Půjčil jsem si kolo - zpět na článek

Počet komentářů: 273

  1. Díky za článek. Osobně moc nerozumím jistému generálnímu nenaladění vůči cyklistům, které se těmito stránkami prolíná celé roky. Jasně, jsou cyklisti prasata, jenže takové lidi najdeme napříč celou lidskou populací, ať již jezdí autem, kamionem, na kole, nebo s nákupním vozíkem.

    Jsem chodec, cyklistka i řidička, a právě díky tomu, že se dopravuji městem i meziměstsky dost pestře, jsem se (alespoň se domnívám) stala poměrně dost ohleduplnou vůči okolí, ať už jdu nebo se vezu.

    Základem chodce na vozovce a cyklisty je řádné zviditelnění se. Tím nemyslím slabě blikající pididiodu, ale pořádné světlo (mám takové, které došajní víc jak 100 metrů) a samozřejmě nějaký ten svítivý obleček. Zejména na kole beru v potaz právě fakt, že mě někdo v autě může přehlédnout, takže když jedu na hlavní, a nejsem si jistá, že mě řidič na vedlejší zaregistroval, raději přibrzdím, než si pak v nemocnici říkat „tak to si pěkně odsere, přednost jsem měla já“. Pokud jedu někde, kde se mísí chodci, psi a třeba i bruslaři, tak nemagořím, a raději jedu pomalu, a to zejména, pokud se na cestě třepotá i nějaký ten malý človíček.

    Samozřejmě nejsem svatá, a když jedu v šest ráno v místech, kde chcípl pes i kočka, blikne mi červená, a nikde ani motor, natož noha, občas to tam švihnu.

    Takže ještě jednou: tím, že někdo usedne na kolo, automaticky mu nevypadne mozek, a nestává se krvelačnou bezohlednou sviní. Dokonce ani tehdy, když bicykl používá opakovaně, a některé orgány a další tělní součástky včetně zmíněné myslivny, má poněkud vydrncané.

    1. To nenaladění je dáno tím, že zatímco všichni normální účastníci silničního provozu se snaží nepřekážet – auta bliknou blinkrem vpravo a zpomalí, skútristi nebo motorkáři, když by jim nestačil výkon, se uhnou k pravému okraji vozovky atd., cyklisti se narvou na okresku, výpadovku nebo klidně i rychlostní silnici a tam nutí lidi dupat na brzdy a zpomalovat z 90 na 20-30km/h.

      A to bez ohledu na to, že o 100m vedle mají cyklostezku.

      Takže cyklisti šíleným způsobem zpomalují a blokují silniční provoz – o DESÍTKY kilometrů v hodině – a ještě jim to přijde úplně normální, přiměřené a arogantně se čílí, když jim to někdo vytkne. Protože „na cyklostezce se nedá jet rychle protože tam překáží chodci a bruslaři“, což je hrůza a k vzteku a takoví zpomalovači by se měli převálcovat. Ale když cyklista mnohem šíleněji překáží na silnici, je to „vo pohodě voe“. Ultimátní pokrytectví.

      K tomu se přidává ještě aktivismus: ZAKÁZAT VŠECHNO CO NENÍ JÍZDNÍ KOLO! Zrušit jízdní pruhy, zavést Zóny 30 a zákazy vjezdu! Donutit řidiče smradlavých aut přesedlat na čistá kolaaa! A opět samozřejmě pokrytectví, protože zatímco zakázat auta protože vadí kolařům je nejskvělejší demokracie a „občanská společnost“, jakmile někde, třeba teď na Praze 1, zakážou prozměnu kola na Staromáku protože vadí chodcům, začnou cyklisti kvičet jako by je na nože brali ajké je to příkoří, nefér omezování atd. Opět ultimátní pokrytectví.

      A navrch k tomu všemu prasí, jezdí bez světel a arogantně počítají s tím, že kvůli nim všichni ostatní zpomalí, zastaví, pustí je a jinak budou kompenzovat chyby a prasení cyklistů.

