Semafor „klidu“

Featured Image

Přestože jsem vcelku pravidelnou čtenářkou tohoto webu a sama již řadu let jezdím vlastním autem, „dopravně bezpečnostní“ problematika mne dosud většinou nechávala chladnou.

Jelikož nepatřím k lidem, kteří si s porušováním dopravních předpisů nelámou hlavu a věřím, že alespoň většinou mají smysl (včetně omezení rychlosti), nijak zásadně mi nevadilo ani zavedení bodového systému. Mé bodové konto je dosud čisté, pokutu jsem platila naposledy před 5 lety za parkování. Co mne však přivedlo až k napsání tohoto článku je nová bezpečnostní výbava, kterou pořídila naše obec za nemalou část rozpočtu. Konkrétně jde o věc, která je místními řidiči důvěrně nazývána (podle postoje) buď semafor, semafor s radarem, nebo buzersemafor (nejčastěji používaná varianta).

Pro čtenáře, kteří ještě neměli tu čest se pokusím popsat jeho funkci. Na první pohled jde o normální semafor, který se však odlišuje tím, že nemá jakýkoliv význam v upravování přednosti. Na místě není žádná křižovatka, přechod, ani nic podobného, kvůli čemu se dosud semafory používaly. Jediný smysl tohoto vynálezu spočívá v rozsvěcování červené těm řidičům, kteří před ním překročí povolenou rychlost (40 km/h), což s nulovou, nebo téměř nulovou tolerancí kontroluje zabudovaný radar. Idea je jednoduše taková, že kdo jede 40 nebo na tuto rychlost alespoň včas zpomalí, ten dostane zelenou, zatímco tomu kdo jede rychleji a nezpomalí zůstane rozsvícena červená. Ta na semaforu zůstane, dokud auto zcela nezastaví. Zdánlivě skvělý nápad, pokud tedy zrovna uznáváte dodržování maximální povolené rychlosti za každou cenu.

Sama bydlím v domku, který se nachází jen pár desítek metrů od tohoto zařízení a na popisovaný úsek včetně svítícího semaforu vidím oknem přímo z obýváku i kuchyně. Zároveň jsem aktuálně čtvrtým měsícem na mateřské „dovolené“ a mám tak nejspíše více než kdo jiný přehled o tom, jak tento výmysl reálně funguje.

Kde je tedy problém?

Náš semafor je postaven přímo na hlavní příjezdové cestě pár metrů za začátkem obce, kde sice téměř každý řidič jezdí rychleji než dovolují předpisy, ale minimálně od roku 2002, kdy jsme se s manželem přistěhovali, zde nedošlo k žádné vážné dopravní nehodě. Mám pocit, že se zde za těch pár let nestala nehoda vůbec žádná, ale tvrdit to nebudu, protože silnici opravdu nesleduji od začátku nonstop. Úsek zároveň není alespoň z mého pohledu ničím nadprůměrně nebezpečný – je vcelku přehledný, není zde přechod pro chodce a ani chodci samotní se zde příliš nevyskytují, jelikož nemají odkud kam přecházet (na druhé straně silnice je pole). Oficiálním důvodem pro umístění semaforu je zklidňování dopravy.

Zde se musím přiznat, že jsem před umístěním semaforu sama občas v duchu nadávala „co to zase jede za blbce“, když se okolo prohnal třeba osmdesátkou nějaký náctiletý frajírek ve staré popelnici s uřvaným výfukem, hrozně spěchající podnikatel v Mercedesu, nebo vůbec nejraději impotentní motorkář s „čoprem“ o řád uřvanějším, než jsou ty votuněné popelnice.

Pak však minulý rok jednoho dne přijeli důležití pánové v modrých kombinézách a udělali to, za co jim obec zaplatila – vztyčili semafor. Jejich dílo jsem hodnotila veskrze pozitivně a to přibližně celé 3 dny. Každý řidič zbrzdil, případně úplně zastavil a až na občasné zapískání pneumatik a trochu nepříjemnější hluk od zpomalujících a rozjíždějících se aut (ten trvá dodnes) bylo vše v pořádku. Pak jsem se však s „buzersemaforem“ začala setkávat i z pozice řidiče. Při prvních průjezdech mě překvapilo, že ač se sama cíleně snažím dodržovat předpisy, přesto jsem jezdila rychleji, než kolik se smí. Několikrát jsem tedy dostala červenou a poučena z nezdaru začala dodržovat stanovenou čtyřicítku, respektive pro jistotu 35.

