Sociální demokrat zase bloguje

Featured Image

Sociální demokrat Onderka nepřijal soudružskou kritiku a pocítil potřebu se omluvit či vysvětlit své postoje ohledně šrotovného. A vrhl se na to jako Stuka na ruský zákop.

Tentokrát ponechám stranou Onderkovo zastrašování lidí, že umřou. To je stav politiky této země. Místo osobností schopných nabídnout reálný program se do čela společnosti dostávají zoufalci, kteří získávají popularitu apelováním na iracionální obavy bojácných lidí. Ti jsou zase natolik paralyzováni vlastním strachem, že jsou ochotni věnovat svoji podporu, loajalitu a svůj voličský hlas člověku, který neumí nic jiného než je strašit neexistujícími pohromami. Samozřejmě je to smutné a samozřejmě toho není škoda, protože zbabělý člověk je pro společnost již dávno mrtvý, žije jen sám pro sebe, svůj strach a falešné spasitele. Výsledkem této symbiózy je kromě vzniku pohrom skutečných také ignorantství, přizdisráčství a sobeckost. Ve výsledku jsou lidé, kteří bez výčitek svědomí odmítnou pomoc druhým v nouzi nebo v supermarketech překračují mrtvolu. Nejsou to mí kamarádi a k čertu s nimi.

Stejně tak ponechám stranou Onderkovo blábolení o dopravních předpisech. Myslím, že kdo hodlá řešit nehodovost na silnicích tím, že méně pevná auta nahradí více pevnými auty, nemá o bezpečnosti v dopravě vůbec co mluvit. Připomíná mi to příběh jednoho muzikanta, který měl zlozvyk odkládat nástroj na židli. Poté co si housle dvakrát rozsedl, seznal, že je třeba začít něco dělat jinak. No jo, co třeba vyplnit housle betonem? V té souvislosti by mě zajímalo, jak hodlá toto embryo dopravního experta zajistit „…silnice, na kterých se bude cítit bezpečně i mladá maminka s čerstvým řidičákem nebo důchodce vyjíždějící jen o svátcích. Jako je tomu ostatně všude v civilizované Evropě.“ Najme jim řidiče? Citované skupiny jsou totiž největším nebezpečím samy sobě, a to v celé civilizované Evropě.

Jen tak pro zajímavost. V ČR zahyne ročně asi 1000 lidí při dopravních nehodách. To je asi 10 na 100.000 obyvatel. V Belgii je to 10,2; v Německu 6,2 a to bez paušálního omezení rychlostni na dálnici a bez denního svícení; ve Francii 7,8; v Řecku 15,0; a v Irsku i se všemi jeho radary a kamerami 9,4. Problém bude asi v tom, že v západní Evropě nemají instituce jako Centrum dopravního výzkumu, které by podporovaly alkoholismus při řízení a prosazovaly různé specificky české cesty namísto těch již vyzkoušených. Do této kategorie patří domršený bodový systém, který snižuje respekt řidičů k právu. Ale to je jiné téma.

Ovšem dál… to je hukot.

Zcela zásadní vize srovnatelná snad jen s některými Obamovými výroky je skryta v této větě: „Náš západní soused má totiž nejlepší a nejhustší síť dálnic na světě a co je možné s Mercedesem S Klasse, není možné se Škodou Favorit.“ Zde se prominentní sociální demokrat nachází pod vlivem seriálu s majorem Zemanem, kde měl každý Němec Mercedes, kalhoty s padacím mostem a klobouk se štětkou. Buď je sám tak hloupý, nebo v Německu nikdy nebyl, anebo aspoň doufá, že tam nikdy nebyla většina jeho voličů. Běžný občan, tedy ten prototyp, kterého se zde v ČR Onderkova partaj neustále dovolává, může i v SRN na S-Klasse zapomenout, protože na ten vůz nemá. Proto není S-Klasse rozhodně v SRN tak rozšířená jako v ČR Škoda Favorit a naopak, ne všichni Češi jezdí favority. Nevšiml jsem si, že by měl někdo v úmyslu řidiče favoritů nutit řítit se po dálnici stošedesátkou, protože tato navrhovaná rychlost je rychlostí maximální a lze jet i rychlostí nižší, přesně podle možností řidiče a jeho vozu.

Možná, možná jednou, až se v Německu zase chopí moci sociální demokracie, pak budou poukázky na S-Klasse pršet z nebe v rámci programu „golfovné“, do té doby si S-Klasse budou moci dovolit jen nemnozí bohatší Němci a zkorumpovaní lokální politici.

Dále se provádí pokročilá analýza na téma konstrukce automobilů. Bývalý mechanik z Adastu a pracovník, pardon zaměstnanec Českých drah má k tomu jistě mnohé co říci. Deset let po vyrobení auta se to má takhle: „Pak dosáhne opotřebení materiálu, koroze atd. takového stupně, že se výrazně snižuje bezpečnost cestujících.“ Doktor Hruška by to neřekl lépe. Stupeň opotřebení materiálu? Copak to je? Dál se dozvíme, že Fabie předčí Focus v emisích toxických látek. Odkdy auta vypouštějí toxické látky?

