(Skoro) deset let s Ibizou - zpět na článek

Počet komentářů: 112

  1. Tolik problémů za pár desítek tisíc kilometrů, to by mě pěkně štvalo. A rozhodně bych si po takových zkušenostech nového nástupce tohoto střepu nekoupil. Člověk dělá v automotive, dělá ze sebe machra a pak si koupí po takových peripetiích skladovku tříválec. Kovářova kobyla…

    1. Presne to ma napadlo. Moc sa to nesere, iba furt niečo so sedačkami, nejaké systémové chyby v brzdách, zlomené kluky, ktoré nejde vymeniť, furt niečo so svetlami atd apod.
      Pred tým som mal mazdu 6, dala 400kkm a iba opotrebotelne diely a jedno číslo natočenia volantu teraz mam zase mazdu 6 novšiu, 270kkm, a úplne kompletný zoznam: predné ložiska, brzdy, spojka, silenbloky stabilizátorov, baterka. A teraz sa podrzte, po 270kkm je komplet nápravy aj tlmiče v stave nového auta. Že nebol žiadny problém s elektrikou a motorom, beriem tak nejak automaticky. Nehovoriac, že lepší motor, ako 2.5i atmo nepriamovstrek už v tejto triede nezoženiem.

      1. Po 270 tkm je podvozek každého osobního auta na konci životnosti, u některých i podruhé. Je to tak vyrobené a nejde to obejít.

        1. V Japonsku evidentne ide. Všetky čapy držia perfektne a tlmiče tlmia.

          1. V tom případě gratuluji.

          2. Ano je to tak, alespoň u made in Japan. Máme v rodině celkem 3 čistokrevný a 1 nečistokrevný. Paradoxně nejstarší je již youngtimer a má čerstvě 6-místný nájezd a díly podvozku jsou všechny původní! U Avensisu z Belgie už kvalita pokulhává, ale pořád nadprůměrně dobrý. A to jezdím převážně couračky, ale na trase, co jezdím jsou silnice nadprůměrné.

          3. Kecáš kraviny. Myslíš, že jsme blbí?

            1. Zastav sa v Poprade, dám sa ti povoziť.

      2. Tu je este otazka za ako je to auto pouzivane, ze. Auta pouzivane na dlhe cesty vydrzia viac nez chudata co najazdia denne 10 km

        1. A pak také kde. Třeba středočeské silnice jsou na podvozek skutečné „lázně“.

        2. Zčásti. Po 10 letech to třeba začnou balit pryžové díly kvůli degradaci materiálu a je jedno, jestli auto jezdí nebo stojí. 100% fungující tlumiče po 270 tkm jsou na tom asi jako jednorožec, no such thing. Mají 30-50% původní charakteristiky a i to je slušný výsledek

          1. Dával som merať. Predné už trochu slabšie, okolo 70, ale zadné ako nové. Zázrak techniky.

          2. Pryžové boli tie silenbloky stabilizátorov a tie už vrzgali. Ale sú to blbe gumicky za pár korún, ktoré drží na mieste plech a dve skrutky,.. takze údržba podobná výmene filtra.

          3. Není pryž jako pryž, záleží kdo a z čeho ji vyrobil. Italové jsou na degradaci světová špička, rozpadávající kliky Bravo/Brava jsou známá klasika.
            Naopak kluci japonský drží kvalitu neuvěřitelně vysoko, třeba hadičku z ostřikovače! (Mitsu EVO X) používám již několik let jako připojovací bod na odvod kapaliny při odvzdušňování brzd a je stále jako nová. Prasklou hadičku, nebo hadici jsem na autě vyrobeném v Japonsku opravdu neviděl.

        3. Nehadam sa, jazdi to hlavne diaľnicu. Ale zase 9 rokov je 9 rokov a nespočet jám to už trafilo za ten čas… najviac ma na tom teší, že to nemá dvojhmotu, vysokotlakové vstrekovače, dpf, turbo. Síce spotreba okolo 8-9, ale aj tak sa to oplatí.