Nestihl však ani zatvrdnout beton v ukotvení a někteří řidiči „trik“ prokoukli. Došlo jim, že nezastavením na této červené neriskují s výjimkou spáchání přestupku žádné reálné problémy, které hrozí při ignoraci semaforů „opravdových“, jako například sražení dítěte na přechodu, pomuchlané plechy, nebo pochroumané zdraví. Podle toho co jsem zaslechla se navíc policistům do kontroly dodržování „červené“ ani nechce, protože se údajně zatím moc neví, jestli jde vůbec o přestupek vzhledem k tomu, že je semafor použit v nesouladu s tím, k čemu je předurčen v zákonu (upravování přednosti v jízdě). Nevím do jaké míry je to pravda a do jaké fáma (možná se policii prostě jen „nechce“), budu ráda pokud to někdo kompetentní upřesní v diskuzi. Faktem je, že jsem u semaforu nikdy žádného policistu ani strážníka na kontrole nezahlédla.

Jelikož přestupek samotný pro mnoho obyvatel České Republiky tradičně neznamená vůbec nic, od prvních dnů doteď neustále narůstá počet řidičů, kteří na semafor reagují jinak, než by měli. V současnosti je to podle mého odhadu přibližně každý čtvrtý řidič a podotýkám, že se ta čtvrtina nedá nijak zaškatulkovat, snad s výjimkou toho, že to běžně nebývají ženy. V drtivé většině případů vznikají následující situace:

1. Řidič na semafor vůbec nereaguje a projede kolem něj jako kdyby tam nebyl, nezávisle na tom, co na něm zrovna svítí. Jde asi o nejčastější a zároveň nejméně konfliktní situaci, kterou semafor vytváří (pokud se bavíme o té problémové čtvrtině).

2. Řidič se chce zachovat podle bodu 1, ale před ním jede jiné auto, které se chystá červenou respektovat a zpomaluje. Jak už jsem psala výše, úsek je vcelku přehledný a zároveň na něm není zákaz předjíždění. Pokud tedy zrovna v protisměru nejede auto, „pirát“ slušného řidiče předjede, dostane červenou, tu projede a slušný řidič kvůli němu musí úplně zastavit. Je pravda, že předjíždění řidiči už nedostávají červenou tak často jako na začátku, protože má semafor nějaký nový software, který tuto situaci občas rozpozná.

Z pohledu bezpečnosti dopravy je tato varianta asi nejhorší – sama jsem díky tomu minulý týden u semaforu viděla už druhou nehodu. Při té první (v zimě) starší paní nečekala, že ji někdo bude předjíždět když svítí červená a přejela při zpomalování trochu do protisměru, kde už se ale v tu dobu nacházel pán v Passatu, který se ji rozhodl předjet. Plácli o sebe bokem, paní přišla o zrcátko, sepsali nějaký papír a odjeli. Podruhé předjížděla mladá slečna v Octavii, která však nejspíš o naší „pasti na piráty“ naopak nic netušila, jala se předjíždět „nesmyslně“ brzdící auto, těsně po předjetí si semaforu konečně všimla a zmatečně zastavila, což už ovšem nestihl ten předjetý důchodce ve Felicii s přívěsným vozíkem.

3. Někteří řidiči přišli na to, že pokud jedou 90km/h (!) a více, semafor včas nezareaguje a oni stihnou projet na oranžovou. Sama dva tyto řidiče osobně znám, protože jsou to téměř naši sousedi. Dříve tím místem projížděli třeba 50-60km/h jako každý, teď tam jezdí 90, což už mimojiné v noci opravdu hlukem otravuje, nehledě na to, že silnice je po zimě špatně zazáplatovaná (po výdaji za semafor asi nezbylo na nový povrch) a každá záplata je v té rychlosti slyšet. Oba tito řidiči mě k mému zděšení dokonce přesvědčovali, že zatímco dříve, když „červená měla smysl“, nikdy si netroufli ji kdekoliv projet, tak dnes vycvičeni těmito semafory (je jich po okolí minimálně 5) nemají velký problém projíždět ani normální červenou na křižovatce „pokud je to bezpečné(?!)“. Jak to přispívá k celkové bezpečnosti provozu, to ať zhodnotí každý čtenář sám.

