Řídil jsem dvanáctsetrojku! - zpět na článek

Počet komentářů: 145

  1. Zrak zamlžen nostalgií, ale reálně je 1203 sráč, který byl dobrý jen k jednomu: člověk si pak dokázal vážit čehokoliv lepšího. Neuvěřitelné, že jsme tenhle potrat dokázali vyrábět ještě v době, kdy západní soudruzi vyráběli Transporter třetí generace. I ve čtyřkole, v několika variantách benzinu, i s dieselem, i s turbodieselem, a s neskutečnou škálou výbavy.

      1. nojo, pardon. Mě tohle vždycky rozohní.

        1. To je ještě v pořádku. Horší by bylo, kdyby tě to rozhovnilo.

    1. Ted o vikendu jsem skladal drevo, co mi soused privez. Mel takovej sikovnej vozik za trachtor, vesly se tam bratru ctyri metry, melo to osu z 1203 a nemoh’ si to vynachvalit.

  2. Měl jste si s tím zacouvat. Já měl to „štěstí“ v devadesátém osmém, když jsem dělal v malé reklamce a potřeboval jsem zákazníkovu 1203 přeparkovat. Při couvání jsem měl pocit, že jsou to dvě auta, to přede mnou chce jet tam a to za mnou jinam. Živel. :-)

    1. Ten postřeh není úplně od věci. Některé 1203 ze slovenské výrobní éry měly mizerně vyměřené montážní body náprav, takže se v podstatě staly čtyřstopými vozidly. Jelo to šejdrem jak krab na pláži. Protože se plechy pro podvozkovou skupinu zakládaly ručně do ručně skládaných montážních přípravků, občas to soudruhům nevyšlo úplně přesně a nápravy byly šejdrem. Nevím, jak to mohlo projít výstupní kontrolou kvality, ale asi holt hlad po dodávkách byl takový, že se nad tím mávlo rukou.

      1. Problem vtedajsej vyroby bol v tom, ze mnohokrat bolo odelenie vystupnej kontroly oddelenim, kde opravovali vyrobne nedostatky miesto toho aby to vratili do vyroby ako zmatok. Dodnes je u nas zazite, ze kvalita je brzdou vyroby a prebieha zakopova vojna medzi vyrobarmi a kontrolou.

      2. Ano, přesně tady toto probíhalo v míře větší, než velké v Tesle Vráble. Tam ty babosedy vedly permanentní válku s mezioperační i výstupní kontrolou. Víckrát jsem tam slyšel ve směsi křiku a nadávek například „Veď tam je toho cínu kopa, tak prečo by to do piči nemalo fungovať?“ :D
        Případně takové to klasické „došiel mi modrý drôt, tak som dala červený a funguje to tak isto!“:D
        Babosedy samozřejmě nevěděly a bylo jim taky dost jedno, že jak pocínovaný propojovací dráty, tak vlastně i veškerý pasivní i aktivní součástky, byly v rámci pětiletého plánování nakoupený a uskladněný několik roků dopředu. Často pocházely z nákupů ještě v předchozí pětiletce. Skladovaný to všecko bylo až na výjimky v nevytápěných, vlhkých dřevostavbách, připomínajících baráky z koncentráků. Navlhaly tam i celkem dobře impregnovaný transformátory z Dubnice n. Váhom..
        Takže všecky ty spoje, ať už drátové, anebo součástek na deskách, pájených pak divnou maďarskou vlnou s korozivním tavidlem, ty babosedy fakticky ani pořádně zapájet nemohly. Ty šly fakt jenom zalejt kupkou cínu :D
        Kontrolou kvůli prémiím procházely výrobky, co už po dopravě k zákazníkovi přivezli napůl nefunkční kvůli množství studeňáků. Tesla Vráble tím byla doslova pověstná. Vyráběli tam tímto způsobem poměrně drahá investiční zařízení.
        A platili záruční servis v rozsahu a počtu personálu, jaký určitě tehdy neměli ani v SSSR :D

        1. No, tak to na prohnilem zapade to je uplne jinak.

          Vcera u nas byl audit, vyzadal si ho jeden z kmenovych zakazniku, aby i on mel ISO v peri. Celkem bezna rutina, ktera probiha tak 3x do roka, pro bezneho zamestnance to znamena, ze by nemel mit na stole prilis velky bordel a na nohou by konecne mel mit tu schvalenou bezpecnostni obuv. Zato nejvetsi vitr ma cele vedeni spolecnosti, ktere toho dne vypada, ze jde nekam na funus, nebo svatbu, protoze tyhle hadry se jinak bezne nenosi. Dva dny pred tim bombardovani e-maily, ktere oddeleni si ma co dat do cajku, a jaka hruza se na nas riti… a dneska rano zase dekovny mail majitele spolecnosti, ze to opet dopadlo jako vzdy.

          A tento rezim generuje pozoruhodne veci. Dnes rano jsem sel do ESD Raum (elektrostaticky izolovana mistnost, chodi se tam v plastich, na rukach zemnici naramky, specialni obuv, specialni obleceni…), kam chodim v triku, dzinach a sandalech, od kliky u dveri obvykle dostanu mrdu (mam zrejme nahovno potah na sve zidli) a povidam, ze potrebuju urcitej krokovej motorek, protoze z nej chci konektor. A ze mi tedy staci ausschuss. Kocena se natahla a postavila prede mne krabici, obsahujici cca dve stovky techto motorku.

          – To je vsechno ausschuss?
          > Jasne
          – ? To je za rok?
          > Ne, to je od zacatku mesice
          – ?? Co je treba spatne na tomto motorku?
          > Ma nejaky divny kabliky
          – Divny? Vzdyt jim nic neni
          > No ten jeden dratek je ohnutej
          – ?? Ale to je normalni, to na funkci nema vliv
          > Tady na fotce ten motorek zadnej dratek ohlej nema a ten obrazek je schvalenej od kvalitare
          – Kvalitar to podepsal, abyste omylem nevzali jinej motorek. Kablik neresil.
          > Tomu ja nerozumim, ja to jen montuju dohromady a nevypada to jako na fotce
          – Hmmm… a co je tomuto motorku?
          > Chybi na nem kus samolepky
          – ?? Ale vzdyt se celej montuje do trubky, tam nikdy nikdo samolepku neuvidi a ani ho nezajima. Samolepka na funkci nema vliv!
          > Tomu ja nerozumim, ja to jen montuju dohromady a nevypada to jako na fotce…

          Takze za deset pracovnich dni se vygenerovala plna krabice krokovych motorku, mezi kterymi jsem horko tezko nasel jeden, ktery skutecne byl poskozeny (ulomena hridel), jinak slo o kosmetiku. Jenze firma plni ISO, firma ma slogan, ze odchazeji jen 100% zkontrolovane vyrobky (coz je fakt, kazda picovina prochazi automaty, ktere bud laserem kontroluji rozmery, nebo promeri funkcnost daneho vyrobku, atd.) a nikdo neresi, ze ten odpad by mozna sel zredukovat.

