Rok Urzy - zpět na článek

komentářů 503

 1. Díky; snad se jednou potkáme.
  Každopádně pro mě nejdůležitější část článku je ten konec, jelikož se nechci stát žádným guru a už vůbec ne vytvářet rovnítko, že Urza == anarchokapitalismus (a upřímně si všímám, že někdy se to tak děje, což je mi vlastně nepříjemné, už třeba proto, že mé názory na některé dílčí otázky se od mnohých světových anarchokapitalistů liší); na přednáškách o tom i občas mluvím a vysvětluji, které mé názory jsou mezi anarchokapitalisty menšinové. Leč chápu, že ne všichni se podívají na všechny přednášky do konce.
  Chci se tedy zeptat:
  Máte nějaká konkrétní doporučení, co bych mohl dělat, aby se nevyplnila Vaše temná předpověď? Mluvit o tom na přednáškách asi nestačí, jak to mohu předat i lidem, kteří mě vidí jen chvíli? Tam mi přijde důležitější mluvit o základech ankapu než o tom, že Urza != ankap.
  Samozřejmě nestojím jen o odpověď Vaši, ale i o odpovědi ostatních diskutujících (tedy těch, kteří chtějí odpovídat na tuto otázku, ne spamovat o korporacích, kterým hraje do karet právě stát a jejichž pozice na volném trhu by byla slabší).

  1. Urza: Nejvíc pomůže osvěta, tedy vysvětlit lidem co je to současný stát a EU vlastně zač, co všechno dělá a nedělá. 90 % zaměstnanců nechápe odvody na sociálním a zdravotním ze strany zaměstnavatele, 95% občanů nechápe RPSN, 99 % občanů nechápe systém bankovnictví částečných rezerv a 99,9 % není schopno pojmenovat klady a zápory přechodu na EURo.

   1. No, takže jste konstatoval, že 90% lidí je dementních a není to právě ten důvod, proč ten acap nikdy nemůže fungovat?
    Dnes ,kdy stát každýho vodí za ručičku máme 70000 houmlesáků a 1 000 000 lidí v exekuci. A stačilo k tomu neregulovat herny, lichváře a prodej na sekeru. Zkrátka 10 procent lidí je tak nesvéprávných, že neumí přežít ani v dnešním eurosocialismu.
    A Urzovci tu budou mlít furt dokola, že v tom jejich systému se stane zázrak a i dementi, kterých jak jste konstatoval je 90%, ke štěstí přijdou.
    Protože ten Urzoráj vůbec není o svobodě všech. Ten je hlavně o svobodě, odrbat bližního svého až na kost bez zásahů státu.

    1. Urza je – ekonomicky řečeno – plně ekonomicky závislý na prodávání svého produktu. Jeho produkt je, jako u každého prodavače deště, iluze, že on má recept na šťastnou společnost a ráj. Nedělá nic jiného, než sociální inženýrství, a principiálně se nijak neliší od levičáků a pražské kavárny – jeho produkt je stejně utopický jako komunismus a socialismus. Ale to Urzu netrápí, dokud se mu sype sláva a peníze od věřících, tak on je v pohodě.

     1. Ja podnikam 32 let. A musim konstatovat, ze neni zadna prdel najit produkt, ktery:

      – jsem schopen plne vyvijet, produkovat a distribuovat temer sam
      – na ktery nemusim poskytovat zadnou zaruku
      – ktery neni vazany na nejake hmotne medium
      – ktery nestarne
      – ktery je mozne do znacne miry sirit bez investice do reklamy

      Urza toto zmakl a ve vyvojovem prostredi socialniho imperialismu zplodil virtualni anarchokapitalismus, ktery produkuje zisk.

      Ja smekam.

      1. Ano, nelze než Urzovi gratulovat. Podnikání v iluzích je vždycky výnosnější, než dělat něco užitečného.

      2. Ó ano, teorie by mu šla, crowfunding dokonce skvěle, PR slušné, image neotřelá, tak teď už jen ta praxe…
       Když to zvládli piráti…

       1. Dachsmeister: jakápak praxe? Té je potřeba se vyhýbat jako čert kříži a nechat ostatní, ať konají a potom na jejich (zákonitých) neúspěších vyzvedávat chyby a psát komentáře o tom, jak to dotyčný udělal blbě a že to ještě pořád nebyl ten správný ankap s těmi správnými ankapáky.

        Takže když Urza najde dostatek hloupých lidí, co mu dají prachy, já mu v tomto svým způsobem fandím. Podobně jako takový Štancl (Majkl Dejvid) – jeho desky doma nemám, ale nelze mu upřít, že z toho dokáže žít dodnes (nedávno jsem nějakým omylem naladil Evropu 2 a on tam cosi uváděl).

         1. skvělé, Urza opět zabodoval

         2. Tak to je velmi vyzivne cteni o nejvyssim vudci. Jedna vec je internetova diskuze, ale druha realita. Ja si tehdy rikal, ze logik neni zadny mothafaka genius a tak znamy, aby takhle zpropagoval sam knihu tady je zakopany pejsek.

