Sekačka - zpět na článek

Počet komentářů: 257

  1. S výběrem sice neporadím, jen si postesknu…
    …chápete někdo, proč se do sekaček (aspoň těch menších) přestaly používat dvoutakty? Startuje se to snáž, při stejné hmotnosti se z toho dá vymáčknout víc výkonu, odpadají výměny oleje, výrobně je to jednodušší. Na druhé straně to víc žere a víc hulí. Každopádně, vybíral-li bych benzínovou sekačku a bylo-li by něco takového k dostání, šel bych určitě po dvoutaktu.

    1. Ekologie.

      1. Až dosud jsem myslel, že ekologie se zabývá vztahem organismů* a okolního prostředí, zatímco travní sekačka je mechanismus**…

        * Česky „ústrojenec“…
        ** Česky „sestrojenec“…

    2. dvoutakty se dělají, ale na speciální aplikace, ne na zahrady velikosti ubrusu (kde je upřednostňováno neobtěžování okolí). dělají se tam, kde je potřeba brutal výkon a naklánění motoru – řeťezové pily, křoviňáky a bubnové sekačky do extrémních svahů.

      1. Kde je důležité neobtěžování okolí, tam by se neměl používat benzin vůbec; a z elektrik ty pokud možno nejtišší. Navíc tam, kde to dává smysl (což bohužel ani zdaleka není všude; já to zkoušel, a nešlo to), měly by mít také přednost vřetenové před rotačními.

        1. Neni to proti vasemu presvedceni vnucovat nekomu vasi definici dulezitosti neobtezovani okoli, nebo vasi definici onoho tam kde to dava smysl? Statu vycitate uzurpaci definovat pravidlo, ale sam ho rad definujete-aneb kazete vodu kdyz pijete vino?

        2. Ani nie. Zopar susedov elektricke kosacky ma a rozhodne ich pocut. Navyse zvuk tych rotujucich list znie bez zvuku motora tak nejak neprijemne. Na neobtazovanie okolia je najlepsia dohoda (easier said than done)

          1. Ich počuť, ale oproti benzinovým tak s poloviční intensitou — přinejmenším zde a ty zdejší; netvrdím, že to nutně lze zobecnit pro strojový park, používaný u Vás.

            O té dohodě není sporu. Bohužel v posledních letech (především v souvislosti s řadou nových domků za silnicí — dneska už ani neznám jménem majitele každého domu, na který ze svého pozemku vidím; a to je naprostý průser!) přestává fungovat dobře. Pravdu měl tuším kolega Sysop, nebo kdo to byl, kdo tu psal, že soudný člověk si koupí pozemek až k obzoru… (jenže to jde možná někde u Vás, ale ne tady, když se člověk nejmenuje zrovna Kellner).

        3. Vřetenovka je tak na anglickej trávníček nebo na green u jamky. Na normálním trávníku dojebete nože na prvním kamínku nebo mraveništi.

          1. Ten níže vřele doporučovaný Swardman je také vřeteno, ne?

            Jinak já zkoušel na úplně normální zahradě ATCO; nože jsem nikterak nedojebal, byť kamínků a jiných brabenišť máme, žel, víc než dostatek. Avšak stejně to bylo nadraka z řady jiných důvodů :( Za zmínku stojí ten, že hluk byl nepříjemnější než u rotačního Greenworkse.

        4. za mě:
          třičtvrtě hektaru velmi svažitého pozemku dvakrát do roka (čtyřtaktní) bubnovkou (okolo potoků a břehů a pod stromy kůsou)
          padesát čtverečných metrů a cestu prastarou benzínovou rotačkou (za dvacet minut hotovo, jednou do měsíce), žicí plac by snad elektrikou šel, ale cesta pro auto a pěší cestička je na kabel moc daleko
          řetězovku mám elektrickou, protože a) stojí pár korun a neleje se než olej pro řetěz, b)nestartuje se, a tedy se nenechává blafat a neřežu hlava nehlava ale vypnu a poleno si kledně nastavím, c) neřve a nesmrdí. souše beru v lese padlé které unesu vcelku na rameni (na těch kopečkách je kára nesmyslný přepych) a dalších padesát let toho víc shnije než stihnu odnést.
          a to je chalupa v takovém trojdomí, kdy nejbližší chalupa z trojdomí je padesát metrů daleko obrácena „žicí stranou“ od nás a ostatní chalupy od dvouset metrů dál.

