Roboti berou lidem práci & Elonova muskaráda - zpět na článek

Počet komentářů: 147

  1. Behemot:
    Samozřejmě že sekretárš ubylo. Míto houfu písařek jedna baba za počítačem. A místo rozsáhlé projekční kanceláře s dvoumetrovými rýsovacími prkny, jeden člověk s CADem.
    Ta likvidace administrativních pracovních míst střední třídy byla stejně drtivá jako před 150 lety likvidace dělnických míst. Jen si toho vohnouti (stejně jako vy) nevšimli.
    A státní správa tvoří takový tlumící prvek, aby na tom střední třída nebyla stejně jako tehdy ti dělníci. Protože krom státní správy tu máme je bídu leštičů bot, pinklů, prodavačů Herbalife, pojištováků, a leštěných prdů, vznosně nazvanou jako „ekonomika služeb“.

    1. ad pisarky a vubec psani … dost se podcenuje fenomen copy & paste, ktery kdyz dana osoba ovlada a ma dostatecnou zasobu dokumentu defakto uz jen recykluje, nepise se jiz jednou napsane …

    2. No jasně, neska se tomu říká asistentka a manažerka kdo ví čeho. A nedělaj jenom písařky, dělaj všechno možný pro všechny možný pozice (od klasickýho rovnání papírů po…podržení), šak neska je víc jak půlka náplně každé činnosti papírování.

  2. Dfens:
    Když beru odhadem, že u městské nákupní tašky jsou výrobní náklady cca 50-70 000 a automobilka si tam narazí marži 100%, tak se pak s DPH a náklady na marketing dostaneme na nějakých 200 000.
    Jenže když germán vyrobí elektrickou nákupní tašku, kde jen baterie stojí 300-400 000, a narazí si na to 100% marži a luxusní sazbu pro eko-snoby, tak se dostaneme na lidových 1 000 000 kč.

    Dobře zdokumentované je to u hybridů. Spotřebu a emise to plnilo jen papírově, v podstatě tam přidali směšný elektromotůrek a ještě směšnější malý akumulátor a hned to bylo o 50% dražší než to stejné auto bez těchto nesmyslů. A snobové si to kupovali jak diví, jen kvůli tomu nápisu „hybrid“ ze švindlchromu na zadních dveřích. Holt takový marketingový „optimineral“ v podání automobilek.
    A s elektromobily je to stejné. Snaží se z toho udělat záležitost pro snoby, aby se mohli vyvyšovat nad ostatní, že oni na to mají a přitom nikomu nesmrdí pod nos. Aby si mohli nasadit svoji brutální marži.

    Takže elektromobil zabíjí samy automobilky, jak to dělají celých 100 let.
    Už i proto, že elektromobil má z principu nesrovnatelně vyšší životnost (až na baterie), takže to znamená že zisky automobilek budou co, Halík? Nižší, kurva, nižší!
    Prostě kurvítka typu vstřikovacích čerpadel, turba, zbytečně složité převodovky a dalších silně namáhaných a poddimenzovaných součástek, tenké rezivějící karoserie, hromady zbytečných poruchových polovodičů, to prostě muší bejt.

    1. Co se tak naucit konecne reagovat? V pravym dolnim rohu je tlacitko odpovedet, zacni ho pouzivat.

      Abych reagoval na nejaky z tbych nesmyslu:
      V cem presne ma byt elektromobil spolehlivejsi? Mam dvacetilety srot a ze vsech oprav se nic netykalo motoru. Ten je v podobe, v jake vyjel z fabriky. Paradoxne alternator, ktery je konstrukci temer shodny s elektromotorem, se tam uz vysral nekolikrat.
      A zajimave je, ze tu kritizujes elektroniku ve spalovacim motoru, ale ze elektromobil by bez ni nefungoval uz vubec, to nevadi, ze?

    2. Elektromobil je zkrátka sračka a ekozločin, jaký nemá obdoby. Bez dotací absolutně neživotaschopný úlet. Proto to také lidé už před 100lety opustili a začali jezdit na benzín.

  3. Další duchaplná poznámka o Microsoftu. Autor vyčítá ostatním volnou práci s fakty, přitom se sám chová jako poslední vohnout v hospodě. Jinak si neumím vysvětlit, jak by firma, která „posledních deset let ztrácí tržní podíl ve všech oblastech, ve kterých podniká“, měla stabilní zisky a posledních 5 let rostla, asi kouzelníci. Nápověda pro hloupé: pro přehled, v čem firma opravdu podniká, stačí přečíst finanční výsledky za minulé čtvrtletí.

    1. Tak tak :)

  4. Jen k tomu Microsoftu, za posledních 5 let akcie vytrvale rostou. Když už něco tvrdím, tak mám fakta. To platí i pro DFENSE :)
    https://finance.yahoo.com/quote/MSFT/?guccounter=1

    1. To má přesně jakou korelaci? Navíc v době, kdy se uměle nafukuje všechno.

      1. Akcie rostou, ale hlavně mají diverzifikované portofolio do několika poměrně nezávislých miliardových businessů, které všechny meziročně rostou. Hlavní jsou momentálně Azure, Office 365 a Dynamics. Taky neustále zvedají dividendy a odkupují akcie zpátky (buybacks).

  5. Docela komické je to kvílení zaměstnavatelů. Po roce 2008 když nabízeli místo platu žebráckou almužnu a potenciálním zaměstnancům se to nelíbilo, tak argumentovali tržní cenou práce a tečka.
    Dnes, když je na trhu práce nedostatek lidí a když seženou někoho kvalitního tak si za to taky chce nechat patřičně zaplatit, tak se jim najednou argumentace tím že cenu práce určuje trh, vůbec nehodí do krámu a kvílí, že se tu nedá podnikat (když zaměstnanec chce víc než východoevropskou almužnu).

