Ruský Sully 1.0 - zpět na článek

Počet komentářů: 73

  1. Slusne huli, molodec. Greta by se z nej posrala.

    1. Do kyblu na jachte.

      1. Ten kybl bude spis nejakej zplynovaci generator, tam pujde o high-tech minielektrarnu.

  2. Kurva, ako sa da porovnat pristatie s tromi fungujucimi motormi bez elektriky ale s fungujucou hydraulikou s pristatim bez motorov a bez vysky ktoru mozete menit za vzdialenost?
    A co sa tyka chvaly na TU154. Akosi vsetkym co nemaju hlavu v piesku je znamy dvojity ucel sovietskych lietadiel. Boli sice oficialne stavane ako civilne lietadla, no mali aj druhu, vojensku ulohu. Medevac, prepvavu vojsk. Tomu zodpovedala aj ich konstrukcia. Kto do pekla kedy videl trojnapravovy podvozok na narrowbody?? A este postaveny pekne nasiroko, ze vyzadoval specialne gondoly pod kridlami? Mimochodom, taketo lietadla by sa dali navrhnut aj dnes, no kto by bol ochotny platit skutocnu cenu za ich prevadzku?

    PS: Motor C2 na TU 154 nema reverz.
    PS2: Co je unikatne na S-ducte?

    1. I když nejsem expert na letectví a při mých celých dvou letech za život jsem blil, a účastnit se přistání, kde se letadlo náhle promění v kukuřičný harwester bych se asi posral, taky si myslím, že plachtění s totálně vyplým dopravním letadlem na vodu anebo zajetí do kukuřice jakožto prodloužené dráhy je trošku něco jiného.

      1. Huh? Ake „zajeti do kukurice“? To lietadlo bolo vo vzduchu.

        1. Ano, tak jsem to měl na mysli. On ten letoun vlastně přistál. To, že se projel křovím kvůli nedostatečně dlouhé dráze zase tak moc neznamenalo, když pasažéři byli cool a sbírali houby a letadlo nedoznalo vážnější újmy a po nějakém čase odlétlo po vlastní ose. Takže bych to na rozdíl od US Sullyho aka padající šutr tak nedramatizoval. Ale jak říkám, nejsem tuten ekspert, že…

          1. Mozna to bude tim, ze motas 2 nehody dohromady. Jeden pristal do kukurice a byly ovace, radost a tak. Druhej pristal na drahu a projel se trosku dal, pak se sbiraly houby :)

            1. Možná se Rusové dočetli o jindřichohradecké úzkokolejce, kde se dají sbírat houby z vlaku, tak to trumfli letadlem :-)

    2. Nemůžu si pomoct, ale přistát mi pořád připadá podstatně složitější než řízeně spadnout ve směru, kam ukazoval čumák, dokud motory ještě šly. V určitém ohledu je to lepší, protože pilot s francoizským kukuruznikem nemusel řešit to dilema, zda se pokoušet letět na nějaké letiště nebo zda přistát do Hudsonu do lesa, protože byl těsně za prahem dráhy a fyzika rozhodovala za něj.

      Nejspíš už nelítá moc trijetů s S-ductem. Falcon?

      Myslím že rusáci spíš neměli dost kvalitní gumy, které by byly schopné přežít přistání v případě, že jedna guma tandemového podvozku je defektní. Tak prostě zvolil dvojnásobný backup.

      1. Trikrat zle.
        Vela pilotov umiera na nespravne rozhodnutia a posadka U6178 tiez musela nejake rozhodnutia urobit. Podla vysledku sa rozhodli spravne.
        S-duct: Postavim otazku inak: Co bolo originalne na trijete s S-ductom? V case ked TU-154 zacali vyvijat na zapade bezne lietali HS121 a B727 v komercnej prevadzke. A v ZSSR sa Jak-40 blizil k prvemu letu. Proste, bola to bezna vec doby ktoru vyvoj motorov takmer kompletne zrusil. Ze preco Dassault dodnes stavia trijety je zahada. Business jety nepotrebovali viac motorov ako dva ani pred zavedenim ETOPS/ELROPS.
        Pneumatiky: Rusaci v case vyvoja TU154 mali aj vacsie aj rychlejsie lietadla. Cize mali aj zodpovedajuce pneumatiky. Sestkolesove podvozky boli zvolene specificky kvoli schopnosti pristavania na nespevnenych povrchoch.
        A nazvat A320 francuzsky kukuruznik…vam uz ta nenavist k vsetkemu europskemu lezie pekne na mozog.

