Schade etalon (Škoda Octavia II facelift) - zpět na článek

komentářů 30

 1. Tuto Octavii znám velmi důvěrně už hoodně dlouho, z toho pár let to bylo moje služební auto. Ve stručnosti: nesouhlasím s hodnocením tohoto vozu. Je tendenční a prostě špatné.

  1. Článek není recenze. Až na poslední krátký odstaveček, kde píšu, že mě bylo auto nepohodlné, působilo lacině a neprakticky nejde o hodnocení, ale spíše výčet postřehů z užívání vozu.

   Když například napíšu, že palivoměr cca prvních 200km od natankování vozu vůbec nepostřehne úbytek v nádrži a přitom to představuje 1/5 až 1/4 dojezdu, tak mě můžete tvrdit, že to váš kus nedělal, ale ne že nesouhlasíte s hodnocením vozu.

   Když napíšu, že kolečka ovládání klimatizace zakrývají piktogramy okolo sebe a řidiči nezbývá, než se naučit polohy ovladačů nazpaměť, protože za jízdy prostě nejsou vidět, tak mě na to opět nemůžete napsat, že nesouhlasíte s hodnocením vozu.

   A mohl bych pokračovat. To jsou prostě fakta. U některých mě můžete oponovat, že šlo o vadu kusu a u jiných, že jsou subjektivní a že třeba při vaší postavě to problém není, ale já píši jen s jakými nedostatky jsem se při užívání vozu setkal a nemůžete mě na to napsat, že nesouhlasíte. Já při své výšce přes 180 jsem nedošáhl za jízdy do přihrádek. Vy třeba ano, ale nelze nesouhlasit, že já nedošáhl.

   1. Right on!
    Vyjadrit nazor [jeste] neni trestne, ale zacina to tu vonet odorem zvany safe space.
    Taky jsem v onom vozidle odjel par set km, nejvice se mi libilo (vzhledove) radio.
    Takove snad ani nelakaji zlodeje? ;-)

   2. Při změně nastavení výstupu ventilace se nastavený stav nakrátko zobrazí na panelu rádia. Alespoň u verze kterou jsem dostal jako služebák, ale volba výstupu se tam provádí tlačítky, ne kolečkem. Ty mají sice indikační led, která ukazuje které z tlačítek je aktivované, ale na silném světle není možné poznat které svítí …

    1. Asi highline edice. V Ambiente byla manuální klima.

   3. Plnej souhlas. Nejspíš to Rusworm nepochopil, na mě působí dojmem člověka, co si to koupil, a teď za každou cenu obhajuje svoji „racionální“ volbu.
    Do vašeho výčtu postřehů bych zařadil :
    – ostré hrany ovládátek el. stahování oken, tlačí do bříšek prstů
    – nevhodný sklon odkládací plochy pro levou nohu, po pár kilometrech jsem to vzdal a nohu stočil nějak pod/před sebe
    – schod v kufru
    – tvar sedáků do vajíčka, opruz v tom, že mě kraj tlačil do stehna, kdyby to byl obdélník, bylo by líp
    – ten plast u sedačky s dírou na co? nakonec tam skončila peněženka
    – proč tolik „odkládacích“ prostorů? stejně tam nic nemůže být, páč to tam lítá, dělá to kravál
    – ostřikování okna je taky zajímavá feature, nejdřív to jednou až dvakrát sjedou stěrače na sucho, pak teprve začne stříkat voda, navíc jsou trysky nasměrovaný na horní část okna, zřejmě proto, aby při rychlé (?) jízdě výkon čerpadla stačil vůbec na postřik dolní části okna
    – volant je otřesný kus plastu
    – vzadu vadí nádrž, díky nevhodné poloze sedáku ani nejde natáhnout nohy pod přední sedadlo, ani nejde skrčit nohy pod sebe, takže jak trubka stejně sedím v jedné poloze, „kochám“ se, kolik že místa to mám před koleny a těším se, až vystoupím
    – taktéž vzadu kdo navrhoval opěráky, byl asi zástupce inkvizice, přesně na páteř je tam nějaký hrb, který neumožňuje se prostě jen opřít
    Jinak Oktávka přesně splňuje to, co se od auta očekává, odvezla mě, přivezla, po předání klíčků jsem na ni zapomněl.

