Řidičské předvolební okénko: ODS - zpět na článek

komentářů 162

 1. Co se týče sloganů, pod jakýmkoli heslem na plakátě vidím prosvítat ono geniální a hluboce pravdivé:„Dokázali jsme, že to dokážeme!“
  _________
  Co se týče sucha, tak je katastrofální, jak zjistili nedávno rybáři z Pohořelic (například).
  Katastrofický by byl jeho popis.

 2. ODS je nevolitelná nejpozději od schválení Lisabonské smlouvy.

  1. ODS je nevolitelná nejpozději od schválení Lisabonské smlouvy…

   … které se dost intensivně právě ona snažila zabránit (jak je ostatně podrobně rozebráno v nějakém vláknu kolem). Ovšem nevolení ODS prakticky jistě zajistí v parlamentu relativně více síly ČSSD, jež to lisabonské prasvinstvo (právě proti snaze ODS) prosadila. A to se fakt vyplatí!

 3. Já vidím dopravní politiku ODS výrazně kritičtěji. Možná proto že beru v úvahu existenci i jiných druhů dopravy než tu individuální automobilovou a jejich provázanost.
  Ostatně, kdyby veřejná hromadná doprava nestála za vyližpr… tak by řada lidí neměla vůbec potřebu jezdit denně autem a silnice by byly výrazně volnější a dostačovaly by kapacitně v pohodě.

  1. Kdyby byly v prdeli ryby.. .

   A kdyby se nervaly miliardy do veřejné dopravy, ale do infrastruktury pro individuální ekologickou dopravu, tak je mnohem míň emisí plus mnohem lepší mobilita pracovní síly. Ale z toho se neda odvest par haleru z kazde jizdenky nekam k Rittigovi.

 4. ODS už dostala šanci mnohokrát, a pokaždé zklamala. Možná se nyní očistili, ale pokud by ve volbách uspěli, dojde opět k jejich zazmrdování a budeme tam, kde jsme byli. Program sice vypadá celkem ok, nicméně pro mě stále nevolitelné.

 5. Modrý vtácí maj u mě tedy už dlouho spálený pojistky a museli by se moc a moc snažit aby za slovy bylo něco vidět.

 6. 1) D-Feens popsal ODS jako by nás uchránila před těmi svinstvy, ale musíte si uvědomit, že ODS byla tyhle poslední čtyři roky v opozici, takže byla její povinnost všechny nové návrhy kritizovat a zhazovat. „Jeden zvrchu tož druhý odspoda, aby zachranil voliče, občana před kapitalistickýma zrůdama!“
  2) ODS je nevolitelná strana a že to zachraňuje Kubera neznamená že jí dám hlas. Udělal jsem to v minulosti několikrát a nikdy více. Pro mě jako rozšiřujícího se podnikatele ze živnostníka na s.r.o. je přínos ODS katastrofální a dodnes neodčinili co Kradousek napáchal.
  3) není lepší místo tady těch rádobyrozborů semka dát odkaz na to jak vám dají několik otázek, vy na ně odpovíte a podle toho jak sjte na ně odpověděli vám ukážou koho máte volit?

 7. Takže tady je pár bodů k IAD v podání ODS, sice se na tom podílely i jiné koaliční strany ale ODS na tom má lví podíl i proto že celý tento systém v 90. létech nastavila:

  1) Už samotná preference „pravicové“ IAD a devastace veřejné dopravy. Čistě z ideologických iracionálních důvodů. Ekonomický nesmysl vzhledem k tomu že nejsme Kuvajt ani jiný ropný stát a vysoké cena paliv i automobilů zbytečně zatěžují rodinné rozpočty.

  Poté co lokální autobusovou dopravu zprivatizovaly okresní kliky bolševických papalášů se zjistilo že spoje na sebe nenavazují, ani na vlaky, takže není možné se nikam dostat v rozumném čase. A začaly se nákladně a lopotně za naše daně znovu budovat integrované dopravní systémy které po 20 letech od jejich devastace skrz ODS konečně zase jakž takž fungují. Nicmémě majitelé autobusů vydírají a ždímají obce aby jim spoje dotovaly, takže privatizanti částí ČSAD hrabou na náš účet pořád.

  Takže za preferenci nákladné IAD na úkor funkční veřejné dopravy pro ODS:
  -5 bodů

  2) V rámci „svobody podnikání“ vznik stavebních mafií napojených na veřejné peníze. Že veškeré stavby státu provádí a výběrové řízení vyhrávají stále ty 3 stejné stavební firmy je typické spíš pro banánové republiky než pro civilizované země. Přesněnji řečeno, ony jen shrábnou peníze a práci provádí subdodavatelé za nízké marže pomocí východoslovenských cikánů (kromě kvalifikovaných míst kde dělají UKčka).

  Výsledkem jsou extrémně předražené zakázky takže je na opravy silnic chronický nedostatek prostředků. Opravy, kdy několikakilometrový úsek opravuje parta jednoho bagristy a 4 cikánů rok a půl přispívají k mizernému komfortu dopravy kdy jsou neustálé objížďky, výluky a omezení. V případě projektů jako D1 to dopadá tak, že sotva se to po dekádě dokončí tak už se to na začátku musí zase opravovat.

  Za vznik stavebních mafií napojených na státní cecek pro ODS: -4 body

  3) Ekonomická devastace rozpočtu. Stále jezdíme po socialistických tankodromech které nutně potřebovaly opravu už v době kdy Havel žvanil na balkonu Melantrichu. Že řada silnic 3. třídy za socializmu vznikla nasypáním trochy kameniva na starou polňačku a zalitím tenké vrstvy asfaltu je všeobecné známé. V poválečných 50. letech holt nebylo moc prostředků. Proč ale nejsou prostředky ani po 25 letech demokracie a kapitalizmu, to je ta správná otázka na ODS která za klausova klondajku nastavila českou ekonomiku na sebedestrukci. Není divu že volby v 98. projela když dostala ekonomiku do červených čísel a privatizační peníze ze kterých sanovala rozpočtové díry došly.
  Jednoduše řečeno, za to že jezdíme po děravých tankodromech a SUV je na české silnice nutností, vděčíme ODS:
  -5 bodů.

  4) Rozkrádání veřejných zdrojů na dopravu, privatizace ziskových odvětví dopravy spřáteleným firmám a převedení zátěže ze ztrátových odvětví na daňové poplatníky. Vypilováno zejména ministrem „Viamont“ Řebíčkem, neúspěšným podnikatelem ze kterého se po odchodu z ministerstva stal zázračně velice bohatý člověk. Ke smůle ODS z této vypracované taktiky dnes těží ministr „Skanska“ Ťok.
  Když to shrneme tak za katastrofální stav silnic a zanedbatelnou výstavhu nových, protože na to už od 90. let chybí v rozpočtu peníze, dílem proto že krachuje ekonomika, dílem proto že ODS má celou dobu v programu daňové úniky a obrovské daňové úlevy pro korporace (navíc Langr rozprášil policejní odbor na potíraní hospodářské kriminality), může taky tato strana:
  -6 bodů.

  Jak je vidět, když ODS bourala, ničila a rozkrádala pouhých 5 let, tak ti po jí to nedokázali spravit ani za dalších 20 let. Už i proto že zdroje ze kterých by to šlo zrekonstruovat byly během těch 5 let nenávratně zničeny a rozkradeny.
  Jak chcete obnovit zdevastovanou farmu, když jste si mezitím nechal ukrást veškerý dobytek a hluboce pod cenou prodal většinu polností cizím?

  Volit ODS (TOP09, ANOfert) je tak prozíravé jako si zvolit za hasiče známého místního pyromana který má doma stříkačku plnou benzínu místo vody a je podezříván že většinu požárů na okrese za posledních 20 let založil právě on.

  1. Ještě Kapsch

  2. „samotná preference … IAD“

   Masivní zdanění automobilové dopravy, ze kterého se dotuje veřejná doprava, nazýváte „preference“?

   „nejsme Kuvajt ani jiný ropný stát a vysoké cena paliv i automobilů zbytečně zatěžují rodinné rozpočty“

   Jednak se dá polemizovat s tím, jestli ty ceny jsou „vysoké“ (při srovnání za řekněme posledních 50 let je obojí levné, automobily zřejmě nejlevnější v historii).
   A jednak i kdyby ty ceny vysoké byly, se surovinami to nesouvisí. Cenu paliv určuje jejich zdanění a cenu automobilů státní regulace (čím dál dražší schválení auta do provozu jednak zvyšuje cenu přímo, jednak nepřímo zmenšováním počtu automobilek a omezováním konkurence).

   „Proč ale nejsou prostředky ani po 25 letech demokracie a kapitalizmu, to je ta správná otázka na ODS která za klausova klondajku nastavila českou ekonomiku na sebedestrukci.“

   Klausovy vlády trvaly celkem 7,5 roku a skončily cca před 20 lety. Bude na čase najít nějakého jiného viníka.
   (Pomíjím, že v době, kdy Klaus přebíral vládu nad centrálně řízenou ekonomikou na úrovni rozvojových zemí skutečně asi rozvoj infrastruktury nebyl hlavní priorita.)

