Rum ve mzdách - zpět na článek

Počet komentářů: 35

  1. Máte tam jednu kardinální chybu. V případě produktivity práce se v ekonomii nemyslí to, jestli za hodinu uvaříte 10 nebo 20 obědů, ale to, jakou hodnotu má na trhu Vaše práce, jinými slovy řečeno – za kolik nabízíte svůj čas na trhu práce.

    1. V obecné rovině je „Produktivita v ekonomii je vztah mezi výsledkem a časem potřebným k dosáhnutí tohoto výsledku.“
      .
      „Mírou produktivity práce je obvykle množství výrobků vyrobené jedním pracovníkem za jednotku času.“
      .
      Tolik obecné definice opsané z prostoru internetu.
      To, co píšete je asi ta „nová“ ekonomie, kde je možné naprosto vše včetně nekonečného růstu. Osobně zůstanu u definic starých dobrých časů.
      Nebo jde o takové to: nevím, ale chci mu to pěkně vytmavit.

      1. Tohle není žádná nová ekonomie, ale základní definice. Produktivita práce je měřená hodnotou, jakou Vaše práce má v peněžních jednotkách nikoliv o to, jestli vyrobíte 10 nebo 20 ks, jelikož to samo o sobě nevyjadřuje hodnotu, neb se ceny na trhu průběžně mění a nutně to neznamená, že vyrobíte větší hodnotu, neboť s růstem vyrobeného množství klesá jeho hodnota za jednotku.

        Kdyby znamenala teorie produktivity práce to, co říkáte, pak by musel mít Němec stejnou reálnou mzdu jako Čech, pokud vyrobí za směnu stejný počet výrobků stejné kvality. Jak ale víme, toto neplatí, jelikož Němec by za českou reálnou mzdu nepracoval. Produktivita práce tedy z ekonomické teorie vyjadřuje hodnotu, jakou má práce daného pracovníka a ta je jiná u nás a v Německu. Růst produktivity práce a tedy i reálných mezd mj. umožní, když se přestaneme orientovat na montovny a posuneme se směrem ke znalostní ekonomice.

        1. I ta realna mzda je odrazem trhu prace, kdy napriklad ja v IT muzu mit plat lehce pres sto, ovsem nemec bude tu samou praci delat za stoosmdesat. Coz mimo jine zpusobuje dlouhodoby odliv mozku v CR, cizm padem zdejsi firmy nejsou schopny delat high tech s vysokou pridanou hodnotou, tim padem nemaji na to, aby zaplatili spickove lidi, takze nasleduje dalsi odliv mozku a kruh a dalsi ubytek high tech a kruh se uzavira.
          Proto u nas stepuje tisice a tisice lidi na pracaku a zaroven firmy rvou, ze nemaji koho zamestnat. Protoze se u nas koncentruji povaleci a netahla, nezamestnatelni ani po deseti rekvalifikacich, zatimco odbornici, o ktere se ty firmy perou a pretahujou, maji nejakou CR na haku, kdyz mohou delat rozumnou karieru par kilometru za hranicema v klidu a pohode, jazyky potrebuji ke sve praci tak jako tak a budovat svou karieru na tom, ze co dva roky budu v jine firme a zacinat porad odznova nikoho donekonecna bavit nebude.

          Cely ekonomicky model je mnohem slozitejsi. Koneckoncu, svetove trhy ani nejsou trhy, je to cista spekulacni bublina, staci , aby Trump Jr. neco plknul o nejakych mejlech sveho papinka s nejakou ruskou advokatkou a celosvetove jsou akcie o pet procent dolu. Dovedete si vubec predstavit, ze byste plkli neco do novin a triliony dolaru se jen tak vyparily ? Protoze ten trh neni nic jineho, nez omalovanka centralnich bankeru. Lidi, co v tom jedou, maji 2 moznosti. Bud chcat po vetru, investovat a riskovat, ze jednoho krasneho dne prijdou o vsecko, nebo chcat proti vetru a pocitat s tim, ze budou prubezne prichazet o male castky, az jim nezustane nic.
          Zatim vetsina chcije po vetru, sam to nejsem schopen pochopit proc. Asi veri Trumpete ajejim plkum, jak udela ameriku velkou. Rekl nymand, ktery neni schopen ani protlacit zruseni Obamacare a ktery ma rozpoctove provizorium do zari, pak muze vyhlasit bankrot US vlady.
          Ja v tom mam jasno. Chciju proti vetru a cekam. Az to padne, budu se leda smat.