    Jo, taky jsem vyfasoval Oktávku, kombík, pro cestu do Anglie. Nejlíp asi bylo na trajektu…:-)

   4. Pardon, nebral jsem to jako subjektivní hodnocení. Máte pravdu, je to věc názoru. Já tu Octávku měl celkem rád, tak to vidím po svým.

 2. S tou absencí 6. převodového stupně bych se tolik nedivil. U motorů této velikosti se najde pořád dost a dost modelů aut, co šestku nemají. U té 1,2 TSI má slabší verze taky jen pětikvalt. Navíc je třeba brát v potaz, že diesel 1,6 je u takového auta základní (naftová) motorizace.

  Myslím, že u základních výbavových verzí aut této třídy je to všude podobné – takové nejobyčejnější čalounění je vidět dost často. Na švihadla vzadu je specialista ještě Opel, ten se taky ještě neprobral a elektrikou vzadu neplýtvá.

  1. V zimě jsem četl test dieselů 1,6. Celkem 5 nebo 6 aut – Oktávka byla jediná bez 6ti kvaltu. 6ka velmi chybí už v 1,9tdi a proč ji nedali následně ani do zmiňované novější motorizace je mi záhadou.

   Jinak článek typicky haterský. Nestojí snad ani za komentář, ačkoliv s některými skutečnostmi souhlasím. Jako největší píčovinu zmíním touhu autora umístit ruční brzdu za příhrádky pro kelímky s kafem, no comment… ;)

   1. Samozřejmě, že šestka by se té 1,6 TDI hodila. Jenom chci říct, že se nedivím, že ji tam ve Škodovce nedali, když obecně výbavou dost škudlí. Toto mají jako takový ten základní motor, co budou hodně kupovat firmy, tak asi chtějí co nejvíc ušetřit a prodat relativně za hodně… Mě tohle auto moc neoslovuje a naštěstí nejsem zaměstnanec, abych ho s takovým motorem musel trpět jako služební.

    Přihrádky na kelímky já nechápu už vůbec. Kafe si dám v klidu venku a nemíním chlístat hnědou vodu z McDonaldu po přístrojovce. Hodně bije do očí třeba středový tunel v novém Mustangu. Tam jsou dva krátery na ty jejich XXL kelímky – děs!

    1. Možná děs, ale jak to děláš v drive-in kině ty?

 3. Nalítal jsem s octavií II 2.0 Tdi elegance za dva roky asi 150tis km. Pak jsem ji dal otci a ten ji prodal když ji bylo 7 let. Celou dobu bez jediné závady. Při prodeji se měnilo turbo. Repas za 15 tis. Začalo chvíli předtím divně pískat, jinak se nic neprojevovalo. Auto šlo ke známému a otec se bál aby se mu to hned nevysralo a on si nemyslel že to na něj bylo narafičený. Dneska už si vzpomenu jen na extrémně hlučný motor se slušnou silou a velmi mizerný servis ať sem to zkoušel kdekoliv.

 4. OII facelift 1.6TDI mi sloužila zhruba rok a půl jako služební auto. Za tu dobu jsem v ní zvládnul asi 70 000 km. Co se týče hodnocení: V kabině je pro mě (180 cm, 85 kg) místa dost. Kufr považuji za objemově dostačující, v zadní řadě jsem nikdy neseděl. Tepelnou pohodu bych označil za celoročně ucházející, na Climatronicu jsem nastavil svých oblíbených 21°C a dál na to nehrabal. V létě to chladí hned, v zimě topí skoro hned. Kde jsou repráky moc neřeším, dopravní zpravodajství i zvuk telefonních hovorů na handsfree (Neoriginální autorádio, namontované vlastnoručně.) byly srozumitelné – víc nepožaduji.

  Podvozek odpovídá výkonu motoru a požadavkům, kladeným na přepravník odněkud-někam. Z hlediska komfortu i jízdní stability byla šéfova S-klasse výrazně lepší, ovšem taky 5x dražší. Motor 1.6TDI má trochu jinou charakteristiku, než stará dobrá 1.9 (Průběh momentu s otáčkami nic-všechno-nic.) Jedna-šestka se pokouší alespoň o jakousi momentovou křivku, hezky se s ní jede tak od 2 200 ot/min výš a nahoře tak výrazně nevadne. Šestý převodový stupeň zoufale chybí. Pětka je dlouhá, přeskoky mezi převodovými stupni docela výrazné. Před přeřazením nahoru se mi osvědčilo motor trochu vytočit a řadit o fous později, než mi ucho a předchozí zkušenosti našeptávaly. V Německu na dálnici se za max cruising speed dalo považovat nějakých 150 km/h, pak už se motor trápí. Českou „stotřicítku“ drží auto v pohodě i se čtyřmi chlapy na palubě a plným kufrem vercajku.

