Slavík se nažral a koza zůstala celá

Featured Image

Poslední kolo národního špektáklu zvaného Zlatý slavík ukauzuje, jak se to v Čechách dělá. Všechno nějak vomrdat, aby nakonec dobře bylo.

Hlavní problém ankety v posledních letech je, že se tam dobře umisťuje Ortel. Letos se pořádající agentura rozhodla pořešit v duchu pravdy a lásky.

Tvorbu ani stylizaci Ortelu a Ortela hodnotit nehodlám, děsí mě ty lebky a tak, ale za povšimnutí stojí jedna věc. Celonárodní pokrytectví. Všichni se můžou přerazit, jak jeden přes druhýho tvrdí – ne ne, Ortel, to já neposlouchám, rozhodně né, to jsou rasisti, frontman má nevhodnej účes a taky je ksenofóbní, je deficitní ohledně právdy a lásky. Jak tohle všechno vůbec můžou vědět, když to neposlouchají? Pak jde člověk po parkovišti u obchoďáku a z auta vedle slyší, že v zemi křesťanů mešita stojí. Klipy na youtube – Mešita 1,6 milionu shlédnutí, Legie 2,3 milionu, Problém 2,6 milionu, Zůstaň mým domovem 3,2 milionu, Gayparáda je i přes atraktivní název odstrčená se 750 tisíci hlasy a asi nejpovedenější Nevinnej na pokraji zájmu se 650 tisíci. Lucie Bílá už deset let tesá esemes jak zběsilá a dotáhla to jen na 4,8 miliónu. A to jsem to vzal náhodou bez hlubší znalosti tvorby, možná jsou nějaké další ještě sledovanější. Tihle se taky zorganizovali skrz facebookový profil? Dokonce i kulturní fronta dělá tuhle chybu, když píše oficiální komentáře. Aby jim to otiskli, musejí tam napsat hned na začátku – ne ne, Ortel, to já neposlouchám, nikdy v životě, ale přečtete si pár řádků a máte jasno v tom, že to pan kritik sjíždí ve velkým a dobře ví, o čem nějaký Ortel z Ortelu zpívá. Je to trapné, ubohé, ještě trapnější než vystoupení komediantů Matonohy a Schneiderové při předávání cen.

Když si na webu Českého slavíka dáte zobrazit kompletní výsledky, otevře se vám PDFko (je to ohromně propracovaný web) a když se jím proscrollujete skoro na konec, zjistíte mnoho zajímavých věcí. Třeba že se skupina The Tap Tap, i přes angažovaný song s řidičem autobusu s masivní propagací cyklistiky, umístila až na 127. místě. Pokud přežijete bez úhony průlet nad tímto impresivním seznamem lůzrů, najdete prohlášení, kde se mimojiné píše:

Při analýze hlasování do ankety bylo zjištěno, že ze strany některých fanoušků skupiny Ortel došlo k porušení pravidel ankety. Jde zejména o tu část pravidel, kde se v odstavci d) říká, že organizátor ankety má právo vyřadit hlasy, pokud dojde s využitím databází, adresářů či sociálních sítí k organizovanému vyzývání (agitaci) k podpoře určitého subjektu a to nad rámec zásady fair play nebo pravidel. Toto porušení fair play spatřuje organizátor ankety především v obsahu široce sdíleného facebookového profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem 2017 (aktivní od 19. 9. 2017). Vyzývá se zde k zapojení do organizované akce, aby se konkrétní subjekt stal Zlatým slavíkem. Tedy nikoli, aby lidé posílali hlasy podle svého skutečného názoru, ale aby se zapojili do akce za určitým cílem a získávali pro něj další osoby a fankluby. Jsou zde uvedeny i konkrétní počty fanklubů a jejich členů, které je potřeba zapojit k dosažení cíle včetně výzvy, aby fanoušci hlasovali z více mobilů. Současně je zde doporučení, pro koho se nemá hlasovat na druhém a třetím místě, aby se záměr realizoval (…).

Na konci PDFka jsou ještě vloženy vytištené internetové stránky, ve kterých je něco podtrháno propiskou, je vidět, že v agentuře jsou profesionálové na lehkou operativu a po vzoru agenta Bureše začali na Ortela vytvářet složku. Pořadatel přijal zjednodušení, že hlasy, které v anketě skupina Ortel dostala, získala skrze někým vytvořený FB profil a i kdyby přišly na základě instrukcí na tomto profilu, tak že se tak nestalo na základě „skutečného názoru“ respondentů, což je jistě odvážná úvaha. Ale bude hůř.

Po důkladném zvážení a s ohledem na to, že k porušení pravidel ankety nedošlo ze strany skupiny Ortel, ale některých jejich fanoušků, rozhodl se pořadatel započíst letos skupině Ortel i Tomáši Ortelovi stejný počet bodů, který získali v loňském roce, kdy podobné porušení pravidel nebylo zjištěno.

Silně to zavání postupem „aby se vlk nažral a koza zůstala celá“. Nechat zmizet 40.000 hlasů v té jejich přiblblé anketě nejde. To je moc okatý a provalilo by se to. Přiznat je v celém rozsahu taky nešlo. To by nějakej Ortel z Plzně setřásl mistra z trůnu a to taky nelze. Jak to teda udělat? Nějak s tím hezky česky vymrdat? No, třeba že jim jako přiznáme loňský výsledek. Proč loňský? Proč ne třeba výsledek z roku 1980?

Může být ještě něco ubožejšího? Ano, může. Prohlášení pokračuje:

Obdobné aktivity a výzvy byly zaznamenány i ve prospěch některých jiných subjektů. Vzhledem k tomu, že šlo o subjekty, které se neumísťují na předních místech ankety a tyto výzvy měly jen minimální odezvu, rozhodl se pořadatel v těchto případech nezasahovat.

Aha, takže v podstatě se aplikuje minimálně dvojí metr. Někdy jako přimhouříme oko, ale jindy zase ne.

Ale OK. Je to soukromá anketa, pořádající agentura má právo si ji cenzurovat jak uzná za vhodné, může klidně provozovat gambling se svojí důvěryhodností i s důvěryhodností té fabriky na sodovku, která má teď z ostudy kabát. Jejich boj. Relevantní to však je pro samotné umělce a hlasující. Podle mě by měli všichni včetně Mistra ty slavíky nacpat do krabic a poslat je do agentury poštou, protože postup pořadetele je nedůvěryhodný a vůbec celá anketa je teď pro smích v duchu pravdy a lásky.

Kdo naopak může mít radost, je Ortel z Ortelu. Kolik by ho asi stálo píárko s takovým dosahem a jaké to asi je, dostat ho zadarmo. Jakpak chutná moje jméno těm, kdo ho v hubě maj, za zádama pomlouvaj… (zdroj)

P.S. Celý článek jsem napsal za hudebního doprovodu akustického koncertu skupiny Ortel, na který bych rozhodně nebyl narazil, kdyby Slavíka s jeho zmanipulovaným hodnocením nebylo. Takže se k poděkování organizačnímu výboru a agentuře připojuji se svým poděkováním, protože ten koncert rozhodně není špatný.

 


02.12.2017 D-FENS

12345 (352x známkováno, průměr: 1,14 z 5)
21 029x přečteno
Updatováno: 3.12.2017 — 0:18
D-FENS © 2017