Smart časožrouti - zpět na článek

Počet komentářů: 317

  1. Yes! Sony jako symbol mirne anarchie v mezich zakona….mel sem taky nejaky CMD a pak nekolik dalsich. A managerum s nokijema se mohl člověk vysmat. Tohle pisu ze Z3… Rada X se myslim nepovedla a uz to asi vi i sony a zetka sou zpet pod krycim oznacenim XZ…
    Nicmene sony jde asi taky pomalu do kytek. Bod zlomu byl kdyz odbouchli VAIO :(

    1. Mel jsem prakticky kompletni radu Siemensu a to bylo v dobe, kdy mobilni telefony jeste slouzily lidem.

  2. Appky jsou metla lidstva, zejmena pokud nejdou smazat (skoro vzdycky nejdou). Dotykovy displej, ktery nechci a nepotrebuji, ma snad uz i mixer v kuchyni. Z telefonu chci v prve rade telefonovat, pak sms a bohuzel hlavne potrebuji email.

    To posledni vede k tristnim zkusenostem, jelikoz bezpecnostni pozadavky proste nejde ojebat, no spise neni radno ojebat. Apple rodina se z me nepochopitelnych duvodu dostala na seznam zarucene bezpecnych. Coz vedlo k nesteni nikoliv na horach, ale k nafasovani produktu. Vyraznym bezpecnostnim prvkem vyrbku jablecne rodiny je, ze nektere regulerni maily ty kramy neprectou a obcas i stihnou krasne spadnout a rozvrtat si svoji vlastni databazi s naslednou synchronizaci tak na hodinu cisteho casu. Blackberry tohle vzdycky zvladne precist, ale budoucnost je pochmurna, genialnimu vedeni se podarilo tuhle firmu uz nekolikrat shodit do propasti, takze trnu, az se to povede nadobro.

    Jako zalohu mam starou Nokii. Dumbfoun. Jedina ficura navic je kalkaulacka a budik, ale to se da tolerovat.

    1. Blackberry je uz odepsane. Zarizli svuj OS a kdyz se stane zazrak zbude z nich zabezpecovaci soft nebo prebrandovany androidi telefony, jaky sypou ven ted.

      1. to že skončí vývoj BB10 neznamená, že ty telefony nebudou fungovat… mám tu na stole (mimo jiné)9 let starý, plně funkční a používaný Bold9000 ma RIM OS, který je „mrtvý“ už několik let a nic mu nechybí. Proč taky, že? S BB10 to bude úplně stejné, takže si tu uleju pár telefonů do foroty, protože jsou za hubičku (byť hardwarově strčí do kapsy kdejaký současný „top“) a za 10 let se budu smát všem zoufalcům s ťamťungama nebo I-šmejdama, což se vlastně děje už dnes :) fancy apky pro teenagery mě nezajímají a coby komunikační platforma včetně BB HUB to prostě nemá konkurenci

        1. Ja sam BB10 pouzivam a nedam na nej dopustit, nicmene jsem v podobne situaci jako kdysi s palmem. Funguje to, ale novy uz nebudou. S palmem treo650 jsem take o mnoho let prezil smrt vyrobce, nicmene kupovat to do zasoby je nesmysl, kdyz se clovek podiva na vyvoj za minulych 10let. Za 10 let se to uz nemusi ani prihlasit k siti, protoze tu bude jina.

          1. Me Palm jeste jede. Jen se citi totalne osamocen.

          2. Treo 650 – to byla fakt legenda. Pár jich ještě mám, ale nyní používám poslední z rodu – mrtvě narozené dítě HP Pre 3. Následovat bud něco s Androidem, ale je to velká škoda, že Palm a Webos nepřežili. Stýskat se mi bude i po QWERTY klávesnici.

      2. Ano BB zarizlo BB10 – na druhou stranou ten system tak jak je momentalne je hezky odladeny a vsechno funguje stabilne (a snad i porad bezpecne). A porad se vyrabi a prodava Passport, Classic nebo Leap, takze pokud jste cilova skupina tohoto systemu tak jeste je stale co koupit.
        Osobne je ale podle mne, nejsilnejsim nastrojem tohoto systemu BB HUB, jiny duvod proc vlastnit BB zarizeni moc nevidim. Manzelce jsem koupil pro zmenu Redmi 3S a narouboval HUBa, ale do 10 minut sel pryc. Na androidu to neni ono, protoze to neni nativni aplikace. Tak jsem aspon rad, ze cinanovi stabilne funguje BBM.

        Inu, k predsedovi:
        To je vyvoj a my uz nejspis nejsme cilova skupina. Taky me to zacina srat, sice zacinam zaostavat, ale dokud jsem schopen tak se nezbytne nutne prizpusobim. Co pak? …

        1. BB10 je skvělej systém, v mnoha ohledech bezkonkurenční, po kterým ale není poptávka. Sám mám jeden z prvních modelů s ním Q5 a jsem totálně spokojen. Ale samotná filozofie systému předvídá neúspěch. Když chcete úspěšnej telefon, potřebujete appky. Je úplně jedno jaký kvality nebo zabezpečení, ale musí jich bejt hodně! Pokud Android má appku, která vám spočítá kolik metrů hoven vyserete za rok, tak jí ostatní systémy musí mít taky, jinak jsou nepoužitelný. Průměrnej uživatel androidu se neptá, proč při instalaci blbýho solitairu musí odsouhlasit aplikaci přístup k mobilní síti, úložišti, fotkám, hudbě, videím, kontaktům, kalendáři… To je přece normální, protože tak to chtějí všechny appky a všichni je mají, takže jsem ve stádečku v bezpečí. Nějaká certifikace je na hovno, to akorát zdržuje. Pak nemůže appky vyrábět kdejakej garážovej geek a publikovat je v obchodě, takže jich tam je pak málo. A to je špatný, protože málo aplikací znamená špatnej systém. Bohužel tahle dementní filozofie absolutní lhostejnosti zasahuje i inteligentnější uživatele. Protože není systém masovka, tak na něj v rámci úspor serou i instituce, který by jinak byly se svojí aplikací vítaný. Třeba bankovní aplikace je u nás pro BB10 utopie a pokud občas opustíte Prahu a dojedete do kraje, kde vládne edge, tak hodně štěstí s načítáním stránek, který už dávno nemají žádný rozumný zábrany v objemu načítaných dat. A v BB to věděli, proto umožnili instalaci androidích aplikací, tuším že do verze 4.3 nebo jak to je číslovaný. Bohužel už ale nebyl s googlem domluvenej přístup do Androd marketu, ale jede to přes Amazon, kde je prakticky kulový.

          BB10 byl jedinečnej. Jednoduchej, rychlej a stabilní se super funkcemi jako je BB HUB, což je ta nejúžasnější věc, jakou jsem v telefonu kdy měl. Super přehledná komunikace, strašně to šetří čas i nervy. QWERTY klávescnice umělo BB jako nikdo, píše se na tom skvěle i když máte větší ruce. Nikdy nevypustili poddimenzovanej telefon. Je krásný dívat se na telefon s Androidem a 512 MB RAM, jak se restartuje během hovorů, protože si nezvládl pročistit paměť, no prostě skvěle utracený tři litry. Tohle se člověku s BB10 nikdy nestane. Samozřejmě to bylo vyvážený cenou, která ale rapidně padala.

          Pokud nevyrábíte masovku, musíte mít nízký náklady nebo zákazníky ochotný platit hodně těžký prachy. A když nemáte ani jedno, dopadnete jako BlackBerry. Škoda.

          1. BB udelalo chybu, kdyz chtelo jit mimo segment korporatni klientely. Tedy te, ktere nevadi si za bezpecnost priplatit a bere to jako samozrejmost. Protoze cokoliv jineho by byl pruser s naklady radove jinde nez ten markup BB.

          2. muzete mi doporucit aktualne nejaky model, kde by jeste veci fungovaly a cena byla fakt dobra? Stale jeste Q5 nebo uz neco novejsiho?

            1. Jak jsem psal vyse. Vicemene mate na vyber cisty dotykac Leap, nebo kombinaci dotykace s mechanickou klavesnici tj. Classic nebo vrchol stavajici nabidky Passport.
              Pak zbyva jedine bazar nebo doprodeje (z10, z30, q10 atd)

              Rada DTEK je uz bohuzel cisty android i kdyz s velice dobrou hardverovou vybavou zejmena DTEK 60