  Závady a opravy se jaksi nekonaly, v tomoto směru nemohu zkušenostmi sloužit. „Moje“ předchozí OII 2.0TDI šla z firmy se stavem tachometru 292 000 km, najetými pouze při běžné údržbě a s pár výměnami žárovek. Nemám důvod se domnívat, že by nástupkyně měla fungovat hůř. Shrnuto: Jako pracovní nástroj, nebo rodinné auto bez závodních ambicí, OII 1.6TDI nepovažuji za špatnou volbu.

  1. Taku istu mame vo firme. Suhlasim s vasim hodnotenim, ale jedna vec ma na OII obzvlast sere – stredovy tunel. Neviem aky kripel ho navrhoval taky siroky, ale pri mojej vyske 180cm som nevedel najst polohu, aby som si neodieral koleno.
   Inak co sa tyka mojho hodnotenia – posluzi, ale nenadchne.

 5. nesouhlasim ani s jedinym argumentem v clanku, asi jsem narozdil od autora malo narocnej resp. povazuju za podstatne a nepodstatne uplne neco jinyho nez autor…

  1. Chybí mi „Howgh“.

   1. Zde je jeden: H-O-W-G-H. Nahodou jsem nasel jeden v kapse.

  2. Psal jsem právě výše kolegovi. Jak můžete nesouhlasit s mými zkušenostmi s užíváním vozu? Vy jste já? Vy jste u toho byl?
   Nesouhlasíte, že jsem nedošáhl do přihrádek?
   Nesouhlasíte, že mě palivoměr ukazoval nespolehlivě obsah nádrže?
   Nesouhlasíte, že jsem neviděl na piktogramy okolo voličů klimatizace?

   1. Bijete se jako lev.
    ;-)

    Mi to zacina pripominat ten vtip jak se tri chlapi na gulaku
    po desetiletem mlceni zacali sobe predstavovat.
    Prvni (ten nejodvaznejsi) se pta druheho: Za co?
    Druhy rika: Oponoval jsem Malenkovi. A ty?
    Prvni odpovi: Ja ho podporoval.
    Ted se oba kouknou na toho tretiho.
    Treti stydlive rekne: Ja jsem Malenkov.

    Jak můžete nesouhlasit s mými zkušenostmi s užíváním vozu?
    Jak je vidno – muze to udelat.
    Co udelate ted vy?

    1. Já jsem k tomu už co jsem chtěl napsal. Nemám problém s kritikou, nemám problém se s někým bavit o tom, jestli uvedené záležitosti jsou otázkou vad kusu, nebo subjektivní povahy. Mám jen problém s tím, když jsou jednoduše negovány mé postřehy.
     Když napíšu nedošáhnu do přihrádek, tak je pro mě validní nesouhlas, když mě někdo bude oponovat, že pro něj to není důležité, nebo že on při své postavě/posezu takový problém nemá a ne, když mě na to napíše, že s tím „nesouhlasí“.
     Můžu to říct vlastně stejně jako vy na konci vašeho příspěvku.
     Já v OII do přihrádek nedošáhnu. Někdo s tím může nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co může dělat. na faktu to nic nezmění.

    2. Chyba je, že sice nesouhlasí, ale na podporu svého nesouhlasu neuvede vůbec nic. Pak je jeho nesouhlas irelevantní.
     A, ač jsem si přešlápl asi taK 150x, proč jste sem dával vtip o gulagu, nevím.

     1. Muzu nesouhlasit s nesouhlasem, nesouhlasit se souhlasem, souhlasit se souhlasem, souhlasit s nesouhlasem?
      S duvody ci bez nich?

      Vam se ten vtip nelibi?
      Nebo nesouhlasite s nim?
      :-)

      1. Za mě pokud protistrana neuvede důvody svého (ne)souhlasu, ať už s nimi (ne)souhlasím, tak mě dále nezajímá.
       Co se týče vtipu, přečtěte si prosím, zda jsem vyjadřoval stanovisko „Vam se ten vtip nelibi“ ci „Nebo nesouhlasite s nim?“.

