Sekačka - zpět na článek

Počet komentářů: 257

  1. Batériove sekačky práveže sú. Take tie samočinne UFO taniere, podobne jak roomba vysávače. Celkom sa to u nás osvedčilo. Dokonca si poradí so všetkými zahonovymi ostrovcekmi, čo tam mame navymyslane a pekne ich to obchádza.

    1. Robotické sekačky existují už řadu let; ale celou dobu mají jednu zcela zásadní chybu: mulčují, neumějí posekanou trávu sbírat na hromadu.

      1. Nepovažujem to za zásadnú chybu.

        1. Trávník to za zásadní chybu považuje :) Ale vážně — trvalý mulč je zlo, podporuje plstnatění drnu, na dobré půdě to trávník přežije, ale nestojí za moc, a na špatné jej to zabije. O tom, jak je nepříjemné projít přes zahradu a mít nohy jak Česílko, ani nemluvě.

          1. ocs nevím, provozoval jsem celý rok robota, a trávě to jen prospělo – ale nemám zakládaný trávník, prostě jsem od koupě jen sekal co rostlo (napoprvé to nešlo ani Emefkou, pak postupně líp a líp). Čemu to neprospělo je kompost – nemám do něj dost dusíkatého materiálu, když tam nesypu trávu (před tím jsem měl opačný problém).

            1. Já vycházím z vlastní omezené zkušenosti, doplněné o konsultace s několika různými profesionálními zahradníky, jejichž zkušenost by měla být mnohem rozsáhlejší (a shodli se bez jediné výjimky). Mýlit se samozřejmě můžeme všichni, ale zdá se mi to celkem málo pravděpodobné.

              1. Vycházím jen ze své zkušenosti, tj. „vzhledem k velikosti vzorku = jen 1“ je můj výsledek nutně statisticky nevýznamný :-) Jinak benzinovou zahradní sekačku na trávník s čtyřtaktním motorem považuji za jedno z nejblbějších zařízení – nejen že smrdí, řve, používá se jen po půlku roku ale každý rok se musí měnit olej (pro mne důvod, proč jsem ji nikdy doma nechtěl), na zařízení používaná kolem domu je ideální elektrický motor (s kabelem). Nejvíc nechápu (z mého pohledu idioty) co řežou u domu benzínovou motorovou pilou.

                1. Amen, and then some.

                  1. Nie, tu sa skor hodi opinions are like arseholes. Tahat za sebou kabel je prakticke len na malych pozemkoch. Uz aj nas 70′ x 120′ (plus okraje patriace mestu) je na to velky. No a tah kabla ked rezem konar ktory je vyssie ako ja je ta posledna vec co potrebujem.

                    1. nemluvím o řezání „konáru“, na to je nejlepší (a nejbezpečnější) ruční (nemotorová) pilka, ne? :-)

                    2. Pokud v doslechu nikdo jiný není, pak samozřejmě opinion majitele je naprosto určující; možno kořeny klidně třeba vyhazovat do vzduchu dynamitem nebo přestřelovat Vulcanem, bez nejmenších výhrad :)

                      Nicméně jsou-li v doslechu ostatní, je opinion že motorová pila je super jaksi bezohledně hulvátské; pro naprostou většinu pozemků těch kořenů není tak moc, tak velkých a tak často, aby řešení naznačené panem jhk výše nebylo zcela optimální. Výjimky asi existovat budou, ale přinejmenším ve střední Evropě jich je naprosto zanedbatelné množství.

                      Stran kabelu — donedávna jsem měl pozemek 20×40 metrů, kabel jsem tahal, a bylo to jen velmi mírně otravné. Aku je samozřejmě lepší (a navíc, což je ještě důležitější, je ta Greenworks ještě mnohem tišší, než bývalo Alco s kabelem), ale kdybych z nějakého důvodu musel přestat aku používat, rozhodně se i na současném dvojnásobně velkém pozemku vrátím ke kabelu a o benzinu nebudu uvažovat ani sekundu (protože, bohužel, bydlím mezi lidmi a nikoli na samotě, což mne sice mrzí, ale nic s tím nenadělám).

                    3. Moj opinion je taky, ze tazko mozno ocakavat uplne ticho 5 km od centra 400 tisicoveho mesta. Osobne sa snazim zmiernit negativny dopad tym, ze sa snazim hlucne prace robit vtedy ked ich robi aj niekto iny. Tym ze cas pocas ktoreho su susedia vystaveni hluku skrati. Pravda, su aj vynimky – najhorsie to bolo ked sme opravovali dlazbu okolo bazena a medzi deckom a bazenom. Priserny ramus. Ale ten aj tak nebol od motora…
                      Co sa tyka pouzitia rucnej pily na konare, iste. Ked tomu zodpovedaju rozmery konarov. Ale riesit nasledky burky s tazkym snehom co polamala konare na javoroch vpredu rucnou pilou, sorry.

                    4. Jasně, následky kalamity jsou jednorázovka, stejně jako kácení, na to je motorová ruční řetězová pila (na rozdíl od řezání polínek na zátop den co den někomu „pod okny“).

                      Doufám, že ten „negativní dopad nemírníte“ takto třeba i v situaci, kdy někdo začne lomozit v neděli v poledne :-)

                      Úplně „nejraději“ mám lidi, co jsou celý týden doma (kdy jsme všichni od nás pryč), a nejvíc hlučných prací mají o víkendu (tam mi to smysl nedává, na rozdíl od těch, co mají čas opravdu jen o tom víkendu).

                      Jinak proti hlučné opravě dlažby asi nebude nikdo protestovat ve všední den v nějaké normální „pracovní“ době, a něco jiného ale je, když s tím někdo „prudí“ ještě po osmé, půl deváté večer (ideálně několikerý den po sobě).

