Rok 2023: EET 2.0 - zpět na článek

Počet komentářů: 28

  1. Mily priteli,Vase predstavivost neni nic moc. Garantuji Vam, ze realita bude daleko, ale daleko horsi.

    1. Tak, tak! Přijde Elektronická evidence nákupů. Každý bude mít povinnost ohlásit svůj nákup do systému.

      A pak, jednoho dne u vás v devět večer zazvoní kontrolor EEN, požádá o nahlédnutí do spíže, a bude od vás chtít předložit účtenky dokládající zákonný nákup rohlíků, chleba i koláčů, stejně tak jako té koloběžky, která stojí v předsíni. Pak ověří, že všechny účtenky jste v řádném termínu zaevidovali. Pokud ne, čeká vás pokuta a zabavení zboží neprokazatelného původu.

      EEN konečně zatočí s krácením daně ze sousedské výměny, kterýžto daňový zločin je rozšířený hlavně na venkově. Až si napříště budete se sousedem vyměňovat ředkvičky za jahody, nebo si od něj vezmete starou koloběžku, okamžitě poběžíte k terminálu, abyste zaevidovali nepeněžní plnění, a řádně zaplatili daň z částky v místě a čase obvyklé, a v případě, že roční objem takto získaného zboží překročí stanovenou částku, odvedli z ní i zdravotní a sociální pojištění.

      1. Zbytečně to přeháníte.
        Dle mého názoru to musí být takové, aby vohnouti tleskali. A ti takovýmhle kontrolám tleskat nebudou.

        Prostě na nákup půjdete s čipem nebo jiným identifikátorem, a u pokladny projdete např. rámem nebo jinou identifikací, aby bylo jasné, komu účtenka patří. To se spáruje s výpisem z banky a tak dále, takže pokud budete mít neevidovaný příjem nebo výdej, bude to krásně vidět.
        Malé obchůdky si to sice pořídit nebudou moci, protože taková technika bude zabírat místo, bude potřebovat servis a nebude úplně levná, ale když na to nemáte, nepodnikejte, no ni?
        Drobné prohřešky se řešit nebudou, pěkně se to zaeviduje, a až bude potřeba na vás něco vytáhnout, přijde ta otázka: „A z jakých peněz jste si koupil 28.3.2021 tu mrkev, he?!“ Na idnesu bude titulek: „Extrémista Standa konečně dopaden. Na neevidovaný příjem z korupce upozornila evidovaná mrkev.“

        1. Nemyslím si, že přeháním. EEN je jen online verzí majetkových přiznání, které socialisté slibují už dlouho. Teď máme v parlamentu socialisty (ČSSD, KSČM) technology moci (Piráty) a oportunisty (ANO). Postačí, když vohnouti budou tleskat, až se to bude zavádět. A to budou, protože v první vlně se bude EEN zavádět na drahá auta, nákladné stavební práce, luxusní zboží, zlato, stříbro, diamanty a umělecké předměty. Budou vohnoutům slibovat, že díky EEN konečně zabaví boháčům jejich nezdaněné vily a Lamborghini. A pak se salámovou metodou bude snižovat limit a rozšiřovat povinnost, podobně, jako se to úspěšně podařilo u EET.

          Třeba v takovém Chorvatsku můžete již dnes zaplatit mastnou pokutu, když jste přistiženi před prodejnou s rohlíkem a bez účtenky. Toto už od toho není tak daleko. Donést účtenku domů přece není žádná práce navíc, a slušný občan nemá co skrývat.

      2. Zabudli ste na EESr, elektronicku evidenciu stolice, kedy vasa wc misa bude online napojena na danovy urad a ten bude monitorovat ci velkost, konzistencia a mnozstvo Vami vyprodukovanej stolice zodpoveda Vami deklarovanym prijmom a samozrejme porovna to aj s EEN, elektronickou evidenciou nakupov.

  2. Autore, tohle je zbytecne komplikovane. Oni zkratka uplne zrusi hotovost a pak budou presne vedet, kdo kdy kde a kolik utratil. Casem budou vedet i za co presne ty prachy utratil, protoze boj proti tomudle teroryzmu, pyco.

    1. Zrušení hotovosti bude podle mě až na závěr. Nezapomeňte, že je potřeba něčím zaměstnat armádu úředníků, kontrolorů, atd.

