Soumrak intelektuálů v Čechách - zpět na článek

komentářů 56

 1. Ty tituly jsou potreba. Napriklad osloveni „pane magistre“ indikuje, ze se bavime s lekarnikem. Moje sousedka z byvaleho bydliste je zdravotni sestra. Blba jak dubovej stul. I prislo narizeni, ze k vykonu sve prace potrebuje titul DiS.Do skoly nechodila,protoze stejne nechapala,o cem to tam melou.Kdyz si ke zkouskam mela pripravit nemecky text z oboru,tak napsala cesky brutalni slataninu ve velmi slozitych souvetich,takze kdyz jsem ji to prekladal,tak jsem si k ruce musel vzit hodne starou nemeckou gramatiku,coz opravdu bezne nedelam. Jeji manzel, dochtor znamy na krajske urovni, zasedajici ve zkusebni komisi, nastesti situaci zachranil a, kupodivu, sousedka titul ma.

  Nevim presne, na co to melo vliv, protoze tu svoji praci dela porad stejne. A urcite to bylo potreba a rozhodne to rozsirilo jeji obzory, protoze do te doby si myslela, ze vsechno jde ojebat a kdyztak manzel zaridi. Ted uz si je jista.

  1. Podívej, pokud strana rozhodla, že potřebuje k utírání lidských prdelí titul, zvolila tu nejjednodušší cestu.
   Já jí to nikterak nezazlívám.

   Problém není v ní, ale v tom idiotském systému, který jí k tomu dotlačil. Ona sama by dál mlsala chlumák i bez titulu, spokojená a blbá.

   1. Vsak prave, ja se smeju, jak je ten system uplne nahovno. Nedelam si iluse, ze jini se k tem titulum nedopracovavaji podobne. Dneska uz ma titul i generalni senior manazerka oddeleni udrzby podlahovych krytin.

   2. zapomínáš že ziskem titulu se posunula v tabulkové mzdě výš.

    1. Neposunula, pokud je furt na té samé pracovní pozici. Místa v tabulkách se určují podle katalogu prací a uváděné vzdělání u konkrétní platové třídy znamená minimální požadované vzdělání. Pokud má pracovník vzdělání vyšší, nic to pro něj neznamená, pokud má vzdělání nižší, je penalizován srážkami na platových stupních. Rozhodně to není tak, že když si zaměstnanec udělá balakáře, tak že automaticky poskočí se sedmičky na devítku.

     1. Poprvý a doufám naposled, co sem tydle tabulky viděl, tam nějakej malej příplatek za vyšší „vzdělání“ byl. Ale třeba sem se jen blbě díval.

      1. Neni. Možná kdysi byl. Je tam akorát penále za nižší. Což neznamená že to někde nemůže bejt jako bonus, ale automatický to neni. tady je to všechno hezky popsaný:
       https://kupnisila.cz/platove-tridy-tabulky/
       https://kupnisila.cz/platovy-stupen/
       Mimochdoem, jak tak koukám, tak tabulkový tarify teda žádná velká sláva nejsou.

   3. Jestliže je vaše představa, že práce zdravotní sestry spočívá v utírání lidských prdelí, docela bych vám přál, abyste jednou potřeboval nějaký operační zásah. Moc rád bych viděl, jak by si ti doktoři na sále poradili bez sester. Nebo si snad představujete, že jejich práce na té chirurgii spočívala v utírání prdelí? Moje paní pracovala 40 let jako zdravotní sestra. V té době byla ještě „zdravka“ čtyřletá a končila maturitou. 20 let dělala na chirurgii, dvanáctky na ARO a JIPCE, poté se přeškolila na dětskou sestru a makala na středisku. Ale i tam to znamenalo 4x v měsíci „pohotovost“ ve všední den a 2x v měsíci o víkendu. Pohotovost ve všední den znamenalo, že v 07:00 přišla do své práce, v 15:30 odešla na pohotovost, kde byla do rána a v 07:00 opět do své práce. 32 hodin v kuse. Je faktem, že na pohotovosti mohla v noci odpočívat, ale v tzv. chřipkovém období, nespala ani hodinu v celku. Pohotovost o víkenu – v sobotu od 07:00 do neděle 07:00. Takže, když někdo napíše, že oráce sester spočívá v utírání prdelí, je vidět, že o tom ví hovno.