       2. A proc by ne? Crowdfunding ma svych nabozenstvi dost.

        Se podivej, jak funguji televizni cirkve v US.
        Si hod do guglu nejaky crowdfunding server a slova jako scam ;)
        Si zjisti, co je dodnes nejziskovejsi crowdfundingovy projekt ;)

        Dalo by se pokracovat. Lidi si najdou tu svou vec, ktere veri a kterou maji radi(a neni to enem jedna) a tej se drzi. Tak jim to prejme, pokud aktualnim pastorem je Urza, at si to uzije, dokud muze.

    2. monday: Přímo takto jsem to nemyslel, ale je samozřejmě jasné že v Urzokapitalismu se mnoho milionů lidí stane defacto nevolníky a nejvíce to postihne ty nejslabší.

    3. Jsi dement?
     Ten milion lidí v exekuci není navzdory, ale díky státu, jakožto výsledek „exekučního byznysu“. Aneb zákonné úpravy v 00 letech. Pan ministr Němec by mohl o tom napsat tlustý román s titulem „Jak jsem přijal zákon, šel z ministerstva do soukromého podnikání a ožebračil ty největší chudáky ještě o 200 mega“. Ježkovy voči.
     Zrovna tohle je hodně dobrý argument pro ancap, ne proti. ČR ještě donedávna naprosto v rozporu z morálkou a civilizací vedla zločinné spiknutí proti svým vlastním občanům, čehož výsledkem je prekarizace lidí, kteří do tehdá byli jen proletáři.

     1. tak „soudni“ exekutori jsou vysledkem privatizace vykonu rozhodnuti v CR. Stat si ovsem ponechal nejake kontrolni funkce (byt byla ustanovena Exekutorska komora ale ta slouzi spis k hajeni zajmu svych clenu), spatne nastavil ceny za vymahani, navic exekutoru bylo jmenovano malo (omezena vyberova rizeni), malo konkurence. Kdyz se clovek treba podiva na zdravotni pojisteni v USA, muze take mit pochybnosti zda nejde o selhani trhu (stat se snazil dat od toho ruce pryc).

      1. Nemám nic proti soukromým exekutorům, ale tady se jedná o nastavení pravidel, dle kterých mají fungovat (cena za úkon, rozhodčí doložky a pod.). Takhle to dopadlo tak, že stát umožnil soukromé exekutory a zákonem jim nastavil podmínky, o kterých se nikomu v žádném biznisu ani nezdá.
       Je to zjevné zlovolné jednání ze strany státu. Nesnažil se dát od toho ruce pryč, ale prostřednictvím spřátelených firem participovat na ožebračení lidí.

     2. Nerozumím ti. Exekuce jsou další krok při nesplácení dluhů dlužníky, kteří si půjčili prachy. V ancapu by si tihle lidi nepůjčovali nebo nemuseli splácet?

      1. Nemám nic proti exekucím, ale jejich podmínkám v ČR. Přijde někomu v pohodě za bagatelní formální úkon sazba 4300,- Kč? Je normální automatická exekuce lidí, kteří se zrovna stali ze dne na den dospělci?

     3. Jak přesně by ancapový ráj zajistil, aby lidé nepadali do dluhové pasti a exekutoři by netoužili napakovat se co nejvíc?
      Co se týče nařknutí z demence. Nevím co se to s lidmi stalo, že nejsou schopni pobrat, že existují lidé s jiným názorem a tak nějak automaticky považují nositele toho druhého názoru za dementa. Kdo si myslí něco jiného než já je dement, kdo volí někoho jiného než já, je dement, kdo si koupí škodovku je dement.
      Už aby někdo sepsal seznam těch jediných správných názorů zaručujících členství v elitním klubu.

      1. monday: ti lidi totiž zmoudří. Uvědomí si, že to pro ně není výhodné si brát takové úvěry a brát je nebudou. Dnes si je berou kvůli státu, zeptejte se někoho v exekuci, proč ti vzal víc, než dokázal splatit. Může za to stát!

       Současně nebude existovat žádný „exekuční business“, protože dle předchozího odstavce žádní dlužníci nebudou. Brave new world.

       1. Dlužníci nebudou, bude dlužní otroctví jako ve starém Řecku.

      2. Nejsi dement, protože máš jiný názor, jsi dement protože:
       a) vyjadřuješ se k něčemu, o čem evidentně nemáš ánung. Držel jsi někdy v ruce třeba smlouvu na spotřební úvěr s tzv. rozhodčí doložkou?
       b) mně podsouváš argumentační agendu, která mi nepatří. Nikde netvrdím, že by něco zabezpečil ancapový ráj. Tvrdím, že rozšíření a parametry exekucí v ČR jdou na vrub zločinnému státu, nic více.