          1. Nechápu, jak jste mohli projít auditem.
            Auschuss má být v červené bedně, uzamčené a nepřístupné. Neexistuje ze zmetkovníku jen tak vyjmout díl na pracovišti, kde tento zmetek vznikl! Auschuss má podléhat pravidelné analýze a výsledky zároveň s druhy vad se mají statisticky vyhodnocovat a na základě tohoto vyhodnocení sledovat stabilita procesu.
            Vy fakt nejste automotive… :D

            1. Jo… ta bedna cervena byla, to mas recht :-)

              Jinak ja jsem ten anarchista, co do toho zkurvenyho soukoli debilni byrokracie porad sype pisek. A budu sypat dal. Nastesti firemni slogan je, ze nesnasime automotive :-)

              Behem posledni debaty s kolegou jsem mu vysvetlil zasadni vec – on je manager, ja rozhodne netouzim po jeho fleku a rozhodne necham vsechny sracky s papirama na nem. On je MBA, ja ne a tak at kurva kmita a resi picoviny mezi vyrobou a tema auditorama. Nastesti, jeho to bavi, takze porad vymejsli nejaky novy lejstra a nechodi mne s nima otravovat, vyplnuje je za mne a jen da k podpisu. Idealni stav.

            2. Btw, zajima mne, jak to ISO resi Cinani. Maji certifikaty vydane americkymi spolecnostmi, takze zadne „CE na pockani na cokoli“. Pritom kdyz po nich neco chci, udelaji naprosto cokoli, i proti ISO. Proste rozhoduji prachy, prachy, pak prachy, pak dlooouho nic, pak znovu prachy a pak teprve nejake ISO. ISO v polosocialisticke spolecnosti je fata morgana. Jenze zatimco je to tahne kupredu, Evropu ke dnu.

              1. Sysop: ISO znamena, ze jsou popsane procesy. Nema to nic spolecneho s tim, jestli tak skutecne probihaji. Takze Amik prijde do cinske firmy, necha si ukazat, ze jsou vsechny procesy zdokumentovane, doporuci tu ci tamhle do priste zavest nejakou analytiku nebo dalsi proces pro sledovani kvality, spokojenosti zakazniku nebo nove KPI. Pak vyda certifikat, shrabne prachy a jede domu.

                Cinan jde zpatky makat dle toho, co zakaznik zaplati a ISO dokumentace lezi na serveru/gdisku ve slozce „ISO“ a tise ceka na recertifikaci.

                To zase prijede Amik a 14 dnu pred auditem se zkontroluje, ze papiry jeste odpovidaji tomu, co firma ramcove dela. Sem-tam se neco prepise nebo doplni. Amik vyda doporuceni, co zlepsit do priste, certifikat, bere penize a jede domu. Cinan jde makat po svem a ISO zase odpociva na disku.

                A tak porad dokola.

                1. Tak nejak jsem to tusil. On uz kamos mi kdysi rikal „ISO? Jo, to znamena, ze maj v cajku papiry“.

                  1. Sysop: přesně tak. Auditor certifikací fabriky, která má všude bordel nic neriskuje, proto je možné získat honosně se tvářící certifikace „z jůesej“. Vždycky ukáže štos papírů, v něm je vše popsané, přesně jak říkají pravidla. Současně měl pohovory se všemi klíčovými zaměstnanci, kteří za procesy zodpovídají, ti popsali přesně to, co před dvěma týdny na poslední chvíli po večerech sepsali, aby bylo auditorovi předem co poslat a tím pádem papírově je všechno v naprostém pořádku. Že tam po odchodu auditora zase jedou po svém? Za to přece auditor nemůže. A dokud se něco zásadního neposere nebo nějaký mstivý zaměstnanec nevynese něco pikantního ven, nikdo se nic nedozví. Dokud jsi ty jako zákazník spokojen a máš od nich scan certifikátu pro případ, že přijde audit k vám (a tedy potřebuješ prokázat, že certifikovaný je celý proces vč. subdodavatelů), neděje se vůbec nic.

                    Jen auditorské a certifikační firmy mají jistý business a můžou vás všechny zkásnout a vo tom to je.

                    Jinak myšlenka ISO není vůbec špatná a vůbec nevadí, pokud to firma nedělá jen na oko – popsané procesy jsou základ toho, že se něco nezačne srát jen proto, že odejde Franta a nikdo netuší, co vlastně jak dělal. Hodí se to k náboru zaměstnanců (jde z toho udělat inzerát), ke školení (dá se to hodit nováčkovi, ať si to nastuduje) a k občasnému ověření, že na daném úseku nepanuje chaos (nutí to lidi jednou za čas se zamyslet nad tím, jestli se věci skutečně dělají dle procesu a pokud ne, proč a jestli měnit proces nebo popis).

                    Problém nastává až pokud je „potřeba“ to mít, pak přicházejí ojebávky. Čím je dlážděna cesta do pekla víme.

                    1. Vlastne ISO je ako komunizmus – myšlienka fajn, ale zbytok na piču. Resp. je to výhodné pre určitý úzky okruh zainteresovaných indivíduí.

                    2. Ale to só kydy. Komunizmus stójí za hovno aj jako myšlenka. Zebrat fšecto fšeckém a pak se mět dobře – dyť to je kravina vot á do z.
                      Naproti temu ISO – znáte vůbec jeho historiu ? – v dnešní podobě vzniklo v USA za druhé světové – cílem bylo aby armáda dyš zadá zbrojní výrobu kdykoli kemukoli – dostala stejný záměnný zbraňový díle kerý neco vydržijó, aby se bigošovi nerostrhl lauf po provní dáfce. Prostě jako technik nemožu proti ISO říct půl slova.

                    3. Komunismus prece nerika ‚sebrat vsecko vseckem‘. To byla az realita provozovana socialismem. Komunismus rika ‚kazdy podle svych moznosti a kazdemu podle jeho potreb‘. Picovina je to jak Brno, ale je to neco jineho.

                    4. Definice socialismu taky vo kradeni nic neříká. Je holt rozdil mezi teorii a praxi.

                    5. No, musi no. Oldschoolovi komousi uz netahnou a za chvili vychcipaj.
                      A vzhledem k tomu, ze pravicaku jsou v CR asi dve procenta a asi tak 20 procent pravej střed, tak je celkem fuk, jestli ten zbytek voli levici obyč nebo cool.

                    6. JH: Dlouhý pochod institucemi a pevné zakořenění pokrokových levot v učitelských a profesorských sborech halt nevyhnutelně nese své zkažené ovoce. Snad se už nedožiju ekvivalentu čínské Kulturní revoluce nebo pokusu o vytvoření spravedlivější společnosti ála Polpotova Kambodža…

                    7. Mladez byla levicova vzdycky. Mladej pravicak je akorat psychopat co se jeste nenaucil to skrejvat:)

                    8. pre vltava 14.9.2019 v 20:46
                      Asi som to zle napísal, ale môj príspevok sa týkal napr. ISO 9001 a jemu podobných opruzov, kde sa generujú len stohy papiera, mrhajú ľudské sily a nič to neprináša. Naopak normy ISO, STN, EN, ČSN a iné majú prínos pre nás technikov. Samozrejme dá sa polemizovať aj tu u rôznych noriem, ale z väčšej časti to má zmysel. A samozrejme aj tu platí o tom ako veľmi sa to dokurví pri aplikácii v reálnej prevádzke.
                      A k tomu komunizmu – pokiaľ moje chabé vedomosti siahajú tak to mal byť nejaký beztriedný systém s vlastníctvom všetkého všetkými a v poslednej fáze by neboli peniaze, ale ľudia by si brali čo potrebujú a pracovali ako chceli. Z určitého uhla pohľadu to nieje až taká pičovina, z iného uhla pohľadu je to utópia hneď od začiatku.