    2. V tomhle je pan domácí nevinně, prostě paňmáma řekla, že bude Ibiza, tak bude Ibiza, i kdyby ji měl sám v garáži s Dežem a Ferem vyrobit:-)

      1. Ne docela, paní máma chtěla španělskou mechanickou hračku, protože v tom je relativně dost místa (MQB) a 115 k v poměru na 1200 kg hmotnosti není na trhu úplně bežných. V tomhle segmentu se obecně těžko vybírá. Zejména na mě zapůsobil zcela archaický a jízdně příšerný Opel Corsa, Hyundai I20 s mizerným dílenským zpracováním (skutečně bych nevěřil, že se dá kapota namontovat tak nakřivo) a další kousky, o kterých raději pomlčet. Líbilo se mi Clio, Micra a FIAT 500, ale všechny Ibiza předčila vnitřním prostorem a motorem. Sám jsem byl překvapený, jak to jede, a už jsem proti tomu vůbec nic nenamítal.

        1. Tak ať slouží!

    3. Klid, pane hoste, není váš problém, co si já za svoje peníze koupím nebo ne, a i kdyby, tak se bez takové rady obejdu. Je to jen spotřební auto za půl mega a kvůli tomu si nebudu trhat ledviny.

      1. Samozřejmě si kupte co chcete. Evidentně máte jinou představu o kvalitě auta. U člověka z oboru trochu zarážející. Mě by to štvalo. Na autě s více najetými kilometry jsem byl zvyklý po celou dobu maximálně tak měnit žárovky.

      2. Sakra Vy jste za to dal(i) pul mice?
        Kolegyne koupila Leon kombajn 1.2 85k za 310 Kc skladovku.
        I s vyhrevem sedacek…
        I ve vybave Excellence se s fofr klackem nedostanu v konfiguratoru Ibizy nad 480.000 a to uz jsem tam narval krome panoramy skoro vse.
        A to je predpokladam cena k jednani…

  2. Hehe. U věty „Například odtokové otvory předních dveří jsou na špatném místě, dosedají na těsnící gumu, takže pokud jedete v dešti, pak zastavíte, otevřete dveře a vystupujete, vyteče vám litr vody ze dveří rovnou do bot.“ jsem si vzpomněl na Alhambru, která má podobný vtípek na zadních dveřích – tam ovšem voda vyteče za krk…

    1. A to ty dveře nejsou shnilý na prach? Saaby 9000 co taky nemaj odtok tak supr (ale zdaleka ne tak moc debilní) většinou po 20 letech maj spodky předních dveří pěkně prohnilý. A to maj kvalitu lakování trochu jinde. Tady bych už uvnitř taky čekal nepěkný překvápko, po dekádě. I když asi dost záleží jak a kde se jezdí, esli se tam dostane slaná voda a tak.

  3. Je to tristni … dat 400tkc za malou sprcku bez motoru a jeste resit zavady sam.
    Jake ale mame alternativy?

    1) model dfens, koupit maly nevybaveny kram 300-400tkc a po zaruce to pustit. Smirit se s tim, ze nektere veci nefunguji a resit se servisem jenom to podstatne, aby to jelo.
    2) starsi vuz do 150tkc, je hezke reseni, ale aktualne zoufale chybi aspon neceho schopni servisaci. Moje smutna zkusenost je, ze 80% zavad je indukovano predchozim servisnim zasahem. Pokud znate schopneho servisaka, tak je to slusna varianta. Dalsi moznosti je si to opravovat sam … ale kde na to brat cas?
    3) smirit se s tim, ze za auto utratim 700tkc+ a koupit stredni tridu, vlastnit v zaruce a modlit se ze najedu i neco po ni.

    Jenom pro srovnani … zrovna jsem se dival, ze jsem na mem voze najezdil za posledni 4 roky 100tkm / 280tkm -380tkm/ … no apokud nezminim udrzbu (oleje atd), tak jsem delal akorat ramena a ulozeni tlumicu … a rozbite okno.
    Kde udelali soudruzi ve spanelsku chybu?
    B.

    1. Já už se nedivím, že autor píše o spolehlivosti Alfy. Pokud považuje za spolehlivou Ibizu…

    2. Priatelia, nekupoval niekto nedávno Daciu Lodgy? Ako to vyzerá s kvalitou a s možnosťou zliav z cenníkových cien (počul som, že oproti iným značkám nejde ktoviekoľko zjednať)?

      1. jestli nedávno znamená loni touto dobou, tak dacii ano, lodgy ne. sleva moc nejde (nějaký ty koberečky za pár tisíc navrch nelze za slevu považovat), cenová politika je taková, že ceny nízké, ale pevné. vybírá se ze „skladovek“, tedy z aut, které prodejce objedná nablint v nejobvyklejších požadovaných konfiguracích, a po těch se zpravidla jen zapráší. obyčejný dopravní prostředek, žádná stylovka.