  1. Za stávajícího provozu minimálně třeba na D1 je to jediný rozumný opatření. Předjíždění jenom ve stoupacích pruzích, případně tam, kde je statisticky dle měření (ne určením od prdele píchnutím prstu do mapy) malej provoz. Není nic lepšího, než dyž člověk jede 150(+) tacho a pošle mu to tam kamion 80, že.

   A ještě horší než tohle je ten jejich styl jízdy na konci stoupacích a připojovacích pruhů, kdy to tam člověku prostě pošlou 70, protože uhnipyčo jedu a sem velkej. O dávání přednosti asi neslyšeli, nebo že by aspoň z Německa (když jich tam 90 % stejně pořád jezdí, že) pochytili, že čára není kurva zeď, tak prostě jedu odstavným a zařadím se až bude místo, ne že čárka honem to strhnout vlevo a za mnou ať se poserou.

   Ty kecy toho nahoře nemá smysl komentovat, hlavně že socdem se dycky vytáh dyž se dostali ke korytu. Mimo zlodějen nastartovanejch ptákama si zabetonovali další tunely, zlodějský svině to jsou všechny stejný, a proto jedinou možnost je demontáž stádu, protože z principu to nemůže být NIKDY funkční ať je tam kdokoli, protože lidi.

   1. A co do piče tranzitní kamiony zdanit dvakrát tolik a obnovit tranzit po kolejích. Máme modernizované koridory, v Aši mohou najet, v Bratislavě sjet, řidič bude mít přestávku a dopravce to bude mít levnější protože nebude platit předraženou tranzitní daň a podpoří se tím ČD Cargo. Nebo dát prostor třeba i soukromým dopravcům, nemusí to být jen ČD cargo. Domnívám se že by spousta kamionů z našich dálnic zmizela.

    1. SkReT: Z důvodu členství v EU není možné tranzit zatížit tranzitní daní.

     Mimochodem koridor Praha-Česká Třebová je již dnes natolik přetížen osobními vlaky po zpackaném vstupu soukromých dopravců na tratě, že vrazit tam desítku párů vlaků s kamiony není technicky možné.

     1. Když se chce tak se něco vymyslí.

    2. JAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

     Ty vole, takhle dobre jsem se dlouho nezasmal.

     Hele, pokus z praxe, ju?

     Znam jednu takovou firmicku, zalozenou komancema a ne uplne marnou i dnes v dnesni konkurenci(prestoze aktualni majitel investice odmita). Diky zalozeni komancema je hned vedle tovarnicky nadrazicko s nekolika kolejema a obrovskou nakladovou plochou.

     To si takhle ta tovarnicka rekla, ze ty kamiony jsou na hovno a ze by bylo snazsi pouzivat vlak. Tak se s jednou firmou z Rise domluvili, ze zkusi poslat jednu zasilku nekritickeho zbozi vlakem. Byly toho 4 vagony, pohodicka. A nic. Po tydnu se jako ozvali, ze kde to kurva vazne. A odpovedi bylo, ze je to v reseni. Po mesici, kdy na ne vlitl VW, protoze ocividne mala tovarna v CR nema dostatecnou vahu, CD priznalo, ze nevi, kde ty vagony stoji a ze se je pokousi najit. Po 2 mesicich vagony dorazily do cile.

     Jo, mozna se za poslednich par let CD Cargo zmenilo. Ale jsou firmy, ktere to zkusily a od te doby v zivote nic vlakem neposlou ;)

     1. O podobných pokusech jsem také slyšel.
      Co se tedy těmi nákladními vlaky vozí, když byla přeprava uhlí pakticky zdecimována?
      (Kromě automobilů, ty jsou vidět.)

      1. ygorek: Jsou to soukromé ucelené nákladní vlaky, stále se vozí uhlí, ocel, chemie, obilí, hnojiva. Původní přeprava kusových zásilek prakticky zanikla, důvodem je neschopnost ČD Cargo a diskriminace vlakové dopravy jako celku vůči dopravě silniční.

       1. Tak napřed se mi vysměješ, aby jste tady záhy přišli na to že problém je v zabetonovaném monopolu ČD cargo.
        Jezdím k sestře přes jeden pitomý přejezd a řeknu ti, že tam zas ty vlaky tak moc nejezdí. Jako jestli je jeden vlak na 10km moc, tak to jako promiň, to jsou ty kolejiště prázdná. V dnešní době GPS lokátorů by nebyl problém sledovat zásilku online. Ale jak sami pravíte možná je problém jen a jen v ČD cargo a takovej žlutej nákladní vlak transport agency to mohl rozhýbat. Pořád tvrdím že tady v republice je spoust práce, ale nikdo ji nechce dělat.

        1. SkReT: Smál se deacon :-) Hlavní problém je celoevropská politika vytváření umělé zaměstnanosti protěžováním kamionové dopravy, ČR Cargo s tím přímo souvisí.

         1. No dobre, ale neschopnost CD a jejich zamestnancu je toho soucasti. Mame hromadu fabrik vedle nadrazi a vlaky nepouzivaji, protoze objemove nejsou pro CD zajimave a tak na ne CD mrda.

          1. deacon: Je to tak, máte pravdu. Částečným důvodem je, že přeprava čehokoliv menšího než jeden vlak, je při aktuálně nastavených daních a poplatcích nerentabilní.

          2. Zrovna dneska jsem nad tím přemýšlel a domnívám se, že to je právě neschopnost kapitalistů pružně reagovat. Tím pádem se potvrzuje že tou jsou oni, velcí podnikatelé, majitelé republiky, loutkaři kteří tak moc chcou prachy až vlastně dusí civilizaci a zapomínají na inovace. Vždyť dneska máme GPS, senzory, čtečky, QR kódy. Proč vlastně dneska ještě jezdí po kolejích vlaky složené ze strojvůdce, lokomotivy a vagónů? Vždyť to je zaseknutá prehistorie z dob parních vlaků. Vlastně správně by dneska mohli jezdi po kolejích vagóny samy. Firma by naložila vagón, jakmile by byl připravený, tak by zadala cílovou destinaci, vagonek by se aktivoval, vytáhl pantograf, přihlásil by se do systému a už by frčel nejkratší nejdostupnější možnou trasou i kdyby to mělo být na východě ukrajiny nebo k západnímu pobřeží francie a ještě by sis z pohodlí domova díval kde aktuálně je a jakou rychlostí do cíle frčí. Prakticky by se takhle mohli pohybovat po kolejích miliony kontejnerů, ekologicky, bez zkriplených kamionů. Kamiony by opět byly věcí jen místní – národní dopravy a opět by patřili kamioňákům a né zkriplencům kteří za volantem náklaďáku nemají co dělat.
           Jo teď mi řeknete že by to stálo miliardy a že by byl šíleně složitej mechanizmus a zabezpečení. Já tomu nevěřím, blbá počítačová hra transport tycoon v dnešní verzi dokáže ovládat až 500.000 vlaků zaráz ! blbá počítačová hra! Co by tak zvládl profesionální program? hmm… Ale ano dnes a denně se potkávám s lidmi kteří umí jen házet klacky pod nohy, s těma to nikdy nepůjde, protože těch úspěšných kteří hledají jak by to šlo je míň než těch neuspěšných ztroskotanců co hledají jak by to nešlo.

          3. SkReT: Jenže my kapitalismus nemáme, máme plánovité socialistické hospodářství. Podkuřování automobilové nákladní dopravě začíná již u nižší spotřební daně z nafty a pokračuje přes velké úlevy v placení za dopravní cestu. Není to ale ojedinělé, například letectví pro jistotu neplatí spotřební daň vůbec.

          4. Huh? Co ma oslobodenie leteckej dopravy od spotrebnych dani spolocne so socializmom dnesnych dni? To, medzi nami, siaha do cias Varsavskych dohovorov podpisanych roku 1929.
           Okrem toho, za co by mali platit spotrebnu dan? Platia priamo za vsetko, za letiska, za ATC, prava na prelet. Preco este spotrebna dan? Pan raci byt cerveny?

          5. Wildcat: Spotřební daň se neplatí za něco, ale ze spotřeby ropných produktů. Nejde teď o letectví jako takové, jde o to že stát prokazatelně manipuluje trhem.
           Polopaticky pro Vás: Vlaky platí nejenom za dopravní cestu do posledního haléře, ale ještě k tomu i spotřební daň z elektřiny a nafty.