      Samozřejmě ne všichni cyklisti jsou takoví. V minulosti tu jeden debatér razil členění na „oldschool cyklisty“ a „neocyklisty“, kde ti první jezdí ohleduplně a např. by se nikdy nenarvali na rušnou výpadovku když mají možnost parelelní cesty.

      1. ale pane, jak jsme byli o kousek vedle již diskutovali, vše má svou příčinu a následek a malá skupina hovad balancujících na hraně dávných původních, poměrně rozumných předpisů (a zhusta hranu notně překračujících) má za následek utažení šroubů pro všechny do úplného absurdna. a teď je čas se chytit za nos, a pěkně si nést tu kolektivní vinu za ta hovada, která se motají na bicyklu uprostřed hlavního tahu, stejně jako ta hovada neschopná na pár vteřin zpomalit na okresce/ve vesnici a počkat, až bude předjetí cyklisty jedoucího po krajnici bezpečně proveditelné.

        1. Lukas B.: Proto je třeba si na ně ukázat prstem, ty zlotřiláti, co porušili asi tak stoletý status quo, jsou ti idiodi s hypertrofovaným egem na terénních speciálech pod názvem bike ploužící se po silnicích jako šnek a dokonce i protiprávně na chodnících.

        2. Až na to, že statisticky to není „malá skupina hovad“, ale drtivá většina cyklistů – tedy s výjimkou těch na horských kolech, ti si zpravidla na roadblock na frekventovaných výpadovkách nehrají.

          Důkaz: na silnicích, kam by si před 30 lety (a to byl pane menší provoz!) žádný normální cyklista netroufl překážet se dnes nacpe 20 zpomalovačů do hodiny.

          1. a valná většina automobilistů jsou samozřejmě hovada rovněž. na okreskách jsem běžně předjížděn přes horizont, do zatáček, jsem běžně předjížděn tak, že řidič několik vteřin poté hamtne na brzdu a odbočuje doprava atakdále, s tím, že oplechovanec zřejmě předpokládá, že když půjde do tuhého, tak budu brzdit a řešit já, případně mě vytlačí do pangejtu.
            budete se asi divit, ale mé role se střídají, někdy jsem řidič, někdy sedím na bicyklu, někdy stojím na lyžích a někdy sedím v lodi. obecně lze říci, že drtivá většina populace jsou sebestředná hovada neberoucí ohled na své okolí. nějakým tím dělením na my (hodní a slušní) a oni (bezohledná hovada) vypovídáte nejvíc o sobě samém.

            1. Pokud vás často někdo předjíždí nebezpečně, jestli ono to NÁHODOU nebude mít spojitost s tím, že jak píšete dole, jezdíte s naprostou bezohledností na všechny ostatní, protože oni se mají přizpůsobit, zklidnit, zpomalit na šnečí rychlost atd.

              (Pro pořádek: já zásadně nebezpečně nepředjíždím.)

              1. Já (jako občasný městský cyklista) cyklistu zásadně předjíždím jen jednou. Což znamená, že pokud ho předjedu, a za chvíli na křižovatce dostanu červenou, narvu se tak vpravo, jak to jen jde. Ať jede buď za mnou nebo po chodníku. Je to tak bezpečnější pro nás oba. Oni to teda snáší dost špatně, ale nasrat. Já takové prase na kole fakt nejsem.