                      Ale je to hlavně „vo tom mozkovým myšlení“ (nedělat druhým to, co nechci, aby někdo dělal mně :-)

                    5. Drevo do kozuba a na opekanie slaniny kupujem narezane. Obcas treba niektory kus preseknut, ale na to je aj tak sekera. A nerobim to denne, ani nie tyzdenne. Drevo je len na potechu duse. Normalne kurime plynom – to je v nasom okoli ta daleko najlacnejsia alternativa. No a co sa tyka toho nedelneho poludnia, situacia je taka ze v nasom okoli ludia mavaju velmi malo dovolenky a relativne dlhu pracovnu dobu. Navyse praca remeselnikov je skurvene draha. Vysledok je taky, ze ano, bezne mate lomoz aj v nedelu na poludnie. No a popoludni to stichne a casto ani neviete ze ste celkom blizko k centru relativne velkeho mesta (385k urban, 450k metro).
                      Takeho suseda co nastartuje kosacku vzdy ked hodim maso na gril mame. A skutocne by mohol kosit aj ked sme v praci, ved je dochodca. Aj som rozmyslal ze mu nieco na to poviem, mo potom som sa rozhodol nechat to tak. Ma uz svoje roky, zabehanu rutinu. Je to inak prijemny clovek, tak jednoducho drzim zobak a nechavam stareho pana na pokoji. Co sa toho bazena tyka, tak ten som bohuzial musel robit cez weekendy. Nie vzdy tam bol ramus. A ked uz musel byt, obmedzovali sme ho na 10:00 – 16:00

                    6. Když mne někdo budí kraválem už v deset, jsem velmi nevrlý :)

                      Ale jinak jasně, primární příčinou všech těchto problémů je strašlivá přelidněnost; jsme ukrutně nacpaní na malé místo, sousedům se díváme do talíře a slyšíme pomalu i když splachují WC; to je strašně špatně, ale řešení to moc nemá :(

                      (Tam u Vás lze ještě relativně snadno koupit velký pozemek na samotě; tady u nás je to enormně komplikované a docela hodně drahé :/ )

                    7. No, u nas konkretne je to problem tiez. Teda, zalezi od toho ze aky velky pozemok chcete. Juzne Ontario je farma na farme a ceny za 50 akrovu farmu idu do milionov…ked chcete velky pozemok a nechcete za to zaplatit privela, treba ist na sever a na zapad. Tam sa pravda, prejavia ine problem. Napriklad nekonecna zima a zhruba 300 druhov komarov…

                    8. Este k tomu „divaniu sa do taniera“. nas dom bol postaveny roku 1963 so vsetkymi vyhodami a nevyhodami. Takze ma pozemok 70′ x 120′. Dnes sa obmedzuje „urban sprawl“, takze dnes sa hovori pozemku o sirke 45′ „spaceous property“. A nedeje sa to len tu. Jeden z mojich priatelov zije v prdelakove zvanom Spruce Grove, AB. V prerii, asi 30 km od Edmontonu. Ich property front je 35′. Nepochopitelne. Najma ked zoberieme do uvahy hustotu osidlenia 6.5 cloveka na 100 km stvorcovych

                    9. Průser je měšťák, kterej se nastěhuje na vesnici. Myslí si, že na vesnici bude mít tišíčko, že když na vsi nejezdí tramvaje a je tam míň lidu, tak bude ticho. A pak se strašně diví, že soused má slepice a kohouta a kohout po rozednění kokrhá. Že všichni mají psy a psi štěkaj. Že lidi dělaj dřevo, aby bylo v zimě čím topit. Že se seká seno třeba i v neděli, když má být počasí na sušení. Že jim na trávníček padá listí ze stromu…

                    10. No, kupříkladu pes má štěkat, když leze zloděj přes plot. Pes, který štěká, kdykoli nad ním přeletí dva holubi, je pes docela dost na hovno.

                      Stran kohouta, ovcí a dřeva souhlas; proto jsem volil právě takové místo, kde všichni topí elektrikou a maso nakupují odjinud (většina v blízkém supermarketu, což je podle mne taky špatně; my ostatní u blízkého vesničana, který ty slepice, ovce a jiná prasata chová, a platíme mu mj. právě za to pohodlí nemít ten kravál u vlastních uší).

                      Stran trávníčku a listí to slyším prvně, a připadá mi to jako blbost — trávníček je fajn, ale bez stromů to je fotbalové hřiště a ne zahrada.

                      Osobně vůbec nejvíc nadávám na tu bezohlednou hulvátskou svoloč motocyklistickou, „laděnými výfuky“ opatřenou; a ta tak nějak z principu by na vsi (resp. na silnici, jež vsí prochází) neměla mít vůbec co dělat (jakož ani nikde jinde, kde jsou lidé v doslechu).

                    11. P.S. A na to dřevo je pila a sekera (stejně jako na to seno kosa, o čemž už tady řeč šla).

                      Takové dnes dost zapomenuté zařízení; drží se to v ruce, nevede do toho ani elektrický drát, ani se do toho nelije benzin; pohání se to lidskou silou.

                      Fascinuje (a trochu uráží) mne doba, v níž je samozřejmé používat motorovou pilu nebo cirkulárku, abychom ušetřili pár hodin času; a v tom ušetřeném čase pak sedneme do auta a jedeme do fitcentra…

                    12. Tak mi přijeďte nařezat dřevo na celou zimu ruční pilou. Je jiná doba, před sto lety žili lidé na vesnici ve dvou místnostech, které v zimě vytápěli sotva na 15 stupňů. Takže spotřeba paliva byla menší. Dělalo se od nevidím do nevidím, to by se asi nikomu z nás nelíbilo. Neexistovaly žádné dovolené v zahraničí, výlety s dětmi… Děti přišly ze školy a šly makat. Takže se toho víc stihlo. Už mám záda v prdeli, takže sekat celej den kosou, druhej den se nehnu.