            2. Byly doby, kdy jsem mobily sledoval a měl přehled. Klukovskej koníček a snaha zjistit, co všechno to dokáže. Když jsem na Nokii se Symbianem zprovoznil starý DOSový hry, třeba Duke Nukem 3D, lidi na to čuměli a nechápali. Bylo to ještě pár měsíců před představením Iphonu, Android neexistoval vůbec. Dneska už to jde mimo mě, ale můžu se podělit o zkušenosti s dvěma telefony BB. Prvním je Q5, kterou jsem kupoval snad tři roky zpátky za 6 tisíc, protože to byl jedinej dostupnej telefon na trhu, kterej měl klávesnici a uměl víc než volat a posílat sms. Za současnou cenu kolem 2,5 tisíc ho můžu s klidem doporučit.
              Co se mi líbí: Klávesnice. Klávesy jsou promáčklý, takže se na nic dobře a pohodlně píše bříšky prstů. Navíc máte na rozdíl od dotykáče zpětnou vazbu, protože mačkáte fyzicky tlačítko. Věc už téměř zapomenutá, přesto na ní nedám dopustit. Dále se mi líbí systém. Telefon se dlouho zapíná, ale pak běží třeba čtvrt roku v kuse, nerestartuje se, nic. Telefon má dostatečnej výkon na naprosto hladkej chod bez nějakých záseků, prodlev, ničeho. Dále se mi líbí BB HUB. Je to jakási další „plocha“, kde máte veškerou komunikaci na jednom místě. Buďto si zobrazíte vše najednou tak, jak to přišlo (hovory, maily, sms…), nebo si zobrazíte jen jednotlivé položky, včetně možnosti oddělit soukromý a pracovní email, můžete hledat, filtrovat (např. jen přílohy mailů) atd. Je to rychlý, přehledný, prostě super. Další věc, která se mi líbí, je multitasking. Na rozdíl od Androidu nic neběží nepozorovaně na pozadí. Když zavíráte aplikaci, je to ve dvou krocích. Prvním ji minimalizujete a koukáte se na její okno. V tu chvíli máte možnost ji nechat běžet a přesunout se dál, nebo ji křížkem zavřít. Ne jako na Androidu, že se minimalizuje a vy když ji chcete ukončit, tak ji musíte hledat ve správci. Další super věc je vyhledávání. Protože má telefon klávesnici, stačí kdekoliv na ploše začít psát a telefon spustí vyhledávání. Pokud napíšete například jméno vaší přítelkyně, vyhodí vám to na prvním místě její telefon, email, dále písemnou komunikaci s ní (maily, sms), v další řadě soubory s jejím jménem atd. Nemusíte lízt do telefonního seznamu, nemusíte lízt do správce souborů a hledat dokument, prostě na ploše začnete psát název a systém vám ho najde. Tohle uměla i moje předchozí Nokie a je to skvělá věc. Dále se mi líbí internetovej prohlížeč, GPS včetně kompasu s magnetickým severem, kvalita nahrávanýho videa, citlivost displeje na dotyk a rozměry a hmotnost zařízení. Telefon se vejde do kapsy a padne do ruky. Není to pádlo.
              Co se mi nelíbí: Použitý plasty nejsou zrovna extra. Vypadají lacině, tak jsem dal telefon radši do pouzdra. Po třech letech nemá nikde nic vůli, neodpadává, nevrže, klávesy jsou stále neošoupaný. Je festovnější, než vypadá, to musí zaklepat. Nepraktickej je občas čtvercovej displej, nerozumí si to s multimédii a na videa to fakt není. Holt cena za klasickou konstrukci s klávesnicí. Nelíbí se mi baterka. Nová vydržela 2 dny, když jsem si ho moc nevšímal. Tohle hodnotím jako největší nedostatek a nedostanete se k ní. Překvapivě nepozoruju za ty roky ztrátu výkonu, dobře jsem se o ni staral. Ale ta výdrž je prostě v základu nevalná. Foťák není nic moc. Text fotí slušně ale na zbytek to moc není. Ony i kompakty posledních let stojí dost za pendrek, mám DSLR a není mi zatěžko se s ní tahat, takže jsem neřešil. Taky mě štve struktura složek ve správci souborů. BB tvrdí, že BB10 je zabezpečenej líp, než kterejkoliv mobilní systém na trhu, dokonce jsem někde četl, že je oddělená komunikace soukromá a firemní na HW úrovni. Nevím, co je konkrétně na tomhle pravdy, ale zevnitř to vypadá jako rozsypaná rejže. Pokud si nainstalujete nějakýho lepšího správce souborů, zjistíte, že se v tom systému nedá vyznat. Vůbec nepomáhá, že obsahuje ještě Androidí runtime a celkově je v tom zmatek. Složku Android mám například na třech různých místech. Vzdal jsem to a přijal jsem ten telefon jako funkční zařízení a spokojil se s interním správcem, kde jsem si udělal pár složek a konec. Nezvyk z oldschool systémů, ale teď už to neřeším. Pokud chcete plnohodnotnej přístup k Android aplikacím a nespokojíte se s tím, co je na Amazon Appstore (a tam toho moc není), musíte přes počítač nainstalovat aplikaci Snap. Tím vyřešíte 99% problémů s Androidem na BB10, protože získáte přístup ke kompletní databázi Android store. Pokud se s tím nechcete patlat, na BB World je aplikací dost. Ale přibývat už asi nebudou a rozsahem se to s Androidem nebo Iphonem nemůže rovnat. A taky zmíním 8GB interní paměti, aplikace lze instalovat jen do ní, a ne na kartu. To si mohli odpustit a dát tam rovnou 16, zas tak levnej ten telefon novej nebyl.

              Další BB, o kterým se můžu vyjádřit, je LEAP. Systém rozebírat nebudu, je identickej. Pozitivní je, že líp fotí, displej má poměr 16:9, takže skvělý na videa a i když máme dnes panely s vyšším rozlišením, jsem zastáncem, že se to nemá přehánět. Jemnost je slušná a výhodou jsou mnohem nižší požadavky na výkon, z čehož plyne větší výdrž menší a lehčí baterky. A ano, výdrž baterky je slušná, dává 4 dny když si s ním moc nehrajete, 2-3 dny když brouzdáte po internetu, mailujete atd. Co je horší je, že stojí dvojnásobek ceny Q5. Nemá klávesnici (pochopitelně), což lze vnímat dvěma způsoby. S touhle velikostí displeje asi nebude mít nikdo problém na tom „pohodlně“ psát, ale stejně to dávám do uvozovek. Pro mě je tlačítko zkrátka tlačítko. Má docela ostrý hrany a je to pádlo, do kapsy nic moc. Stabilita a rychlost na jedničku.

              Záleží, co od toho chcete. Já vám Q5 za 2,5k doporučím všema deseti. Jestli ale budete spokojenej těžko říct, je to „jiný“ než mainstream. Ten systém je do budoucna bez podpory, což je velká škoda. Holt trh měl jinej názor než třeba já, to se stává docela často :)

              1. dekuji za odpoved, zrejme zkusim najit jeste nekde novou Q5, hw klavesnici jsem mel na Palmu a je to opravdu sqela vec. Momentalne mam Nokii s Win na nejake ty komunikatory, ale zapominam ji nabit takze vetsinou trva par dni, nez ji nekde najdu. Hw je vynikajici, sw je MS. Takze mi nic nebrani zkusit zase neco jineho, pokud to nebude stat balik a nebude to horsi nez velka trojka (po pravde neco horsiho se tezko hleda).
                Co Q10? je jen o trosku drazsi.

                1. Q10 je stejnej systém, mnohem elegantnější zpracování, trochu silnější baterka a z hlavy tuším, že i lepší grafickej čip. Na to nedávám záruku, někde si najděte specifikaci :) Při dnešních cenách se to špatně chápe, protože se doprodávají poslední kusy telefonů, který nikdo moc nechtěl. Tenkrát Q10 stála dvojnásobek co Q5. Ale v ruce jsem ji nikdy neměl. Předpokládám, že to bude dost podobný.

                  1. dik,mne jde v podstate o datovy komunikator, takze sync kontaktu, Telegram, whatsapp, FB messenger apod, mozna kamera, ale ta neni zasadni, takze na to hledam nejlepsi reseni.

                  2. Pokud BB, tak Q10, Passport nebo Leap. Mel ksem v ruce vsechno. Neco jako volba mezi klasika, klavesnice nebo komplet dotykac.
                    Leap je pro damy, q10 business a Passport emailovy maniak. Tak si vyberte.

              2. Osobni a pracovni prostor jsou opravdu oddeleny, pokud mate svuj vlastni firemni server. Jako zamestnavatel urcujete bezpecnostni politiku, kterou ma vas zamestnanec na sluzebnim telefonu. Skvela vec. No, obcas nakrkne, ze z pracovniho prostoru do osobniho nic neprenesete – ale proto je o oddelene, ze.

                A s tim souvisi i nasobne verze ruznych souboru. Proste proces v osobnim prostoru si nikdy nesahne na soubor v prostoru pracovnim. Proto nasobne verze, oddeleni se neoblbne ani pokusem, ze v obou prostorech bezi stejny task. Nevidi na sebe ani na „cizi“data. Fakt dobre vymysleno a navrzeno.

          3. Stejně dopadl i windows phone.

      1. Tak už potkani utíkaj z potápějící se lodi? No vona se potápěla už roky…

        BB – kreténi.

    2. Sorry, ale apky jdou skoro vždy odinstalovat (alespoň u Androidu, iOS až tolik neznám, protože je to pro mě dost nepoužitelný produkt). Nejdou jen ty systémové. A to má asi nějaký význam. Kapiš?

      1. iOS je z mnoha hledisek hodně velké zlo, ale co nejde odinstalovat, to jde schovat. A já za sebe musím říci, že ačkoli bych iPhone asi neměl, kdybych jej nepotřeboval z pracovních důvodů, s některými aplikacemi pracuji rád, často, a to, že je tam mám, považuji za velmi příjemné.

        1. Schovat neco lze, ale zustane to stejne nainstalovane. Tedy na pozadi pouzitelne i zerouci misto. Chjo.

          1. a to se v tom android nejak lisi? nevsiml jsem si, ze by se daly nektere ofiko aplikace odinstalovat. maximalne se daji odinstalovat updaty.

            1. Jste-li pánem svého zařízení, tedy máte-li root přístup, odinstalovat se dá úplně všechno.

              1. U moderních telefonů to není ani zdaleka tak jednoduché, protože vrstva unixu — kde člověk může dělat jako root cokoli — není v úrovních zabezpečení ani jediná, ani nejnižší. Nicméně smutná pravda je, že ti @#$%@!$#%@ z Apple v iOSu člověka nepustí ani do toho Unixu jako roota, o secure enclave a jiných podobných ani nemluvě :(

    3. Mám iphone 6 od uvedení na trh a jediné, co se na něm sere je, že občas se „vybije“ (tzn že se najednou vypne a tvrdí, že je vybitej. Stává se to zejména pokud tvrdošíjně odmítám aktualizovat OS) a po zapojení do nabíječky, třeba na 20s, najednou zapnout jde, má 60% baterky a reálně vydrží dalších 5-6 hodin v provozu. Víc vad asi nenecházím, ikdyž tato je poměrně zásadní. Volám, SMSkuju, používám applikace, píšu mejly. Dumpfoun je pro někoho, kdo ho zažil už v mládí a odmítá se přizpůsobit. Jinak je smartphone užitečnou věcičkou, která zeefektivňuje práci…

  3. Já tydle šroty dostal do ruky vždycky maximálně na chvílu a bylo mi jasný, zač je toho loket a proč po tom fakt neprahnu. Naopak zásadní problém nikdy nebyl s proprietárníma systémama starejch telefonů, který nejsou tak chytrý, až jsou z toho blbý. Jo, maj svoje omezení, ale v rámci mantinelů fungují naprosto bravurně. Aktuálně používám W595, před tím W810i, a kdyby kreténi podobnýho ražení, co dělaj ty patládla, nekurvili neustále služby seznamu (počínaje e-mailem), tak by mi ještě i docela stačil. S ohledem na to, co má ten telefon za HW, je úplně neskutečný, jak je to i dneska použitelný.

    I Asha je poměrně dost použitelná. Další banda kriplů z mrkvo$oftu samozřejmě nemohla jinak, než to zaříznout. Jinak by stačilo tomu dát GPS a LTE a na ty jejich lumie vy se všichni vysrali, protože by to stačilo na všechno. No, to je ten problém…

    Zkusim Torch 9810, vypadá, že by mohl splnit všechno, co potřebuju.