                  2. Ako technik si to mal už dávno vedieť, že ISO je len kopa poškrabaných papierov zo zbytočne mŕtvych stromov.
                    Trošku iné to je u tlakových nádob, ktoré podliehajú individuálnej „prebierke“ kontrole od certifikovanej osoby / osôb (my to riešime s TÜV-kom).

                2. To dost škaredě připomíná akreditace ve zdravotnictví.

                  1. Zdravotnictvi je momentalne personalne v totalni riti, ti maji hlavu jak patraci balon uplne z neceho jineho, nez dohlizet na dodrzovani razitek. Takze naoko se to dela, aby pak pruser nebyl na vice bojistich soucasne.

                    1. Razítka je to jediné, co různé audity a akreditační komise zajímá. Nikoho nezajímá, co a jak doopravdy děláme, ani kolik na to máme lidí a jaké jsou vyhlídky do budoucna (hromada přesluhujících důchodců, nejen doktoři, ale i sestry).

                  2. Jichocech Honza: to se týká jakékoliv procesní certifikace. Není ani v moci auditora zajistit, že se předpisy dodržují, na to jsou ve firmě manažeři.

                    1. Né že by na tem záleželo, ale zjistit, že se předpise dodržujó, v moci auditora samozřejmě je. Že jich na to hodně sere, je věc druhá.

                3. @fatdwi: 6:12

                  z toho důvodu některé SW pro statistické vyhodnocení nabízejí možnost „simulace“ křivky tak, aby vyšla Cpk 1,33 rovnou. Výtisk vyhodnocení vypadá naprosto stejně jako výtisk vyhodnocení, kam jsou ručně zanesená data.

                  1. Childeater: „tak si priste vycucame z prstu ten prumer. – Pane doktore, z Vas bude obvodak jedna basen“.

                    Akorat při přechodu z automotive do letecké výroby je potřeba zvolit 1.67, aby člověk nezpůsobil podniku zbytečné problémy. Při diskusi s auditorem by věta „já se omlouvám, mě tam omylem vyšel limit pro minulou firmu“ nejspíš nezněla úplně profi.

  3. No dneska sem si do bílé boudy nakopal kolem tuny písku (po deštích mokrej) a začínám to vo tom plavání chápat :D

    1. Aha, tak stačilo nafoukat prázdný zadní kolo :D

  4. Jezdil jsem s tim pracovne, stejne jako i s dalsimi tehdejsimi vydobytky Mlade Boleslavi. Kdyby mi tehdy nekdo rekl, ze ty strasne kramy bude nekdo adorovat.. Mam rad stara auta a hodne s nimi jezdim, ale jen skodovacke kramy mi nikdy neposkytly ani zdibec zabavy za volantem.

  5. Měl jsem to štěstí, že jsem i přes svůj aktuální věk kolem 40 s různými dvanácettroskami mnoho kilometrů najezdil. Otec od revoluce podnikal v zámečnictví a nějaké takové dílenské – montážní vozidlo potřeboval. V devádesátkách pořídil vysloužilou sanitku, ještě čtyřkvalt, motor nevím, zda už byl 1,5 nebo ještě 1,2. Vždy o víkendu jsem staršímu bratrovi pomohl dovnitř podélně osadit lavice ze zahrady a tata po nocích vyzvedával bratra s partou 10 až 15 kamarádů na zábavách. Nedovedu si představit ten postih dnes, kdyby někoho něco takového napadlo. Tu jsem ještě neřídil. Někdy v té době se u nás krátce objevil skříňový Barkas. Ten už jsem řídil a byla to pro mne totální bomba. Pomalu to jelo, když se pod nákladem tahal zadek po zemi a prázdné se to zase pralo s odporem vzduchu skříňové nástavby. Ekonoměr furt v červeném :-) Souběžně otec generálkoval druhou trosku, komplet nová kastle včetně laku, už kotoučovky vpředu, ale stále čtyřkvalt. Montážní vůz alias polokombi. Na přelomu milénia mne s ní bratr s partou vzal na silvestrovský pobyt k bratom do Tatier. Předjeli jsme Porsche :-) , si pamatuju jak včera. S touhle už jsem se cosi najezdil a pral se hlavně s řazením. Rozjezd do kopce často končil nuceným zastavením, protože se nepodařilo zařadit trojku po dvojce. Ta trojka se strašně blbě trefovala.
    Jsme v novém tisíciletí, úspěšní podnikatelé si pořizují třílitrové Boxery, ale tatík výhodně koupil TAZ 1500 pětikvalt, polokombi, r.v. 1995 za 40.000,- Kč z Prahe. Měla malou vadu – jela na tři válce a nikdo nevěděl, co s tím. Řazení měla normálně, vůbec ne obráceně a hlavně relativně přesné. Otec to nějak poléčil a bylo to dělo. V té jsem se najezdil už opravdu hodně, protože jsem nastoupil k němu do firmy. Zadní lavice se montovala jen na pařby, protože ve firemním provozu zavazela a nebyla potřeba. Montáž museli provádět minimálně dva. Pak jsem si ji mohl půjčit třeba na pohodlnou přepravu na Noc plnou hvězd do Třince. Na té čtyřproudovce Hranice směr Nový Jičín si ševelila kilo deset, jen se ladně pohupovala, že kamarádi mohli bezpečně nasávat z lahváčů. Tahle byla vůbec mimořádně vydařená, vůbec neplavala po silnici, nebylo třeba ji furt honit v pruhu, fakt stabilní. A dovedla se rozjet na stočtyřicet :) Byl jsem ještě mladý a často jsem provokoval různě votuzené staré škodárny a Favority, pro které jsem byl zdánlivě snadná kořist…a často vyhrál. Též měla na skle zelenou nálepku „stupeň čistoty výfukových plynů S2“. Roky ubíhaly, naše (ne)údržba se čím dál víc projevovala, hlavně koroze. Ke konci se v ní dalo jezdit jen v montérkách, stačilo proletět kaluž a člověk byl špinavý. Stropnice byla od bahna :-) Bylo jasné, že musí následovat upgrade a já se potajnu těšil na třílitrové Ducato…

    …A tata koupil polského Lublina. Ojetýho samozřejmě. Oproti Ducatu stál polovinu a už byl vyroben v tomto tisíciletí. Prodával jej autorizovaný dealer Hyundai a pamatuji si, že prodejce neuměl ani zařadit jedničku. Otec ho vyhodil ze sedadla a s naprostou samozřejmostí ji tam dal. S tím jsem zažil taky spoustu adrenalinu, když mi např vyjela poloosa i s kolem a částí ložiska. Stalo se mi to hned dvakrát, pěkně každá strana jednou. Poprvé se mi to přihodilo asi kilometr od firmy a otec pro mne přijel vysokozdvižným vozíkem, vrazil vidle pod zadní nárazník, zdvihl zadek a tlačil kupředu. Tenkrát ještě dopraváci neměli civilní stíhačky. Soustu legrace (i když tehdy mi to tak nepřipadalo) jsem zažil i s dvěma typy Avií, už oturbených, ale ještě na velkých kolech.

