Škoda Ekoster – Naděje pro lidstvo

Featured Image

Po dlouhé době jsem měl díky mým konexím, opět příležitost poodhalit roušku blízké budoucnosti. V těch nejtajnějších a nejpřísněji chráněných laboratořích wolfsburgu se totiž opět rodí revoluční klenot, který bude po dlouhá desetiletí udávat lidstvu směr.

Jak jsem tak procházel led-diodami osvětlenými a čistoskvoucími se halami okolo prototypů passatů cabrio a sharanů coupé, přemítal jsem co ještě převratnějšího mi můj přítel Joachim může předvést. Když jsme prošli již třetími karbonovými dveřmi (s logem VW s čtyřlístkovou ratolestí), ustrnul jsem v němém úžasu.

Stál tam totiž ON – nástupce veleúspěšného projektu Roomster – nový prototyp škody, malebně nazvané Škoda Ekoster. A to EKO v jeho názvu má své opodstatnění. Díky několikaletému technologickému nástupu koncernu VW se jedná o zcela jistě převratný model který zavře ústa všem pochybovačům a ropné šejky přinutí žrát písek. Ale popořadě, oč se vlastně jedná? Ekoster pokračuje ve více než zdařilém designu Roomsteru, avšak posunuje onu pomyslnou laťku designerské dokonalosti tak o dvě příčky výše. Náš zrak a všechny ostatní smysly totiž laskají nádherné oblé a přirozené tvary tohoto bezchybného rodinného vozu.

Skvělým designem však Škoda Ekoster nekončí, ba naopak! Již na první pohled náš zrak přitáhne temně černá maska na které se jako démant třpytí hrdý znak okřídleného šípu. Kam a proč tedy zmizela ona kvalitní chromovaná mřížka, na kterou jsme u škodovky za ta léta zvyklí? Joachim mi vysvětlil že oné masky není potřeba, neboť nový Ekoster vzduch nepotřebuje – resp. potřebuje ale získává jej jinak než nasáváním z okolní atmosféry. Vzduch je přeci cenná
surovina a je škoda jím mrhat na spalování paliva. Vzduch potřebují všichni lidé k dýchání, obvzláště ti co chtějí šťastný a spokojený život pod hrdou vlajkou zlatých hvězd a žádných pruhů!

Ovšem chromovaná maska byla nahrazena něčím mnohem sofistikovanějším – jde o nejpokročilejší nanosolární články, které  mají vlastní mikrogenerátor absolutní tmy. Díky tomuto solárnímu článku stačí k produkci elektřiny i zbytkové světlo hvězd a vlastně cokoli světelnější než absolutní tma. Chytrým tahem je zároveň umístění solárních článků na vnitřní stranu (jak jinak než bixenonových) světlometů. Tím je veškerá elektrická energie vydaná na svícení ihned převedena zpět do akumulátoru. Další snížení spotřeby je tedy nasnadě. Čelní maskou však výčet ekologických prvků u Ekosteru rozhodně nekončí.

Snad největší revoluce se odehrává pod kapotou, zde bije statečné srdce. Léty osvědčený vznětový čtyřválec 1.9TDi, nyní díky úpravám překřtěn na 1.9ETDi „E“ znamená EKO. A proč eko? Protože nespaluje naftu, ale zkapalněnou biomasu.A to je hlavním trumfem v rukou wolfsburgských – ona biomasa totiž není vyráběna jen a pouze z rostlin, ale díky objevu bakterie „Echinacea Schadensis“ prakticky z jakkéhokoli materiálu jež se na planetě vyskytuje.Ona bakterie je skutečným darem z nebes, nejen že umí rozložit téměr jakkýkoli (problém má pouze s teflonem a titanem) materiál, ale zároveň při tom produkuje čistý kyslík. Takže Škoda Ekoster bude mít tu čest býti prvním automobilem jehož provoz nejenže ovzduší neznečišťuje – on dokonce ovzduší čistí! Vědci z wolfsburgu vypočítali že bude-li na světě půl miliardy Ekosterů provozováno 20 let, čistota ovzduší planety se vrátí na úroveň r.33 po kristu.

A jak nám ono ekoTDi jede? Jako každé TDi má zdravý a sytý zvuk, nenechá nás na pochybách co jsme právě nastartovali. Díky tomu, že je kapalná biomasa mnohem výhřevnější než trapně rafinovaná nafta má eko motor výkon větší než obvykle. Hodnoty 216kW a 500Nm jsou na prostorný rodinný vůz optimální,  zrychlení z 0-160km/h se udá za rodinných 11 vteřin, průběh kroutícího momentu je strmý a končí až v omezovači. Na každé sešlápnutí pedálu reaguje  vůz velice empaticky, maximálka je elektronicky omezena na 270km/h – kvůli bezpečnosti dětí. Spotřeba činí 10 standartních 1,5L PET lahví na 100km klidné, dálniční jízdy (ustálených 180km/h).

Interiér vozu je (jak je u vW dobrým zvykem) nadmíru luxusní, ergonomie ovládacích prvků je přiléhavá, kvalita plastů nebeská a rudé podsvícení přistrojů uklidňující. Novinkou a novým standartem v oblasti uživatelské přívětivosti se jistě stane bioplyš – z něj jsou vytvořena veškerá sedadla a vůbec vše s čím lidské tělo v tak přítulném voze přichází do styku. Její hlavní devizou je krom komfortu a odvodu potu, také schopnost přizpůsobit se  PH uživatele, takže je naprosto analergická a nedráždí. Dalším důležitým prvkem v oblasti aktivní bezpečnosti je bezprecedentní schopnost nového stabilizačního systému interiéru. Zapomeňte na ABS, odvrhněte EBD, TRACS, ASR, ESP a podobné náhražky řidičova umu. Zde je něco co opravdu funguje! Adaptivní kinematický interiér – AIK. Díky němu má vůz těžiště přesně tam, kde jej chcete mít. A díky tomu také není prakticky možné vůz „utrhnout“ v zatáčce či dostat se do jakkoli bezvýchodné situace. Princip jeho fungování je ve správném rozmístění pasažérů a sedadel v daném momentu. Samozřejmě kromě řidiče. Díky použití smart kolejniček je tento systém takřka bezchybný. Pro pány řidiče jej lze samozřejmě deaktivovat sadou přiložených imbusových klíčů.

Vnitřní prostor vozu pokračuje v dobré tradici předchozího modelu – pět vzrostlých hráčů rugby se bez potíží pohodlně usadí, menší rodinka i semišový divan z europamöbelu se vejdou bez problémů. Výhled z vozu je taktéž luxusní a téměř panoramatický. Pasivní bezpečnost při nárazu je díky kosmickým materiálům bez jakkékoli diskuze úžasná. Snad jen čelnímu střetu s nákladním vlakem je třeba se vyhnout, neboť nanosolární technologie ještě není zcela levná. A kolik bude plánovaná cena? Dle odhadů špičkových marketingových odborníků (a že jich Wolfsburg má!) by cena rodinného vozu neměla přesáhnout deset dělnických platů. Nuže myslím, že částka okolo 50.000EUR i s odnímatelnou přihrádkou řidiče a ekologickou daní je na ekologické euroauto takového kalibru více než příznivá !

Nezbývá tedy než vyčkat návratu vůdce!


04.10.2007 Turbomotor
 
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
216x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:04
D-FENS © 2017