Pumpičkářská invaze - zpět na článek

komentářů 59

 1. Soryjako … WTF??

  1. Autor plete pomstu řidičů (pomsta je hloupost stejně jako vybržďování, ale často z jejich – oprávněné – nasranosti), aktivismus, slušnou dopravu z místa A do místa B na kole a cyklistiku jako sport / hobby do jednoho a snaží se z toho udělat nějaký závěr (který on sice chápe a netvrdím že je to špatný závěr, ale je to jen omezený úhel pohledu). Jsem přesvědčen že existují slušní cyklisté a nejen kvůli přepravě z bodu A do bodu B, ale i hobby cyklisti, nedávno jsem jednoho takového dokonce pustil na přechodu, jelikož za mnou nikdo nebyl a pán si svou nepřednost velmi dobře uvědomoval, no stress a moje tolerance je vysoká, jenže až to sluníčko fakt vyleze a oni přes ten přechod budou automaticky lítat rozjetý 30kmph protože jim skoro nic nehrozí, je to fakt o infarkt za tim volantem.

 2. No comment.

 3. Klokane máš kapsu? Nosíš v ní mládě?

  1. chcete ho vidět

  2. Mláďata ne, jen úplatky.

 4. Je to jenom o lidech a ne o pravidlech a zákonech. Většinou jezdím autem a snažím se chovat tak, abych nikoho „neohrozil“ ani „neomezil“. Cyklisty objíždím velkým obloukem a klidně si počkám na místo, kde to není nebezpečné. Jsem tak trochu stará škola, takže když jedu na kole tak preferuju cestu nejmenšího odporu. Je vedle vytížené silnice prázdný chodník – jedu po něm abych neomezoval auta. Jdou po chodníku malé děti – zpomalím na rychlost jejich chůze nebo zastavím nebo sjedu na chvilku na prázdnou silnici, když to jde. Prostě používám tu věc na tom krku.

  Minulý týden jsem vzal 5tiletou dceru na kolo. Má nově větší a není si na něm ještě úplně jistá, tak jsem ji připojil na tažnou tyč, než se dostaneme na cyklostezku. Asi 500m od baráku se za mě zavěsil nějaký retro děda na retro silničce. A začal: „ Proč jí kurvíte záda, ta už to zvládne. Vyhoďte to do hajzlu a nechte ji jet“ Namítl jsem, že je to jenom na chvilku než sjedeme ze silnice. Tak se rozloučil slovy: „Dělejte si co chcete, je to vaše dítě, klidně si ho zkurvětě“ Holka si rozšířila slovník.

  Na stezce ji po čase došly síly, tak se prostě šprajcla. Stáli jsme vedle sebe a důležitě diskutovali. Vedle nás zůstalo místo tak na 2 kola. Dokud se nepřihnal vytuněný koloběžkář, důrazně nás protroubil, a když mě míjel, tak mi dal za vyučenou a kopl mi do zadního kola.

  Přijde mi, že jsem poslední, pro koho je kolo prostě pohoda a relax. Jezdím v tričku bez helmy na starém horáku a na pohodu. Během toho výletu jsem nepotkal nikoho jako já, všichni v trikotech jak na závodech, odpružené kola na asfaltové cyklostezce a ani nevnímali okolí, protože sledovali tep, frekvenci a kalorie.
  Řekl bych, že ten kdo prasí v autě, tak stejně prasí i na kole nebo pěšky.

  1. Byl jsem si vcera dat par rund holubu a tak prisla rec na kdeco. Od toho, ze v Zelezne Rude za vstup do MS chteji pade az po to, ze i mezi pumpickari uz se hraje na to, kdo ma drazsi vybavu. Ze pak v nejakem mistnim zavode dojede v posledni tretine, tak nejak nehraje roli. Jde o celkovy dojem.

   1. Ale šak na to, že kto má väčšiu cicinu sa tu na tomto svete hraje už veľmi dlho. Takže sa to týka aj cyklistov. Inak tu v okolí spája cyklo-cesta dve dediny a ide paralelne s hlavnou cestou. Zaujímave je že polovicu trasy je cyklo-cesta vľavo od hlavnej cesty a v druhej polke je napravo (normálne je tam na cyklo-ceste značka STOP v mieste kde sa križuje s hlavnou cestou). Čo som si tak za pár rockov všimol tak je jasný jeden trend – čím viac kúlové oblečko a drahší bajk má daný / daná cyklista / cyklistka tým väčší ignorant. Tam kde ľudia v teplákoch a obyčajných bicykloch idú pekne po tej cyklo-ceste tak tí bajkeri si to hrdo šinú po hlavnej akoby sa nechumelilo. Skladba cyklistov a bajkerov je rozložená medzi rakúsko, slovensko a maďarských cyklistov približne rovnomerne.