    Tenkrát jsem byl svým způsobem nešťastný, že jsem musel jezdit s takovými zgarby, no dnes to vidím jinak. Když řídím dnešní instantní auto, prostě jedu, nic víc. Dnes mne vlastně řidičsky uspokojují dva Renaulty. Jedničkové Twingo bez serva s jeho vlastně až syrovostí, super odezva ve volantu. A pak turbobenzínová Laguna GT s 4-control, jaký to má odpich, když je třeba a hlavně co to snese v zatáčkách. Nevím, v čem si budou užívat řízení mí puberťáci. Kupuji si speciály Světa motorů a když tam čtu o všech těch mildhybridech a šíleně nastrojených motorech, hlavně že to má konektivitu. Lagunu si šetřím, nicméně mám strach z úředního šimla, že mi ji zakáže nebo aspoň brutálně zdaní…

    1. Som si je neni jistej rokama, máte to tak plusmínus dekáda, ale třílitr se dával až do Ducata třetí generace od roku 2007 a zhruba kolem roku 2010 to furt bylo moc nový na to aby to stálo nějaký rozumnější prachy. Nemyslel 2,8litr?

      1. Jasně že 2,8. Je to 15 let zpět…

  6. Před šesti lety, v mých patnácti, sestřini spolužáci z gymplu nevěděli, co dělat po maturitě, tak koupili dvě dvanáctsettrojky. Motal jsem se kolem renovace, bylo to skoro komplet. Nevím, jestli ještě někdo z nich jezdí na srazy, je to kanárková a bílými sloupky, rámy oken a střechou.

    Byla to moje první samostatná zkušenost s řízením – kluci mě posadili za volant (ne na sedačku, jen na ten plech nad motorem) se slovy “jestli se rozjedeš s tímhle, rozjedeš se v životě s čímkoli”. Tak jsem se rozjel. Potom jsem se tam proháněl mezi vesnicemi, v tom autě bez dveří a byl to zatím snad nejlepší zážitek za volantem, co jsem zatím měl.

  7. Pěkný článek, soucítím, mě se povedlo nedávno podobný kousek, kdy jsem ujel asi 3 km s Pragou V3S, jelikož na vojně jsem nebyl a tohle jsem fakt chtěl zkusit. Byla to ovšem upřímně dost hrůza, protože u tohohle stroje, i když byl taky po komplet GO, šel volant fakt KURVA těžko a brzdy KURVA vůbec, a to byla prázdná, na asfaltu, na rovince. Ale motor byl jak hodinky.

    Nicméně mě dost překvapilo, že pan domácí, ač je takový petrolhead a je tipuju o takových 10 starší než já, evidentně v oblasti starých střepů nebyl dosud příliš etablován. Je známá věc, že Š1203 je postavená na dost upravené dnes by se řeklo „platformě“ škoda octavia, včetně motoru, což zase nebylo nic jiného než „facelift“ škody popular z třicátých let. Proto ten motor má úplně jiný zvuk a vlastnosti než ten „nový“ ze škodovek s motorem vzadu, mimojiné start na otočení o půl otáčky motoru, jak bývalo takto starých konstrukcí běžné.

    Podobně jízda s autem se šnekovým řízením a měkkým podvozkem se neprovádí tak, že vozidlo vedete tam kam chcete přesně vy, ale necháváte ho mírně podle jeho vlastního uvážení plavat zhruba směrem, kam potřebujete a jen mírně korigujete, jinak by se rozhoupalo a skončíte na střeše. Takhle se jezdilo i s polákem i s embéčkem úplně běžně. Proto ve starých filmech když někdo hraje že řídí, vergluje furt s volantem doprava doleva, tak se to totiž dělalo. A proto ve filmu Duel má hrdina smrt v očích když sjíždí z hor rychlostí 120 kmh !!! ve svém Plymouthu , který přitom po rovině jel už tehdy v klidu 160 se základním třílitrovým šestiválcem, jenže šnek a lisťáky a diagonálky.

    Je pravda, že když jsem občas dal do ruk svůj vůz obdobné konstrukce neznalému, dost lidí s tím nebylo schopno jet vůbec, zajímavé.

    1. U V3S se musí brzdit trošku jinak – dost přišlápnout brzdu a jakmile se objeví první účinky (klidně i za 1-2 sekundy) tak trochu povolit. Je to dáno konstrukcí brzd, kdy přišlápnutím brzdy otevřeš ventil a do brzd začne proudit vzduch. Prostě to chce si jen zvyknout, že to nebrzdí hned :)
      Řazení bylo relativně cajk, nejhorší bylo najít jedničku, ale ta se stejně řadila jen vyjímečně, rozjíždělo se na 2 (i bez redukce).
      A já měl to štěstí, že jsem si na vojně jako řidič udělal i řidičák C+E.

      1. předovka mě překvapila, ta šla úplně v pohodě, kdysi jsem jezdil na brigádě s traktorem a ten měl teda podstatně horší, jak říkáte, rozjížděl jsem se s tím na dvojku.

        No s těma brzdama to mě nenapadlo, to by bude ten trik, co člověk musí znát.

        Ale ten volant to je teda maso, jak to tahali ti 18 letí kluci někde v terénu v bahně s nákladem? šlo to za jízdy na asfaltu asi tak těžko, jak na žigulu na místě při parkování

        1. Můj táta najezdil s vejtrou hodně kilometrů, hlavně dálkových mezi Čechami a Slovenskem. Říka, že za jízdy to bylo dost tuhé, ale dalo se na to zvyknout. Horší bylo manévrování s naloženou vejtrou na místě, to kolikrát měl co dělat řidič i závozník, když oba tahali za volant. Když pak táta nafasoval liazku, kde byl posilovač řízení, to už prý byla flákárna :).

