Rozhovor: Robert Vašícek (reseniproprahu.cz) pro D-F

Featured Image

S rozhovorem pro náš web souhlasil pan Robert Vašíček, hlavní postava iniciativy Řešení pro Prahu, se kterým se mohli čtenáři D-F setkat v rozhovoru na DVTV s redaktorem Veselovským, na který jsme před časem odkazovali v Novinkách. Robert má evidentně co říci i k dalším tématům, kterými se na D-F často zabýváme, jak ostatně v následujících řádcích budou čtenáři moci sami poznat.

D-F: Roberte, můžeš prosím krátce čtenářům D-FENSe představit tvoje aktivity namířené proti bodovému systému a jejich výsledek?

V roce 2006 jsme pozvedli korouhev proti silničnímu zákonu. Působil jsem v té doby jako motoristický novinář a tři dni mě stačily, abych viděl, co dělá strach za volantem. Dálnice jela 110 km/h oběma pruhy a předjet bylo nemožné, protože levopruhaři získali neomylný pocit, že nýmandi jedoucí rychleji do levého pruhu nepatří. Tak jsme spustili ChceteZmenu.cz – Motoristé proti šikaně. Musím poděkovat třem osvíceným senátorům za ODS – Jardovi Mitlenerovi, Jardovi Kuberovi a Jirkovi Nedomovi, že se tématu chopili a v Podvýboru pro dopravu připravili novelu, která odstranila největší nesmysly, bodování nerozsvícených světel nebo nastavení závažnosti bodů. Systém jsme sice neshodili, ale odstranili jsme strach, který na silnice nepatří. Vývoj se zdál být relativně uspokojivý, dokud nepřišel Humlův správní delikt.

D-F: Jaké jsou Tvoje současné aktivity? Z D-FENSe odkazujeme na iniciativu StopZónám.cz, ale jak jsem vyrozuměl, není to všechno.

Přesně tak. Jako majitel starších vozidel, který s nimi jezdí záměrně ze své svobodné vůle, nikoli z nemožnosti koupit si nové auto, jak někteří lehkomyslnější spoluobčané soudí, se mě v roce 2012 nejprve dotkly modré zóny, které plánovala radnice na Praze 11. Systém, kdy za první auto zaplatím 700, za druhé 7 000, za třetí 14 000 korun a tak dále nevoněl nikomu, zvláště když karta je nepřenositelná z registrační značky. Občané Prahy 11 odpracovali neskutečnou věc a petice 20 000 podpisů občanů Prahy 11 zatlačila radnici do kouta, takže dnes na Praze 11 žádné zóny nejsou. Založil jsem tehdy server www.stopzonam.cz a ani jsem netušil, že o dva roky později se bude hodit jako základ proti nízkoemisní zóně. Zatímco na Praze 11 jsme kvůli možnosti návratu modrých zón sestavili kandidátní listinu Naše Praha 11, téma nízkoemisní zóny jsme chtěli bombardovat prostřednictvím některé z magistrátních kandidátek. Nikoho to ale absolutně nezajímalo, schválně se podívejte, že kromě nás nemá žádná jiná strana v programu nebo názvu jasně a striktně řešeno STOP nízkoemisní zóně. Tak jsme se chopili díla, sesbírali 65 kandidátů a dali vzniknout kandidátní listině s dlouhým, ale jasným názvem: Řešení pro Prahu – STOP nízkoemisní zóně, zrušit modré zóny, MHD zdarma – www.reseniproprahu.cz. Ale nikdo včetně novinářů nám neřekne jinak než Řešení pro Prahu a to jsme taky chtěli.
 
D-F: Proč by vlastně měl běžný obyvatel Prahy s nízkoemisními zónami nesouhlasit? Průměrného Pražáka se to přece nijak nedotkne. Jak jsem vyrozuměl, auta v Praze jsou modernější než ve zbytku republiky a požadované specifikace k získání zelené plakety nejspíš v rozhodující většině splní už teď, a kdo by nechtěl čistější vzduch.

Všechno zdraží. Řemeslník se starým Transitem už vám do centra nedojede a když, tak si zaplatí drahou výjimku, takže ji zaplatíte na faktuře vy. Příbuzní z venkova už vám nepřijedou, protože si těžko kvůli cajzlovi z Prahy budou kupovat nové auto na tu jednu cestu za rok. Motorky se do centra už nepodívají, týká se veškeré produkce značky Jawa, Velorexů, nebo třeba Harleyů. Pikantní je, že zatímco první fáze zakáže auta jako Favority, Felicie nebo jedničkové Octavie, už ve druhé fázi se zákaz rozšíří na vozidla s Euro 3 homologací, takže jedničkové Fabie. Jsem zvědav, jak se budou radovat ti, kteří předtím křičeli „už ta stará auta zakažte“. A nebojte se, systém to dělá, abyste kupovali nová auta, takže se dočkají i majitelé Euro 4 nebo Euro 5. Jestli prolomíme homologaci vozidla, zapomeňte na právo užívat schválené vozidlo. Právě jste o něho přišli vlastní hloupostí a pasivitou. Obchodníky chápu, ti vám chtějí prodat nová auta.

