Soumrak sociálního státu - zpět na článek

Počet komentářů: 94

  1. Můj syn studoval historii. Jako diplomovou práci napsal o historii MČ kde žijeme. Bylo fascinující číst o tom, jak si dělnická čtvrt za 1. republiky sama postavila Sokolovnu. Přispět na ni byla otázka cti. Městská část měla své řemeselníky, obchodníky a fungovala primárně na základě potřeb místních. Nepotřebovali dotace od pražské centrály, neb neexistovaly.

    A maximálně souhlasím s autorem, že dáváme miliardy na hovadiny, které pak bude navíc nutno udržovat (už dnes existuje rozhledna, kde jsou odstraněny schody do prvního patra, protože nejsou finance na její údržbu). A ty asfaltové cyklostezky za 5 až 10 let budou taky potřebovat údržbu. Bude mnohem dražší, než stála údržba polní cesty, která tam kdysi vedla. A měl jsem tu čest vidět několik domovů důchodců, kde jsem pochyboval že žiju v 21. století. 8 starých lidí na jednom pokoji. Prý nejsou peníze na lepší a protože ti staří jsou často postiženi demencí, tak jim to ani tak moc nevadí, že nemají žádné soukromí.

    1. Ono se také podívejte, jaké byly za první republiky daně, to se s dneškem nedá srovnávat, nemluvě o tom, že cca 30% HDP tvoří výdaje státu. Navíc dnes už je taková myšlenka komunitního financování realizovatelná maximálně na venkově, ale i ten dost vymírá, protože se mladí stěhují do velkých měst a navíc to lidé v podstatě už ani nemají z čeho financovat, už tak žijou z ruky do huby.

      Že se vyhazují miliardy za nesmysly souhlasím, ale to je standardní postup nejen ve státě, ale i ve firmách – každé oddělení má svůj rozpočet a pokud ho nevyčerpá, tak dostane příští rok méně a to přece žádný manažer nechce. Logicky to pak vede k situacím, kdy se financují z pohledu financí nesmyslné projekty, ale v tabulkách různých akvizic to naopak vypadá dobře – nepřekročili jsme budget a splnili jsme cíl.

      1. S tim vymirajicim venkovem… asi jak kde. Tady v te Prdeli na Sumave, kde ted jsem, je cca 120 obyvatel. Historie nekde do 13. stoleti jen co je zdokladovano. V 70. letech tu byla i malotridka, ted svazi deti s hor dolu skolni autobusek, pricemz deti ve skole v udoli rok co rok pribyva. Kdyz tady v Prdeli hasici delaji Den deti, tak kazdy rok je tam deti vic a vic. Asi je tady nejaka dobra voda, nebo co. A to je nejblizsi mesto nad 10t lidi cca 20 min autem, do Plzne hodina. Pocet obyvatel tu vicemene stagnuje, sem-tam nekdo odejde za „lepsim“ nekam do mesta a naopak se pristehuje treba nejaky Nemec s tim, ze jde z Nemecka za „lepsim“ sem.

        Jest ale pravdou, ze kdyz jsem jeste bydlel v JC, tak tam byl dost problem sehnat praci. Tady v ZC naopak to az takovy problem neni. A neni to jen diky faktu, ze hodne Nemcu zde ma firmy (to maji v JC Rakusaci taky), ale lidi, alespon tedy tady v okoli jsou tak nejak cinorodejsi. Staci treba porovnat Jindrichuv Hradec a Klatovy. Co do poctu obyvatel srovnatelna mesta. Jenze Klatovy maji cca 2x tolik supermarketu, furu malych obchudku pres kdeco, na ulicich porad nekdo zanika a jiny vznika. V Hradci zkouset treba v sobotu sehnat pytel cementu je totalni utopie. V Klatovech si mohu vybrat. V Hradci porad breci, jak neni prace a jak je to strasny, v Klatovech najdete inzerat na zamestnance na snad kazde ctvrte firme. Kdo muze, neco vyrabi, nebo prodava.

      2. Venkov se stěhuje do měst už od půlky 19. století. Souvisí to s tím, že už není potřeba tolik lidí v zemědělství a jiných pracovních příležitostí na vsi nikdy nebude tolik co ve městě.

    2. Dotace ničí i přímo ty domovy důchodců – způsobují, že se tam prachy neinvestují do toho co potřebují důchodci ale raději do blbostí s vypsaným dotačním titulem.

