Šmejdi napůl státní - zpět na článek

komentářů 25

Přidat komentář
 1. 28.07. mi zemřela manželka. Protože pohřeb byl stanoven na 31.07. v poledne, poslal jsem hned 28.07 dopoledne celkem 7 ks parte rozměru A4 v zalepených obálkách. 6 ks adresátům v Česku, formou zrychleného doručení a 1 ks na Slovensko standardně. Zaplatil jsem za to 254.- korun tvrdé české měny. Z těch 6 ks, 2 ks byly doručeny druhý den, další 2 ks až 31.07. a 2 ks nebyly doručeny do dnes. Kdy to bylo doručeno na Sk, jsem nezjišťoval, ale ségra co bydlí v Košicích mi pak volala, že to dostala až po pohřbu. Opravdu vynikající služba České pošty.

  1. Uprimnou soustrast.

 2. Možnost zasílání pouze Českou poštou u mě okamžitě diskvalifikuje jakýkoliv eshop.

  1. U nás je to třeba na doručování nejspolehlivější volba, protože když místní balíkářka pochopila že v pondělí nebývám k zastižení a chci balík dovézt poprvé/podruhé/potřetí v úterý, domluvili jsme se na službě „nedoručím-li v pondělí z důvodu nepřítomnosti, rovnou nabídnu znovudoručení v úterý“. Alternativně nadiktovat pošťačce kód pro vyzvednutí, a balík se vrazí sousedce. Jenže to jsou holt služby které zvládá provozovat balíkářka, nikoli pošta. Jen mi v pondělí přijde SMS že se balík z technických důvodů nepodařilo doručit, a za tuhle „službu“ jsem za pár let zaplatil mrzkých deset-patnáct čokolád. Což je na poměr cena/výkon sakra levně.

   Když jsme byli ve městě, ČP byla samozřejmě katastrofa. A vzhledem k nedávnému rozhodnutí soudu bude patrně ještě hůř https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/ridic-ceske-posty-uspel-se-zalobou-kvuli-nizsi-mzde-za-stejnou-praci-oproti-praze.A200806_124339_firmy-trhy_ele , ovšem to bude potenciálně u všech doručovatelů.

   1. To se vyřeší jednoduše, akorát to bude pro tu firmu další byrokracie a ten jeden člověk na kraj navíc, kterýho na to budou muset vzít, vezme zase z peněz pro ty na přepážkách a v terénu, takže na tom budou eště hůř.

 3. S Ceskou Postou jsem skoncil presne v okamziku, kdy mi pri nedoruceni mnou odeslane zasilky rekli, ze mam zaplatit poplatek za vyhledani a nebo podat reklamaci, kte ktere se (tusim) do tri mesicu vyjadri. Pritom mi bylo nabidnuto, ze si mohu priste zasiku „pripojistit“. Na muj dotaz, jak to zvysi sanci na doruceni, mi nebylo odpovezeno.

  Jeste, ze stat neprovozuje restaurace. To bych take se mohl dozvedet, ze jsem si gulas nepripojistil, ergo uz tri dny je nekde mezi kuchyni a mym stolem.

  To je naprosto odepsana firma a v okamziku, kdy doochodci pochopi, k cemu je platebni karta a ze se na Postu nemusi pro doochod, muze Posta to Humberto zavrit.

 4. Začal jsem DS pro (nepodnikající) fyzické osoby využívat jako náhradu za dopisy do vlastních rukou pro jiné FO.
  Po první faktuře od České Pošty, na 15KČ se splatností na účet, jsem se začal zajímat o službu předplaceného kreditu a bankovním převodem jsem si datové služby u České Pošty předplatil.
  Překvapením byla faktura a platba za další měsíc. Odeslal jsem reklamaci na fakturační oddělení datových schránek a bylo mě odpovězeno, že z kreditu lze odesílat datové schránky pouze z webového portálu (používám klienta) a to tak, že se způsob platby nastaví pro každou odesílanou zprávu zvlášť. Pokud se nezatrhne „čerpat z kreditu“ zpráva se z „předplatného“ neodečítá, globální nastavení nexistuje.
  Tomu říkám služby 21. století, abych se zbavil každoměsíčního vyplňování příkazů na bagatelní čásky tak si službu předplatím abych zjistil že jsem si tím život vlastně zkomplikoval :D

 5. Na druhou stranu pro komunikaci se SO se to docela hodí. Moc rád si počkám na „nedoručení“ vyjádření k podkladům pro rozhodnutí, případně na rozhodnutí, které tyto zaslané připomínky ignoruje :-)

  1. Problém je, že na zásilky SO si dávají sakra pozor. Na druhou stranu to občas funguje obráceně, že něco co má být doručeno od vás SO se nedoručí.

