Si zvolíme. (Prečo bude mať Oskar Dobrovodský smolu)

Featured Image

Minule som si dovolil zhodnotiť výsledky vašich volieb a prípadným záujemcom o odvetu som vypichol aj dátum 9/11, kedy sa budú konať najbližšie voľby u nás. A keďže tento dátum sa blíži, skúsim sa zahrať na veštca a výsledky zhodnotiť dva dni (tento text píšem 07/11) predtým, než sa voľby uskutočnia.

Začnime kampaňou. Mne sa páčila tak, že veľmi. Ale uznávam, mám mierne zvrátený vkus a zmysel pre humor.  Takže objektívne : v mojom kraji obidvaja kandidáti na župana vyskakovali pomaly aj z vodovodného kohútika a komu nestačilo, TA3 priniesla sériu debát s kandidátmi na župana pre každý kraj. Čo divákovi umožnilo vychutnať si pohľad na kandidátov  nie len toho svojho, ale aj v rámci ostatných krajov. Úspech to malo obrovský, môj svokor sa sledovaním týchto freak show veľmi bavil. Napríklad vážne myslený nápad lákať  turistov na možnosť byť prepadnutý vo vlaku v štýle westernových mestečiek v Texase ho dojal skoro až k slzám od smiechu. Mnohé iné myšlienky čo tam odzneli ho zasa inšpirovali k obohateniu mojej slovnej zásoby o niekoľko naozaj zvukomalebných výrazov v maďarčine, ktoré som ešte predtým nepočul. A to som ho už počul keď hnal z brány podomového predajcu hrncov.

Celkovo kampaň prebiehala zhruba tak, že v každom z celkovo 8 krajov bol kandidát A podporovaný pestrou zmesou strán v závislosti od lokálnych vzťahov, záujmov, kamarátšaftov…, potom bol kandidát B, podporovaný podobne pestrou zmesou subjektov (jeden z tých dvoch je spravidla aktuálny župan), a následne pelotónom viac alebo menej zaujímavých postavičiek bez reálnej nádeje na úspech. Miestami (napr. Bratislava) sa vyskytol ešte aj kandidát C, vygenerovaný tektonickými posunmi v rámci (muhaha) pravice po páde vlády Ivety Radičovej ako trucpodnik voči zvyšku pravicových strán.
Nakoľko v každom jednom kraji pravdepodobne vyhrajú socani (a keby aj nie,  na veci to defaultne nemôže zmeniť v zásade nič, viď možnosti a kompetencie VÚC), môj rozbor a odhad výsledkov sa bude týkať najmä dvoch kandidátov o ktorých skoro na 100% viem už dnes povedať, že neuspejú, ale že ich výsledok bude aj tak rozoberaný omnoho viac, než (ne)úspech Freša, Beňovej, Krajcera, Kaníka, prípadne kohokoľvek ďalšieho z kandidujúceho panoptika z menoslovu kandidátov A a B. O tom, kde sa krajina aktuálne nachádza a aký má vektor smerovania totiž povedia výrazne viac výsledky týchto dvoch, než repríza celoplošného začervenania sa krajiny na úrovni krajov.

Prvým je kandidát na župana Banskobystrického VÚC, inak  asi najznámejší zakladateľ trávnikov  na Slovensku, pán Marián Kotleba. Známy najmä ako „ten fešák v uniforme, ktorý nás ochráni pred cigánmi“. Ochrana v jeho poňatí aktuálne spočíva prevažne v tom, že 1/k dlhodobo zlej situácii v segmente multikultúrneho obohatenia obce X alebo k aktuálnemu incidentu z tohto obohatenia vzišlému sa verejne vyjadrí že toto už teda ale fakt akože takto nejde 2/ a zorganizuje akciu v podobe výletu seba a jemu podobných do obce X 3/ kam aj nakoniec po rôznych dobrodružstvách (zakazovanie pochodov, neodolateľná pozvánka na priateľský pokec na fízlarni akurát v deň akcie, ľudské reťaze bojovníkov pravdy a lásky a podobne) prídu 4/ a zapochodujú si 5/akciu prehlásia za úspešnú lebo multikultúrna zložka populácie už dva dni prespáva v okolitých lesoch   6/ a odkráčajú do západu slnka. Toto všetko sa spravidla udeje pod vlajkami a so všademožne vycapenou symbolikou štátu, ktorý si ako jediný na svete PRIPLATIL za vývoz svojich židov na miesta, kde ani len voda v sprchách netiekla. Čo (spolu s mnohými inými úspechmi, príkladmo také vyhlásenie vojny USA) toto obdobie našej histórie robí tým najskvelejším momentom národa, do ktorého by sme sa mali čo najrýchlejšie vrátiť a vtedajších činiteľov si za toto patrične vážiť. Hovorí Kotleba, nie ja.
Pre kandidáta Kotlebu voľby buď už dobre dopadli alebo ešte len vynikajúco dopadnú. Minimálna konfigurácia úspechu : 1/ objavil sa v telke bez pút a skupiny na ňom ležiacich robokopov, čo z neho v rámci politickej fauny ofiko urobilo niečo takmer blízke človeku a 2/vzhľadom k okolnostiam skončí s veľkým odstupom pred štvrtým v poradí. So ziskom 15-20% hlasov. V minimálnej konfigurácii.