    3. Nebo 4) vzít si auto na operák, neřešit servis a mít co dva roky nový vůz. Finančně zcela srovnatelné s nákup/prodejem po vlastní ose, bez vstupní investice.

  4. No ja neviem.

    Najnovšia generácia je krásna ale „furt je to ten VW“ a ten výčet chýb a porúch… ehm.
    Kedysi dávno som sedlal Ibizu (ešte tú úplne prvú generáciu 021a). Potom ďalšiu, novšiu, následne felda, fábča, A3… a potom som si povedal dosť. Z nejakej mojej divnej zásady mám blízko len k benzínovým motorizáciám, takže bájne TDi ma obchádzalo zďaleka. Možno by som bol spokojnejší. VW proste benzín nevie… :(

    Odvtedy sedlám len francúzsku konfekciu a asi som teda jediný na svete ale na všetkých Peugeotoch, ktoré som následne vystriedal, sa mi neodsrala ani desatina vecí ako na na jedinom koncernovom aute.

    Momentálne dosluhuje manželkina 207čka (1.4VTi, 70kW), ktorá má nabehané v ženských rukách cez 120000km a za celých 7 rokov na tom aute odišlo… NIČ. Jedna zvolávačka na výmenu čidla v olejovej vani a pri 60tkm som dal vymeniť brzdy. Žiadne chyby v elektronike, žiadne „ráno som nenaštartovala“, žiadne oranžové kontrolky motora (Alhambra by vedela rozprávať, koľko nových bohov som ja vynašiel). Bájky o rozvodoch a o tom ako to žerie olej nechávam stranou. Stačí ten dementný interval výmeny skrátiť na polovicu a naučiť drahšie polovičky nepodtáčať motor. Moje THP200 si plánujem nechať až „kým ho karbón nezožerie“… :)

    FranceHate komenty za 3…2…1…

    1. FranceHate komenty za 3…2…1…
      U Peugeotu mám vypozorováno, že dlouho nic, ale pak se sype úplně všechno naráz. Podobně to měl ještě Ford, určitě ten švagrův.

      1. Zaujímavé. Bývalú manželkinu 206ku máme stále v rodine a neviem o tom, ze by sa sypala. Akurat to mladý synovec raz preklopil na bok do pangejtu v lete. Ma 14 rokov, zakladna 1.4 8V, meni sa len spotrebak a raz sa robili rozvody. Nabehane pri predaji 160tkm…teraz moze mat cez 300…

        Ale jasne. Je to o tom, ze „jeden moj znamy ma“.

        1. Měli jsme v rodině 307 (diesel), chvíli sloužilo, ale pak to přišlo a šlo velice rychle z domu. 307 je ale svou „spolehlivostí“ pověstná.

        2. Ne, pažouta měla jeden čas manželka, jedna kamarádka a další jsme měli ve firmě (jezdil s tím jeden člověk). Průběh naprosto shodný. U toho Forda mám jen švagrův vzorek:).

        3. Ta 1.4 byla spolehlivá, pouze jeden blbě navržený olejový kanálek a zpuchřelý O-kroužek občas způsobily průsak oleje do chladící kapaliny. Ventily štelované natvrdo, žádný EGR a jiné kraviny. Ideálně starší verze s 55kW z devadesátých let, která šla více točit, pozdější úpravy výfukových svodů to trochu pomrvily. Veškeré opravy na dnešní dobu směšně levné.

          Bohužel dnes jsou všemožné regulace pro atmosférické motory smrtící, skoro to nejde už koupit.

          1. Otázkou je kolik servisáků ví, že to je jeden blbej kanálek a jeden blbej kroužek, takže namísto toho začnou těsněním pod hlavou a průběžně udělaj generálku motoru za randál, aniž ten to potřebuje, a ten blbej kroužek nevymění a furt to bude chcát? :D

    2. lidi poněkud zapomínají, že VW je ve skutečnosti značka, která ještě v 70. letech prodávala 40 let zastaralé auto z 2. světové války s otřesným výkonem a spotřebou osmiválce, ještě v 90. tých letech jejich technická úroveň a litrové výkony motorů ani nedosahovaly parametrů italských aut ze 60. let a prostě se jí v jednom krátkém úseku podařilo prorazit s TDičkem, protože to jezdilo za 2 dcl/1000 km a vydrželo to 16 milionů km a nemusel se měnit ani olej ….. a tam vznikl ten mýtus, že tohle auto je něco víc a podle toho vypadá i cena, prostě odpustím chybu průměrnému autu, ale ne o desítky procent předraženému průměrnému autu.