          1. Samozřejmě, že z hlediska otevřené ekonomiky je to složitější, ale základní problém je pochopit, co je vlastně ta produktivita práce, a že to není počet vyrobených statků za časovou jednotku, ale jejich hodnota. Bohužel toto nepochopení často prokazují i „ekonomičtí“ novináři.

            Na spekulacích nevidím nic překvapivého, samotná ekonomie je především o chování lidí…

            1. ono je dneska vubec vsecko slozitejsi. Treba vemte si Rusko, nebo jeste horsi priklad, Severni Koreu.

              V soucasne dobe USA chrli ropu rekordnim zpusobem, jako by zitrka nebylo, rozprodavaji i strategicke zasoby, pricemz barel pod padesat je silne nevyhodny. Nicmene oni potrebuji tlacit na Putina a dotovat vlastni tezbu je pro USA vyhodne (poskodi Putina, zamestnaji vlastni lidi). Ma to i stinne stranky. Banky, ktere financovaly startupy frakeru pociatly s cenou 150 a ted je 48. Pokud americky tezarsky prumysl pujde hore kopytama, tak Lehman bude prd v sumavskych hvozdech. Tzn. nemuzeme mluvit o otevrene ekonomice, spise o ekonomicke valce mezi USA a jejich nesvepravnych vazalech (viz fnukani EU nad novymi sankcemi USA proti Rusku) aRuskem a Cinou a rodici se One Belt One Road na vychode.
              V teto obchodni valce samozrejme neplati zadna jednoducha pravidla, krom toho, ze vitez bere vse. To se projevilo v roce 89, kdy Reagan uzborojil Gorbacova, Zapad zazil konjunkturu, diky nove otevrenym trhum a levne pracovni sile a byvaly SSSR prisel o sve satelity, odbytiste, geopoliticky vliv, kvalifikovane lidi a sel srat.
              Nicmene ted se ta situace opakuje, protoze hamizny Zapad prodal na dluh vlasti technologii Cine s cilem usetrit par drobnych na vyplatach amomentalne to vypada, ze CIna a Rusko uzbroji USA. Protoze holt USA vyplytvaly triliony na boj s terorismem (preklad, na orchestrovani politickych krizi jako 9.11 a na vytvareni umirnenych rebelu na Blizkem Vychode, ktere CIA svici a zbroji a nasledne s nima Pentagon bojuje). Tato alogicka logika nesmirne vyhovuje Sorosovi, Rothschildovi a spol, ale zapadni ekonomika je v kreci. Naproti tomu Rusove devalvovali, jejich ekonomika je sobestacna, takze jejich ropa je konkurenceschopna i pri $48 a omezenim prodrazeneho zapadniho dovozu si postavili vlastni high tech fabriky s vysokou pridanou hodnotou, coz jim do budoucna prinese mnohem vetsi zisk, nez kupovat na dluh soucastky v zahranici. Mimochodem ekonomika Severni Koreje ma letos rekordni rust 3,8 procent, sankce nesankce. Jasne, v absolutnich cislech je jeji vykon dvacetinovy proti Jizni Koreji, take byva castym internetovym vtipem srovnavat objem ekonomiky Italie a Ruska. Problem je v tom, ze predluzena italska ekonomika na steroidech nesplatitelnych dluhu a v recesi je trochu jina story, nez nikomu nic nedluzici sobestacna ruska ekonomika s perspektivou rustu na dalsich padesat let, pricemz si jsou schopni uchranit vlastni politickou i vojenskou sferu vlivu. To se uz o Italii s priprchlencem na kazdem rohu az tak moc rict neda, ze ?

        2. Zajímavá je jen jedna drobnost, chybí ona „Tohle není žádná nová ekonomie, ale základní definice“. Asi nebude problém onu definici zde uvést a potvrdit svá slova.

          1. Economy = An entire network of producers, distributors, and consumers of goods and services in a local, regional, or national community.
            Productivity = A measure of the efficiency of a person, machine, factory, system, etc., in converting inputs into useful outputs.

            Takze v tomto smyslu ma marmess celkem pravdu, akorat tam davno neplati zadna jednoducha pravidla a uz vubec ne logika, uz jen pro to, ze je silne diskutabilni, jak to merit, s cim to porovnavat a co vsecko se ma zapocitat a co ne. Dokonce ani neplati, ze kdyz to budu 2x merit podle stejne metriky, tak ty vysledky budou navzajem konzistentni. Nebudou. Leda bychom jeste zhodnotili riziko, ze cela ta letadlova hra krapne treba uz za mesic.