          6. OK, zabudam. Nafta pre potreby verejnej dopravy (a pre polnohospodarske stroje) u nas zdanovana nie je. Aspon nie spotrebnou danou. Opytam sa manzelky ci platia dan z obratu (pracuje pre miestny dopravny podnik) A na elektrinu nie je spotrebna dan. Na druhej strane viem na 100% ze letecke palivo pre domace lety je zdanovane danou z obratu, nakolko to nespada pod Varsavske dohovory. Takze cena za liter JET A1 sa lisi podla toho ze kam letite…takisto ako dan z obratu ktoru zaplatite.
           A o tom ze stat manipuluje trhy sa snad nemusime bavit, ze?

          7. Wildcat: Na elektřinu je spotřební daň 28,30 Kč/MWh, na Slovensku 1,32 €/MWh.
           Manipulace trhu státem je v otázce ne-schopnosti vlakové dopravy klíčová.

          8. Ked vidim take veci ako spotrebnu dan na elektrinu ci DPH na potraviny, v pohode odpustim nasim vladam sialenu spotrebnu dan na chlast.
           U nas sa dan z obratu na potraviny neplati a elektrina je momentalne dotovana statom (opat nasledok idiotskej politiky statu)

          9. kdyby jste radši řešili ty samostatné vagonky které by se řídili sami.

          10. Kapitalista by reagoval. Jenže kapitalista chce hlavně vydělávat – a protežování silniční nákladní dopravy znamená, že poptávka je nižší, než by byla v normálním tržním prostředí, tedy výnosy jsou nižší atd.

           Další problém je to, že stát vlastní železniční infrastrukturu a prostřednictvím úřadů a zákonů se s..e i do naprostých provozních detailů. V takovém prostředí se pak technické inovace zavádějí opravdu sakra blbě. Nota bene inovace tak radikální, jaké nadhazujete Vy.

           Sečteno a podtrženo, marginálně soudný a ekonomicky uvažující kapitalista se na dráhu vykašle a radši nakoupí pár kamionů…

          11. já třeba nechápu proč neexituje automatické vrtání v naší tektonicky klidné oblasti. Takovej hyperloop by byl super… ajo ale stavět hyperloop pro muslimy nemá cenu.

     2. Slyšel jsem podobnou, vnitrostátní. Ta byla ukončená telefonátem někdy ve tři v noci, ať si to přijdou vyložit, jinak běží penále. Majitel firmy se poté vyjádřil, že by se musel zbláznit, aby držel (a platil) lidi v nepřetržité pohotovosti na vykládku, protože nikdy neví, „kdy to spustí“. Kamion mu přijede v podstatě na čas a tam, kam opravdu potřebuje…

     3. Tuhle psali o jedné podobné, zcela absurdní situaci. Firma z Děčína, původem železniční opravna (čili už „z definice“ jim vedou koleje až do výrobní haly rovnou pod jeřáb) dodává odběrateli ve Francii, výrobci vagónů (dtto) železniční dvojkolí. Vozí je tam kamiónem, protože po železnici je to drahé, pomalé a nespolehlivé :-) O nějaké překládce nebo umělé podpoře kamiónů ani řeč, to by po gumách nemuselo ujet ani metr. Prostě železnice je obsolete, hračka pro nadšence, něco jako kolesový parník na Vltavě.

    3. Souhlasím

   2. Já vám nevím, ale asi jezdíme po úplně jiných silnicích. V posledních letech jsem strávil hodně času především na D8 a R7 (D7). Situaci, kterou popisujete, jsem zažil jen párkrát a rozhodně nebyla ani z půlky tak dramatická, jak byste rád. Většina řidičů kamionů mi přijde ohleduplná a předvídatelná.
    Spíš mi připadá, že je to histerie egomaniaků a nedochůdčat, kterým auto dodává pocit vlastní důležitosti. Takovýho člověka přece žádnej zasranej kamioňák, co jede pětavosumdesát zdržovat nebude. Zkrátka je to jenom stavění svých zájmů nad zájmy jiných (což je OK) a snaha to vymáhat zákazem (což rozhodně není OK).
    V tomhle případě je to okořeněný tím, že ten zasranej kamion pravděpodobně veze žrádlo, televize nebo hajzpapír, abychom si měli čím utírat prdele.

    1. No moment – proc by jeden kamion, kterej chce jet 80,1 km/h, a tim padem musi predjet druhej kamion, kterej jede 80 km/h, mel zdrzovat nekolik desitek lidi, ktery by chteli jet 130 km/h? Vidam to casto, a predjeti trva nekolik minut. Ja to vidim jako porovnavani kamionackych kokotu, ktery odnesou vsichni ostatni – nebo jinak, staveni svych zajmu nad zajmy jinych.

     1. „Kokot“ ovšem zde je (a) ten, kdo vyžaduje pod hrozbou násilí, aby v každém kamionu byl tachograf a omezovač rychlosti, (b) kdo kamioňáka nutí jet celou dobu na horní hranici povolené rychlosti, protože zdrží-li nečekaně se o pět minut a dojede-li pak do depa po čase té naprosto nesmyslné a absurdní povinné přestávky, bude mít velmi velký problém.

      Tedy prosím dštěte na skutečného viníka, děkuji.

     2. Směřujete ad absurdum (80,1 proti 80,0). Mimo to, žádnou forsáž, pokud vím, kamiony nemají. A i kdyby, maximální rychlost je daná omezovačem.

      Co fronta v obchodě, kdy někdo před vámi vyskládává na pult plnej vozejk? Zakážeme? Nebo jim dáme spešl přirážku za velkej nákup.
      Nebo v čekárně u doktora? To je taky ohromná nespravedlnost, že tam čekám patnáct minut, i když si jdu jenom pro papír. Zakázal bych lidem se zdravotníma potížema navštěvovat lékaře.
      A co teprve čekat na výtah s přeplněným močákem?

      I mě tyhle situace serou, ale nemyslím si, že nemám větší právo dostat se na místo včas jen proto, že mám rychlejší auto. A když si jdu k doktorovi pro papír, nemůžu předbíhat nemocné. Stejně jako kdybych se měl pochcat, nemůžu si vydupávat přednostní jízdu výtahem. Ale zaplať pánbů, ve většině těhle případů se dá DOMLUVIT, ale ZAKÁZAT je přeci jednodušší a ještě to zahřeje u srdíčka.

      1. oprava: ale nemyslím si, že mám větší právo

      2. arogantni_blbecek: Smyslem výstavby dálnice je jízda rychlostí 90-130 km/h a nikoliv sledování dveří návěsu kamionu při rychlosti 80,1 km/h.

      3. Pokud vezmu delku kamionu jako 18m (mam pocit, ze to je snad nejakej EU limit), a predjizdeni po dobu jedne minuty, vychazi mi to na 0,3m/s, takze asi 1km/h – ano, trosku jsem si zaprehanel :) Ale fakt je ten priblizne jednoprocentni rozdil v rychlosti tak dulezitej, aby bylo nutne zablokovat levy pruh na nekolik minut? Nereknu, kdyby ten kamion potom ujel kolone ostatnich kamionu, ale v praxi se jen zaradi o kousek dopredu a cela kolona kamionu pokracuje nezmenenou rychlosti dal.
       Pojmem „pomerovani kokotu“ jsem mel na mysli „pomerovani velikosti penisu“, asi to nebylo zcela jasne vyjadrene.
       A porovnavate neporovnatelne – spis si predstavte, ze stojite s dvema rohlikama a deseti dekama vlasaku ve fronte u „rychle kasy“ (do deseti polozek), a nekdo se pred vas vecpe od vedlejsi normalni kasy s uplne plnym vozikem.
       Nebo cekate na vytah s plnym mocakem, a nacpe se pred vas banda obtloustlych hnedocechu.

       1. Přesně tenhle způsob přemýšlení pak vede k tomu, že v několika městech na severu se už ani neopřete o zídku, viz https://www.google.cz/search?q=z%C3%A1kaz+posed%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD

        Překvapuje mě, že na tenhle obzor místní nedohlédnou…

        Apropos, to přirovnání jste čtverácky pokroutil :-)
        Tak prvně; dálnice není „rychle u kasy“, omezení pro užití je konstrukční rychlost => 80mk/h a to kamiony splňují. Jsou tam legitimně. Zadruhé, ten kamion vás nepředbíhá, prostě před vámi už je ve chvíli, kdy najíždíte na dálnici. Apriori vás jeho účast neznevýhodňuje.

        Možná vlivem nepochopení situace cítíte křivdu a proto prahnete po zákazu.

        1. arogantni_blbecek: Legitimita jízdy po dálnici nelegitimizuje vytváření nebezpečných situací. Podstatné je, že při předjíždění kamionu 80 km/h jsou ovlivněna vozidla jedoucí 130 km/h ve vzdálenosti až 833 metrů za kamionem, polopaticky až 20 osobních vozidel musí během manévru kamionu brzdit, v případě velkého provozu ještě více.

         1. To je argumentace jak pro televizního diváka.

          Člověče, procentuelně kolik předjíždějících se kamionů je nebezpečných? Situací o kterých mluvíte, je minimum. Je snad nebezpečné, když na třičtvrtě kilometru dopředu vidíte předjíždění a trochu povolíte plyn?