      Celých těch 50 let předtím VW dalece zaostávalo za značkami jako opel, ford, renault, fiat atd. v modernosti a výkonech na druhou stranu co se týče spolehlivosti, je od 80. let převálcovali japonci, kde jakákoli značka prostě slovo „poruchovost“ v evropském slova smyslu nezná

      1. Lidem je tak nějak jedno, co VW dělal v 70 letech. Ostatně za války vyráběl pro Wehrmacht a to dnes taky nikoho nezajímá. Podstatné je, co vyrábí dnes a jestli má zákazníkům co nabídnout. A očividně má co nabídnout, protože zákazníci hlasují svou peněženkou, kupují ta „předražená průměrná auta“ a firma prosperuje. Na rozdíl od těch italských automobilek…

        1. no, spíš bych tomu řekl hodně dobrý marketing a výsledek dlouhodobého budování image značky jako strůjce nezničitelných strojů pro taxikáře a balkánce. Což byla do značné míry tak před 15 lety ještě pravda a skutečně každý chlupatý knírkatý obyvatel někdejší jugošky dodnes tyto bájné koráby, polykající topný olej bez protestu, vlastní a denodenně užívá, přes velký nběh kilometrů.

          Jen si myslím, že dnešní výrobky už takové prostě nejsou a jejich zvýšená cena je neopodstatněná a dle mě na to trh dříve nebo později přijde a bude korekce směrem dolů. Popravdě na cestch mám pocit je poslení dobou vidět mnohem více jiných značek než VW.

          1. Jasně. Dávám VW group rok. Maximálně dva.

        2. Spoluzakladatelem VW byl i Ada, takze ta fabrika urcite nevyrabi nic spatnyho…

          1. Nechápu, co je to za výkřik do tmy. Že Německo bylo za války technicky hodně vysoko, je známá věc. Měli dobré tanky, měli první proudová letadla a z jejich raket V-2 se vyvinul americký kosmický program. A Sturmgewehr 44 je považovaná za první útočnou pušku, neboli přímý předchůdce AK-47, vzoru 58 a podobných zbraní.

            BTW všechny tři spalovací motory vymysleli Němci: Diesel, Otto, Wankel.

            1. Meli dobre tanky, teda jeden a to Panther…

              1. Tygr dlouho válcoval úplně všechno a KT většinou vybombardovali z letadla, nebo se vysypaly kvůli technické složitosti (a průmyslu co už byl v piči), případně posádka vystřílela všechno co měli a pak to zapálila. Ten tank absolutně neměl konkurenci, ta přišla až leta po válce.

                1. To je velmi… Filmový pohled na věc.

                  V reálu nesly tíhu bojů hlavně PzKpfw III a IV a proti Tigrům s jejich problematickou mobilitou měli jak západní, tak východní spojenci řadu taktických postupů.

                  Signifikance „Tigrů“ v populárním lidovém povědomí vyplývá z toho, že každý jouda-střelec hlásil každý Panzer 3 jako „Tiger“, čímž se na frontě objevilo asi 4x více Tigrů než kdy bylo vyrobeno.

                  1. Samozřejmě, v dostatečným počtu a/nebo krytí ovšem měly tigry jednoznačnou převahu, protože zepředu to prostě nešlo prostřelit takřka ničím, co kdo měl.

                2. Ehm. Tak Tiger si myslite?
                  Ta tezka hranata (tezka protoze hranata) obluda s benzinovym motorem se spotrebou jako svina a tedy s malym dojezdem a taky mizernym systemem pojezdu.
                  Tak ten fakt ne.
                  Jo, jiste uspechy proti hordach T 34 a Shermanu tato koncepce mela, ale zapory IMHO prevysuji klady.
                  Kterymi jsou legendarni kanon 88mm a znacna odolnost predimenzovaneho pancerovani proti strelam strednich

            2. Ja osobne nad nemeckym vyzkumem spis smekam, Nemci meli dobre strojare, fyziky, chemiky,… koneckoncu to nikdy nebyli flakaci, jako treba Italove, nebo Frantici.

