vědět (číst jeho knihy) jako o Carnegiovi?

 2. Taky mám pocit, že místo Gruber stačí dát Cimrman a celý článek bude mnohem vtipnější. Nicméně kdo se chce začít učit, nebo vylepšit si angličtinu, mám dobrou radu. Nejdůležitější je motivace – chtění. Proto je potřeba si říct, co mě nejvíc baví – auta, sport, sex? No a potom si v cizím jazyce najít k danému tématu čtivo. Pro petrolheada třeba anglické fórum o jeho káře, sportovní komentáře, erotické povídky, prostě co vám sedne a není to hned přeloženo do češtiny. A pak to začít louskat ke kafi po obědě místo Novinek. Stačí půl roku a bez peněz budete rozumět cizímu textu a rozšíří se vám slovní zásoba dost na to, pustit se do konverzace. Obráceně to nefunguje. Pokud vám v hlavě nenaskakují slovíčka, nemůžete mluvit, i když máte gramatiku v malíčku.

 3. Tak ty vzorečky mi připoměly vzorečky z úžasné knihy Zákony profesora Parkinsona (C. Northcote Parkinson)
  Vřele doporučuji k přečtení. Inteligentní nadčasový Anglický humor.

 4. Čekal jsem, co z toho vyleze, úvod byl zajímavě sebemrskačský. Nehledě na to, že zmíněné osoby většinou semlel systém, ne národ. Čekal jsem, že onen tajemný je jakýsi zapomenutý doktor, nebo prostě někdo, kdo se prosadil v zahraničí přes to, že u nás to nešlo.

  Ale jakmile jsem viděl jméno Gruber, tak jsem skočil na konec a dal za 5.

  Trochu mi to připomíná osobu Crywolf z Glock fóra. Neznám úplný počátek kauzy, ale projevuje se tam jako neuznaný dokonalý střelec a instruktor. A dokonce se občas někde objeví někdo jiný, kdo ho stejným stylem hájí (nejspíš on sám). Asi podobný typ osobnosti. A to jsem Gruberovi po prvním článku spíš fandil, teď už mě to ani nebaví číst.

 5. ta Ajnštajnova dilatace je zajímavá cypovina, no asi tak: mám xy kuliček v nějaké výšce a automat je vypouští ve stejném intervalu, první kuličku vypustí když raketa dosáhne žádané rychlosti a poslední při návratu rakety, řekněme, že automat vypustil 10 kuliček, kdy poslední dopadla na zem přesně s raketou, no, pak vypustíme raketu dvojnásobnou rychlostí na dvojnásobnou vzdálenost, čili teoreticky čas pohybu rakety stejný, no, a otázka je jednoduchá , kolik automat za tu dobu vypustí kuliček,

  1. Zdá se mi, že zcela přesně nechápete, o čem je dilatace času. Vše platí v STR pouze v inerciálních soustavách. V klasickém twin paradoxu (vaše situace s automatem) dochází skrytě k porušení principu ekvivalence – jakmile se cestovatelova soustava stane neinerciální v bodě otočky, ruší se zároveň podmínka paradoxu (dokážete rozlišit mezi vztažnými soustavami a ty se chovají jinak), změní se také „směr“ efektu a „doženou“ vás informace cestující rychlostí světla. Vlastní čas cestovatele však ve finále skutečně je kratší – neboť soustavy nejsou ekvivalentní.

   1. Co když otočka proběhne díky gravitaci hvězdy a bude vypočítaná tak, že v raketě nikdo nic neucítí? Pak pozorovatel nebude schopný poznat, že letí zpátky.

    1. To je přeci jedno. Řešení GTR pro homogenní gravitační pole je identické s řešením STR pro akceleraci.

    2. hm, co když nepoužiju raketu anobrž jeden atom, ešče lépe elektron, a nechám ho točit kolem krabičky sirek na stole, přec není sebemenší důvod cestovat někam do prdele,čili ten elektron bude mládnout, ha, čili ztrácet otáčky,až se někdy zastaví?

     1. jungvoj: Stárnout budete oba, ale elektron podstatně pomaleji než Vy. Paradoxně oba zároveň budete přesvědčeni, že stárnete stejně a že to ten druhý stárne jinak.

