S bezkontaktní platební kartou k totalitě a tyranii

Featured Image

Diskuze pod jarním článkem o platebních kartách mi rozšířila obzory a vyprovokovala na toto téma napsat další článek, byť z jiného kartařského soudku.

V minulém týdnu oznámila vcelku do té doby sympatická Kellnerova Vzdušná banka, že nově vydávané karty budou už jen bezkontaktní. Je pravdou, že z těchto nových karet půjde ZATÍM udělat kontaktní kartu tak, že si nastavím limit pro bezkontaktní fíčuru na nulu. Což je sice bezva, ale tlak, jakým se mezi veřejnost vnucuje bezkontaktní platební styk mě velmi znepokojuje. Málokdo zřejmě domyslí důsledky takového bezkontaktního platebního styku (BPS) mezi občany. K čemu by to tedy v budoucnu mohlo vést?

Ve chvíli, kdy většina občanů bude na BPS navyknutá, bude pro „elity“, prostřednictvím politiků, snažší vytvořit dojem, že hotovostní platby postrádají smysl. Média a jejich placení poskoci budou utvářet „veřejné mínění“, že hotovostní platby se týkají jen zločinců, dealerů drog a co je nejhorší – všech těch padouchů vyhýbajících se extrémnímu zdanění. Zkrátka, kdo platí hotově, určitě nabyl peníze nelegálně, je to zločinec a zaslouží trest.

A máme tu pěkné podhoubí pro úplný zákaz hotovostních plateb a konečné řešení kešovky. Už dnes jsou zákonem omezeny hotovostní platby, ale hotovost dosud existuje. Myslím, že snahy o zrušení hotovosti už proběhly v některých severských státech a není to žádné sci-fi, jak by se mohlo na první pohled zdát. BPS je ideální nástroj, jak zákaz hotovosti prosadit, aniž by to na první pohled bolelo. A jak tedy bude vypadat svět bez hotovosti?

Podnikatelé budou donucení k placení faktur pouze převodem. Maloobchody a řemeslníci a jiní malí podnikatelé budou mít (místo diskutované registrační pokladny, která už nebude potřeba, proto se na její zavedení už netlačí) malý terminálek, stejně jako dnes v obchoďáku, kterým vám odečtou příslušnou sumu za svou práci nebo službu. Žádné peníze bokem! Děti místo kapesného v hotovosti dostanou na svou dětskou kartičku příděl elektronických peněz z účtu rodičů. Zkrátka každičká transakce bude monitorovaná, protože jiná šance, kromě bártru a bitcoinů – ty budou nejspíš ilegální, nebude. Myslím, že většině už začíná docházet, kde se budeme nacházet. Absolutní kontrola nad peněžními transakcemi otevře netušené možnosti vládám, ať už budou jakékoliv.

Znelíbíte se režimu například tím, že uspořádáte dětský den? No tak vám předběžně zablokujeme vaší kartu – váš jediný přístup k penězům, abyste nemohl páchat taková zvěrstva. Pro jídlo a hygienické potřeby si můžete přijít na nejbližší služebnu státní policie.

Máme deficit státního rozpočtu? Sebereme plošně anebo vybraným skupinám (pirátům, bohatým, majitelům vozidla) 10% jejich úspor, tzv. kyperskou metodou. Efektivita výběru daní? Téměř stoprocentní. Tak je zvýšíme! A co takhle daň 1% z každé transakce – to přeci nikoho nebolí a už to existuje ve světě bankovnictví. Určitě by se našla další využití.

Chápu, že někteří z vás si důsledky plošného zavádění BPS uvědomují, těm se omlouvám za ztrátu času nad tímto článkem. A vy ostatní mi řekněte – jsem paranoidní? Nebo je to reálné?


15.10.2013 Plachej (jsem(zavináč)plachej.cz)
 

12345 (2x hodnoceno, průměr: 1,50 z 5)
205x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!