              Jen jsem si rypl, ze nektere svoje milniky by VW rad zapomnel. Prvni byl ten Ada a druhy zrejme bude dieselgate.

              1. Ale dieselgate byl pro VW jen důsledek obchodní války EU vs. USA (a tajné války EU vs. zdravý rozum), v tom prakticky neměli na výběr.

                1. Bud nemeli podvadet, nebo se nemeli nechat chytit. Ekonomika EU stoji prave na fabrikach typu VW, takze pokud soudruzi v EU vymysleji nesplnitelne emisni limity, maji si to ty fabriky s nimi poresit. Pokud to neumi, tak jak to pak maji umet bezni ovcane?

                  Ja samozrejme vim, jak to s VW bylo a USA si mohly vybrat, kterou fabriku potopi, jenze Nemecko je vazal USA, ne Italie, nebo Francie, takze bylo potreba chytit EU za koule zrovna takto. Ja osobne z toho mam srandu, stejne, jako z toho Ady, ktery prosadil vyrobu Porscheho Brouka a ted by to Nemci nejradeji zapomneli. Vzdyt jde o hovno. No booze, tak to pozehnal Ada. No a? No booze, taxe fixlovalo s emisema. No a?

                  Nemci se proste nechali vydirat. Kdyby se vysrali na tu predposranost, tak by Amikum sebrali vitr z plachet. S Adou by uplne stacilo rict: „no co, kurva, taxme holt slapli do hovna a poslouchali debila. Rusove meli sveho Lenina, Cesi Gottwalda, Americane opici,… no a? Na prdel jsme dostali, jeste doplatime utratu a jede se dal.“

                  1. Ale houby, tyhle spiklenecké teorie iluminátů. Naftu do osobáků cpal jen koncern VW, ostatní prodávali benzin…takže je logicky nemohli na ojebáváni emisí u dieselu jakkoli chytit.

                2. Prodávát diesel v US do osobaků je znakem chabého rozumu.
                  A na rozdíl od EU v US je státní orgány nezajímá a nedojímá sodovkový plyn ale skutečné škodliviny v exhalacích.

                3. Dieselgate je důsledkem naprosto stupidního záměru VW prodávat na americkém trhu osobní auta s dieselem. Jejich podíl na trhu byl tuším 4-5 %, což sice vzhledem k velikosti trhu nemusí být úplně málo, ale cpát se tam s motory, které musí ochcávat emisní testy, bylo přinejmenším nemoudré.

              2. Tak na Hitlera by asi nejradši zapomnělo celé Německo… na druhou stranu, no a co? Současní Němci nemůžou za to, co bylo před X lety (navíc když ani tehdy nežili…). Že byla politická vůle založit automobilku a vyrobit lidové auto pro každého? Tak to ale bylo v mnoha zemích. Jenom holt zrovna Adolf byl politik, co mu hráblo a rozpoutal druhou světovou válku. BTW i nejlepší auto vyrobené v ČSSR Škoda favorit vzniknul jenom proto, že Strana a vláda rozhodla a dokonce dokončit vývoj nového vozu v polovičním čase, než bylo tehdy obvyklé. A to i na západě.

                Dieselgate je šaškárna a máslo na hlavě má více automobilek než jenom VW. Jenom holt na VW to prasklo jako první, tak mají největší průser. Když si úředníci vymysleli, že výrobci aut musí jít proti fyzikálním zákonům, tak jim nic jiného nezbývalo…

                1. Soudruzi ze Sovětského svazu chtěli poroučet jen větru a dešti. Soudruzi z Eurosvazu chtějí rovnou poručit fyzice. A jestli budou dále, aniž by měli povědomí o tom, jak funguje spalovací motor, a vynucovat nesmyslné emisní limity s tím, že neopustí továrnu žádné vozidlo, které je nesplňuje, tak se mohou připravovat na návrat koňskýuch povozů. Ale pozor, i ten kůň vypouští zepředu oxid uhličitý a zezadu metan a pevné částice.

      2. Legendární TDI nebyl zas takový zázrak, to tak jen v Česku vypadalo, protože jsme byli zvyklí na 1.3 OHV z Mladé Boleslavi. Kupříkladu motory řady XUD od PSA byly ve stejné době lepší než TDI.