     2. Zdá se, že tu nechápete, o co v TR jde.

      Jde o to, že čas je relativní veličina. Neexistuje nic takového, jako je přímé měření času, protože čas ve všech fyzikálních rovnicích vystupuje jen nepřímo – jako udavatel rychlosti či frekvence různých dějů. Proto také všechno hodinky neměří čas, ale měří jen rychlost kmitů nějakého děje: mechanického či atomového či jiného.

      Pokud se změní rychlost dějů, my to vnímáme jako změnu rychlosti plynutí času a hodinky to také tak změří.

      Nic více, nic méně.

      Nicméně čas plyne pořád dopředu, mládnout nebude nikdy nic.

      Stárnutí elektronu nepoznáte. Už jen proto, že doba života elektronu je větší, než doba existence vesmíru a elektron je po celou dobu života furt stejný, nemá žádné vrásky, nic. Tedy vy stejně i tak zjistíte o elektronu hovno vlivem Heisenbergovy relace neurčitosti, a budou se na vás dívat jen různé vlnové funkce a různé stavy. Cokoli o elektronu zjistíte je tak drsný zásah do života, vzhledu, stavu a energii elektronu, že hlavním činitelem stavu elektornu bude vaše pozorování, nic jiného.

      Nicméně řada atomárních částic fakticky čas zastavila. Jsou to částice s klidovou hmotností (třeba fotony) letící rychlostí světla. Jejich hodinky se zastavily, čas kolem plyne. Takže si proletí celým vesmírem, aniž by stárly – tedy ony vlastně vidí celý vesmír naráz v jednom okamžiku. Okolí to ale vidí jinak.

      1. A co teprv dyž ten foton onehdá experimentálně „zmrazili“ a zas rozmrazili, to sou pak věci…

       1. no bo tady auta a tak, takže mám dva zařízení , kde litr bezínu hoří dobu x, nyní jedno zařízení uvedu do pohybu viz ajnštajn, tak pozastavení v okamžiku dohoření jednoho, to druhé ešče bude hořet, připomínám, že ona zařízení odstíním od učinku čehokoliv, gravitace, zrychlení teploty atd, což jistě jest nesmyslem, připomínam, že čas je od počátku po teď, a že doba jest od události k události, omylem jest je domnívati se, že čas plyne ku předu, zásadní omyl, čas popisuje události, které se již staly, jinak povedané, minulost nelze změnit, a budoucnost ešče není, dilatace času jak ji posal uředník Albert, to , že na těleso v pohybu i v nepohybu působí gravitace, není pochyb, bez gravitace však není oné dilatace, to stárnutí a tak je samosebou hloupost, pravděpodobnější je změna hmotnosti nebo ešče lépe rychlosti, při vysoké rychlosti, nejpravděpodobnější je nelinearita tej hmotnosti,

        1. Podstatou Einsteina je, že čas jako takový neexistuje. Einstein čas nahradil šířením informace o události v různých místech prostoru.

         Čas je tedy umělá konstrukce. Ale protože platí zákon kauzality, tedy zákon příčiny a důsledky, nemůže čas plynout zpět, jinak můžete zahodit celou fyziku jak leží a běží – a nahradit ji třeba Plejáďanama, nebo Aluškou, nebo Davidem Gruberem, či jinými psychotiky.

         Dále Einstein: Gravitace je inherentní vlastností hmoty. Každá hmota je vinna tím, že je zdrojem gravitačního pole. Ve skutečnosti gravitační pole a mechanické síly jsou jedno a totéž a nejde je odlišit. Proto je buřt, jestli budete považovat hmotná tělesa za generátory časoprostoru nebo jestli budete hmotná tělesa brát za generátory silového pole. Je to jen matematické uchopení téhož.

         De facto minulost je z hlediska vesmíru jen zdrojem energetického stavu současného vesmíru. Je tedy u zadele, jestli budete měnit minulost, nebo jestli budete měnit energetický stav v současnosti, protože výsledek je úplně stejný. Můžete z toho klidně odvodit, že minulost lze měnit, nebo že nejde měnit, dle gusta každého soudruha. Ono se totiž z minulosti nepřenáší všechno, ale jen energie. A ta energie je příčinou stavu těles v současnosti a celého současného vesmíru.