          1. Máte nějak moc benevolentní lesáky. Odnést se může voně ležící dřevo do 8 cm průměr. A i to se mi pokoušel místní lesák prodávat.

  2. „Vypadalo to jako vadné ložisko kliky, což bych nejspíš zvládl opravit“ :D takhle to většinou začíná a končí to v bohnicích

  3. Na téměř totožnou výměru pozemku používám Vikinga (což je derivát Stihl), konkrétně model MB448T (http://www.stihl.cz/Produkty-VIKING/Zahradn%C3%AD-seka%C4%8Dky/Benzinov%C3%A9-seka%C4%8Dky-Serie-2-a-Serie-4/22480-712/MB-448-T.aspx)

    Šasi je vyrobeno z plastu, takže je velmi lehká na obsluhu, pojezd jede „tak akorát“ a hlavně, dá se vodit i bez pojezdu a ten nepůsobí jako odpor. Koš 60l se zaplní celkem rychle, ale zase díky tomu zůstává sekačka ovladatelná i s plným košem (mimochodem je vyroben též z plastu). Plnění koše je příkladné a když indikátor (takový na kterém se nemá co pokazit) ukáže plno, tak je koš skutečně napěchován jako Japonci v metru.
    Celkově si ji nemůžu vynachválit, i přes počáteční skepsi z použitých plastů se ale obava ukázala jako lichá, ten plast je dost houževnatý na to, aby přežil občasnou srážku s kamenem – na běžnou zahradu/travník prostě ideální stroj, ALE…

    Opět opakuji, že žiju asi v jiném vesmíru než autor. V tom mém věci vyrobené ve Francii fungují a i motory B&S nejen u mě, ale u všech známých co jej mají pracují jak mají (spolehlivě).
    Konkrétně tento model sekačky má B&S Serie 575 EX OHV. Nastartuje nejvíc tak na tři zatáhnutí (po zimě), sytič je automatický, výkon na zahradu 700m2 tak akorát s mírnou rezervou.
    Motor, resp. sekačka má v rámci boje o záchranu planety „Start-Stop“, který jde ale obejít trapně jednoduše kusem drátu CY6, kterým si před nastartováním zafixujete páku běhu motoru k madlu a po nastartování, když naplníte koš a jdete ho vysypat, tak motor pořád běží.

    Co se kol týče, tak se zatím nic nevysypalo, v ložiskách běží lehce a v trávníku stopy nedělá.

    1. TVL. To není START-STOP pro záchranu planety, ale pro vaši bezpečnost! Jde o to, že když držíte páku běhu motoru, tak nemůžete zároveň strčit ruku do výhozového otvoru. Nebo vlézt před běžící sekačku a useknout si špičky.
      Je to podobné jako u štípaček dřeva, kdy musíte držet dva ovládací prvky, aby se píst rozjel.

      1. co takovej zámečnickej neprojeví za vynalézavost, aby nemusel držet oba čudlíky u ohýbačky…. jeden si do podrážky zatloukl zevnitřř šikmo hřebík, nohu mrsknul na ponk a tím si to tak přimačkával, druhej obalil kapesníkem laťku a držel ji v zubech….

        1. To aby mohl druhou rukou držet flašku s pivem, ne?

          1. ne, aby mohl držet plech, kterej je na mechanismus moc malej, takže mistr ho chválí, jak je šikounej a nápaditej, a to přesně do toho okamžiku, než mu to urve nebo aspoň rozmačká jednu z těch jeho zlatejch ručiček, a páč je organisovanej v eróhá, tak se začne soudit a poštve inspekce a kontroly.