        VW je hlavně o marketingu.

        1. 1.3 OHV vetsinou prezije auto, ve kterem je montovan, na benzinak vydrzel dost. Prd vydrzely predchozi verze s litinovou hlavou… Hlinikove hlavy mely problem jen s tesnenim a spatnym fridexem.

          1. Hrdlička to při svých zásazích předimenzoval a udělal dostatečně blbuvzdorné. Průsery s těsněním a korozí šly imho na vrub kašlání na výměnu chladící kapaliny.

            1. Tak nejak byl myslen spatny fridex. Bud tam nalili klasicky pro stary skodovky, nebo ho tam nechali dlouho. To byl pripad i u me byvale Felicie, kde fouklo tesneni vedle diry vyzrane od fridexu. Puvodni majitel na to ocividne sral…

              Na druhou stranu, diky OHV je vymena relativne jednoducha a levna, takze to zas takovy problem neni a ve zbytku je to velmi dobry motor. Chybel tomu jen napinak retezu, aby to neznelo jak sici stroj. Coz je docela zajimave, ze napinak mel byt zaveden uz pri prvni revizi MBcka, dokonce se dostaly do vyroby prsa s pripravou na montaz, ale nikdy se nemontoval a nezakomponoval ho ani hrdlicka pri modernizaci, ani Skodovka u posledni evoluce pro Fabii a Lupo, i kdyz tyto motory mely zcela nove kryty retezu.

  5. Zrovna je to rok co jsem koupil Leon 1,4 Tsi 110kW FR, najeto 20 tis. zatím spokojenost. Pěkný na pohled, slušně jede, nemá to každý soused u baráku, snad se nebudou krást…. Skladovka za solidní cenu prakticky v plné palbě. Jsem trochu rozpačitý z 19″ litých kol. Nechápu termín: kola z lehkých slitin, vždyť jsou těžký jako prase. Teď na zimu jsem je tahal po žebříku a měl jsem dost. Jedno váží tolik, co všechny čtyři plecháče dohromady. Auto je dost háklivé na nohu řidiče, do Orlických hor z Brna jsem jel za 5.8l, ale já se motám kolem 7l, protože to fakt jde pěkně za plynem:). Fiaty jsem měl dva, nejsou to úplně špatná auta, ale další bych nechtěl, navíc není kde brát. Freemont byl zbytečně velký, Tipo je na štírem s výběrem motorů a 500 se mně nelíbí.

    1. Ta zliatina je na jednotku objemu lahsia ako zelezo tak ju volaju lahka… to ze toho materialu tam daju omnoho viac je pre marketing nepodstatne.

      1. „Z lehkých slitin“ se používá, protože to může být slitina hliníku nebo hořčíku. Ocelové kolo by nebylo o tolik lehčí (pokud vůbec), protože velkou část váhy tvoří pneumatika. Ale v 19″ se ocelové kolo ani neděla.

        Jinak 19″ bude dost nízkoprofilová pneumatika, auto na nich bude tvrdé a podvozek trpět. Navíc nové pneumatiky budou drahé. (Dražší než třeba 17″.)

      2. Dají se za ještě relativně rozumné peníze koupit i liťáky, které váží cca stejně, jako plecháče, ale musí se hodně hledat. Já si takto pořizoval na zimu 16″ disky – kritériem byla cena, hmotnost, a ET dle techničáku, abych nemusel řešit zápis na STK. Výsledkem v 16″ provedení byly MSW 85.

        Není problém koupit i lité disky, které jsou v daném rozměru lehčí než plecháče, ale ty stojí celkem ranec.

    2. Odporúčam porovnať 19“ plecháč a 19“ hliníkové disky. Určite budú ľahšie tie hliníkové. A to ešte nie je zliatina ako zliatina. Za trojnásobnú (a viac) cenu sú na trhu športové disky typu ultraleggera a tie sú hmotnostne ešte úplne inde. Neporovnateľné s plecháčom.

      1. „Určite budú ľahšie tie hliníkové“
        Většina low cost „hliníkových“ je těžkých jako hrom, takže váží zhruba stejně a někdy i víc, než ocelové.