 6. K té výbavě, obývám sluřební Yeti, výbava Active, autorádio s mp3, klima, přední okna v elektrice a to je vše. Takže Ambiente je nedostižný luxus, hlavně tempomat.

 7. Nojo a pak se někdo diví, že jsou dnes auta s „malou životností“. Já se tomu nedivým, protože Vy zákazníci požadujete hlavně přihrádky na pití, tempomat, okna vzadu v elektrice (?), rádio s barevným LCD a synchronizací na iPhone a jiná simply klevl řešení, další a další podobné pičovinky. No a teď si představte, že výrobce také nechce příjt o svůj vývar a kde on teď ten zisk nahrabe? Materiálově vykrade úplně všechno co není přímo vidět a nebo nesebere NCAP hvězdičky. Zrovna teď tu mám jednu takovou trosku „v plné palbě“ rozebranou a jenom kroutím hlavou, jak moc jde všechno ztenčit a vyhlehčit, ale hlavní je že to má okna v elektrice…

  1. Vsak okna vzadu v elektrice, to bylo kdysi synonymem okazaleho luxusu, tak si to dnes chce dopravat i proletariat a 15 000 za radio se synchronizaci na iphone se vyplati, protoze je luzr by sahl na tohle http://www.hamletovygumy.cz/80521-aux-vstup-kazeta/d-143716/ a tohle je na ne moc slozite http://www.seanmichaelragan.com/html/%5B2008-02-17%5D_Minimalist_car_stereo.shtml

   1. „Výbava vozů“: http://www.autoforum.cz/zajimavosti/10-modernich-nesmyslu-ktere-se-tise-vkradaji-do-aut/

    S článkem souhlasím. Zákazník si dnes chce, žádá a trvá na tom, kupovat nejpodřadnější Čínská šidítka za nehorázně předražené peníze (navigace Columbus 8″ do Octavie za 43t kč ?) a ještě se posmívá někomu, kdo si koupí jenom základní železo akorát tak s klimou a předníma oknama v elektrice ?

    Ale toto je teď trend všude. Podívejte se třeba na fotoaparáty. Taková optika prostě nejde okecat – buď je kvalitní, nebo shit, co je v mobilech tušíte správně a spousta lidí vám bude tvrdit, že mobil fotí kvalitně. Fajn, ať si ty mazanice strčí třeba na facebook ke komentování podobným dementům, ale když pak chcete něco opravdu kvalitního, né uplný mainstream (Svého času Fujifilm X100), tak najednou zhusta narazíte. Nikde to fyzicky nemají (ale na internetu všichni) protože by se to prej stejně neprodalo a pro jediný dostupný kus v celé ČR jedete 400km. Už jsme zdegenerovaná společnost a hodnotíme kvalitu věcí jenom podle toho jakou úhlopříčku má displej a jestli to jde párovat na SS (Sociální Sítě).

 8. Uvedený vůz trošku znám. Několikrát jsem s ním jel jako pasažér i jako řidič. Výbava elegance. V článku nezazněly výhody, takže to doplním. Mnou vyzkoušená O2facelift měla celkem dost solidní podvozek. Porovnávám se starší O2 1.9tdi, O3 2.0tdi nebo superb 2 2.0tdi, tyhle auta ho měly horší a někdy o dost. Pokud nebyla váha vozidla nižší tak to měli u O2facelift prostě dobře vyladěný. Díky výbavě to bylo vevnitř naprosto v pohodě, nic podstatného nechybělo. Motor byl krapánek horší jak 1.9 Tdi PD, ne o moc a pro běžné řidiče by to stačilo. Chod motoru žádný zázrak, ale přece jenom lepší jak tragické PD. Spotřeba v pohodě. Celkové byl ten vůz ok. Znovu se ukazuje, že problém s českými auty je hlavně ve výbavě.

 9. článek jsem nečetl ale mám s autem zkušenost-když chcete během jízdy točit volantem tak musíte odklopit, zavřít nebo odmontovat asi 5 umělohmotných „něc“ kolem sedadla a za jízdy v noci vypnout poalubní zábavní systém, motor hulí jen sporadicky při rozjezdu do kopce, asi tak jako peugeot boxer 1,9D na vyjetý olej proto nedoporučuju cestu za západní hranice chmatají tam prstem do koncovky výfuku v naději že najdou G-point, Marek

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017