Řidiči neví, jak projet kruhový objezd

Featured Image

Něco se zase chystá. Komunitní server pro dopravní experty známý jinak jako Novinky.cz do nás napustil, že „Řidiči špatně používají blinkr na kruhových objezdech. Nevědí, ve kterém pruhu jet.

Jak nadpis napovídá, článek pojednává o dvojici hrozivých nešvarů.

A. Řidiči nevědí, v kterém pruhu jet.

Je úplně jedno, v jakém pruhu na kruhovém objezdu jedete. Žádný předpis to nestanoví, takže je to na volbě konkrétního soudruha. Tím pádem v tom nejde udělat chybu. Všechny možnosti jsou ze zákonného hlediska správně. Zaběhaná pravidla by mohly změnit kapacitní kruhové objezdy zvané turborotunda, ale ty tady zatím nemáme a tak můžeme stesky dopravních expertů hodit za hlavu. Zřejmě si připravují půdu pro nějakou další sérii spásných regulací.

Zaujal mě vpravdě státnický proslov experta z Besipu Budského:

„U nás není stanoveno, který pruh použít. Většinou bychom si ho měli volit podle toho kde a v jakých místech budeme vyjíždět. Víc ke středu by měli najíždět ti, co odbočují nejpozději, naopak nejpravější pruh použijí ti, kteří budou odbočovat hned na další odbočce. Někdy se stane, že člověk skončí v levém pruhu a nedaří se mu bezpečně odbočit, protože zprava někdo jede. Nejlepší je, dát si jeden kruh navíc,“ radí expert Budský.

Expert jinými slovy radí, že jet v levém je výhodnější, ovšem nikoli v případech, kdy to je méně výhodné. Kdo by to řekl. Je to skutečný expert.

B. Řidiči dávají špatně blinkry

Expert rozebral i toto kontroverzní téma.

„Při vjezdu do kruhového objezdu nepoužíváme blinkr. Jinudy než podle šipek uvedených na dopravní značce „Kruhový objezd“ stejně jet nemůžeme. Naopak blinkr použijeme bezprostředně před výjezdem. Nesmíme ho dát třeba o výjezd dříve, což se stává na menších kruhových objezdech, tím můžeme nalákat čekajícího řidiče, který nám vjede přímo do dráhy,“ varuje vedoucí oddělení BESIP Roman Budský.

Bohužel, expert se vzdálil od reálné situace, kdy některé kruhové objezdy vytvořené většinou „naschvál“ za účelem „dopravního zklidňování“, rozumějme záměrného komplikovaní dopravy a otravování řidičů, provedli jiní experti natolik miniaturní, že vjezd v podstatě srůstá s první odbočkou a pak blinkr zapnutý ještě před vjezdem na kruhový objezd dostatečně naznačuje, že z něj ihned vyjedu. Tuto praxi používám často a rozhodně z ní nehodlám ustoupit, stejně tak jsem rád, když ji používají jiní, protože se mohu připravit k rozjezdu a vyjet, jakmile bude zřejmé, že jiné auto z kruhu skutečně odbočuje.

Ohledně „nalákání“ čekajícího řidiče, když je někdo takový imbecil a rozjede se jen proto, že u auta majícího přednost spatřil blinkr, pak nabourá zcela zaslouženě a je to proces přirozeného výběru, který je třeba podpořit. Zákony ani dopravní experti by neměli chránit retardované jedince. Blinkr není jediná informace, kterou o sobě vozidlo a řidič jedoucí po kruhovém objezdu vysílají, přidává se ještě celá řada dalších znaků jako pozice vozidla, rychlost vozidla, pohled řidiče a pokud někdo hodlá při plánování svých akcí vycházet pouze z blinkru, pak je na tom asi stejně jako slepec při orientačním běhu.

Dopravní experti nebývají citováni v médiích jen tak zbůhdarma, všechno má svůj smysl a cíl a tak možná nicneříkající blábolení nikým nechtěných expertů expertujících na ministerstvu dopravy za peníze daňových poplatníků představuje první výstřel rodící se represívní kampaně, například zavedení nové skutkové podstaty přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

Na závěr si povíme, jak projíždět kruhový objezd v Budějovicích.

– všechno provádíme po-ma-lu. Kdo se neloudá s námi, loudá se proti nám. Kdo se neloudá vůbec, ten je pyrát a na svoje auto si nakrad.
– pokud táhneme přívěsný vozík, najedeme do levého pruhu, pokud tam ještě nejsme.
– při příjezdu ke kruhovému objezdu zpomalíme, a to již daleko před ním. Ideální rychlost je 25 – 30 km/h. Rychleji jezdí jen piráti a když pan policajt uvidí, že jedeme pomalu, určitě nás pochválí.
– podíváme se do zrcátek, zda není v okolí někdo, koho bychom mohli vyprudit.
– najedeme na hranici kruhového objezdu a zastavíme. Pro tento krok není rozhodující, zda se po něm blíží nějaké vozidlo.
– rozhlížíme se na obě strany tak dlouho, dokud něco nepřijede. Je spíše pravděpodobné, že přijede něco zleva, ale v Budějcích člověk nidky neví.
– jakmile je přijíždějící vozidlo dostatečně blízko, pomalu se rozjedeme (spotřeba!) a vjedeme před něj tak, aby muselo brzdit.
– v případě, že toto vozidlo je dražší než dvojnásobek ceny našeho vozidla včetně přívěsného vozíku a nakradeného dříví na něm a nemá v registrační značce písmenko C, zakřičíme „dobře ti tak čuráku, stejně sis na to nakrad“.
– projedeme pomalu kruhový objezd, nejlépe proti směru hodinových ručiček. Podélnou osu vozidla udržujeme přibližně na bílé čáře oddělující oba pruhy. To minimalizuje riziko jízdy v nesprávném pruhu.
– při sjíždění v  případě, že vozíku nefungují světla, dáme blinkr. Pokud světla fungují, blinkr nedáváme
– vybereme si, v jakém jízdním pruhu hodláme pokračovat. V levém jedeme, pokud si potřebujeme zatelefonovat nebo nemůžeme jet rychleji než 40 km/h. Ve všech ostatních případech jedeme v pravém.
 
 


10.11.2013 D-FENS

12345 (5x známkováno, průměr: 1,20 z 5)
1 460x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017