Roadtrip test: Mazda MX-5 NA vs NB - zpět na článek

Počet komentářů: 36

  1. Technicka poznamka pre pripadnych zaujemcov – NBFL vo vybave Sportive ma tie iste creva (LSD, MT6, tlmice Bilstein) ako NA 10th Anniversary.
    Na dlhsich trasach trpi prave koleno a clenok, ale to bude asi individualne. Do kufra sa zmesti obsah nakupneho voziku z Metra. So sklopenou strechou odveziete aj rebrik ci vianocny stromcek. Vdaka kratkemu razvoru (2.2m) sa nezlakne ani lahkeho terenu. Antikorozna ochrana je podakovanie japonskych sudruhov za Nagasaki a Hirosimu.

    1. NB 10th Anniversary samozrejme.

    2. 10th Anniversary je NB, nikoliv NA. A ano, mechanicky stejne je na tom NBFL Sportive, takze skutecne neni treba hledat 10thA, pokud jde cloveku jen o techniku.

      Antikorozni (ne)ochrana odpovida dobe a mistu vzniku v kombinaci s urcenim auta. Mazda (i jini Japonci) az pozdeji pochopili, ze auto, ktere si Japonec koupi na par suchych vikendu a jinak stoji v garazi pouziva Evropan/American k celorocnimu dojizdeni do prace bez ohledu na pocasi.

      Jinak do kufru NA se vejde stan, dva spacaky, dve karimatky, dve mensi tasky s oblecenim (letnim), boty (zabalene separatne pro ucely vyplnovani hluchych mist behem baliciho tetrisu), detsky kufrik na hracky a zrcadlovka v „krabici“ (taska na fotak ve tvaru kvadru kam se vejde jeste dalsi objektiv az dva dle jejich velikosti). Stehovak to neni, ale da se s tim jet v pohode na par dni pod stan bez toho, ze by clovek musel tak jako autor clanku zaskladat misto za hlavou (to jsem zaskladal pri jinych prilezitostech, vejde se tam napr. druha sada obutych kol, ktere se naopak nevejdou do kufru – tam dam jen jedno).

      Nakup se do kufru vejde lip nez jsem cekal a to vc. neskladnych veci jako napr. baliky balenych vod. Clovek se na to musi divat separatne, nikoliv komparativne (kdyz vedle toho otevru kufr normalniho auta, tak to vypada, ze se do mazdy nevejdou ani boty, naopak se zda, ze bych mohl v normalnim aute odvezt mazdu).

    3. Máte pravdu, to že ji tu člověk neviděl neznamená že neexistuje (NBFL Sportive). Antikorozní ochrana výrazně nevybočuje z japonských standartů oné doby (i když Honda to není) a naštěstí tim moc lidí v zimě nejezdí – díky tomu se pořád nechaj sehnat zachovalý kousky.

  2. Pecka článek, díky za něj. Po dlouhé době jsem se dobře zasmál a nic jsem nepřeskočil :D NA se mi líbí moc, třeba se na ni někdy dostane.

  3. Zajimalo by me, jak jste v USA prisel k Miate? Da se pujcit, nebo jste ji koupil a pak zase prodal? Pokud to druhe, docela by me zajimalo, jak to probihalo.

    1. Bé je správně. Akorát jsem ji nekupoval v USA, ale v Britské Kolumbii. Díky tomu, že si drží hodnotu a cena kolísá dle období (dolní hranice pro zachovalý kousek před zimou 3000 CAD, před létem 5000 CAD pro NA, NB byly stabilně mírně dražší), dá se bezeztrát a rychle prodat. Byrokracie je v týhle sféře hodně hubená, k nákupu vyplníte spolu s prodávajícím papír s adresama a cenou, z níž se plati 12 % daň – ano, z použitýho auta. Běžná praxe je vymyslet si spolu s prodávajícím stejnou historku o závadách, kdyby do toho někdo strkal nos. Onen papír přinesete na pojišťovnu, kde za pár drobných proběhne přepis a za dalších ne-už-tak-drobných si koupíte obdobu povinného ručení. Státní ICBC má totiž monopolní postavení trhu povinného ručení, jehož cifry si cucá z prstu. V závislosti na lokalitě a hodnotě auta pak platíte minimálně 120 CAD měsíčně, doložíte-li bezškodní průběh v domovině. Hint – nikdo si to neověřuje a photoshop mocnější pera. Bez bonusů a v neatraktivní lokalitě jako je třeba Vancouver, počítejte s minimem 200 CAD.
      Prodej je ještě jednodušší, Vaši část přepisovýho dokumentu si necháte, kdyby s autem novej majitel hodlal někoho přejet, případně se můžete vydat na pojištovnu z nich zkusit vymlátit nedočerpané pojištění. V jakékoliv jiné provincii je to prý ještě jednodušší a povinné ručení řádově nižší. Dá se předpokládat že v USA to bude podobné.