                      Dneska na kácení a stahání dřeva dostanete od lesáka 3, max 4 týdny. A protože pracuju, mám 3 víkendy na kácení a stažení do hrání a jeden víkend na odvoz. V noci kácet, to riskne jen sebevrah. A tak to kácení a stahování musí lítat.

                    13. Víte, že podle dostupných statistik měli lidé před sto lety v celkovém průměru více času na zábavu a spánek a tak, než dnes?

                      Je to rat race, a nesmyslný k tomu. Makáte jak negr, abyste vydělal na dovolenou v Chorvatsku (ačkoli u Mácháče by Vám bylo lépe, ale halt to nemá tenhleten sociální statut, nebo jak se to řekne slušně), na plazmovou TV v každém pokoji (ačkoli přečíst si místo toho knihu by dávalo daleko lepší smysl), atd. Robotická sekačka za 100 000 Vám ušetří čas, který vyplýtváte vyděláváním těch 100 000. A tak dále.

                      Ale ano, já jsem známý luddita, co se tohoto týká; myslím, že už i tady jsme to párkrát řešili :)

                    14. Niektore z tych klise Vam nefunguju. Aspon nie univerzalne. Dovolenka v Karibiku je lacnejsia ako v Kanade :-P
                      Ono by tam mohla byt alternativa neist na dovolenku a nemusiet na to zarobit. Ale po tom co sa s nami udialo za poslednych 18 mesiacov budem minat na dovolenky tak vela ako sa len da.

                    15. Možná tak zemědělci někde na vesnici mimo vrcholy sezóny. Ve městech rozhodně ne, leda bych nedával pozor když nás v dějepise učili o zkracování pracovní doby na dvanáct hodin denně někdy po první světové.

                    16. Vadí mu listí (a semena) z javoru, který roste cca 2 metry od hranice pozemku. Ten javor je dobře 80-90 let starej, ale je naprosto zdravej, průměr koruny přes 18m. Na fotkách vesnice z roku 1945 (deportace Němců) je ten strom vidět. Chtěl po nás, abychom javor porazili, tak jsem ho poslal do prdele.

                    17. To je týž udavačský kretén, o němž píšete někde jinde? Jo, takoví jsou problém; normálně by řešením bylo dát mu přes hubu po cestě z hospody, ale v současném přiblblém systému to moc nejde :(

                    18. „deka“ funguje stale stejne, za kazde totality. Jen to chce ferovku tak 4:1.

                    19. V souvislosti s abundancí „pro-vaši-bezpečnost“ kamer na každém druhém rohu (a v posledních letech i na každém druhém stromě, vizte „fotopasti“) to je reálně mnohem větší problém než dříve :(

                      Mimochodem, souvisí to jen okrajově, ale velmi doporučuji poslední článek na Krabici.

                    20. ocs 11.5.2017 v 21:32

                      Asi si vas dam do ignoru, vzdy sem prihodite nejaky link, nebo knizku, ja to prectu a jsem z toho akorat tak smutny a okoli me povazuje za (zatim mirneho) paranoika.

                    21. A stále stejně funguje překvápko, když napadený vytáhne nůž nebo něco ostřejšího… A nutná obrana se pokud vím v těchto případech uznává tak nějak automaticky.

                    22. Kamery nejsou vsude a urcite lze najit misto, kde bude lyncovany mimo zaber kamer. Jestli lyncovany neco nosi, to soused zcela jiste vi. Ja nejsem zastance nasili, ale drobne nasili vykonane na hajzlovi neni zlocinem.

                    23. Je to kardiak s několika bypasama, takže ho nehodlám zabít. Proti němu bych to na nutnou obranu asi neuhrál.

                    24. asi blbý to říkat, ale třeba se dočkáte jinak (taky jsem měl souseda, a už nemám) – „boží mlýny“

                    25. Čuby neštěkaj na holuby, nýbrž na srnčí, divočáky, lišky… Případně na německý tůristy co přilezou moc blízko k plotu (ale většinou jen když s sebou mají psy). Ale předvčírem v noci potvory chrápaly a liška zadávila 10 slepic. Takže teď jsou na noc odsunuty do slepičího výběhu na strážní službu.

                2. Asi jsem idiot, ale přijeďte mi ukázat, jak elektrickou pilou budete řezat na zimu klády průměru 80+ cm. 20 kubíků. A abyste se s tím nesral až do Vánoc. Smrk, buk… to ještě jde. Ale jednou jsem si nechal přivézt čtyřmetrové dubové kmeny a i s tímhle: https://www.dolmar.cz/produkt/stroje-dolmar/retezove-pily/benzinove-pily/profi/benzinova-pila-3-5kw-45cm-3-8-11857.htm jsem měl co dělat. A pokud jde o hluk, pořád jsem tišší, než soused s cirkulou.

                  Navíc si nebudu pořizovat dvě pily, benzinovou do lesa a elektrickou k domu.

                  1. Asi je to vliv zvyku, ale cirkulárka se mi zdá tišší než motorová řetězová pila, a většinou s ní nikdo neřeže co chvíli, klidně i každý víkend jako celou zimu můj soused. Jinak dříve se taky netopilo stromy průměru přes metr. Souhlasím s ocs, je to věc ohleduplnosti – taková hovada stromy si můžete rozkošerovat na místě poražení stromu a doma jen štípat (ne si to vozit celé stromy k domu a pak tím otravovat celé okolí několik dní).

