Regulace jsou tu proto, aby se zneužívaly

Featured Image

Často tady zmiňujeme, že jakmile dostanou státní nebo místní orgány pravomoc něco regulovat, okamžitě to zneužijí nebo alespoň použijí k jinému účelu, než to bylo myšleno. Děje se to pořád dál a doplácíme na to všichni, což ale některým jedincům nebrání, aby požadovali regulace další.

1. Nízkoemisní zóna v obci Klimkovice

Lázeňské město Klimkovice je zatíženo intenzivní automobilovou dopravou. Jezdí skrz něj dokonce kamiony. Jezdí skrz něj proto, protože tak ušetří na mýtném. Okolo Klimkovic vede dálnice D1, která je zpoplatněná. Nedávnou novelou zákona o ochraně ovzduší získala města a obce pravomoc vyhlašovat na svém území nízkoemisní zóny, podobně jako je tomu v Německu. Dosud chybí prováděcí vyhláška, ale dá se předpokládat, že bude použit stejný nebo velmi podobný model jako v Německu. Účel těchto zón je, a tak ho i zákon definuje, zakázat vjezd vozidel určité emisní kategorie do míst, kde dochází k překračování emisních limitů a nezhoršovat místní situaci dalším (sice marginálním) zdrojem emisí, který doprava je. Účelem novely zákona však nebylo vyhlašovat lokální zákazy podle místní dopravní situace a to přesně město Klimkovice udělalo.

„Skrz Klimkovice projíždějí denně stovky náklaďáků, řidiči si zkracují cestu přes centrum, aby nemuseli platit dálniční mýtné. Především proti nim je naše vyhláška namířená, chceme je vytěsnit na dálnici. Svými výfuky tady zatěžují ovzduší,“ uvedl místostarosta Klimkovic Jakub Unucka. (zdroj).

Kdyby obec Klimkovice skutečně chtěla řešit problém tranzitní dopravy, mohli si snadno pomoci už za pomoci současné legislativy a zakázat vjezd nákladních vozidel do centra místní úpravou, tedy pomocí značek. Řešení v podobě vyhlášení nízkoemisní zóny je však mnohem atraktivnější, protože umožňuje ovládat regulovat mobilitu podstatně většího okruhu osob, zejména individuální automobilové dopravy, a to je pro úředníky vždy lákavá věc. Dá se tedy říci, že obec Klimkovice zneužila nově nabytou pravomoc k jinému účelu, než ke kterému byla vytvořena. Také je třeba upozornit na to, že tato forma regulace bude vzhledem k deklarovanému záměru neúčinná, protože ty nenáviděné zlé kamióny, které vozí lidem zboží, většinou plní nejvyšší emisní standardy.

Občané Klimkovic, pokud čtěte tento článek, zamyslete se důkladně nad tím, co vám vaši radní říkají. Kdyby skutečně chtěli odklonit tranzitní nákladní dopravu, jak tvrdí, postavili by na začátek a konec obce značku a bylo by to. Tady se hraje o vás a vaše přátele a příbuzné, kteří vás přijedou navštívit, vaši radní vám připravují tohle a s ochranou ovzduší to nemá co dělat, protože neúčinnost emisních zón již byla prokázána.

2. Cyklistické zákony v ohrožení

Pokud jste impotent s vyholenýma nohama, pak mám pro vás špatnou zprávu.

Zákon č. 361/2000 Sb. ve znění všech pozdějších prasáckých novel, §47a: Řidič nesmí na dálnici, silnici a místní komunikaci použít vozidlo k účasti na sportovních a podobných akcích, jestliže by jimi mohla být ohrožena bezpecnost silničního provozu, nejde-li o akce porádané v souladu s rozhodnutím príslušného správního úřadu o zvláštním užívání pozemní komunikace podle jiného právního predpisu.

Souhlasíte? Ano? Ne? Máte dojem, že se vás to netýká a tak je to jedno?

Mlátil jsem ručičkama do stolu a smál jsem, až jsem si vybryndal kafe, když jsem si poslechl tohle. S určitým zpožděním se objevil podobný článek v sobotní MF DNES. Vypadá to, že cyklolobby chystá nějaký run na sněmovnu ohledně změny zákona, a popravdě řečeno, nedivil bych se jim. Taky nevidím důvod, proč by se nějaké lokální cyklobuzní závody měly zakazovat. Kvůli změně zákona se totiž zkomplikovalo pořádání i malých cyklistických závodů, jejichž pořadatelé i účastníci až dosud jezdili načerno.

Došlo k novele zákona 361/2000 Sb., kterou bylo zákázáno na silnicích nejen pořádat sportovní akce (což už bylo zakázáno předtím), ale také se na nich účastnit. Jeden každý účastník cyklojízdy je řidičem, kolo je vozidlem, a platí to i pro něj. V případě, že tak učiní, hrozí mu zabavení kola na 48 hodin a pěnežitá pokuta půl mega pro pořadatele i účastníky. Toto ustanovení si do zákona prosadila policie, což je poslední dobou v ČR asi nejaktivnější „zákonodárný orgán“, aby mohla postihovat účastníky „závodů pro boháče“ jako Diamond race. Politici na to slyšeli, protože je to čirý populismus. Ale pak se to obrátilo úplně někam jinam.

Jo jo, bude bezpečno jak řemen!

A tak zatímco Diamond race uspokojivě proběhl, cyklisté mají problém. Cyklistické akce totiž zpravidla probíhají bez povolení. Dokonce i pražské cyklojízdy probíhají bez řádných povolení a něco mi říká, že zhruba za měsíc něk*do bude mít problém.

Zejména mě na konci reportáže ČT pobavilo, když cyklisté prohlásili, že „to vyřeší jinak“. Pojedou to nejspíš načerno bez startovních čísel a bez viditelné pořadatelské služby, protože pak to není závod, ale kolektivní projížďka. Tím se cyklobuzny odeberou nejen do undergroundu, ale také zhorší svůj bezpečnostní standard. Celá věc má ale jeden pozitivní rozměr. Při nulové ohleduplnosti a zakrnělém myšlení zbuznělých impotentů s vyholenýma nohama je totiž jen otázkou času, kdy se stane průser, například dopravní nehoda se zraněním. Účastník takové akce totiž bude odteď vždy přinejmenším spoluviník, protože porušil svoje povinnosti plynoucí ze zákona, a taky mu nakaká pojišťovna.

A to je pro dnešek všechno. Kdyby někdo odcházel s přesvědčením, že nejezdí na kole a ani do Klimkovic, takže se ho to netýká, tak bohužel týká. Obecný princip žije. Dochází k dalším a dalším regulacím, které vyvolávají vedlejší efekty, a tyto vedlejší efekty jsou jen málokdy známy těm, kdo tyto regulace požadují, zavádějí a vynucují. Celá situace tak po čase dospěje do stádia, kdy je třeba hotfix, tedy zpravidla nějakou další regulaci, která by to „napravila“, ale tato regulace je zpravidla ještě větší nesmysl než ta předchozí, čím že se neustále zhoršuje právní, podnikatelské a sociální prostředí v celé zemi i ve vašem okolí.


03.03.2012 D-FENS

12345 (4x známkováno, průměr: 2,00 z 5)
352x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017