       A proto jsi dement, víš…

       1. Ponecháme stranou otázku mé demence a budeme se věnovat jen problému dluhy-exekuce-stát-ancap.
        Předpoklám (asi dementně), že když je diskuze v rovině fuj stát, hurá ancap, dozvím se, v čem ancap bude danou problematiku řešit lépe.Takže a)
        Co donutí obyvatele ancapu nepodepisovat ještě mnohem zákeřnější a nevýhodnější úvěrové smlouvy, než jak činí dnes.
        A za b)
        Co donutí exekutory neožebračovat dlužníky ještě více než dnes.
        V této chvíli mně přijde, že navrhované řešení je ve stylu, manžel chlastá, tak si najdu nějakého, kterej taky chlastá, ale ještě mě bije.
        Z mého hlediska by bylo správné, aby stát nastavil pravidla dlužník/věřitel, tak, aby dlužníci v důsledku zadlužení nepadali do sociální sítě financované z prostředků ostatních.Prostě půjč si komu chceš, pokud si si jistý, že může splácet. Pokud si nejsi jistý, počítej s tím, že mu můžeš sebrat jen tolik, aby mu zbylo na sebeuživení. Zkrátka jako je zakázáno z fabriky vypouštět bordel do vody, stejně by mělo být zakázáno z úvěrového podniku vypouštět vytvořený lidský odpad.

        1. Prosím vás, ten ANCAP nemá cenu vůbec řešit, je to celé nesmysl, je to blud podobný jako komunismus. Stačí si přečíst základní teze, jak by ANCAP společnost fungovala a hned z těch teorií jako sláma z bot čouhá hromada zcela zásadních vad a chyb, proč nic takového nemůže fungovat, kromě nějakého kibucu o pár lidech. Historie jednoznačně ukázala, že společnosti podobné ANCAPu mohly fungovat jen v určité době a posléze všechny podlehly vnitřnímu tlaku (rozpad nebo změna na autokratický model – uchopení moci jedním nebo několika jedinci) nebo vnějšímu tlaku (viz Indiáni, co si žili v Americe na úrovni doby kamenné a pak je slupla modernější forma společnosti jako malinu).
         Nemá cenu vůbec dál přemýšlet, co by kdyby.
         Ale chápu, že kdy pan Urza na hromadu nesmyslů sepsaných do knížky vybral ve sbírce skoro tři miliony, že se mu to vyplatí psát dál a dál. Za ty prachy bych taky klidně psal nesmysly.

         1. Člověk by řekl, že multikultiideologie je taky kravina a bláboly typu hurá migranti připluli makat na naše důchody nemůže myslet někdo vážně a jak to dopadlo.
          Takže nepochybuji, že v rámci tradice od zdi ke zdi, nám tu Urzovi svazáci to prostředí z filmu Šílený Max klidně vytvoří.

          1. No ono prave proto, ze je neco picovina, tak se toho obcas nekdo zcela vazne chyti :-/

           Vsimneme si, ze obvykle na pocatku je nejaky idealista a po nem pak uz jen fura vychcanku, ktere ten jeho idealisticky produkt zivi. Cili ti, kteri tlaci multikulti, jsou povetsinou z neziskovek, kde dostavaji nazrat. Socialismus dostali v Rusku k moci bolsevici, kteri si tehdy vozili prdele v kolone cernych Fordu (a nasledne pobirali dalsi a dalsi prebendy).

     4. Vodotesny Kapr: V ancapu by to bylo tak, že lichvář v automobilu s neprůstřelnými skly, s osádkou vybavenou automatickými zbraněmi, by objížděl své dlužníky po splatnosti a přátelsky by jim bylo vysvětleno, která část těla nebo rodinný příslušník se blíže seznámí s účinky palných zbraní, pokud příští měsíc nezaplatí. Standing ovation!

      1. jak: ale no tak. Nebude koho objíždět – neslyšel jste? Za exekuce může stát. Nebude stát, nebudou exekuce, easy.

       Z toho dále nutně vyplývá, že nebudou ani dlužníci. To už jsem psal výše, idioti co nakupují na splátky spotřební elektroniku a dovolenou tohle dělat přestanou, protože si uvědomí, že je to pro ně špatné. No půjčka, no dlužník, no exekutor. Yeah!

       1. No money, no dlužník, no půjčka, no exekutor

        Přepokládám, že ankapisté nebudou uznávat peníze (hlavně ty vlastní; ty cizí – třeba dolary – asi ano), případně budou uznávat nějakou společnou měnu, ale jen dokud budou chtít, to znamená, že až chtít nebudou, tak měnu odmítnou, dluhy tím zaniknou, a žádná autorita, která by tomu zabránila, z podstaty věci také nebude v ankapu existovat. (Nebude existovat přece soudní ani represivní ani obranná moc). Že to vypadá jako pitomost? Ano, je to pitomost.

        1. Cerny mor: Neexistuje žádný důvod proč by v ancapu neměly být peníze, určitě nebude současný systém fiat měny, ale peníze, jakožto prostředek směny, budou, možná zlato, možná ekvivalent 1 kWh, možná 1 dm3 vody, ale určitě budou. Pokud si myslíte opak, vyvraťte mi to.

         1. Pazourky, jantar, veverčí kožky…

        2. Cerny Mor: ale jasně, že budou uznávat peníze – každý svoje:-) A pak bude silnější ankapácký pes souložit, vynutí si svoji měnu a kdo tu jejich nebude brát, ten bude mít smůlu… ale to nebude stát, to bude „dobrovolné“. Much better.