  4. Hehe,dneska jsem kupoval TV. Puvodne jsem jel s potomstvem do Plzne se vyblbnout, ale ukazalo se, ze zena chce jet podle navigace a ulomila si konektor v napajeci sragore. Ok, vesli jsme do elektrokramu a ja ze potrebuju novy napajec. Za chvili k tomu ale pribyla take flashka, je hele oni maji nejaky vobyc fen, hele do decaku dame TV, at se taky muzu od sesti do osmi divat na co ja chci,… no, takze ve finale kablicek k GPS stal asi osmicku.

    Ale… pointa. Jdu pro TV. Bezna vec, clovek to kupuje jednou za 10 let. 10 let? Fakt? „Pane, to uz si kupte DVB-T s novym kodekem, mozna to za dva az tri roky zmeni a televize vam nepojede.“

    Seru na to, do te doby do nekdo rozflaka. Mozna i ja.

    Moje zena, nepolibena konzumni politikou se zacala divit. A taxem ji vylicil, ze doma mame sice satelit, do nejz jsem kdysi za 2,5 tKc koupil kartu, ktera byla udajne se zakladni nabidkou zdarma na dozivoti, ale uz za rok prisli s natazenou rukou za „udrzovaci poplatek“, ktery se rok od roku zveda. Pokud se na to clovek vysere a pujde do pozemniho digitalu, tak dopadne uplne stejne, protoze mu co par let budou menit minimalne alespon kodeky. U kasy pani povida „nechcete rozsirenou zaruku na 3 roky?“ a ja jsem se ji jen zeptal k cemu, kdyz za 3 roky uz to nepojede, bo tam budou stare kodeky…

    Radujme se. Jeste zazivame televize, ktere jsou k necemu alespon na par let. Prijde doba, kdy televize nebudeme smet vlastnit, budou patrit nejake TV spolecnosti, my budeme platit prachy za pronajem plus pripatek za ty, kteri signal kradou a kazdy tyden nam budou zvyssovat „udrzovaci poplatek“ bez ohledu na to, jestli TV vubec jela.

    1. Znám spousta lidí mé generace, která TV nemá. A přibývá jich.

      1. To bude už brzy stejně podezřelé, jako nepoužívat Facebook.

        1. Nepouzivat FB a platit hotove? Zatim jen vystraha, ale casem…

        2. http://www.tvfanatic.com/quotes/tv-we-dont-own-a-tv-i-didnt-know-that-was-an-option/

          V cestine tam bylo „Nevedela jsem, ze to zakon dovoluje…“.

          Z me generace (pubertu jsem ukoncil nekdy kratce po roce 2000) televizi pouziva malokdo a vetsina se toho ukecaneho nabytku zbavila nekdy pred deseti lety.

          1. Televize tak jak si jí představí většina lidí tzn. zapnu a koukám na to, co dávají je přežitek. Obsah (filmy, seriály) se dá konzumovat daleko efektivněji a pohodlněji. Televizi mám jenom kvůli Playstationu a na co se chci podívat, na to se podívat online. Vlastně nechápu, že je Nova, Prima etc. vůbec schopna generovat dlouhodobě nějaký zisk. vždyť je to zbytečný.

            1. Zvyk je zelezna kosile. Tchan a tchyne maji televizi porad (tedy jen v kuchyni) a na pocitaci nic nesleduji. Na TVleduji krom serialu jen sem tam nejaky prenos, nebo to pouzivaji jako zdroj zvuku pri vareni. Jedini lide, o kterych vim, ze TV maji. Ja playstation nemam, takze monitor na nej nepotrebuju. Mam jen velky pocitac a na tom se daji filmy sledovat dobre. Vetsinou ale mam pri nejake cinnosti v pozadi pustene dokumentarni porady (priroda, prehistorie…) na youtube na laptopu.

            2. Cim vice se vzdaluje produkt od realne vyroby, tim vice pitomcu se na to nachyta.

              1. Vy jste opravdu vůl jak Babiš, to už se nedá říct jinak. To, že současná ekonomika a zejména finanční trhy jsou zcela odtrženy od reality* je sice pravda, ale neznamená to, že ta „skutečná ekonomika“ jsou jen hmotné výrobky chrlící továrny a stav ekonomiky se nejlépe měří tím, kolik tisíc tun oceli tato vyprodukuje.

                Služby jsou úplně stejnou součástí ekonomiky jako výroba hmotných věcí. Problém není v tom, zda je produkt hmotný či nehmotný, ale v tom, zda po něm existuje reálná poptávka (tj. dost lidí, ochotých ten produkt koupit za peníze, za které ho je výrobce ochoten a schopen dodat).

                Příklad: spousta elektronických součástek je sice vyráběna v Číně, ale čínské fabriky jsou podstatně snáze nahraditelnou částí celého řetězce než americké či holandské centrum, kde se ty součástky vyvíjejí. Když mám design něčeho, po čem je poptávka, mohu si to nechat vyrobit v několika různých státech, nebo si i postavit vlastní továrnu a vyrábět to vlastními silami. Pokud mám jen tu továrnu a nemám v ní co vyrábět, tak jsem v #censored.
                ____
                * Což ovšem platí pro Čínu úplně stejně jako pro USA, ne-li více; zdrojem té diskrepance je v obou případech stát, byť detaily se liší.

                1. S druhym odstavcem amen, tesat. S prvni vetou nesouhlas.
                  To Sysop: ten retezec muzete sam zkratit, zlucovite to kritizovat (to „zet“ je tak tak krasne prirozene, nepatri Vam, dotycni predvadeci vedi) nestaci a blbec muze byt uloven klidne prvovyrobcem. Protoze je blbec. Pokud to Vas obor neumoznuje, osud (ale neplivejte na meziclanky), pokud ano, kaslete na meziclanky a lifrujte to sofort kupujicim a rejzujte…na blbcich i neblbcich…

                  1. Re: misaka
                    11.11.2016 v 0:23

                    O mne nejde, ja jsem si udelal za ty roky takovej firemni hybrid, ktery mi vyhovuje. Z casti delam neco, co na svete dela jen asi pet firem, takze tam si delam, co chci a z casti naopak delam neco, co dela temer kazdy. A nekde mezi tim proplouvam podle toho, ktery praminek vice tece.

                    Par let jsem delal do komodit, bylo to super, ale prave tam jsem pochopil, ze to, kde ja muzu rychle prijit k penezum, tak presne tak muze i miliarda jinych, takze je to ‚rychle nabyl, rychle pozbyl‘. Urcite bych na tom nikdy nepostavil obzivu svoji rodiny, leda ze by mi ta burza patrila :-))

                    1. No, to se trochu sam vyvracite. Proc se tedy pachtite s tou druhou casti, kdyz v te prvni jste top five? Omezena poptavka?

                    2. Re: misaka
                      11.11.2016 v 0:58

                      Sichr. To druhe jsem vybudoval drive, tak proc se toho zbavovat, kdyz uz to jede samo. Delaji to lidi, ja jen tak cca pul hodky denne poresim na dalku. Penize maji tu sqelou vlastnost, ze se daji scitat bez ohledu na zdroje. Ta druha cast dava nepomerne mene penez, protoze hodne zaplatim tem, kteri to udrzuji v chodu, ale i tak je to slusna jistotka kazdy mesic. Zatimco ta prvni cast jsou velke zisky, ale silne narazove, protoze na nektere vyrobky je to otazka sezony v roce, na jine zase vylozene zakazkova vyroba, dalsi je pro armadu, kde rok schvalovaci proces neni zadny cas, atd., atp.

                      Proto udrzuju oboje.

                    3. No vida, takze to funguje a dokonce za (podminky) prispeni vlastnetaky meziclanku (placeny management, u ktereho si styskate na velky platy – management je taky sluzba)…clovece, ja Vam to preju, ale Vy si odporujete cim dal tim vic :)

                    4. Re: misaka
                      11.11.2016 v 1:17

                      Ovsem, jenze vedouciho vymenim podstatne snaze, nez dobreho fachmana u narocneho stroje. Napriklad moje zena byla vedouci. Byla ve vrcholovem managementu v bankovnictvi. Prisla nekam, dostala balik, rozjela to a za rok sla jinam. Vydelavala paradni penize, na zenskou. Ale taky stres, plneni planu, tlak… nebylo to zadara. Nekdy mela vetsi stresy, nez ja. A hlavne – stale se bala, kdo ji dycha na krk, protoze na jeji flek se drala zase fura dalsich, kteri sice nebyli schopni vedouci, ale byli vice „od fochu“. Pak nechala bankovnicvi bankovnictvim a par let delala totez v pojistovnach. A pak se na to na moje nalehanni vybodla.

                      Vim o cem to je. Kazdopadne ona byla sice schopna, ale pomerne snadno nahraditelna. Kdyz odesla, banka se nesesypala. Kdyzby mi ale odesel klicovy pracovnik, treba chromatolitograf z DTR studia, tak to mohu zavrit. Protoze ta masina bez tohoto cloveka je uplne mrtva. Ten clovek umi neco, co se ucil kus zivota, na to nestaci nejaka rychloqaska s diplomem.

                      Ja osobne si dobrych delniku vazim vice, nez kravataku. Kravataku najdu vsude dost. A az je kravatak za pet let vycuclej, sezenu jinyho. Totez ale nemuzu rict o dobrym vyvojari, nebo obsluze nejakeho stroje, kde to neni jen o mackani tlachatek. Tyto lidi beru jako soucast tech stroju. Bez nich to proste nejde.

                    5. Ale kujva to, ze Vas uspech lezi na jednom mladenci, ktery to s tou masinou umi, nic nemeni. Tak si uzpusobte procesy tak, aby byl zastupitelny, treba Vamto zaridi ti nenavideni kravataci….neni to jejich pridna hodnota????

                    6. Re: misaka
                      11.11.2016 v 1:39

                      Nezaridi. Ja nerikam, ze kravataky nenavidim, to neni pravda. Jen si jich nevazim, protoze je to nahraditelny spotrebak. Uplne stejne, jako vedouci skladu palet v panelarne. Tihle jsou nahraditelni. Stroj s odbornikem lehce nahraditelny nebyva.