          Snažím se říct, že zavádět zákazy (tím spíš s tak velikými dopady) kvůli marginálním záležitostem je prostě špatná cesta. Proč teda nezakázat předjíždění pomalým autům? To zdaleka nejsou jen kamiony. Vlastně je nasnadě zákaz předjíždění na dálnici obecně.

          Vymyslete sebeblbější zákaz a já vám vysypu deset dobrých důvodů, proč jej zavést…

          1. Raději ne, prosím; ono se to může nehezky zvrtnout.

           Před nějakým časem, když sem kolega Cover ještě chodil, žertoval, že ti socani jsou tak neuvěřitelně pitomí ve svém „kdyby to mělo zachránit jediný život“ šílenství, že snad za chvíli začnou přikazovat ploty kolem soukromých bazénů.

           Znělo to jako vtip. Tehdy.

          2. Ono by bolo vhodne spomenut, ze v case ked to pan Cover spominal, minimalne u nas tie ploty uz boli povinne. Prikazane mestskym nariadenim (tu sa tomu hovori bylaw) Akurat clovek si moze vybrat ci si urobi plot okolo bazena alebo okolo celeho dvora. Co by som asi aj tak urobil, nech na mna kazdy kto prejde naokolo necumi a nech mi do bazena nelezie ktokolvek kto to povazuje za dobry napad.
           No a potom pred par rokmi za pocas jedneho leta utopilo 5 deti v sukromych bazenoch. To bolo kriku za povinne oplotenie bazena este vnutri dvora! Nastastie zdravy rozum zvitazil. Zatial. Ale priznam sa, uz som spekuloval ze ako to spravim aby ten plot bol co najmenej rusivy az by to ti idioti v parlamete pretlacili.

          3. arogantni_blbecek: Tak třeba na D1 v pracovní dny v době 7-20 hod je to 100 %.
           Zpomalit šňůru 20 vozidel o 50 km/h, nebezpečné je a ne že ne.

           Zakázat na dvouproudé dálnici předjíždění vozidlům, které technicky nebo provozně nemohou vyvinout rychlost vyšší než 80 km/h by bylo logicky správné rozhodnutí.

          4. Vozidla konstrukčně do 80 tam ani nesmí, to ste tak 50 let pozadu.

           Že se ovšem plazí do kopce 70-80 nic neupravuje, a technicky to samozřejmě ani nejde, to je pitomost.

          5. Zpomalit šňůru vozidel o 50 km/h je nebezpečné hlavně proto, že řidiči nedodržují rozumné odstupy.
           Nedodržením odstupů se sice výrazně zvyšuje přepravní kapacita dálnice, ale současně tím řidiči minimalizují svou schopnost kompenzovat jakoukoliv chybu (vlastní, nebo cizí).

        2. V Německu je na dálnicích nižších tříd se dvěma pruhy zákaz předjíždění kamionů na většině úseků celkem normální. Dává to smysl zejména při tamní neomezené rychlosti ale i tak. Žádný hrůzy že by zboží stálo ranec nebo v obchodech nebylo se nedějí. Čím to asi bude?

         Že omezovač na 90 je píčovina se shodneme, ale tuším, že todle jde dávno někde z úrovni Uhnije, takže s tím nikdo tady nic neudělá.

     3. Omezovač je nastaven na 90, ale v kopci běžně zpomalí na těch 80 (klidně i 70). Ten jeden co jede prázdnej, nebo má lepší osmihrnek, takže i se 40 tunama za hrbem dokáže i do kopce těch 90 jet, jim ujede. To jo. Ale brzděte za ním o 70+ km/h tacho rozdílu, že.

    2. arogantni_blbecek: ano, zřejmě jezdíte po jiných silnicích. Zkuste třeba trasu Olomouc-Krnov, třeba se váš názor o ohleduplnosti upraví. Předvídatelnost tam ovšem je, to ano. Za těch 30 let už dokážu predikovat chování mistrů volantu vcelku slušně.

    3. To je nápad, vytřít si prdel televizí Hovna.

    4. Na R7 kamionů zdaleka nejezdí tolik, tam jsou zase jiný srandy. Přechod na „dálnici“, rozbitý jak Varšava, „rekonstrukce“ svodidel, kde se týdny v kuse nic neděje, ale omezení trvá, křižovatky na „dálnici“ bez nájezdu apod.

     Na D8 taky nejezdí kamionů tolik a zatím sem to tam tolik nepotkal. Párkrát jsem to zažil ze strany autobusů.

   3. „ten jejich styl jízdy na konci stoupacích a připojovacích pruhů, kdy to tam člověku prostě pošlou 70, protože uhnipyčo jedu a sem velkej“. no, přístup k navrhování stoupacích pruhů se mění. a to tak, aby na konci stoupání zanikl třetí pruh nikoli vpravo, ale vlevo. aspoň tedy na komunikacích se svodidlem ve středním pásu. protože, jakkoli chápu Vaše rozčilení z desetivteřinového zdržení, je nepochybně lepší když z 150 půjdete s dvěma tunami na 70, než když kamion půjde s 50 tunami ze 70 na nulu.

    je to taková zajímavá hra, vidět na půl kilometru jak kamion dvacet vteřin bliká doleva, a stejně se vedle něj tlačit a nedat nohu z plynu, a pak se rozčilovat že jako „von mi to tam najednou šoupnul“.

    1. Dvacet vteřin? No tak teď tu o Sněhurce, ta je lepší.

     To o těch čárkách radši ignorujete, že. Ať si jede odstavným když to nestihne.

     Jo a 50 tun je možná na vagón, na normální kamion je myslím i 40 už přetížení (což neznamená, že s tím nejezdí). Nemá šanci nic ubrzdit, případně pokud veze trubky a podobné kratochvíle, tak se kabina mění v jehelníček, zatímco náklad jede bez potíží stále dál.

     1. deset tun na nápravu krát počet náprav, tedy s dvouosým tahačem a tříosým návěsem 50 tun.

      když spěcháte, tak vyražte o deset minut dřív. nebo si nějak ukočírujte ego. dálnice se skutečně nestaví primárně proto, aby se po nich lítalo 150.

      1. Dálnice se staví primárně proto, aby po nich tanky projely s minimální spotřebou a opotřebením.
       Malá tmácka možná bude po některá vozidla zvýšení minimální rychlosti z 50 km/h na 80 km/h.
       (A proto se také u některých dálnic budují pevné překážky provozu, pravda, v pohotovostní poloze.)
       (Mimochodem, používají se stále stabilní technická zařízení?)

       1. stálá zařízení se už u novostaveb nenavrhují a u rekonstrukcí se neobnovují.
        dělnice se v současné době nestaví pro pohyb oplechovaných cisteren po vlastní ose, ale pro zkapacitnění dopravy při nějaké rozumné rychlosti a pro odvedení kapacitní dopravy mimo intravilán. ostatně, kdyby se už potřebovalo kapacitně a rychle přesouvat vybavení pro vedení předminulé války, ty cisterny, nejedná-li se o cisterny ze všech nejtěžší, je rozumnější než po vlastní ose vozit na podvalnících nebo případně po železnici.

        1. dálnice, grrrrr!

        2. Pls., co to jsou stálá zařízení?

        3. Jen poznámka:
         Kapacitně a rychle by se ty podvalníky s tahači asi těžko sháněly.
         Kapacitně snad, ale rychle po železnici asi ne – odhaduji, že doba vagonování (nakládka + vykládka) by se rovnala minimálně době přepravy (několikrát jsem to prakticky absolvoval).

         Jinak:
         Tanky jistě ne, ale jiné khaki konvoje jsem na dálnici již potkal.
         Silnice obecně se primárně stavěly pro vojenské přesuny, již Staří Římané
         (Zaujalo mě, že Via Appia je sice dimenzována po přepravu raket středního doletu, ale stavitelé se spokojili jen s jedním pruhem.)

         1. já tedy nejsem odborník na vojenskou techniku a netuším, jak těžkými tanky, kolika a jestli vůbec tanky naše milená lidová armada disponuje, ale v případě „tlusý do tenkejch“ není problém dálnici trošku přetížit, s omezením například pouze jedna jízdní stopa v ose jízdního pásu, a v takovém případě by pro obrněnce 50 tun těžkého (jsou takové?) stačily obyčejné návěsy – plaťáky v kombinaci s tříosými tahači, kterých je v lese a na stavbách spousta, samozřejmě za cenu jejich rychlého opotřebení a opotřebení konstrukce vozovky. ovšem výrazně nížšího, než by bylo opotřebení pásů a vozovky pásy při jízdě po ose.

          stale zařízení (k ničení) = skryté ládovací otvory (zpravidla v pilířích mostů).

          1. Modernizovaná verze T-72 má uvedeno 48 tun, AČR jich má asi 30 kusů, nemodernizované jsou o něco lehčí, uvádí se asi o 6 tun.
           S přepravou na přepravnících pokud vím například počtítá US Army a někde jsem četl, že v případě rychlého přesunu se na nich technika už naloďuje (ale nevím zdroj, třeba to není pravda).