      1. Na závěr bude zrušení nepohodlných občanů.

  3. Myslím, že je pomalu čas odstěhovat se z civilizace, která už momentálně nic zajímavého nenabízí, ba naopak, jde na obtíž.
    Samozřejmě to nebude tak horké, protože těch lidí, kterým to vadí, je strašně málo, takže až budeme balit zavazadla, pár autobusů myslím vystačí.

    A efekt to bude pouze dočasný, než nás to zas dožene.. nevěřím, že bez nějaké zásadní změny způsobu života na téhle planetě lidstvo vydrží stejným tempem přejít ani do 22 století.
    Tak proč si to neznepříjemnit? :-)

  4. Tak ony penize halt prestanou byt dominantnim platidlem…lidi si poradi…

  5. Boha jeho, piomalu s tím, aby to nevzali soudruzi jako návod. Stačí dílo pana Orwela…..

    1. Obávám se, že ty svině (plánovači temné budoucnosti) hltají sci-fi, čtou konspirační články a diskuse podobné těmto a pak z toho vybírají to nejhorší a implementují to.

      Proč je tolik lidí podobných tomu čůrákovi majorovi, který se vyloženě těšil, až nám „udělá pakárnu“? Proč se do prdele víc lidí neřídí heslem „žít a nechat žít“?

      1. Protože naprostá většina lidí jsou závistivé kurvy, i když to nikdo nepřizná, a většinou ani sám sobě. :-(

        1. A co na to Jiří Grossmann? https://youtu.be/Fvg6wO8DOJs

  6. spis se bude jeste lepe monitorovat plneni stavajicich danovych povinnosti pripadne se budou jednotlive dane prizpusobovat tomu aby je bylo mozne lepe monitorovat … konecneho spotrebitele se to imho tykat nebude (urcite ne jako povinnost), jde o to ujasnit si co je cilem a to je vybrani predepsanych dani, nikdo nema zajem otravovat konecne spotrebitele (volice)

    1. I vy snílku. To je jako : nic jsem neprovedl, tak si mě můžou monitorovat. Časem zruší fyzické peníze, bankovní tajemství a soukromí vůbec. Budeme na tom díky technice hůř než před rokem 89, neboť touha po moci nad druhými je nekonečná.

      1. to: Sela

        Já si tak říkám, co by tu bylo před 1989, kdyby estébáci měli tyhlety technologie, počítače a internety.
        Ale Babiš nám to rychle ukáže.

  7. To:kundohlav smrduty
    Asi by to nebylo horsi nez bylo. Prislusniku STB bylo malo, prej jen cca 4000 lidi. A Babis neni na tohle cely sam. To by jednoduse nedal. Jasne, ryba smrdi od hlavy, na druhou stranu Babis vam domu ty uctenky neprijde zkontrolovat osobne, ale prijde urednik, mozna soused, kterej „jen dela svoji praci“. Uz to u vas zacalo tema kontrolama kotlu, ted to pujde pres nakupy.

  8. Nic nového pod sluncem.
    „Imate-li račun ?“ skvělo se v Chorvatsku asi v r. 1993 nad každým krámkem či stánkem na tržišti. A pokračovalo to hrozbou ve smyslu, že do určité časové lhůty po nákupu (tuším řádově desítky minut) vás může policajt zkontrolovat a při absenci „računu“ (účtenky) dostanete pokutu.
    Vzpomeňme si, že právě v Chorvatsku se koblihář inspiroval s EET. Jistě ani tuto fičuru nenechá ležet ladem.

    1. Teda, ne, ze bych tenhle fasismus schvaloval, ale Chorvatsko tohle zavedlo po valce, kdy bylo potreba obnovit silnicni sit a kdovi co jeste a taky vyplacet valecny invalidy. Nemluve o tom, ze se jedna o zemi, kde cirka petinu HDP produkuje cestovni ruch – zatimco u nas je to asi tri procenta – a vsichni vime, jak se v pohostinstvi a pridruzenejch odvetvich neplatej dane… Jenze to je prave vono – my od nich neobslehneme, jak rychle a dobre tam postavili dalnice, my okopirujeme tuhle sracku :(

      1. Tie dialnice boli are riadne drahe a zadlzili ich. Kolega chorvat mi povedal, ze minuly rok minul na platbach za dialnice skoro 2500Euro, sice vela jazdi sluzobne ale tie cesty su pre bezneho chorvata drahy spas.