        Ocelový 16″ disk (dejme tomu cca 16 x 7 ET40) váží cca 11 kg; lehké a drahé hliníkové váží cca polovinu (<6 kg, např OZ Ultraleggera, Enkei RPF1 atd), slušné lehké váží pod cca 8 kg (třeba MSW 85), těžké "hliníkové" však váží klidně až k 15 kg. Jelikož se u spousty běžných "lehkých hliníkových" výrobce nemá čím chlubit, tak hmotnosti obvykle nejdou dohledat.

        1. Tak lidi si ty hliníkáče na auto dávaj spíš protože to hezky vypadá, než kvůli jízdním vlastnostem. Ocelové kolo ve stejném rozměru bude mít stejné jízdní vlastnosti jako hliníkové, nějaké kilo rozdílu hmotnosti řidič ani nepozná.

          1. při jízdě rovně po dálnici stálou rychlostí nebo při pohodovém důchodcovském plachtění nepřináší hliníkový ráfek proti plechovému žádný benefit. teda dobrá, na celém autě to dělá fantastická rozdíl maximálně dvacet kilo, to je akvivalent třetiny nádrže nafty a půlka nádržky ostřikovače k tomu.
            jiná věc ovšem bude, bude-li to auto v režimu plnej plyn plná brzda v serpentinách, bude prázdnej kufr, vyhozené zadní sedačky, otrhané všechny plasty z interiéru a další všechen zbytečnej balast a v nádrži bude jen pět litrů. potom samozřejmě každé deko na diskách smysl má. ale upřímně, kolik těch ultraagresivních rodinných naftových kombíků je provozováno v takovém režimu.

            1. Při sportovnější jízdě se prý projeví více odlehčení na neodpružených částech, menší gyroefekt lehčích rotačních částí a pod. Jak moc a jaká ta jízda musí být, aby vůbec, to nevím.

              1. Mám vyzkoušeno – Lancia Speedline Corse na Deltě Integrale. Kola jsou z hořčíkové slitiny, i ojeté disky stojí ranec (= vyšší desítky tisíc Kč za sadu). Výstižný popis: oproti konfekci je to KURVA rozdíl.

                Už je to pár let, co mě kamarád „povozil“ v Deltě Integrale po rozbité víceméně lesní cestě. Držel jsem se zaťatý v sedačce s očima vytřeštěnýma na navigaci, abych měl zhruba tušení, kdy to přijde, kdy poletíme z cesty rovnou do stromu. A ono nic, po té rozbité, hrbaté cestě ta bestie letěla 140 km/h, jako by levitovala nad povrchem a ty jámy a hrboly se jí vůbec netýkaly. Přitom na první seznámení to vypadalo na typický „tvrdý“ podvozek – žádné náklony a zadnicí bych snad i spočítal všechny kamínky na cestě. Nikdy bych nevěřil, že kola udělají tolik…

        2. Údajně lehké Al kolo s pneumatikou 205/55×16 dodané na auto výrobcem bylo o 2,8 kg těžší, než rezerva s toutéž pneumatikou a plechovým diskem téhož rozměru. Váženo jako nové, nejeté. Vážení bylo uskutečněné po nekonečně dlouhé hloupé diskuzi s majitelem.

  6. Já už kroutím 3. korejské auto, za posledních 15 let jsem tolik závad neměl, kilometrů nebylo moc, zato režim provozu nejhorší možný (přístrky 2-5 km, skoro žádné dlouhé štreky). Znám to i od kolegů, kterým na oktávkách a fabkách selhávají věci jako cívky nebo vodní čerpadla, které chcípaly kdysi na Š120. Buď jsem měl štěstí, nebo ty koncernová auta fakt za mnoho nestojí, zejména vezmu li v potaz, že to stojí o 50 % víc než konkurence. O jednání prodejců a servisu už nemluvím vůbec, tam jsem v životě nezaznamenal problém v článku uvedeného typu.

    1. Nestojí…

      Mám to overené aj v rodine a v okolí známych. Kto raz prešiel z koncernu na iné značky, už sa k nemu nevrátil a až potom pochopili prečo.