        1. U D-FENS konkrétne je to skorej nenávisť k všetkému Francúzskemu, vrátane Airbusu.

        2. Dassault staví trijety kvůli letům nad Saharou, nikoli ETOPS. Tam byly tři motory vyžadovány stand-alone „pouštními“ regulacemi dlouho, možná dodnes.

          1. Tak o tomto sa necham rad poucit, nakolko som v zivote nic take nepocul. Inak aj v tejto chvili je nad saharou minimalne 30 dvojmotorovych dopravnych lietadiel. Takze prosim link.

            1. Neviem ako je to so Saharou ale mam kamarata co sa mal preskolovat na Tu154. On mi hovoril, ze to lietadlo by v pohode lietalo aj s dvoma, dokonca je mozne letiet technicky prelet s deklom!!! na strednom motore. U CSA malo to lietadlo aj dobru spolahlivost ale ma par prevadzkovych hacikov. Okrem hluku je tam problem ten koncept motory vzadu, hlavne ten v strede, ktore mu neumoznuju pri stupani v okoli letiska uplne vyuzit potencial instalovaneho prebytku vykonu. No a tie tri motory podla neho vyzadoval vtedy platny sovietsky predpis, tak nejako predpokladam ze to bolo koli spolahlivosti. Mimochodom, dalsi clovek co s tym lietal zasa tvrdil, ze vypadok jedneho motora ste pri lete v hladine spoznali podla motorovych pristrojov pretoze tie dva zostavajuce ho hnali bez problemov takmer nezmenenou rychlostou dalej. Je to premotorovane. A este jedna malickost, koli svojej rychlosti bol celkom oblubeny u dispecerov a tito ho bez problemov pustali do vysokych hladin na rozdiel od takej 727cky.
              Uplne ina kapitola su ale prevadzkove naklady, to lietadlo je sice pekne a rychle ale aj neskutocne tazke a motory nepatrili k najuspornejsim. No ved ten dizajn uz ma svoj vek.
              Berte to s rezervou, ako som nakupil tak predavam.

              1. Ano, vacsinou to zodpoveda tomu co som o TU154 pocul aj ja. Teda az na ten sovietsky predpis – dvojmotorove lietadla v case vyvoja TU154 bezne lietali v ZSSR. A tiez by som ho nenazval premotorovane, tah co ma k dispozicii zodpoveda inym lietadlam podobnej hmotnosti. No a ze je tazke, nuz, je to design zo 60. rokov a okrem toho musel splnit nejake extra poziadavky. Takze vazi o 11 ton viac ako A320 s mierne vyssou kapacitou a nosnostou. A tu je dovod preco 154 – s vynimkou letov v specialnych podmienkach – zmizli z osobnej dopravy. Ekonomika prevadzky. Ziadne sprisahanie.

    3. Wildcat >
      PS: Motor C2 na TU 154 nema reverz.
      No já teda nevím, ale na tom linkovaným videu ho vidím, 1:38, 2:23
      Nedávali tam i jiný motory?
      https://youtu.be/7aO1zb_jykU?t=98

      1. Na videu je trojka. Dvojka je stredny motor. A je to TU154M, takze motory su Solovjev D30. Takto vyzera TU154 s aktivnym reverzom: https://www.airliners.net/photo/Aeroflot-Russian-Airlines/Tupolev-Tu-154M/1203934

        1. D-Fens však žádným způsobem nenaznačil, že by prostřední motor disponoval reverzem. Konstatoval jen jeho vypnutí posádkou před tvrdým přistáním. Nechápu tedy vaši původní námitku.

          1. Moja namietka plati. Neaktivovany reverz je jedina moznost ako usudit z fotografie urobenej post factum ze motor bol vypnuty, ze? Mimochodom, pravdepodobnost ze posadka vypla motor c2 pred pristatim sa limitne blizi k nule.