        2. Tak u štípačky jsem to taky obcházel a na páku pro levou ruku upevnil třmen pro ovládání nohou. „Šetřil“ jsem a koupil horizonání štípačku. A u ní je problém, že velké průměry mají tendenci spadnout. Takže je třeba je jednou rukou přidržet…. A se sukatým pokrouceným dubem si stejně štípačka neporadila. Takže klíny a palice…

      2. A jóóó. Předtím jsem sekal se sekačkami, které měly něco jako volnoběh, takže ani při vysypávání koše motor nezdechnul. Jestli se u toho točil i nůž si už nevybavuji, ani mě nenapadlo se tam dívat, sekačku nějak pozvedávat, strkat do ní ruce apod.

        Prostě ještě že jsme nesvéprávní a máme všechny ty předpisy, nařízení a normy…

        Třeba nechápu, jak jsme mohli tolik roků přežít s elektroinstalacemi bez proudových chráničů, se samo-domo dělanými rozvaděči apod. Oni dřív asi ti lidi nebyli takoví pičuskové jako dnes ?

  4. Mam Husqarnu LC48VE se starterem uz 6 let, motor dobrej, mechanicky taky kvalitni, pojezd perfektni, jenom ten bocni vyhoz je naprd. Staci trochu mokra trava a hned se zacpe.

  5. Sekacku, krome strunove elektricke na tech 20 m2 travniku jsem nikdy nepotreboval, cili muj nazor na sekacky se spalovacim motorem je rovny 0.
    Kdyz ale zadam (v Italii) do vyhledavace „tagliaerba a scoppio“, automaticky mi to nabizi na prvnim miste sekacky Honda. Jiste, poradi vysledku ovlivnuje financni kontribut znacky, ale i dalsi vysledky, jsou povetsine pro-Honda, a to i od uzivatelu.
    Pritom je tu pomerne silna a oblibena znacka Mc Culoch.
    V traktorovych sekackach je vysledek opet stejny, na prvnich pozicich je Honda.
    Tak jestli nebude nejlepsi pripomenout si rceni, „nejsem tak bohaty abych si kupoval levne veci“.
    Ta Honda by mohla bejt reseni.

  6. D-FENSi, škoda že se Ti nehodí vzhledem k tvaru elektrická – robotická, sám jsem to takto loni vyřešil (Worx Landroid) a naprostá spokojenost. Auta na baterie považuji za blbost, ale u sekačky-robota je to naprosto ideální! Doufám, že mi socani robota nezdaní, protože jinak je to zcela úžasné – zbavit se roboty při každotýdenním sekání trávy. Teď přijdu domů, „vypustím Artabana“ (Landroida), a kolem desáté ho zas ze základny schovám domů (protože nechávat ho plně venku, při „přejícnosti“ běžných vohnoutů, si netroufám).

  7. Bohužel musím potvrdit, že motory Briggs and Straton se během let velmi, velmi zhoršily. Před desítkami let jsme pořídili sekačku s tímto motorem (ještě z Tuzexu :-)), byla prakticky nezničitelná, kromě sekání trávy i drtila kameny, srovnávala terén a kácela menší stromky a nejevila u toho známky opotřebení. Od doby co nám ji ukradli už jsme nesehnali nic, co by mělo aspoň řádově stejnou životnost, všechny ty klumpry, i drahé, odcházely po několika letech.

  8. Používám FUX 95 cm nástroj a ještě mně nikdy nezradil:
    https://www.schroeckenfux.at/assets/Uploads/P0980.jpg

    1. Na tradiční seč louky asi dodnes nevynalezli nic lepšího.

      Bohužel však pro údržbu zahradního trávníku, jehož účel a způsob užívání je od louky poněkud odlišný, tento jinak skvělý a dodnes nepřekonaný nástroj moc funkční není. Tam by (pro některé zahrady, žel ne všechny) mohlo fungovat snad něco jako toto.

