Ropná krize

Featured Image

Možná jste to ve víru zajímavějších událostí posledních let nepostřehli, ale jeden z argumentů ekonáboženství dostal významnou trhlinu.

Mám na mysli základní hybnou sílu doomsayingu zelených proroků a to onen apokalyptický, černý den „vyschnutí“.

Základní hybatel vývoje mikroaut s mikromotory, krkolomného přetavování zemědělských plodin na palivo a zkrášlování krajiny elektrovětráky.  Ropa má totiž dojít. Už před desítkami let měla.

Ale ona jaksi stále je. A vypadá to že jí na nějaký ten rok (cca 45 let na současných nalezištích) ještě bude.

Aby toho nebylo málo, matička země nám pomalu ale jistě zpřístupňuje další a další zdroje černého zlata.  Jakoby ani nechtěla býti spasena jejími samozvanými ochránci.

Podívejme se ale na čísla :

Dle tohoto zdroje, je celoplanetární, denní spotřeba ropy : 80.290.000 barelů

Současné celosvětové zásoby,  na již známých nalezištích činí 1237 – 1331 miliard barelů ropy, což stačí na 42 – 45 let „provozu“.

Za posledních pár let se objevily,  či se zpřístupňují tyto lokality :

Mexický záliv:  3-15 miliard barelů ropy
Antarktida: (zatím) až 50 miliard barelů ropy
Grónsko:  až 110miliard barelů ropy
Arktida:  až 400miliard barelů ropy

Což stačí na dalších 20 let provozu planety (bereme-li v potaz optimistické odhady), takže nárust o 50% oproti současnémým zásobám.

Ano jedná se povětšinou o hrubé místy dost optimistické odhady. Taky politická stránka věci nebude zrovna jednoduchá .

V případě Grónska, snad Dánsko – Eskymácký konflikt nehrozí (pokud tedy někteří eskymáci nemají ruské občanství). Ale jsou zde lehounké náznaky možného škorpení se o Arktidu.

Dle mého skromného názoru však konkrétně v Arktidě dojde ke „spravedlivému“ politickému dělení,  kdy nejvíc dostane ten s nejostřejšími lokty a největším vlivem (USA, Rusko, méně pak Kanada a Norsko + Dánsko úplně nejmíň). Rozhodně nás nečeká nějaká „válka o suroviny“,  protože se nic takového v těchto podmínkách jednoduše nevyplatí (zisk vs. ztráta).

Pro pobavení – na nejmenovaném fóru byla dokonce polemika o tom kterak by se Kanada mohla válečně škorpit s USA o naleziště :)

Tvrdším oříškem je Antarkrida – realizovaný odhad platí jen pro její malou část, neboť rozsáhlejší geologický průzkum větší části Antarktidy neexistuje, kvůli mezinárodním smlouvám a přírodním podmínkám.  Bude ještě potřeba mnoho miliard střevních cyklů krav, aby se potenciální antarktická naleziště řádně zpřístupnila.

Co se týče mexického zálivu, tam jde spíše o lokální „přilepšení“ do ropných zásob USA, ale i tak je to lepší než nic.

Náročnému čtenáři se omlouvám za nedostatečné množství uvedených zdrojů a laický politický rozbor, ale meritum věci se snad sdělit podařilo.


14.12.2008 Drewid

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
76x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017