                Co se týká předjíždění obecně, tak jsem srab a zbabělec. Rád uhnu a nechám se předjet, pak je lecky možné se i vyhnout ve třech, když na to přijde. Ale v pátek jsem se šinul za cyklistou po dlouhatánské rovince na okresce (a pár dalších zatáče), protože jel tak, že bezpečně se předjet fakt nedal (protisměr byl plný), a neměl jsem ho jak upozornit, ať kouká uhnout a ideálně už i zastavit. Troubit nebudu a najíždět mu na zadek už vůbec ne. Kdyby se ten vůl podíval dozadu, všimnul by si kolony o desítkách aut, kterou jsme tam spolu vyrobili. To bylo slávy, jakmile odbočil…

    2. V tom případě jste výjimka z pravidla, které popsal již v roce 1957 pan Zdeněk Treybal ve své knize Umění jezdit.

      1. A protože ne každý tuto knihu zná (odvážím se domnívat, že pan ocs by si nad tímto faktem smutně povzdechl), odstavec o cyklistech ocituji:
        „Největším nebezpečím pro dopravu na silnici jsou CYKLISTÉ. Jsou na rozhraní mezi vozidly a chodci. Neberou si bohužel příklad z dobrých vlastností obou těchto kategorií, ale soustřeďují často jen ty nejhorší. Nejsou vůbec školeni a jen málo z nich něco ví o dopravních předpisech vůbec, kromě snad toho, že se jezdí vpravo. Ale ani toto pravidlo někteří nedodržují v domnění, že platí jen pro rychlá vozidla. Jsou většinou velmi družní, proto jezdí vedle sebe a jen velmi váhavě přerušují zábavu při objevení rychlého vozidla, které se snaží o předjetí. Jsou sice pomalí, ale velmi pohybliví. Protože jsou zřejmě povahy vrtkavé, nemůžeme nikdy usoudit, co učiní v příštím okamžiku. Při odbočení dávají znamení je zřídka – zřejmě se spoléhají na to, že než někdo přijede budou už pryč. V noci se zvlášť důrazně starají, aby nás nepřemohla ospalost. Spoléhají se zřejmě na to, že člověk s vadným zrakem nemůže dostat řidičský průkaz, a proto jezdí většinou neosvětleni. Ani odrazová skla na zadním blatníku je příliš nezajímají, protože motorová vozidla mají mít podle předpisu dobrá světla a u motorových vozidel se přece výbava častěji kontroluje a pokutuje. Při míjení protijedoucího vozidla v noci, kdy oslnění musíme sjet až na okraj silnice, prožíváme nejhorší okamžiky zoufalé nejistoty – je tam cyklista nebo není? Každý nový motorista by si měl vštípit nesmazatelně do svého podvědomí heslo: Pozor na cyklisty! A každý cyklista by si měl uvědomit, že i on bude možná jednou motoristou.“
        Zdenek Treybal: Umění jezdit, Naše vojsko, Praha 1956 (omlouvám se za nepřesnosti v příspěvku výše)

        1. Koukám, že pumpičkáři byli už před více než půlstoletím :). Tu knihu Umění jezdit se musím pokusit někde sehnat, to vypadá na hezké čtení.

          1. Já ji koupil na Aukru, zkuste se podívat tam.

        2. slo by to vic mobilem a hodit na uloz.to ? pravni puriste snad prominou … nejde o kvalitu ale obsah trochu citelny

          1. Obávám se, že ne zcela rozumět řeči Vašeho kmene? Co přesně by mělo jít „vic mobilem“?

            1. oprava: vzit (udelat foto) mobilem

              vim ze autorska prava trvaji obecne 70 let od smrti autora ale snad kdyz jde opravdu jen o nekvalitni kopii dale nedistribuovanou kvuli kvalite k zakladnimu seznameni bylo by mozne primhourit obe oci

              1. Možná jsem nedovtipnej, ale stále si nejsem jist, zda Vám jde jen o ten výše citovaný odstavec, nebo o celou knihu.

                1. samozrejme celou knihu, na kvalite nezalezi, jen to vzit z volne ruky a hodit na uloz.to

                  1. Přiznám se, že celou knihu, která má přibližně 200 stran, se mi fotit či skenovat nechce. Nejde o nějaký právní purismus, ale o prostou lenost. Navíc se domnívám, že kniha je vcelku jednoduše sehnatelná, pokud vím tak se pohybuje v cenové relaci kolem jednoho či dvou set korun a za ty peníze podle mého názoru stojí (ač původně stála 16,40 Kčs).