                    1. Tak tyhle „hovada stromy“ dodavatel porazil někde u silnice a přivezl mi je na dvůr.
                      Cirkulárky mají hladinu hluku někde nad 108dB, ale ten zvuk se líp nese (rezonující kotouč). Navíc cirkula je na průměry do 30cm.

                      S cirkulama bude možná brzo konec, jesti ČEZ prosadí ten novej ceník.

                3. Na 100m2 travniku u radovky je elektricka sekacka asi fajn. Na zahradu normalni velikosti si to dost dobre neumim predstavit. O robotech ani nemluve.

                  1. Jde o to, co je to „normální velikost“ – pro mé rodiče to bylo 2000 m2, pro mne je to 1000 m2 (ale jsem rád, že to mám jen 600 m2) a na to současné robotické sekačky stačí. Ale víc než na velikosti plochy záleží i na členění, ale už když jsem sekal elektrickou s kabelem, koncipoval jsem zahradu vlastně jako vhodnou k sečení robotem, což se mi pak hodilo :-)

              2. u luční seče v „horách“ (tuzemských) se dokolečka opakuje příběh: chalupníka nebaví dvakrát do roka na hektaru sekat, hrabat, sušit a pálit nebo kompostovat (seno nikdo nechce ani zadarmo), a tak pořídí mulčovadlo. první seč výborná, otava v pohodě, a další rok se chystá sekat, ale tráva má dva metry, dole zahuštěnej koberec a usekat se nedá. pokorně vezme bubnovku a hrabe. snad prý má mulčování smysl v případě zkracování dvakrát do týdne, ale s tím nemám zkušenost.

                1. nevím, mám mulčovač šíře 1 m za „Tekana“ (TZ4K14, dvojtakt dýzl) a toho třičtvrtě hektaru sadu beru poslední dobou taky jen jednou ročně (v době měsíc „po senách“) – ty masivní železné nože si poradí i s za rok narostlými „nálety“. Jasně – tráva má 2 metry a dole zahuštěnej koberec (plus nějaká stařina z podzimu), ale rozšmelcovat se to na jedničku dá (když jsem to bral dvakrát ročně, tak to i na dvojku šlo).

    2. Hele, a jak ta bateriova kosmicka technologie vyresi hovno bernardyna? Ja jen, ze mame dva zlatasy, zahrada je rozdelena na dve casti, kde na jedne je snuska hoven tolerovana, na druhe ne. Pred secenim (benzinovou) sekackou provadim nejprve lopatovou dekontaminaci a pak teprve vyrazim s technikou. I pres peclivou liqidaci „minoveho“ pole dochazi k selhacum a obcas slysim, jak si sekacka pochutnava. Tu benzinovou pak beru wapkou, ale co ten bateriovy High-Tech, ktery se dokonce pred destem schovava?

  2. Jo, sekačku zrovna řeším – Umřela mi benzínová, ohnutá klika a vyrezlé uchycení.
    Sekám něco mezi 500 – 4000m. Těch 500 běžně, zbytek tak 2x ročně kopřivy, co ovce nechtějí.

    Sekání neprobíhá najednou, posekané se dává zvířatům a nechceme aby to shnilo na zemi, protože už nemůžou.

    Potřebuju něco, s čím zvládne jezdit dítě. S obyčejnou benzínovou nemůže, protože ji nenastartuje.
    Tedy bud benzínovou se startérem, nebo aku sekačku.

    Uvažuju nad aku sekačkou Stiga Combi 50 S AE. Nějaký další nápad?

      1. Má to pojezd? Bez toho se u nás nehnem :-)

        1. Ne, pojezd to nemá.

          1. Nejlepší pojezd je zahradní traktůrek. Sedím, poslouchám Slayer a kosím co mi přijde do cesty. Podobně jako když jedu v autě.

            1. Tak toto ma dostalo – Slayer-om na neposlušnú zeleň. Ešte do toho dať Sodom a ich Agent Orange a už do budúcna netreba ani kosiť.

              1. Copak Slayer; zajímavější je, myslím, … kosím co mi přijde do cesty. Podobně jako když jedu v autě :)

        2. Ale jinak rider možná není tak úplně špatný nápad; sice je to na velikost Tvé parcely kapku overkill, ale zase by se to klukům mohlo líbit, ne?

          1. Traktor u nás neprojede, kolem malé terasy dozadu je průjezd je cca metr a na druhou stranu je zase obrubník. Navíc traktor nezajede pod keře, pod klouzačku, trampolínu, apod.

    1. dítě si se sekačkou těžko poradí, neboť (zpravidla) nemá sílu na škubnutí pro start, dost fortele na opucování svíčky a nemá (obvykle) dost rozumu aby nešahalo na vejfuk, nezajelo keře a nenarazilo do kamenů (kořenů, obrubníků).
      na kopřivy a nedopasky je nejlepší kosa. obyčejné moravské kosiště, možná trošku zkrácená, ruská šedesátka kosa. pořizovací náklady do pětistovky, na nedopasky stačí naklepání jednou týdně, brousek dítě zvládne (bude-li se trvat na rukavicích pro broušení). kosou dítě samo sobě neublíží, to prostě nejde, problem je jedině to, aby se tam nemotalo dítě jiné. kosa nesmrdí, (téměř) nepřekáží (pověsí se na hřebík vzadu na kůlnu), neobtěžuje soused a představuje ideální posilování středu těla a optimálně formuje postavu.

      1. Tak prohlásit, že si při broušení nemůže ublížit, když má rukavice je pěknej nesmysl. Pokud to nebudou protiřezný kevralový nebo řeznický rukavice, ostří kosy koženou rukavici prořízne, ani se nestihnete podivit, jak je možný, že si prohlížíte vlastní kosti a šlachy.

        1. kevlarový tfuj….