         Jinak řečeno, Einstein se vrátil ke středověkým filozofoům, že vše je pohyb. A je jen matematickým trikem, zda pohyb budete považovat za pohyb, nebo za něco jiného – třeba za gravitační sílu či čas či …

    3. K dilataci časoprostoru dochází právě i vlivem gravitace, to už je nějakej pátek i experimentálně dokázáno.

 6. Pěkný článek. Davida Grubera obdivuji, ale vadí mi jeho úzké zaměření na práci duševní, jakoby mu manuální práce nestála za pozornost. Vadí mi zkrátka, že sere na nás, obyčejné lidi. Dojím denně čtyři kozy, pročež bych velmi uvítal nějakou dojicí multimetodu. Rovněž bych ocenil například kurz rychlokrmení slepic a rychlosběru vajec, protože můj SM stav mysli je z té honičky občas dost na piču. Nevím už, kde brát na to všechno čas, takže za kvalitní kurz efektivního rychlosraní bych byl ochoten dát třeba i prase a pytel brambor. Je takový problém něco takového spíchnout, Grubere?

  1. Podle mě by to dojení mohl trochu vylepšit nějakou tou SM metodou, vemen na svých seancích potká víc než dost.

   1. co se tyce IT, tak tam uz Gruberovo rychlosrani funguje. Dneska uz se neprogramuje waterfall, ale programuje se sprint. Takze vsichni zacnou vsecko naraz, zaklady jeste sice nejsou, ale uz mame ozdobne dekorace na strese. Ke konci terminu, kdyz se to integruje dokupy, z toho mame vsichni tu spravnou SM naladu, pak se to nejak implementuje, nasledne se vzhledem k „necekanym problemum“ trosicku protahne predani do produkce, asi tak o deset let no a pak, kdyz se tomu konecne vychytaji ty drobne musky a je to pouzitelne, je to vlastne uz zastarale a prejde se na novou verzi, ktera se v ramci casove uspory samozrejme zase programuje ve sprintu a nez se za dalsich deset let nasadi a vycjhytaji mouchy,uz je to zase zastarale a tak porad dokola.
    Nektere firmy to dokonce prevedly i do prace manualni.
    Napriklad americka F35 b yla take drive vyrobena a dokonce prohlasena battle ready, nez byl vlastne vyvinut finalni prototyp a ukonceni vyvoje ocekavam tak v roku 2030 nejdriv, pokud se toho bananistan zvany USA vubec dozije.
    Osobne bych Gruberovi doporucil soudit se s Lockheedem, ze bezlicencne pouzivaji jeho patenty… :p

 7. Ovlivněn publicitou Gruberových metod zde na webu, koupil jsem si před pár lety jednu jeho knihu. Už nevím ani kterou, někde na ni padá prach.
  Pořád dokola jsem četl banality, napsané rozvláčně květnatým jazykem. Nic pro mě (58 let) nebylo objevné, vše už 100x poznané běžnou životní zkušeností. Styl napovídal, že se autor rád poslouchá a cení si své výjimečnosti. V polovině jsem to zaklapl.

  1. Důvod koupě stejný, jen sem vzal rovnou dvě. Před polovinou smekám, já dal jen fragmenty a zaklapl to po pár větších jednotkách, nebo spíš menších desítkách minut, styl psaní byl pro mě nesnesitelný. Byla to Zlatá kniha komunikace a něco s Old Shatterhandem (jako ctitel díla K. Maye jsem to prostě musel koupit), obě se od té doby někde válí v mintové kondici, jestli je někdo chce, rád věnuji, pokud najdu.

 8. Se divím že tyhlety MLM sračky proniknou i sem.
  Před revolucí běhali s hodinkami a markami po náměstí,
  potom přešli na Herbalife…a teď totok.
  Každý web potřebuje vycpávku, ovšem jen když má kvantita přednost před kvalitou.
  Méně je někdy více, pane admin…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017