         1. Jo, stojí za to přečíst si ty ankap bláboly na jejich vlastní ch stránkách – armáda fakt nebude… jedna soudní autorita a k ní náležející složka (policie) take nybude, budou totiž „ochranky“, které budou soutěžit ve vymáhání těch nezávazných předpisů…

          https://ankap.urza.cz/index.php?action=branch&id=42

          1. Se mi pritom vybavilo, jak jsem jednou mel obchodni jednani s jednim panem, ktery mel vlastni ochranku. Bezmala mi vysetrili i anal. Kdyz si predstavim v ancapu, ze by byla fura malych vetsich a jeste vetsich armad pro vymahani te svobody… je mi nejak mdlo.

           Uplne staci dnes takova analogie – vlastnictvi jaderne zbrane. Ti, kteri je maji, rvou jako podsvince pred porazkou, ze nikdo jiny je mit nesmi, protoze vsichni jsou to magori a byla by apokalypsa. Ze ale ti, jez je vlastni, delaji bordel ruzne po svete, to se nepocita, protoze oni „je maji a jim se nic vycitat neda“. Uplne stejny, ale mnohem tvrdsi model by byl v ancapu. Protoze dnes uz tento model mame a ze neni hur, je jen diky tomu, ze existuji (pres skripani zubu postizenych) ruzne mezinarodni regulace. Ancap umoznuje jeste volnejsi pristup k cemukoli, takze pri stejne mentalite lidi je zrejme, kam by napriklad toto vedlo.

           Nerikam, ze statni system toto resi. Jak vidno, moc to neresi. Ale lepsi system zatim nemame a ancap to v tomto smeru urcite neni.

          2. Sysop: tak jedinej důvod, že se k tobě ten obchodní partner choval takhle byl pochopitelně stát. Nebýt státu, tohle by se nestalo. V ankapu by si to ta ochranka nedovolila, protože by byla vázána přísným etickým kodexem. Teda pokud by vůbec existovala, protože proč by v ankapu vůbec někdo na něco potřeboval ochranku? Vše se děje na základě dobrovolnosti, nějaké násilí, k tomu by se nikdo neuchýlil. Nový Svědek Ankapův, human 2.0 už tyhle bugy dnešního člověka 1.0 mít nebude.

          3. Re: fatdwi
           23.1.2019 v 19:43

           Na tom neco bude. Ten clovek se drzel hesla „nase vec“ a myslim, ze na Sicilii ma urcite problemy se statem.

          4. Sysop: nemá tam ten stát spíš problém s ním? Každopádně pro takového by byl ankap hotová pohroma, protože by se musel ve vlastním zájmu začít chovat slušně. Rozhodně by se neradoval, že oficiální „naše věc“ vyklidila pole a teď může vládnout on (za mafii může taky stát, bez státu by žádná mafie nevznikla a mafián by na zahrádce okopával okurky a svobodně je prodával na trhu babičkám).

          5. Re: fatdwi
           23.1.2019 v 20:03

           Ano, ten problem je vzajemny, proto pan potreboval moje sluzby. Lze rict, ze pan je extremisticky minarchista, protoze v nekterych vecech mu vyhovuje, ze stat resi za nej veci, ktere se jemu resit nechteji.

           Ancap vlastne existenci takoveho cloveka primo vylucuje, je to neco jako Buh#2 pro krestana. Pritom mafie je do znacne miry vzorem ancapu:

           – mafie se buduje na domluve uvnitr organizace
           – vyrceny slib je vice, nez papir
           – splatnost je svata
           – rodina je zaklad mafie

           A sama dalsi pozitiva a socialni jistoty.

          6. Sysop: to je sice hezký, že to stojí na ankapáckých ideálech, jenže v ankapu by celá mafie klekla na tom, že její služby by nikdo nechtěl využívat dobrovolně a tak by musela zavřít krám. Nějaké násilí jako dnes, které si může dovolit díky státu, by v ankapu nešlo. Každý by měl navíc ochranku, takže i kdyby mafie chtěla své služby nadále nabízet nuceně, se zlou by se potázala.

           Ekonomickou stránkou věci, tedy jestli je možné, aby měl každý svou ochranku, která by byla dostatečně silná a mafii se ubránila zanedbáme. Stejně tak zanedbáme variantu, že by se oběti mafie spolčily a začaly si platit jednu velkou agenturu, která by působila celostát…celoankapácky. To by totiž připomínalo policii a ta by v ankapu neexistovala, byly by tisíce malých, dokonale si konkurujících ochranek. Bug, který u dnešního ankap-nekompatibilního člověka způsobuje hledání efektivních řešení a slučovaní do větších celků bude přece již odstraněn.

          7. Re: fatdwi
           23.1.2019 v 20:24

           Kdyz si to tak v hlave prehravam, tak musim uznat, ze ten pan byl mistr v poker face. Vedet, ze cela lety budovana zivnost jde uplne do prdele, protoze prichazi zcela zasadne kvalitativne lepsi system, by mne osobne stala minimalne tik v levem oku. On nic. A dokonce, zaplatil dopredu, namisto toho, aby setril na co nejdelsi doziti v apokalypse, ktera ho semele na prach.