          2. Nojo!
           Neuvědomil jsem si, že v jakém rozsahu se od termínu posledního stmelovacího cvičení naše armáda výzbroje zbavila.

          3. Nicméně pořád mi připadá, že pořídit řekněme ke každému druhému či třetímu tanku podvalník (část techniky bude v opravách, mít jiné úkoly, atd.), už vzhledem k ceně pořízení a provozu tanku nebude takový problém a náklad. Tahače budou jistě jiná liga, ale na druhou stranu, část se doplní revírováním -lze dotovat způsobem „jen si s ním jezděte, ale jak se půjde na… (Turka, Rusa, Syřana, Eskymáka… tak si ho vezmeme). Třeba námořnictva to tak občas s přepravníma kapacitama i základy pro pomocné křižníky řešila (a pro ten poslendí případ možná řeší i dnes).

          4. To je nádhera, netohle jsem netušil. Pochopitelně je to i slepá ulička, ale zajímavá.

         2. Nakládat na vagony celá silniční vozidla není žádné terno, ale na druhou stranu to nejsou ani povinné přestávky a jiné vymoženosti, které prodlužují dobu jízdy.

          IMHO nejlepší řešení by bylo mít pravidelné nákladní vlaky, ke kterým by se po trase postupně připřahaly a od nich odpojovaly předem naložené vagony – spíše s containery* než s celými tahači. Po vzoru vlaků Euronight by se pak daly v uzlových bodech vagony přehazovat mezi jednotlivými vlaky.

          Pokud by takové vlaky jezdily alespoň s přesností současných vlaků osobních a za rozumné ceny**, tak by to smysl dávalo. Pravda, skutečnost, že se dá dráze věřit, by byla velké novum, takže by asi trvalo netriviální dobu, než by se to zákazníci naučili používat. Překládací infrastruktura by také nebyla zadarmo, ale zase není nutno překladiště budovat v každé díře.

          V současné době provozují ČD pro drobné zásilky službu ČD kurýr a až na některé typické drážní nesmysly (vyžadování razítka u zásilky pro firmu, neochota vydat balíček komukoli jinému než uvedenému adresátovi osobně) funguje velmi slušně.
          ___
          * ideálně zavést i containery menší, něco jako jsou ULD v letadlech
          ** v dnešní době státních zásahů se ekonomická situace stává velmi obtížnou, ale když od boku střelím současné ceny 90-100 Kč/vlkm za dopravní cestu na dráze + náklady na provoz lokomotivy, tak mi to nevychází vyloženě o několik řádů vedle.

          1. to už jsme udělali oslími můstky pár kroků bokem.
           kontejnerová přeprava je samozřejmě věc velmi rozumná, když ty kontejnery honíme přes půl planet nebo aspoň přes continent (i ten náš maličkej), kdy jede postupně kamion, loď, vlak a kamion a kontejneru triček z malého okresního pětimilionového městysu někde v severní Číně do Klášterní Lhoty zabere půltřetího měsíce. ale z Benátek nad Jizerou do Kutné hory je to kanónem na brabce.
           a cesta kontejnerem by byla surová i pro rajčata a patližány, natožpak pro čerstvé sledě a živý jatečný skot.

          2. Idea je, myslím, zhruba taková, že vozit z Benátek nad Jizerou do Kutné Hory kamionem cokoli, co lze bez problémů vypěstovat v Kutné Hoře a blízkém okolí, je donebevolající hovadina.

          3. třeba bojler? bojlery na polích okolo Kutných Hor příliš nerostou…

          4. To ne; jejich spotřeba ale zase není tak enormní, aby kvůli ní musely jezdit kamiony denně; stačí na to hrubým odhadem asi tak jeden za rok, a tam pak ta logistika nakládání a vykládání není tak podstatná.

          5. Nejen že může nastat situace, že vozit mrkev z Benátek nad Jizerou do Kutné Hory kamionem je ekonomicky nejvýhodnější varianta, ale může nastat (a nastává) situace, že se ta mrkev vypěstuje v Kutné Hoře a pak se veze kamiónem do supermarketu v Kutné Hoře přes centrální sklad v Jihlavě – a když to nějaký farmář zkusí prodávat přímo v místě, s hrůzou zjistí, že nemůže cenou tomu supermarketu konkurovat.

          6. Cena nikoho nezajímá*, důležitá je kvalita.
           ___
           * Ve skutečnosti mne už ty věčné „slevy!“ a „akční ceny!“ tak štvou a urážejí — já přece naprosto nechci nejlevnější zboží; já chci především dobré zboží, a cena ať je klidně vyšší, není-li prohibitivní —, že jak je někde vidím, mám-li na vybranou a dost času, jen kvůli tomu kreténskému svinstvu jdu jinam, i kdybych o to zboží jinak stál a kvalita byla dobrá.

          7. JJ: Technicky je to možné, ale není k tomu politická vůle. Celé se to odvíjí od toho, že pro vládu je lepší mít 40 řidičů kamionů + benzínky + opravny, než jeden vlak s jedním strojvedoucím, proto jsou kamiony a nákladní doprava nepřímo dotovány. Samostatnou kapitolou je účtování jízdy vlaku přes několik států, které zamrzlo v 19. století.
           Pochopitelně že neexistuje racionální důvod, proč vozit kontejnery z Hamburku do Prahy kamiony.

          8. Vládě je přeprava v soukromém sektoru poměrně ukradená (krom daní z paliv), při teoretickém přesunu přepravy zboží na železnici by se přesunula i pracovní síla.

           A do Hamburku se drtivá většina kontejnerů vozí vlakem. Jen v případě že je problém a nestihla by se vlakem loď se jede do přístavu napřímo. Do republiky je to to samé, jen když se někdo na kontejner někdo moc těší (jsou v něm díly které zákazníci urgují, netrpělivě očekávané auto, veškerý majetek při stěhování, nebo drogy :) ) se pošle tahač a nejede kontejner přes vlakové terminály.

          9. No do čistek v 90. letech a vlastně dodnes, kdy je zase na dráze podzaměstnanost až to hrozí průserem, bylo na dráze lidí jako much, takže těch 40 řidičů by byla ještě pohoda.

           Krom toho ze zaměstnanců má režim výpalný, takže je to preferováno, zcela logicky. Asi tolik k, LOL, dotacím, kde se ze silniční dopravy vybere tolik, že se tam vrací ani ne polovina a zbytek dotuje právě socku, včetně mašinek. Nebudete vy vláčkofil?

          10. Behemot: V 90. letech byla přezaměstnanost z důvodu výpadku výkonů ze zkrachovalých socialistických podniků, to už je ale dávno pryč.
           O vláčkofilství nejde, jde o objektivní realitu – protěžování automobilové nákladní dopravy ze strany vlády.

          11. Nákladní silniční doprava samozřejmě dotovaná je. Porovnej si výnosy spotřební daně z benzinu a nafty a zamysli se nad faktem, že při návrhu komunikací se vliv osobní a lehké nákladní dopravy na opotřebení komunikace zcela zanedbává*.

           Udává se, že průjezd jednoho „běžného kamionu“ má na silnici stejný vliv, jako průjezd 10 tisíc osobních aut. Ale takříkajíc u kasy to pak vypadá takhle:
           – při spotřebě osobního auta dejme tomu 6 litrů to je 600 litrů paliva. Tj. asi tak 12.000 Kč do státní kasy
           – kamion spotřebuje na ten kilometr půl litru nafty, do státní kasy tak 7 Kč (protože odpočet DPH) + do 10 Kč za mýto

           I kdyby v té úvaze byla chyba o dva řády, pořád to ukazuje na masivní dotace silniční nákladní dopravy.
           ___
           * před časem sem někdo dával linky na zásady pro návrh pozemních komunikací

          12. JJ: Spotřební daň z PHM neslouží k financování silnic, ale je příjmem státního rozpočtu. Přímo na silnice jde výtěžek mýta a dálničních poplatků.

           Reálné náklady na opotřebení silnice jsou řádově 50-100 Kč / 1 km u kamionu podle váhy, 30 – 40 Kč / 1 km u nákladního vozidla a autobusu. Za tranzit naloženého kamionu přes ČR nějakých 400 km by se správně mělo účtovat řádově 20 000 Kč, to si ale žádný politik nedovolí.

          13. to je zajímavé číslo, odkudpak jej máte? (ne snad že bych jej rozporoval, připadá mi řádově správně)

          14. Lukas B: Hrubý propočet investic a oprav v čase.

          15. Váš propočet?

          16. Jistě, spotřební daň je příjmem rozpočtu bez adresného určení, ale to je pro tuto diskusi irelevantní. Tady jde čistě o to, jaké příjmy a výdaje vzniknou eráru, bez ohledu na to do které a ze které erární kapsy to je. A pokud osobní doprava při výnosech x je zodpovědná za vznik nutnosti vynaložit y, zatímco nákladní doprava při výnosech x generuje nutnost vynaložit y * 10.000, tak to prostě je přerozdělování a umělé zvýhodňování nákladní dopravy.