   Jednou mi takhle vymňoukli jeden Okresní soud. Zastupoval jsem rodinného příslušníka a soud si v tom řízení vyžádal nějaké dokumenty. Tak jsem jim je poslal ČP doporučeně. Nikdy nedorazili, soud rozhodl bez nich, odvolací soud to vrátil a protistrana potom na dalším ústním jednání stáhla žalobu se slovy, že na takovýto bordel nemá náladu a čas.

  2. To není moc dobrý nápad, respektive chce to mít pořádné koule.

   Přišlo mi nějaké rozhodnutí. To je taková ta věc, která vás zavazuje něco udělat nebo se odvolat v nějaké lhůtě. Šel jsem na poštu samozřejmě poslední den, který jsem na vyzvednutí měl.
   Na poště nic neměli. Upozornil jsem je, že se jedná o závažnou věc. Pořád neměli. Jal jsem se požadovat potvrzení, že jsem se pro věc dostavil, a neměli jí. Šli hledat formulář pro potvrzení. Za dvacet minut se vrátili, ale neměli potvrzení, měli tu zásilku.

   Přišla mi pozvánka ke správnímu řízení, samozřejmě doporučeně. Jenže ji nedali mně, ale tomu, kdo byl na uvedené adrese zrovna přítomen, a označili to jako doručené. Správní orgán na mou nepřítomnost pak dokonce reagoval pokutou, jejíž odvolání naštěstí na kraji prošlo na první dobrou.
   „Můžete mi říct, jak jste mi mohl dát tu správní pokutu?“
   „Nedostavil jste se.“
   „Jednak kraj rozhodl, že jsem se dostavit nemusel, to je moje právo, a jednak jste mě vůbec nepozvali.“
   „Jo, já jsem viděl, že to tam vyzvedl někdo jinej, ale to víte, já musel.“

   Takže v prvním případě mi pošta mohla způsobit velmi nepříjemné následky např. v podobě promeškání odvolací lhůty, v druhém případě mi napřímo způsobila správní pokutu, proti které jsem se musel odvolat, což mi zabralo několik hodin času (studujte, zkoumejte, sepisujte, když o tom nic nevíte).

   1. Musel? Stížnost a souběžně oznámení na SZ, ať si kluci přeberou, esli je to kázeňskej postih v dikci ouřadu, anebo to udělal vědomě a záměrně a pude k soudu.

    Jenže to je hrozná práce, co?

    1. Přesně tak.
     Navíc hrozí, že by to nikdy neskončilo, a já bych rád v životě dělal i jiný věci, než bojovat s establishmentem, který zároveň musím živit.

 6. Česká pošta?? Vedení zavřít, zaměstnance propustit s doživotním zákazem činnosti v doručovacích službách, budovy zbořit, půdu posypat solí.

  1. Zase nepřeháněj, některý tu baráky, třeba pošta v Písku je docela pěkná:
   https://mapy.cz/zakladni?x=14.1518068&y=49.3088989&z=17&source=firm&id=1424184&gallery=1

  2. Zaměstnance bych možná spíš odškodnil jakožto oběti dlouhodobě krutého zacházení.
   Dělají fakt debilní práci, dostávají za to mizerně zaplaceno, a naštvaní jsou na ně zákazníci i jejich nadřízení.
   Jako jo, možná by mohli jít dělat něco jiného, ono i práce na poště vyžaduje nějakou kvalifikaci, ale stejně.