           Naivne si zrejme myslel, ze vi neco, co ja ne. Ale ja vim, cim to je. Je to tim, ze Urza jeste nevysel v italstine. Jak se toto stane, padne takhle jednou vecer na Sicilii jeden z mnoha vystrelu.

          8. Sysop: :-D všechno jednou skončí.

           Ale vážně – jestli Urza vyjde v italštině a ten pán se to dozví, nevezme do ruky kvér, ale telefon a místo výstřelu zazní nočním tichem rozkaz: done Papa, svolejte schůzi, sponzorské dary letos dáme sektě urzotariánů na přednášky, díky kterým tady do roka a do dne nebude stát a celé to bude patřit už jenom nám. Tak to má být, tak je to správné. Že nás to nenapadlo dřív. Jo a Frankiemu řekni, ať začne dělat ceník pro náš soukromý soud, ať nejsou prodlevy, až padne ten zlý státní. Jasně, že člen rodiny dostane slevu, nebojte, done Papa. Ano, soudit budeme spravedlivě, jak si kdo zaplatí, chci říct zaslouží.

           Pak se ozve známé „click“, rána a tiché zašumění. To jak tvůj zákazník típne telefon, bouchne šampus a nalije si plnou sklenku.

          9. Re: fatdwi
           24.1.2019 v 6:28

           :-D

          10. Cerny Mor: nemám odvahu to otevřít, díval jsem se na ty pí..viny v době, kdy to sem Urza linkoval ve velkém jako „axiomy“. Představil jsem si, jak po světě běhám s papírem od soudu A, který mi přiklepl odškodné a druhá strana má papír od soudu B, že je nevinná :-) Zatímco můj exekutor vykonává soudní příkaz, ochranka nevinného viníka likviduje exekutora coby kriminálníka (je nevinná, žádný exekutor u ní nemá co exekuovat). A celé to pochopitelně nekončí ve stylu silnější pes souloží, ne a ne a ne.

          11. fatdwi: Urza je mentálně retardovaná osoba, IQ asi tak 40. To je tak asi všechno co se k tématu dá říci.

          12. Ale no tak jaku, že zrovna já se ho hudu zastávat bych do sebe neřekl, ale zkusím to.
           Chytrej je dost.
           IQ bude nadprůměrné.
           EQ bude problém.
           Popravdě mě to tak moc nebere, ale když tu někdo nalinkoval příběh Urzy a Týce v kulisách Paralelní Polis, tak jsem poguglil a celá ta věc je pro celý urzoancap docela příznačná.
           Jsouc Urza pozván a vyzván k páchání osvěty v chápajícím prostředí, utrpěl pak úspěch, jenž jej zaslepil a začal si Paralelní Polis utvářet a okupovat k obrazu svému.
           Když pak narazil na jiného magora, jistého Týce (atomový hřib, trenky nad Zemanskou tvrzí, panáčci na semaforech) všechny jemné techniky ancapu, volného trhu a (ne)přátelského převzetí nepoužil a zmohl s3 jen na fňukání na sociálních sítích.
           A to na něj Týc jen flusnul a vypičoval jej ze „své“ bubliny.
           Ani ochranky a rozhodce nebylo potřeba.
           A to se pak náhle fňuká nad nevděkem, počítá nepočitatelné, zpětně oceňuje dobrovolnost a chybí sebereflexe.
           Ale třeba se mýlím a už někde existuje kapitola Můj příběh s Paralelní Polis z hlediska ancapu…

          13. jak 24.1.2019 v 2:36
           „..Urza je mentálně retardovaná osoba, IQ asi tak 40. “

           To asi těžko, ale ‚ad hominem‘ to je fakt …. exemplární.
           Apropo, abys věděl o čem píšeš:
           ——
           Středně těžká mentální retardace
           Synonyma: střední slabomyslnost, středně těžká mentální subnormalita, těžká oligofrenie, imbecilita.

           IQ 35–49
           zastoupení v populaci 0,4 %
           výskyt v celkovém počtu jedinců s mentální retardací 12 %
           Jedinci mají omezenou zručnost a schopnost postarat se sám o sebe, ale bývají fyzicky aktivní a mobilní se schopností komunikovat a navazovat kontakty.
           Jsou schopni vykonávat jednoduchou manuální práci pod odborným dohledem nebo v chráněném prostředí (chráněné dílny).
           ——-
           Jdi do řiti.

          14. Shakti: přestože s jakem nesouhlasím (a myslím, že IQ guru může být klidně 150), tak ten popis na něj ale sedí jak prdel na hrnec. Jestli to mělo být jako důkaz toho, že to Urza určitě není, tak se to moc nepovedlo a zdá se, že jak to nastudované má:-)

          15. Ad fatdwi: melete sračky, pane. S takovým popisem by se Urza jako ajťák neuživil.

          16. PanPredseda: ať Vám nepraskne žilka :-)

           PS: tohle: „:-)“ je smajlík. Vyjadřuje humor a nevážnost příspěvku.