                    1. nevadi ale je to smutne z volne ruky je to 100 zmacknuti s prehledem do 5 minut

    3. aymarka: Nemáte pravdu, cyklistika je obor který do sebe nasává zmrdy z celého širokého okolí, čest výjimkám. Je nutno dodat že se to týká až tak posledních 15-20 let dříve to tak nebývalo. Koreluje to s rozšířením tzv. bike, tedy sportovní prostředek pro terénní sporty užívaný naprosto nesmyslně na silnicích.

    4. Když vynechám cykloaktivismus, který již popsal Jan Mrcasik nade mnou, mé osobní důvody jsou prosté – prostě překážíte. Překážíte na chodníku, protože ve srovnání s běžnou rychlostí chůze jste moc rychlí a nevyzpytatelní. Překážíte na silnici, protože ve srovnání s běžnou rychlostí provozu jste, i přes dodržování pravidel silničního provozu, moc pomalí a nestabilní. Nechce se vám jezdit při pravém kraji (šutry a nánosy prachu, chápu), musíte objíždět díry a kanály, abyste z těch kostitřasů nespadli. někdy (spolu)vytvoříte na silnici skutečné peklo, to když v protisměru na úzké silnici je hustý provoz a za vámi zůstane viset submisivní tydýt (většinou tydýtka), co se bojí vás objet a štrůdl za vámi, co se musí přizpůsobit vaší rychlosti, dosáhne délky, co musí být vidět i z vesmíru. Když takhle dopravu zpomalí bagr nebo multikára, taky to nasere, ale aspoň si člověk může říct, že ti jednou někam pracovně, neprovozují rádobysportovní exhibici. Překážíte i ve vlacích, kde ty svoje trubky oběsíte na hácích v k tomu vyhražených prostorách a nastává tak situace, kdy 2 blbý velocipédy jsou schopný zablokovat až 8(!) míst k sezení najednou… Dalo by se toho napsat víc, tohle je jen tak z fleku, co se mi vybaví, když čtu slovo „cyklista“ v provozu.

      1. Jack Torrance: Háky na kola ve vlaku zcela jistě nenamontoval nějaký pumpičkářský aktivista, nýbrž majitel vlaku a tento si ve svém soukromém vlaku může montovat téměř co ho napadne. Zase házet na hlavu pumpičkářům všechno nelze.

        1. Naše Reichsb… ČS… eh ČD bych se neodvažoval považovati za soukromé.

        2. Ale vlak ČD (tedy vlastně „národního dopravce“, po novu) jaksi není soukromým vlakem, že… Že státní podnik se musí povinně přizpůsobit všeobecnému cykloblbnutí posledních let, s tím už jsem se tak nějak smířil. Ale zkuste se průvodčího zeptat, zda vám vezme do vlaku kanoi (taky sportovní nářadí, jako kolo) nebo třeba babetu (taky dopravní prostředek, dokonce rozměrově odpovídající velocipedu)… Že spousta věcí je de iure OK, ještě neznamená, že se nepříčí zdravému rozumu. Prostě překáží a otravují. Sorry jako.

          1. Jack Torrance: U ČD a.s. je jediný akcionář stát, to uznávám, ale zdá se že kola přepravují i další vlakoví dopravci:

            https://www.regiojet.cz/ceny-a-jizdenky/preprava-zavazadel-a-zvirat/
            https://www.leoexpress.com/cs/nase-sluzby/preprava/jizdni-kola

            1. To naprosto nezpochybňuju. Ostatní (nestátní) vlakoví dopravci, ať si, pro mě za mě, vozí třeba jen a pouze samá kola, je mi to jedno a nic mi do toho není.