        2. No… tak nože si dítě samozřejmě samo brousí (a to bez jakýchkoli rukavic) a také je samo pro výrobu nejrůznějších píšťalek a jiných pomlázek samozřejmě běžně používá*, a to odmalinka, ne?

          Mohu se mýlit, neboť kosu brousit neumím a tedy netuším, jaká tam jsou případně nečekaná a podrazácká risika; ale domnívám se, že respekt vůči ostrým věcem, jenž v dítěti výše zmíněný přístup jaksi automaticky vytvoří, by měl celkem spolehlivě snížit risiko fatálního průšvihu i s kosou na hodnotu akceptovatelně nízkou**, ne?
          ___
          * Nejsou-li jeho rodiče magoři, samozřejmě.
          ** Je snad zřejmé, proč nikdy není a nemůže být nulová; i, doufám, že a proč snaha dosáhnout nulové vede k průserům o mnoho řádů horším, než občasné ošklivé pořezání.

          1. Broušení nože a kosy je sakra rozdíl. Jsem pravák, takže kosu si shora držím předloktím a brousek držím v pravé ruce. A táhlým pohybem od patky kosy ke špičce přejedu po ostří po straně u mně. A zpátky po druhé straně. Je tam obrovské riziko, že brouskem sjedete a rozříznete si ukazovák nebo palec. Ta dráha je dlouhá, takže při trošce nepozornosti ten řez půjde až na kost.

            1. Neřešil by to držák brousku s nějakým chráničem prstů? Jasně, asi by na té kose zprasil ostří; ale pro dítě pořád možná lepší zprasit kosu než ruku. Ale jak píši, zkušenosti s kosou nemám, i stále mohu něco přehlížet…

              1. Jsou to prsty vašeho dítěte. Jak je libo… Ale je to podobný jako nechat ho dělat na cirkule nebo hoblovce…

                Brouskem ostří nezprasí, to bude váš problém, až budete kosu naklepávat. Pokud jste to nedělal, tak ho zkurvíte na 99%.

                1. Vida, s tímhle zkušenosti (na rozdíl od kosy) mám, a tedy mohu celkem dost odpovědně prohlásit, že k cirkuli lze* pustit dítě tak cca od 6 nahoru pod dohledem, k hoblovce ve věku zhruba dvojnásobném. Hoblovka je sfiňa.

                  Samozřejmě opět se značnou směrodatnou odchylkou danou konkrétním dítětem a výchovou :)
                  ___
                  * Aniž by je to vystavilo neúměrně vysokému a hloupému risiku.

                  1. Na hobovkách přichází o prsty profesionální truhláři. Takže pustit 12-ti letý dítě k hoblovce je trochu mimo.
                    Brousek a kosa – z vlastní zkušenosti: „Něco už jsem se nakosil, ale cca 2-3 roky zpátky jsem sekal u sousedů. Přišla za mnou manželka s naší čubou. Jak otevřela vrátka, tak čuba vlíta dovnitř a žertovně mi skočila na záda. Zrovna jsem brousil a ten den jsem dosekal. Na ukazováku jsem měl pět stehů, naštěstí to bylo mělké a mimo šlachy.“

            2. v tom případě jste fajnšmekr a objíždíte mistrovství v sekání, a sekáte na rovném leč zludračeném tenisovém kurtu. u nás „nebožtíci má vodřenou nohu od hrábí, protože na pasekách je plno kamení a zahrabávaj málo“, a kůsu brousit na tenkou břitvu je pitomost, protože po zejmě kamení leze nahoru. obyčejná kožená pracovní rukavice broušené ostří zastaví. samozřejmě je potřeba dítě učit nemachrovat, nebrousit tam a zpátky, ale tam, zpět vzduchem, opět tam.

              1. u toho textu mám nějak problém porozumět. Pokud nemám pořádně ostrou kosu, tak se strašně nadřu. Kosou nesekám v kamenolomu nebo na pasece. Znáte ten popis ideálně ostré kosy? “ Dobré ostří kosy musí běhat nad nehtem palce“. Míní se tím,, že pokud opatrně pohybujeme nehtem palce a tlačíme nahoru podél okraje, je vidět, že kov se lehce vychyluje a vytváří běžící vlnu. (Účinek je možno vidět, třebaže méně jasně, pokud se nehet palce pouze na místě kolébá do stran než když jede podél kraje“ http://www.kosimesnadno.cz

                1. jó kosíme snadno? tak to je diskuse zbytečná. těšilo mě.
                  možná když to pečlivě porolujete, tak někde dole kurzívou najdete smířlivé „ostříme úměrně pozemku“. nebo nenajdete. u nás šutry zvedá mráz a po každé zimě můžeme vyrazit na šutry s košíkem a otočíme se mnohokrát. holt paseky. tak se to totiž jmenuje.

                  1. jamku pro jablůňku vykopat je práce na celej den. čili asi takhle: http://fidle.cz/files/Certovske%20pisne/Prisel%20jeden%20neboztik.pdf

                  2. A já taky píšu, že na pozemku kde sekám nejsou šutry a zdřevnatělý stvoly (kamenolom a paseka).

                    1. každej rok vylezou nové šutry, podmrznou a proderou se ven. to se pak ostří opravdu jinak. ne snad, že bych to neuměl, ale když to udělá „cink“, tak je fajn to ostří neroztrhnout.

                    2. To jste někde z Vysočiny nebo z Beskyd, ne? Tam se říkalo, že na polích roste kamení.

                    3. To roste celkem spolehlivě i na naší zahradě v Brdech.

    2. Stigu mohu doporucit. Mam nejaky (pred lety) vyssi model za cca 15kKc – Honda 190, pojezd, ocelovy podvozek, moznost mulcovani s klinem. Po osmi letech provozu na zahrade 3500m2 jedina zavada – upadle tahlo centralniho nastavovani vysky. Opraveno nahrazenim dementniho nytu sroubem.

