Sčítání ovcí slovak edišn – aftermath vol.1

Featured Image

A je to tady! Onen vytoužený den nastal. Konečně o sobě víme všechny klíčové informace, definující obyvatelstvo naší gubernie jako sbírku statistických dat. Zatím sice jenom první várku, šak ti statistici jsou lidi a ne stroje kurňa, ale stejne buďme rádi. Ostatně, jak často se stane, že nám erár za naše peníze ukáže taky nějaké výsledky? Šampáňo ať tedy bouchá.

Ještě než se tomu zázraku podíváme blíže na zoubek, pobavme se na teaseru (http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=40676), který statistici hodili na své stránky v dobách toužebného očekávání. Copak vidíme?

„Sčítáni byl odjakživa náročný proces.“ Pokusil jsem se představit, kterak mi ráno pekař vykládá, že pečení chleba je náročný proces. Pokusil jsem se představit, jak mi kdokoliv vykládá, že jeho (mnou, často nedobrovolně) placená práce není náročným procesem a naopak, jde primitivní činnost srovatelnou snad jenom se šťouráním se v nose.

No nic, jdeme dál.

„Letošní sčítání však bylo mnohem složitější než kdy jindy neboť… špatná antikampaň špatných lidí… důsledky antikampaně odstraňujeme ještě pořád.“ Jupí! Každý kdo na D-FENS (a jinde) sypal písek do ložisek, může být na svou práci patřičně hrdý.

„Někteří občané ne jenom že na formuláře nenalepili přidělené čárové kódy, ale namísto nich lepili čárové kódy z nejrůznějšího spotřebního zboží, nebo si je navzájem měnili.“ Asi tolik k anonymnosti sčítání – pokud lze zjistit, že jsem si čárový kód vyměnil např. se sousedem, něco je zásadně špatně. Ale za ty falešné čárové kódy (prý se formátem a rozměry nejvíce hodil kód z váhy na ovoce v Bille) dávám desítku za umělecký dojem. Jsem rád, že i my na Slovensku dovedeme skórovat na úseku kreativní sabotáže.

„Rozpočet byl 25 466 000 euro, ale dosáhli jsme úsporu 781 600 euro.“ V překladu : komínem se plánovalo prohnat 25 mega, z které sumy se nám povedlo ušetřit 3,0691%. Lide, jásej, účet dělá pouze 24 684 400 euro.

„Čeká nás odstraňování duplicit, když lidi vyplnili formulář vícekrát.“ Autoři patrně předpokládají masivní výskyt lidí s obsedantní zálibou ve vyplňování nesmyslných lejster. Autoři se nezmiňují o cca 5% populace která nebyla sčítána. Co tam ti lidi hulej?
No nic, jdeme dál.

První várku výsledků lze najít zde. Copak vidíme?

Počet obyvatel :
– k 21.05.2011 mělo na území SR trvalý pobyt přesně 5 397 036 obyvatel. Nebo víc, bůh suď kolika se povedlo vyhnout komisaři. Odhady říkají, že ztráty na lidech „by neměly být vyšší než 5%“ . V absolutních číslech cca 280 000 mrtvých duší.
– V porovnání se sčítáním 2001 přibylo 17 581 lidí. Tento nárůst (od sčítání do sčítání) je nejmenší v historii sčítáni. Výtka viz výše – pokud se sečetlo plus 17k, přičemž sčítání uniklo něco mezi 50k (optimistický spodní odhad) až výše uvedených 280k, docela klidně by tomu mohlo být i tak, že naše milovaná gubernie se nám vylidnila o 30k obyvatel a ani o tom nevíme.

Tyto výtky je vhodné si zapamatovat. Pokud budu kdykoliv dál citovat jakýkoliv číselný údaj, berte prosím v potaz, že bůhsuďkolik lidí je mimo tabulky. Tudíž když se řekne 20k lidí, ve skutečnosti to stejně dobře může být i 25, 50, nebo teoreticky i 300k.

Obyvatelstvo SR podle osídlení :
Státu se povedlo sečíst všechny obce na svém území. Bez legrace, počet obcí (včetně rozdělení na města a vesnice) je uveden hned v první větě, patrně to pro statistiky bylo šokující zjištění. V kombinaci s údajem o počtu obyvatel zjišťujeme, že ve vesnicích i ve městech někdo žije a že poměr město – venkov je 54,4% – 45,6%. Za posledních 20 let se na venkov přestěhovalo 2,4% obyvatel. Co čítá cca 130k. Nebo více. Nebo méně – osobně předpokládám že více nezapočítaných občanů žije ve městech.

Obyvatelstvo podle pohlaví, rodinného stavu a věku:
Na území SR žijí dvě pohlaví : ženy (51,3%) a muži (48,7%). Pokud se s těmito čísly pohrajeme, dostaneme zajímavé nicneříkající výsledky, jako třeba 1 000 mužů na 1 054 žen, nebo 957 ženy na jednu obec. Obyvatelé uzavírají manželství a někteří z nich se pak rozvedou. Obě tyto aktivity provádějí před institucemi státu, který by tudíž mohl alespoň rámcově tušit, za kolik sňatků a rozvodových řízení dostal zaplaceno. Ale proč si to nezjistit ještě jednou, že ano. Obyvatelé jsou různého věku a téměř (před 10 lety cca 25k lidí bylo „nezjištěného“ věku) každá věková skupina, která měla před deseti lety o deset let míň, teď má o deset let víc. Ano, některé přírodní zákony platí dokonce i u nás na Slovensku. Jsou dny, kdy se tomu sám docela divím.