    1. Kdyz jsem jeste bydlel u Jindrichova Hradce, tak kdykoli jsem vytahl paty do lesa do pohranici, velmi snadno jsem rozpoznal ceskeho a rakouskeho cyklistu.

     Rakousky cyklista:

     – zdravi z dalky bez ohledu na vekove postaveni
     – obvykle jede na nejakem nevyraznem kole
     – obvykle ma na sobe nejake neprilis vyrazne obleceni, spis jen neco bezne pohodlneho
     – nehulaka

     Ne, zebych jim nejak orodoval, ale proste Rakusaci na ceste v lese byli spis na leknuti, protoze splyvali skoro s okolim a clovek si jich vsiml az par metru pred/za sebou. Ceskeho pumpickare bylo lze casto slyset, aniz by vubec byl videt i presto, ze obvykle byl v lese nenapadny jako Ara Ararauna na zoranem poli.

  2. Není důležitý jezdit pro zábavu nebo pro radost. Dnes je totiž podstatné dobře vypadat. Takže helmička, barevný homodresík, kolo za minimálně 30 litrů a hurá na Smíchově do vlaku. Zacpat deseti kolama cestu ke dveřím a vzhůru na Karlštejn. Tam vystoupit, objet hrad, dole si dát pivo a zpátky na vlak do Prahy. To je cyklistika dneška.

   1. A kam na tyhle lidi chodíte? V mém okolí se nikdo podobný nevyskytuje.

    1. aymarka: Četla jste to vůbec? Výskyt jedinců je na pozici 50.0613547N, 14.4084533E

     1. Právě, že četla. A z dotyčného sdělení mi vyplývá, že jste buď sběratel dat z mobilních cyklistických aplikací, nebo účastník podobných jízd, jinak si nedovedu představit, jak byste k podobné statistice dospěl.

      1. Slečno, von tím enem myslel, že se tam píše o Smíchovském nádraží. Tak vám tam hodil tyhle ty gépées numera. Jinak von vo nich ví kulový. Asik ten ko-za jezdí nějak pravidelně tuhletu na ten Kárlštejn, no a tak tam asi celkem často potkává ty kola. A k nim asi taky ty lidi s těma růžovýma dresama nebo co to je za barvu. Možná lososová nebo staropanenská nebo čert-aby-se-v-tom-vyznal.

  3. Ale kde že, ještě pořád je na světě značná spousta cyklopožitkářů, řadím se k nim a můj muž rovněž. Pro mě kolo znamená už odmalinka asi stejnou svobodu, jako pro pro motorkáře chopper, nebo lyžaře nádherná sjezdovka. Užívám si radost z pohybu, volnosti, a obzvlášť teď na jaře zeleň, která svádí k tomu, aby člověk až tak pozorně nesledoval trasu ;-) Občas, když po ránu na cyklostezce potkám někoho evidentně podobného ražení, tak se na sebe zazubíme, mouchy nemouchy, a jede se mi ještě veseleji.

   Bez helmy jsem taky dřív jezdila, po úraze už bez ní skoro nevyjdu z baráku, poněvadž vím, jaké je políbit asfalt, a to doslova. Získala jsem díky tomu značný respekt, pokoru, a do té doby nepoznaný pocit zranitelnosti, a tak se podle toho chovám (i když ta snaha byla i dřív). Nejen k sobě, ale i k ostatním, ať už sedí v autě, mají na nohách brusle či boty, tlačí kočár, či na vodítku psa. A to ať jedu na kole, nebo výjimečně ve dvoustopém vozítku.

   Nebudu tady znovu rozebírat házení cyklistů do jedné škatulky, mám k tomu jen jedno: je to o úhlu pohledu. Někdo vidí na kole otravnou dopravní brzdu, a ostentativně šlápne na plyn, aby mi to dal najevo, jiný naopak zpomalí, aby si pořádně prohlédl toho cvoka, který se odváží vrhnout mezi auta, další dá mile přednost i tam, kde vůbec nemusel. Většinou totiž každý soudí a chová se dle sebe ;-)

  4. Jo to já jezdim podobně a taky jsem spíš za exota. Vyrazím párkrát do roka, ale vždy vidím ty vyděšený výrazy řidičů, když jim uhnu stranou za krajnici a nebo přejedu na chodník. Zrovna tak lidi koukají úžasle, že před nimi klidně zastavím a nenaperu to do nich za soustavného mačkání klaksonu. Ten nemám a fakt ho nepotřebuju. Brzdy mi fungujou dobře a zpomalit a zase se rozjet přece není problém, aspoň pro mě ne. Možná je to tím, že mám toho hodně za sebou i za volantem a tak to vidím z obou stran.