          17. ono je to jako všechno složitější, a vymyslet nějaký universální index vše popisující je ošemetné. opotřebení komunikace počtem cyklů přejezdů se týká pouze zhruba horního metru konstrukce komunikace, všemu co je pod tím je celkem putna čili zanedbatelno jestli po tom jezdí pkw či lkw (tedy na dálnici v trase na zemní pláni, žánop). pro nákladní dopravu by teoreticky stačily dálnice v rozdělení jízdních pruhů 1+1 (s širokými krajnicemi čili odstavnými pruhy ovšem) se zákazem předjíždění a s návrhovou osmdesátkou v trase a s čtyřicítkou na rampách křižovatek (čili menší poloměry oblouků a menší nároky na rozhledové poměry), což by kromě úspory čtverečných metrů vozovky vedlo k dramatickým úsporám kubíků zemních prací a čtverečných metrů mostů. takže takhle šmahem tvrdit, že je nákladní doprava dotovaná, bych si rozhodně netroufl.

           samozřejmě (nebudeme-li polemizovat o spotřební dani na paliva jako takové) je poměrně nefér rozdílné zatížení daní nafty a benzínu, když půjdeme dál, tak použití měrné jednotky litr a nikoli kilogram, nebo lépe zdanění dle energetické hustoty.

          18. Lukas B.: Není to složité, i laik si všimne očividného rozdílu stavu komunikace se zákazem vjezdu vozidel nad 6 tun a běžné komunikace s provozem kamionů nebo linkovými autobusy.

          19. nerozumíte nebo nechcete rozumět. odolnost komunikace počet cyklů/hmotnost nápravy je (doufám) obecně známá každému kdo se trošku zajímá (a neskromně trvrím, že o tom tuším o trošku víc než tušíte Vy). připomínám ovšem, že kromě nákladů na údržbu vozovky jsou zde i investiční náklady, které by, v případě navrhování výhradně dle nároků nákladní dopravy, mohly být výrazně nižší.

          20. Lukas B.: Nepochybně je problematika složitá, ale také nepochybně 4,50-8,24 Kč / km (dle EURO) náklady nepokryje.
           Nadměrné investice kvůli parametrům pro osobní dopravu se jistě dají vyčíslit a zohlednit, pro začátek by určitě stačilo kdyby nákladní doprava uhradila své škody na vlastní vozovce.

          21. Kdyby ty dálnice měly sloužit čistě pro dopravu osobní, taky by se ušetřilo – jen jinde. Nižší nosnost vrchních vrstev, méně časté opravy, spousta komunikací by mohla být v provedení 2+1/1+2 (jako měli Švédi E4 než dodělali plnou dálnici), případně jen širší 1+1 (jako např. úsek Černožice-Jaroměř nebo dříve Opatovice n. L – Pardubice), dala by se používat prudší stoupání a klesání…

           S těmi daněmi souhlasím, ale já zase od státu žádnou velkou férovost nebo dokonce logiku nečekám.

      2. Nebývá vzadu na tahači náhodou jedna náprava, většinou? Ta přední má přece nulovej vliv, ta už nic nenese.

       1. Na europskych tahacoch vacsinou skutocne byva iba jedna zadna naprava. Ale rata sa aj predna. Tuto su maximalne hmotnosti v jednotlivych krajinach Europy: http://www.jpisla.es/resources/Download+JPIsla+20130106+Pesos+maximos+de+los+camiones+comparativa+paises.pdf

        No a potom zalezi na tom ze co tam je nalozene. Moj dobry znamy je trucker, vozi diely na auta z Michiganu do zavodov GM a Toyoty v Ontariu. Hovori ze ma naves plny vzdy a malokedu dosiahne 30 ton celkovej hmotnosti.
        Naproti tomu nase trucky (3 napravovy tahac + 16.5 metrovy 3 napravovy naves) odchadzaju nalozene pivom na 3/4 kapacity, pretoze by prekrocili maximalnu hmotnost na napravu aj supravy (53 ton)

       2. to jsme si zřejmě nerozuměli. nebrzdí se pouhá užitečná hmotnost soupravy, ale celková.

        1. No, malý téměř neměřitelný vliv to mít může, což má ovšem na likvidaci silnic přetížením malých míst (malým počtem náprav) přesně jakej vliv? Krom toho brzdný účinek dobře funkčních brzd dokáže zablokovat kola s klidem, což nic nemění na tom, že lagricoidní co nejlevnější pneumatiky prostě gumují a jede to dál.

         Koukám, že další předpis, kde někdo asi myslel velkým mozkem, ostatně jako u toho danění podle počtu náprav, kde čím víc náprav, tím větší výpalný, ne? Že by se popletli a obráceně to chtěli dát?

         1. to je nějak mnoho oslích můstků. Vy se prve můžete pošetit z toho, že Vám to tam kamion na konci stoupacího pruhu, Vašimi slovy, „šoupne“, a hájíte nějaké své podivuhodné právo jet 150 hlava nehlava, ať si to ten kamion ve stoupacím pruhu klidně zaflekuje.
          hele, když tady věichni exhibují a machrují kolik ty jejich nástavce na pinďoury mají kilowattů na kilogram, nebylo by fajn se začít chovat trochu civilizovaně, ikdyž nemusíte? když potkáte u vstupu do budovy stařenku, podržíte ji dveře, nebo ji práknete dveřma před nosem? když na sněhu jedete z kopce, počkáte před zúžením, nebo do něj vlítnete ať si ten co jede do kopce klidně zastaví a zahrabe se? na to totiž máte taky plné právo.

 8. Ceska politicka scena nema co nabidnout. ODS – rekneme si to otevrene – je pastrana, ktera se nebyla schopna vyrovnat s dedictvim Topolanka a Necase a vsech tech Rittigu a Janousku a Bemu. Nedistancovali se = jsou nevolitelni. Tecka.

  Pak tu mame ANO, coz je one man show slovenskeho oligarchy a STBaka ukrajinskeho strihu, ktery fakt patri nekam na divoky Vychod (tim nemyslim Rusko, ale Ukrajinu). Ano nam zajisti vyssi dane, deep state, fizlovani, beztrestnost Babisovych kamaradu a likvidaci Babisovych nepratel, vyhrocene vztahy s EU a v dlouhodobem kontextu hospodarskou stagnaci a rozpad ekonomiky likvidaci stredni tridy a soukromeho sektoru.

  Pak tu mame CSSD, coz neni ani strana, ale velvyslanectvi EU a Sorosovych Jehovistu, kdyz Sralbotka a spol. nejsou ani lidi, ale naprogramovani droni s desitkami poradcu, kterym sefuje Brusel. To uz rovnou jako byste volili Merkelovou, Schulze, Macrona, Sorose a Rotthsilda. Zvolte je a nase republika se stane jeste nesvepravnejsi kolonii USA a Israhellu, nez je ted.

  Pak tu mame krestanske lidovce, kteri se spoji s certem dablem a za tricet stribrnych prodaji vlastni matku. Spolu se Zelenyma, coz jej jejich klon, pricemz z hlediska automobilismu jiste neni bez zajimavosti, ze veskere klicove zakony a ekovypalne byly lidovci kvitovany s velkym souhlasem.

  Pak tu mame Breznevovy pohrobky a cerneho kone letosnich voleb, kteri jsou tak zaostali a zarazeni v roce 1948, ze jsou vlastne moderni, protoze nemaji radi EU, nemaji pochopeni pro desetitisice migracku s bombou v turbanu a tak nejak chteji zakonzervovat realne socialisticky koncept kazdy dle svych schopnosti a nikdo nedostane ani vindru, coz ma aspon ten pozitivni dusledek, ze nas astronomicky nezadluzi a neprozerou nasi budoucnost, jak to je nabeton , pokud se k moci dostane kdokoliv z kombinace CSSD, ANO, KDU-CSL a bohuzel i ODS.

  Zoufale potrebujeme pravicovou narodne orientovanou stranu a leadera, jako Le Pen ve Francii nebo Orbana v Madarsku, ale kde nic neni, ani cert nebere. U nas je jeste nejvlastenectejsi ten ozraly buran na Hrade, protoze holt jaky narod, takova politika.

  Tato rovnice nema reseni, leda se odtud sakra rychle odjebat.

  Respektiva nechat to, at to vyresi blizici se globalni valka samospadem…

  1. Nemyslim to osobne, ale co takhle rozebrat mensi strany, nez porad brecet, jak si s nama ti stari dinosauri porad vytiraji zadek?