  9. To přeci není žádná vize budoucnosti, ale v Itálii je to realita již dobrých 15 let. Nemáte účtenku na zmrzlinu, kterou konzumujete? Pak si vyberte: buď pokuta do výše 1000 Euro, nebo prásknete prodejce a máte šanci na snížení pokuty třeba i na „pouhé“ dvě- tři stovky. Dvě výjimky: noviny (pochopitelné) a benzin (wtf???? Pokud jedete do Itálie služebně, musíte o daňový doklad u pumpy obvykle požádat, jinak dostanete pouze doklad o zaplacení kartou, který daňovým dokladem není). Pokud ale bude zboží „pochybného původu“, například kožený pásek, kabelka a podobné „luxusní“ fejky koupené od prodejců na pláži, zvyšuje se horní hranice sankce až na 5000 Eur a platí se na poště (protože v Itálii NESMÍTE během 24 hodin vydat v hotovosti více, než 999,99 Eur, přičemž tuto hotovost ani NESMÍTE mít u sebe!!!). Myslet si, že vás nechytí je směšné, díky mýtným branám a systému (měření rychlosti a fízlovánání) TUTOR je Váš pohyb po Itálii zdokumentován naprosto dokonale. A pro Guarda di Finanza jezdící v obrněných autech se samopaly není problém Vás kdekoli a kdykoli přepadnout a oloupit. Je to jejich denodenní práce.
    Onehdá jsem četl v zápíscích Klause seniora, jak za ním běžel nějaký italský obchodníček s účtenkou za rychlé občerstvení několik set metrů… člověk neví, zda je to k smíchu nebo k pláči.
    Pro pravičáky jen odpověď na otázku, co tato opatření přinesla? Ano, přesně tak, jak byste čekali: za dobu platnosti těchto progresivních změn nevykázala Itálie v průměru ani procento hospodářského růstu. Veřejný dluh vyšplhal na 135 % HDP s tendencí k růstu. Toho dluhu, samozřejmě.
    To přece musíme mít taky!!!

    1. „Uz zase se mi chce zvracet.“

    2. Integrale: mluvíte jako naivka, který neví, k čemu to má sloužit. Co taky šlo nahoru kromě dluhů? Závislost občanů a jejich poslušnost. A to za nějaké to procento dluhu stojí, nějak se to přece koupit musí.

      O žádné peníze nebo efektivitu daňového výběru tady nejde, jde tu o efektivitu moci. A tu fakt nebudujete tak, že dáte lidem svobodu nebo je budete držet v pohodě. Vždyť to přece bylo 40 let tady – nikdo si nemohl být ničím jistý. Všichni (tak nějak) žili, ale nikdo si nemohl být jistý tím, že na něj někdo něco nenapráská a že s ním pěst dělnické třídy po zásluze nezatočí (nebo alespoň s jeho potomky a tak).

      A v Itálii to mají mnohem více než 15 let. Úplne stejně se chovají dvě hlavní světová náboženství a s jedním z nich mají Italové velmi bohaté zkušenosti. Poslušnost a bohabojnost (resp. přeneseně církve-bojnost), dnes státo-bojnost. Tak to má být (z pohledu těch nahoře) a snažit se to interpretovat přes dluhy a HDP? Ale no tak.

      A ano, to, k čemu to slouží, to tady pochopitelně „musíme mít taky“, z pohledu anoferta a dalších.

      1. fatdwi: To s tou dělnickou třídou je nostalgický povzdech? Dělnická třída ještě nikdy s nikým nezatočila, ale jako nástroj moci sloužila vždy dobře.
        Vy tu operujete dluhy a HDP a přitom je vysvětlení jednodušší než se zdá. Jde o jednoduchý proces, jsou tu dvě skupiny – trh prodávajícího a trh kupujícího. Celá ekonomika se v podstatě odvíjí od těchto dvou skupin, je na nich přímo závislá. Zjednodušeně lze říci, že pokud chcete tlačit ceny dolů, vyvíjíte nátlak na trh prodávajícího, pokud chcete tlačit ceny nahoru, vyvíjíte nátlak na trh kupujícího. Trh kupujícího zřejmě těžko vznikne třeba u salámů či párků, protože producenti mohou snadno přizpůsobit výrobu a přizpůsobit se poptávce. Položte si třeba jednoduchou otázku z mikroekonomie: Proč si lidé kupují drahá auta? A pak si odpověď implementujte do trhu kupujícího a trhu prodávajícího a zjistíte i to, jak je to s dluhy a celým HDP. A EET je berlička, protože vy už dnes nemáte moc možností v té globální ekonomice, jak uhlídat neuhlídatelné.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017