Soumrak státu - zpět na článek

komentářů 64

 1. Ta čecháčkovská propaganda je tak rozbujelá, že jsem kvůli ní o Gruberovi jakživ neslyšel.

  Ale vážně, nemělo by to být označeno jako inzerce nebo komerční sdělení?

 2. Gruber kandiduje ve volbách? Přišlo mě to jako dost hustá agitka a to jsem to vzal „rychločtením“ – většinu jsem přeskočil.

 3. David Gruber – posel z Liptákova

 4. Dřív se tady guru Gruber vychvaloval vždycky sám, takhle už to nějak není ono :)

 5. Děkuji za reklamu, možná se na nějaké jeho dílko podívám a možná ne.

 6. Když vidím, jak se někdo opírá o teorie toho židovského podvodníka Einsteina, který většinu toho, co je prohlašováno za jeho teorii ukradl jiným vědcům z té doby, tak to ve mě vzbuzuje značnou nedůvěru a podezření, že dotyčný je taky ze stejného těsta.
  Nehledě na to, že Teorie relativity je ve srovnání s jinými moderními fizikálnímí teoriemi (kvantová mechanika) v podstatě ne zrovna dobře dokázaná a vůbec prokazatelná. Prostě nelze vyloučit, že je to snůška blábolů a některé jevy bude možné vysvětlit jinými způsoby.

  1. kaBrnak: Teorie relativity je prokázaná velmi dobře, například dnes a denně se prokazuje v satelitech GPS. Co tam máš dál?

   1. hm. Teorie relativity je porad jen vedecka teorie, takze neni prokazana, ale poklada se za platnou, dokud nekdo neprijde s necim lepsim. Jelikoz se pres veskere usili nedari integrovat teorii relativity s kvantovou fyzikou, tak bohuzel, v pripade teorie relativity se zadna vsespasna bezesporna teorie vseho nekona a patrne ani nikdy konat nebude. Casem skonci v propadlisti dejin, i kdyz mozna bude porad zajimavejsi, nez stredoveke disputace, kolik andelu se vejde na spicku jehly…

    1. zrg1: Neskončí v propadlišti, tak jako neskončila Newtonova fyzika, která je v teorii relativity neplatná. Spíše to bude tak, že se objeví nějaká další teorie, kterou bude používat pouze určitá omezená skupina lidí, tak jako s teorií relativity.

   2. No já bych se trochu mírnil ve výrazivu a nepoužíval pojem „prokázaná“. Teorie relativity dost přesně popisuje docela dost jevů, které pozorujeme, resp. umíme si představit. Stejně jako to v 17. a 18. století dělala prostá newtonovská fysika. Zároveň ale už nějakou dobu víme o jevech (kvantová mechnika), na které se teorie relativity v existující podobě dost dobře napasovat nedá.

    1. To je problém všech teorií, které se střetávají s nějakou reálnou posuzovanou situací, neboť málokdy sednou přesně. Neboť máme jev, ale vnímáme jev deformovaný způsobem pozorování a vyhodnocování, na to napasováváme nějakou teoretickou konstrukci, která pochopitelně něco musela zanedbat při své konstruhování a něco se ztrácí při aplikaci. Navíc pokud něco chceme pojmout jako teorii „všeho“ potom nám často začnou překážet ty oblasti, které se tím neřídí (nejde o teorii všeho) nebo kde znějakého důvodu nejsme schopni ty principy propojit.

     Plus samozřejmě může být velká část té teoretické konstrukce dobře a část špatně.

     1. Žádná teorie nebude nikdy přesná. Tak tomu bylo, je a bude. Protože jakákoli teorie (matematická, fyzikální, filozofická, ekonomická, jakkoli jinak popsaná) bude vždy jen zjednodušením reálného světa. Od toho je to teorie, nikoli realita.

      Jinak řečeno, každá teorie má dána dvojici:

      1) Za jakých podmínek teorie platí. Žádná teorie neplatí kdykoli, je to proto, že každá teorie z nekonečně proměnných, co v realitě působí, jich až na několik málo všechny zanedbává.

      2) Co teorie říká.

      Z tohoto pohledu jsou Newtonova teorie i teorie relativity perfektně platné fyzikální teorie. V oboru platnosti jejich podmínek jsou dostatečně přesné. A tedy jsou tím pádem perfektně použitelné v praxi.

      Pomíjím to, že nejsme ani schopni často platnost teorií ověřit. Už samotný fakt pozorování, měření či sledování mění pozorované. Když zapojíte do elektrického obvodu měřák, posunete volty a ampéry na různých místech obvodu do jiných hodnot, než kdyby tam měřák nebyl. Když budete „měřit“ kvantový jev, tak sledovaný jev úplně rozšviháte na cimprcampr – a vlastně neexistuje žádná metoda, jak vůbec zjistit, co se tam děje, kdybyste do toho nezasahovali pozorováním či měřením.

      Ne vše jde měřit, řada proměnných je nezjistitelná. Zkuste si zjistit stavy a průběhy napětí uvnitř vašeho procesoru v počítači, a to jen měřením na pinech procesoru. Většinu věcí nezjistíte, a řadu věcí doplníte jen z teorie, jak procesor funguje.

      Jinak řečeno, teorie neboli model reality – a) nikdy není přesný, b) vždy něco zanednává, jinak by teorie byla prakticky nepoužitelná – ani na superpočítači byste nic o realitě skrze takovou teorii nezjistili.