  7. Poprvé přispívám dfensovi. VW group už dávno není kvalita jako kdysi, to už všichni víme. Měl jsem 10 let Seat Toledo vyrobený 2006 – ten nepodařený hatchback s tím přilepeným batohem na zádech, ale spolehlivé a nezničitelné auto, motor nesmrtelný a skoro 30 let starý 1,6, který v benzínu dovedl najet i 300 tisíc. Na autě za 10 let se celkem 2x rozpadla stahovačka na předních elektrických oknech a „vyšumělo“ ložisko na levém zadním kole, celkové opravy do 15000 Kč. Jinak jsem ho prodal za 90 tisíc na protiúčet se 110 000km s původní baterkou i brzdami a obložením či destičkami. Spokojenost. Mám zas Seata, ale první problém nastal s novým majitelem servisu v Ostravě – pan Heller prodal svoji firmu Porsche-Praha. A to je dle mého kámen úrazu. Tahle firma má monopol na dovoz všeho od VW group do ČR a rozhoduje o všem, včetně reklamací, re-reklamací a ostantích potížích. Nedovoláte se spravedlnosti. Známému opravovali půl roku VW Transporter – bez úspěchu. Když se chtěl s Porsche-Praha soudit, tak mu řekli, že mají mnohem více peněz a lepší právníky, tak ať se klidně soudí. Myslím že je to u nás s touto firmou asi zabité…… A bohužel to trvale poškodí prodeje VW. Tak nevím….

  8. A já myslel, že se serou jen Renaulty v naftě…
    Inu jak to tak čtu, tak jsem celkem rád za Francouzskou „příšernost“ s DPF, DMF, CR, rekuperací a všemi těmi věcmi co se „musí“ pokazit… ale maximálně tak na 2x přetočené jebce z autobazaru

  9. Prosim pana domaciho, az se autem parkrat projede, o recenzi 1.0TSI 85kW vs 1.2TSI 81kW.
    Uvazuju ted o nejakem novem hrkaci na pojizdky kolem komina, kde se Kodiaq nehodi.

    Zatim to vidim na Octovku 1.4TSI 110kW z programu „rocni vozy“, ale rad bych si precetl i neco o 1.0TSI v subcompactu.

    1. A to sa nemôžete previesť sám urobiť si vlastný názor. Ale pokiaľ stojíte o názor druhého, tak trojvalec turbo nikdy. Po každej stránke horší motor než štvorvalec, vrátane spotreby.

      1. Z jedne projizdky poznam leda to, co si muzu precist na vykonovem a momentovem grafu a na prevodovych pomerech prevodovky.

        1. To áno, všetko je na papieri, až na také detaily, ako zvuk, vibrácie, turbo diera, realna spotreba, hrubosť/mäkkosť chodu a podobne. A také podstatnejšie veci, ako dlhodobá spoľahlivoť, to ani pán domáci nezistí na pár projizdkach.
          Vôbec nechápem, čo môže človeka motivovať si kúpiť trojvalec. Však vždy je možnosť si za dané peniaze kúpiť auto s normálnym motorom.

    2. Vaší zálibu v Kodiaqu jsem nepochopil, už když jste tu o něm psal článek a nechápu jí stále a že s různými (různé výbavy, motory, i když převážně 2.0 TDI 140kW) Kodiaqy mám něco najeto, nicméně to je o vkusu každého soudruha. Jinak mně osobně se lépe jezdí s 1.0TSI než s 1.2, zase obojí mám vyzkoušeno v různých autech a výbavách. Upřednostnil bych u škodovky Fabii před Rapidem, ať už kvůli ergonomii, či jízdním vlastnotem. Oba motory umí jezdit stošedesátkou po dálnicích, ale co se týče akcelerace, tak žádná sláva ani jeden. Oba umí jezdit úsporně. Obecně bych ale hledal jinde, jsou lepší motory (poznámka níže) a mnohem lepší auta, ve Fabii je hluk, drncá, nepohodlná sedadla (ale to má i ten Kodiaq) no v Rapidu je to ještě horší. Ale pokud od auta nic nečekáte a je vám jedno, že za stejné peníze můžete mít něco lepšího, tak je to pak ta Fabie dobrá volba.

      Jo a program roční vozy, to je kapitola sama pro sebe, kdybyste věděl, co leckterá auta zažila, tak by autobazarník v teplácích se zlatejma řetězama byl ještě seriózní prodejce.

      Poznámka: Třeba většina motorů (tak 90%) dělá to, že nelze přidat plyn postupně od volnoběhu – tedy motor jede na volnoběh, človek postupně začne stlačovat pedál, ale motor stále jde na volnoběh a až po stlačení pedálu, dejme tomu o cca 2cm zničehonic se otáčky z volnoběhu zvednou společně se škubnutím motoru cca o 800rpm.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017