 5. Když už je řeč o cyklostezkách: co tak pozoruju zpoza volantu na svých cestách republikou – kdyby se místo nesmyslných zyklopruhů a zyklobuznostezek odnikud nikam ve městech začaly ty nehorázné prachy vrážet do výstavby dálkových cyklostezek podél silnic prvních tříd, to by smysl už mělo. Silnice první třídy jsou většinou stavěné tak, aby tvořily pokud možno nejkratší spojnici mezi městy s poměrně solidními sklonovými a rozhledovými parametry. Kdyby se podél nich dodatečně (anebo současně s nimi) stavěly stavebně oddělené cyklostezky, myslím, že by to mělo přínos pro všechny a možná, že bych i já začal jezdit na kole :D. Narážím tím také na buznozyklisty, kteří nahánějí na jedničkách adrenalin nebo co a tohle by je uklidilo mimo rychlý provoz. Vidět zyklobuzny zdržovat na silnicích první třídy je snad jen specifikum ČR, nikde na vyspělém Západě jsem tohle nezaznamenal. Tam zřejmě zyklobuzny nemají potřebu onanovat se svým zyklostrojem na rychlých silnicích.

  1. Já se obávám, že to moc nepomůže. I v místech, kde je cyklostezka hned vedle silnice, se ty hovada stejně raději motají na té silnici.

   1. Kousek odsud vede silnice druhé třídy souběžně s neplaceným úsekem dálnice, přesto je tato silnice dost vytížená vozidly které by mohly po té dálnici jet čím to asi bude.

  2. CzechDave: Na vyspělém Západě jezdí cyklisté také, ale tam jezdí po skutečných cyklostezkách, ne jako tady že se načmárají nějaké čáranice na asfalt, nebo ještě hůř že se cyklostezka vytvoří umístěním cyklistických směrovek na běžné silnice.

   1. pre jak a CzechDave – viď môj príspevok 23.04.2018 v 9:59.

  3. Cyklozávodník nemůže jet po cyklostezce, pokud by se na ní zároveň vyskytoval kdokoli pomalejší kdo by jej donutit ztratit byť jen ždivíček tak pracně vyšlapané kinetické energie.

   Vlatně je to něco jako vlak: pokud se na vystavené cestě nachází pomalejší, cyklozávodník si vystaví cestu novou, kde jeho nikdo zpomalovat nebude protože jsou tam všichni rychlejší. Tzn. mezi auty.

   Že tím on bude zpomalovat všechny ty rychlejší, to ho nezajímá. On totiž šlape.

 6. Nemám rád jen ty cyklisty, kteří na mne na chodníku zvoní, abych se jim uhnul. To považuji za drzost non plus ultra.

  1. Oni možná zvoní jen proto, abyste o nich věděl a neudělal třeba náhle krok stranou. Například na zapovídané maminky s dítětem nekontrolovaně se batolícím okolo zvoním taky.

   1. Takže až pojedu autem po cyklostezce, tak mám troubit, aby ten cyklista přede mnou náhle neškubl řidítky? :-/

 7. Vždyť to říkám pořád. Zarytí cykloaktivisti a autíčkáři jsou to samé. Jen si každý z nich vybral jiný dopravní prostředek k obtěžování svého okolí.
  A kdyby autíčkáři nebyli taky zamindrákovaní hňupové, tak by jejich cyklistická dvojčata něměla munici pro svoji válku proti autům.