Aby toho nebylo dost, pustí se Onderka do rozboru pasivní bezpečnosti automobilů. Prý něco jako že deset let starý automobil ve srovnání s novým po bezpečnostní stránce neobstojí. Vzhledem k tomu, že myslitelův etalon Fabia II stojí na deset let staré platformě bez vysokopevnostních dílů, lze úspěšně pochybovat o tom, že by se deformační chování obou veteránů nějak diametrálně lišilo. Liší se snad jen to, že zatímco Ford od té doby Focus třikrát modernizoval, Škoda tak učinila jednou a ještě navíc špatně. Fabia II a její bratříček Roomster  předvedly při crashtestech EuroNCAP kousky, které hlava nebere – například otevření dveří nebo nevystřelení airbagu. V rámci objektivity ještě nutno dodat, že za šrotovné si hrdý motorista může zakoupit nejen fobii, ale i takové moderní vozy jako je Chevrolet Aveo, který se při nárazu rozpadl. Myslím, že právě takový vůz by byl pro sociálnědemokratického voliče ideální, možná by se mu tou ranou rozbřesklo.

Ovšem nejvíc se mi líbila tato věta: „Šrotovné totiž znamená klasický win – win systém, na kterém vydělávají úplně všichni. Stát sice vydá peníze, ale jak se ukazuje například na Slovensku, na zvýšeném příjmu z DPH vybere o dost více, než kolik vydal.“

Konečně jsem pochopil, co je to ten win-win – teď už systém, před Onderkou to bývala strategie. Původně jsem myslel, že většina finančních transakcí má charakter hry s nulovým součtem, ale Onderka mi otevřel oko. Stát vybere na DPH. Od koho to DPH asi stát vybere. No hádejte. DPH je pán dvou sluhů. Jeden je Plátce a druhej je Poplatník. Plátce je koneckonců kdekdo, ale poplatník je jen jeden – konečný spotřebitel, který v ceně zakoupeného zboží uhradí i její plnou výši, aniž by si na vstupu mohl uplatnit nějaký odečet.  Ano, je to skutečně tak, šrotovné je tady kvůli tomu, aby se napakoval fiskál a Kalousek je nemístně  zodpovědný, když se staví proti němu. Stát vyhraje, protože dostane prachy, a občan „vyhraje“, protože odevzdá prachy. Prostě win-win, vydělávají úplně všichni. Oceňuji Onderkovu pravdomluvnost v tomto bodě, bohužel ji asi neocení většina jeho voličů, kteří jsou přesvědčeni, že DPH stát vybírá od firem, tedy nikoli z jejich kapsy.

Po technické stránce oceňuji Onderkovu práci s přívlastky. Napočítal jsem, že zhruba každé desáté slovo je přívlastek, což hrozí pokořením Emilových proklamací z filmů o básnících. Rekonstrukce silnic tak musí být rychlá, snížení bezpečnosti je vždy výrazné, superiorita fabie je jednoznačná. Dále je třeba Onderku pochválit, že se už neoháněl anonymními odborníky a ve finále stojí za povšimnutí, že má dosud potřebu se svými voliči komunikovat. Představa, že komunikuje Urban, Paroubek nebo nějaký jiný sociálnědemokratický politik je těžko uchopitelná.

Pokud se pozastavujete nad neuvěřitelnými terminologickými chybami a argumentačními schopnostmi sociálního demokrata, přihodím informaci, která mnohé vysvětlí. Expert na dopravu, konstrukci a životnost aut, ekonomické přínosy šrotovného, emise škodlivin a bezpečnost v silničním provozu nemá vysokou školu. Tuto mezeru se rozhodl vyplnit získáním titulu MBA na VUT v Brně. Protože ale nesplnil podmínky přijetí (tou je absolvování jiné VŠ nebo dvouletá manažerská praxe), musela mu být vedením školy udělena speciální výjimka. Nezbývá než doufat, že toto byla první, jediná a poslední výjimka školou udělená a že se tam vzdělá natolik, aby kvalita jeho automobilních expertíz dosáhla alespoň úrovně písemných prací na učilišti pro automechaniky.

Je třeba vidět to politicky. Někdo vnímá jako neúspěch, když se do čela státu dostane nekompetentní blb. Já si naopak myslím, že pumpovat do centrálních orgánů osoby intelektuálně a odborně zaostalé je moc dobrý nápad, protože tím účinnost aparátu jako celku klesá a to je pro občana vždy výhodné. Na podzim se odehraje důležitý akt přesně v tomto duchu a myslím, že podpořit tento sociálnědemokratický exemplář bude pro systém pravé požehnání. Takže do toho.


26.04.2009 D-FENS

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
324x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:01
D-FENS © 2017