                      Ta moje aktivita, kde mam jen 4 konkurenty na svete, je treba prave o tom, ze umim a delam neco, co druzi neumi. A nejsou to produkty, ktere lze prodat kazdemu, takze nikomu zatim nestalo za to, aby se do toho tak obul, aby konkuroval. Pro mne je to dlouhodoba jistota. V primeru k memu zivotu rozhodne. A to mi staci.

                      Jasne, takovy Rockefeller umi svymi kravatackymi podniky udelat imperium, ktere preziva nekolik generaci. Ale jednak to je uplne jina liga a druhak je to jeden z miliardy. Rict, ze hokej je zlatej dul, protoze Jagr, je proste blbost.

                      A vsichni na Internetu rozhodne nevydelavaji. Mam par pratel, kteri se venuji reklame na TveTrubce a tvrdi, ze na to, aby se tim clovek alespon uzivil, tak to chce kurva velkej votoc, coz neni zadna prdel. Kdyz uz ted je to husty, tak co za 10 let? Ja tady se svoji praci budu jeste i za 10 let, to jsem klidny.

                    7. Ok, necht se dari, jak rikaval vyrobce konskych kocaru v roce 1885…ne, neberte spatne, preji vse dobre, zaujala mne Vase puvodni dehonestace sluzeb oproti vyrobe a jejim postaveni a vyznamu pro ekonomiku. S tim stale nesouhlasim, nicmene Vase stanovisko jsem pochopil, stejne jako Vas pohled na vyznam jednotlivych pracovnich pozic. Vzhledem k casu se omlouvam a preji dobrou noc.

                    8. At misaka 11.11.2016 v 1:39

                      Tak si uzpusobte procesy tak, aby byl zastupitelny
                      :-) Klasická mantra HR. To můžete udělat u managorů, helpdesků, vrátných, uklízeček ve firmách, které se pakují na přenášení krabic.
                      Ve firmě, kde se něco originálního produkuje, třeba zakázkový SW, většinou existují pracovníci, kteří jsou pro udržení funkcionality v podstatě nezastupitelní, a jejich okamžitá náhrada není řešitelná výběrovým řízením. Mám osobní zkušenost s vývojem a provozem poměrně rozsáhlého výrobního systému, který byl pojat v podstatě jako one man show. Jeho architekt a realizátor v jedné osobě zůstal ve firmě až do doby, než se podporovaná výroba přestala provozovat, přestože se systém posledních cca 5 let z celkových 20 let nasazení nevyvíjel. Zdálo by se, že platit mu mzdu za těch posledních 5 let bylo vyhazováním peněz, nicméně vedení firmy si velmi zřetelně uvědomovalo, že vysolit cca mega ročně za jeho docházku do práce přijde výrazně levněji, než nechat zkolabovat výrobu kvůli možnému výpadku provozního systému.
                      V jiných oborech se nevyznám, ale tipl bych si, že třeba vývoj v elektronické nebo strojařské firmě to bude podobné.

                    9. Neschopnost uzpusobit vysi nakladu na to, co je mene potrebne vs. neschopnost zajistit stejneho pracovnika za prijatelnou cenu ci vyskolit nastupce vs. neschopnost milion jinych duvodu byla pricinou padu mnoha velkych firem…. somethink new? O talenty si musite pecovat…
                      Pokud to myslim vazne, tak zacnu PRAVE u tech uklizecek a toho experta si necham. BTW, jako prvni bych rozpustil HR a angazoval tchyni, ta ma odhad na prvni pohled..

                    10. At misaka 11.11.2016 v 2:22

                      zajistit stejneho pracovnika za prijatelnou cenu ci vyskolit nastupce ?
                      Přiznám se, že Vaší reakci příliš nerozumím. Jak to dokáže „kravaťák“ zařídit?

                      byla pricinou padu mnoha velkych firem
                      ??? Ta firma ale nepadla…

                      O talenty si musite pecovat… Pokud to myslim vazne, tak zacnu PRAVE u tech uklizecek a toho experta si necham.
                      ??? To se ale stalo. Myslím, že z věty „vedení firmy si velmi zřetelně uvědomovalo, že vysolit cca mega ročně za jeho docházku do práce přijde výrazně levněji, než nechat zkolabovat výrobu kvůli možnému výpadku provozního systému“ to celkem zřetelně vyplývá.

                    11. uff jsu spat, ale zkusim to strukturovane dle Vasi kurzivy:
                      ad 1) dokaze, od toho tam je, nabor, znamosti v oboru, zajisteni learn-on-the-job….etc. Pokud nedokaze…kick him off!!!
                      ad 2) rozumite slovu „jinych“ nebo ma Vas Otta defekt? ad 3) z vasi vety vyplyva, ze firma mela problemy, protoze prave NEMELA experta, nechala si dinosaura, ktery nic nevyvijel a bral za to ranec. Nema ABSOLUTNE zadnou souvislost s mou teorii redukci zbytnych nakladu na ukor udrzeni talentu a jejich vyznamu pro firmu…
                      Takze….

                    12. At misaka 11.11.2016 v 2:54

                      ad 1) dokaze, od toho tam je, nabor, znamosti v oboru, zajisteni learn-on-the-job….etc. Pokud nedokaze…kick him off!!!
                      No, nedokáže. Viz uvedený příklad, a ne že by snaha nebyla :-)

                      ad 2) rozumite slovu “jinych” nebo ma Vas Otta defekt?
                      Ehm, v citované části věty byla pricinou padu mnoha velkych firem se slovo „jinych“ nevyskytuje. Jinak, ano, slovu „jiných“ rozumím v intencích běžné řeči. Jelikož ale konstatuji, že právě jedna konkrétní firma nepadla, nenapadá mně důvod, proč bych se měl zajímat o příčiny pádu jiných firem, případně o jiné příčiny pádu.

                      ad 3) z vasi vety vyplyva, ze firma mela problemy, protoze prave NEMELA experta, nechala si dinosaura, ktery nic nevyvijel a bral za to ranec.
                      Ale no tak :-)
                      Firma NEMĚLA problémy právě proto, že neměla „eksperta“, který by se jí vsíral do personální politiky. Místo toho měla k dispozici talentovaného dinosaura, který byl schopen vytvořit systém pro řízení výroby a po dobu života výroby zajistit jeho funkcionalitu. Náklady na jeho docházku do firmy po ukončení dalšího rozvoje systému byly ve srovnání s rizikem výpadku výroby bagatelní a protože se dopředu vědělo, že rentabilita výroby půjde vlivem neovlivnitelných okolností postupně do kopru (analogie s Vámi zmíněným výrobcem kočárů), vyšlo levněji nechat si jej jako unikátní „náhradní díl“ až do ukončení výroby. Hledat nebo vyrábět jiný „náhradní díl“ by bylo mnohem dražší, navíc s nejasnou predikcí úspěšnosti. Asi nejlíp to ilustruje přísloví „Lepší dvojky v hrsti než pětky na střeše“.

                      P.S. Omlouvám se za ten bold, ale nenapadá mě jiný způsob, jak distingovaně zvýšit hlas v psaném textu :-)

                2. Pochopil jste to jinak, nez jsem to myslel. Rekneme, ze je to moje chyba.

                  Ano, prodat lze cokoli. I myslenku. Takovy architekt nemusi vubec umet stavet baraky, staci, kdyz je umi namalovat. Presto to muze byt vazeny a bohaty clovek. Toto ja vubec nerozporuju.

                  Ale… pokud jde o stabilitu a urcite jistoty jakehokoli statu, tak vsadit na sluzby a pripadne vyrobu virtualnich produktu, je sice mozne, ale podle mne silne kratkozrake, protoze tyto veci jsou pro konkurenci casto velmi levnou koristi. Kdyz mam vyrobni prostredek a ten zaplatim, pak mam nejakou dobu pomerne jisty zisk bez obavy z nove konkurence. Pokud se nezmeni technologie, pokud nekdo nevymysli neco noveho, atd., atp.

                  Nicmene ten, kdo vyrabi cistici prostredky je na tom vzdy lepe nez ten, kdo dela cistice.

                  Samozrejme, ze vyvoj cehokoli ja pocitam do vyroby. Sam se zivim presne timto, takze vim, o cem to je. Cena vyvoje je soucasti ceny vyrobku a celkove to patri dohromady. Je fuk, jestli tu vec pak vyrobi masina u mne ve fabrice, nebo masina v Cine.

                  Drobny problem by byl, kdyby tu masinu mel jen nekdo. Pak se muze stat, ze majitel masiny se domluvi s jinym vyvojarem, nez jsem ja a i kdyz vyrobek nebude mit stejne parametry, jako jsem ja vymyslel, tak ale ja mam smulu, protoze to nemam kde vyrobit a pokud, tak treba draze, zatimco majitel masiny vyrobi sice mene kvalitni vec, ale uvede ji na trh drive a bere smetanu.

                  Oddelit vyvoj od vyroby samozrejme (v ramci produktu) nelze. Tohle uz tady bylo, napriklad v polygrafii, do ktere vidim velmi, velmi hluboce a dobre. Koncem 80. let prislo digitalni zpracovani obrazu a zacala se predtiskova priprava oddelovat od vyroby. V prubehu 90. let dokonce byly samostatne tiskarny a samostatna DTP/DTR studia. Proste IT vyvojari spise rozumeli svemu remeslu a tiskari zase tomu svemu. Navic byl urcity nesoulad s mnozstvim prace, kterou zvladlo DTP/DTR studio a kolik toho zvladla tiskarna. Takze nektere tiskarny spolupracovaly s vice studii a jinde zase jedno studio spolupracovalo s vice tiskarnami. Cele to fungovalo cca 15 let.

                  Pak ale, nektere tiskarny se zacaly vracet k puvodni koncepci – vlastni studio v baraku. Speky si delej doma, vole, k nam dodej PDF, prijd si podepsat natisk a finito. Fura samostatnych studii sla do kytek a uplne stejne fura samostatnych tikaren sla tamtez. Dnes je tech satelitu minimum.

                  Proste praxe ukazuje, ze konkurence svym tlakem trh zreguluje. Konkretne v teto oblasti takto.

                  Ja jsem v zivote splacel ruzne drahe stroje, casto za desitky milionu. A vzdy se ukazalo, ze to byl dobry tah, protoze nez se zmenila technologie, tak ta masina zajistila prvenstvi pred konkurenci. Vzdy jsem rikal, ze stroj musi mit dvakrat delsi zivotnost, nez jeho splaceni. Proto jsem kupoval spis drahe stroje a vyplatilo se to. Kdybych jen delal s cisilky, tak treba bych mel stesti a v nejakem okamziku bral ranec, namisto patlani se s uverem a udrzbou nejakeho stroje. Jenze, ja tu stale jsem, zatimco par tech, co jeli jen na cisilkach, uz tady nejsou. A nekteri na tom nejsou uplne nejlip.