      Jeden příklad za všechny – znám člověka, který dělá řekněme v ekonomickém odboru jednoho DD (dále ČEO). Vyprávěl mi, jak se pohádal s ředitelem (dále ŘED), protože byl vypsán dotační titul se spoluúčastí 10% na nová lůžka.

      > ČEO: ve skladu se nám válí 5 nových postelí. Na co potřebujeme další?!
      > ŘED: ale je na to dotace! Nevzít ji, to by bylo jako nechat propadnout statisíce!
      > ČEO: jenže na tu dotaci musíme přispět 10%, které nám budou chybět tam kde jsou skutečně potřeba! Dostaneme něco co nepotřebujeme a budou nám chybět peníze tam kde je potřebujeme a k čemu to celý?
      > ŘED: to mám nechat ležet ladem 300,000 Kč?
      > ČEO: ano abychom mohli investovat 30,000 Kč tam kde je skutečně potřebujeme!

      To samé zažil kámoš ajťák na úřadě a stejným způsobem to asi funguje všude.
      Kdekoli jsou dotace, tam se kupují blbosti které nikdo nepotřebuje a pak se někde válí. A naopak se neinvestuje do toho, co je potřeba, protože spoluúčast na dotacích požrala všechny prachy na to.

      Dotace jsou prostě čistokrevné ZLO v úplně všech ohledech.

      1. tohle nesouvisí s dotacema, to je starý dobrý „no nekup to když je to tak levný“.
        viz:

        ŘED: „Tady nám nabízej postele s 90 procent slevou!“
        ČEO: „Ve skladu jich máme 5.“
        ŘED: „Ale tady je 90 procent sleva! Kde jinde koupíš postele tak levně?“
        ČEO: „Jenže aby jsme je koupili, tak za ně musíme dát peníze co jsme si šetřili na nový bažanty.“
        ŘED: „Bažanty počkaj. Až budeme potřebovat nový postele, tak je už tak levně neseženem!“
        ČEO: „Ale bažanty…“
        ŘED: „Bažanty koupíme až budou taky ve slevě. A rovnou do foroty. Za ty prachy se to vyplatí“

      2. Za minuleho totace zase pro zmenu v ramci RVHP a plneni petiletek fura vyrobku mizela kdesi v hlubinach SSSR a nikdo se neptal, co tam s tim delaji, kdyz to kolikrat byly do oci bijici zmetky. To bylo taky hospodareni jako krava.

        1. Jack Ma to nekde spocital, ze cely cinsky „ekonomicky zazrak“, kde Cinani placajici ryzi na hlinenych terasach a bydlici v raqosovych domech s udusanou podlahou preswitchovali na designery a developery iPhonu stal zhruba 3 triliony (americkych) dolaru, zatimco valka v Iraku a Afghanistanu stala USA zhruba take 3 triliony. K tomu jeste par zajimavych programu Pentagonu ala F35 za dalsi trilion a je vymalovano.

          Tak si to porovnejte, kde by USA mohly byt, kdyby tyhle prachy nainvestovaly do infrastruktury, vytvareni pracovnich prilezitosti, vzdelani, vyzkumu, podobne, jako to udelala Cina, misto do valek a mrzaceni a zabijeni.

          Aneb jak je mozne, ze Rusko nebo Cina, s tamni proslavenou neefektivitou hospodareni respektive se startovaci latkou nekde v dobe kamenne, jsou dnes obe v pozici supervelmoci, zatimco USA jsou v prdeli a uz si z nich delaji srandu Severni Korea, Iran , Filipiny a dalsi bananove republiky. Nemluve o tom, ze minimalne pulka lidi EU a dalsich vazalskych statu maji plne zuby americkych rad, priprchlencu z US valek, US ekonomickych krizi a US jadernych zbrani na US vojenskych zakladnach. O US spionech a tajnych sluzbach a Velkem Bratru ani nemluvim. Takova Jizni Korea a Japonsko budiz zarnym prikladem.

          1. Ad poslední odstavec:
            Jednak zaměňujete míru růstu a absolutní míru.
            Nápověda: Jsou tři lidi, A má 100 000, B 50 000 a C 5 000. Po čase má A 98 000, B 75 000 a C 50 000.
            Tedy A zchudl o 2 %, zatímco B zbohatl o 50 % a C o 900 %.