      2. měl byste se jmenovat Jack „Tolerance“ :-) Lze se na to dívat i obráceně – automobilisti, překážíte na silnici, protože jste moc rychlí a nevypočitatelní, nechce se vám zpomalovat a objíždět překážky, kupujete si čím dál větší auta se kterými se neumíte vejít na silnici, vytváříte na silnici neskutečné peklo.. Na kole už nejezdím, ale umím se podívat na věc i z druhé strany. A nečílím se, když nemůžu jet tak rychle a svižně, jak bych chtěl. Ano, je to někdy únavné, ale takový je život nejen na silnici. Tak trochu respektu a pokory by jistě pomohlo (zametání před svým prahem má své kouzlo, i starost o „břevno v oku svém“), ne na sebe furt jen štěkat jak raťafáci.

        1. Děkuji za výstižný příspěvek. Zejména s tou pokorou jste se v dnešní době věčné honby za „lepším a rychlejším“ vyloženě trefil do černého.

        2. Jediná otázka: proč byly postaveny silnice?
          1) pro maximálně efektivní dopravu zboží a osob koňskými povozy a posléze automobily
          2) pro rekreační využití

          Schválně jestli se trefíte. Šimpanz klikající náhodou by to dal s 50% šancí. Jste lepší než šimpanz?

          1. Jan Mrcasik: To se fundamentálně pletete:
            1) Běžná silnice není postavena pouze pro koňské povozy a automobily. Takovou je až dálnice a případně rychlostní silnice.
            2) Rekreační využití je také každá jízda automobilu na chatu, k rodině, do přírody atd. atd. a o víkendech tvoří více než polovinu všech automobilů na silnici.

            1. Tak jo. Že jsem to viděl v sidebaru tak suspend ignore.

              Máte ánung jak vůbec VZNIKALY silnice?

              Za Marie Terezie se formalizovaly cesty vyjeté koňskými povozy.

              Na přelomu 40. a 50. let 20.st. komunisti na všechny tyhle tereziánské silnice nalili asfalt aby tam mohly jezdit autobusy a motospojky.

              O rok později byl tenhle asfalt na cucky a tereziánské silnice se předělaly do tří kategorií s růzdílnou konstrukcí, kde to co známe jako silnice 1. a 2. třídy bylo určeno konstrukcí pro automobilovou dopravu.

              Ve 20. století byly pro povozy apod. vyčleněny silnice 3. třídy. A to je maximum, po kterém by se měli pohybovat zdržovači jako cyklisti.

              Rekreační užití má totiž vždy z principu menší PRIORITU a proto nesmí zdržovat. Vyhlídkový vláček také zastaví na výhybně a nechá se předjet nákladním s dodávkou zboží za desetitisíce.

              1. Jan Mrcasik: Pletete se neustále :-)
                – Běžné silnice odjakživa tvořily obecnou komunikaci mezi obcemi, stovky let využívanou především pěšími, kůň byl velice drahý špás a objevoval se zřídkakdy.
                – Tvrzení, že když na tuto obecnou komunikaci nalejete asfalt tak že se tím stává nějak výhradní pro automobily, je od základu mylné, stále je to obecná komunikace pro všechny. To neplatí pro dálnice a rychlostní silnice, to jsou ty silnice pro výhradní automobilový provoz a nepřekvapivě tam chodci ani cyklisti nesmí.
                – Vlak pravidelné dopravy jedoucí řádně dle grafikonu rozhodně nezastavuje kvůli tomu aby ho předjel nákladní vlak, to jste si vyfabuloval nějakou domněnku.

                1. – psal jsem o vyhlídkovém vláčku, naučte se číst. Krom toho třeba Os/Sp běžně zastavují aby je předjel R/Rx/IC/SC, což je vzhledem k zahuštění koridorů příčinou každodenních zpoždění Os/Sp.
                  – chodci chodili po vyšlapaných pěšinkách, široké cesty byly široké proto, že po nich jezdily povozy, kočáry atd. a tereziánské cesty byly konstruovány od počátku tak, aby se na nich mohly vyhnout právě dva povozy/kočáry, nikoli dva chodci.
                  Má to spojitost s takovou tou věcí, které se říká „obchod“ či „logistika“, víme?