            1. Děkuji zrg1, lépe jste již ani nemohl vystihnout podstatu problému.

              Dovolím si přeložit a uvést do češtiny:
              Produktivita = měřítko účinnosti osoby, stroje, továrny, systému apod., Při přeměně vstupů na užitečné výstupy.

              Kupodivu žádná zmínka o penězích, jen suchá přeměna něčeho na něco v čase.
              Vím, že nakonec to musí končit penězi, leč bez jednotky v čase to nejde. Ono by to nakonec dopadlo v té nové ekonomii tak že by Němec udělal 10kusů a dostal za to 100EUR, Čech 20kusů a dostal za to taky 100 EUR a měli by stejnou produktivitu.
              .
              Bez jednoduchých až vskutku primitivních definic nám budou politici vkládat do hlav, že svým rozhodnutím zvýší mzdy a tím i produktivitu práce. NE,ne, já se již blbostem současné ekonomicko politické pavědy vyhýbám jak moru.

              1. Problém téhle ideje je, že tyto výrobky nebudou identické a tudíž je nelze srovnávat. A nebavíme se o nové ekonomii, ale o ekonomii zhruba od marginalistů, tedy 2. poloviny 19. století. Jediným měřítkem může být vyprodukovaná tržní hodnota v čase, ale ne počet kusů, neboť ten nevypovídá nic o tom, zda taková práce vytváří něco užitečného, ani o tom, jak se výnosnost daného produktu mění v čase, protože 10 výrobků vyrobených dnes má jinou hodnotu než identických 10 výrobků vyrobených v roce příštím. A samozřejmě se pak dále do produktivity práce z makro hlediska započítává i to, že růst produktivity v jednom oboru táhne nahoru a zlepšuje platy i v oborech jiných (zejména službách).

                1. marmess: Jaký je rozdíl mezi obratem fabriky z tržeb za zboží za rok a „vyprodukovanou tržní hodnotou za rok“? Začíná být zřejmé že žádný, se všemi důsledky.

                  1. Pominem-li fakt, že obrat není vypovídající (protože se ne všechno musí prodat ve stejném roce a to ať už z důvodu strategie, nebo nezájmu, a nelze operovat ani se ziskem firem, protože ten nutně nevypovídá o stavu firmy), tak z hlediska mikro produktivity práce je nepochybně nutné započítat veškeré náklady, vč. možných alternativ – nahrazení dělníka roboty etc. Z hlediska makro tyto věci není možné v modelech postihnout a proto se s detailními náklady vůbec nepočítá.

                    1. marmess: Děkuji za vysvětlení, již tomu rozumím dokonale, produktivita práce je zase další bájný parametr něco jako HDP :-)

                    2. Máte pravdu – je. I se z HDP počítá, lepší měřítko (bohudík?) není. O to je horší, že ani pro HDP neexistuje jednotný způsob výpočtu, některé země si ho „vylepšují“ chovem domácích zvířat, prostitucí nebo započítáváním šedé ekonomiky, což nemusí být nutně špatně, ale činí to pak jednotlivé hodnoty těžko porovnatelnými.

                    3. ad: lepší měřítko (bohudík?) není.

                      Ano.:-) A přísně vzato, měrou všech hodnot jsou toliko ILUZE (rozuměj též: bludy). Největší prdel je, že tomu (všem těm kravinám a čarování s realitou) mnozí nejen věří, ale říkají VĚDA.

          2. Pokud skutečně definici chcete, tak jí najdete například v Makroekonomii od Holmana (středně pokročilý kurz, s. 158), případně asi v kterékoliv neoklasické knize věnující se trhům práce. Pokud se podíváte na jakékoliv modely růstu a produktivity v ekonomice, tak zjistíte, že se vždy počítá s hodnotou a vývojem HDP, případně konvergencí mezi 2 ekonomikami. Počítat s vyrobenými kusy mnohdy nedává smysl ani v rámci jednoho státu.

            Nechápu, nad čím furt spekulujete, vždyť z makroekonomického hlediska (a na pracovní trh se tak dívat musíte) je nesmysl počítat produktivitu práce na vyrobené jednotky. A u technologických výrobků to často nedává smysl ani z mikroekonomického hlediska, protože jejich hodnota se rychle mění. Podle Vaší definice produktivity práce – kdybych 15 let vyráběl stejný typ mobilního telefonu, ve stejném množství, tak sice mám stále stejný počet vyrobených kusů, jen posledních 14 let vyrábím bezcenný produkt. A těžko mi může při tom růst mzda, když dělám něco, co má nízkou hodnotu, že? A zrovna tak je to s výrobou čehokoliv jiného – mohu sice zdvojnásobit vyrobené množství, ale pokud to v Asii vyrobí v podobné kvalitě za 1/10 ceny, tak můžu jít hledat jiný job.