  8. Děkuji za článek. Probudil ve mě řadu vzpomínek. Měl jsem asi podobné mládí jako Michalos a u nás skončila na montáže valníková a M-ko (montážní).
    Historická úloha 1203 v devadesátkách byla důležitá. Rozjet většinu podnikání potřebovalo něco jako dodávku a trh toho ještě moc nenabízel. Pár lidí tenhle hlad pochopilo a dodalo do tehdejších zlatonosných bazarů množství vzkříšených zombie 1203, vyřazených a odprodaných ze státních podniků. Postup byl koupit vrak do 10kczk, pošít motor, zadělat vyrezlé díry, vyvařit nejhorší nosné části, postrašit tlumexem a barvou a vystřelit za 40kczk. Pro představu karosařina znamenalo několik kbelíků tmelu a metry sofistikované nylonovo polyesterové výztužné tkaniny, případně celulózový plnič s pigmenty. Takže starý tepláky a noviny do díry, poblít zespodu i vrchu a pak brousit. Do roka vypadly lívance z rezatých jam zase ven a bazarníkovo krčení rameny vás vyprovodilo za bránu.
    Já jsem si ale ježdění v dvanácttrosce fakt užíval. Žádné jiné auto (autobus to umí taky, já neumím autobus) mě při rozjezdu s plným rejdem z parkující řady neposlal tělo bokem se zhoupnutím do silnice. Kola jsou za vámi a je to super pocit. V té době bylo aut schopných prohrábnout a zakvičet gumama v čechách pomálu. Dvanda dala burnout klidně přes 30sekund. How-to: Plný rejd doprava, ohřátý motor, řidič sedí v autě sám. Dvojka, plný plyn a noha ze spojky do strany. Přemotorovaná bestie se nahnula k řidiči a odlepila pravé zadní kolo a tvrdá barumka začala ječet. How-not: Hardy spojka není nová. Po dvou minutách zábavy už diferák fakt topí, po třech se zadře.
    Na střední jsme jeli lyžovat do Říček a mohl jsem si M-ko půjčit, abych osm puberťáků pobral. Bez řetězů, na letních (zákon ještě nevyžadoval), Snap a Prodigy na kazetách. Na horní parkoviště v ledových kolejích jsem s trochou snahy vyjel. Cesta dolů byla adrenalinová seance. Po vyhýbání autobusu v protisměru se mi zaklesly přední kola v ledu a kus kopce jsem klouzal dolů naštorc, nedokázala se ze žlabů vyhoupnout. Jednou jsem na nějakou stavbu dovezl valníkovou materiál (trubky,příruby), ale abych po bahýnku vyložený odjel muselo mi na korbu naskákat 6 lidí.
    Zimní startovací rituál si pamatuju ještě teď: večer nechat roletku před chladičem nahoře,dvakrát pumpnout benzín,sytič vytáhnout na 3/4, 2 vteřiny startovat, pauza, nastartovat, sytič na 1/2, ohřát půl minuty a vyrazit. Cokoli jste udělali jinak, prodloužilo v minutách další pokusy. V létě jsem musel jet několikrát s otevřeným deklem, když jsem naloženej vařil a kabina ve 40km/h nešla vyvětrat. Euthanazie M-ka proběhla na vlastní žádost auta. Kastle se začala propadat až se zadní hardy spojka se začala probrušovat podlahou s děsivou zvukovou kulisou. Každá cesta byla dobrodružná a rád na ně vzpomínám.

  9. „poslední evoluce motoru Škoda 1200, který (jak mi pan Petr vysvětlil, je zcela jiný než motor ve Škodovkách řady 742 a Favoritech)…“

    Docela casto se setkavam s nazorem, ze motor v MBcku a jeho nastupci vychazi jeste z Popularu. Ale neni to pravda, z popularu vychazi prave skoda 1200 (i kdyz zmen tam byla taky hrimada), zatimco MB byl nove vyvinuty.

    Docela by me zajimalo, proc pozdeji bylo rozhodnuto o uprave motoru na 1500, misto aby se sjednotilo na MBckovskou radu. Jiny uchyt prevodovky by snad sel vyresit, otazka je, jestli by nevadila zmena naklonu.

    1. motor pro škodovky s motorem vzadu byl stavěný úplně jinak, jako vysokootáčkový a na hmotnost, aby byl co nejlehčí. Byl mnohem méně robustní než motor z popularu/oktávky, proto ve trosce nechali tento motor, který se jinak používal i v elektrocentrálách ,kompresorech a jiných zařízeních. A taky ho šlo líp „převrtat“, až na 1800 ccm.

      1. No, s takovou 1,8kou už to mohlo trochu jet, ne?

        1. no, 1200 ccm měla 35 kW SAE ve škodě 1202, do trosky to ještě snížili na 33 kW, bo životnost nebo co. Ta 1500 ccm po 30 letech modernizací měla úžasných 41 kW/57 koní !!, takže 1800, která se dělala podomácku pouze neoficiálně to tipuju někde kolem závratných 46 kw/ 63 koní. Takže pořád méně než měl můj Fiat 1300 ccm se 44 kW a to žádná raketa teda nebyla.

          Ta filosofie byla „je schopno se přemístit z bodu A so bodu B rychleji než povoz tažený volem“ nikoliv „ať to aspoň trochu jede“. Viz hrůzy jako Avia bez turba apod.

          1. Podmotorizované byly až na výjimky všechny socialistické dodávky. Troska, Barkas (tam soudruzi do té stodoly namontovali miniaturní litrový tříválec z Warťase; sice to jelo, ale žralo to jako prokopnuté a motor to vydržel jen proto, že byl robustně zkonstruovaný. Dodnes si vzpomínám, jak mi řidič ukazoval motor w Barkasu – otevřel na poměry kabiny velkou hrobku a pod ní se krčil motorek jako kafemlejnek), Žuk (to zas byla bouda postavená na podvozku Warszawy, resp. Pobědy), Latvia (ta zase využila podvozek a motor Volhy 21 Carevny) atd. Ony ani ty západní značky tehdy nebyly extra výhra. Nedávno jsem měl tu čest řídit forda transita druhé série v provedení mikrobus z roku 80, který měl pod kapotou atmosférický komůrkový diesel o výkonu 40kW. Některé kopce jsem s tím v sedmi lidech jel na jedničku, jinak většinu času na trojku. Čtyřka přišla ke slovu jen na dlooooooooooouhýýýýých rovinkách nebo mírných klesáních, kde se to rozjelo až skoro na stovku :).

            1. no přesně, jiná filosofie kdysi. Z těch komoušských co pamětníci povídali jezdil nejlíp žuk, protože měl ten motor modernizovaný oproti původní pobědě a přecejen to byl dvoulitr.

              Nikdy jsem to však doopravdy nepochopil, tu evropskou posedlost mini-slabými motory v úplně nevhodných funkcích, jako právě tisícovka tříválec v dodávce, která se vyráběla dokonce jako odtahový vůz ! Protože z logiky věci kdyby do té trosky dali normálně patnáctistovku z žigula nebo moskviča, ta byla prakticky stejně velká, žralo by to úplně stejně, ale podstatně víc by to vydrželo a víc uvezlo. Takhle to muselo na generálku v jednom kuse.

              V evropě nikdy nebyl benzín, proto byla ta stará auta s tak malými motory, aby to nežralo, škoda 100 jezdila údajně pod 6 litrů, když se vědělo, jak na to. A nebylo to jen tu, západ jezdil na kachnách, mini, malých fiatkách, renaultkách atd., všechno auta dělaná na spotřebu a cenu. Ale u dodávky to nedává smysl, tam už to moc žere.