      1. ano, tak na 10 m2 :-) Asi jsem už zpohodlnělej, ale něčím takovým jsem sekal s radostí když mi bylo méně než 17 (pak mne začaly víc bavit holky :-)) Dnes už mne nebaví ani jezdit s traktůrkem (riderem), a vyřešil jsem to doma u domu právě Landroidem (bohužel ho nemůžu mít všude, takže se normálnímu sečení elektrickou či benzinovou sekačkou nevyhnu občas u mamky či babičky, a tam kde nejde o vzhled – sad, zahrada mi pomáhá křoviňák, strunovka a mulčovač za Tekana – pro různé účely různé stroje dle toho, kde na co je co nejlepší). Seno nesuším od chvíle kdy jsem si spočítal čistý zisk 5 Kč/hodinu (při sušení a prodeji), bo nejsem ochotník.

        1. Obávám se, že pro údržbu zahradního trávníku, jehož účel a způsob užívání je od louky poněkud odlišný je tam od tohoto zařízení moc nasráno. Jinak tam, kde to nevadí, souhlas.

      2. Ty sterilní pečlivě sesříhaný trávníky se mi vůbec nelíbí. Pár metrů těsně u domu, kde se paní domu opaluje (nahoře) bez – dejme tomu. Ale třeba 700m sestříhaného trávníku, to je divný…

        Toto je krása: https://www.libenas.cz/fotocesko/1117-01.JPG
        http://www.chalupa-neumannova.cz/photos/normal/kvetouci_louky_v_okoli_chalupy-56.jpg
        http://www.rodovystatek.cz/nova_louka5.jpg

        1. To, nač odkazujete, je louka, což především vůbec s žádnou sekačkou vůbec nijak nesouvisí (protože se to seká dvakrát ročně kosou). Ti, kdo mají to štěstí, že mají rozsáhlé pozemky, samozřejmě něco podobného (jsou-li soudní), mají skoro všude. Docela určitě a bez výhrad.

          Nicméně nijak to nesouvisí s tím, o čem v tomto vláknu píši já; to se týká bezprostředního okolí domu (a u nás, kdo máme tu smůlu, že naše pozemky jsou zanedbatelně malé, to znamená skoro všude). Tam je zahradní trávník — takové to, po čem se běhá bosky, paní domu se tam opaluje jak za vhodné uzná, pán domu tam pracuje, děti domu tam blbnou, a vůbec tak. K tomu se pro změnu louka nehodí ani docela málo.

          1. Kosou nebo bubnovkou.

            Když jsem byl malej,měli jsme zahradu 3300m2 Mimo záhonů jahod, brambor, růží… i trávník u chaty a dál už louku (pod jabloněma). A protože jsme měli i králíky, tak se sekalo i 3x ročně (seno, otavu a druhou otavu). On je rozdíl mezi tím, co produkujou dnešní farmáři a říkaj tomu seno a skutečným lučním senem.

            1. Tady už nejsme ve při vůbec. Bohužel, když jsem byl malý, všechny bývalé rodinné pozemky měl bolševik, a my měli akorát tak květináč za oknem; dnes jsem se zmohl na pár set metrů zahrady a tím to končí :(

              1. Chtěl jsem od Krogmana koupit louku co má u naší zahrady. 3,5 ha. Kurvě nestačilo ani 100Kč/m2. A pak to prodal Vítkovi 35Kč/m2. Sekaj to jednou za rok začátkem srpna, když už jsou trávy odkvetlý, nechaj to 3 tejdny ležet bez obrácení a potom to stočí do balíků. Něco odvezou a zbytek nahrnou do lesa. Někdy louku ještě na zimu vezmou cepovačem. To jejich biohovězí musí bejt fakt príma, když celou zimu krmí plesnivý seno.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017