                  Jednim z mych zamestnancu byl Jarda Bengl. Prisel z Ase, mladej kluk, hledal praci. Pomerne rychle se zorientoval v pocitacove grafice, pak odesel k Microsoftu, kde vydelal poradnej ranec a dneska je ve Svajcu u Google. Ano, na virtualnich vecech lze vydelat penize, zajistit rodinu, mit se dobre. Ale kolik takovych lidi je?

                  1. Mame tu vitkovicegate….spousta „zlatych ceskych“ rucicek vyrabi neco, co umi malokdo, turbinu pro elektrarnu. dopadlo to tak, ze skonci v insolvenci. Problem je v tom, ze to vyrobili uplne na picu, zlate rucicky. Mezitim cesky Avast miri do Silicon Valley….rozdil?

                    1. Re: misaka
                      11.11.2016 v 1:09

                      Turbiny pro elektrarny, ktere funguji, umi v tomto state tri fabriky. Ani jedna z nich nejsou Vitkovice. Zrejme ty rucicky nebyly az tak zlate.

                      Obracene – software produkuje u nas kdekdo. Ale ne kazdy umi Avast. Muj velmi dobry kamarad, puvodne prodejce elektra a pocitacovy laik, byl zakladatelem a majitelem AVG. Ve vhodny okamzik firmu prodal za par desitek milionu a dnes si spokojene uziva konicku. A to o programovani nevi skoro nic. Proste takove vyjimky existuji, ale nelze na nich zalozit obecne principy.

                    2. Dobre, chcete-li rypat, konkretizuji – Vitkovice byly vyznamnym dodavatelem pro stavbu elektrarny v Turecku…prosrali co mohli (vcetne asi precteni zadani, tj. toho, co se tam bude spalovat)….
                      Ad dve…muzu. protoze materialita je nekde jinde. Tohle neni vyjimka. A bavime se o charakteru produktu. Poseru zakazku na kod na uctovani poplatku za reklamu na ksichtoknize a jsem tam za tri dny vic nez cely vitkovicegate….

                    3. Re: misaka
                      11.11.2016 v 1:29

                      Nevim, jestli nemluvime kazdy tak trochu o necem jinem. Ja nezesmesnuju, ani nesnizuju to, ze nekdo, kdo prodava nehmotne produkty, to muze nekam dotahnout. To rozhodne nerikam. Avast nebo AVG se dnes pohybuji v miliardach. OS na PC se pohybuji jeste radove vyse, atd. Jsou to proste vyrobky, jen nemaji 3D.

                      Ja rikam jinou vec – virtualni statky jdou mnohem lepe sirit, tim padem postihnou mnohem vice lidi, ergo umeji v kratke dobe generovatv vyrazny zisk. Samozrejme doba „rozpadu“ kazdeho produktu je velmi kratka. To ale nevadi, protoze se stale nabizi novejsi a novejsi casti, nebo cely novy produkt. Zpravidla odpada zaruka, doba spotreby, problemy s dopravou, atd… proste dalo by se rict, ze je to idealni zdroj penez.

                      Ale „doba rozpadu“ je velmi, velmi kratka. Kdyz budu mit pivovar, muzu treba tricet let vyrabet pivo s minimalni upravou technologie. Muzu tricet let vyrabet Avast s minimalni upravou technologie? Muzu vysilat reklamy v TV tricet let s minimalni upravou technologie? No nevim. S virtualnim zbozim jsem vazan na nejakou platformu a musim reagovat na jeji zmeny. Pokud nejsem soucasne prodejcem zeleza (ad jablko), pak muzu mit problem. Ostatne i jablko melo a ma problem, protoze to proste neudrzelo.

                      Cim vice veci je virtualnich, tim mene narocneho spotrebitele potrebujeme. I uplny debil potrebuje mobilni telefon (pravda, muj slused na Sumave ma Iq tyqe a mobil nema…), tudiz prodat mu aplikaci za stovku bude snazsi, nez milionu lidi nabizet jednu tepelnou elektrarnu. Proste, levne sragory vedou. Ale stabilitu v tom nevidim.

                    4. AVG i Avast jsou sračky, byly a budou. Já ten šrot nechci ani zadarmo, po těch problémech už nikdy…spousta AV má různý cykly, ale tydle dva stojí za hovno už tak dlouho, že to je nejspíš výjimka. Tak jak je zase dlouhodobě kvalitní výjimkou ESET. Ať si mířej kam chtěj, budou tam dělat jenom vostudu…

                    5. Re: Behemot
                      11.11.2016 v 9:37

                      Ja jsem to dal jako priklad „virtualniho“ produktu, ktery to dotahl az k miliardovym vejvarum. To je kumst, uplest z hovna bic a jeste s nim zapraskat ve velkym stylu.

                    6. To je další z firem, který jedou na demenci. Prodávaj to školám a podobně, kde to vedou podle poučky, že kompa přeca musí mít tendleten antivírus, žejo. Jakejkoli, halvně že tam je, a taky se musí šetřit, takže levnej. Sice to je šrot a v případě škodlivýho kódu ten napřed vypíná oba a pak už má volnou ruku, ale to nic nebrání mít miliardový obraty…kolik takovejch škol a jinejch úřadů je a kolik maj kompů? To je hned vejvar…

                      No a BFU to nakupujou tak stejným způsobem.

                    7. Mě by zajímalo jestli může být produkt virtuální?

                  2. V roce ’92 jsem byl u jedne zajimave investice. Parta lidi z jednoho mesta nedaleko Prahy se rozhodla, ze koupi tiskarnu na tisk billboardu. V Praze ji tehda snad nemel vubec nikdo. Investice 30 mil. Kc. Sehnali si na to financovani na dva roky (tehda se daly sehnat neuveritelne penize prakticky bez zaruk) a oni to zaplatili za rok! Cili je celkem jasne, ze i kdyz pak samozrejme prisla konkurence, oni uz meli splaceno a dalsi rok nasuseno. Pak samozrejme sly ceny techto stroju nize, ale… oni uz meli svoji jistotu a kupovali dalsi stroje.

                    1. Devadesatky povazuju za extremni, nepridobnitelne obdobi. To neberte z dizkuzni (miluju to „zet“ :) :)) faul, jenom za pripomenuti, ze zhasnute svetlo nemelo mnohdy s podnikanim co do cineni…a ani spravedlnost, cenotvorba a buhvi co vsechno. Snad jen cena perniku byla stabilni…

                    2. Re: misaka
                      11.11.2016 v 1:48

                      Kolikrat ja uz jsem ale toto slysel? „Devadesatky se uz nikdy nezopakuji, protoze to se prachy z rozkradeny republiky valely na ulici“. Nebo „vstup do EU uz se nikdy nezopakuje, takze ty ksefty s nemovitostma, co se tehda udelaly, to uz nikdy neprijde“. Nebo „rok 2010 uz se nikdy nezopakuje, protoze jak ten dolar vyletel z devatenacti na petadvacet, to byla pane jizda, stacilo bejt dlouhej…“, atd.

                      Porad jsou nejake prilezitosti, ktere „uz se nezopakuji“. Ted treba kupte zemedelskou pudu a jedte na dotacich. To uz se za par let taky nezapokuje, atd.

                    3. A krom toho je to velká pitomost, neboť 90. byla asi vůbec nejlepším obdobím, jež kdy samostatný český (nebo československý) stát zažil, a to za celou dosavadní historii (nadto extrapolace současného stavu nenaznačuje, že by se na tom mělo v dohledné budoucnosti něco měnit).

                    4. Zjevne si nerozumime, takto jsem to nemyslel (a ani nenapsal, BTW). For je v tom, ze doba skutecne nerozhoduje, jenom jsem chtel poukazat na extremnosti devadesatek.. Ale stale plati: produkt je produkt, jestli specializovany vyrobek ci sofistikovana sluzba to nerozhoduje. Retezec a marze mezi skutecnou hodnotou a zaplacenou cenou si urcuji poptavajici a na nich to nechme. Porovnavat cokoliv jineho je pofiderni. Jako treba rozdil mezi sluzbami a vyrobou.

                  3. Výroba „hmotných“ produktů je pro stabilitu státu (doufám, že zhruba chápu, co tím myslíte) je stran risikovosti v podstatě stejná, jako výroba toho, čemu Vy říkáte virtuální produkt. O co jde je ta poptávka, ideálně pak závislost na mém produktu, zcela bez ohledu na to, zda je hmotný nebo ne. Ten, kdo se soustředí na výrobky hmotné, musí totiž počítat s podstatně větší hystheresí ve všech procesech, v tom, že bude mít kapitál vázaný v technolo

                    Pokud jde například o tu často zmiňovanou Čínu a výrobu polovodičů, tak tam je závislost jasná: na strojích evropských, japonských a amerických výrobců (Kuka, Siemens, Fanuc, ABB..) se tam sekají součástky navržené v Evropě nebo Americe (NXP, Intel, TI).

                    Když budou evropské a americké firmy chtít, kopnou Čínu do řiti a mohou začít vyrábět doma. U vyložených komodit to asi bude dražší atd. ale u specialisovanější výroby se to už dnes často i vyplatí. Co bude dělat Čína, když nedostane západní návrhy a objednávky od západních firem?

                    Pokud jde o vyloženě virtuální produkty, tak také občas kroutím hlavou nad app economy, ale jediný problém, který tam vidím jsou státní zásahy, které znemožní rychlou realokaci zdrojů v případě, že z nějakého důvodu poklesne zájem o tyhle z mého pohledu často směšné produkty.

                    Ad polygrafie: nevím, v jaké části polygrafie se přesně pohybujete, ale minimálně v oblasti periodik a knih, do které vidím dobře já, je naprostým standardem to, že kompletní předtisková příprava se dělá mimo tiskárnu. Dokonce i ty celostránkové inseráty, které dříve tu a tam dodával zákazník jako camera-ready a do novin je montovala tiskárna, už dnes většinou přijdou jako pdf a umisťují se se zbytkem obsahu.