   Za sebe docela podporuju Realisty, protoze je sleduju od zalozeni a jejich idea i jeji provadeni mi davaji smysl.
   Osobne jsem velice pro stranu, ktera ma uz v zakladajicich dokumentech zabetonovany pristup. V mem pochopeni nejak takto:
   “ vime, ze nejde ovladat kazdy detail lidske spolecnosti a ani se o to nechceme snazit, protoze to udusi jakykoliv rozvoj. Misto toho se chceme venovat tem nejdulezitejsim problemum s cilem vytvorit dobre podminky pro budoucnost naseho naroda – podporovat schopne lidi odebiranim prekazek a podporovat konzervativni zaklady kazde uspesne civilizace – svobodu a rodinu“.

   Navic, kdo neni slepy, tak nejspis vidi, ze islamizace zapadu (i Ruska) je obrovsky problem uz dnes i na mnoho generaci. Proto je za me treba nesmysl bazirovat na tom, jestli bude dopravni zakon takovy, nebo makovy.. jakmile si zvolime lidi, kteri dovoli ustupovani Sarii, tak jsme behem jedne/dvou generaci tak v prdeli, jako cele Svedsko, Nemecko, UK, Francie, atd..

   1. Experimentovat s novými malými stranami je dobrý nápad, když nehrozí velké svinstvo. Bohužel, v současnosti hrozí enormně velké svinstvo, totiž ANO; a proto je obecně velmi špatný nápad riskovat zahození hlasu (=předání jeho většiny vítězi voleb).

   2. Realisti jsou ANO light nebo druhy Veverky. Akorat misto Agrofertu nebo Barty je plati Penta. A jejich program je taky pekna snuska pohadek.

   3. Realisti jsou banda bláznů, která nechce dělat malé zlodějny, ale zaměřit se na ty velké, např. rychlodráha, to prosazuje úchyl na vláčky, sociální bydlení, to zas prosazuje asi majitel nějakéé stavební firmu tipuju, nebo jiný věci, to zas tlačí úchylové na něco dalšího. Program vypadá možná hezky, ale vize těch lidí, to by se člověk musel rovnou střelit do hlavy.

    1. Přesně.
     Při četbě jejich progamu jsem zaznamenal snahu vyhovět úplně všem, aniž by se tvůrce příslušného odstavce v poblematice vyznal.

     1. To jsou zajimave odpovedi.. a jake navrhuje panstvo reseni? Naveky veku cekat na prince na bilem koni, nikoho nevolit, volit stare „osvedcene strany“, nebo neco dalsiho?

      Za me jim to hodim, protoze nechci sazet na one man show Okamury, nebo jine miniaturni strany. Svobodni roky stagnuji a presne proto podle me nemaji sanci.
      BTW: co vas privedlo na to, ze se tam nedostanou a vas hlas propadne? predvolebni pruzkumy? Nenechte se vysmat.. agentury se volby za volbama myli az o desitky procet, takze jestli se nechate ovlivnit takovym vestenim z kristalove koule, tak hodne stesti :)

      1. jake navrhuje panstvo reseni?

       Jak už jsem myslím někde psal, v tuto chvíli*, po vyhodnocení všech pro a proti, risik takových a makových, mi připadá jako nejlepší poměrně nejvíce jednooká mezi slepými ODS.

       Vizte prosím také reference 6.9.2017 v 14:30, vlákno 6.9.2017 v 15:48, 6.9.2017 v 22:58 výše.

       Nebýt risika Babiše, asi by za úvahu stál Matějka, ale v současné situaci se obávám, že hlas pro něj propadne, tj. dostane jej Bureš a socani (ti o dost horší, než oni dost mizerní socani v ODS).
       ___
       * Ještě se to do voleb může rozhodně změnit, buď se může změnit situace, nebo já mohu získat/zpracovat nové informace, jež v současnosti nemám nebo přehlížím.

       1. Ok, takze metoda “ budu delat to same, co doposud nefungovalo a budu ocekavat jiny vysledek“?
        Budiz, nejsem tu od toho, abych chtel konvertovat druhe. Za me mi tech zklamani uz stacilo a i pres nejake riziko pujdu do Realistu, protoze jak by rekl Babis.. „ted nebo nikdy“ ;)

        1. Erm. Doposud to právě fungovalo — to jest, nikoli dobře, ale mnohem méně špatně než vše ostatní, co jsme vyzkoušeli. Výsledek, který očekávám, jsem dost jasně vyjádřil v 6.9.2017 v 14:30.

         Stran druhého odstavce naprostý souhlas až ke slovu „stačilo“; však právě proto.

        2. To je přesné. „Osvědčené“ strany se tu střídají 20let tak nejlepší řešení je si je opět zvolit.

         V diskuzích tu před každými volbami všichni naříkají jak malé strany nemůžou volit protože je ohrožení socany, protože je ohrožení Bártou, protože je ohrožení Burešem, atd. atpod. tak volím socany, ODS, TOP09.

         1. 7.9.2017 v 15:22

       2. Jste fakt banda přizdisráčů a pak tady další 4 roky budete v článcích a diskuzích fňukat jak si vás ODS s TOP09 maže na chleba a utahuje další šroub. Ano, malé strany nevolit, aby náhodou neměly rostoucí tendenci a nenapadlo i někoho dalšího je volit. Se tady každý profiluje jako vzdělaný a schopný liberál tak si říkám si čím se pak lišíte od volby těch tupých ovcí, když hlasy jsou si pak rovny bez ohledu na důvod volby. Jj, proti Burešovi budeme bojovat tak, že budeme volit ty, které tu roky pásl.

        1. Tedy pro ty pomalejší explicitně doplňuji 7.9.2017 v 15:10 výše na … mnohem méně špatně než vše ostatní, co jsme vyzkoušeli, což explicitně zahrnuje i ten mnohokrát (až do minulých voleb včetně) opakovaný experiment s volbou nějaké malé strany s rozumným programem.

         Byla to chyba, obzvlášť velká a zlá právě v těch minulých volbách, kdy roztříštění pravicových hlasů mezi malé strany umožnilo levičákům zvolit Bureše, a rozjet se po skluzavce KH, EET, majetkových přiznání, you-name-it :(

         1. To vypadá, že jsi provedl evoluci příkladu s žábou…žába si postupně teplotu zvyšuje sama a ještě to vidí jako nejlepší řešení, protože kdyby zvýšila rychle tak by mohla i vyskočit.

         2. ocs: Není to pravda, pravice to projela jednoduše proto, že pravici i po započtení malých stran volilo příliš málo lidí, rozhodně nebyl důvod v roztříštěnosti.
          V minulých volbách mělo ANO+ČSSD+KSČM 54,01 %, to je přesně ten důvod našeho svrabu.

          1. Právě o tom, Mlho, celou dobu mluvíme: volební zisk 54.01 % jim zajistil 65 % křesel (130 z 200).

          2. Opravdový průšvih by byl, kdyby dostalo ANO 101 křesel. Jestli bude toto reálně hrozit, tak bych nejspíš se skřípěním zubů též volil ODS.

          3. ocs: V pásmu < 5 % přišla pravice o 5-6 % hlasů, tedy příčinou svrabu bylo deklasování pravice jako celku, nikoliv roztříštěnost.

       3. ocs: Neexistuje nic takového jako „propadnutý hlas“. Opak je účelové tvrzení těch u koryta, že člověk musí zvolit opět ty u koryta, jinak bude jeho hlas nějaký méněcenný nebo snad zbytečný. Zvolením malé strany možná člověk riskuje že nezíská zástupce ve sněmovně, ale rozhodně žádný hlas nepropadá, navíc má jistotu že 100 Kč za hlas nedostanou zase ti stejní.

        1. Doporučuji nejprve dostudovat si, jak u nás funguje volební systém, a až poté se k němu vyjadřovat.

         Pošlete-li kupříkladu svůj hlas Koruně České*, pak z něj Koruna neuvidí vůbec nic (dokonce ani tu stovku, ba ani tři pětky ne) — Koruna má totiž jeden z daleko nejrozumnějších programů, a v důsledku toho se její volební výsledky pohybují v řádu promile**.

         Následně se pak Váš hlas (přesně stejně, jako kdybyste se neobtěžoval hlasovat vůbec) rozdělí poměrně mezi ty, kdo se do parlamentu dostali. Bude-li mít při konečném sčítání nejvíce hlasů Bureš (což patrně bude, stokráte bohužel**), pak z Vašeho zahozeného/propadlého hlasu dostane podíl největší zase on.