    1. Ahoj,

     myslím, že jde spíš o to, že nepotřebuje titul pro takovou práci. Ano, zdravotní sestra je nezáviděnihodná práce, upřímně ale stačí uvedená „zdravka“.

     Obecně mi přijde, že celá mašinerie s posunem odchodu do důchodu je způsobena pouze nadbytkem vysokých škol. Pokud by 50% studentů šlo do práce v 18ti místo 26ti, nebylo by třeba odchod posouvat.

    2. Pokrok nezastavíte a dnes zdravotní sestra s vystudovanou zdravkou ale bez DiS nebo Bc nic jiného než utírat zadky nesmí.

 2. Intelektuál je osoba, která má VŠ titul obvykle humanitního směru a vyjadřuje se k veřejným otázkám, i když jim obvykle vůbec nerozumí. Jeho posluchači jsou obvykle blbečkové, kteří nedisponují dostatečným intelektem tak aby to rozpoznali a mylně se domnívají že když je osoba „študovaná“, tak tomu musí rozumět z principu.

  V historii můžeme pozorovat celé roje intelektálů, například ve 30. letech minulého století ohledně mírumilovnosti nacistů, dále posledních asi 40 let ohledně mírumilovnosti islámistů, dále posledních 10 let ohledně toho že to EU myslí s ČR dobře.

  1. Nezapominat na intelektualskou oblibu stalinova CCCP.
   Tam dokonce odjizdely cele intosske delegace, treba G. B. Shaw, aby zjistili ze gulagy jsou jenom vymysly a lzi.

  2. Vaše charakteristika intelektuála se plně ztotožňuje s mojí charakteristikou „intelektuála“ a naprosto rozchází s mou představou o člověku moudrém a vzdělaném, kterému někteří říkají intelektuál. Osobně jsem si utvořil jistý způsob jak tyto dvě skupiny od sebe rozlišit, pokud možno snadno. Tak například: představí-li se někdo „jmenuji se ing, (mgr)…“ je to obvykle neklamná známka řadící dotyčného do skupiny prvé. U příslušníků druhé skupiny se o nějakém jejich titulu dozvíte obvykle až dodatečně (nevyplývá-li jeho vlastnictví z profese – MuDr).

 3. V ČR žije jenom jeden jediný intelektuál, a to je JUDr.PhDr.Mgr. et Mgr.Henryk Lahola!!!

 4. Klasika. Z měšťanky ho vyhodili, na řemeslo se nehodí, tak aby aspoň tu maduridu aby udělal (z přírodovědy ho vyhodili, na techniku se nehodí, tak aspoň magistra z kuturní antropologie nebo gender studies aby udělal).
  Většina holek co vystudovaly nějaký humanitní obor se stejně nakonec věnuje činnosti v oboru „manželka prachatého podnikatele“.
  U chlapů na humanitních školách je to o něco lepší, ale ne moc. Ikdyž s postupující homosexualizací společnosti mají čím dál větší šanci udělat podobnou kariéru jako jejich bývalé spolužačky.

  Chlapi na humanitních školách jsou většinou typy kteří nemají žádný koníček ani zájem, manuálně naprosto leví, dát jim do ruky kladivo je pro jejich okolí stejně nebezpečné jako dát opici kalašnikov. Zároveň trpí vrozeným odporem k práci. Tak buď se můžou věnovat výše uvedené opravdové prostituci, nebo prostituci intelektuální, jako novináři v německých denícíh kde musí vychvalovat EU a neexistující demokracii, případně kasínový neoliberální kapitalizmus, aby uspokojili své chlebodárce (viz případ A.B.Bartoše, kterého vyhodili když napsal umírněně kritický článek o EU). A nebo se prostituovat v neziskovce u strýčka Sorose, kde je víc peněz, ale taky intenzivnější morální prostituce hraničící s vlastizradou.