            Ohledně toho, kde bere Rusko a Čína na to být supervelmoci:
            Rusko od svých obyvatel. To, že je Rusko velmoc, je vykoupené chudobou většiny Rusů.
            A Čína díky trhu; minimálně z ekonomického pohledu bych řekl, že v Číně je podstatně menší socialismus než v Evropě.

  2. Levé křídlo i pravé křídlo přeci vyrůstá z téhož ptáka…

  3. No, to máte ještě naivní představy, těch třiadvacet není zas tak málo, spousta paní Lopatových a panů Solvinů bere míň.
    Jinak je pravda, že levice v poslední době sere na chudé spoluobčany a místo toho implementuje opatření, která nikdo nepotřeboval a nechtěl, např. ten zákaz kouření v hospodách (i když s ním bych spíše souhlasil), uzavření supermarketů ve svátcích atd. Asi proto taky ČSSD tak propadla.

  4. Ono by komunitní financování mohlo fungovat i jinde než na venkově. Ale jednak je to o tom, jak jste napsal, že tehdy stát tolik peněz neukradl, ale nejen o tom. Tehdy si asi ti Sokolové vybírali mezi sebou a kromě toho se o tom tak nějak mluvilo mezi chlapy v hospodě, mezi ženskýma někde u draní peří, někdo tomu věnoval svůj volný čas a energii a obešel sousedy a tak. Ale bylo to z pohledu agitátora ve volném čase, dobrovolně a z přesvědčení a z pohledu donátorů opět dobrovolně a z přesvědčení. Dnes se tomu říká kampaň, dělají to profesionálně looseři, kteří nic jiného neumí, myšlenka je nezajímá, přesvědčení nemají, za to si tu kampaň nechají zaplatit… A kdyby se tehdy nevybralo, tak sokolovna nestála, bez ohledu na to, jak byla potřebná. Dnes když se kampaň nevyvede, tak se různě zatlačí aby přišla dotace. Z předtím ukradených peněz… Je to tak nějak na hlavu…

    1. Uz jsem to tady tusim psal – na Malte maji jednotlive vesnice velke oslavy sveho svateho (neco jako nase hody) a vzdy je to spojeno s velkolepymi ohnostroji. Cely rok obchazi parta mistnich po obyvatelich s kasickou a vybiraji chechtaky na tuto akci. A vyberou fakt hodne, protoze kazda z tech prdeli ma ve finale ohnostroj prevysujici rozpoctem prazsky novorocni ohnostroj cca 3x. Pritom Maltanu je jak brnaku a tech prdeli je tam cca padesat. Takze na dobrovolne bazi to jde, kdyz se chce.

      Drobnou vadou na krase pak je, ze Malta je stat, ktery suverenne nejvice cerpa z EU…

      1. Ohňostroj tady bude co nevidět taky…

  5. Já teda nevim, ale pořád mám lehkej dojem, že madame Suchanová, pokud nebydlí opravdu těsně vedle gheta, pokud má barák někde mezi 2+1 až 4+2, což tyhle domky obvykle bývaj, i s nějakou zahradou, tak je něco mezi milionářkou až multimilionářkou.

    Samozřejmě souhlas s tím, že když už by se ty prachy musely někam narvat, tak lepší důchodcům, než úředníkům. Asi. O malinko. Na druhé straně zjednodušovat to na to, že tuhle chudý babky na nic nemaj, přitom si ale samy (mají děti? kde? proč se nějak nepostarají? aha?) vydržují velký baráky na vesnici kde je hovno (a drahý) i když už si nejsou schopný ani na té zahrádce něco vypěstovat a vobstarat pár slepic, což jim leta před tím se starým Suchanovým notně přilepšovalo, má být chyba stádu, že jim nedá víc? Proč? Není to asi tak stejný plýtvání statky, jako dát ty prachy ouřadovi? Ten problém rozhodně není jednoduchej a rozhodně není černobílej.

    Taky se můžeme ptát, když už jsi tuhle skříňku otevřel, zcela seriozně, proč v některých (hodně) oblastech má třeba inženýr řekněme se ženou účetní nebo něčím podobným, dohromady asi tak, že možná zaplatí hypotéku na byt v novostavbě, někdy za 30-40 let, a to za předpokladu, že se to pár let po záruce nezačne rozpadat a že jim nezdechne pračka nebo jedničková vochcáfka (bez metly na plecháčích, a klidně i v nejkým slabým bencínu). Samozřejmě, můžou všechny účetní a inženýři apod. utýct do zahraničí. Hm, kdo tady zůstane? A budou se tam jako náplava mezi čmoudama mít taky o tolik líp? Hele ceny nemovitostí v tom tzv. západním světě letí tak, že když někdo nemá fakt štěstí na nadprůměrnej job a nechce bydlet v pologhettu, je-li bílý pracující heterosexuál, začíná bejt taky v prdelo. Reálně začíná klesat životní úroveň skoro všem.