                  Ty cesty o kterých mluvíte se dílem staly silnicemi III. třídy a dílem místními a účelovými komunikacemi, které nejsou vedeny ani jako „trojky“.

                  Trvám na tom, že silnice II. třídy ne, nevznikly z nějakých „pěších“ cest, a ano, byly již od doby MT konstruovány primárně s ohledem na maximálně efektivní a rychlou přepravu zboží.

                  1. Jan Mrcasik: určitě nemáte pravdu. Za Marie Terezie byl blahobyt kam se podíváte a poddaní měli tolik volného času, že nevěděli co s ním. Protože se MT bála, že se znuděný lid dá na revoltu, začala urychleně stavět cesty široké natolik, aby po nich mohli jezdit vedle sebe 4 cyklouši v každém směru. Při tehdejší hustotě zalidnění a cykloušů to bylo jediné možné řešení jinak kritického stavu daného přebytkem volného času.

                    Takže bacha jako, primárně se cesty stavěly pro rekreanty a ne pro nějaké nesmyslné povozy, které beztak jen buržoazním zbohatlíkům a ztučnělé šlechtě vozily tuny nepotřebného harampádí, zatímco chudák poddaný nevěděl do čeho píchnout a tak zevlil po úvozové cestě na velocipédu.

                    Z toho lze následně dovodit, že i dnes jsou cesty určeny primárně pro toho půl procenta vyvolených ocyklenců. Těch 99% co tam marnotratně jezdí autem a platí na daních víc než kolik stojí stavba i údržba cesty dohromady tam nemají co dělat a vyvolené svou přítomností obtěžovat. Mají jen platit a držet hubu a pokud se jim to nelíbí, za volant prostě nelézt. Protože cyklouš žádná pravidla dodržovat nemusí a když ta stávající nebezpečně porušuje a ani neudrží nervy na uzdě, pochopitelně to neznamená, že by měl ze silnice vypadnout on. Jasné jak facka, ne?

                    1. fatdwi: Poddaní byli chudí, na jízdu koněm neměli ani pomyšlení a chodili po jedné silnici spolu s ojedinělými povozy a jezdci na koních.

                    2. Poddaní ani nepomysleli na to, aby neuskočili z cesty, když jeden povoz. A bylo jim jedno, že si ušpiní oblečení. Prostě uhnuli na stranu. Pokud ne, tak se nikdo s objížděním nezdržoval a pokračoval stejně stále rovně, jenom to trochu poskočilo na mírné terénní nerovnosti. Problém dnešní doby je v tom, že si někteří cyklouši myslí, že mají zcela identické právo jezdit u střední dělící čáry, jako jakýkoliv jiný automobil.

                    3. To zase ne, za přejetí chodce by byl jakýkoli vozka odměněn setkáním s městkým katem a patřičně vyplacen.

                      Ale pokud by chodec zdržoval povoz, vozka by jej přetáhl bičem a nikomu by to nepřišlo divné.

                    4. Nevím, nevím… každopádně platí, že za MT pěší uctivě uhýbali na stranu, když jel někdo povozem nebo koňmo.

                    5. Je pravda, že tehdy zdaleka neexistovala taková míra egocentrismu, takže asi ani nikoho nenapadlo, že by vůbec mohl povoz svévolně brzdit.

                      Ostatně já jsem tak ještě vychovaný též, a to nejsem tak starý.

                      „Neuhýbači“ jsou asi jen defektem ve výchově.

                    6. Jan Mrcasik: to je primárně o slušnosti a levičáctví, které ji nesnáší (a místo ní instaluje povinnou solidaritu a další hrůzy). Tehdy navíc platil tak nějak přirozený řád věcí, kdy kdo měl peníze, měl se dobře a kdo je neměl, měl se typicky ne moc dobře a sociální mobilita nebyla nic moc, pokud se člověk narodil rodičům bez peněz (výjimku tvoří pouze hrabě Nikolič, který se narodil svým chudým rodičům a kteří se před ním za svou chudobu styděli, takže prožil krušné dětství).