Lenže náhoda je blbec, celková účasť bude oscilovať okolo 20%, voličská mobilizovateľnosť kmeňových fanúšikov je u Kotlebu vysoko nadštandardná + dlhodobo rastie počet všeobecne nasraných a ilúzii zbavených voličov, ktorí sa za to síce hanbia, ale pri plnom vedomí a po dlhej a mučivej úvahe sa  chystajú voliť Kotlebu . A toto všetko dokopy môže priniesť omnoho vzrušujúcejší výsledok, než sme čakali. Voľby župana sú totiž väčšinové, a ak nikto nedostane na prvý pokus 50%+ (čo sa v Bystrickom kraji takmer určite nestane), najlepší dvaja postupujú do druhého kola. Opakujem, že pre Kotlebu je legitimácia televíziou a tretie miesto minimálna konfigurácia úspechu. A že keď sa šťastie unaví, môže si sadnúť aj na neho.

Teraz sa skúsme odpútať od predstavy, v ktorej si Kotleba večer po vyhlásení výsledkov nad kozub pritĺka vypchatú hlavu Kaníka a s nevinnou tvárou konštatuje, že tá demokracia je teda fakt sila a nič lepšieho zatiaľ naozaj nikto nevymyslel.

Druhé kolo by potom vyzeralo zaujímavo : v jednom rohu aktuálny držiteľ stoličky, masívne podporovaný aktuálnou štátostranou so všetkými jej zdrojmi, v druhom rohu (slušne povedané) zvláštna postavička, mentálne zakotvená pôvodne v časoch masakry pri Černovej, aktuálne v časoch kedy sa cigáni báli policajtov, lebo tí sa nebáli cigána občas pripútať k radiátoru a strieskať pendrekom. Že je to zhodou okolností ten istý človek, ktorý neváha (IMHO dôvodne) používať výrazy typu „policajná svojvôľa“, prípadne „policajná brutalita“ vždy, keď  (IMHO nezriedka naozaj bez primeraného dôvodu a nadmerne násilne) naši pomáhači & ochrancovia zbalia osobne jeho a odvlečú si ho na priateľský pokec light, teda bez radiátora a gumoliečby, to je len taká drobná ukážka toho ako  … ehm… myslenie pána kandidáta pokrivkáva. A tá kampaň pred druhým kolom, to by potom bola taká lahôdka, akú sme tu nemali hádam ešte ani nikdy. Pod jednou vlajkou by sa zjednotili všetci čo chcú dokázať že sú lepší od Kotlebu, čiže každý kto dýcha. Strany väčšieho dobra by zasa raz vyzývali na voľbu menšieho zla lebo príde zlý Kotleba a vôbec, tá demokracia síce je o tom že ľudia si môžu zvoliť koho chcú, ale nemal by to byť len tak hocikto, určite nie kandidát voči ktorému má výhrady napríklad taký Michal Havran . A bojovníci za pravdu a lásku a toleranciu a tak všeobecne by sa podujali na gigantickú úlohu : presvedčiť voličov že toho koho zvolili v skutočnosti zvoliť nechceli lebo by to znamenalo zlé veci o osobe voliča a je teda ale riadne svinstvo, že si menoslov ľudí čo sa takto hlboko pomýlili nedokážeme dohľadať a zariadiť nápravu. Veď všetkého do času

Ten druhý kandidát, o ktorom chcem písať, si v prvom rade nezaslúži že ho aj ja budem spomínať hneď vedľa Kotlebu. Ak pre nič iného, tak pretože Oskar je slušný človek.  Do tej miery, že drvivá väčšina národa by ho bez najmenších problémov akceptovala ako suseda, čo je medzi kandidátmi pozoruhodná výnimka. Ktoré pocity sú zrejme vzájomné – aj on by zrejme mal za suseda radšej v zásade hocikoho iného, než aktuálne má.  Tvrdím že mať za susedov niečo iné (čítaj : normálne), Oskar dodnes patrí k 99% populácie ktorá ani netuší, za akých okolností človek môže v týchto voľbách kandidovať.  Bohužiaľ, najzaujímavejší moment týchto volieb tvorí práve on a Marián a preto o nich aj píšem v jednom texte, pričom  toto je iba jedno zo sklamaní, ktoré voľby do VÚC kandidátovi Oskarovi Dobrovodskému prinesú.