D-F:  V této souvislosti mě napadá ještě jedna věc. Ta věc nad námi evidentně visí, ale jakoby o tom nikdo nechtěl hovořit. Jedná se mi o městské mýto. Vím, že probíhají práce k jeho přípravě, ale politické strany mlčí jak hrob. Co o tom víš a jak se k tomu postavíte?

Mýto nikdy. Podívejme se na to z právního hlediska. Veškeré mýto popírá smysl spotřební daně z pohonných hmot. Ta je skutečným mýtem. Kolik totiž najedu kilometrů, tolik zaplatím spotřební daně. Pokud stát někdy zruší spotřební daň, pak se o to dá hovořit. Městské mýto je jedním slovem KRÁDEŽ. A vrací nás to do středověku, kdy biřicové stáli u každého mostu a vybírali mýtné za přechod mostu, přechod cesty, vstup do města. Nesouhlasíme s mýtem a nikdy pro to ruku nezvedneme, protože jedno mýto v podobě spotřební daně už přece máme.

D-F: Když jsem letem světem procházel web stopzonam.cz, narazil jsem taky na odkaz www.mhdzdarma.cz. To je také Tvoje aktivita?

Ano, patří k nám a nestydíme se za to. Koncept MHD zdarma kupodivu neexistuje v žádné komunistické zemi na Světě, ale na západ od našich hranic je to docela dobrý způsob, jak snížit emise v centrech měst a svobodně omezit dopravu – nikoli zákazem, ale svobodnou volbou.

D-F:  Přiznám se, že tomu moc nerozumím. Nechápu, jaké ekonomické opodstatnění má MHD zdarma. Osobně bych preferoval, aby uživatelé MHD platili plnou cenu. Tak by se ukázalo, jak dalece je MHD konkurenceschopná anebo naopak.

Pražská MHD je paskvil. Platíme z daně z nemovitosti, ano všichni majitelé bytů a domů v Praze si to pořádně přečtěte, vy všichni platíte MHD roční dotací přes 10 miliard korun. To je hezká suma že? 4,7 miliardy korun se vybere na jízdném a to prosím 30 % přepravní kapacity dnes už jezdí zdarma – děti do 15 let, důchodci a taky erár, takže zaměstnanci magistrátu nebo dopravního podniku. No a z těch 4,7 miliardy korun se to pěkně rozkrade na Opencard, sms jízdenky, lístky pro Rittiga a efektivní výnos, tedy co z toho na konci uvidí Dopravní podnik je pár set milionů korun. A tak jak narážíš na liberalizaci, okay, můžeme zrušit dotaci a zavést lístek za 200 korun, ale pak celá Praha přejde na auta a dáme TOP09 do ruky zbraň: podívejte se na ně, nechtěli nízkoemisní zónu a teď se Praha dusí ve smogu. Naopak pokud zachováme dotaci 10 miliard a jakkoli je mně to nepříjemné takto hovořit o našich vlastních penězích – přihodíme miliardu dotaci, tak máme MHD zdarma. Přinese to větší přepravní objemy, nižší náklady na provoz – protože provoz dopravních prostředků není tak drahý jako provoz agendy související s vedlejšími aktivitami DPP. A co hlavně zacpeme ústa všem milovníkům nízkoemisní zóny, protože snížíme dopravu v Praze o 15 – 20 % a spolu s tím taky emise ve stejném objemu. Pražané to velmi rychle poznají, že je Praha volnější. Když mám jet do centra do zácpy a vím, že tu mám možnost jet zdarma metrem, zvolím metro. A kdo chce zkrátka svůj komfort, tomu ponecháme svobodnou volbu kdykoli kamkoli vyjet svým soukromým autem.
 
D-F: Na webu stopzonam.cz jste se také vymezili proti tzv. správnímu deliktu provozovatele vozidla. Jaký přesně důvod má ve vašem případě takový postoj? Plánujete nějaké konkrétní akce proti tomuto legislativnímu konstruktu?
 
Pokud by se nám podařilo získat agendu dopravních přestupků na Magistrátu hl. m. Praha a odbor dopravy a měli bychom v gesci dopravní infrastrukturu, vrátíme 70 km/h na magistrálu, 100 km/h na Jižní spojku a odstraníme z města zóny 30 Km/h všude tam, kde si to nakonec nepřejí ani sami obyvatelé a motoristé. Podle nás by bylo ideální vypnout měření rychlosti a nechat městské kamery čistě na telematiku, tedy řízení provozu. Z kasičky na idioty, kteří platí domnělé přestupky bychom postupně z přestupkového oddělení udělali myslící tvory.

D-F:Asi to moc nezapadá do vašeho záměru, ale nemohu se na to nezeptat. Co městem podporovaná cyklistika? Budete podporovat další příliv veřejných prostředků do cyklistické infrastruktury a nutit lidi jezdit na kole?