      1. Ked si myslite ze ICBC ma vysoke ceny, skuste si ako novacik poistit auto u nas. To sa budete divit…

        1. Kde je u Vás? Usuzoval jsem tak z toho, že místňáci, vlastně teď už tamňáci, brečeli, že jsou na tom díky monopolu ICBC nejhůř z celýho Novýho Světa. Ale neověřoval jsem to, rád se nechám poučit.

          1. London, Ontario. A to sme na tom este relativne dobre, cokolvek s postovym kodom zacinajucim na M je totalne v prdeli. Takisto niektore oblasti v Hamiltone. Poznam pripad ked poistovna zdvihla poistne kvoli tomu ze sa poisteny prestahoval do horsej casti mesta z beztak vysokych 4700 CAD rocne na 11000…
            Neviem ako sa v BC vyvija poistne s rokmi bezskodoveho priebehu. U nas vseobecne klesa. A ked ste vo veku nad 50, bez nehod a bez pokut, v podstate nezalezi na tom ze ake auto mate (teda, v mnozine beznych aut). Ked som na jar dostal taky napad ze by som mohol vymenit svoj 2012 Frontier za novy Ram 2500 s Cumminsom (nakoniec som to neurobil), poistovna mi vypocitala poistne o 5 CAD mesacne vyssie na Ram ako na Frontier. A to ten Ram bol skoro 3x drahsi…
            Na druhej strane, v porovnani s USA platime sialene peniaze. V tom naju ludia z BC pravdu.

            1. Hm, slušnej vejvar… A bavíme se o sakumprdum Collision & Comprehensive nebo jenom o „povinným“ basic plan? I když ty čísla jsou moc i pro havarijko. Je pro to racionální vysvětlení? Nepředpokládám, že byste v Ontariu provozovali stejný kratochvíle jako třeba na Novej rok v Paříži.
              Jinak v BC se přidává 5 % bonus za 12 měsíců, maximum je 40 %.

              1. To bolo komplet s Collision & Comprehensive, dve auta, dvaja vodici (44 a 18). Eventualne to uhrali na povodnu sumu, no museli zmenit poistovnu. Ked nas mladsi syn zacal jazdit, mat ho pripoisteneho na nase auta stalo 120 CAD mesacne. Ked si kupil svoje prve auto, 30 rocny Chevrolet G20 (nieco ako toto, trocha menej hrdze https://www.smartcarguide.com/listimg/img1_1114/16/img_uSu59uXsQ0_r.jpg), poistne bolo 260 CAD mesacne, liability only. Nechcem si ani predstavit co by stalo poistenie roadstera na ktorom by bol hlavny vodic…
                A ze preco to je tak drahe (pripominam, co je drahe je liability, nie havarijne), ktohovie. Poistovne tvrdia ze jednoducho maju privela nakladov na uhradu skod. Nie len priamych. Poznam pripady ked ucastnik lahkej nehody trcal doma pol roka na naklady poistovne. A vraj su takych kvanta.

                1. Asi se zhlíží v domovině předků, UK…tam to prej přijde na nesmysl, protože už zhruba i zatroubení na někoho mu způsobí těžký zranění ze kterýho se kurýruje měsíc a pojí-štěnicovnu to stojí randál.

          2. Ale hovinko. Mistnaci nikdy nevystrcili cumak z provincie. ICBC je polostatni banda buzerantu a vyzira nam rozpocet, ale diky tomu nema ty sazby nijak astronomicke. V USA je levneji, ve vychodnich provinciich draz.