V prvom rade  – okrem susedov má chudák smolu aj na kraj v ktorom kandiduje. V poradovníku pred ním stoja kandidáti A, B aj C, a ešte sa jedná aj o kraj so sídlom hlavného mesta. Čo znamená že tam  kandidujú predseda hlavnej (muhaha) opozičnej strany (A), europoslankyňa za aktuálneho ústredného boľševika (B) a okrem toho ešte aj C, ktorým je podpredseda strany, vygenerovanej v rámci roztrieštenia a pozliepania  pravice (muhaha) fúziou 1/odštiepených kresťanských konzervatívcov ktorým ich rodní konzervatívci neboli dosť kresťanskí a 2/ odštiepených pravicových liberálov, ktorým ich rodní  liberáli neboli dosť pravicoví. Nie, nevymyslel som si to, tento kríženec kamzíka s korytnačkou sa u nás naozaj pokúša lietať.

Po druhé, súboj Bratislavských kandidátov ABC je pomerne napínavý a bratovražedný, samozrejme vnímané v rámci energetického potenciálu búrky v poldecáku, ktorou župné voľby v skutočnosti sú. Čo znamená že ak sa nestane zázrak a neprepracuje sa aspoň do prvej trojky, ľubovoľný počet hlasov ktoré dostane sa čo do významu priblíži porovnateľnému počtu lajkov ktoré dostane na facebooku.

Po ďalšie, spoliehať sa že víťazný protikandidát akýmkoľvek spôsobom pomôže riešeniu problému Oskara Dobrovodského, prípadne že ho čokoľvek v tomto duchu vôbec napadne, keď voľby skončia a Oskar sa vráti domov… no nič.

Bolo by lacné špiritizovať, či sa kandidát Oskar od kandidáta Mariána naozaj líši najmä tým, že ten druhý by najradšej vysťahoval všetkých cigánov na Mars, zatiaľ čo  ten prvý by sa v tomto smere  obmedzil na pár desiatok svojich bezprostredných susedov. Ani či má Oskar aj nejaký program ani či by riadenie kraja zvládol. Stať sa zázrak, mal by zrejme sklon obklopiť sa schopnými ľuďmi a program aj tak závisí od peňazí ktoré od neho v zásade nezávisia, takže nejaké zásadné škody nehrozia. Na rozdiel od Mariána, u ktorého je skôr šanca že sa obklopí ľuďmi čo sú nie len schopní ale schopní v zásade úplne všetkého.

Keď uvážime, že voľby do VÚC sa v zásade dajú chápať ako fakt drahý prieskum verejnej mienky na a inak ich význam (spolu s významom VÚC ako takých) uniká ako bežnému užívateľovi , tak (dajme tomu) osobám s adminovským vzdelaním a prístupovými právami, najdôležitejší messidž ktorý v nich odznie je takýto :

Slušní ľudia sú už takí zúfalí, že sú ochotní vstúpiť do relatívne veľkej politiky lebo na vlastnej koži cítia dôsledky toho, že na nich celé načalstvo serie ako na placatý šuter v režime 24/7/365, samozrejme okrem okamihov keď od nich chce hlas vo voľbách alebo dane.

Slušní ľudia nedokážu zmobilizovať viac voličov, než hovoriace hlavy živiace sa poslednú dekádu prevažne politikou.

Ak sa nenájdu odhodlaní (nezamieňať – pri všetkej sympatii, Oskar – so slovom „zúfalí“) slušní ľudia a ak tu nebude vôľa slušných ľudí zvoliť, prídu noví vodcovia, ľudia si ich slobodne zvolia a celé to tu začne pekne od začiatku. Ak nie teraz, tak nabudúce. Veď aj parlamentné voľby prídu. A potom sa len nasmejeme.

Podčiarknuté, zhrnuté : pripravte sa na náraz.


07.11.2013 Skrebec

Skrebec
P.S. : historicky prvý street performance duel kandidátov na predsedu Bratislavského VÚC.
 
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
130x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!