    Možná je to i proto, že těch starých Suchanových, co šly do důchodu ještě před sametem, v době, kdy byla pořád obrovská porodnost a ženský chodily klidně ve 45, ale mezitím se jim pokrokem medicíny prodloužit život na v průměru á 75 (a fakt hodně jich těch 30 let na práci nešáhlo), je třeba živit tak nějak hodně?

    Nechci se nikoho dotknout, ale ten systém je v piči jako celek. Faktem je, že jestli stádní úředník, nebo důchodce, je to v podstatě to samý, oba žijí (pokud si nepřivydělávají na trhu) 100% z cizích peněz. Od obou se větší část peněz postupně zase dostane zpátky do stádu skrz všemožný zdanění, ale celej ten systém je neefektivní a těch zbývajících pár pracujících chudáků to musí celý dorovnávat. A s těma všema minimálníma mzdama a podobně se začínaj platy srovnávat, protože aby ty firmy někde mimo Prahu a Brno byly schopný vůbec to utáhnout, tak i iženýr nebo třeba svářeč nebo obráběč s praxí tam bere 15-20, což je výsměch. A že má v Praze 25-30? Hm, když novej holobyt stojí čtyři míče, tak je to snad ještě horší. Navíc totiž když se sem stěhují všichni, tak dají x tisíc za parkovací povolenku aniž by stejně zaparkovali. A zkus žít v bytovejch čtvrtích s děckem bez auta. Ostatně už to v praxi je vidět – tudle sem zíral jak tele na vrata že relativně nově částečně rekonstruovanej byt 1+1/1kk na Vinohradech za rohem od metra přijde na zhruba 5k5 měsíčně (bez energií zřejmě). Není to tak dávno co to bylo nejmíň za osmičku. No ale taky co s tím, to je tak pro mladý, svobodný (studenty/čerstvý absolventy) a důchodce, a těch už tolik taky není. Pak už jenom pro sluníčkáře ze ziskovek, fetky, barevnou náplavu a jiný šlapky.

    Snad mě nebude nikdo chytat za slovo s přesnejma číslama, to není pointa.

    1. Souhlas s tímto komentářem. Do důchodu mám daleko, ale snažím se plánovat a žít tak, abych v důchodu přežil s málem. To znamená mít vlastní splacené bydlení v rozumně velké nemovitosti, nebo bytu. Protože žiju na jihu moravy, tak vlastním i sad a kus vinohradu, takže se dokážu půl roku sám zásobovat ovocem a zeleninou, celý rok alkoholem. Nejezdím každou zimu do Alp a každé léto na Jadran, ale hypotéku jsem splatil za 15 let.
      Žil tak můj děda s babkou a z důchodu dokázali ušetřit víc než já z výplaty. Pamatuju, když jsem si s nima povídal, nikdy si nestěžovali na malé důchody. Naopak, pokaždé mi říkali, že vlastně nic moc nepotřebují. Spotřebiče jim stačili, oblečení nekupovali každý rok nové dle módy, na dovolené už se jim jezdit nechtělo. A i za jídlo neutratili moc, protože už jim nechutnalo tolik jako za mlada. Taky měli čas objíždět akce, brali to jako koníček a zpestření.
      Jenže je asi důchodce a důchodce. Pokud člověk nemyslí na stará kolena a užívá života s tím, že stát se postará, není se čemu divit.

    2. Problém je, že madame Suchanová je sociální případ, takže nemá prachy na tom na baráku cokoli řešit systematicky. Důsledek je, že v domě se vždycky vyřeší to co nejvíc hořelo – a tedy bez masivních investic ho lze prodat zhruba tak za cenu srovnatelného nebo menšího bytu. Protože majitel co to koupí se může připravit na podřezání, komplet hydroizolaci, komplet zateplení, novou elektriku atd. Navíc jí to milý stát osladí o další 4 %, k tomu realitka případě 2-5 % (dle lokality případně plus dph), takže na té transakci ztratí 6-10 %.