4. Pro některé je tato „překážka“ natolik deprimující, že se z kdovíjakého důvodu rozhodli znepříjemňovat život nám, kteří bydlíme v blízkosti buzersemaforu. Tito řidiči buď při projíždění okolo semaforu vytrvale troubí, nebo před ním na červenou smykem zastaví a pak se na zelenou s dalším jekotem pneumatik rozjedou na nepředpisovou rychlost, kterou často pokračují skrz celou obec. Ti „nejlepší“ tyto dva efekty zkombinují, případně to dokonce asi „z principu“ dělají i když jedou v opačném směru (!!!), kde žádný semafor není. Zároveň jde často o frajírky s „votuněným“ autem, kteří otravují hlukem už při plynulém průjezdu.

Každou noc tohle udělá minimálně jeden řidič, o víkendech jich bývá i 5-6. Větrat přes noc tedy ani v současných vedrech nemůžeme, i když zavřené okno také neodruší vše. Věřte mi, že když se mi po hodině snahy podaří uspat malou, jdu o půlnoci strhaná spát a ve dvě ráno celý dům probudí kvílení pneumatik a vytáčení motoru, mám chuť jít po těch autech házet kameny. Samozřejmě – mnohem jednodušší, než celonoční číhání na desítky různých řidičů by bylo rozbít samotný semafor.

Tyto problémy jsem před sepsáním tohoto článku samozřejmě konzultovala s lidmi, kteří jsou za umístění semaforu odpovědni. Jediné řešení které bylo navrhnuto je doplnění semaforu o kameru, která „piráty“ zaznamená a budou posléze potrestáni. Problém je však v tom, že i já „blbá ženská“ vím, že někdo kdo je ochoten projet červenou nemá problém ani s tím, že krátce předtím sklopí sluneční clonu, aby na fotce nebyl vidět. Zároveň to je řešení jen pro první dva případy, těch ostatních se kamera vůbec netýká. Dále se přemýšlelo i o doplnění semaforu o přechod – to je jednak nesmysl, protože na tom místě přechází jeden člověk za měsíc a navíc si raději nechci představovat co by způsobil chodec v kombinaci s šílencem zvyklým tento semafor projíždět. V současnosti se tak snažím prosadit alespoň to, aby se semafor vypínal jen na noc.

Ještě lepším vynálezem je podobný semafor, který mají o pár obcí dál – ten je oboustranný a když v jednom směru jede auto rychleji, semafor dá červenou z obou směrů. Řidiči tam troubí ještě častěji a to ne úmyslně „na semafor“, ale na řidiče v protisměru díky kterému musí zbytečně zastavit, přestože sami jedou předpisově.
 

Závěr

Semafor byl nainstalován pro zklidnění dopravy. Z bezproblémového úseku kde se jezdilo o trochu rychleji než by se mělo však vznikl úsek, na kterém se za poslední rok minimálně dvakrát bouralo (bohužel statistika to nevidí, protože šlo o vcelku malé nehody u kterých nebyla policie), průměrně každých 10-20 minut tam vznikají zcela zbytečné konfliktní situace, plynulost dopravy klesla na zlomek té původní, více aut než dříve tam jezdí opravdu rychle a v neposlední řadě narostl hluk do neúnosných mezí. Přemýšlím nad tím každý den a na všem se snažím vidět alespoň něco dobrého, ale ten semafor nepřinesl dobrého VŮBEC NIC.

Vzhledem k tomu, že sama touto „pastí“ projíždím velmi často a už mě tam několik aut předjíždělo, mám docela obavy z toho, kdy budu papír o nehodě sepisovat já. Snad to alespoň bude jen o tom papíru.


11.07.2010 Lucie M.

12345 (15x známkováno, průměr: 1,13 z 5)
832x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:58
D-FENS © 2017