Obyvatelstvo podle vzdělání :
Můj favorit : za deset let  se podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí téměř zdvojnásobil – ze 7,8 na 13,8%. Teď malá politická reklama : máme tady u nás jednobarevnou socanskou vládu, ve které je ministrem školství kovaný bolšan, vyznavač insitně – romantizující verze dějin … a ještě hodně hezkého by se o něm dalo napsat. Ale takováhle slova z úst čerstvě vyjmenovaného ministra… že by zdravý rozum přece jenom měl šanci zvítězit?

Národnosti a cizinci :
Žije tady 26 752 cizích státních příslušníků. Všichni do jednoho se nechali spočítat, z čeho plyne, že žádný cizinec tady nežije bez vědomí úřadů.

A teď se dostáváme k otázce národností a legrace začíná. Nejprve se zděšením zjistíme, že za deset let ubylo téměř 5% lidí slovenské národnosti (85,8 vs. 80,7%). Záhada pak trvá dále – méně je i maďarů (9,7 kleslo na 8,5%). Romové to nevytrhnou – je jich sice víc než posledně (1,7 vs. 2,0%), dokonce se jim povedlo pokořit magickou hranici 100k, ale 5% je sakra moc. Tak kde jsou ti lidé?

Odpověď zní : nezjištěno. Opravdu, u 7% (382k) obyvatel je národnost nezjištěna. K čemu existují pouze tyto vysvětlení :
A/ 7% formulářů bylo v rámci affirmative action spracováno dyslektikem/analfabetem, který údaj ze sčítacího archu nedovedl zjistit. Nikomu na statistickém úřadě to nevadí.
B/  7% lidí nenapsalo nic, nebo se zařadilo k exotické menšině typu eskymák podtatranský. Než by statistici na plnou hubu napsali kolik lidí si z nich dělá prdel, předstírají neschopnost pochopit/reprodukovat psaný text, čím si koledují o to, aby to příště bylo ještě víc.

Ve spojitosti se 2% romů pak obzvláště pobaví údaj, že jako svůj mateřský jazyk uvedlo romštinu 2,3% obyvatel.

Náboženství :
Všichni míň než posledně. A když ne, jde o nárůst na úrovni desítek až stovek hlav, čili na úrovni statistické chyby. Kdepak jsou ti lidi?

Odpověď zní : nezjištěno. Opravdu, u 10,6% (571k) obyvatel je vyznání nezjištěno. T.j. neuvedli ani „bez vyznání“, jak to učinilo dalších 13,4% obyvatel. Kolik z toho půl milionu lidí příslušnou kolonku úmyslně nevyplnilo a kolik z nich naopak rozšířilo členskou základnu Rytířů Jedi, to patří k otázkám, na které se odpověď nejspíš nikdy nedovíme. Statistický úřad totiž publikuje jenom ty výsledky, které sám uzná za vhodné a počty eskymáků a rytířů vhodné zcela zjevně nejsou.

Je tam ještě kapitola o počítačových znalostech, ale tam byli otázky defautně položeny tak debilním způsobem, že o výsledcích se odmítám byť jenom bavit.

Co lze o výsledcích říct souhrnem?
Na rty se tiskne ono obligátní „vylosovaná čísla jsou platná pro následující sázkový týden“, ale pokusím se být konstruktivní.

Ne, nejde to.

Kdyby mi den před sčítáním někdo zavolal a zeptal se kolik má SR obyvatel, řeknu 5,5 mega. Odhad (výsledkem to nenazvu ani na mučidlech) které za šílený prachy získal statistický úřad, se od toho mého liší o 103k. Co není ani polovina z oněch 280k, tvořících defaultně zadanou horní limitu odchylky, odhadovanou samotným statistickým úřadem.

Za pouhou desetinu z oněch 25 milionů eur bych ty tabulky vyplnil.  Čísly, které bych si z prstu vycucal se zhruba stejnou přesností, jako výše uvedených 5,5 mega. Matematika mně docela baví, tudíž by mnou určené výsledky nebyli prvočísla a obecně bych dbal o to, aby každý údaj šlo dát do poměru s jakýmkoliv jiným údajem (kupř. kolik procent katolických romů dojíždí do práce na kole)  bez toho, aby se do výsledků dostalo nějaké ošklivé číslo jako 3,3333.

Sčítání ignorovalo/sabotovalo docela hodně občanů. Bereme-li jako spodní hranici 2,5%, t.j. polovinu z odhadovaného 5% podílu mrtvých duší a jako horní hranici 10,6% (prokazatelní sabotéři minimálně v části rubriky „vyznání“), dostaneme střed někde na úrovni 6,5%.

6,5% je v daném kontextu cca 350k lidí. Nebo více. Nebo méně. Nemohu to říct přesně, vycházím totiž z oficiálních výsledků sčítání lidu.


08.04.2012 Skrebec
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
198x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017