                    1. Knihy a casopisy se hrouti na rotackach, tam je samozrejme, ze redakce a sazba jsou solo, to uz tak je prakticky od prevratu, to ano. Ostatne u tech periodik je casto fura prispevatelu z velke dalky.

                      Ja delam hlavne do merkantilu, kde jsou spise tisicove az desetitisicove naklady. Je to pro maleho podnikatele bezpecnejsi voda. Cena tiskoveho stroje pak nejsou stovky milionu, ale jen desitky, atd. Vzhledem k tomu, ze mi za prdeli nestal zadny bohaty tatinek komunista, nebo disident, taxem zacinal od nuly.

                      S temi soucastkami je to fakt, nicmene, mam kamarada, ktery primo pracuje v Intelu (Linz) a rikal mi, ze uz take prichazeji o nektere xefty, kdy si zakaznicky obvod necha investor navrhnout primo u fabriky na vychode. Je to udajne trend tak poslednich cca 6 let. Ale to mam z doslechu, ja toto nevyuzivam.

                      Domnivam se, ze Cina uz ma dnes takovy balik, ze kdyby jim nechtel zapad davat praci v podobe pripravenych podkladu, tak zainvestuji a nakoupi jak technologie, tak mozky. Ostatne vyvoj muze byt dislokovan, je to jen o tom, komu to patri. Zatim jsem u Cinanu zadne vystriky inteligence nezaznamenal, vetsinou jde spise o Sysifovskou praci, kterou peclive zvladaji. Ale je to podle mne otazka jedne generace. Co pak? Docela se toho obavam.

                    2. Jde o to jestli je Čína udrží doma (ty nové lidi s mozkem). V Číně to přeci jen funguje trochu jinak než na co si studen (Harvardu, Yale, MIT …) zvykne.

                    3. Před poměrně dávnou dobou, ještě na konci minulého tisíciletí, jsem četl pojednání o tom, že právě typicky Číňané se po vystudování na MIT (a podobných školách) a získání potřebné praxe vracejí o rodné země.
                      Nevím, nakolik se situace za to skoro čtvrtstoletí změnila.
                      Nedávno jsem v televizi(!) viděl film o stavbě čínského tankeru na kapalný zemní plyn, kde čínský inženýr říkal zhruba totéž, něco jako:„…jakmile zahájili nábor na tuhle loď, nemeškal jsem…“.

                    4. Je otázka (spíš na sinologa) za jakých mohou studovat v zahraničí.

                    5. *podmínek
                      a když už jsem v tom, tak já viděl dokument, kde ukazovali jaká je obrovská poptávka po vysoké škole a jakej je obrovskej přetlak v poptávce po kvalifikované práci, taky tam vysvětlovali proč to tak je, ale to není podstatné. Podstatné je, že se tomu inženýrovi z Vašeho dokumentu nedivím, jako bych se nedivil, kdyby kývnul na místo v Evropě kdyby mu nabídli, že se snadno ožení. Tím chci říct, že Čína má některá specifika, která mohou „mozky“ odradit.

                    6. Nevím, zda jsem se v předešlém příspěvku vyjádřil srozumitelně. Onen Číňan vystudoval obor a stavěl tanker(y?) stejné velikosti v USA.

                    7. V malém to zná každý živnostník, který něco umí. To, co já udělám „v garáži a svejma rukama“, zas tak moc lidí neudělá. Nemají grif, nemají technologii, neznají celý řetězec, který ku produktu vede. A nemají tah na bránu, což je souběh temperamentu a životních podmínek a okolností, které výrobu provázejí. Za dvacet let jsem zažil pár kopií. Nějak jim to nefunguje ….. :)

      2. Ja bych se na ni taky vysral, podivam se na TV tak jednou za dva tydny, pokud je nejakej rozumnej film. Jenze detem tohle clovek uplne udelat nemuze. Staci nejakej blbej qiz ve skole a dite bude za debila, protoze nevi, co zrovna frci v bedne. Dneska jsou meritka spolecenske prestize, ze by se jeden posral.

        1. Excelentní příležitost k výchově k nonkonformitě, ne? Jen máloco je lepším darem pro aplégra do budoucnosti, než dokáže-li na dotaz „A jak se ti líbil poslední díl Ordinace v růžové zahradě*?“ odpovědět s oslňujícím úsměvem a pevnou sebejistotou: „Nijak, neztrácím tím čas; mnohem raději si přečtu pár stránek z Kiplinga**.“
          ___
          * Nahraďte laskavě čímkoli, co je aktuálně v módě;
          ** Nahradit možno také lecčíms; Kipling má tu výhodu, že je použitelný od 5 let do 99 let, což např. o Shakespearovi tak úplně neplatí.

          1. A po recitaci White man’s burden bude výuka nonkoformity pokračovat i v ředitelně :-)

            1. Tady je číš — z ní pije bílý muž,
              když křivda se napravit má;
              zde druhá je číš — a na jejím dně
              zášť starého světa je zlá!

              1. Eeny, Meeny, Miny, Mo,
                Catch a nigger by his toe,
                If he won’t work then let him go;
                Skidum, skidee, skidoo.

                Nemyslim, ze by to dneska proslo, alespon tedy u tech ucitelu, kteri umi anglicky (tedy tak 30% anglictinarek).

                1. Inu, stačí tam strčit tygra, a voilà!

                  Zvlášť hezké je, že ten negr není ani v následujícím předlouhém výčtu „… many common variations, such as replacing tiger with …”

                  Naproti tomu je hezké, že se o té variantě s negrem alespoň zmíní; čekal jsem původně, že to tam nebude vůbec. A za přečtení stojí také toto. Žijeme ve fascinující době!

                  1. A neni to rasisticke, takto definitivne se zbavit negra?

                    Zajimalo by me, zda „monkey“ tam dodal nejaky, cermnemu humoru holdujici, rasista, nebo zda je to nevinna akce nejakych slunickovych naivku, co to nedomysleli.

                    Zajimalo by me, co by na toto „nam ty letusky ublizily, dejte nam penize“ rekl jakykoli z panu, co hrali ve kratouckem filmecku, namluvenem Ronalde Reaganem, ktery jsem pred peti dny shledl. Jmenoval se „Wings for this man“.

                2. Holt to chce jeste diteti dat na tricko vlajku konfederace, at je to uplne… :-)

                  1. S konfederací nemohu sloužit, nicméně by díky mně měl nejméně na jednom vozíku pro invalidy po Praze v současnosti jezdit Gadsden :)

      3. Na to mám takovou sociální teorii.
        Za socialismu byla (barevná) televize symbol. Symbol společenského statutu, který vycházel z ceny a nedostupnosti těchto zařízení a jde to vidět na starší generaci (50+), kde v jejich domácnostech je obvykle dominatním prvkem právě TV. Žijou tím pořád v zajetí svých historických předsudků, že mít TV = být v životě úspěšný. Vedlejším efektem je pak to, že tato generace bezvýhradně věří těm sračkám co tam říkají (přece to říkali v TV, tak to musí být pravda).

        Naopak pro mladou generaci je TV již jen pouhé spotřební zboží a kanály typu Nova, Prima apod. jsou považovýány za festival trapnosti. Její místo spíše pak nahrazují počítače/tablety/mobily apod. a sledování on-line seriálů, videí na youtube a jiných sítích.

        1. Jest to s těmi barevnými televizory poněkud jinak.
          Souhlasit lze s tím, že BTV byl symbolem společenského statutu, ale spíše proto, že těm televizorům co 2 týdny, někdy i častěji něco bylo. Bylo tedy nutné mít když ne „osobního“, tak alespoň hodně ochočeného, šikovného opraváře, který to dokázal alespoň ty 2 týdny udržet v chodu, aspoň na ty 3-4 hodiny denně.
          Za rok provozu ty první přístroje /TeslaColor, FatraColor a ColorSpektrum, k tomu Rubíny a Radugy, v první vlně i Color 110/ spolkly hodnotu sama sebe v náhradních dílech /často úzkoprofilových/ a pracích opraváře, zpravidla vždy bylo nutné cca 55kg bednu odvézt do opravny, protože jak servis, tak hlavně nastavené se až na výjimky nedaly dělat v bytě.
          Takže majitel BTV měl ve své době spíše status jednak velmi bohatého, jednak neskonale trpělivého člověka s velmi dobrými kontakty na komunální sféru.
          Výjimku v tomto stavu tvořili ti inteligentnější, co se nespolehli na reklamní masáže Tesly Orava a Československé televize, nařídili svým poskokům sehnat bony či valuty a koupili si Sony v Tuzexu. A když už tam byli, přibrali i klasické HiFi skládačky od Technicsů, Pioneeru či Akai, které jim -och bože- některým fungují dodnes.
          Tihle lidé pak ano, tito měli společenský status velmi bohatých lidí s velmi vlivnými známostmi, neboť utratit v přepočtu 100.000,-Kčs v Tuzexu znamenalo jednak vyvolání značné pozornosti tajných bezpečnostních složek federace, ale ještě větší machrovina byla „pokrýt“ to. Ti, kdož toto vše dokázali, dnes ve většině případů tomuto státu vládnou.
          Případně jsou to majitelé, resp. předsedové představenstev bývalých, dobře funkčních státních podniků, co i za bolševika vykazovaly značný zisk.
          Pořád je potkávám a myslím, že i nějaký čas budu potkávat ve vysokém postavení i jejich potomky.

          1. tak mozna nekdy v sedmdesatkach.meli jsme Teslu Color od roku 1987 nebo 1988 a sice se obcas posrala, ale zas tak casty to nebylo. Tak jednou dvakrat do roka a spis az po revoluci, kdyz uz na ni jelo video a didaktik. Horsi to bylo s cenou, nova stala asi 14 000 kcs, coz byly asi ctyri prumerny platy a kousek. A hur se shanela.

        2. Jestlize je otazkou jedne generace vymena prestiznich hodnot, zacinam se docela bat, co ceka moje deti…

          1. Tu obavu sdílím, a prestižní hodnoty s tím nemají zhola nic společného. Spíše Babiš a jiné podobné excesy.

            1. Nojo, ale vem si, jaky je rozdil v zavislosti na bedne a na Internetu. Dost zasadni. Co bude dal? Tohle je vec, kterou nezastavis. Babise treba jednou nekdo zastavi.