  Samozřejmě že existují i fakt dobří absolventi fildy (nikoliv fakulty sociálních studií, tam jde odpad), kteří skutečně něco umí viz:
  http://www.prigl.cz
  ale těch je jak šafránu. A většinou pracují v reklamkách za dost mizerné peníze. Zkuste dnes prorazit s novým výrobkem bez miliard nalitých do kvalitní reklamy, nebo ještě lépe do magického kultu hraničící se sektářstvím ve stylu Apple. Nemáte šanci. Takže není pravda, že by filda jako taková byla k ničemu a všichni absolventi netáhla a hlupáci.

  1. Jojo, třeba humanitní právníci nebo lékaři, to jsou loseři co holku nesbalej a po promoci jsou rovnou do meka.

   1. Ono to deleni na humanitni a technicke je picovina, daleko lepsi je STEM a zbytek, pripadne humanitni, prirodovedne(jak napsal predrecnik) a technicke. Protoze jinak by muselo jak pravo tak medicina skoncit v technice. Protoze zrovna pravo a medicina nejsou klasicke humanitni. Pravo ma slusny zaklad v logice a medicina je uz mimo diskusi obecne(napr. anatomie a chemie). Ostatne logika je zakladem veskerych technickych oboru, protoze bez logiky nemas formalni zapis, ze :)

    Nicmene treba historie je klasicka humanitni veda, stejne tak jazyky, pripadne i umeni. A tohle se da studovat a ma to sve opodstatneni a vetsina techto lidi si nakonec praci najde i mimo MCD. A to jsem vybral celkem uzitecne obory.

    1. ono je to složitější i na druhé straně. jsou technici a technici. každej bambula, co prodává vypínače nebo kreslí dráty do rodinných domků, se hnedle presentuje jako reinkarnace edisona (ostatní obory podobně). většina „techniků“ je přes veškeré akademické tituly jen o trošku vice formálně vzdělanými řemeslníky, kteří holt místo s kleštěmi provádějí rutinu s tužkou, myší a telefonem (já se tedy za takového považuji). samo technické vzdělání je bez nějakého (bazálního) humanitního backgroundu poměrně bezcenné, a čistý technik je podobně nepoužitelný jako čistý human – a těm aspoň jejich (zpravidla) otevřenější mysl umožňuje tu práci v hamburgárně, kterou interovertní autista prostě nedá.

    2. jestli chceš hodit práva mezi technický obory, tak to bys tam musel přihodit i ty jazyky, který jsou stejně tak náročný na logiku a koneckonců, pokud se chceš naučit jazyk, musíš pochopit principy jeho fungování, který jsou pevně daný. Jazykověda je opravdu věda, ne třeba jako filosofie.

     1. klasická latina a němčina jsou logické snad, ale ta všudypřítomná směska latiny, keltštiny a normandštiny? to obrázkové písmo?

      jinak samozřejmě pravidelně diskuse nad ránem s mými humanitněji vzdělanými kamarády o nějakém světoborném tématu končívají pravidelně nepochopením, oni vrtí hlavou na mým binárním myšlením a mé argumenty odmršťují jako „pouhé a banální technikálie“, a já je nedovedu přimět k respektování trojčlenky a zákonů zachování.

      1. tak angličtina snad neni jedinej současnej jazyk co se na školách vyučuje. Navíc ona ani ta angličtina není od určité úrovně zas tak jednoduchá.