   Před rokem či dvěma jsel jel vlakem do Plzně, a on zůstal stát dvě stě metrů před nástupištěm, dveře zamčené. Stál deset minut, půl hodiny, až jsem vyndal sluchátka z uší a zjistil, že skupinka důchodců nadává průvodčímu, ať je pustí ven, a on jim trpělivě vysvětloval, že musí poslouchat pokyny, že je chápe, ale že kdyby je pustil tady, mohli by se z té výšky bez nástupiště zranit a podobně. Byl to mladý kluk, ale choval se profesionálně, elegantní uniforma, spisovná mluva. Chvíli jsem to pozoroval.
   V tom se vlak rozjel, ten průvodčí ze sebe strhal uniformu, a začal křičet, že se na to může vysrat, že má dodržovat naprosto absurdní předpisy, nikdo mu nic neřekne, jen aby vyprávěl lidem debilní pohádky, a že na to sere a končí s tím. Během okamžiku byla uniforma na zemi. Měli jste vidět pohledy těch důchodců. Do poslední chvíle se držel, dokud na tom nepřestalo záležet, a pak vypustil páru. Myslím, že něco podobného už nikdy neuvidím.

   1. To je krasna historka :) To bych si klidne nekdy precetl znovu.

   2. Dneska sem je zrovna pojebal na místní pobočce a nádavkem sem poslal datofkou stížnost.

    Jako obvykle posílám balíg na počtu, je tam přesně podle webovejch podmínek napsaný NA POŠTU. Bohužel sem to nepodával sám osobně, takže žencká na přepážce dělala obvyklou komedii a jala se to srát do balígu do pičy (nebo ruky nebo keré končetiny). Po docela slušné šou se jí to podařilo, nechápu teda absolutně jak – balík na adresu Jméno Přímení, ulice NA POŠTU. Tak sem je tam všechny zjebal že co to jako má bejt, esli se neposrali, dyť je to na palicu. Nynější stav – zásilka stornovaná a nic dalšího nevim. Tak by mě zajímalo, esli to jako převedli do balígu na počtu, nebo co se bude dít.

    No neva, grafiky sou pojištěný na 16k, dyž to zjebou, potkám se s nima klidně až u soudu.

    To vedení nezavírat, rovnou zastřelit, vožralova prochcaná ulička je na to ideální místo. Zaměstnance proškolí tak akorát na to, aby lidem srali předraženej šmejd, u něhož garanci doručení zrušili jak první změnu, co to bylo za průser, jinak ti lidi ovšem neznají ani to, co jejich zákazníci. Kdyby měli aspoň trochu zodpovědnosti, tak by si to doma nastudovali sami, když už je neproškolí ti zmrdi shora, protože nechávat se jebat ze všech stran, to je jako baví? To je nějaká úchylka?

    S listovejma věcma sem ale problémy nikdá neměl, na to mají dávno automatický třídírny, takže to nemůžou podprůměrně placení zaměstnanci zkurvit. Žádný garance nikde v podmínkách nejsou, co pamatuju, dokonce snad ani u EMSky žádný nejsou – všechno je to jenom předraženej výmrd, ale nikde se odpovědnosti nedovoláš. Si představ ty miliardy, co by musel režim dotovat, kdyby měli ti idioti odškodňovat všechny, kterejm to nedoručili včas, pokud by museli garantovat dobu doručení. Jednou za rok se ztratí něco doporučenýho, na tom obvykle vydělám. Poslední leta asi dvě obyčejný zásilky, jednou to přišlo zpátky, další jsou hlavně náplavy z východu v pod-podnájmu, kde to není kam doručit, protože Vasyl Kokotěnko jaksi nikde v okruhu pěti set kilometrů od doručovací adresy není napsanej a kucí nejsou s to todle pobrat.

 7. Moje zkušenosti s poštou jsou převážně dobré a když to jde, nechávám si z eshopu posílat věci ČP. Naopak se vyhýbám PPL, DPD apod., když to jde. To hlavně proto, že když nejsem doma, balík na mě počká na poště.

  Jednou mi ČP nějakej balík nedoručila, nechal jsem si to poslat do práce (kde je celý den někdo, kdo to může převzít), ale oni ho místo doručení uložili na poště, v Praze, ale nějak nelogicky ne na té nejbližší. Já jsem tam i dojel, ale byl tam milion lidí, tak jsem to vzdal. Pak jsem tam zavolal a požádal je, aby mi to poslali na jinou poštu v Praze, kterou mám blíž a ještě tam mají otevřeno asi do devíti do večera. Udělali to a nic za to nechtěli. Takže i přes počáteční potíže (na jejich straně) to vyřešili relativně dobře.