            A schválně, zkuste mi odpovědět na otázku z výše uvedeného Holmana:
            V této kapitole jste zjistili, že reálné mzdy jsou odvozeny od mezního produktu práce. Je to tedy pouze růst produktivity práce, který umožňuje růst reálných mezd. Jak ale vysvětlíte, že rostou reálné mzdy i v odvětvích, kde produktivita práce neroste? Proč se například zvyšují reálné mzdy číšníků, když je jejich produktivita práce stále stejná (číšník obslouží za den stejné množství hostů)

            1. Njn, na makro úrovni je celá ta analýza na úrovni rčení, že bez práce nejsou koláče, neboli že bez výroby není spotřeba. A na mikro úrovni pak zas, že hlavní je ochota zákošů platit (MRP).

        3. Produktivita měřená v penězích je pěkná „zhovadilost“ (která umožňuje „mlátit“ nás tím, jak „málo produktivní tu v ČR ve srovnání se západem jsme“). Produktivita je prostě a jen množství za čas. Ostatní je „statistika“.

    2. marmess: Ani to není správně. Pravý význam pojmu produktivity práce je ve smyslu výnosnost investice do výrobní činnosti, polopaticky mzdy, materiál, energie, odpisy investic do strojů (atd.) stojí fabriku za rok X, za výrobky za rok utrží Y a výsledek je Produktivita=Y/X.

      Dozvědět se tohle od ekonomů je nemožné, patrně v tom mají hokej všichni a proto většinou slyšíme nesmysly o tom že produktivita závisí především na tom, kolik dělníci utáhnou šroubků za směnu.

      1. To ale není produktivita práce, jako spíše produkční funkce (a ještě z mikro pohledu a ne makro), která se skládá z produktivity práce, technologie, kapitálu, půdy atd.

        1. marmess: Máte v tom hokej také :-) To všechno se musí zahrnout, abychom se dozvěděli produktivitu práce. Tato vysvětlení jsou právě ta nesmyslná:
          – hodnota vyprodukovaných statků pracovníkem na místním trhu
          – hodnota práce daného pracovníka

          Německý sklář s náklady 45 000 EUR a obratem za zboží 70 000 EUR má nižší produktivitu práce než český sklář s náklady 15 000 EUR a obratem za zboží 45 000 EUR, vše za rok, ovšem mentálně retardovaný ekonom bude cosi blekotat o tom, že Němec má produktivitu o polovinu vyšší než Čech.

          1. Ano, sklář zaměstnanec může mít vyšší produktivitu práce z hlediska makra, a to je to, co se tady snažím celou dobu vysvětlit. Hodnotu práce nevyjadřuje jen samotná hodnota vyrobených statků, ale i např. ušlé příležitosti atd., tzn. že mi zaměstnavatel zaplatí za to, abych nešel dělat něco jiného. Samotná hodnota vyrobeného zboží je jen částí produktivity. Vy na to koukáte z hlediska mikra, z hlediska makra nevyčíslujete náklady firmy, ale náklady v ekonomice jako celku.

            1. marmess: Koukám na to správně, takhle se produktivita má správně počítat, žádné ignorování nákladů firmy nepřipadá do úvahy.
              Vyšší produktivita Němců spočívá příkladně v tom, že Němci montují BMW kde je znatelně větší rozdíl obrat-náklady, než Češi ve škodovce s Fóbiema, naopak v průmyslu sklářském dosahují produktivity nižší, proto sklářský průmysl prakticky nemají.

              1. Z hlediska mikra máte pravdu, ale porovnáváte neporovnatelné. Když už, tak si porovnejte Škodu a VW, které mají podobné produkty, a zjistíte, že tato čísla nejsou až tak rozdílná, ale pořád zkoumáte jednotlivé firmy a ne makro. Z hlediska makra je to spíše o tom, že se specializujeme na terciér a sekundér, kde jsme zatím levnější než roboti, zatímco vyspělejší státy se orientují na terciér a kvartér a sekundér buď nahrazují roboti nebo ho outsourcují. Čili místo podpory montoven se orientovat na vzdělání, výzkum a vývoj.