                      Nicméně kdo měl povoz, měl přednost. Tehdy se přirozený řád věcí ohýbal hlavně v náboženství (přirozené se zakazovalo, aby utěšeně rostl pocit viny a z něj pramenící akceptace podřízenosti „dokonalejším“ v podobě hodnostářů), dnes se ohýbá hlavně pro udržení moci věrchušky světské, která dává lůze umělá „práva“ (tedy moderně „povinnosti ostatních“). Opět je na trochu jinou diskusi, kam to ještě dává smysl a kam to ve svém důsledku povede (cyklouši a jejich preference je jen jednou z úchylek kolem nás).

                  2. Neustále se pletete a fabulujete nesmysly.
                    – V principu je nemožné aby nějaký zájmový spolek vyjel na koleje s vyhlídkovým motoráčkem jen tak kdy se mu zlíbí bez předem naplánovaného grafikonu, to je možné maximálně tak na nějaké řepařské drážce.
                    – Řeč byla o nákladních vlacích ne o R/Rx/IC/SC.
                    – Je totální nesmysl myslet si, že do většiny míst vedla vedle erární silnice i pěšina. Mezi většinou míst naopak chodili všichni po jedné komunikaci. Tím není dotčeno že císařovna skutečně některé silnice nařídila upravit pro snadnou přepravu vojsk.

                    1. Když nechcete chápat a pořád si doplňujete nějaké strawmany, komunikace není možná. Vzdávám to.

                    2. Jan Mrcasik: No bylo už na čase :-) Fabulovat tady nesmysly že Marie Terezie stavěla erární silnice pro výlučné užívání koňskými povozy fakt nemělo valný smysl.

                    3. Jako spoluorganizátor několika železničních akcí si troufám říci, že do problematiky trochu vídím. Funguje to tak, že nahlásíte SŽDC zamýšlenou jízdu soukromého vlaku a SŽDC najde v grafikonu časové sloty tak, aby se doba jízdy vlaku a použité tratě co nejvíce shodovaly s představou objednatele vlaku. V den jízdy se vlak zavede služebním příkazem a vlak jede většinou jako násled (tj. v odstupu několika málo minut) nějakého pravidelného vlaku s podobnou cestovní rychlostí, nebo se jeho jízda vloží do volného časového slotu na dané trati. Zkombinovat to je někdy oříšek. Jinak má soukromý vlak nejnižší prioritu a musí se nechat předjet jakýmikoliv pravidly, pokud to situace vyžaduje. Takže jízda zvláštního vlaku se nějakou kratší dobu dopředu plánovat musí, ale nemusí se kvůli tomu měnit už zavedený grafikon.

                    4. Kdysi jsem spolupracoval na akci v soukromém spoji od LeoExpres. Šéf si to vymyslel v rámci seberealizace a popravdě to vůbec nebyl špatný nápad. Nicméně připravovalo se to 6 měsíců dopředu, a vlak bylo třeba zasíťovat – potřebovali jsme tam nějaký webserver, obrazovky (nakonec jsme použili obojí „erární“ vlakové) a ozvučení celého vlaku (erární nestačilo kvalitou).

                      Náročnost drážních předpisů mě fakt překvapila. Všechno dvakrát. Dokonce i ta pitomá aplikace s hodinami na obrazovce běží dvakrát, překrývají se. Takže to byl docela záhul. Stejně tak zkušenost s mobilním internetem ve vlaku byla k nezaplacení, hoši z Lea měli na vlaku 6 modemů, 2 od každého operátora, a sofistikovaný systém přepínání. A stejně to nefungovalo po celé trase. Ano, vlak je stíněný, ale když vytáhnete antény ven, stejně si moc nepomůžete, to pokrytí fakt není.

