Shit roku: Navigace Mio 487u

Featured Image

D-obrý den. Jsem vaše nová navigace Mio 487u Lifetime a jsem naprosto k ničemu. E-sejeďte prosím vpravo a hoďte mě do popelnice.

Moje první navigace do auta bylo Mio. Nevím už typ, patrně C350. Bylo to velké asi jako peněženka a fungovalo to dobře od roku 2006 (!). Nikdy se neobjevil žádný problém s tímto přístrojem, pokud nepočítám jeho mimořádnou tupost, se kterou se snažil řidiče vrátit na jím vypočtenou trasu, ačkoli bylo dávno zřejmé, že se řidič přestal pokyny navigace řídit. Sporadicky se také objevovaly nepochopitelné chyby. Například jsem jednou požádal navigaci, aby mi našla bypass uzavřeného mostu mezi Nepomukem a Blatnou. To je ten most, co ho každý rok opravují. Navigace se s tím vypořádala a poslala mě směrem na Strakonice. Nebyl jsem proti. A tak jsem jel zasněženou krajinou a přijel jsem někam doprostřed lesů, kde prcají medvědi. Vpravo byl les a vlevo byl taky les. Navigace mi oznámila: Pokud můžete, otočte se do protisměru. Tyto události pominuly po instalaci aktualizace zahrnující software MioMap 3.3.

Tato navigace bohužel už dosloužila, protože se do ní nedaly sehnat nové mapy. Ale myslím, že byla velmi dobrá pro moje účely. Logicky jsem se poohlédl opět po produktu MiO a to jsem si dal. Přičemž samotné rozhodnutí se mi zdálo logické, protože předchozí navigace Mio byla OK ve srovnání s jinými, se kterými jsem jezdil. Teoreticky bylo možné vybrat si ještě TomTom, který prodávává data o radarech belgické vládě a Garmin, který také někdy používám a který mě se zcela neotřesitelnou jistotou jednou přivedl do Ulmu na náměstí, kam jsem ale vůbec nechtěl.

487u stála v létě asi čtyři tisíce. Myslím, že byla v nabídce přístrojů MiO druhá nejdražší. Panebože, co jsem udělal špatně, že jsem si koupil takovej krám?

Především, navigace je neuvěřitelně pomalá. Zejména pokud hodláte vyhledat bod zájmu. Pokud hledáte restauraci v Třeboni, je dobré to začít provádět už v Jindřichově Hradci. Nedávno jsem se v Plzni dostal do situace, že mi zbývalo palivo na posledních 20 km jízdy, zadal jsem tedy vyhledání nejbližší benzínové pumpy a výsledkem bylo, že jsem si ji raději našel sám. Navigace hledala, ještě když jsem natankoval 50 litrů paliva a zaplatil. Pokud kliknete na displej, trvá zhruba tři sekundy, než se ozve tón tlačítka a pak zhruba pět sekund až jednu minutu, než se uskuteční požadovaná akce. Pokud navigace právě něco počítá, nebo jen tak hloubá, tak můžete mačkat na co chcete. Stejně nebude reagovat.

Navigace Mio 487u má ještě jednu fíčuru a tou je necitlivý dotykový displej. Týká se to hlavně šipky v levém horním rohu, která slouží k opuštění vyvolané obrazovky. Kombinace této vlastnosti s enormně pomalou odezvou je vražedná, protože v daném okamžiku nevíte, zda jste úspěšně klikli a navigace nereaguje, nebo jste neklikli a musíte klikat znovu. Připravte si v autě nějaké ťukátko, třeba zápalku nebo špejli. Navigaci prakticky nelze obsluhovat za jízdy, protože veškerá manipulace s ní vyžaduje tolik pozornosti, času a soustředění, že by to mohlo vést k nehodě. Navigace má funkci vyhledání nejbližšího parkoviště po dosažení cíle, tato funkce je ale tak pomalá, že rychleji najdete parkoviště sami.