         Pokud naproti tomu ten hlas dáte libovolné straně, jež se do parlamentu dostane, kromě, samozřejmě, ANO, pak z něj Bureš — v příkrém kontrastu k minulému odstavci — nedostane nic, nada, zilch. A to je rozdíl.
         ____
         * Jak jsem byl několikrát naivně učinil kupříkladu já, neboť tehdy neexistovala jiná strana s byť aspoň vzdáleně srovnatelně dobrým programem.
         ** Ono to ve všeobecné demokracii platí celkem z principu věci, že smysluplnost programu a volební výsledky jsou v nepřímé úměře; není to tím, že by „lidé byli blbí“, nýbrž tím, jak všeobecná demokracie funguje z principu věci. Rozebírali jsme to tu x-krát, rozebíral to Ortega y Gasset před stovkou let, rozbírali to Otcové zakladatelé před čtvrtinou milénia, rozebíral to Sókratés před více než dvěma milénii; nebere mi hlava, jak to může ještě dnes někomu nebýt jasné :(

         1. ocs:
          Když dáte hlas menšímu zlu vlastizrádcům z ODS, tak Bureš nedostane stovku, v PS bude zlo a nikdo o Vás nebude vědět.
          Když dáte hlas malé straně, tak Bureš nedostane stovku, v PS bude zlo a ve volebních výsledcích bude známo, kolik takových smýšlejících jako Vy existuje a podle toho se vzájemně můžete zorganizovat do příštích voleb, například místo Fialy dát hlas straně kolem 2-3 % a pomoci ji dostat přes 5 %.

          1. Vždyť jsem to zcela výslovně psal hned na samém začátku této debaty (6.9.2017 v 22:58)?!?

           Tento přístup má smysl a logiku v případě, kdy je „zlo v PS“ z odstavce prvého a „zlo v PS“ z odstavce druhého zhruba srovnatelné.

           To snad platívalo pro ODS vs ČSSD+KSČ(m), dejme tomu; ale docela určitě to neplatí dnes pro ODS vs ANO+ČSSD+KSČ(m) — zde je rozdíl naprosto zásadní, neboť to druhé zlo je řádově horší než to prvé.

          2. ocs: Lisabonská smlouva je nezapomenutelná a neodpustitelná.

          3. Ta paměť, ta paměť…

           Byla to právě ODS, kdo se Lisabonské smlouvě sice marně, ale tvrdošíjně celý rok bránil*; byla to především ČSSD, kdo ji od začátku prosazoval a prosadil.

           Být tehdy rozložení ve sněmovně stejné jako dnes, měli bychom to svinstvo mnohem rychleji a ještě by se nad tím jásalo.
           ___
           * vizte např. hlasování 157 z 6. 2. 2009 o zamítnutí: ODS 61 pro, 4 proti; vizte opakované hlasování 160 o zamítnutí: ODS 61 pro, 4 proti; vizte následný podnět pro další přezkoumání ÚS; a konečně vizte i Klausovu snahu to nepodepsat, dokud k tomu nebyl donucen ÚS.

          4. ocs: Paměť slouží výborně, 33 odsáků v PS bylo pro: http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=48969 a 12 odsáků v Senátu bylo pro http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/hlasy?G=9887&O=7

          5. Zjevně nikoli; neboť jste, zdá se, jaksi pozapomněl, že oproti těm 33 pro bylo 37 proti a dalších 9 se zdrželo — srovnejte s ČSSD. Analogicky v tom Senátu, kde proti 12 blbům stálo 24 rozumných — a opět to srovnejte s ČSSD.

          6. ocs: To je logika jako že na každého vraha v bandě desperátů vycházejí dva Mirkové Dušínové, takže vlastně je všechno v cajku :-D Takhle dobře už jsem se dlouho nezasmál :-D

          7. Inu, mně by se samozřejmě také líbilo, kdyby v parlamentu měly většinu strany, jejichž všichni zástupci hlasují vždy rozumně. Ale víteco, ta o Smolíčkovi je hezčí.

           V reálném světě máte na vybranou ze dvou zel:

           (a) zlo, jež preferujete Vy: zvolit stranu, jejíž zástupci by možná* všichni hlasovali naprosto a dokonale rozumně, ale nikdo to v praxi nezjistí, protože v parlamentu nebudou. Místo nich tam bude spousta idiotů z jiných stran (především, ale nejen, ANO+ČSSD), u nichž je prakticky jisté, že prakticky všichni budou hlasovat naprosto idiotsky.

           (b) zlo, jež si dovoluji preferovat já: zvolit stranu, jejíž většina zástupců většinou hlasuje přiměřeně rozumně, a jichž bude v parlamentu co možná nejvíc (právě na úkor naprostých idiotů z ANO, ČSSD apod.) Zajisté, ta tři kursivou vyznačená slova jsou zlem, obzvláště oproti hypotetickému optimu; jsou však relativně mnohem menším zlem, než varianta (a) — a proto se upřímně obávám, že právě tato varianta, ať objektivně sebehorší, je optimem reálným.

           Ne proto, že je to žádoucí, nebo že by to byla nějak lákavá představa; naopak, je to nežádoucí a na hovno představa. Jenže všechny ostatní reálně dosažitelné možnosti jsou, obávám se, ještě daleko (daleko!) horší.
           ___
           * Na což se ostatně lze spolehnout asi tak se stejnou jistotou, jako bylo možné se spolehnout na to, že Mach si za nakradené peníze nepořídí byt.

          8. ocs:
           (a) Pokud se tam malá strana nedostane, zůstávají v parlamentu stejní idioti jako doposud. Pokud se tam dostane, dojde k efektivnímu vykopnutí pár idiotů ze sněmovny.
           (b) Úmyslně volíte ty stejné idioty až do smrti, kteří mají naprosto volnou ruku, neboť vědí že ocs je zvolí zase znovu ať dělají co dělají.

          9. no, vony ty maly(=novy) strany jsou taky dost vosemetny. Z poslednich nekolika voleb si pamatuju Zeleny. Na ty doplacime dodnes. Pak Veverky, podnikatelsky zamer Vita Barty. To je historicky prvni partaj co se nejen rozlozila, ale navic se pokusili dostat predsedu do lochu za falesny obvineni. Pak Usvit, podnikatelsky zamer Tomia Okamury. Ty se rozstepili po tom, co predseda vytuneloval stranickou kasu. Dale ANO, podnikatelsky zamer Andreje Babise. Jeste tu mame Unii Svobody a TOP 09, i kdyz to nejsou tak uplne novy strany jako novej bordel se starejma kurvama. A pak riskuj dalsi novou stranu. Ne nadarmo se rika Znamy dabel lepsi neznameho :-(

          10. promiňte, nechápu tu narážku na p. Macha, nakradené peníze a byt. něco mi uniklo?

          11. Lukas: Odhaduji to jen na to, že ocs předvedl zase liberálo-anarchistický fachidiotismus. Překlad je, že si Mach za plat v europarlamentu koupil byt.

          12. ocs: Já začínám nabývat dojmu, že větší touhu po změně snad mají ty tupé ovce, které byly schopny dostat do parlamentu třeba takové VV. Zatímco „inteligence“ pokaždé volila „menší zlo“, což opakovaně stejně nikam nevedlo.

      2. Strach mám že by se tam ti magoři dostali :D

       Skutečně to zatím vypadá na Pitomia, nebo KSČ. ODS se sice fintí, jako obvykle, ale dokaváď nehodlaj vystoupit z uhnije, tak nasrat, dělají zase vofuky a vypadne z nich pak stejná banda zlodějskejch socanů, jako obvykle…

       Nad svobodnejma sem zlomil hool, sice se docela poslední dobou snaží, ale co tomu předcházelo na přelomu roku…nevim, mrknu na průzkumy potenciálu, ale asi se na ně vyseru.

       1. Tipuju že ODS budou svym způsobem vítězové voleb. Nejvíc hlasů samozřejmě nedostanou, ale skončej tak druhý nebo třetí, což bude na partaj která před pár lety prakticky přestala existoval obrovskej úspěch. Odhaduju že se dostanou tak na 10-15 procent, možná i víc.
        Kdyby nebyli Svobodní banda idiotů tak by mohli v těhle volbách udělat díru do světa. Nikdy nebyla v ČR větší pptávka po jakžtakž slušný alespoň trochu pravostředový straně jako je teď. TOP 09 je bez knížete v hajzlu a ODS je v lepším případě menší zlo. A nic jinýho zavedenýho už napravo od CSSD není. A stejně Svobodní tu šanci promrdaj, protože vystoupení z EU jako hlavní (a v podstatě jediný) téma do voleb prakticky nikoho nezajímá, stejně jako nikoho* nebudou zajímat imigranti.
        Takže většina pravicovejch voličů bude se skřípáním zubů volit ODS.

        *tak někoho jo, Okamura si na tom založí kampaň a dostane se do parláče, ale zbytek protiimi stran propadne jako propadly loni.

        1. Jo no. Asi to tak bude i u mě a mojí mladý, ta to ostatně tvrdí už asi 2 měsíce, že to prostě hodí ODS, když vidí co se děje.

        2. No, pokud vím, tak právě kvůli tomu, že vystoupení z EU nebylo zvoleno jako hlavní téma do voleb, odešel p. Matějka a založil si referendum.cz. Takže tohle úplně nesedí.

         1. tak to mi uniklo že to nakonec Matějkova frakce projela. Aspoň nějakej záchvěv zdravýho rozumu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017