Služby zákazníkům á la Tesco

Featured Image

Je tomu asi měsíc, co jsem byl, jako téměř každý týden, pověřen vykonáním trestné výpravy do konzumního ráje Tesco Nový Smíchov. Do paměti jsem si vtiskl instrukce na téma co koupit – kolik toho koupit – kde to tam sakra najdu, a vyrazil jsem.

Mise začala příjemně. Vybral jsem hotovost v bankomatu, propletl jsem se vírem nakupujcích, kolemjdoucích a překážejcích sekuriťáků a vnořil jsem se do super, hyper, nebo co vlastně marketu. Po chvíli hledání, pobíhání, vztekání se, vracení a nakládání košíku jsem již stál v řadě u rychlých pokladen a čekal až přijdu na řadu. Za chvíli se ozval plechový hlas „Pokladna sedm volná.“ Přistoupil jsem tedy a započal jsem svůj boj s obchodním řetězcem.

Pokladní: Pětsetšest.
Já: (podávám dvoutisícovku, čerstvě ukořistěnou z bankomatu)
Pokladní: Promiňte, ale já nemám drobný. Ale rozmění vám na informacích.

Dobrá tedy, říkám si, bylo to ráno a stát se to může. Zamířil jsem tedy k informacím. Tam jsem nejdřív chvíli poslouchal stížnosti španělsky mluvící babičky a její česky mluvící spolubabičky, které se snažila reklamovat kazetu do magneťáku. Netrvalo dlouho a obě odešly snad upokojené. Já jsem tak stanul sám tváří v tvář asi padesátileté, preventivně nabručené fúrii, která měla poskytovat služby zákazníkům. Vysvětlil jsem jí situaci a požádal ji o rozměnění. A vtom to začalo.

Fúrie: Ne, my nejsme povinni rozměnovat zákazníkům.
Já:  To se mýlíte, jste.
Fúrie: Ne, pokladní vám ani nesmí rozměnit. Takže i kdybych chtěla, tak vám rozměnit nemůžu.
Já: Ne, to opravdu není pravda, obchod musí mít na vrácení.
Fúrie: Nemusí.
Já: Víte, že podle vyhlášky ČNB 37/1994  jste povinni mít na vrácení a v  případě potřeby mi  rozměnit?
Fúrie: To není pravda.
Já: Fajn, v tom případě bych rád mluvil s vaším nadřízeným.

O minutu později už jsem stál zpátky u pokladny, finanční operace s zdárně chýlila ke konci a já jsem si užíval pocit zadostiučinění.

Jaké z toho plyne poučení?

1. Nenechat se prodavači šikanovat. Zákony velice jasně specifikují kdy a za jakých podmínek je prodávající opraávněn odmítnou platbu penězmi, které mu předáváte. Za zákona jsou skutečně obchodníci povinni mít dost peněz na vrácení.

Obchodníci nejsou povinni přijmout platbu deseti a více mincemi stejné nominální hodnoty (tedy pokud platíte 550 korun deseti padesátikorunovými mincemi a deseti pětikorunami, nemusí to přijmout) a stejně tak nemusí přijmout platbu mincemi menšími než 10 Kč včetně, v případě že platíte částku větší než 100 korun včetně, nebo platbu mincemi menšími než 20 korun včetně, pokud platíte částku větší než 500 korun včetně.

2. V případě, že nepochodíte se svými právy u pokladních, postupujtě směle výše. Žádná pokladní nestojí o průser kvůli jednomu rozměnění, takže by tahle taktika měla fungovat. No a pokud selže všechno a vaši platbu vám stále odmítají přijmout, jde o porušení zákona a pak je na místě zavolat na policii, byť to mužná někomu zní směšně.


15.06.2009 Jerry

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
167x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:59
D-FENS © 2017