  Zato s PPL a spol. mám zkušenosti různé, třeba místo na adresu do práce přijeli ke mně domů a divili se, že tam nejsem.

  Taky rád využívám různé zásilkovny a uloženky, pár kroků od baráku nebo cestou z/do práce si to vyzvednu.

  Každý má jiné zkušenosti. Někdo se vyhýbá PPL jako čert kříži (protože mu balík několikrát ztratili nebo rozbili nebo nedoručili, přestože doma byl – má firmu a provozuje ji doma).

  A ještě k tomu, že je pošta polostátní, ano je, takže musí ze zákona poskytovat i služby, o které nestojí, jsou pro ni prodělečné, nebo musí nepopulárně zdražovat. A taky musí držet X poboček v každé díře po granátu. PPL nemusí.

  1. Přesně. Pošta mi zatím neztratila nic, zato PPL tiskárnu. Odeslal jsem ji do záruční opravy a cestou zmizela.

  2. Přes Československou poštu, po řízeném předání moci, z rukou starých bolševiků do rukou mladých bolševiků a po rozdělení státu pak přes Českou poštu, posílám zásilky už přes 45 let.
   Před r.1989 existovaly pouze dva způsoby poslání balíků a tři způsoby doručení malých balíčků, které ještě spadaly do listovní pošty, obé za směšné peníze. Doručili to vždycky včas a v pořádku – jestli to nějak kontrolovali nevím, žádný zákazník si nikdy nestěžoval. Pokud mě nezastihli, uložili u sousedů, žádný problém s tím nebyl. I já jsem často balíčky pro sousedy přebíral a pak jim předával – bylo to tehdy normální a šiml byl zticha. Pracoval jsem hodně po nocích, přes den jsem spal jen na půl oka, takže jsem často přebíral zásilky i pro tři rodiny.
   Po r.1989 se to měnilo jen zvolna, hlavně po stránce cen nahoru, ale kvalita služeb neklesala. Staří, zkušení a zodpovědní harcovníci odcházeli do důchodů a nastupovali mladí, méně zodpovědní, neochotní, se to teprve začalo měnit k horšímu – ale ten lístek do schránky a nutnost zajet na poštu byly jen občas, když balíkář nestíhal kvůli velkému nárůstu soukromých firem a živností, kdy na to byl pořád sám. Potud ještě v pořádku, dalo se to. Už někdy 1995-1997 začaly jezdit první soukromé dopravky, jejichž „služby“ byly už od počátku katastrofální-čekal bych opak, když začínaly, ale to tady asi takový folklór.
   Někdy v r.2000 ČP začala měnit ceny nahoru opravdu raketově, prakticky na násobky dosavadních, ale zavedla spoustu dalších služeb a jejich doplňků. Jistě si pamatujete tzv. Obchodní balík, kde měli garanci doručení do 24h, ze kterého se později vyvinul Balík do ruky, Balík na poštu, objevila se EMS a další variace. Objevilo se také hodně možností v oblasti malých zásilek, hlavně ale se radikálně změnily všeobecné podmínky. Protože je téměř nikdo nečte, tak málokdo postřehl, že kvůli automatizovaným třídicím drahám, pásům apod. přibyla podmínka, že za obsah zásilky i po dobu přepravy ručí odesílatel a že zásilka mj. musí bez poškození obsahu vydržet volný pád na plochu, nebo hranu obalu a z výšky 120cm. Z toho plynula povinnost zajistit obsah zásilky nejen proti poškození nárazem, ale také zajistit obsah zásilky proti pohybu v obalu.
   Na to Češi ostentativně srali, proto v té době také velmi vzrostl počet reklamací, vesměs zamítnutých, z důvodu poškození obalu či obsahu. Dívám-li se 2020, jak zacházejí se zásilkami PPL, DPD a všecky ty další – zlatá pošta ve kterékoli době!!
   Za celých těch 45let+ jsem s ČP neměl sebemenší problém typu úplně rozmlácená, vysypaná, či dokonce ztracená zásilka, opravdu nic vážného, jen semtam naražený /ne natržený/ roh. Tomu se dalo snadno předejít už při balení – levným stavebním polystyrenem a precizním utěsněním obsahu bublinkovou fólií.
   Využívám ČP z důvodu úplně celoplošného pokrytí ČR, měl jsem s nimi smlouvy, se kterými ceny Obchodních balíků a malých doporučených zásilek byly vždy přijatelné a při zachování stejné spolehlivosti, jako bych posílal jednu měsíčně.
   Vždy stačilo číst přepravní podmínky, parametry služby a zařídit se podle toho.
   Běžný Čech /podle charakteristiky MUDr. Cyrila Hoschla/ jebne často těžký obsah do měkké krabice od hypermarketových potravin, obloží to zmuchlanými reklamními letáky téhož marketu, zalepí jen závitem mizerné lepicí pásky křížem, vysere se na nějaký špagáty, adresy a papíry jsou vyplněný tak, že to je práce pro grafology. A pak se tenhle Čech stráášně diví, nadává, reklamuje a zkouší jiné přepravky. Aby zjistil, že je to při stejném přístupu k balení mnohem horší, než u ČP.
   Od insidera vím, že je to hodně o lidských faktorech na podacích a doručovacích poštách, o třídírnách ani tak ne.
   Jako všude jinde, tak i u ČP pracují mizerně placení lidé. Z tohoto důvodu je tam také vyšší procento lidí dle definic Dr. Hoschla..
   ČP je o lidech uvnitř hodně činností je manuálních, ale hlavně o přístupu Čechů.
   Naše typicky české ojebávání, v případě zajištění zásilky proti poškození, vede pouze ke vlastním škodám a nelze poště vyčítat, že zrovna s Vaší, po stránce zajištění obsahu ojebanou zásilku, bude ČP zacházet jako v bavlnce, protože vidí dovnitř. Zachází se všemi stejně a u jiných dopravek, které vyzobávají ze segmentu jen to lepší, to není jiné – spíš horší.
   Mám dlouhé zkušenosti s ČP veskrze pozitivní, až na občasné excesy v cenách a díky rotaci pracovníků na přepážkách k jisté..neodbornosti. Z toho může vyjít třeba to, že Vám neznalá přepážka doslova vnutí jako způsob doručení Balíkem do ruky, protože zatím jiné způsoby kromě doporučeně neumí zadat. Pár minut na vysvětlení, nebo na přivolání zkušenějšího pracovníka, ještě nikoho nezabilo, třebaže se začíná tvořit fronta.
   O obecné bezohlednosti odesílatelů, by se dal napsat další odstavec, ale to je zas o nějakém jiném společenském jevu.