    3. Jak vidno blbost nám tu ta socanská pakáž zasela a roste sílí. „možná zaplatí hypotéku na byt v novostavbě, někdy za 30-40 let“, to jako když si pořídím hypotéku, tak jsem nějaká chráněná entita hodná ohledu. Pokud si někdo dobrovolně pořídil hypotéku, svobodně a dobrovolně se uvázal žít ve finančním celibátu celej život. Nevidím na tom nic, krom jeho blbosti, divného.
      .
      „mezitím se jim pokrokem medicíny prodloužit život na v průměru á 75“, tak co s nimi, soudím, že jediné východisko je od určitého věku popravovat. V kolika navrhujete?

      A tak by se v behemotí blbosti dalo pokračovat do nekonečna.

      1. Samozřejmě, dobrovolně. Můžou si taky žít někde v pronájmu, užívat si zcela bez potomků a za dvě generace to tady přeberou negři, kteří nic neřeší, všechno si vyřvou nebo ukradnou, a množí se jak králící. Taky možnost.

        Pokud se na to podíváme ne jako kreténi, tak zjistíme, že lidi sice mají faktickou svobodu rozhodování, ale sockomoušký zásahy rozežranýho stádu jim dávají tak úzký mantinely, že reálně nemají na výběr. Pak můžou soudruzi brečet, že je bídná porodnost, když si ceny toho bydlení tady dovolí tak mafiání z Ruska a nějací přičmoudlíci.

        Taky sem dřív žil v zajetí místí bubliny, ale ne, tam venku fakt jsou inženýři či šikovní lidi s praxí co berou almužnu, protože víc jim nikdo v regionu neumí dát. Když musí dát i uklízečce 15, bo socani s Burešem zvedaj meziročně minimální mzdu (a s tím spojený výpalný) o desítky procent, tak na inženýra už zůstane jen 20. Zaměstnavatele totiž stojí tak zhruba dvojnásobek, zbytek požere stád a administrativa s tím spojenáa i když zakázky má, v rámci (mnohdy dotované) konkurence si prostě víc dovolit nemůže.

        1. já mám pocit, že tento názor tady poslední dobou vídám nějak častěji, popravdě jsem jednu dobu tento web už skoro přestal číst, protože jsem nechápal, kde se bere společnost lidí, kde nové auto se kupuje tak často jako boty a pětitisícovka je asi hajzlpapír. A že tak žijí všichni co sem píší/diskutují.

          žeby ti lidé zestárli a nabrali moudorst? začali si všímat světa kolem sebe v souvislostech?

          no každopádně je to dobře, že už tak uvažuje více lidí

        2. A nejhorší je, že Lopatová a Solvina (nebo jak se jmenovali) každé čtyři roky jdou a volí ČSSD, komunisty nebo teď ANO, případně vůbec volit nejdou, takže si tu propast kopou sami.

          Přemýšlím už dva roky, jak těmhle lidem pomoct, ale nic mě nenapadá, protože i kdybychom je nakrásně zaměstnali za víc nebo jim vyměnili barák ve špatném stavu za menší rekonstruovaný byt (což by stejně nechtěli, protože oni o tom takhle nepřemýšlejí – kdyby jo, nebyli by tam, kde jsou), stejně nám budou komplikovat život prostřednictvím jimi volených politických zástupců.

    4. pěkně napsáno, na hranici (těsně nad) chudoby zdaleka nejsou pouze pokladní v hytlermarketu a manipulační dělníci, ale prakticky všichni zaměstnanci, kdo nejsou programátor nebo manažer. Definuji tak, že odpálená pračka = žádná dovolená, bo prostě není z čeho brát, i když žerou sojová prasata a ojebaný laciný chleba. Proč je asi průměrné auto 15 let staré (tedy typicky O 1 , najeto 300-400 tkm) , protože je to země fandů veteránismu? Zrovna účetní je pěkný příklad, každá druhá má dneska ing., ale vilu s bazénem fakt ne.

      A rovněž dobrý postřeh s tím západem, tam to jde do riadne piči tak rychle, že nás brzo doženou, bydlení ve velkých městech nedostupné vlastně skoro pro kohokoliv.

      No a s důchodcema to vidím podobně, rodiny s dětmi jsou na tom podsatně hůř, a nikdo normální na staré kolena ve skutečnosti v prdeli není, oni tihle lidi skučí, žerou suchý starý chleba, a pak dají mladejm 300 litrů na nové auto. Jo že degeronti u nás v dělnické čtvrti, co celý život prochlastali jsou v háji, to je jejich problém.