  3. Zájemce o pohled na Tu-154 zevnitř bych odkázal na „tažného psa“ Vasilije Jeršova a jeho knížky o pilotování téhle obludy. Třeba tyhle:
    ISBN 978-5-699-29886-0
    ISBN 978-5-699-27766-7
    ISBN 978-5-699-30917-7
    Jeršov umřel předloni v červenci a dle všeho soudě, byl Pan Pilot, i když v Aeroflotu o něm mluví s pěnou u tlamy.

  4. tak kdyz uz bez motoru, na vodu a v rusku, plus bonus pokusy zajistit podvozek tyci z hajzliku :) https://en.m.wikipedia.org/wiki/1963_Aeroflot_Tupolev_Tu-124_Neva_river_ditching

    1. a vyhlidkova plavba letadlem po rece ve vleku stoleteho parnicku uz je jen tresnicka na dortu :)

    2. Nedivil bych se kdyby tyč z hajlu byla v Rusku vyrobena z přebytečných dílů podvozku, protože civilní trh nedokázal takový výrobek dodat.

    3. Tento pripad by som radsej nespominal. Je prave taky kontroverzny ako AC143 a TS236. Mostovoj a Piche boli vyznamenani napriek tomu ze jeden z nich situaciu sposobil a druhy k nej prispel. Bob Pearson bol svojim zamestnavatelom administrativne potrestany za jeho podiel na vzniku krizy.

      1. Jak moc jsou ty případy podobné tomuhle: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/smartwings-recko-samos-praha-boeing-jeden-motor_1908241455_ako ? Já jako sedlák bych řekl, že když se dá s jedním motorem letět, neznamená to, že by se tak mělo létat. Ale už jsem se setkal s názorem, že kdyby padnul i druhý motor, dá se s tím v Evropě kde je letiště na každým rohu, krásně doplachtit… :-)

        1. Nie, tie pripady nie su podobne. Piloti letov SU, AC a TS o ktorych sa bavime sa dostali do tazkej situacie – vsetci traja k jej vzniku aj prispeli – a museli improvizovat. Jednemu z nich sa to podarilo dobre a dvom vyborne. Posadka lietadla QS sa dostala do pomerne standardnej situacie a rozhodli sa kompletne ignorovat prikazy vyrobcu lietadla ako aj predpisy regulujuce komercnu letecku dopravu. Tie totiz prikazuju pristat na najblizsom vhodnom letisku a tych mali po ceste dost. Tvrdenie hovorkine QS ze „„Posádka postupovala v souladu s bezpečnostními a provozními postupy pro tyto případy“ je jednoducho loz. Vyslo im to ale osobne by som si nastupenie do lietadla prevadzkovaneho QS a asociovanymi firmami rozmyslel. Prave kvoli frajerskemu spravaniu posadok. A dufam ze ked ich piloti lietaju v kanade sa spravaju inak. Aj ked Gronychov pripad tomu moc nenasvedcuje.

        2. Samos ma letiste dost nahovno, blbe se na nej trefuje, plus je docela kratky. A dalsi vec jsou hejna ptaku, ktera tam pravidelne delaji problemy. Ja jsem na Samosu skejsnul pred nejakymi 10 lety prave proto, ze ero, kterym jsem mel odletet, pri pristani nacuclo racka a technik byl az kdesi v Italii. Takze se cekalo celej den, nez nejake jine tadlo toho stopare vezme na Samos a ten ty sracky vycisti. A to jeste curaci na letisti meli bloklej pristup na web, takze chudaci bezni lidi, co neumeli pouzit jine porty a nasledne to obejit pres VPN, takze tam 20 hodin cuceli do zdi.

          1. Podmienky na Samose su irelevantne. Boli uz na FL360 ked lavy motor prestal fungovat. Mali pristat na najblizsom vhodnom letisku. Ked je Samos problematicky, nemuseli sa tam vracat. Velmi vhodna by bola napriklad Sofia.