   1. servisdok 16.9.2020 v 9:04

    Popsal jste to zeširoka v celém příspěvku není nic, co by odporovalo mým slouholetým zkušenostem. Zejména vynález obchodních balíků byl z mé strany vítaný.
    Kdo viděl pracovníka alternativního dopravce, jak hledá kýženou zásilku nahodilým odhazováním zásilek jiných, mezi kterými a po kterých v nákladovém prostoru automobilu chodí, tak se pak nediví ničemu.
    Jiná věc byla posílání poštovních zásilek do ciziny, tam byla ČP až poslední možností (minulý čas, protože již čtyři roky jsem pracovně do ciziny nic neposílal).

   2. Ano, to jsem bohužel několikrát viděl, protože při objednávání materiálu a dílů často volba ČP chybí. Vyděsilo mě to – neuměl jsem si představit, že přepravují třeba 15-18kg přístroj, i kdyby byl v originálním idiotfest obalu od výrobce.
    Je zajímavé, že drahé přístroje putují tisíce kilometrů od výrobce v Asii, několikrát překládány až k českému zastoupení, aby jej poté, během cesty od zástupce k prodejci, nebo od prodejce ke kupujícímu, třeba i během pár desítek kilometrů, rozflákal na totálku český privátní dopravce. To se snad může stát jen tady.