    1. Přesně, 2008 jsem dostudoval a nastupoval. „To má být výplata? Vždyť to není ani na nájem.“ „Jo chlapečku promiň, na pracáku fronta, to je holt trh, je dost lidí , kteí bydlí u rodičů a nájem neplatí“

      2018 Kdekoliv kdykoliv, TV, internet noviny „Nejsou zdravotní sestry, nejsou řidiči náklaďáku, nejsou mladí chytří lidé“ , kteří by byli ochotni dělat za mzdu, která nestačí ani na nájem ….. ale to už si nechají pro sebe

  6. Moderní levičáky nemám rád, ale roboti, resp. stroje obecně skutečně berou lidem práci.

    V současnosti se opravdu produktivní práci s nějakou přidanou hodnotou věnuje tipuju max 40 % populace, zbytek jsou hladové zdi a i tak je ještě furt nějaká nezaměstnanost.

    Jsem obyčejný administrativní pracovník v soukromé firmě, díky internetu a kompu potažmo databázím a elektronické komunikaci zastanu práci, kterou by v roce 1960 dělalo tak 6 lidí minimálně. (psací stroje, pošta, průklepáky brrr…). A to minimálně polovina naší práce je přizpůsobování běhu firmy vymyšleným regulacím a boj s byrokracií, tedy práce umělá, neproduktivní.

    Ano, automatizace bere pracovní místa u jednoduchých manuálních profesí a naopak generuje neskutečnou poptávku po IT a servisácích, potažmo programátorech. Společenský problém vidím tam, že individua mdlého rozumu co prolezla stěží základku na programátory prostě nepřecvičíte a co s teď nima? Střílet? Trávit? Sprchovat? … nebo je živit na sociálce? Protože chca nechca časem i ty ulice budou zametat automatizované mašinky, tipuju že i ty výkopy základů na barák apod. jednou zvládnou.

    1. Ta automatizace zdaleka nepostupuje tak rychle, jak nám media prezentují – i dnes je např. ve skladech vrcholem automatizace paleťák a čísla na regálech. Z havíře sice asi raketový inženýr nevznikne, ale ve službách se uplatní skoro každý. Nehledě na to, že třeba e-shopům je tak s bídou 15 let a kolik to uživí lidí. Kdovíjaké profese budou potřeba za 15 let. Až uvidím robota, co mi udělá odpady v baráku nebo udělá lasagne, začnu se o lidskou práci fakt bát.

      1. To je jasné, nějaká lidská práce bude třeba vždycky, ale v tom masovém měřítku prostě těch nezaměstnatelných bude přibývat.

        1. Straší se tím přes dvě stě let a nikdy k tomu zatím dlouhodobě nedošlo. Všude vidím jak se zaměstnavatelé předhání v nabírání lidí.

      2. No, ono se to ve skladech pomalu mění. Třeba ten mrakodrap, co teď vyrostl v ČB v Budvaru, je automatický paletový zakladač, který přebírá palety s nápoji přímo z baliček ve stáčírnách. Ty palety dojedou do přijímacího bufferu zakladače po dopravníku (to je ten futuristicky vyhlížející tubus nad silnicí) a zakladač si je naštosuje podle definovaného typového plánu. Plechovky, flašky, KEGy, každá paleta má svoje ID a všechno se uloží pěkně na příslušné regály. No a pak dole k rampě pod zakladačem přijede kamion a zakladač postupně vydá palety dle objednávky, vozíčkář na rampě palety odebere z výdejního pásu a naloží na návěs. Odpadne manipulace ve skladech tak, jak to bylo doposud, místo dvaceti skladníků jich bude jen pět a celé se to bude řídit kliknutím na HMI příslušného PLC. Nehledě na to, že logistika a výroba má okamžitý přehled nad tím, kde je jaká paleta a co na ní je.
        (Někdy si začínám říkat, že jsem neměl tak rychle odcházet od svého předchozího zaměstnavatele, tam jsem totiž byl přímo u těchto zajímavých projektů jako servisák / programátor).

    1. VW got sued for 22 billion USD for causing unproven imaginary deaths basically because they are successful and german. Tesla causes unnecessary deaths on a weekly basis due to reckless implementation of experimental technology and gets rewarded billions from the government because they are american and the new shit.

      Only in f*cked up socialist US of A!

  7. V jakémsi pořadu o gigafactory jsem slyšel, že Musk postavil své továrny v místech, kde to zrovna pracovní silou neoplývá. Je jí tam málo, zejména té kvalifikované. To je právě to, co potřebuje k sobě ta armáda robotů. Jinak dobře naprogramovaný robot, je ve svém smyslu dobrá věc. Pracuje stále, pouze s drobnými přestávkami na údržbu. Trvale a nepřetržitě. Neexistuje pro něho střídání směn, takže nahradí na každou směnu jednoho i více pracovníků. Ke své práci nepotřebuje ani moc světla, jako člověk a platí pro něho jiné pracovní předpisy, nepotřebuje ani pobídkové benefity. Jsou továrny v rámci automotive, pracující nonstop, včetně sobot a nedělí. Příklady ke shlédnutí jsou. A jinak Musk si asi vrásky nedělá, protože ví, jakou cenu má to, co vybudoval. Je jeden velký koncern, který se na elektroauta tak nějak vykašlal. Počítám, že až to Musk domastí, tak to za velké prachy shrábnou a on se bude věnovat cestám na Mars.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017