    5. Kde jsou děti? Odpovím ti(a je to velice jednoduché). Děti nemají co do huby. Většina lidí je tu pod průměrným platem a ten není nic moc. Takže přes tejden dřou jak koně, vychovávají vnoučata, snaží se dát dohromady prachy na letní dovolenou. K tomu by měly o víkendu makat na baráku babči. Inu, proč ne, jenže je tu problém. KOMU ten barák po smrti báby připadne. Pokud vztahy v rodině nejsou zrovna ideální, tak se nikdo zrovna nepřetrhne investovat do baráku, kterej není pořešenej a skončí to tak, že se budu o peníze hádat a prodá se to za odhadní cenu(když se to prodá). U nás není zrovna moderní řešit tydlencty věci za života budoucích zesnulých. On by se možná někdo našel, kdo by do baráku investoval, jenže když je barák důchodců a ti se jej drží zuby nehty… to je pak těžký.

      BTW spousta těch baráků jde pod milion, roky zanedbané údržby z výše popsaných důvodů ten barák dávají jako budoucí nemalou investici. Pokud bába dřepí v baráku za mega+, tak ten barák není nikterak tragický a je na tom ještě docela dobře.

      1. A samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že i důchodci mají nějakou hrdost a pomoc odmítají. Viz pouštění důchodců v MHD ,)

        1. se mi teda ještě nestalo že by mě důchodce poslal do prdele když jsem mu v MHD nabíd místo :) Jedině že další zastávku vystupoval a vstávání by mu dělalo větší problémy než odstát tu minutu-dvě.

      2. můžeš mít v rodině dobrý vztahy, ale stejně může bejt problém. Tohle teď řeší tchánovci. peníze mají a o maminku se starají v podstatě vzorně. Jenže babča bydlí v zapadlý prdeli v pohraničí a co s barákem tam. Bydlet tam nepůjdou protože obě děti a všechny vnoučata už mají vlastní bydlení jinde, o chalupu nikdo z nich nestojí, protože leze do peněz a je s tim práce (a jednu už v rodině stejně maj) a rekonstruovat sedmdesát let nepříliš udržovanej barák ve kterym nechceš bydlet nemá smysl, protože prodejní cena rekonstruovanýho baráku v zapadlý pohraniční prdeli nepokreje náklady na celkovou rekonstrukci. Tak se prostě flikuje to co zrovna hoří, hlídá se střecha a komíny, udělala se koupelna, kuchyň a novej kotel. Nic víc moc nemá cenu dělat.

        1. Jo,a známý maj zase problém, že potenciálně zděditelná nemovitost je sice na dobrym místě, nějaký 10 km od krajskýho města, jenže nemovitost je v takovym stavu, že neexistuje finančně únosný řešení ve kterym by nefiguroval bagr. Takže se to holt flikuje jak se dá. Obyvatelé jsou na to zvyklí, stav baráku je ostatně z valné většiny jejich zásluhou protože majitel a obyvatel je netáhlo.

        2. Pokud je to někde v horách, tak předělávka víc do podoby víkendhaus chaty a buď střelit, nebo pronajímat, a maj na chvíli vystaráno. Todle je zas o tom se podívat, kdo co chce.

          Nebo to střelit nějakýmu Sysopovi co to vezme i s loukou a lesem kolem a udělá si z toho svoje malý panství :)

    6. Taky mi přijde že důchodci s vlastním bydlením (domek někde na venkově) jsou relativně v pohodě. Mám babičku, co taky žije takhle sama a rozhodně si nestěžuje (a v zimě nemrzne), s důchodu i našetří (byť na novou střechu by to asi nebylo). Ono většinou tihle lidé co zažili socialismus jsou zvyklí žít velmi skromně, babička nejezdí nikam na dovolenou, nejí steaky (ale brambory a mléko) apod. na dovolenou by nejela ani omylem i kdyby jí to někdo zaplatil někdo jiný. V podstatě je pořád doma a kouká na TV nebo si čte.
      Energie a jídlo stojí pár tisíc měsíčně a nic jiného ona nepotřebuje, možná jednou za pár let boty nebo bundu a to je tak vše, takže na to těch víc cca 10 tis. nebo kolik má je až až. Věci jako pračka, bojler nebo TV jsou potřeba tak jednou za 10 let nebo i víc a dnes jsou tyhle spotřebiče velmi levné.