          2. Všecko nasvědčuje tomu, že z té poslední příhody SmartWings bude causa jak blázen. Dost dopodrobna se tomu začal věnovat i Technet, to už je co říct. Kasík&spol. jsou celkem apolitičtí a nemají asi zájem něco takhle rozmazávat. Ale tady zřejmě jde o cosi víc, to éro totiž pilotoval přímo letový ředitel SW :D

            1. Predpokladam dalsi vyvoj:
              – Johnson se necha slyset, ze v tom vidi ruskou stopu
              – frajer s patkou z USA promptne vyhlasi sankce na Cesko. Nasledne mu zavola byvala tchyne a rekne mu, jako obvykle, ze je curak a mel by si vylepsit zemepis
              – Mira Karas se ozve ze Samosu se zpravou, ze minimalne par tech ptaku nepochybne priletelo z Krymu, slysel totiz jejich cistou rustinu.
              – Greta nasedne do letadla a promptne poleti se svym tymem do Prahy resit umirani ptaku v proudovych motorech letadel. Pri navsteve ceskeho parlamentu vyhodi vsechny poslance a necha tam jen novinare

              1. Predposledna veta je nespravna. Greta priplava do Prahy raketovym kajakom pohananym prdmi ruzovych jednorozcov.

            2. Samozrejme ze je to causa ako dom. Bez ohladu kto v tom kokpite sedi nie je v jeho kompetencii rozhodovat co robit v takomto pripade. Je to jasne dane pokynmi vyrobcu a navazne aj predpismi easa.

              1. Pokyny výrobce (přeloženo): Naplánujte přistání na nejbližším vhodném letišti.
                Smartwings: Nejbližší vhodné letiště? To je až Praha. Problem solved.

                1. Obaja vieme ze to takto nefunguje. Small problem solved. Large problem created.

                  1. Na ja, ale leťte si do Sofie. Vždyť se tam mluví bulharsky!

                    1. to: předřečníci Wildcat a PanPredseda

                      Sem nějak zasklil, že jste tu otevřeli diskusi k tématu, a tak mám (k témuž) příspěvek až na konci str. 2: http://dfens-cz.com/rusky-sully-1-0/comment-page-2/?show=comments#comment-138095
                      ať ho tu neopakuju.

                    2. PanPredseda: V Sofii sice hovoria bulharsky, ale je tam tiez velka zakladna LH Technic servisujuca 737 pre kadekoho. A nie je vzdialena 2.5 hodiny letu od miesta zlyhania motora.
                      kundohlav smrduty: Ten bordel okolo 737MAX nie je pricinou kolapsu etiky na nebi. Je len jeden z jeho prejavov. A to ze su low costy zasiahnute najviac nie je ani zdaleka iste. Najviac zasiahnuta spolocnost je Air Canada. Tak im treba ked sa rozhodli nahradit A320 tou srackou.

  5. V patek jsem jel posict travu na starej barak a jel jsem rovnou z prace. Koukam, vlevo stoji Mi-23 v ceske imatrikulaci. Nejakej German zrejme koupil draka misto trpajzlika na zahradu. Ze satelitu to vypada takto: https://www.google.com/maps/@48.8257186,13.5465172,127m/data=!3m1!1e3

    1. Že by Němci začali mít vkus?

      1. To rozhodne ne, spis nekdo ma k litani vztah a mel vatu na neco lepciho, nez kus gypsu. Az pojedu okolo priste, zastavim a kouknu, co to je.

        1. Jasný, poreferuj, co je to za týpka.

    2. Snad Mi24 ci nedobre vidim? Stale lepsie ako tie nase, v kuloaroch sa suska ze sli do Afriky, asi sirit demokraciu.

      1. Jel jsem okolo a spechal, jen jsem zahledl oloupanej ceskej znak. Prislo mi to jako 23, ale jistej si nejsem ani omylem.

      2. Hm, tak v tom mam zrejme gulash, musel to byt Mi-24. Vertaljoty nejsou uplne muj salek caje.

        Bavil jsem se v praci s kolegou, jeho tata pamatoval, kdyz spadl Mi-24 u nas, kdyz prej sledoval nemeckej vrtulnik, kterej letel podel nemecke kranice. Nemec sel do visu… a Cech do padu. Prej nejakej problem s tim, ze ten ruskej kram nechtel viset v nulovy rychlosti, nebo co. On ten jeho tatik tam delal v polesi a rikal, ze tam bejvalo veselo, protoze hranice z letadla poznat nesla a tak obcas nekdo prelit tam a nebo sem. Taky jsme se bavili o tech dvou Mig-15, co tam delali 300m sjezdovku v ’63. Nemcum bylo lito pilotu, na politiku se sralo.

