Škoda Auto začala vybírat od zákazníků pokuty

Featured Image

Zcela bizarní krátká story o tom, jak mě chtěl autorizovaný servis Škoda Auto pokutovat za to, že jsem si u něj uskladnil zimní kolaPřed časem jsem se rozhodl změnit servis našeho snu českých rodin (Octavia III), resp. přemístit servis z nejmenovaného servisu A na Praze 10, do nejmenovaného servisu B na Praze 4. Důvodem bylo, že servis na PH 4 byl blíže mé práci, tzn. byla to změna z ryze praktického důvodu.

Po koupi auta jsem se rozhodl, že budu jezdit do autorizovaného servisu, od čehož jsem si sliboval ve stručnosti hlavně tyto věci:

1. Rozumný přístup k zákazníkovi

2. Otvírací doba od brzkého rána do pozdního večera, ideálně i o víkendu

3. Servisní historie auta pod jedním poskytovatelem – dobře dohledatelné a výhoda při prodeji auta

4. Jakýs takýs standard v poskytování služeb – můžete jít na záchod, vzít si bonbon nebo dokonce i vodu atp.

Jak se moje předpoklady naplnily a co mě přimělo servis změnit za neautorizovaný?

 

Servis A

Jak jsem psal výše, servis A byl daleko. Kromě toho, řekl bych, že mírně selhal bod 3. Důvodem bylo, že při změně servisu jsem byl v novém servisu B upozorněn, že zápisy v servisní knize (svatý dokument, který u nás ovlivňuje cenu auta v řádu 30 a více %) neodpovídají záznamům v databázi Škodovky. Musel jsem tedy do servisu A, aby byly záznamy v servisce doplněny – nevím, z jakého důvodu mi servisku v servisu A nikdo nevyplňoval….resp. vyplňoval, ale hodně sporadicky. Když si platím za celý ten ensemble přirážku, čekal bych, že mi aspoň někdo povede řádnou dokumentaci. Dále jsem se od obou servisů dozvěděl, že není možné vyjet mi z jejich systému celou servisní historii – když jsem se na zákaznické lince ŠA ptal, proč, reálný důvod mi nebyl sdělen, ale bylo suše konstatováno, že se jedná o postup v celé síti Škoda.

Servis B

Tady přišlo selhání v bodu 1 a 4. A to takového rázu, že mě to přimělo ke změně. Stala se zdánlivá maličkost. V servisu si nechávám uskladnit kola, nemám je doma kde dát. Po změně servisu jsem si v servisu B tedy nechal uskladnit zimní kola. Zaplatil jsem dopředu na půl roku a servisák mi říkal něco v tom smyslu, ať raději při výměně kol za půl roku donesu ten papír, co mi dal, že se jim to pak lépe dohledává. Říkal jsem si, OK, tak sice to svědčí o tom, že jsou líní nebo neschopní se podívat někam do interního systému a zjistit, kdo u nich má kola, ale budiž.

Při návštěvě servisu B, kdy jsem chtěl přehodit letní kola na autě za u nich uskladněná zimní kola, na mě jiný technik požadoval „skladištní list“. Vytáhl jsem papír, který jsem měl od minula v autě a předložil technikovi. Ten mi oznámil, že toto není skladištní list, ale jen faktura za uskladnění kol na příslušné období – a že mi může vyměřit, a teď se podržte „pokutu za nepředložení skladištního listu“…..opravdu si nedělám srandu. Že to mají někde ve VOPčkách a byl jsem na jejich znění upozorněn a souhlasil jsem s jejich zněním v důsledku nějakého úkonu, zřejmě podpisu zakázky nebo něčeho podobného.

Na toto jsem odpověděl, že je poměrně kuriózní, že po Vás poskytovatel služby chce prokázat to, že Vám službu poskytuje a že jste za ni zaplatil, aby Vám poskytl další službu. A pokud tomu tak není, že Vás za to pokutuje. Tomu říkám super business model – možná pro příznivce psychického týrání, masochismu nebo šikany je to perfektní služba, za kterou se jim vyplatí zaplatit něco navíc (ve formě pokuty, jak jsem uvedl výše). Mně to ale tak moc sexy nepřišlo, abych se přiznal.

Sdělil jsem panu technikovi, že to považuji za absurdní a dále jsem dodal, že požadovat v 21. století, aby si zákazník sušil nějaký papír půl roku a pak s ním vyrukoval při tak triviální věci, jako je výměna kol, zvláště když o autě mají v databázi úplně všechno, se mi zdá jako drsné psycho. Pán potom začal cosi mluvit o častém zneužívání uskladnění zákazníky, kteří prý říkali, že kola měla při uskladnění jinou hloubku dezénu, než při výdeji a podobné věci. Na to jsem odpověděl, že považuji za podivné, abych byl penalizován za to, že se jiní lidé chovají jako prasata a že je mi zcela volné kdo a jak systém zneužívá. Pak jsem si taky moc nedovedl představit, že obcházím servisy škoda s cílem vytrejdovat arbitráž na deklarované hloubce dezénu. Musím říct, že mám dost odlišnou představu o trávení volného času.

Byl jsem celou záležitostí dost překvapený – svědčí to buď o naprosté vyšinutosti majitele servisu, nebo o vypočítavosti zaměstnanců, kteří si „vybíráním pokut“ možná chtějí vydělat něco „na přilepšenou“. Je pravdou, že V servisu A toto po mě předtím nikdo nechtěl, takže těžko říct, zda se vyšinuté pravidlo mělo uplatňovat v celé servisní síti nebo je to nějaký exces servisu (Servis A to nedodržuje nebo Servis B si to sám nastavil takto úchylně).

Pokutu mi nakonec nikdo nevyměřil, protože můj výraz a styl odpovědí zřejmě dával tušit, že výpalné přinejmenším nezaplatím.

Po této epizodě jsem okamžitě vyhledal pár neautorizovaných servisů nejblíže místa bydliště a do jednoho jsem kola šoupnul a asi tam budu jezdit, uvidíme, jak to bude dál. Dále jsem se otázal na centrále Škoda, zda je toto normální – odpověď zatím nemám. Prosím čtenáře o sdělení jejich zkušeností, zda se s něčím podobným setkali. Pro mě to byl celkem zážitek.


17.11.2019 AV

12345 (186x hodnoceno, průměr: 1,42 z 5)
17 697x přečteno
Updatováno: 17.11.2019 — 21:33

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!