      1. Ten motor Honda GCV190 je podareny. Mame ho v pojazdovej sekacky snad zn. AL-KO kupenej otcom na blind vo vypredaji. Staci vymienat pravidelne olej a bolo nutne mierne nastavit automat na otacky. V standardnom nastaveni mala pri zaradenom pojazde a nabehu na hustsiu vyssiu travu tendenciu zdochynat. Rozvod je tam OHC ozubenym remenom a zdvihatko je plastove (ako nahradny diel to stoji par korun), takze pokial to niekto fakt nepridre, vobec by som sa jej nebal.

        Ja osobne pouzivam na kosenie prastary dvojtaktny strunovy krovinorez Stihl, ktory bude mat s prehladom tak 20 rokov a okrem jednej aretacnej skrutky, palivoveho a vzduchoveho filtra sa na nom nikdy nic nemenilo. Roky rokuce kosila pozemok o rozlohe 20 000 m2, takze si odmakala svoje. Predpokladam ale, ze sada piestnych kruhov 5E / kus? x3 a sada membran do karburatora jej zivotnost predlzi. Pojazdova kosacka sa u mna neuzivi kvoli tomu, ze mam pozemok velmi rozkuskovany roznymi prekazkami a je jednoduchsie tam poslat strunu, nez trepat celu kosacku.

    3. Kolik je dítěti? Nechat sekat dítě samotné je o průser. Pokud nemá sílu nastartovat, tak má ještě telecí nápady a je riziko, že sekání blbě dopadne. Stačí, když usoudí, že sběrný koš je zbytečný a dostane kamenem do ciferníku. Sejme plot…

      1. No, záleží to na dítěti, na výchově apod. Nicméně obecně je dnes takový dost děsivý trend dělat z dětí blbečky, jimiž naprosto nejsou, pokud jim to tedy není enormně nešťastnou výchovou vnuceno (kupříkladu jsem nedávno zjistil, že současný zákon o zbraních je tak kreténský, že velmi silně naznačuje, že do deseti let človíčkovi nepatří palná zbraň do ruky ani pod dohledem — to musel vymýšlet nějaký totální kretén :/ )

        Zpět k tématu: pro srovnání, náš aplégr cca od čtyř let věku dál celkem běžně vyráběl na chalupě třísky na zátop — zprvu samozřejmě pod důkladným dohledem, později sám, neboť jsme viděli, že risiko, že si tou sekerkou ublíží, je asi tak stejné, jako u kohokoli jiného bez ohledu na věk (resp. oproti celostátnímu průměru rozhodně mnohem nižší).

        Od nějakých pěti šesti výš bych ho úplně klidně nechal sekat zahradu, bez nejmenších výhrad a bez obav; akorát jsme ji tehdy ještě neměli, tak to nemám na rozdíl od jiných činností vyzkoušené v praxi.

        1. Tak třísky to ještě jde, normální štípání ani náhodou. Vzhledem k tomu, že píšete, že je to elektrická sekačka, tak pozemek asi není moc výškově členitý. Protože ve větším svahu nestačí ani pojezd sekačky a musí se jí holt pomoct.

          Jinak už jsem viděl u dospělýho chlapa usekaný prsty na ruce. Sekal trávu, neměl sběrnej koš a ucpal se mu výhoz. Tak požádal manželku, ať mu podrží plynový madlo a nadzvedl kryt a strčil ruku do výhozovýho otvoru…

          1. No, to bude nejspíše asi hádám další výhoda elektriky před benzinem — (vypnutí i následný) start je tak pohodlný, že podobná pitomost nikoho ani nenapadne :)

            1. Asi napadla. Nejhorsi jsou stary fachmani. Novacek, pokud neni poloretardovanej ma k takovymhle vecem respekt. Jenze fachman uz to bere tak ze to dela leta a nic se nestalo, takze to ma dokonale zmaknuty.

        2. Děti nejsou blbečci, jen hůř udrží pozornost a soustředěnost. To je podle mě hlavní příčina úrazů napříč všemi věkovými kategoriemi.
          Konkrétně u té zbraně bych to jako problém neviděl, tam se jedná o krátký adrenalinový úsek. Ale u sekačky, kde se délka sekání počítá někdy i na hodiny, tam nesouhlasím. Dítě ztratí pozornost, začne přemýšlet o jiných věcech, případně tam má kamaráda a hodně rychle může být zle.

        3. Re: ocs 9.5.2017 v 18:47

          Kdyby jenom palnou – jakoukoliv zbraň, tedy i mechanické Déčko. Dokud jsem to nevěděl (neboť jsem to zapomněl), chtěl jsem jednu blížící se akci pojmout rodině. To je snad moje práce, kazit lidem náladu tím, že jim citýruji foršrifty ne? Hnusně chutná vlastní medicína…

          1. To je uzasne, jak clovek ani teoreticky nemuze dodrzovat ty zakony, I kdyby 100x chtel :-)
            Napriklad pred 5 minutama moje 6 leta dcera pouzila priserne nebezpecnou zbran a ja tomu nedokazal zabranit – vzala si nuz a sla si nakrajet kedlubnu:-D

            1. Nůž není zbraň ve smyslu zbrojního zákona, stejně luk s nátahem do 15 kg. Nepléct s definicí zbraně podle trestního zákona.

          2. On je v tom bordel, ale u těch Déček si dokonce tak nějak sami úředníci všimli, že je to pitomost (a podle mne je to pitomost i u těch palných, proto píši jen „velmi silně naznačuje“ a nikoli „zakazuje“; ale to asi teď a tady nemá smysl řešit).