Doufám, že mě teď neukamenujete, ale jezdím taky na kole, i když nemám perverzní potřebu jezdit po Praze, raději si vyjedu do Českého ráje. Pro mě za mě, ať si na kole jezdí kdo chce kam chce, ale není fér, že peníze z daní motoristů se používají na cyklostezky, když statisticky cyklista platí do rozpočtu pouze DPH z nakoupeného kola, pumpičky a plášťů, jinak o něho stát nezavadí. Naopak motorista je lovná zvěř, okrádají nás na každém kroku. Takže doporučuji cyklistům, aby si mezi sebou udělali sbírku a stavěli cyklostezky ze svého a mimo dopravní komunikace, protože ty primárně vznikly pro automobily. Už vůbec neuznávám zužování pruhů pro auta ve jménu cyklistiky nebo protisměrný provoz cyklistů v jednosměrce. Město je tu od toho, aby cyklistům vyhovělo, když si chtějí postavit cyklostezku v Prokopském údolí, ale určitě ne z peněz určených na silnice a chodníky zabírat centrum města nebo vytrhávat historickou dlažbu.
 
D-F: Co bude dál? Blíží se komunální volby. Můžeš dát čtenářům D-F nějaké doporučení?

Na Praze 11 si ručím za kandidátní listinu Naše Praha 11 a do velké Prahy vedu kandidátní listinu Řešení pro Prahu. Jsme výrazně motoristická kandidátní listina a nestydíme se za to. Nevšiml jsem si, že by někde mimo Prahu motoristé postavili svou vlastní kandidátní listinu a tak jen mohu doporučit, abyste nevolili ty, kteří mají vlhké sny o nízkoemisní zóně, ty, kteří chtějí zavádět modré zóny, protože vám by se taky v cizím městě nelíbilo, že vám odtahují auto a nakonec volte konkrétní program, kde je napsáno uděláme přesně to a to. Jakmile je tam formulace „zamyslíme se, budeme zvažovat“, pokud namísto „neakceptujeme nízkoemisní zónu“ se objeví vágní formulace „necháme to v rukou odborníků“ pryč od toho. Selský rozum je vždy více než Automat, CDV a podobné vykutálené organizace, které nás motoristy šikanují.
 
D-F: Co může čtenář D-F udělat, když se rozhodne vaši iniciativu podpořit?

Ať už jste z jakékoli části České republiky – v Praze se bojuje za zastavení nízkoemisních zón v Česku, protože když to projde tady, nízkoemisní zóna dorazí až k vám do Kocourkova, pošlete nám příspěvek v libovolné výši na volební noviny, které by měly jít do všech schránek po Praze. Je to náklad 500 000 kusů a opravdu je neumíme vytisknout a nechat roznést levněji než za celkových 300 000 korun. Takže pokud 300 lidí pošle tisícovku, nebo 3 000 lidí pošle stokorunu, neskutečně nám to pomůže. Náš účet je 670100-2203974963/6210 vedený u mBank.

Pokud by nám některý podnikatel chtěl půjčit, umíme to vrátit z volebního příspěvku.

Pokud jste z Prahy, pak vás prosíme, abyste šli volit a zakřížkovali nahoře u názvu celou kandidátní listinu Řešení pro Prahu – STOP nízkoemisní zóně, zrušit modré zóny, MHD zdarma – www.reseniproprahu.cz.  I kdybyste se cukali nad některým z bodů v našem programu, základ je zastavit nízkoemisní zónu a nevím, jakou větší záruku vám mohu dát než to, že si držím své názory a stará auta.
 


31.08.2014

V souvislosti s výše uvedeným mě napadá několik věcí, z nichž jedna je velmi důležitá. Jak dále vyplynulo z rozhovoru s Robertem Vašíčkem, shání peníze a možnosti propagace kde se dá. Samozřejmě bude pozitivní, když čtenáři D-FENSe pošlou p. Vašíčkovi nějaký příspěvěk, zejména v této souvislosti připomínám čtenářům, že již jedenáctý rok mají D-FENSe k dispozici, k pobavení a diskutování zcela zdarma. Další úrovní financování kampaně je z mého hlediska sponzoring. Vím, že D-FENSe čtou zajímaví lidé a také vím, že D-FENSe čtou lidé, kteří v centru Prahy provozují různé podnikatelské záměry. Ti všichni si musejí uvědomit, že na „nízkoemisní“ a parkovací zóny doplatí, zejména pak podnikatelé provozující své služby v oblastech, kde bude zóna vytyčena. Nejde tedy jen o Pražany, kteří se dopravují z jakéhokoli důvodu starým autem. V shora odkazovaném rozhovoru s TOP09 Nouzou to Nouza řekl jasně – kdo se nedostane autem do lékařského zařízení v centru v zóně, ten si bude muset lékařské zařízení mimo zónu. A taky třeba restauraci, pekárnu, knihkupectví, obchod s oděvy, whatever. Nemusím dodávat, že jakmile bude zóna nainstalovaná, odinstalovat jí půjde skutečně velmi těžko a TOP09 nikomu náklady ušlé příležitosti proplácet nebude. (D-F)

12345 (3x hodnoceno, průměr: 2,33 z 5)
276x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017