              1. u Francouzů to bylo prej tím, že někdy okolo druhý světový zavedli daň z kubatury a malý motory tak byly levnější. Silný motory a velký auta ale vyráběli taky. U socialistickýho průmyslu to bylo nejspíš tím, že už nebyl schopnej vyrábět víc typů motorů v dostatečnym množství. Holt daň za to, že se země s omezenou lidskou základnou snažila bejt plně soběstačná ve všech. naskonec to skončilo tím, že se sice vyrábělo skoro všechno v jakž takž dostatečném množství, ale byly to průměrný až podprůměrný výrobky, prootže nadprůměr by většinový zákazník nedokázal zaplatit a na to aby se vyráběla masovka a ještě „luxus“ nebyly lidi ani fabriky.

                1. Dneska kolegove rozebirali ten napad, ze by se mel udelat zakaz SUV do mest. Vzhledem k tomu, ze dneska se SUV rika skoro vsemu, nepanoval jednotnej nazor, nicmene 4 z 10 byli pro (!). Tak jsem jim ukazal fotku SKOTa s doporucenim, ze to neni SUV, na znacky se to postavit necha a do mesta je to idealni.

                    1. Dyk to rikam, pekna kara, zadna tunova sragora, s botickou i odtazenim je problem, sama positiva a socialni jistoty. Nevim jak ted, ale sveho casu se dal sehnat za dve kila, za to solidniho SUVa nemas.

                    2. Do historického centra se přeci jen hodí víc tohle: http://www.armytechnika.cz/nabidka/kolova-technika/obrnena-technika/pruzkumne-vozidlo-brdm-2
                      A je to benzíňák.

                    3. Jojo, Brdik, moje tajna laska. Nez se rozhoupu ho koupit, tak uz nebudou.

                    4. Nač příde generálka, aby to bylo vůbec pojízdný?

                    5. Koupis zgeneralkovany. Pokud s tim nelitas denne, tak to neco vydrzi.

                  1. No právě: dneska se každá plechovka vydává za SUV…
                    Podle mě takové menší SUV je Suburban, či?
                    A jinak ty dnešní pseudo-SUV jsou optimální právě do města: půdorysně je to spíš o něco kratší než sedan/kombík stejné třídy, takže parkování fpoho, líp se do toho nastupuje – a hlavně vylejzá!!! – spotřeba je plus mínus stejná, a neposere se to z vylomeného obrubníku nebo propadlého kanálu, o přemístěném poklopu ani nehovořím…

                    1. Jasne, samozrejme chapu, ze do ceskyho mesta proste je lepsi vyssi podvozek, v zime nejlepe 4×4 a pritom neni potreba terennak. Je to bezpecnejsi pri stretu s debilem, pokud to neni Duster tak to ma i solidni kufr… Ale ze se tomu rika SUV, neni fer. Ostatne to uz se tady probiralo. Je to reklamni svinstvo, jenze dneska je reklama vic, nez pravda.

                    2. A neříkalo se v lepších čase: Imidž je na nic, poslouchej…

                  2. Ad Sysop:
                    Nápad zakázat epileptiky jste neřešili?

                    1. Nemci jsou hloupi, takova elementarni vec je absolutne nenapadne. Zrejme cekaji, az s tim konecne prijde Brusel. Reknu jim, at jsou pokrokovi a navrhnou reseni sami, nejlepe vychazejici z nejakych tradic. Velka bila slina povinne nosena na obleceni epileptiku se mi jevi jako optimalni zacatek.

                    2. Pro pokračování pak půjdou využít Volkswageny Transpoter z 90. let minulého století a případně by mohli vyhrabat i tramvaje původem z ČSSR.

                    3. Vyhledem k prognoyam vyvoje automobiloveho prumyslu bych se neunahloval a tyto pomerne moderni kousky jeste nechal spat ve stodolach a nejprve vytezil povalecny srot. Je nutne celkovy kolaps dopravy odsunout co nejdale.

                    4. Ad Sysop: z mé strany jde o takový rébus…

                    5. Doprava byvala pro reseni nucene migrace vzdy v soukromych rukou, takze ocekavam, ze v ramci vhodne dotacni politiky tuto otazku vyresi vzniknuvsi TrasportFert k plne spokojenosti.

                    6. @Sysop 9:05:
                      Jsa v automotive insiderem, koupil jsem loni Pajero Sport ’99, bo jsem chtěl ještě ryzí mechaniku s EURO2 a bez diag zásuvky. Jen jsem musel do Itálie, protože jsem chtěl absolutně neshnilej kousek a bez tažnýho. Co myslíš, proč teď tak strašně padaj prodeje; všude po salónech se válí aut jako hnoje, ale nikdo je nechce. Automobilky už začínají nabízet „factory renew kit“ na starší zajímavý věci, protože si to zákazníci přejí. Nový auta lidi začínají odmítat, chtěj držet v provozu ty starý, s charakterem, duší, užitnou hodnotou a jednoduše opravitelný.
                      Další slza mi ukane až se motosvět obrátí do EURO5; aktivní uhlí, elektronicky vyhlazený píky ve výkonový křivce, takže motory budou mdlý a vykastrovaný, pouze vodou chlazený a s obrovským vejfukem…asi budu muset nějaký starý bago koupit už příští rok; mám na ježdění okolo komína F650 Funduro s Rotaxem z konce výroby a ve skvělém stavu, ale chci ještě R1200R. By mě zajímalo, jestli mi zůstane aspoň možnost koupit si nějakýho pick-upa, protože kurva Pajerem tahám místo traktoru z lesa borovice přes pařezy a bahno a moderní rádoby SUV s Haldexem bych takhle zničil za jedno odpoledne.

                    7. Re:
                      Childeater
                      13.9.2019 v 9:34

                      Uz se nam to blizi, za tri mesice zacne velkej narek. A tipuju, ze behem par mesicu se po starejch drzacich slehne zem, dokud je bude mozny papirove drzet na silnicich. Vsechny ty pokuty jen nakopnou Tuska a ve zpetne vazbe pres Zeleny mamrdy pak jeste vic utahnou srouby normalnim autum.

                      Prijde bida do Evropy.

              2. Mám za to, že do třínápravových odtahových speciálů Barkas dávali už šestnáctky z žigula už přímo soudruzi v NDR. Někde jsem četl, že 3ks jezdily i u nás.
                Jinak první jízda 1203 se konala v 6 měsíci těhotenství mé matky, když ji převáželi na počátku zimy z Ústí do Jablonce. Už při odjezdu ji saniťák sdělil, že ten motor se mu nějak nelíbí. Jeho předtucha se naplnila v děčínském kopci,kdy to v motoru zabouchalo a bylo po nerváku.
                Velmi dlouho provozovala 1203 sanitku nemocnice v Semilech. V roce 2013 dělali tátovi kyčelní kloub a to jsem ji viděl ještě v aktivní službě a očumoval ji. Jednalo se o verzi s předkomůrkáčem 1,9 D od VW.
                Pochopitelně sloužila už pouze jako vozidlo na převoz pacientů mezi pracovišti.