            Každopádně pojímat akce rodinně je třeba a vůbec neváhej a čiň tak! Dokonce i pokud by to skutečně bylo protizákonné (což pořád není zdaleka jisté), je to jedině správné, protože dodržovat zhovadilé zákony je z mnoha důvodů krajně nemravné.

            1. Ano, souhlas. Pouze jsem opatrný na to, abych jiného přivedl do maléru.

        4. „současný zákon o zbraních je tak kreténský, že velmi silně naznačuje, že do deseti let človíčkovi nepatří palná zbraň do ruky ani pod dohledem“

          Vy sa „máte“, u nás je to 12 rokov. Úplná absurdita :-(

  3. U mě zatím druhý kus sekacího aparátu. Trávníku, (velmi nevalné kvality a značných nerovností) mám cca 1500m. První kousek byla ELECTROLUX s motorem Honda. Vzadu velká kola, náhon na přední! Naprostá píčovina, s plným košem to ve vlhké trávě hrabalo a nejelo. Motor nevydržel několikátý náraz do vystouplého kořene břízy a ohnula se klikovka. Prodáno přes Bazoš na ND.
    Protože mám rád funkční a vymyšlené věci, jel jsem pro Stigu do Práhy. Ceny mi trošku nesedly. Za to, co bych chtěl by bylo nutno zaplatit přes 40k. Prodavač byl vcelku profík: Podívejte pane, tady máme celkem slušnou sekačku vyrobenou v Rakousku… nakonec jsem si odvezl ALKO. Jede pátou sezónu, zatím jen olej a jednou nový nůž (kupodivu zase kořen). Chytá na drcnutí, spotřeba proti Hondě třetinová! Je tam Brigs a nemůžu říct špatný slovo, zdál se mi proti Hondě mírně archaický ale u sekačky to asi bude spíše plus. Absolutně nepoužívám pojezd, je příliš pomalý a já většinou spěchám a tak tlačím. Není to moc na uvedený způsob sekání bez pojezdu uzpůsobeno, oběhaly se odpružené západky mezi zadním kolem a osou. Demontoval jsem je, že to někdy opravím a zatím druhou sezónu prokrastinuji a tlačím. Při této opravě jsem zjistil, že ložiska v kolech (to byla jedna z podmínek při nákupu) prošla optimalizací a obsahují pouhých pět kuliček držených na správném místě tvarovaným plechem a žádné mazivo. Vydatně jsem nalubrikoval vazelínou SKF nedbaje samomaznosti plastových koleček a zatím vše Ok, bez nějakých výraznějších vůlí.
    Prošel jsem asi stejným procesem hledání a čtení recenzí, hledáním českého výrobce, hledáním slušného výrobce a nakonec dal na doporučení prodavače.
    Takže ALKO, nebo alespoň ALKO před pěti lety, mohu jen doporučit.
    p.s. dodnes se divím, že se nenajde u nás nikdo, kdo by vyrobil jednoduchou, spolehlivou, opravitelnou sekačku made in czech

    1. byly tu sekačky Jikov, ale neviděl jsem je aktuálně nikde….

        1. No myslel jsem tím, že už nedělají rotační sekačky, které předtím dělali (byly to dvoutakty). O malotraktorech a bubnových sekačkách vím…

          1. a co Vari? sice nepoužívají jikovácké motory, ale do vrcholných modelů dávají hondy a šasi je dělané u cidliny.

  4. Sekačku jsem řešil aktuálně také, pozemek cca 2000m2 na chatě, sekání v intervalu 14dní až 2 měsíce :D Nebrat věci jako je Hecht, Vega (plno plastových hejblat), končil jsem u značky ALKO a Weibang. Cenově mi vyšel Weibang levněji s ohledem na HP a kroutící moment, jdu do motoru Locin (6HP, 8,9 Nm – 159 ccm) , pač se mi nechce připlácet 2tis za stejný výkon, ale motor Briggs & Stratton. Kastle je ocel, 3x vrstva vypalované barvy, dost částí je kov a ne plast. Za sekačku jsem byl ochotný dát něco kolem 10k, skončil jsem na 11590,- kvůli pojezdu (má 3 rychlostní variátorovou převodovku) – měl jsem stejné obavy z toho, že když chci zpomalit, tak akorát shodím otáčky motoru, což mi zároveň zpomalí i nůž. Převodovka to částečně řeší. Na prodejně měli i značku Vega, ale ta vedle těchto sekaček vypadala jako plastové autíčko od ťamana… (to mi řekla i manželka, která do toho absolutně nevidí)

  5. Mexičané, co u nás v USA sečou trávu, mají jen Hondy. Ti bohatší z profesionální řady, ti ostatní něco obyčejného. Nikdy jsem u nich jinou sekačku než Honda neviděl. Já si v USA někdy v 2009 kupoval Hondu HRX217TDA (s pojezdem) a letos jsem musel čistit karburátor a měnit svíčku (nějak začal motor běžet nepravidelně). Občas jsem i vyměnil olej, ale zase ne tak často, jak by si v manuálu představovali. Sekalo to pořád a asi ještě dost dlouho to sekat bude.
    V mé české firmě si koupili před pár lety nějakou Hondu HRG s pojezdem a elektrickým startérem. Funguje bez problémů, až na ten elektrický startér. Ten snad nejde ani opravit. Nakonec nám kvůli tomu sekačku vyměnili, ale pochybuju, že to bude lepší. Na elektrické startování bych se tedy u Hondy vykašlal.

