Revolver Smith & Wesson model 27 z pohledu střelce

Featured Image

Přiznám se, že ačkoliv jsem začínal na pistolích a pistole mám rád, tak revolver má prostě své kouzlo. A když jsem měl možnost koupit prakticky nestřílený revolver S&W za fantastickou cenu, tak jsem neváhal. Tento revolever spolu se svým výkonnějším bratříčkem, modelem 29, kterého proslavil Harry Callahan, se zapsal do historie tím, že to byla první zbraň na světě komorovaná na tehdy nový náboj .357 Magnum.

Taky ho svým způsobem proslavil generál George S. Patton, k jehož image patřily tyto revolvery se slonovinovými střenkami. Požadavek na větší ráži vznikl v době prohibice, kdy policie vyzbrojená převážně revolvery v ráži .38 Special zjistila, že tento, jinak vynikající náboj, patřící k těm nejpřesnějších vůbec,  je velmi slabý a nedovede prostřelit dveře tehdejších automobilů.  Firma Colt sice zareagovala se svou pistolí Super Automatic na náboj 38 Super Auto, ale nakonec zvítězila firma Smith&Wesson se svým nábojem .357 Magnum. Pochopitelně není moudré dát na trh nový náboj a nenabídnout I zbraň. Tak se zrodil revolver S&W model 27.

Můj revolver je vyroben na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, takže klasické konstrukce ze zlatého věku revolver na celokovové náboje. Je to těžká a bytelná zbraň, postavená na stejném rámu jako pozdější model 29 v ráži .44 Magnum, označený jako rám „N“. Podobnost těchto dvou modelů je znát. Moje verze má 4“ hlaveň, originální dřevěné střenky modernější konstrukce než ze začátku výroby, stejné najdete i na modelu 29. Válec pojme šest nábojů a je opravdu mohutný, vypadá velmi předimenzovaně, ale je třeba si uvědomit, že náboje .357 Magnum z počátku výroby měly větší výkon, než dovoluje dnešní norma. Válec se otáčí vlevo, jako všechny revolvery Smith & Wesson, protože otáčení vpravo (a tím uzamykání válce) měla patentována firma Colt. Pochopitelně dovoluje i použití nábojů .38 Special, ale přes všechny názory pro a proti, jsem zastáncem střelby jen střelivem pro kterou byla zbraň vyrobena. Ne, že bych z něj nikdy pár osmatřicítek nevystřelil, ale jen když jsme měli nějaký z našich střeleckých dýchánků a nestřelec, nebo nestřelkyně se bál vystřelit třipětsedmičkou. Nicméně revolver je opravdu pocitvý kus železa, jeho váha bez nábojů se blíží půldruhému kilu. Na nošení to sice moc není, ale zase to zvětšuje komfort při střelbě. Zpětný ráz je v pohodě zvládatelný a z náboji .38 Special je to pocitově jako Walther PP v ráži 7,65 Browning.

Muška je umístěna na rampě a je zvýrazněna červeně. Kohout je oldschoolově s plovoucím zápalníkem, což mám raději. Pracuje v režimu SA/DA, na přesnou střelbu používám pochopitelně jen SA a spoušť je v tomto režimu velmi citlivá, doslova na brnknutí, což výrazně omezuje strhávání i u začátečníků. Revolver je sám o sobě velice přesný a přes svůj věk vypadá jako nový, bylo vidět, že byl minimálně střílený, hlaveň má spíše dráhy než drážky. Hledí je stavitelné šroubkem a na horní straně je přišroubovaná protiodlesková lišta.

Nicméně jsem musel řešit pár drobných problémů. Po vystřílení krabičky plnotučných nábojů jsem si všimnul, že se otřesy zbraně povolují šroubky protiodleskové lišty a zámkové desky. Kápnutí laku na nehty do závitu nemělo účinek, tak jsem použil Loctite na zajištění šroubků, který dovoluje jejich případně bezproblémové odšroubování a bylo po problému. Ale musím říct, že mě to překvapilo. Jinak žádný problém. Revolver i když je výrobně náročnější než pistole, je znám svou spolehlivostí (a ano, viděl jsem pár havárií revolverů, ale v počtu záseků a problémů proti pistoli je to zanedbatelné).

Takže bych to shrnul:

– Těžký revolver, ale s nnáboji .38 Special ho v pohodě zvládnou i ženy a dívky
– Opravdu přesný
– Střelivo je relativně drahé, pokud si člověk nepřebíjí (což já zatím nedělám)
– Spolehlivý, bez pojistek, jak má revolver být
– Není moc pohodlný na nošení, ale pokud by někdo nosil, tak náboj .357 Magnum má vysoký zastavovací účinek, navíc je možno u revolveru volit typ střeliva pouhým otočením válce od neletálního po velmi smrtící.
– Je to fakt důstojná zbraň, vzbuzující respekt větší než dokážou pistole, snad kromě Desert Eagle ?

Obrázek terče je ze seřizování mířidel na 25m.


26.01.2015 DanileX

12345 (1x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
699x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017