  4. Pro případné zájemce s délkou těla 190+ – nevejdete se.

    1. To mi povídej! Před lety jsem se do toho z hecu nasoukal v nějakém autobazaru. Dovnitř to šlo, ale nějak jsem se v tom zašprajcoval, a nemohl jsem to svlíknout. (Mám přes 200cm)

  5. A na “Dobrej podvozek, ale nic se do toho nevejde, zkrátka roadster pro chudé. Jo a kupte si novější verzi.” bylo potřeba dělat roadtrip a takhke se rozepisovat? 😃

    1. :-D Článek byl vedlejším efektem roadtripu a dlouhýho čekání na letišti. Hodně dlouhýho.

  6. Dobrej článek. Jen víc takovejch tady. Zrovna o miatě jako o levným fun autu docela přemýšlím a těší mě přečíst si, že se ty auta moc nesypou(což tvrdí víc zdrojů). Horší to bude s tou rzí u nás v čr no :(
    Jinak potvrzuju to s tím žralounem nafukovacím. My k moři vozíme dva nafukovací kruhy, při troše šikovnosti je to jak lehátko, místo to nezabere žádný a člověk pak z vody skoro nevyleze.

  7. Jé, hele, moje auto hned na titulce… :)

    Jinak je to tak, jak píše Vjéřák, NB je na normální poskakování vhodnější, není v ní tolik hluku… No ale stejně mám prostě radši NA a používám ho už dva roky každej den.

    1. Existuje nějaký dobrý forum nebo stránky, ohledně dalšího infa a třeba i koupě?

      1. Jak jistě potvrdí nejen Fernie, na Autíčkáři trpí nakažlivou Miatí obsesí a minimálně srovnání s ní se tam objevuje obden :) Před pár lety tam byla série čtivých článků právě o koupi.

        1. Díky chlapi :)

  8. Moj znamy si chcel toto auto kupit, pretoze zatuzil po niecom, v com je sranda soferovat bez toho aby clovek musel ist rychlo, alebo nebezpecne. Mal som teda moznost par Miat osedlat jakozto testovaci jazdec. Bohuzial to bolo cca minuly rok tohto casu, takze na nejake blaznenie nebolo ani pomyslenia. Nehodlal som testovane auto nechat v skarpe. Tuhost a komunikativnost riadenia je ale citit uz po par prejdenych zakrutach a ani sa nemusi ist rychlo. Auto fakt ide za volantom nie hned, ale ihned. Bohuzial oba testovane tuzemske kusy NB mali nejaky problem s motorom. Jedna tahala ako das dole, ale hore zdochla, druha zasa hore tahala malo a dole este menej. Sedel som ako v kuse so seriovym, tak aj pritvrdenym podvozkom a ten seriovy je dobry, pritvrdeny je zbytocne nepohodlny.

    Kazdopadne najvacsou slabinou tychto aut, tak ako vacsiny japoncov je korozia. Moze byt podvozok akokolvek dobry, NA a NB budu zhnite aj ak neboli burane. A to na dost zasadnych miestach ako napravnica, alebo drziaky motora.

    Znamy sa nakoniec pre Miatu rozhodol, ale kupil rovno ND 4th gen. A pochvaluje si. Daju sa s tym robit aj road tripy vo dvoch po Europe.

  9. Tak jsem nějak zjistil, že nutně potřebuju RX-8, může mi to prosím někdo rozmluvit?

    1. Jestli potřebujete odstrašující příklad, tak se podívejte, jak můžete skončit, až budete zoufalej a budete potřebovat se toho zbavit :-)
      http://www.autoforum.cz/zajimavosti/nejhorsi-vymena-motoru-v-dejinach-co-ma-tato-rx-7-misto-wankelu-nepochopite/?forum

    2. To máš stejný jako s hodně pěknou, ale taky hodně blbou holčinou. Nejspíš u ní nevydržíš, ale mrzelo by tě kdybys to nezkusil.
      Pár měsíců jsem jí měl a postřehy: Nadčasový vnějšek i vnitřek, podvozek spolu s extrémně tuhou kastlí posouvá hranici gripu za hranici všedních dní (na okruhu se neztratí), ale zpětná vazba řízení nebyla tak čitelná jako u ségry. Legendy o motoru bych přirovnal svého času k legendám o Alfám. Pokud se to furt sere, prostor mezi sedačkou a volantem vyplňuje diletant. Můj motor měl 120kkm s 80 % původní komprese (0 % neznamená že je z motoru bublifuk, ale že je čas na repas těsnění a může se jezdit dál), protože s tím jezdil člověk, co to netočil za studena, točil za tepla, chcípal pod plynem a nelil do benzínu olej. RX-8 je totiž úplně jiná mašinerie než RX-7. Nicméně, spotřeba nejde pod 11 na sto a pokud si případnou repasi motoru nebudete dělat sám, bude to dost drahý. Změřit kompresi před koupí je proto nutnost.

