Šmejd má jméno JTS

Featured Image

Vážení, vzhledem k tomu, že se na tomto webu poměrně často řeší automobily, jejich provoz a zkušenosti uživatelů, rád bych všechny, kdo uvěřili tomu, že Alfy se neserou, důrazně varoval před nákupem krásných kýčů Alfa Romeo 159/Brera/Spider s motorizacemi JTS.

Má trpělivost s těmito křápy přesáhla únosnou mez a musím prohlásit, že neznám jediný kus tohoto „klenotu“, který by fungoval tak, jak má.

Že na JTS selhávají hydroštely, vačky se nenatáčí jak mají a motory mají v důsledku toho traktoroidní chod, to už si majitelé asi tak nějak zvykli. Že reálné výkony těchto motorů zůstaly již jako nové daleko za slibovanými parametry, zato jejich spotřeba paliva převyšuje tovární hodnoty v řádech násobků, i to by se možná dalo přejít.
Ale že každý druhý motor je přidřený, to už asi vadí hodně. Mizerný blok motoru a mizerný klikový mechanismus made in GM vylepšili italští soudruzi nasazením špičkových a pokrokových hlav válců Alfa Romeo, ale zapomněli při tom, že to bahno dole má nějakou limitovanou únosnost, a jejich tuning prostě nevydrží. Důsledkem je postupné zadírání pánví klikového hřídele, které se projeví snad na každém kuse tohoto motoru, aniž by to kolikrát uživatel tušil (jen to jede čím dál hůř a žere čím dál víc). Tomu by se možná – čistě teoreticky – dalo zabránit pravidelnou výměnou oleje. Co tomu brání? Snímač oleje, umístěný a zalepený uvnitř olejové vany, je schopen ukazovat zřejmě cokoli, od počasí nad jižním Pacifikem po počet obětí Bostonského zásahu CIA, ale jediné, co se od něho nikdy nedozvíte je to, co se děje s olejem v olejové vaně. Pak místo oleje vypustíte nějakou sloučeninu medu s citronovou šťávou, a tato úžasná sloučenina zacpe ne právě kvalitní olejovou pumpu tak dokonale, že to klekne celý.

Normální člověk by ten snímač vyměnil, dokonce by i absolvoval sundání vany a její opětovné zalepení a ještě za ten krám zaplatil šílených téměř sedm tisíc  peněz českých, kdyby ovšam Fiat byl schopen tyto snímače vůbec dodat! Máme tu zákazníka s vrcholnou AR 159 TI 3.2 V6 JTS, který již čtvrtý měsíc (!!!) čeká na dodání tohoto dílu, aby mu mohl být zgenerálkovaný motor zalepen a namontován do jeho těžkého neštěstí.

A co na to naši italští dodavatelé, troufám si říci v mnoha případech osobní přátelé a lidé, s nimiž bezproblémově řešíme i 30-40 let staré automobily, různé hlavolamy a často velmi zamotané příběhy? „To není Alfa, to je Holden“, odkazují nás kamsi do neznáma, když Fiat sice potvrdí objednávku dílu, ale ani po více než čtvrt roce jej není schopen dodat. Krčení ramen, zametání odpovědnosti kamsi do Austrálie a neschopnost vyřešit zcela standardní situace je až dechberoucí.

Po rozebrání libovolného GM/JTS motoru jim rozumím, ve srovnání s původními italskými motory se opravdu jedná o výmět druhotných surovin, ale jednou se pod toto dílo Alfa Romeo podepsala, tak musí nést odpovědnost za veškeré problémy, které s těmito výrobky uživatelé mají!

Proto prosím přijměte důrazné varování před nákupem automobilů Alfa Romeo 159/Brera/Spider v motorizacích 1.9 JTS, 2.2 JTS a 3.2 JTS. I když obecně má první generace řady 159/Brera/Spider bez ohledu na motorizaci ještě problémy s řízením, unibalem zadní nápravy a ve verzích Q4 s rozvodovkou a kardanem, motory JTS jsou pravou specialitou, která dokáže zlikvidovat nervy i velmi odolným jedincům.

Alibisticky dodávám, že vozy druhé generace v motorizacích 2.0 JTDm, 2.4 JTDm nebo 1750 TBi, tedy opět italské konstrukce a výroby, nemají s těmito zvratky jménem JTS vůbec nic společného. Jsou opět vyrobeny z kvalitních materiálů a sesazeny s pečlivostí běžnou u tohoto výrobce. Stejně tak motor 2.0 JTS ve starším modelu 156 nemá nic společného s 1.9 JTS/2.2 JTS/3.2 JTS (pouze je shodná čtyřválcová hlava válců, což je to jediné, co na GM JTS funguje) a rovněž motory 3.2 V6 24v v modelech 147/156/GT vycházející z konstrukce Ing. Bussa jsou úplně jiné kafe.

Pokud někdo z mých starších příspěvků dospěl k názoru, že Alfa Romeo je docela zajímavé auto, tímto se mu hluboce omlouvám. Alfa Romeo je úžasná historie, ale spoluprací s GM se dostali mimo společnost civilizovaných výrobců kamsi k Audi a Opelu. Uznávám, že modely MiTO a Giulietta jsou úplně někde jinde, ale jizva v podobě unifikace s GM bude asi ještě dlouho hnisat a hned tak se nezahojí. Ostatně SAAB ji nerozdejchal nikdy a přivedla jej dosolova do  hrobu.
Takže až Alfu 159/Brera nebo Spider s motorizací JTS uvidíte někde v bazaru za cenu více než příznivou, věřte, že je tento kýč za jedinou Korunu velmi drahou zábavou, a že předchozího majitele již tento vůz zcela zbavil posledních známek příčetnosti.


08.08.2013 Integrale
 

12345 (61x hodnoceno, průměr: 2,02 z 5)
11 932x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!