      2. MB nebylo moc robustni, ale myslim, ze od 120 dal uz se to smazavalo, blok zpevnovali pri kazdem navyseni objemu..120 uz mela i vyssi tocivy moment a vepredu by snad nemela tolik problemu s chlazenim. Ale je mozne, ze produkce sotva stacila na 742/3, natoz dodavat motory do dalsi rady

        Co jsem tak cetl, tak i ta 1800 mela udajne nejakych 40kW a uz tak nesla v tech strikackach uchladit.. nikde jsem nenasel udaj, na jake hodnoty se to prevrtavalo?

        1. no tam bych spíš tipnul, že zhruba od půlky 70. let dýchavičné hospodářství pomalu kolabovalo a jelikož pravděpodobně soudruzi dle instrukcí z KGB předpokládali brzký konec, stopli veškerý vývoj čehokoliv. Ona sama dvanáctsetroska měla být jen dočasným řešením a měla za ni přijít úplně nová moderní dodávka západního střihu (BAZ MNA), tak jako náhrada za fichtla, třiapulu, stodvácu, vejtřasku a všechny konstrukčně 30-50 let staré věci, které ČSSR produkovala. Ze všeho toho nevyšlo nic, jen Favorit a to ještě mega opožděně, asi tak o 10 let. Zbytek se vyráběl beze změn až do hořkého konce, Jawa 350 dokonce dodnes (kolečka uvnitř furt pasujou z péráka z roku 48), ale to už je tak dlouho, že už je to fajn retro a ne taková ostuda.

          Těch 1800cc mi kdysi říkal jeden od starých Oktávek, tak prodávám jak jsem koupil.

          1. Mezi nami – vetsina provizornich reseni jsou ty nejvetsi drzaky.

            1. To možná jo, ale spolehlivost nemusí být nutně tím hlavním měřítkem. Upřímně Jawu 350, nebo Š120 bych dnes už nechtěl ani zadarmo i kdyby to byly ty nejspolehlivější stroje na světě – jednoduše proto, protože se v tom (na tom) prostě nedá normálně jezdit.

              Teď třeba hodně jezdím na motorce, která má licenčně vyráběný motor Honda Monkey (1P39 FMA). Motor +/- z doby, kdy se produkovaly mamrdy typu Jawa 50 20/21/23 (fichtl). 4 stupňová relativně přesná převodovka, výkon vyšší jak 2 takt z Jawy, spolehlivost úžasná, elektrický startér a docela hustý zvuk z výfuku :-). Ještě daleko markantnější jsou pak vyšší objemy – taková Jawa 350/632/638/639 nesnese absolutně srovnání s čímkoliv, i 40 let starou Hodnou CB400N. Oba stroje produkované ve stejné době.

              Takže na světě existuje hromada strojů ve všech ohledech lepších než cokoliv z Československa a většinou i spolehlivějších.

              1. Jde o to, srovnavat srovnatelne. Cili vyrobni cenu dane veci pri kupni sile v te dobe. Pak bychom treba dospeli k zaveru, ze socialisticka aplikace Adova ‚vozitko pro kazdeho ovcana‘ proste dopadla tak, ze nic lepsiho se sehnat nedalo proste proto, ze na to nikdo nemel (byt i ta J350 stala osm prumernejch platu).

                Na druhou stranu napriklad Vejda jeste dnes ma co rict. Jeden kluk mi s ni vozi drevo, pricemz se dostane i tam, kam se pomalu neda dostat ani s kombajnem. A to je co rict, bo kombajn projde skoro vsude. Uznavam ale, ze byt to konstruovane jako vojensky special tak cert vi, jak dlouho by se s tim sudruzi jebali a co by nakonec vzniklo.

                Mel jsem fichtla, mel jsem J350, jezdil jsem s tatovou S120, vim o cem to je a nechtel bych to znovu. Na druhou stranu tyto stoje byly poplatne dobe a moznostem socialistickeho nevolnika. Kdyz si reznik koupil Simcu, tak uz to zvedalo ze zidli poulicni hlidace socialisticky spravnych mravu. A nemam strach, ze se tato zlata doba nevrati. Jen se bude udavat za SUV a ostatni projevy zbohatlickeho zivota. Pak se budeme divit, jake S120 v modernim kabate nam doba pripravi.

                1. …nebyt to konstruovane… nejak mi blbnou tlachatka na klovesnici…

                2. Něco na tom asi bude. Jako vojenskej speciál vznikla T813, a ta dodnes v mnoha ohledech nemá konkurenci. Tam, kde neprojede vosumsetřináctka, už projede jenom tank. Občas ani ten ne.

                  Ale zas na druhé straně, ten kombajn co vznikl navzdory režimu a ve své době překonával i západní stroje, dělali lidi po večerech natajno, a vznikl celkem rychle výbornej stroj. Akorát holt plánování rozhodlo, že sovětský šmejdy a dederónský Forstchritty budou všem stačit.

                3. Sysop: S120 uz mame – Rapid. Protoze dnes je vic moznosti, tak do stejneho ranku patri hruzy jako Karoq, Fabia nebo Scala (ale na te nejsou jen prave uhly, takze to uz je mozna neco jako 130 s petikvaltem a mohlo by to bezneho soudruha pohorsit svou vyzyvavou nadrazenosti nad ostatnimi vyse zminenymi krapy, ackoliv jinak je to prakticky to stejne, podobne jako ta 130 byla jen trochu lepsi hruza od 120).

                  1. Chcala, Kurniq a Kokodaq jsou jeste cajicek proti tomu, co nas ceka tak do dvou let. Emisni limity udelaji krizek nad… ehm… udelaji crossovery ze vsech aut a budou nam cpany auticka na baterky. Servisaci zajasaji, konecne se prestanou hrabat ve spinavych motorech a vyfucich, budou pekne v bilych rukavickach maximalne prezouvat gumy, nez i ty se rekrutuji na bezdusove homogenni antipichy. Jiste zajasaji stejne, jako prodejci aut a vubec cele automotive.

                    1. Crossover, to je taky vynález. Předělali na něj i miláčka Espace, kurva proč? Potřebuju velké auto pro rodinu a bagáž, ne poloteréňák.

                    2. Soucasny autosalon ve Frankfurtu celkem jasne ukazuje, ze automotive je fpici. Trh je presycen kramy, ktere nikdo nechce a presne tyto crossovery a dalsi srot jsou produkty, ktere chteji automotive lidem nacpat. A vono nasrat. Takze lidi nechteji ani to, co jim vnucuje EU s baterkama, ani to, co jim vnucuji prodejci aut.

                      Bych se nedivil, kdyby jednou nekdo oprasil (od slova ‚prach‘, ne ‚prase‘) Trabiho a predelal to do dnesnich potreb. Jenze to by nejprve nekdo musel v Bruseli sejmout ty curaky, co autum nerozumi, zato bez jakekoli zodpovednosti o nich rozhoduji.

                    3. Už i mainstream si toho všímá:
                      https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/autosalon-frankfurt-komentar-ifa.A190912_171731_automoto_fdv

                      Ach jo, já měl vždycky historii rád, ale nečekal jsem, že zažiju zpátky osmdesátky :-(

                    4. Sysop: Frankfurt hlavně ukazuje, že elektro je nové náboženství a kdo se proti tomu ozve, ten se půjde pěkně osvobodit do pracovního tábora na novodobý uran, tedy lithium, kobalt apod.