      Miloslav Ponkrác

    2. JJ: To je pravda, čeká se na novou teorii která popíše rozdíl kvantových jevů vůči teorii relativity, ale to zatím nemáme.

     1. A to je dobře!
      Neboť jak pravil H.P.L:“Jednoho dne odhalí spojení našich dosud oddělených znalostí tak hrozivá zákoutí reality, a děsivou pozici lidstva v ní, že z toho odhalení buď všichni zešílíme, nebo utečeme od tohoto děsivého světla poznání do klidu a bezpečí nového věku temnoty…“

 7. Precet jsem si dve vety a rikam si „kurva, to smrdi Gruberem“. Tak si prectu jeste par odstavcu a najednou „ma ho tam“.

  Porad nejak nechapu, co s tim geniem vsichni maj. Vsichni nadsene hejkaj, jak jsou ty jeho kurzy uzasny, ale pokazdy, kdyz jsem od nej neco cet, tak jsem se dozvedel, jakej je to chudak, kteryho nikdo nedoceni. Myslel jsem si neco o darovanym koni a predpokladal jsem, ze kdyz si koupim knizku, tak tam ty sracky nebudou. Co myslite, jak to dopadlo? Uplne to samy jako vsude jinde.

  Je tady nejakej „absolvent“, kterej muze rict, jestli to tak je i na tech jeho kurzech?

  Cim vic o nem premejslim, tim vic my primomina JUDr. PhDr. Mgr. et Mgr. Henryka Laholu – kdo zna, pochopi, kdo nezna, tady je citat, kterej napovi: „… JUDr.PhDr.Mgr. et Mgr.Henryk Lahola, který i navzdory svému obrovskému vzdělání a čtyřem vysokoškolským akademickým titulům z prestižní Univerzity Karlovy na pracovním trhu se – z nepochopitelných důvodů – absolutně neuchytil.“ (http://www.henryklahola.nazory.cz/rod.htm)

  Btw, titulek „Článek vo hovnu“ bych cekal spis u tohohle.

  1. No kdyz ono to je fakt tezky.
   Proste Gruber je takovy cesky Musk, coz je taky idiot, akorat ze Musk zije v USA a na ty jeho vzdusne a nefungujici zamky uz naskakaly mraky investoru, ktere do toho vrazily spoustu papirku natistenych z niceho, takze kuprikladu Tesla, ktera prokazatelne falsuje ucetnictvi, prokazatelne neni schopna vyrabet v objemech, ktere slibuje, prokazatelne neni schopna prezit bez dotaci a prokazatelne pres vsecky dotace jeste nevytvorila ani cent zisku, muze mit vetsi trzni kapitalizaci, nez treba takove BMW, za kterym stoji realne kokmercni uspechy uz po cela desetileti.

   Ja bych panu Gruberovi poradil, aby si sbalil ranecek a sel do tech uzasnych USA, kde na jeho kurzy urcite cekaji a par drobaku mu tam urcite radi hodi. Ovsem ani v tech uzasnych USA to nebude mit kdovijak jednoduche, protoze pochybnych vynalezu a posahanych startupu tam maji uz ted ctyri prdele a najit diru na trhu, kde nikdo nic nevyrabi a vsichni neco preprodavaji, nebude az tak easy peasy.
   Koneckoncu i Musk za svuj zivot parkrat zkrachoval a neni mi znamo, ze by kvuli toho ubekaval, jaka je chudinka nedocenena.
   http://www.zerohedge.com/news/2017-10-07/visualizing-many-failures-elon-musk

   Samozrejme, ze jednou zkrachuje totalne a s nim i cele jeho posahane imperium, ale takovy je holt osud namachrovanych diletantu..

   1. He he, s touhle definicí Muska naprosto souhlasím. A bude to ohromná sranda, až ta bublina splaskne.

 8. Poručík Gruber?

 9. Proč jsem si jen u té rovnice vzpomněl na Franka Draka a jeho slavnou rovnici…

  Nechci Grubera vyloženě shazovat – dost věcí, které káže a učí má hlavu a patu. Co mi ale přijde až absurdně směšné je to jeho přesvědčení o vlastní výjimečnosti. To platilo možná na tom začátku osmdesátých let v rámci ČSSR a možná i RVHP. Jinak systémové inženýrství a management pochopitelně existovaly ještě v době, kdy Gruber ani netahal kačera. A pokud by jeho metody byly opravdu tak unikátní ve světovém měřítku, asi by měl dnes jiné starosti, než pořádat kursy za pár šupů a trávit tolik času litaniemi na to, jak ho zlý svět nechápe. Vždyť i ten Kiyosaki, který káže podstatně větší blbosti, prodává daleko víc knih apod. než Gruber.

  A ještě k výuce jazyků: viděl jsem pár video záznamů jeho kursů, sám jsem si také kursy pár jazyků prošel a učitelů pár poznal na vlastní kůži. Gruber jako lektor mi přijde spíš podprůměrný (o jeho vlastní angličtině raději nemluvit). Možná to má smysl pro ty „věčné začátečníky“, kterými se tolik ohání a u kterých budou mít soft-skills lektora váhu daleko větší. Ale svoje děti nebo rodiče bych k němu do kursu neposlal ani omylem.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017