      2. Obvykle je ideální jakýsi kompromis, tedy zkuste připustit, že binární myšlení je občas zbytečně svazující a naopak vzletného humanistu je třeba upozornit na to, že ten kdo létá, nakonec vždycky přistane… :-))

       1. Childeater: Není tomu tak, ten kdo vyletí nad 36 000 km nad povrchem Země, tak už nemusí přistát nikdy :-D

     2. Práva sice mají něco společného s logikou (jakkoliv např. Urza, ocs, a má žena nebudou tak zcela souhlasit), ale technickou vědou určitě nejsou (dejte mi do ruky nástroj nebo programovací jazyk a pochopít proč nemohou být). Jsou humanitní, prostě to je humány vytvořený systém.

      1. „Práva“ nejsou žádnou z věd, ani společenskou, ani humanitní; uvažovat by se dalo akorát o tom, co je teorie práva (to je jedna z věd) nebo historie práva; ty by patřily – předpokládám – mezi vědy humanitní. Samozřejmě platné právo má vycházet z logiky a v ideálním případě je logické a v argumentaci a výkladu práva hrají roli i třeba logické spojky a jejich přesný význam; z toho pohledu jsou konkrétní ustanovení velmi technickou a přesnou záležitostí. Samozřejmě bordel, který v zemích jako je ta naše v právním řádu vládne, je úplně o něčem jiném; čím hloupější stát, tím více předpisů a jejich novelizací a výjimek. Takže správné platné právo by mělo být vysoce technickou záležitostí, byť samozřejmě vzniklou aplikací duchovních procesů.

     3. Tak ja to tam cpat nechtel, ale pokud budeme trvat na binarnim deleni, tak tam pravo nacpat budu muset, viz vyse jini.

      Cim nizsi rozlisovaci schopnost uzijeme, tim vice tu budeme mit nevinnejch obeti. Ac souhlasim, ze je hromada oboru, ktera produkuji picoviny a ze vic je to videt u humanitnich oboru, tak timto jednoduchym delenim to akorat ztraci.

      Ostatne treba spolubydla z koleje studoval technicky obor a vsude, absolutne vsude, mu rekli, ze je sice hezky, co studoval, ale ze v realite tahle pozice vyzaduje praxi a ze ten obor je fakticky k hovnu. Na nazev uz si nevzpomenu :)

      1. v realite tahle pozice vyzaduje praxi a ze ten obor je fakticky k hovnu. Na nazev uz si nevzpomenu :)
       To bylo cca před 8 lety. Teď hledají uchazeče, který to bude schopen dělat za mzu nižší než má německá uklízečka.

    3. deacon: Obory se dneska dělí na společenskovědní, přírodovědecké, technické, zemědělské, umění, obrana.

 5. Humanitní ichtylové jsou vůbec dost podceňovaní. Třeba tohle video je naprostý majstrštyk kulturního marxizmu jak ze skript Fakulty sociálních studií nebo z neveřejného manuálu sSorosovy neziskovky. Takhle překroutit realitu, ignorovat fakta a logiku, to by žádný technicky vzdělaný inženýr nezvládl. To by ho dřív odvezli do blázince.
  Je to reklama na etnickou čistku v novozélandské policii tak sluníčkově a pozitivně pojatá, že to zbaští každý frikulín a Goebbels se studem za svůj amatérizmus v hrobě propadl ještě o pár metrů hlouběji.
  https://video.aktualne.cz/ze-sveta/novozelandska-policie-hleda-nove-rekruty-podivejte-se-vtipne/r~40a72dbada7611e7b6830cc47ab5f122/

  Místy naznačují že mají zájem jen o snědé, šikmooké, nekřesťany, nejlépe ženy, které nejlépe ochrání menšiny všeho druhu před zvrhlými bílými heterosexuály. V 1:30 natvrdo říkají že takové u policie nechtějí. Fakt silné kafe.
  Schválně si spočítejte, jaký je v reklamě poměr evropsky vypadajícíh vůči migrantům.