           PPS: pochopitelně tam je i základ pravdy, kdy tuto větu:“Jedinci mají omezenou zručnost a schopnost postarat se sám o sebe, ale bývají fyzicky aktivní a mobilní se schopností komunikovat a navazovat kontakty.“ lze na něj s úspěchem aplikovat, když člověk vzpomene na legendární složité životní situace (srážka s důchodcem, promptní fyzická reakce po setkání s MP v metru). Ne, z toho nejde si nedělat srandu, ale chápu, že některým takový humor nemusí být po chuti, třeba jeho oddaným fanouškům z řad předsedů.

          17. tak Urza bude mit IQ vysoce nadprumerne, MFF je at si kdo chce co chce rika stale zaruka jiste kvality (a zamestnavatele kdyz vidi ze nekdo prolezl MFF tam je to pro ne aspon v ramci CR ta nejlepsi vizitka) a dokoncit ji znamena prokazat schopnosti ktere drtive vetsine populace chybi. Samozrejme nevim ktere zamereni v ramci MFF Urza mel, pokud IT tak to patri k nejlehsim na MFF ale presto je pekelne tezke tim prolezt. Neco jineho je treba teoreticka matematika nebo teoreticka fyzika, to jsou samozrejme tezsi obory.

          18. „…. člověk vzpomene na legendární složité životní situace (srážka s důchodcem…“
           Mno…mi stačí srážka s mileniálem, 100x horší než důchodce. :-)

          19. fatwi:
           „…popis na něj ale sedí jak prdel na hrnec. Jestli to mělo být jako důkaz toho, že to Urza určitě není, tak se to moc nepovedlo“
           Co se nepovedlo? Viděl jsi už idiota-imbecila-debila …. živého?
           Ten suchý popis s kterým ty mentálně zápasíš by se dal klidně aplikovat na 80 procent zdejších mudrců…

           https://about.urza.cz/

       2. fatdwi – chapu to spravne ze to myslite ironicky ?.. ono totiz bez uveru (aspon tech rozumnych treba hypoteky a na podnikatelske projekty) a tim padem dluzniku by ekonomika docela zvadla …
        spis si myslim ze budouci generace budou mit mnohem vyssi financni gramotnost (ktera je nesmirne dulezita, a nejde jen o kupcke pocty ale treba i slozene uroceni, planovani, cashflow, pojisteni atd.) nez stavajici generace

        1. @trevor12
         Navíc exekuční byznys je dost úzce spojen se státem a vymoženostmi jako fikce doručení atd.
         Co se týká zodpovědnosti, nedávno jsem se nad tím zamyslel před výtahem.

         Výtah se zavíráním dveří, kde fotobuňka detekuje přítomnost něčeho ve dveřích a zároveň tlakový senzor, když zavírající se dveře náhodou na někoho narazí. Lidé dnešních dní včetně mě reagují na zavírající se dveře tím, že tam strčí ruku nebo nohu a tím se dveře zase otevřou.

         Myslím, že o padesát let dříve by tohle nikoho nenapadlo, protože by minimálně získal modřinu nebo zlomeninu.

         Stejně tak nepřemýšlíme o spoustě jiných věcí, které dřív lidé řešili, protože se stát postaral. S opačným trendem logicky poroste zodpovědnost lidí. Určitě ne všech a hned.

         1. Dyž vidím ta videa jak se serou výtahy na východě a věčně to tam někomu ujede ruku, nohu, půlku těla nebo psa, tak nejsem takovej kokot, abych tam něco strkal. Na otevření je tlačítko v kabině a tlačítko vedle dveří.

          Ale jinak, jak je ctěná libost, lidí je jak sraček, tím lepší to bude pro nás ostatní :D

        2. trevor12: jasně, že ironicky.

         Spíš si myslím, že lidi budou mít finanční znalosti mnohem menší.

      2. Jo a o tom kdo a kolik mu dluží by taky rozhodoval ten nejsilnější pes.

       1. Nejen kdo a kolik, ale take co. Kdyz tedy ‚pry‘ nebude potreba tech penez…

        Zacinam tusit, proc fura lidi si pod pojmem ‚anarchie‘ asociuje ‚bordel‘.

      3. to jak:
       Lze souhlasit, možná by to tak ancapu bylo. Lichvář v automobilu totižto nemusí cítit vůči „lidem“ žádný závazky a slitování. Ja ale píši o českém státě, který má v popisu práce starat se o lidi a to i o ty hloupější a chudší. Místo toho záměrně kodifikuje zákonnou úpravu, která hodně lidí zničila. Několik z nich mám za sousedy a je mi jich líto.
       Tak k čemu pak takový stát?
       Dobrá, lze licoměrně namítnout, že lidi se mají o sebe starat, číst smlouvy a jednat s exekutorama. OK, neudělali to. Tak je zničíme, prekarizujeme a odsoudíme k doživotnímu dlužnictví. Chcete žít ve společnosti, kde se za poslední dekádu objevilo 100 tisíc lidí, kteří přišli o všechno, i o naději? Kromě toho, že je to nelidské, tak je to i sociální problém, protže tito lidé jsou pak časovanou bombou. Nemyslím sociální bouře, na to jsou moc vystřašení a bojácní. Ale pak v zoufalstí volí první zmrdy, kteří přijdou s jednoduchým řešením (Okamura, Babiš).