              1. Naopak. Věci jako „závislost na bedně či na Internetu“ jsou naprosto irelevantní, neboť tomuto typu problémů mohu předejít rozumnou výchovou*. Naproti tomu risiko, že ten fašoun a jeho nástupci tady zavedou do 30 let horší zákony, než jaké byly v Protektorátu, takže bez ohledu na kvalitu výchovy dětem nezbude než buď žít v pramizerném prostředí, nebo se prostřílet ven jako Mašínové (protože na hranicích samozřejmě budou ploty pro ochranu před těmi zlými, zlými imigranty) :(
                ___
                * Nikoli se stoprocentní spolehlivostí, ale to platí tak nějak se vším; stejně tak ani tou nejlépe vyváženou kombinací vystavování dětí risiku a očkování nelze zajistit, že neakvírují smrtelnou chorobu, apod.

                1. Dneska bezel v bedne nejakej dokundament o Stalinovi, ale videl jsem jen parminutove utrzky, nemel jsem na to cas. Nicmene mi probehlo hlavou, ze je fakt zajimave, jak i behem jednoho stoleti dokaze jeden narod litat zprava doleva. Rusove, Nemci, Americane, Anglicane,… respektive – ony ty narody jsou temer stale stejne, ale voli si za svoje vudce nejruznejsi figurky, ktere s nimi pak mlati od dorazu k dorazu.

                  Rozhodne je dobry napad vest potomstvo k ovladani zbrani a nejake zaklady preziti. Neudelat z toho doma zrovna protiatomovy bunkr s rezimem jak v lagru, ale jista forma schopnosti preziti podle mne patri do vybavy kazdeho jedince.

                  1. Nejen potomstvo (jakkoli to samozřejmě především), ale vůbec mladou generaci.

                    1. Sirsim masam chybi motivace. Ono i doma dokopat deti k nejake aktivite, ktera je zrovna nemusi vzdy bavit („hele, udelame ze sebe bubaky a vyzkousime si protichemicke masky, jo?“). Kdyz se kazdy postara o svoje deti, mame mladez prakticky pokrytou.

                      Nevim, jestli jeste dneska se dela nejake cviceni CO. Fakt nevim. Za nas to by vopruz s zebradlem, ve kterem se tahala smradlava maska a muselo se nekam na pochodak, coz nam z vesnice neprinaselo pohyb na vzduchu, ale vopruz kolektivni buzerace. Pritom ale dneska jsem rad, ze si nektere veci pamatuju a kdyby nejakej debil treba udelal to, co se dneska deje v Aleppu (a jake to bylo jeste pred lety krasne, kulturni a bohate mesto!), tak jsem rad, ze vim, ktery filtr je na yperit a ktery na chlor. Pripadne, co lze pouzit proti chloru v nouzi apod. Ja predpokladam, ze tohle u nas nikdo nepouzije. Bohuzel ale vidim, ze az neuveritelne veci se dokazou stat nekde, kde by je nikdo necekal. A az se stanou, tak kazdy rekne „nojo, to je jasny, to se stalo, protoze…“.

                    2. Cvičení CO si račte vetknout za klobůčik, stejně jako jakoukoli jinou státní zhovadilost. My jsme, děkujeme pěkně, soběstační, a širší masy dobré, včetně haranťat různé velikosti. A šlo by to ještě mnohem lépe, kdyby se nám do toho stát nesral vůbec :/

                    3. Jaaaaaajjj… kua tohle je parada!

                    4. Napřesrok pošlu pozvánku :)

                    5. Pekny. Fakt pekny. Neskutecne mne sere, ze zarvala PSacka ctyrstovka Hajnice. To jsem mel kousek od baraku. Tedy… dokud jsem byl v JC. Tady na Sumave je prd. Aspon bych provetral svoji T3 na peknem place.

                    6. V Čechách jsou slušně dlouhé (a veřejně přístupné) akorát Ludvíkovice a Placy. Na Moravě je excelentní ZVI, jenže ta se musí pronajímat komplet celá, a je dost hnusně drahá. A tím to, nakolik mi je známo, vadne :(

                      Na druhou stranu, aspoň malá positiva — zatím to vypadá velmi nadějně, že do příštího roku bude na Placech poctivých 500 :)

                    7. Re: ocs 8.11.2016 v 0:34
                      Wow, moc hezké. Souhlasím s názorem, že výcvik v bezpečném a odpovědném zacházení s palnou zbraní vhodné velikosti a výkonu by mělo být součástí života každého civilisovaného občana. Kdybych měl peněz nazbyt, také bych se takto vychovával; inu, snad později, až budou poplaceny dluhy stran mých nemovitostí…
                      Bohužel, pro většinu mých spoluobčanů jsem právě pro tento postoj fuj fuj militaristou.

                    8. To je hezké. Vytisknu to chlapečkům v rámci výuky angličtiny.

                    9. Re: CzechDave
                      11.11.2016 v 0:29

                      A tak… clovek nemusi za zbran uvalit zrovna kilo, aby mu delala radost. Tyhle dalky se pro radost daji strilet i s druhovalecnyma laufama, ktery se daji poridit za dostupne penize. Jde o tu zabavu – nadelat si naboje a pak je jit vysypat na strelnici.

                      Delal jsem nejake veci na jednom sejfu chlapkovi na Slovaci, letos zjara. Sejf jen na zbrane. Mistnost cca 3×6 metru, klimatizace, lity beton 60 cm, nezavisly zdroj, automaticke pancerove dvoutunove kompozitni dvere, uvnitr nabytek na miru zhruba za mega a zbrane… nadhera. Fakt nadhera. Ten clovek je sice tezkej vatar, ale jen diky tomu, ze je na dobre placenym fleku. Zadnej mafos. Ke zbranim ma srdecny vztah, zadnej military magor. Muj odhad je, ze celej tenhle zerticek ho stal tak dvacet micu. To je ale absolutni extrem a troufam si tvrdit, ze na Slovensku bude tak jednim z maximalne tri lidi, co to maji takto lozene.

                    10. Mj. před časem jste zde hovořil, že máte v zámyslu zkusit Ba9 1/2. Povedlo se? Jaké jsou zkušenosti?

                    11. Bohuzel zatim zadne, protoze prebijeci vercajk mam 180 km daleko. Jeste stale jsem na Sumave, ackoli jsem myslel, ze zacatkem rijna uz to zabalime. No… prisel snih a potomstvu se nechce pryc, takze zatim nic…

                      Ale tesim se jak pubos na rum, az to naladuju a vyzkousim. Mam tam zbytek Acc2, takze hned budu mit srovnani.

  5. No to je tazke pane Dfens. Zostante kludne pri dumbfounoch, mam prave tu Lumiu a prave od MS, a nijako mi cas nezere. Da sa to pouzit ako fon, fotoaparat, alebo gps tracker ked lietam na rogale. To len napriklad a vsetko v jednej krabicke. Teda tento dnesny clanok ma od vas ako technicky zalozeneho cloveka dost prekvapil, pretoze prave takto sa vyjadruje jedna (hlavne technicky) zabrzdena prislusnicka mojej rodiny. Nicmenej peace, a nech si pouziva kto chce, co chce.

    1. Po náročném překladu jsem pochopil a naprosto jednoznačně súhlasím :-)

    2. Ha Záhorák. Tam nemáte chodníky co? A když přilezete do Čech chodíte středem silnice jako doma. A tady budete poučovat soudruha D-Fense o moderních technologiích?

    3. Už sračkia umí fungovat jako normální slave a navalit fotky, nebo se musí furt instalovat jakýsi stomegový sračkovánky, aby člověk mohl todleto „synchronizovírovat“ nějaký nesmysly, který vůbec nechce, tam, kam vůbec nechce?

      Už to umí nainstalovat Operu Mini? A IEčko umí stahovat všechny soubory?

    4. Tiež som z tohoto D-F článku trochu prekvapený. Pindanie na android, že nejde synchronizovať skôr než za 12 hod… pindanie na iPhone, lebo proste je celý debilný… Mne Upgrade s iPhone 5 na 6S plus trvalo presne 10 minút. Vybral som SIMku zo starého, vložil do nového a zadal heslo. Všetko sa automaticky natiahlo a nastavilo podľa starého, vrátane všetkých nainštalovaných aplikácií. Možno mu vytýkať všetko možné ale zrovna žeby bol užívateľsky neprívetivý ani náhodou. A zvyknúť si naň nevedia len tí, čo sa silou mocou držia DOS/Windows myslenia.

      1. Hele, nechte si ty modni vystrelky, nas opravdove muze z System/360 nejaky hipstersky DOS ci vanity window nezajima. Az budou ty vase krasy ument schroustat Fortran a nebudou jen pojidat kolace, tak se ozvete.

        1. Na ajfounu je kompilátor Fortranu77

          1. Nene, to je mytus, je to nejaka uspechana verze FORTRANu95 s limitovanou zpetnou kompatibilitou.

        2. Fortran? Já jsem dělal věci, který měly fungovat, ve strojáku.

          1. Priznam se, ze ve strojaku jsem delal jen par opravdu drobnosti v roce ’88, protoze to hrabani se v tabulkach byl brutalni vopruz. Ale v ASM delam dodnes. Zrovna ted tady taky programuju v AVR ASM. Pokud chci mit neco pod totalni kontrolou, jina cesta neni (byt… krkolomna, za roky jsem si musel udelat furu vlastnich knihoven). C++ je pohoda jazz, ale uz to neni 100% spolehlive a mnohdy ani nejefektivnejsi reseni.

          2. Ale jiste, ovsem pochybuji ze tohle dneska dela nekdo jinde nez v kritickych real-time provozech. Coz dneska uz neni ani kosmicka technika ani samoriditelna auta.

  6. Každý OS má své výhody a nevýhody. iOS třeba vyhovuje velmi mému osmiletému synovi. Je fakt, že od toho nepotřebuje žádné extra fíčury, zavolat, napsat zprávu přes Whatsapp kamarádům, podívat se, jaké je ve světě počasí. Je nevím proč ujetej tímhle směrem, dovede ho nadchnout, že je v Rusku zima jak v Rusku. Chvíli jsem iOS zkoušel sám, to, co potřebuji já, to neumí. Takže jsem po měsíci užívání přestal systém řešit. Prostředí se mi zdálo divné, ale je to hodně ovlivněné tím, že jsem odkojen Androidem od verse 1.6. Do styku jsem přišel i s mobilními Widlemi, taky mi neseděly, na druhou stranu znám dva spokojené uživatele, kteří ale občas nadávají na absenci některých aplikací. Osobně mi to přišlo ze všech tří OS nejvíce k hovnu. Berte prosím jako subjektivní dojem.

