Sekačka - zpět na článek

Počet komentářů: 257

  1. Borci, uvědomte si, že máte fakt příšerné požadavky. Něco mezi 100 a 100000000 metrů, do kopce, metrový kopřivy, mokrá tráva, bezúdržbový provoz. Na to je jednoduchá odpověď – neexistuje. Co je podstatné? Motor – Briggs býval skvělý tak do roku 2009. Teď je to čínská jebka a lepší nebude. Honda je osvědčená klasika a kromě pár vyloženě nepovedených modelů je to vesměs dobrá volba. Drahé ND. Kawasaki je taky slušná varianta, ale je to spíš výjimka, když to někdo dá na sekačku, protože je to drahý jako prase. Ptejte se na výkon a hlavně na tom, kde je měřen. Jestli na holém motoru bez vzduchového filtru a bez výfuku (s oblibou dělá MTF), nebo osazený na sekačce. Rozdíl je i 40%. Pokud uvidíte motor pod 3,5HP, jsou to vyhozené peníze. Další věc je pojezd. Pokud máte rovný pozemek, nikdy nekupujte sekačku s pojezdem. Je to těžký, sežere to půlku výkonu motoru, stojí to prachy a hlavně je to část, která se nejvíc sere. Když už pojezd opravdu chcete (svah, velká sekačka), měl by mít motor určitě aspoň 6HP. Jinak to nebude sbírat a trochu hustší trávník to spíš otrhá. Zapomeňte na fíčury, jako je převodovka, nebo nedejbože variátor. To je absolutní úlet. Jestli máte větší pozemek, který sekáte dvakrát do roka, uvažujte o bubnové sekačce. Je dražší, ale poseká to rychleji, pohodlněji a tráva se dá následně využít. Jestli máte pozemek na kopci, s kameny, s nálety, existuje věc, která se jmenuje mulčer. To je sekačka, která poseká skoro všechno. A pro úplné extrémy (pastviny, keře, příkopy u silnice) je cepovač. Ten zmasakruje naprosto všechno, včetně malých dětí, psů, plotu, nebo všech plastových hraček. Co je základ – najdete na začátku.

    1. bubnovka je masakrozní stroj který vezme drny od nájezdu divých sviní a nálety do tří let věku. jediné, co na mé adéle (vrcholný model tuzemského výrobce) postrádám, je brzda, bo volnoběžky v kolech při jízdě z mého kopce (25% sklon) nebrzdí motorem a udržet řvoucí sedmdesátikilovou bestii jen v teplejch na zarytejch patách je docela honička. u bubnovky je potřeba řešit způsob mazání motoru, aby se to při déle trvajícím náklonu nezadřelo.

      1. Průser je, když pod kopcem má soused plot z pletiva. V tom bubnovka vyrve průchod pro rotu vojáků.

  2. Vám do toho nechci kecat, ale 700 čtverečních metrů, není prostě jednodušší se smířit s kabelem a koupit nějakou elektrickou sekačku? Mám ty největší šunky na trhu za pár kaček a sekaj desetiletí úplně v pohodě. Údržba nula. Většinou tomu něco nevratně upadne, než že se podělá motor. Na tohle šmrdlání to bohatě stačí.

  3. Předloni jsme kupovali od Hondy ‚předváděčku‘ z řady HRX. Přestože byla lehce ojetá, tak stála přes 15kkč :-(
    Seká se tím cca 2000 m2 1x týdně. Líbí se mi možnost mulčování, dvojitý nůž, možnost nechat běžet motor při puštění sekačky z rukou, plynulá regulace rychlosti pojezdu. Nelízí se mi že nemá natáčení předních koleček a možná trochu nižší výkon za vyšší spotřebu.

    Předtím jsme měli jinou Hondu z profi řady, které bylo přes 15let. Fungovala spolehlivě po motorové stránce. Pojezd několik posledních let už ne a oprava by stála víc než nová sekačka z Mountfieldu

    Další poznatek je, že občasný servis na pobočce v Chuchli vyjde cenově podobně jako u auta nižší třídy

  4. Jak tady kdo řešíte sezónní odstavení motorových pomocníků, od sekačky, přes pilu až po skůtr používaný jen v létě?
    Pokud možno blbuvzdorně pro případ že to před zimou jako poslední použije manželka nebo nějaký technicky netalentovaný příbuzný. Aby to i v tomto případě přežilo zimu bez větší úhony.

    Jako první krok bych předpokládal celoroční používání vysokooktanového benzínu kvůli nízkému obsahu biosvinstva.
    Pak nějaký kvalitní 2t olej, s koncem sezóny ho do benzínu přidat o trochu víc.
    A nakonec nějaké konzervační aditivum do benzínu, které tam zvládne dolít i naprostý vohnout (třeba soused).

    1. Volej do benzinu do čtyřtaktních (dvoutakt jsem neviděl u nový sekačky ani nepamatuju, ještě mám sice asi 25 let starou řetězovku s dvoutaktem, dovoz z Kanady, ale to je spíš výjimka) motorů přidávaj jen KaBrňáci.

    2. Nijako. Naradie so stvortaktnymi motormi (kosacka, tlakova umyvacka) dostane na jar novy olej. Dvojtakty (strunova kosacka, pila) sa nastartuju a idu. Este som nezazil ze by sa mi v tom pocas zimy skazil benzin. A to pouzivam najlacnejsi, 87 AKI, ktory moze obsahovat cca 15% etanolu.