 6. S tezí, že si to „oni sami neplatí“ už nelze souhlasit, protože je různých otitulovaných tolik, že si to stejně nakonec platí sami – jen o tom nemají páru :-)

  Ještě bych si dovolil upozornit na jeden pozitivní přínos téhle inflace titulů. Už ani hodně rigidní zahraniční firma s kariérním řádem tuhým jak řemen na obtahování břitvy si nedovolí přijmout někoho jen na základě toho, že má titul, ale pěkně si ho otestuje/prověří. A když ne, tak budiž ji konkursní soud lehký :-)

  1. …co mam zkusenost, tak zahranicni firmy na zkusenosti stavi vyberka uz dlouho. Jen co moje zena absolvovala v bankovnictvi. Jasne, mate zahranicni skoly, hm, umite x jazyku, hm, a kdepaxte delala? Aha? Tak my si tam brnkneme panu rediteli, muzeme? Moment… a to byl rok bratru 98 plus minus. Bavim se o fleku za (tehdy) 50t+. Ergo mi to prijde byt zcela normalni a samozrejme.

   Co mne naopak irituje, je LinkedIn, skoro denne mne otravuji nejake dotazy ruznych lidi, se kterymi jsem byl nebo jsem v obchodnim styku a kteri proste maji potrebu si svuj CV opentlovat databazi na tomto serveru. Osobne nevim, k cemu je to dobre a jestli na to nekdo bere ohled, ale dost mne to sere a hazim rovnou do spamu.

   1. Moment… a to byl rok bratru 98 plus minus. Bavim se o fleku za (tehdy) 50t+. Ergo mi to prijde byt zcela normalni a samozrejme.

    Je otazkou, zda tohle lze uz v nasi spolecnosti aplikovat. Okolo sebe jenom vidim nasrani veleni, kdyz nekdo odejde.

    1. Dělá se to stále zcela běžně, pokud od nás odejde člověk, který měl statut „director“ a nastupuje na obdobnou pozici, často nám z firmy zavolají a přeptají se na názor, zvláště pak proč ten člověk odešel – je to drahá sranda, najmout takového člověka stojí statisíce už jen na headhunterovi.
     Chováme se korektně, rozhodně nepoškozujeme ty, kteří se s námi rozloučili…

     1. Tohle je naprosto běžná a správná praxe. Bývá to i na pozicích za menší platy, např. v malých firmách, rodinných firmách atd. Tam ani nejde o plat, ale jeden debil/svině může menší firmu dost slušně pohřbít.

     2. A kde to děláš? Já tedy mám s „directory“ poměrně negativní zkušenosti a praxe, o které píšeš také moc nepozoruji.

      1. …automotive.

     3. je to drahá sranda, najmout takového člověka stojí statisíce už jen na headhunterovi.
      Pak si lze položit otázku, když investuje firma řádově takové částky, proč si nezaplatí assessment centrum a spolehá se na tak nejistý zdroj.

     4. Ono je vůbec dobré se u pohovoru zeptat, co nám řeknou v předchozím zaměstnání a na koho se obrátit. Kolikrát stačí jen sledovat reakce žadatele.

      1. Pamatuji si cca 2009, 2010 bylo hodně moderní od personalistů požadovat buď přidání do přátel na facebooku nebo rovnou předání přístupových údajů k svému účtu.

  2. Inflace titulů nemá žádný přínos jen negativa. V každé svéprávné firmě kandidáty testují a testovali i předtím. Já to provedl přesně tak, že CV absolventů těchto soukromých škol bez zajímavé praxe šly přímo do koše. A právě ta inflace vede k tomu, že i sekretářka má titul, což následně vede k tomu, že se pak už ani asistentky nehledají bez titulu, což je blbost.

   1. A právě ta inflace vede k tomu, že i sekretářka má titul, což následně vede k tomu, že se pak už ani asistentky nehledají bez titulu, což je blbost.

    Otázka je, jestli jsou také ochotní za to vzdělání zaplatit nebo budou za blbečky, kteří vykládají, že „nejsou lidi“.