 8. Čp nemusí být tak špatná volba, zvláště když nemáte v okolí zasilkovnu. Pošta má pobočku skoro všude.
  Problém všech tří pismenkovych spedicnich firem vidím v nájemných dodávkářích (jakože OSVČ). Nemají důvod dodržovat termín, být slušný nebo všeobecně dodržovat firemní kulturu.
  Objednával jsem před vánoci malý příruční trezor, v eshopu jsem si připlatil 1200 Kč za dopravu až na místo do 3. patra. Dopravu zajišťovala PPL. Přestože jsem byl celý den doma, přišla mi na konci dne zpráva, že jsem nebyl doma zastižení. To pokračovalo další 3 dny, s řidičem jsem dokonce mluvil a vždy se dušoval, že v 18:00 se staví a vynese to nahoru. Pak jsem šel do zásilkovny pro jiný balík, a paní mi říká, že tu mám ještě jeden balík. Ale je prý nějaký těžký… Jo, ten zmetek ho odložil na zasilkovně hned první den! Zjebal jsem tu recepční, jestli ji přijde normální přijmout balík o váze 90kg, že ji mohlo napadnout, že se bude jednat o speciální přepravu. Bylo to dokonce napsané na té krabici! Řidič se o tom nechtěl bavit a prostě mi to típnul. Na depu se vymluvili na to, že je OSVČ posílá na svátky, a nemůžou mu dát postih. Eshop hodil odpovědnost na dopravce. A reklamace u PPL skončila zamítnutím, protože shledala moje vysvětlení za nedostatečné. Prý zásilkovny neprijimaji balíky těžší 25kg,ve výjimečných případech max. 50kg. Podle nich se to tedy nestalo. Trezor jsem nějak dotahnul do auta a na místo jsem to vynesl s kamarádem. Za mě PPL nebrat, přišel jsem o 1200 kvůli dementovi, který se rozhodl, že tohle určitě nosit nebude.
  Kamaradovi DPD přivezlo televizi na dva kusy, balík byl viditelně zlomený. Řidič nutil kamaráda, aby mu podepsal převzetí, že se jinak nebude reklamace řešit. Málem se tam porvali.
  Tihle nájemní dodávkáři jsou nejhorší zaměstnanecká kasta. Než tohle opakovat, radši budu řešit cokoliv v poštou.

  1. Asi (naštěstí :-) žiju v nějaké jiné, paralelní realitě, ale zatím jsem s dopravci obecně neměl zásadní problém. Jednání vesměs vždycky v normě nebo vyloženě příjemné, snad až na vyjímku, kdy se mi cca 10 let dozadu stalo, že ČP opakovaně nedoručila zásilku a jen vhodila do schránky lístek o nezastižení, přestože jsem byl celý den doma. Když jsem se to pokoušel reklamovat u vedoucí pobočky, tak na mě koukala jako kdybych si to asi vymyslel a neměl nic lepšího na práci, a nic z toho nebylo. Pak se to tuším opakovalo ještě párkrát, ale celkově to naštěstí byla spíš opravdu vyjímka a od té doby vše v pořádku.

   Další problém, co se mi stal s ČP, bylo v podstatě to samé, jen o několik let později v úplně jiném městě. Opět – lístek ve schránce, přestože jsem byl celý den doma, snad jediné co je trochu mohlo omlouvat bylo chybějící jméno na zvonku ovšem zase na zásilce bylo moje telefonní číslo (a do té schránky to taky kupodivu zvládli hodit). Celkem mě to dožralo, tak jsem poslal tuším mailem stížnost, a k mému překvapení asi za týden nebo dva přišel oficiální dopis od ČP s tím, že situaci prošetřili, opravdu našli pochybení, omlouvají se a provedli nápravná opatření (tj. asi někoho zpražili, metodou padajícího exkrementu). Musím říct, že od té doby se to už nestalo – zaslechl jsem, že si snad údajně vedou seznamy potížistů (na který jsem se tímto dostal :-) a ty obsluhují přednostně – tak možná to je tím.

   Jinak celkově vzato se ani tak nezlobím na lidi, co pro ČP pracují, on za to může spíš ten „systém“ (rozuměj enormní bordel), kterým to tam je řízené a co je po nich požadováno, prodej losů a pojištění nevyjímaje. I přes zmíněné nevýhody (a docela ulítlé ceny za služby v poslední době) mají pár výhod, např. osobně jsem už víckrát k plné spokojenosti využil služeb Czech Pointu. Další výhodou pak je, že mají pobočky všude možně, takže se s trochou štěstí dá nedoručený balík vyzvednout v nepříliš velké vzdálenosti od bydliště. Tohle trochu dohání konkurence těma „parcel shopama“, uloženkama a podobně, ale zase – jak kde.

Napsat komentář

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!