Repre$e.com: Zpráva z budoucnosti

Featured Image

Někteří autoři našeho webu byli v minulosti nařčeni z nemístného vizionářství. Ejhle, stalo se to znovu.

Docela nedávno jsme se zabývali problematikou měření rychlosti soukromými subjekty, tedy nikoli pouze PČR a obecními policiemi, jak je tomu doposud. Řekli jsme si, že na tom, aby tato úprava prošla, má někdo skutečně velký zájem, proto opakované předkládání sněmovně a navíc ještě takovým konspirativním způsobem, jakým je přihazování do různých nesouvisejících balíků zákonů. Také jsme řekli, že by to v podstatě znamenalo zavedení praktik Velkého bratra na české silnice, protože pohyb veškerých vozidel a osob v nich by mohl být v podstatě neomezeně, pod záminkou měření rychlosti, snímán, zaznamenáván a vyhodnocován neurčeným počtem neurčených subjektů. Ihned poté se někteří z nás stali cílem přesvědčování ze strany poslanců a dokonce pana ministra Langera samotného, že určitě ne, že je myšleno úplně jinak.

Pak jsme se zabývali hromadnou nehodou na dálnici D1 v předminulém týdnu a konstatovali jsme, že příčinou bylo bezmyšlenkovité chování řidičů, kteří se nechali zaskočit náhlou změnou počasí.

V minulém týdnu byla Ředitelstvím silnic a dálnic zveřejněna tato zpráva.

Pokud jde o obsah zprávy samotný, stojí tam toto: Řidiči osobních aut jeli sice rychle, ale v malých rozestupech, nicméně pořád předpisově. Učinili přesně to, co se od nich očekává v rámci bodového systému a bezpečnosti numericky kvantifikované přes rychlost jízdy. Řidič přece nemá co přemýšlet o tom, zda jede bezpečnou rychlostí, řidič má dodržovat předpisy a hlídat si tachometr, za jakýkoli jiný přístup je trestán. Na tento fenomén jsme již upozorňovali mnohokrát. U kamiónů to bylo jinak. Tam zase funguje tak, že řidič nebude potrestán byť by dělal libovolné píčoviny, protože, a to jsme také již mnohokrát zmínili, protože  bodový systém je mimořádně korupční záležitost. Vím o jedné jihočeské spedici, kde mají řidiči pokyn případné pokuty za rychlost s veškerou slušností nezaplatit a trvat na předání přestupku obecnímu úřadu. Tam to nejspíš skončí zásahem správně motivované úřednické ruky, protože kratší doba na cestě a tím lepší využití kamiónů má pro pana majitele také svoji cenu. Mluvčí ŘSD Martina Vápeníková vzdala malý hold naší křišťálové kouli a tím by to mohlo skončit.

Horší je to, co je ve zprávě mezi řádky. Stojí tam tohle:

ŘSD „monitoruje“ rychlost na dálnici několika měřícími stanovišti („Hlavním důvodem pro vznik měřicích stanic bylo získání statistických dat spojených zejména s vážením vozů za jízdy. Mimo zvážení ale dokážou autům také měřit rychlost nebo odstupy“ – toto originální technické pojednání přednesla rovněž Vápeníková). Kontrolní brány čtou registrační značky projíždějících vozidel. Můžeme rovnou říci, všech projíždějících vozidel. Někoho už napadlo ze známé RZ, času a vzdálenosti kontrolních bran počítat rychlost vozidel, jedná se tedy o jakýsi zkušební provoz zařízení, které v okamžiku ostrého spuštění promění celou D1 na jedno velké úsekové měření. Na bráně je současně osazena kamera, což umožní pořízení důkazního materiálu. To by samo o sobě nebylo snad ještě tak hrozné. Horší je, že pod záminkou měření rychlosti budou snímána a evidována všechna vozidla, která projela po dálnici. Jak pracovat s takto získanými údaji je jen věcí vaší fantazie. Jeli jste si třeba užít s milenkou do motelu v Průhonicích? Pak si snímky jistě ráda prohlédne vaše žena…

Podobný záměr měl již kdysi policista jménem Bambas. Znelíbil se Langerovi a teď patrně někde počítá fusekle ve skladu, ale myšlenka žije dál. Argumentem, proč se měření tehdy nerealizovalo, bylo to, že policie nemůže na brány nic instalovat, protože na brány poskytla firma Kapsch záruku. Nabízí se ale jiné řešení – systém úsekového měření bude realizovat a provozovat přímo Kapsch, který získané údaje předá například obecním úřadům nebo policii. I v tomto případě rychlost měřil Kapsch, protože patřičné úpravy v systému, které to umožnily, mohl z technických a záručních důvodů provést pouze Kapsch. ŘSD pouze prezentovalo výsledek. Samozřejmě v budoucnu to Kapsch nebude dělat zadarmo, ale za provizi odpovídající např. 50% z výše vybrané pokuty, jak to dělá například Czech Radar a.s. Dalo by se říci, že za předpokladu úzké spolupráce se státními orgány (a to firmě Kapsch vždy dobře šlo) by se zrodil byznys století.

Vezměme nynější ujišťování pana Langera o tom, že „soukromník“ nebude moci měřit rychlost, jak se mu zlíbí, že bude nutná součinnost s policií a podobně, a porovnejme to se záměrem, který jsme nyní popsali. Je pan Langer důvěryhodný, anebo jen plácá kraviny ve snaze ukolébat veřejnost?

Paní Vápeníková z ŘSD si měla raději nabrat vodu do úst, než tohle vypustila ven. Naštěstí, běžný konzument médií je nevšímavý a nejspíš nepostřehl, co je mu tady sdělováno… Poměrně pikantní je, že ŘSD (a nebo spíše Kapsch) nyní sbírají osobní údaje, ale nemají na to právo. Kdopak podá trestní oznámení? Nikdo, jsme přece v Kocourkově. Když mohl Kapsch stavět mýtné brány bez stavebního povolení, pak je nějaké porušení zákona o osobních údajích bagatelní. Policie zatím nemůže Kapschem získané údaje použít jako důkaz, protože k měření rychlosti není Kapsch oprávněn…

… je teď trochu jasnější, proč ministerstvu vnitra (bezpečnost v silničním provozu je přece věcí ministerstva dopravy) a některým poslancům tolik záleží na tom, aby „soukromníci“ mohli měřit rychlost? A proč jsou podmínky těchto aktivit nastaveny v návrhu zákona tak vágně? Vůbec tu nejde o nějakého soukromého slídila s laserem v křoví, který nám pak za pětistovku prodá snímky, aby nám nepřipsali body. Ten bude jen otravným vedlejším produktem toho všeho. Tady jde o vytvoření komplexního systému sledování pohybu vozidel a osob ve stylu sci-fi Minority Report, jehož jednou z mnoha dovedností bude měření rychlosti a generování oznámení o přestupku.
 
Ostatně, pokud stále pochybujete, je tady další zpráva od Velkého bratra.


30.3.2008 D-FENS
 
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
271x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:03
D-FENS © 2017