       1. Vodotesny Kapr: a Vy tady jiným nadáváte do dementů?

        Stát by tedy měl dělat co, zatáhnout za ty chudáky dluhy a tím je „chránit“? Chápu, že Vám z toho „za všechno může stát“ hrabe, ale že jste schopnej říct, že následek (exekuce) je příčinou (dlužníka) a že za to může stát, to je tak vypatlané, že s tím docela hezky dokážete konkurovat i Vašemu guru.

        Nicméně, ať se někam pohneme: jak to dopadne v ankapu za předpokladu, že stejně hloupí lidé si budou brát stejně nesmyslné úvěry a nebudou číst smlouvy? Exekuce nebudou?

        To ani nemluvím o tom, že situace pro tyhle lidi bude mnohem horší, protože dnes jsou půjčky regulované jednotným právním řádem a ten je vůči finančním institucím vymahatelný, zatímco v ankapu si každá instituce může dát do půjčky co chce, protože žádný jednotný právní řád nebude a nebude ani jednotně vymahatelný (a komická situace, kterak dlužník co si neumí přečíst smlouvu vytahuje půjčené peníze, najímá za ně soukromého právníka a u soukromého soudu se dožaduje spravedlnosti je jen třešničkou na dortu celého problému, ale to klidně pro účely diskuse zanedbejme, mě hlavně zajímá odpověď na předchozí odstavec).

 2. „Poptávka po něčem realistickém, antiutopickém a antiiluzívním, po libertariánské (anarchokapitalistické) červené pilulce, je relativně malá“
  Inu, na mne tedy působí Urzova teorie jako nerealistická, utopická, iluzivní – libertariánská jest, proto ji nemohu přijmout.

 3. No dokud jede Urza v módu „člověk je individuum, nedělitelná jednotka“ a „lidi mají svobodnou vůli“, je to akorát k pousmání. Proč NAP na lidi a né na buňky, orgány, ekosystémy?

  Urza je zdatný řečník a až jednou procitne z té (už zaplaťpánbůh chcípající) utopie humanismu, že člověk je pupek vesmíru, to bude teprv tóčo!

  Na člověka stačí zatlačí tady a tam, sofistikovaně anebo silou, a hele! „Svobodně“ se rozhodne, ani neví jak. Výslednice sil, jak všecko ostatní v přírodě. Žblebty o lidské svátosti a výjimečnosti jsou náboženské bludy, a (nejen) proto má ancap pekelně blízko k náboženství.

  1. Urza je jako drogový dealer prodávající fet. Bude na tom dobře, pokud nezačně věřit tomu, co nabízí svým klientům. Pak dopadne stejně blbě jako drogový dealer, který začne fetovat.

   Rozhodně Urza nehledá pravdu, tedy sám anarchokapitalismu nevěří.

   1) Není sto se vypořádat se slabinami jeho teorie.

   2) Nehledá fakta a vědecká potvrzení/vyvrácení jeho teorií. Dokonalý anarchokapitalismus a minimálním vliv státu je na řadě míst světa: Afghánistán, Somálsko, mnoho afrických států. Mohl by studovat příznivý vliv krachů států jako byla třeba Argentina, a jak se lidé potom radovali ze svobody a anarchokapitalismu. (konec sarkasmu)

   3) A hlavně, Urza dosud nepochopil, že korporace jsou stejné svinstvo jako státní diktatura, ne-li horší. Jeho anarchokapitalismus vede k tomu, že preferuje namísto státu nahrazneí mocí korporací a korporátů – a tím jeho teze o individualním svobodě a schopnosti člověka padají kamsi do hoven ještě více.

   1. Mám opačný názor. Urza svým teoriím skutečně věří.

    Ale iracionalita toho, že člověk je svébytné individuum, spolu se snahou vybudovat racionální a životaschopný systém nad tímto bludem, mu musí v hlavě působit hrozný guláš.

    Časem dospěje k tomu, že „člověk“ nic magického není, ergo není důvod ho povyšovat přes NAP, ustupovat jeho potřebám a glorifikovat jeho subjektivní užitky a zážitky. A pak to teprv Urza rozjede ve velkém, už bez zábran.

    1. Urza predovšetkým stavia svoju teóriu s matfyzáckou zaslepenosťou. Formuloval niekoľko základných axióm, z ktorých odvodil plne logicky odvodený a vyfutrovaný systém. Nedokáže však pochopiť, že reálni ľudia sa správajú inak, než podľa týchto axióm (predovšetkým, že človek je obvykle kolektívny tvor, nie individualista ako on). Ani to, že tá jeho teória dáva niekedy totálne absurdné výsledky, ktoré reálny človek nie je ani len teoreticky ochotný akceptovať (rozjímanie o tom, či posielanie fotónov na cudzí pozemok je útokom, obhajovanie detskej prostitúcie ekonomickými argumentami,…)

     Autistom sa toto občas stáva.

     1. Nevim, cim se zivil drive, ale skoda, ze nebyl treba programator CNC stroju, nebo lepe nejakych PID regulatoru… to je, panecku, skola zivota. Teorie jsou super a v MATLABu krasne funguji… nez se to ale nasype do masiny…

 4. Já už jsem se lekl a měl obrovský strach, že dfens nebude dále propagovat jehovistické, anarchokapitalistické, a jiné škodlivé sekty.