                1. marmess: Když takhle prozkoumám všechny velké firmy ve státě, (v ČR bez problémů je jich asi 150), tak dojdu k jiným závěrům, než to makro? :-)

                  O tom, že se Němci orientují na vyspělejší technologie s větší přidanou hodnotou a díky tomu se mají o něco lépe, není pochyb.

                  1. Dojdete, jen budete mít problém s tím, že ke všem firmám nebudete mít potřebná data data, proto používá makro jiné ukazatele…

  2. hodne primitivni, hlavne netvrdte, ze CNB vyvolala inflaci. Inflace se projevuje celosvetove a to v dusledku aktivit globalnich centralnich bank ECB, FED a BOJ, ktere v dojemne shode pumpuji biliony do kvantitativniho uvolnovani, aby mohly drzet nad vodou financni trhy a dosahnout nejakeho syntetickeho ekonomickeho rustu na zaklade sveho syntetickeho benchmarku a nasledne manipulovat urokove sazby pri vytvareni dalsich a dalsich nesplatitelnych dluhu. Ovsem jhejich mantinely jsou hodne omezene, protoze pokud zvysi urokove sazby prilis, jejich vlastni dluhy a vydaje spojene s uroky jim exploduji do xichtu a pokud je nechaji nizke, tak jim ekonomicka bublina exploduje do xichtu s nemensi silou.
    Tohle je mimo rozsah a chapani i CNB, natoz beznych lidi.
    V makroekonomice uz davno zadne poucky z mestanky neplati, ten system si davno zije ve vlastnim casoprostoru a jedine , co se o nem da rict, je ze to nevyhnutelne exploduje jako supernova a ze cim pozdeji to bouchne, tim vetsi to bude racha. Mimochodem, celosvetovy dluh kolem 350-400 procent HDP si muze kazdy selskym rozumem predstavit tak, ze budeme globalne ctyri roky jen makat a pritom nezrat a nic nespotrebovavat, nez se zase system dostane do zdrave kondice. Kdo z vas je na toto pripraven ?
    Koho bude pri takovem scenari zajimat nejaka inflace v radu par procent ? Koneckoncu, Venezuela budiz zarnym prikladem, jak to bude vypadat globalne.. tedy i u nas.

  3. Zdalo sa mi alebo v článku vyšlo 480 / 2 = 280? To len tak na okraj tejto odbornej ekonomickej diskusie.

  4. Mimochodem se divím, že tu eště nikdo netrolí o tom jak američtí židi začli ničit svobodnej bitcoin a eště navíc útočit na RF tím že jim zabaví a vykradou ruskou burzu…tak kdy to bude?

    Ne že by ty federální tentononc nebyla banda pojebanejch zlodějskejch kriplů, to zas souhlas.

    1. Moc to nesleduji a rozhodně mi mohlo něco uniknout, ale z toho, co okrajově vidím tuhle a támhle, to vypadá, že pokud jej někdo ničí, pak jsou to Číňané (Jihan Wu i mnozí další).

      1. Aktuálně pár federálních čehosi jaký ani neznám znárodnily domény jedné z největších burz, sebrali nějakýho jejich polozaměstnance a snaží se znárodnit minimálně pár desítek milionů dolarů co tam mají bezúhonní klienti. Mimochodem podle nynějších zákonů té tak svobodné júesej musí klienti sami dokázat, že jejich prachy jsou čistý, aby je dostali zpátky. Takže asi tak.

    2. Americti zidi nemaji cas na Bitcoin, vcera rozmlatili dalsi spital v Syrii. To umi lip.

    3. Americti zidi na Bitcoin kaslou, protoze by bylo obtizne nad nim ziskat kontrolu. Pro realizaci „cashless society“ si zalozi svoji vlastni kryptomenu, kterou budou moci manipulovat a hlavne ktera nebude mit zadne prvky anonymity (tedy alespon ne pro obycejnej povl). Uz minimalne rok liji obrovske prachy do palebne pripravy ovci v USA a EU, mj. oslavnymi clanky jako tento:

      http://www.reuters.com/article/us-global-economy-cash-idUSKBN17S001

      No, pokud se jim skutecne povede klasicke meny zrusit, tak to bude totalita, o jake se Orwellovi nezdalo ani v nocnich murach. Tesite se?

      Mimochodem kryptomeny jsou primo ukazkovy priklad libertarianskych vlkych snu, ktere se nakonec ukazou jako pravy opak.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017