Velmi osobitou kapitolou je komunikace navigace s řidičem. Moje 487u obsahuje jediný český hlas, a to sice Zuzanu. Zuzana neříká „sjeďte“, ale „esejeďte“. Německé názvy obcí zkomolí nebo hláskuje. Pokud bych tedy znovu chtěl jet do Ulmu, tak podle Zuzany se to jmenuje Ú el em. Celý překlad všech textů v přístoji je hrozný. Zachází to tak daleko, že zařízení nejde úspěšně nastavit, pokud se jedná o používání nezpevněných cest apod., takže je lepší si to přepnout do angličtiny, nastavit to tam a pak zase změnit jazyk na „český“. Fascinující jsou i překlady zkratek. Například všeobecně známá ETA nebo estimated time of arrival je přeložena jako OČP. ZDJ je zbývající doba jízdy, jak jistě všichni víme.

Co ovšem autoři software nepodcenili, jsou různé eurobezpečnostní fíčury. Po resetování přístroje, což je jediná možnost, jak udržovat jeho rychlost odezvy  alespoň podprůměrnou, musíte neustále potvrzovat nějaký blábol, jako že bezpečnost je hlavní. Po dvou hodinách jízdy navígace začne otravovat, zda si nechcete dát pauzu. Pokud někdo s navigací manipuluje v rychlosti 100 km/h a vyšší, musí potvrdit, že je spolujezdec. Tato fíčura poněkud vyděsila Smrtihlava v roli navigátora při VU2012. Ten se pokoušel v rámci urychlení přesunu použít navigaci jako rozpis a říkal mi dopředu, jaké mám před sebou zatáčky ve stylu motorsportu, ale vzhledem k rychlosti navigace mi spíše říkal, jaké zatáčky jsme již projeli.

Navigace má nějakou funkci, která vyhodnocuje jízdní styl řidiče a podle toho počítá ETA, pardon, OČP. Pokud jste tedy v daný čas a na dané trase zpravidla rychlejší, navigace to bere v úvahu při vaší cestě další. Bohužel to nefunguje spolehlivě a někdy dojde k skokovému posouvání ETA například o deset minut, takže na to kafe fakt můžete zapomenout.

Mimochodem, může mi někdo vysvětlit, proč se začaly dělat autonavigace širokoúhlé, když mě stejně nic jiného nezajímá, než cesta před autem? Aby zabíraly více místa?

Pozor, radary jsou za prachy. To v žádné recenzi a v žádné komerční prezentaci na e-shopech nestojí. Dá se to obejít stažením souboru s radary z poi.cz ve formátu csv a nahrátí souboru do navigace jako vlastní POI, dokonce se jim dá přiřadit vizuální a zvuková výstraha, ale nikoli údaj o vynucovaném limitu a směru měření. Aktualizace map je sice zadarmo a na lifetime, ale čtyřikrát za rok. Pokud hodláte aktualizovat častěji, tak za prachy. Systém správy licencí v dodaném programu MioMore Desktop je poněkud neprůhledná. Doporučuji zařízení neustále zálohovat, nebojte, trvá to jen asi hodinu.
 
Navigace má taky vestavěné hencfrí. Bohužel z něj ale nejde telefonovat, protože mikrofon není dost účinný, takže do toho musíte řvát jako nějaký hejhula.

Jediné, co navigace dělá dobře, je navigování. Pokud se podaří se s navigací domluvit a zadat jí cíl, přičemž se široce uplatní necitivý displej a pomalá odezva, a poté, co za několik minut vypočte všechny možné trasy, vede s určitou jistotou řidiče do cíle. Nestalo se mi, že by navigace vymyslela nějakou zcela absurdní trasu. Ale pozor, v malých obcích nejsou zadána čísla popisná, takže dojedete na náves.

Divím se, jak si vůbec někdo může dovolit uvést na trh takový zvyjebený krám. Kdyby vás někoho napadlo koupit si navigační přístroj s názvem Mio a softwarem Spirit, dejte mi prosím vědět, na vlastní náklady se dostavím k vám domů (pokud to navigace najde) a praštím vás zdarma klackem přes ruce. Uvažuji nyní, jak s navigací naložit a nějak rituálně ji zlikvidovat, například shodit zapnutou ze Žďákovského mostu. Moc rád bych slyšel to její poslední „esejeďte“.


29.09.2012 D-FENS

12345 (5x známkováno, průměr: 1,80 z 5)
662x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:54
D-FENS © 2017