                      Současně naprosto hrubě nesouhlasím s tím, že crossovery nikdo nechce. Naopak, prodávají se toho tuny a nikdo to nikomu nenutí, automobilky to nestačí vyrábět a předělávat jedno auto za druhým na „cross“, protože jinak si to nikdo nevezme.

                    5. Re: fatdwi
                      13.9.2019 v 19:08

                      Prodeje funglovek klesaji, je ale mozne, ze jsem prehledl, ze pokrizovana auta jsou na tom jinak. Pak sorry jako.

              2. Kamarád má doma motorku nejspíš od Kawasaki z roku 1984. Má to řadový, vodou chlazený čtyřdobý čtyřválec 1300 ccm uložený napříč, každý válec má svůj karbec, všechny karbecy jsou spřažené, aby se to dalo ovládat jednou plynovou rukojetí, pětikvalt, elektrické a nožní startování, krásný a tlumený zvuk do výfuku. Koukal jsem na tu motorku jako na zjevení.
                Kamarád říkal, že největší vomrd bylo seřídit ty čtyři karburátory tak, aby spolu vůbec fungovaly a dávkovaly do válců plus mínus stejně, ale jinak to bylo víceméně jen na výměnu malé části kabeláže, retězů a vyleštění. Jinak to prý jezdí celkem obstojně a nevyžaduje to krom standardní údržby nic navíc.

                1. No, a japa tim prispejeme k HDP, co, soudruzi? Takto bychom ten blahobyt tedy nevybudovali, kdyby kdejaky setrilek blokoval obeh obeziva! Tyto motorcycly by mely mit dozivotni zaruku, to znamena, ze zarucene na konci zivotnosti (=delka leasingu + 3 dny) se totalne vyserou. Pracuje se na tom a zatim to vypada slibne. Vsak ony tem motorcyclarum sklapnou kridylka, az zacnou missto nadrze vozit akumulator! To pak uvidime ty kone! Ty kroutaky! To gumovani! Lithiumheads!

                  1. Šetřílkovství už má i svůj název:
                    https://www.euro.cz/byznys/frugalisti-fire-1465524

                    1. Takhle to dopada, kdyz v Nemecku musi byt odpracovano o 5 let do duchodu vice, nez v Cesku. Nemci pak z toho blbnou uz ve dvaceti. Vymrdat se systemem neni spatny, ale udelat si ze zivota askezi, to chce fistrona.

                    2. Jochooo… ted jsem si to precetl cele. Ten vul maka 30 hodin tydne, jezdi na kole, kupuje sracky v sekaci a ma pocit, jak vsechno optimalizoval? x-D

                    3. Proč by měly být v sekáči stračky? Mamka tam uměla za pár šupů najít kvalitní značkové kousky. Chtělo to jen vědět, kam sáhnout.

                    4. On kupuje pres inzerat sekace, ne v sekaci. Tedy ne v kamennem obchode, ale pres Internet. V kamennem obchode vidis, co kupujes, u Internetu se ti vetsinou nechce to pak posilat zpatky, tak se s tim smiris.

                      Ale ono to neni jen tohle. Borec jako vrchol dovolene ma Balaton. Ok, proc ne, ale proc pak zduraznuje, ze jemu Balaton staci. Zeby komplexik? A nebo, ze byt 46m2 je super, protoze ZATIM se do nej vejdou. Takze tusi, ze s detmi poroste i problem. Ale je drsnej a… neprojdou!

                    5. Pokud člověk nemá moc věcí, tak 46m2 není tak málo. Pro jednoho nebo dva nenáročné dospělé to stačí.
                      Bydlel jsi na koleji ? :-)
                      Po pár letech jsem se tam vrátil a říkal si, jak se nás tam pět kluků mohlo poskládat a ještě u toho vyštudovat.

                    6. bydlel jsem roky cast tydne na 8 m2 (pominu sprchovy kout) a zvladnul jsem to (samozrejme jen minimum osobnich veci)

                    7. Re: trevor12
                      13.9.2019 v 19:42

                      Jo, taky jsem jel tri metry na masine okolo Stredozemniho more a chrapal ve stanu. Jako jo, vsechno dobry, pokud nejsi rodina alespon o 3 clenech, ze… coz on je.

                    8. Re: Jihocech Honza
                      13.9.2019 v 19:35

                      Kdyz bydlis na koleji, tak chlastas, hulis, sukas, obcas zajdes na cvika aby se nereklo, ale rozhodne nechodis na 30 hodin tydne nekam busit s pocitem, jak jsi s tim vyjebal :-))

                      Ten borec je proste pako. Myslel jsem, ze proste nechodi do prace, neco solicha doma, do toho se uskromnil a tak. A vono prd, chodi busit, do toho jeste podnika, aby bylo z ceho setrit, utrhuje si 20 let od huby a je uuuzasnej :-D

                    9. Jihocech Honza, Sysop: Ono taky záleží na věku. Kdysi mi stačila jedna postel a skříň na svobodárně – to mi ale bylo ani ne 25 let, byl jsem svobodný a začínal jsem od nuly na vlastních nohách. Pak jsem postupem času prošel různými druhy bydlení – spolubydlení, pronájem garsonky, pak 1+1, až jsem se vzmohl na vlastní bydlení. Teď ve čtyřiceti jsem ve fázi, kdy mi a mé lepší půlce plně vyhovuje patrový domek na vlastním pozemku s obytnou plochou kolem 80m2 a pokud k tomu nebudu okolnostmi vysloveně donucen, zpátky bydlet do menšího na svobodárně nebo do paneláku rozhodně nepůjdu.

                    10. pre Sysop 13.9.2019 v 19:44
                      Prečítal som si to celé a nie, že by som sa chcel zastávať toho podivína, ale je to jeho vec, resp. vec jeho rodiny. A on je zamestnaný v rozsahu 24 hodín do týždňa. K tomu má nejaký druh živnosti. A v priemere si to on odhadol, že oba tieto zamestnania majú náročnosť 30 hodín do týždňa. A sám to povedal – vyjebal som trochu so systémom, lebo z klasického zamestnania mám všetky sociálne výhody a istoty a zo živnosti mám vyšší príjem (a ak robí toho vývojára aj doma tak má takmer nulové náklady). Odkladá si polovicu čistého príjmu (pred rozmnožením sa, vraj až 66,666%). Recykluje veci spôsobom kúpim použité – predám použité. Býva v malom prenajatom byte, ktorý mu zjavne stačí. Tak si to nastavil – tak to má – tak mu to vyhovuje.
                      Nie každý potrebuje postaviť za život 4 domy, zreštaurovať 3 panelové byty, mať na dvore 4 autá a 3 motorky, lietať každý rock k moru. A popri tom ťahať týždenne 50-60 hodín v robote či v živnosti a cez víkend ešte murovať na dome. Ja ho chápem a z určitého pohľadu mu aj závidím.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017