 7. No to je pamflet, jako by to sám Milouš Jakeš psal. Všechny umělce, spisovatele, historiky a vědce vzít pořádně lopatou po palici a poslat do mišelinky tahat pneumatiky, že?

  1. Špatně přečteno, špatně pochopeno. Vědec -chemik, fyzik, prostě někdo, kdo vymýšlí něco, „co by svítilo a hřálo“, je vzácný a je třeba jej hýčkat. K čemu je mi prosím pět tisíc sociologů? A o umění v článku není ani slovo.

   1. hele, lidi co doopravdy neco vymysli je jen mizivy procento a to i mezi absolventy technickych oboru. Vetsina z nich je v tomhle smeru stejne k hovnu jako ti sociologove. Kterych je mimochodem i mezi absolventy humanitnich oboru minimum. Prevazuji doktori, pravnici a ekonomove.

    1. shane: Není to tak, přestože většina absolventů technických oborů zrovna nic nevymýšlí, tak alespoň aplikuje již vymyšlené v praxi, například seká auta na pásu a to je užitečné. Najít stejně užitečný ekvivalent v oboru gender studies je nemožné.

     1. na gender studies sere pes. To je naprosto marginalni cast humanitnich oboru.

 8. Všimněte si, kolik zbytečných soukromých škol po republice existuje, a především, co se na nich studuje za pavědy.
  No já se poseru. Tohle číst na Dfensovi. Já myslel, že prohnilé státní školství vyřeší to soukromé a obecně všechno státní je fuj…EET, pří vstupu do EU nás měly položit přisnější hygienické předpisy…

  1. Marty… Tak některé ty soukromé školy stále dostávají státní dotace, takže stále není problém zřizovat studium neomarxistických pavěd.

  2. To se můžeš posrat až školství bude tržní.

  3. Viz můj článek o inkluzi, prosím. Stále ještě spousta soukromých škol tyje ze skutečnosti, že každej druhej debil chce mít vejšku, i když na ní nemá – tedy intelektuálně, protože z matiky má čtyřku, z fyziky čtyři mínus a z chemie zná jen H2O. Tak mu nezbývá než se zapsat na „humanitní obor“, kterej je týhle společnosti i danému „studentovi“ k hovnu, protože stejně po „dostudování“ nesežene nic jinýho než flek v neziskovce. Rukama totiž dělat nebude.

   1. Nahodou… takova neziskovka je super odrazovy mustek do politiky. Tam jsem nikdy nikoho nevidel delat rukama a pritom, pokud je alespon standardni svine, je zajisteny do konce zivota a to vcetne deticek, kterym pripadne proslapne stejnou cestu.

    1. Asi myslel ziskovka?

 9. Jen tam mimochodem – hledal jsem info o trech kandidatech na presidenta (Hynek, Topolanek, Zeman) a na Drahose jsem se uz nekolik mesicu ani nepodival, ono nebylo treba. No a co nevidim na D-Fens jako reklamni banner? „Jiri Drahos 2018 Na hrad s cistym stitem – Zjistit vice“

  Je to soucast zabavy, nebo co?

  1. Reklamy tam skáčou všelijak, myslím, že tam byla i nějaká na kola :) Já jsem si zkoušel tu volební kalkulačku, 70% u Hynka a Topolánka, ale Hynek je na prvním místě, jasné spiknutí :)

   1. Kola jsou normalni, kolo je dopravni prostredek, stejne, jako BMW, ackoli to tak muze vypadat, pro pouziti neni nutnou podminkou byt zmrd.

    Volebni kalkulacka mi jako nejvyssi shodu dala Hynka, Nejmensi Fishera a Drahose. Inu, Hynkovi dam hlas v prvnim kole, v druhem budu muset dat hlas Zemanovi… fuj, ja to skutecne napsal. To vypada hrozne. Dela se mi zle.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017