  5. Donedávna heroicky podávala výkon Stiga a právě se Stratnem. Sekačka dělaná na cca plochu do 1500 sekala 7 let 6000. Pravda, její hliníkové šasi jsme jednou museli opravit – vyměnil jsem kluzná ložiska za kuličková zapouzdřená a jelo se dál. Měněný spotřebák a nože. není to okrasná zahrada, ale sad. Takže krtince, drny, sem tam šutr, tankodrom. Zemřela na kliku motoru po obzvlášť vydařeném záseku do kořene. Druhý rok nouzově jedem na rider od Mantfilda a jednu šitku na dosekání z asi obi či tak něco. Tenkostěnná plechovka tak na okrasu.
    Toho stratna bych se nebál, ale asi záleží, jakej typ. Spíš bych se zaměřil na pořádné šasi, dostupnost dílů, ceny nožu a hlavně by nebylo od věci, aby měla sekačka „trhačku“ – bazmek, který se uthne dřív, než se ohne klika. Stiga nebývá špatná volba a hlavně je to jako u aut. Jít po značce a modelu a doufat, že to nedělal eunuch o ramadánu. Vzhledem k ploše a terénu pokukuji po traktůrku a líbí se mě kupodivu john deere. Dá se sehnat jetý kolem kila. Ale to už je jiná liga.

  6. Honda, Honda a když nic tak Honda..
    před 9 lety zakoupena Honda za cca 14k, nějaká hobby? řada. 1x týdně 600 metrů trávy i šikmo něco na stranách..
    Nikdy, nikdy žádný problém, i pojezd stále pojíždí(1x v servisu v něm něco dělali, ale bylo to v ceně servisu takže ne x-tisíc..)

    Servis: 1x ročně – po sezoně nebo před když zapomenu, takže to stojí s olejem celou zimu, do 400,- vymění olej, vyčistí filtry, přebrousí nůž, za ty prachy se v tom hrabat nechci

    Benzín – obyč 95, nechám stát v nádrži celou zimu, na jaře pár škubů a jedem..benzín co zbyde na podzim, spotřebuji na jaře…
    Nikdy žádný problém, i to jezdilo s jedním olejem 2 roky…

    za mě jedině Honda, naprosto bez údržby, dostatečně funkční, pojezd pojíždí, do koše to hrne slušně i mokrou…

  7. Jen židi prodávají bezcený krámy lidem dál k používání. Já bych se styděl za šrot si vzít pětikilo!

    1. Věc, která jednomu přijde bezcenná, může pro druhého mít určitou nenulovou hodnotu. Kupříkladu Váš společenský takt, já bych za něj nedal ani zlámanou grešli a Vy ho hrdě využíváte.

  8. Alko pět nebo šestset něco, motor nějakej Brigs a jeho kámo,koupeno v Bauněco v posezonní slevě za 12,5 tisíc kusů čestně vydělaných a kurva zdaněných peněz, zkratka dále kč,někdy kolem roku 2008, zahrada cca do 500m, tedy proto s pojezdem,po prvním roce se nějak posral držák sběrového koše , tak letěl do sběrného dvora, po půldenním bádání jsem zkomplementoval ty všelijaký bakelity a plasty na level mulčování, proto sečení tak cvajmal do monat, vlastní akce sečení jest v celkem pohodě, možná trochu veliká na tak malou zahradu, i s přestávkou na jedno až dva, v létě na víc, to trvá tak hodinku,vzhledem k tomu, že garáž jsem proměnil v kutilské doupě, sekačka parkuje za domem venku, v zimě sněhu mrazu dešti, přece to je jako auto no ni ?,teď k závadám, zhruba po pěti letech se rozežralo to něco jako gumovej přívod paliva, což než jsem na takovou blbost přišel, musel jsem čistit karbec a tak od nějakech kousku tej gumy, co ale vypadaly jako kousky uhlí, takže si muj majestát myslel že karbon,až jednou po desátém kousku v místním hostinci , kdy probíhala obdobná debata, jeden prohlásil, že je to oním hovnem co je jako ta hadička, takže vyměnit za osumkrát dražší z druhovýroby a bude klid, tak se i stalo,další rad byla , že po posledním sečení nechat vyjezdit nebo vylít benzín, lepší vyjezdit ,a pak zjara nalít nový,pokud jsem to dodržel, tak to naskočilo na potřetí, asi než to nasálo ten benzín, preventivně jsem už jednou vyměnil olej a svíčku, a to v návalu nějakého pomatení , bo nic neukazovalo na to, že ty ukony třeba provést,,dále se objevila strašná porucha, a to ta, že zarezivěl bezudržbový bovden toho zhášení motoru, tak jsem ho vytrhnul, a na motor vyrobil takový gevicht, co nahradil onen bovdenm a to z kusu drátku a pružinky, je pravdou, že totok řešení zásadním způsobem zhoršilo provozně technické užití stroje, bo pro vypnutí je se třeba zhýbnout do předklonu,ostatní námaha je srovnatelná ze zatažením bovdenu, ,,,pamatuji, že jsem již taky jednou vyměnil filtr vzduchu, asi letos ten ukon z nechutí zopakuji, ale co už že ?
    největší problám byl , když jsem najel na jediný kousek zbylého železa, po rekonstrukci plotu, a tím ohnul nůž,problém číslo jedna jest ten, že šroub co drží ten nůž jest něco , co jest na klíč tak nějak mezi 21 až 23, no a chytit tu osku tak aby se nepřetáčela, jest hodno genia,nicméně se podařilo, a autogenem srovnaný nůž kope jen na prázdno, při záběru to ani není poznat, ačkoliv to mnělo to kopání zničit motor po chvilce, jak to komentovali sousedé, ničení motoru probíha tak šest let, a motor ne nechce kleknout, proto taky nuž brousím přímo na sekačce a to tak, že to ošolichám bruskou, kontrola šolichání jest provedena tak, že bedlivě zkoumám travní výhonky zda nejsou škubány, anžto musí být krásně setnutý, ,,,,,,,,Alko goooo best garden supermašinen ,

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017