        1. Dobrý popis těch událostí je na http://www.vrtulnik.cz

          1. Jojo, tak to byla ta akce na Poledniku.

            Svet je malej.

  6. Tu154 jsem měl rád na nakládku zavazadel, bylo to všechno takové festovní. Vidim to jako dnes. Odjistit zámky dveří, zatlačit na dveře, zasunout je do boku, z podlahy vyklopit kus dubové fošny uchycené k podlaze klavírovým pantem, aby překryla schod na spodní straně dveří. Fošna měla na vrchní straně vyleštěný plech a už se mohla házet zavazadla. A vevnitř v nákladovém prostoru profilovaný plech kam oko dohlédlo. Jak kdyby vnitřní stěny byly vyskládány z bočnic 20l kanystrů.
    Nedivím se, že se defacto nic nestalo, když Baudišovi spustil kvér na palubě.
    Olétanost letadel mimochodem poznáte nejlépe podle stavu zavazadlového prostoru a počtu opravných plátovaných plechů v okolí prahu dveří pro cestující, nejvíc vzadu. Některé B737 ČSA a SmartWings byly neskutečně naleštěná bída.

  7. Tak si říkám, že články tohoto typu (hlavně z historie letectví) by pan domácí mohl vydat knižně. Pěkně se to čte, má to spád, nechybí smysl pro suchý anglický humor, je to velmi dobře ozdrojované a týká se to událostí, o nichž buďto vůbec nevíme, nebo je zavál čas. Jsem jediný, kdo si při čtení vzpomněl na Kechlibarovy Zapomenuté příběhy?

  8. Nádherný článek. Do Leteckých katastrof se to nedostalo proto, že to byl ruský (sovětský) stroj ruské společnosti na ruském území. Takže tam neproběhlo nezávislé vyšetřování a zjištěné příčiny byly poplatné politickému rozhodnutí. A seriál je postaven právě na tom vyšetřování.

    Jenom upozornění – použití kelímku s vodou jako náhrady umělého horizontu při nízké viditelnosti pravděpodobně skončí CFIT (Controlled flight into terrain). Youtube je plný videí převratů a výkrutů, aniž by se hladina vody hnula (https://www.youtube.com/watch?v=4LP-YXfmgGM).

    1. To je sice pravda, ale ten ruskej pilot neměl v úmyslu dělat s tím dopravním letadlem barrel roll, jako tady ten týpek v nějakym čmelákovi nebo co to je. A hlavně, neměl na vybranou. Furt lepší sklenička s vodou než vůbec nic. Použít Sílu při pilotování umí jenom Skywalker.

      1. Tak, pokud prdelí a okem nepoznali že by nějak výrazně zpomalovali nebo zrychlovali, tak sklenička aspoň nějakej ukazatel je.

      2. Právě že ne. Piloti jsou cvičení na to, že nesmí v pilotáži dát na své pocity a věřit přístrojům. Zvlášť pokud nevidí horizont (noc, mlha …). „Letecké katastrofy“ mají několik případů, kdy pilot potlačoval neustálé stoupání až do země, příp. vyrovnával domnělý náklon letadla až do výkrutu.
        Protože je centrum rovnováhy zmátlo. A pokud by si před sebe dali kalíšek s vodou (nebo kdyby zavěsili olovnici), tak by jen utvrdili v chybném úsudku.
        Jediné, co kalíšek vody může nahradit je kulička v zatáčkoměru, tj. že zatáčka je provedena správně bez skluzu nebo výkluzu (https://cs.wikipedia.org/wiki/Zat%C3%A1%C4%8Dkom%C4%9Br).
        Ale umělý horizont fakt ne!

        1. Akorát že když přístroje nemají…oh, wait!

          1. Jste jíslivý.

          2. Ale gulicka, vulgo priecny relativny sklonomer, nepotrebuje napajanie, maximalne osvetlenie ale to nie je nas pripad.

            1. Nevyžívá gulička zpětnou vazbu v moře elektronickejch tentononců?

        2. Lahev vodky nahradi vse. Jak umely horizont, tak ostych pilota.

  9. imho by si to zaslouzilo jeden dil Leteckych katastrof, uz jen kvuli tomu umelemu horizontu sklenickou s vodou a schopnostem pilotu (rusti piloti byvali vetsinou byvali vojensky piloti tak nejspis neco umeli)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017