    Již dva a půl roku používám ke své absolutní spokojenosti Xiaomi Mi3. Neobsahuje to žádný bloatware (ani Facebook), baterie i po těch letech funguje. Je to stále svižné zařízení, které narozdíl od předchozích telefonů nemám důvod měnit. Myslím teď telefony androidí. S klasickými telefony jsem vydržel tři roky se Sony Xperia K750i. Xiaomi se na něj odslouženými léty pomalu dotahuje. Nečekal jsem to, za těch pár korun, co zařízení stálo. Kdybych kupoval nový telefon, asi bych zase šel do nějaké Číny, XiXao se dá pořídit již s českými LTE frekvencemi, jen má malinko přihřátý design. Vyhovoval mi i čistý android v zařízeních Google Nexus.

  7. Vzhledem k tomu, ze pro praci nepotrebuju smartfoun, mohl jsem po utopeni sveho stareho telefonu prejit na to, co mi lezelo v supliku a s cim jsem mel kdysi velmi dobre zkusenosti, starou dobrou nokii 7110. Dobre, baterka vydrzi jen par dni a stroj ma na sobe par skrabancu, ale zase se nade me zadna krabicka nevyvysuje. Teda jen pocitat a mikrovlnka, ale ty nenosim porad v kapse.

    1. Je krásné pozorovat jen pokrok – u starých strojů „baterka vydrží jen pár dní“. U Smart… „baterka vydrží i pár dní“. :-)

      V rámci své práce také „musím“ používat smartphone a androidem. Souhlasím s tvrzením svého kolegy, že problémem Androidu je sám Android. Vzhledem k tomu, že je to v pořadí již asi 3. smart, tak se mě zdá, že je jedno kolik paměti v telefonu máte. Vždy je cca 50% paměti zasráno appkama k hovnu, které nejdou smazat. Jistě, dá se udělat root, ale pak je záruka pryč a navíc je to telefon, který nepatří mě, ale společnosti.

      1. Jeste bych podotkl, ze hlavni problem te baterky je jeji stari, po sestnacti, sedmnacti letec, pricemz cas toho casu jen bez uzitku lezela, se to uz zacalo projevovat. Kdyz byla nova a moc jsem telefon nepouzival, vydrzela pres tyden bezne a porad mela dost energie v zaloze.

  8. Moje paní, když ještě nebyla mojí paní, byla okresní přebornicí v psaní na psacím stroji a mistrovsky zvládala i těsnopis.

    Začátkem 90tých jí na stůl postavili celkem primitivní počítač s textovým editorem…

    Postavila se k němu obdobně negativně, jako kolega Dfens.
    Zlatej starej psací stroj…..

    Mám Dfense za bystrého muže, tak doat dobře nechápu ten jeho úlet v téhle stati.

    Samozřejmě, že když o věci vím prd, tápu, hledám, tratím čas.
    A než abych otevřel manual, nebo youtube guide, raději volím metodu pokus/omyl. I já to tak dělám.
    Ale narozdíl od Dfense, nemám ty, co ty stroječky postavili za úplný pitomce, co mě každou novou verzí chtějí jen víc uškodit, ať už jde o HWnebo SW.

    Za pitomce jsem většinou já, protože místo abych si nechal věc vysvětlit, aplikuji své staré, osvědčené fígly, na které nová technika peče…

    1. Vtip je v tom, jak popisoval svého otce – z ničeho najednou mobil a to byl fičák. Nikdy jsem nebyl písař a na stroji jsem nepsal, ale věřím tomu, že přechod z mechanického stroje na PC musel rapidně zvýšit produktivitu i pro písařky, které vždy dělaly se strojem a to je vzestupná část pokroku.

      Problém ale nastává v případě, že máte nějaké PC s určitou verzí např. MS Office a vše funguje. Pak příjde nějaký zmrdimanager s tím, že MS vydal úplně novou verzi Office s novými vzrušujícími funkcemi. Zjistíte, že kvůli tomu musíte investovat do nového HW a licencí a výsledek. Zapnutí trvá o 1/3 déle, pak na vás mrká zmrdisvorka s radami a vy se v nové nabídce vůbec neorientujete. Po 2 dnech laborování pak vítězoslavně hlásíte výsledek – vytištěný dokument, který vypadá úplně stejně jako ze starého systému. A to už máme sestupnou část pokroku.

      1. Jo, to je pravda.
        Trochu tím protiřečíte kolegovi Behemotovi, ale je to tak.
        Na velmi funkční soft navěsí ptákoviny, co nikdo nechce a použije zlomek lidí a otráví tím uzivatele, co se musí zase něco učit.

        To je naprosto špatný přístup, zřejmě fakt iniciovaný lidmi hodně daleko od vývojářů a na míle vzdálených uživatelům.

        Takhle se chovat si mohou dovolit jen ti víceméně monopolní producenti. Programátoři mají ale sklon vymýšlet „nové“ a implementovat krávoviny, nad nima musí ovšem stát někdo, kdo ví, co zákazník chce.

        A zákazník se nechce učit nic nového, potřebuje se sw pracovat, ne si s ním hrát a studovat ho.

        A pak se hledá kompromis, protože některé věci postaru fakt udělat nelze.

        Dá to dost práce a přemýslení, aby to zvládlo obsluhovat „batole“… :-)

    2. Pokud intuitivní a přehledné ovládání změní na patlačku pro vylízance a malé děti (aplikace se dneska vyvíjí tak, aby na to mohla patlat už batolata, a toto ovládání pak vserou všem), tak to kreténi jsou. Jistě, jim vyhovuje, že společnost zůstane myšlenkově ve věku tří let. Já si ovšem nejsem jistej, jestli to je ten správnej „pokrok“.

      1. Standardizace UI byla naprosto nezbytná, nevím jestli pamatujete doby, kdy každý, kdo namazal svůj soft si mymyslel jak se bude ovládat. A pak se soft musel každý učit i ty tak samozřejmé věci, jak otevřít nebo uložit soubor.

        Dneska jsou tyhle věci jednodušší, prostě alespoň základní věci se musí dělat stejně. Soft dělám (dneska už spíš na té manazerské) úrovni 30 let a mohu zodpovědně prohlásit, že bláboly o batolatech jsou výsledkem pouze velmi povrchního a nezasvěceného pohledu.

        1. Právě naopak, bohužel. Dříve bylo mnohem lépe.

          Zcela konkrétně, na přelomu 80. a 90. let měl NeXTSTEP naprosto čisté GUI, bez nesmyslných customized widgetů a podobných pitomostí; vše bylo zcela konsistentní mezi různými aplikacemi, logické a intuitivní.

          Teprve Apple v tom začal dělat bordel, a i to zpočátku poměrně malý; teprve s prvými versemi iOSu se to začalo kazit (myslím, že např. ten naprosto absurdní a nesmyslný „rotační“ widget pro zadávání času, namísto číselných tlačítek, jež by pro daný účel byly asi stokrát pohodlnější, ovšem nejsou dostatečně kchůl, tam je už od počátku), a totálně to rozes***li až v posledních letech (opět odkaz na podrobnou a velmi dobrou analýzu; už jsem jej sem dával také výše).

        2. Software jste v životě nedělal, jinak byste věděl že standardizace UI proběhla již v roce 1995, kdy se hojně rozšířilo Windows 3.1 a nejlepší aplikace bývaly v letech 2000-2005 na Windows 2000 a Windows XP.

          Kazit se to začalo po roce 2005, kdy ze software začaly mizet ty desítky položek v menu a desítky checkboxů, aby se v tom vyznali i lidé s IQ menší 90 a hnus ultrafialový začal v roce 2012 s dotykovým ovládáním, které IMHO chtěly jenom ty tříleté dětičky a nikdo jiný.

          Dodnes se mi nepodařilo osobně setkat se s někým, kdo skutečně ovládá notebook dotykově, kromě odrostlejších batolat.

          1. Já se tedy naopak až dosud nesetkal s nikým, kdo by ovládal počítač bezdotykově, ačkoli s abundancí nebývalých pitomostí jako siri se toho patrně brzy dočkáme.

            1. Treba nekdo prijde s telefonem, sminajicim kam se diva oko a kdyz mrkne, tak to zafunguje jako stisknuti tlacitka. Kdyz si predstavim, jak budou vsichni valit bulvu a mrkat na obrazovku, aby napsali sms, ziskavam dojem, ze v budoucnu bude sranda. A nerikej, ze ne, lidi jsou dost blbi, aby to kupovali.

              1. Myslím, že se s něčím podobným už experimentovalo. Ale nemám teď čas to dohledávat; jen mi to je povědomé, jako kdybych o tom někde četl.

                1. Film Cesky sen, zminovali to tam pri zaberech v reklamce, kde se merilo, kam se lidi cumi na letaku. Podobna technologie se urcite musi pouzivat v armade. Kdysi takhle fungovalo ostreni na fotacich canon, melo to ostrit, kam se clovek dival.

          2. Co si vzpominam, tak 3.1 byly v roce ’92. V roce ’95 uz byly ’95ky. Mezitim byly 3.11. Snad se moc nepletu. 3.11 jely na DOSu 6.22, nebo jaka byla posledni verze. Ty floppy se mi tu jeste nekde vali, ale te uz je hledat nepujdu.

            1. Jojo….kde sou ty časy, kdy Duke Nukem 3D lítalo mnohem líp na DOSu než na woknech…

  9. Měl jsem pevnou linku.
    Pak jsem měl jsem Nokie.
    Teď mám iPhony.
    Stejně jako před tím tak i teď do telefonu neříkám co by nemoh´ slyšet někdo třetí.

    1. Mimochodem — software pro spolehlivě šifrovanou komunikaci p2p pro iPhone existuje. Pro Droida samozřejmě také; ale uživatelé starých mobilů mají v tomto směru povětšinou zlou smůlu a musí si povídat s NSA (a obdobnými partami mizerných šmíráků) ať chtějí nebo ne.

      1. Povidat neco smirakovi do ucha je fpohode, pokud o tom vime a pocitame s tim. V okamziku, kdy toto utneme, smirak si najde jiny zpusob, jak nas smirovat a my uz o tom nemusime mit paru.

        Takze ja osobne to beru jako symbiozu a proste do telefonu nerikam veci, ktere bych nehulakal na ulici. Podobne, jako zenske clovek nemuze rikat pravdu, aniz by se na ni ptala.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017