      1. No vzhledem k tomu že teď mám AR 156 s malou V6, tak mě ty strašlivý historky a spotřeba nechává celkem v klidu. Spíš mám strach aby to nerezlo a aby některý díly nestály nesmysl. to měření komprese před koupí je proveditelný nějak jednoduše, nebo to musí do servisu?

        1. Merac stoji tak 20 eur a zmeranie kompresie je pri dostupnych svieckach otazka 10 minut. Ci ma RX-8 dobre dostupne sviecky netusim, rychle googlenie tvrdi, ze je najlepsie zhodit koleso a podbeh. Tak mozno 30 min.

          1. Ah.. wankel, samozrejme. Tak zas trepem sprostosti, vobec si ma nevsimajte.

      2. Wankel je po technické stránce velice zajímavý vynález, ale mít takový motor v autě, dost by mi vadilo opotřebení těsnících lišt na rotorech. Dělat prakticky totální rozborku motoru každých 80-90 000 km nebo kolem toho motoru chodit po špičkách, aby se náhodou neopotřebovaly lišty dřív je dost nepraktické. Mazda výrobu tohoto motoru udržuje při životě spíš proto, aby si udržela kontakt i s touto technologií a trochu z nostalgie, než z důvodů nějakých extra prodejních úspěchů. Je to ale už delší čas, co jsem četl o vynálezu technologie snadnějšího zpracování keramiky (šlo tam o vylepšení tvarování, přesné obrábění a leštění keramických dílů, jestli jsem to dobře pochopil), což chtěli použít mj. i pro vylepšení těsnících vlastností lišt wankelu. Ty by byly keramické, pracovní komory, kde se otáčejí rotory také a tím by se zlepšila jak tepelná, tak mechanická odolnost wankelu a značně by se prodloužily intervaly výměny lišt.
        Přesto věřím tomu, že zvukový projev a výkonové vlastnosti wankelu jsou zajímavé a auto samo o sobě také. Doma bych to ale nechtěl, to už raději nějakou pěknou ameriku s V8 motorem :).

      3. Krom wankelu IMHO není na autě nic extra, co by šponovalo cenu servisu nahoru a ani jsem neslyšel, že by to abnormálně rezlo. Auto je lehký, zavěšení předimenzovaný, 6MT převodovka (ta samá co v Miatě) něco vydrží. Jasně, zrovna nedávno proběhla ve Státech panika kvůli svolávačce pro rok 03/04, že někde puchří palivová trubka nebo praská kulovej čep. Blbosti, když to začne mlátit nebo smrdět, tak to nenechávám vyhnít a problém řešim, navíc jsem si žádných symptomů na mé 04 nevšiml. Na kompresi je třeba kompresiometr, kterej je schopnej rozeznat pulsy jednotlivejch komor. Vypůjčení ze specializovanýho servisu nebo od nadšence je nejsnadnější cesta, samotný měření bejvá rychlovka (alespoň se studentskou TR-01 byla).

        Dovolím si úplně nesouhlasit s CzechDavem. Respektive to, co říká, platí pro RX-7. Renesis (13B-MSP) má mnohem tvrdší materiály těsnícíh lišt, menší (už tak malý) setrvačný hmoty a hlavně přímý vstřikování oleje ( :-D ), který umožňuje hydrodynamický mazání a oba povrchy se tak prakticky neopotřebovávaj. To je teorie, v praxi do toho vstupuje rozdílná tepelná roztažnost, díky který to funguje jen v relativně úzkým teplotním okně. Viz ty pravidla provozu, co jsem psal vejš. Nelze se divit že se motor nedožije 100kkm, když do toho sedne vořežprut a studenej motor vytočí k deseti tisícům…

          1. Dejvovi možná jo, ale nám skromnějším přijdete privela náročný.

          2. LOL :D :D

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017