      1. Cely je to jen o tom, jestli je babicka stastna. Ne spokojena. Stastna. Pokud je, pak neni co resit.

        Znam lidi, co maji dost vaty na to, aby kazdy rok jeli okolo sveta a taky porad nekde jezdi. Stastni stejne nejsou, nebo nevi, co presne to slovo ma znamenat.

        A nutit nekomu svoje hodnoty… tento americky styl nevidim jako rozumny.

        1. štěstí je stav mysli. S majetkem to má souvislost jen okrajovou. V obou směrech.

    7. Aniz bych chtel nejak polemizovat – treba stara Suchanova uz nezvlada pestovat slepice. Tchan a tchyne maji barak, humno, zahradu, ale uz na to nestaci. Pred peti lety zlikvidovali dve kozy, predloni kraliky a letos zarizli poslednich par slepic, protoze se stezi postaraji o sebe, natozpak o domaci zvirectvo. Jeden cas jsem se o ty slepice staral ja, ale jezdit tam dvakrat denne je krmit, poustet a zavirat bylo proste neunosny – jedno vejce nas prislo asi na tri petky :)

      1. Pestovani slepic je vseobecny problem. A je uplne fuk, jak hluboko je zahrabes. Nerostou a nerostou. Mozna jim delaji zle jarni mraziky…?

      2. Btw, chovat kura ma smysl jedine, pokud sedis doma na zadeli a nebo pokud si to muzes zautomatizovat (vypousteni/zavirani a krmeni + voda). Jenze kdyz jim nedavas zeleny, tak pak to leze do $$$. Ale chapu, ze treba nekdo chce vedet, co ji.

        1. Tak domácí zvířectvo je dneska koníček a ne ekonomická aktivita (a jistota bio) :) Při dnešních cenách masa z velkochovů…

    8. Já bych na ty důchodce, co šli do důchodu před sametem a nebo i klidně do deseti let po něm, nebyl tak zlej. Jak mohli tušit, že se všechno takhle otočí? Měli povinný Ponziho systém a nazdar. Mohli tak maximálně něco nacpat do bydlení nebo na knížku, kde jim to po předání moci požrala inflace nebo Koženej. Co takový člověk mohl dělat a hlavně co má dělat teď, když měl tu smůlu, že se dožil přes osmdesát a není schopnej si už ani pomoct částečným samozásobitelstvím?
      Ostatně my mladší na tom nejsme o moc lépe, do Ponziho schématu jako zaměstnanec tu skoro trojku stejně pošlu (plus asi deset zaměstnavatel), akorát teda vím, že z toho budu mit ho… Jediná výhoda tedy je, že na beton vím, že se budu se muset zařídit sám.

  6. „Snad mě nebude nikdo chytat za slovo s přesnejma číslama, to není pointa.“
    Já jsem tedy celou D-fensovu pí. Suchanovou pochopil jako symbolický příklad…

    1. Vono je takovejch ale hodně. Samozřejmě pokud už všechno prodá a stejně neutáhne malej domeček nebo byteček, je asi něco špatně. Ale je i spousta takových, co táhnou docela velkej barák samy (nebo i sami) a žehraj jak na to nemaj…

  7. „aby její děti něco vystudovaly a našly si lépe placenou práci“
    S tímhle nesouhlasím. Pravda, průměrný bankéř se má sice lépe než průměrný elektrikář, truhlář, zedník – ale když jsi dobrý řemeslník, jsi na tom rozhodně lépe než bankéř. Máš totiž práci na týdny dopředu, a bankéřů je jak nasr… Jen to teda není práce za stolkem, a máš s tím nějaké výdaje – ale vyděláš si určitě víc. Jen to chce nebýt ten, co na řemeslo šel proto, protože byl „příliš blbý na cokoli jiného“.

    1. Kdyz vynecham zname haluze typu „jak se z truhlare stala filmova hvezda“, tak ale napriklad soused ma syna, kterej dela elektrikare v Praglu. Po-Ct je v hokne, bere pekny penize beze stresu, do toho si neco privydela smelenim s kabelama, ktery ofiko jdou nekam k recyklaci, ale neofiko mu nemala cast konci za nehtem a s kolegy je odizolovavaji a prodavaji jako cistou med (samozrejme si na to koupili masinu). Takze celkove prijmy velmi pekne, Pa-Ne je doma a vali si sunky. Naprosto cista hlava.