  Anarchokapitalistická pohádka pro pozitivní obecenstvo zcela ve stylu Tomáše Halíka – to je majstrštyk. Už chybí jenom registrace anarchokapitalistické církve přímo u státu a pobírání příspěvků za ovečky.

 5. dfeensi, ty plešatá kundo z českých budějovic. Mohl bys zavést tlačítko na přepnutí barev do černé? Napiš urzovi, to je programátor největší v mega korporaci, on ti to doprogramuje. Víš jak abych si mohl číst v noci a neoslepl z tady té bíle. A navíc bude mít i monitor menší spotřebu el.energie a tím budu šetřit životní prostředí. Dík ty kluku ušatá.

  1. :) Ve Státech už to jede, tady je to jenom otázka času. Eště že tu uhniji a jiný stády máme, žejo?

   1. Na věčné časy a nikdy jinak :-)

 6. Dfenc mě láká číst, ale není pro mě. Tam kde bych hodnotil jedničkou má trojku a kde je jednička dávám často trojku. Poprvé jak jsem slyšel o Ancapu jsem byl vzrušen naprosto novou cestou svobody v tak velkém měřítku. Nákup otroků na práci, dětské bordely, obchodování s orgány a stavení hlídek a pevnosti kolem každé vesnice by byla jen daň za svobodu. Dnes kdy je svět přemnožen (není dost žrádla pro všechny) se bez války neví co stím. Moderně se na válku nadává, ale lepší regulace populace není. (Politika ústupků: financování migrace jen oddaluje tuto realitu, proto je Brusel mimo) Navíc to lidstvo vytrhne že stagnace, po válce se pobrečí a znovu se nadšeně buduje. Takže konečně jinou cestu bych uvítal. Lidstvo Ancapu by se pročistilo a konečně trochu ozdravně prořídlo přirozeně. Ale, mé životní zkušenosti rikaji, že Urza je podvodník. To mě mrzí, vážně. Vidím v něm sebe zamlada. Příklad, Urza někde uváděl, že je věřící křesťan. Takže pouštní Bůh Jehova. Víra je protiklad svobody. Přece Urza neukamenuje sám sebe a to je rozpor..

  1. To bude podobná čertovina jako naše V4 – reálně skoro o ničem. Našeho estébáckého chlívečku se to nedotkne, leda by více šlápli na dotace pro Agrofert (což by bylo super).

   Na druhé straně je vidět, kam pro země, jako je ČR, vede odchod Velké Británie: oslabí se křídlo zemí mimo eurozónu (což ale vadí jen někomu) a postavení „eurorealistů“ obecně.

  2. No doprdele už tá titulná fotka ma dostala – jak sa ta slizká francúzka Makronka zalizuje pri pohľade na tú vypelichanú obstarožnú Makrelu. Ten by ju dal dole hádam aj hneď v zákulisí.

   1. Zamlada jsme říkali „erotické dusno“.

    1. Je na něm vidět, že se stěží ovládá, jak chřípím zachytil pach staré ženy.

     1. A tady je to už úplně zřejmé.

       1. No super – jedna fotka lepšia ako druhá.

       2. Nahodou, Macron si umi vychutnat i to, kde by Breznev vahal se svym povestnym francouzakem.

        1. @sysop:
         Je to tak. Ostatně, i labužník si někdy dá romadúr!!!

         1. V tomto pripade jde spise o casu marzu, rekl bych.

     2. „Smidersi, taky si myslíte že zapáchám?“
      „Naopak pane Burnsi, příjemně voníte stařeckým pižmem…“

  3. Pozitivní efekt je, že ta smlouva zřejmě časem odjebe z evropy americké základny a minimalizuje riziko 3.světové války. Už těm západoevropským kokotům došlo že i oni budou jen kanonenfutter.

   Z těch negativních stránek, prý je to základ dvourychlostní evropy. A konstruktivní spolupráci německa a francie k radosti zbytku evropy už jsme tu jednou měli, jmenovalo se to tuším Vichy.

   Zaštiťují to Karlem Velikým tak doufám že nás nebudou chtít zase schlamstnout. To by nebyl takový veget jak za Karla IV. s centrem říše v Praze.
   https://aeronet.cz/news/nova-evropa-nemecko-a-francie-dnes-podepsaly-v-cachach-klicovy-dokument-o-vzniku-dvourychlostni-evropy-podpis-se-odehral-necelych-40-kilometru-od-maastrichtu-za-pritomnosti-vrcholneho-nemeckeho/

   1. Tak prej je to v poho…
    https://www.lidovky.cz/monitor-jana-machacka/machacek-k-francouzsko-nemecke-smlouve-z-cach.A190124_132058_monitor-jana-machacka_vlh

    Fsdejte sé, nic se fám nestané.. Ani nevím, proč jsem si vzpomněl zrovna na tuhle scénu z filmu Atentát. Asi instinkt. Bude veselo.

 7. Po parakotoulu do metra následném prohraném střetu s agresivním gerontem už ho prostě nedokážu brát vážně.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017