 8. U nás v horách máme také cyklostezky, ale nejsou to cyklostezky v pravém slova smyslu. Jedna mi vede přímo pod barákem. Je vedena po silnici třetí třídy, po které projede 20 aut denně, jeden traktor s hnojem a občas V3S se dřevem. Pro pumpičkáře, kteří používají kolo jako dopravní prostředek pro občasné přesuny na krátké trasy z A do B ( do této skupiny se dovoluji zařadit i já) je vedena velmi nevhodně. Prostě je to dál a horší cesta ( stoupání, nepřehledné zatáčky, místy nekvalitní povrch). Pro pumpičkáře výletníky je turisticky atraktivní,ale pro pumpičkáře silničkáře v buznooblečku nikoliv. V zastavěné oblasti je rychlost omezena na 30.
  Během pracovních dnů se jedná o vcelku bezpečnou komunikaci, ale o víkendech je nebezpečná. Za každou nepřehlednou zatáčkou je třeba předvídat tři vedle sebe 50 km/h jedoucí nebo hlouček stojících a diskutujících pumpičkářů sebevrahů.
  Z výše uvedeného vyplývá, že běžní pumpičkáři, co se přesouvají pravidelně nebo občas v civilním oblečení z bodu A do B,logicky použijí hlavní silnici a nic proti tomu nemám. Nepozoruji s touto skupinou žádný vážný problém. Potkávám v autě pravidelně tyto stále stejné pumpičkáře- přesouvače každé ráno a odpoledne při cestě do a ze zaměstnání. A je mi celkem fuk jestli jedou přes přechod pro chodce.Chovají se normálně a ohleduplně a nikoho neohrožují ani neomezují.
  Dovoluji si tvrdit, že nejšílenější skupinou jsou pumpičkáři- silničkáři a vychovávači. Z pátku mám jeden výjev,který se pokusím popsat. V pátek jsem jel z práce a obvykle chytnu závory u přejezdu. Závory dole,auta čekají a 3 pumpičkáři se proplétají dopředu, kolona narůstá, závory se zvednou projedou tři až čtyři auta začne blikat červená a závory jdou opět dolu, pumpičkáři se úspěšně propletli ke šraňkům. Pumpičkáři hodnotí situaci a objíždějí šraňky, projíždí vlak v opačném směru, závory jdou nahoru, bliká bílá a kolona se rozjíždí.Kolonu vede menší náklaďáček a po půl kilometru dojíždí kolona ty 3 pumpičkáře jedoucí rychlostí 45-50 přesazeně středem pruhu. Náklaďáček zatroubí a tlupa pumpičkářů zvedne souhlasně prostředníček. Nákláďáčku se podaří tlupu předjet a nepokouší se o pomstu. Perfektní, už jsem třetí v pořadí na předjetí té tlupy, ale v protiměru je souvislý proud vozidel. Silnice vede z mírně kopce a tlupa zvyšuje rychlost na 50-55 a stále drží formaci a vychovává ostatní ( jedeme přeci v osadě). Silnice začíná na pár metrů mírně stoupat a tlupa začíná ztrácet rychlost, ale stále drží formaci. Ve mě se už začínají “ chcánky vařit“, ale zachovávám klid “ praskne mi cevka a budu táhat nohu“. Po dobrých 3 kilometrech přichází spása, dlouhá přehledná rovinka a paradoxně s plnou čárou, v protisměru vymeteno.Přišla moje pirátská chvilka. Předjíždím obě auta i tlupu a dovoluji si dát najevo svůj nesouhlas zatroubením. Tlupa zvedá opět souhlasně prostředníčky.Dostávám chuť je vybrzdit, ale seru na ně, je tu moc svědků a taktéž myslím na jejich bezpečnost, nechci, aby je auto za nimi nalisovalo na můj kufr.

  1. Vy nemáte ani ostřikovače pcspede?

   1. Mám, ale jsem raději, když stříkají na sklo. Tady u nás je situace s pumpičkáři ještě relativně OK. Na dojíždění na bicyklu do práce tu není příhodný terén (pokud nechcete přijet zpocenej jak prase).Pouze o víkendech se zněkolikanásobí pumpičkářský rekreační provoz. Takové situace podobné té z minulého pátku zažívám na uzemí našeho regionu tak 3-4 za pumpičkářskou sezonu. Jak říkáme“ dole v kraji“ to je asi větší maso a v Praze to musí být hotová jatka.

 9. Označení cyklista není přesné, sice de-jure je to každý kdo jede na kole, ale prakticky se to má značně jinak:
  Běžný cyklista je osoba na jízdním kole primárně uzpůsobeném k provozu na běžné silnici, tzn. vhodná konstrukce kol i rámu pro silnici, odrazky, světla, zvonek, blatníky a realizující přepravu své maličkosti do nějakého cíle.
  Pumpičkář-biker je osoba na horském speciálu primárně uzpůsobeném k provozu mimo silnici tzv. bike, na silnici převážně brzdí provoz neboť díky nevhodné konstrukci není schopen vyvinout dostatečnou rychlost, vlivem konstrukce řízení dělá rychlé a unáhlené změny směru, další vybavení jako odrazky, světlo, zvonek považuje za zbytečnou zátěž a naprostou většinu jízd podniká jako prostředek zábavy, trávení volného času.

  Dokud se na silnicích vyskytovali běžní cyklisté tak problémy s koly byly marginální, pumpičkářský armagedon přišel až rozvojem bikerů.

  1. Jo to byly doby kdy jet na kole bylo něco tak obyčejného, že se nad tím nikdo nepozastavoval. Pak přiško „já jsem biker kdo je víc“ a reakce v podobě „vší“ a „buzen“ už tak nějak logicky musela přijít. Extrémisti budou vždycky akorát není nutné to živit, protože ten třetí co se směje nejsou účestníci provozu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!