  6. Osmým rokem mám Hondu HRD 536 TX, občas potřebuju posekat i cosi jako louky kolem latifundie. Není bez chyb, dneska bych si asi připlatil za hydrostatickou převodovku, ovšem když i tahle byla kurwa drahá, křivé slovo o ní říct nemůže. Ještě jsem neměl strojek, který by po mezisezóně chytil na první drcnutí. Seče na nerovném povrchu a do kopce táhne i obsluhu. Co je hůř domyšlené, je kotvení bowdenu sytiče (chcípáku na vedlejšák), nakonec jsem se předloni dožral a vyfrézoval z automatového duralu kostku, která problém vyřešila jak se zdá beze zbytku. Šasi vypadá, jako by ho na vedlejšák lili v Dubnici nad Váhom s cílem přežít pobyt v epicentru nukleárního výbuchu.

  7. „Taky se mi nelíbí platit peníze nějakým zmrdům a rád bych sekačku, která se vyrábí v ČR.“ – Nechápu, platit peníze italským (alfa romeo) nebo španělským (seat) zmrdům ti nevadí, ale sekačku chceš Made in Czech Republic?

    A co ta husquarna, proč už má dost?

  8. Uz pres 10 let seceme Vikingem (STIHL Viking, typ presne neni, je to jeden z tech na stredni plochy). Startuje porad na prvni trh, krome toho kdyz jsem ji obratil vzhuru nohama, abych vycistil rozsmelcovany hovno a pritom slysel grcavy zvuk, kdy mi doslo ze prave tece neco kam nema (pak coudila jak diesel), tak s ni nikdy zadny problem nebyl.

    Ma pojezd a plastovy kos, ktery i ukazuje jak je full.

    1. presne my jí máme asi 5 let a přes počáteční nedůvěru v plast a naší nulovou péči se zatím neposrala. Pravda že při koupi jsme netočili o výši slev jak v mountfieldu…

    2. Ano, stejná zkušenost – STIHL Viking šestkové řady, koupil jsem ji od kamarádky co má firmu na péči o cizí zahrady – pořizovala si modernější kus a tenhle mi nechala za bratru 5k čechokreditů – to bylo pět let zpět.
      Má to 53cm šíři záběru, pojezd tak akorát rychlý, manuální sytič a plyn. Plastový koš co se dá otevřít jako mušle, rám kovový, pojezd nevím. Motor není od Briggsů, je v tom Kohler, což mi sice nic neříká, ale má to DF jako podmínku:)

      Od doby pořízení je to tak, na podzim to dám za pět stovek do Viking servisu (olej, filtry, naostření nože) a pak od jara celou sezónu přijdu do garáže, doleju bencín (jak říká synátor) a na první trh se to rozeběhne. Otáčky sice nejsou moc stabilní, připomíná to závodníka na semaforu, ale na funkci rostlináře to nemá vliv.
      Závada zatím jedna – když jsem se při sekání spolkové zahrady pokusil zkrátit kovovou trubku zapíchnutou v zemi – to se ozvaly ošklivé zvuky a trhací spojka se utrhla spolu s uložením. Oprava byla za cca 2k.
      A potvrzuji slova předřečníka, když se otočí na bok nebo na záda, tak teče bencín všude možně, tedy hlavně do sání a pak to cca 10-15 min běží a dýmí jak kdyby to mělo z výroby nainstalovaný vyvíječ dýmu pro skrytí vojáků v poli.

      Kolem a kolem je to kus inventáře, se kterým jsem velmi spokojen, dělá to přesně to co od toho čekáme a už docela dlouho a zatím není známka že by to nemělo ještě pár let trvat.

      1. to co Vám nateče do sání (a po čem to kouří) je olej. ale je to jedno.

        1. No smrdělo to jako benzín…možná tam teče oboje. Nevermind, olej občas je potřeba zkontrolovat.:)

    3. Vikinga od Stihlu taky doporučuji. Startuje spolehlivě, jen po zimě se musí starý benzín (pokud v nádrži zbyl) vylít a načepovat čerstvý. Špiritus v benzinu táhne vodu a na jaře už nechce hořet.

    4. Víc než 10 let s Vikingem potvrzuji, ale hmotností a ovladatelností nemám s čím srovnávat.

  9. Třetím rokem Honda HRG (typové označení z hlavy nevím, cenovka byla cca 15t Kč). Zatím spokojenost. Teď o víkendu po téměř půlročním stání ve stodole (prach, mráz) jsem pouze vylil starý benzín, nalil nový a na třetí škubnutí naskočila.

    1. Honda stara cca 15 let v tehdy podobne cenove relaci a mohu podepsat. Mam doma sekacku s motorem B&S i s Hondou (tu B&S jsem si koupil za 500 na hrani :), s investici asi 20 Kc za svicku, par sroubu, a nekolik hodin casu jsem ji opravil (ne, ekonomicky se to nevyplatilo). B&S mi prijde proti Honde jako neskutecny kram, z toho ta lacinost cisi uplne odevsad. Zvuk kdyz se nekdo pokousi nastartovat B&S motor poznam uz z dalky. Ano, taky mi to na jare nejde, na radu prichazi brzdovy cistic, ktery ji vzdy domluvi. Potom se vyvali oblaka dymu z paliciho se oleje. Znamy pry dava B&S kazde jaro do servisu, aby ji mohl zacit pouzivat. Proti tomu Honda z roku cca 2002-3 startuje na jare i s listopadovym benzinem na par zatahnuti, moc u toho ani nekouri. Olej z ni tece nikoliv cerny jako z B&S, ale takovy lehce zakaleny. Menim 1x za sezonu. Je rozsah teplot, kdy Honda funguje a B&S uz nelze smysluplne rozvrcet.

      Kdyz jsem pri prvnich problemech s Hondou tak 4 roky dozadu uvazoval o nove sekacce, vsichni mi tvrdili, ze jsem blazen, ze koupim uz jen 100x horsi kram.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017