      Moje zena delala mnoho let v bankovnim vrcholovem managementu a brala stejne chechtaky jako on, ale z hokny prichazela vecer v sest plus v patek vecer (pokud nebyla rovnou „vyjezdni porada“ si sla nekam vylejt hlavu, protoze qartalni plany se musely plnit a zamestnanci chteli premie. Samozrejme taky brala bokem cerny provize od firem, kterym pomahala s developerskymi projekty, nebo obcas prikryla nejakou hyposku, ktera by se „nevesla“ a podobne, jako se to dela.

      Takze?

      Nedelal bych si iluze.

      1. Jo, šikovnej, schopnej a hlavně pracovitej člověk se má dobře v každym oboru. Některý obory maj sice ten strop podstatně vejš než jiný, ale špičky se nemaj špatně asi nikde. Chce to holt neflákat se a nečekat že ti někdo něco dá zadarmo.

        1. Skutečně jsou místa, kde to žádná sláva není, protože je tam hovno všude. A dojíždět jinam má v sobě zas právě to dojíždění a tak, no.

  8. Tvl to bylo co? :-D Že jsi tupan co si nevidí na špičku nosu (holka u pokladny v supermarketu bere 23 hrubého a nálitek na plastovém výlisku nebude když se opraví forma do vstřikovacího lisu o tom jasně vypovídá) to vím dávno, ale že si připravuješ hejterské elaboráty pro každou stranu extra a po volbách vytáhneš ze šuplíku ten správný, to by mě ani ve snu nenapadlo :-D Tak si tady ctěné auditorim počkejte až zde bude podobný blábol narajbovaný na hnutí Referendum o Evropské Unii, to bude panečku počteníčko. Pokud bych mohl soudit podle dnešního „díla“, tak se dozvíte že v případě úspěchu těchto klaunů, byste se měli furt stejně nahovno, pane Solvino a paní Lopatová, akorát už by vám nikdo nesliboval že to někdy bude lepší, ale zato byste měli jistotu, že i o to hovno co máte ještě přijdete, protože tohle by vám odchod z EU spolehlivě zajistil, minimálně tedy v dalších nejméně dvou volebních obdobích, ale spíše ve třech … což už vám ale (asi ze skromnosti) zapoměli ti mudrlanti tak nějak říct :-D

    1. Vcera v tom vichru sousedovy ovce protrhly elektrickej ohradnik a taxme je honili po louce. Je az neuveritelny, jak se chovaji. Vzdy spolu. A jak se nejaka odtrhne, hned zacne becet a ostatni pak taky, dokud zase nejsou spolu. A je uplne fuk, jestli cele stado jde rovnou k mezi, za kterou je silnice prvni tridy. Dulezite je, hlavne nevybocovat. Kdyz jedna zustane sama, tak je to pro ni urcite horsi, nez kdyz se necha spolu s ostatnimi rozsmelcovat na silnici.

      Hodne poucne zvire.

      1. Obávám se, že tomuhle blbovi je zbytečné cokoliv psát. Už jen to, chodit někam, kde vždy vypotím nenávistný příspěvek a tím se nějakým způsobem ukojím, je zřejmě svým způsobem určitá forma masochismu.

        1. Kokot je to.

      2. Uvedený scénář chování byl velmi dlouho výhodný ve styku s predátorem.
        Osamocený kus – stoprocentní kořist.
        Kus ve stádě – x procentní kořist, kdy x<100.*)
        I střet s povozem na silnici I.třídy scénáři vyhovuje – dva první trefené kusy vyřadí z provozu dvě první vozidla a zbytek stáda přeběhne (zažil jsem se srnkami). Na dálnici by byla úspěšnost nižší, ale stádo by zase prošlo.

        (Ano, ve styku s predátorem na jedné a ohradníkem na dalších třech stanách je to strategie nevýhodná, ale ovce jako druh již nebudou mít dost času na to, aby našly strategii jinou, vhodnější.)
        _______________
        *) Odtud plyne i strategie predátora – oddělit jeden kus od stáda a strhnout. Ano, jeden kus se při dostatku času dá od stáda oddělit několikát v průběhu lovu.

  9. Celé jsem to nečetl, ale ten ford Mustang pro Hasiče jsem taky nepochopil.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017