                      A to se fakt běžně pořizuje? I z Lea se tvářili, že je to naprostá vyjímka, a nikdy jsem o tom neslyšel. Já se akce ve firmě nedožil, což je škoda, neviděl jsem výsledek své práce.

      3. Se mi zdá, že jste můj příspěvek moc nečetl, nebo máte problém s pochopením textu.

        Nebudu opakovat, co jsem již uvedla, jen dodám, že po silnici jezdím pouze do práce, a to velmi brzy ráno, takže na naprosto volné silnici, kde potkám tak 5 aut a jen samé další cyklisty, tudíž jaksi zpomalovat není koho, neb se mi všichni velmi snadno vyhnou. A i tak se mi stalo, že mě několikrát schválně vybržďoval nějaký vymaštěnec až do úplného zastavení. Cesta zpět není o nic dramatičtější, protože se část dá jet po cyklostezce, a zbytek je dost mrtvý i odpoledne. Krom toho fakt nemám problém vjet na chodník, když to usnadní plynulost provozu, samozřejmě, že v momentě, kdy tam jaksi nikdo nejde.

        Ostatní moje jízdy jsou na cyklostezce, a záměrně si vybírám ty, kde je míň lidu, jiným způsobem se mrskajícího. Dělám prostě to, co mě baví, a snažím se neomezovat ostatní.

        K té přepravě do práce by mě zajímala jedna věc – budete naštvaný i na autobus v zastávce v linii silnice, který takto podstatně výrazněji blokuje jízdu ostatním? Má na to právo jen proto, že do té práce přepravuje víc lidí, a nejen mě?

        Cykloaktivistka nejsem, vlakem s kolem nejezdím nikdy, protože mě fakt nebaví hodinu někam jet, abych tam mohla nasednout na bicykl. Kolo je pro mě velkou měrou dopravní prostředek, částečně ale i zábavou. Tak jako třeba pro bruslaře inlajny, které zase zpomalují hloučky chodců (a zajímavé je, že mezi cyklisty, bruslaři a chodci žádná řevnivost není, přitom si taky vzájemně překážejí).

        Tak laskavě neházejte všechny cyklisty do jednoho pytle.

        1. Četl. Psala jste, že nerozumíte jistému GENERÁLNÍMU nenalazení tohoto webu vůči cyklistům a teď tu brečíte, že Vy sama osobně přece jste taková nebo maková a co Vy sama děláte nebo neděláte… Já jsem taky nepsal o tom, že potkávám je samé trotly na kolech. Jsou desítky kolařů, které minu bez povšimnutí, ale někdy se halt objeví někdo, kdo mi zvedne tlak. Tak to prostě je. A ano, serou mě i autobusy, konkrétně každý den cestou do práce, kdy, ve snaze ušetřit naftu, nepřekročí na silnici, kde na cca. 10km úseku jsou asi tak 2 místa vhodná k předjetí, rychlost 50km/h (tedy ono by těch míst bylo i víc, ale to by se za autobusem nesměl vytvořit submisivní štrůdl těch, co jim cesta padesátkou na silnici s povolenou devadesátkou vyhovuje). Je to ode mě jistě sobecké a moc ošklivé, ale tak to prostě je. Dobrý pro Vás je, že s tím musím žít já, ne Vy…

          1. No, Váš příspěvek dost silně vyznívá tak, že co cyklista, to sobecký idiot. Přitom bych to samé mohla aplikovat na základě vlastních zkušeností na automobilisty, ale proč bych to dělala, auto taky občas sama řídím ;-) Takže to znám i z druhé strany.

            Nakonec máte pravdu. Osobně se snažím na kole co nejvíc nepřekážet, a holt když někomu rupne cévka i ze sebemenšího zpomalení, které by mu tak jako tak o pár set metrů dál způsobil třeba přecházející důchodce, tak je to čistě jeho problém, a ničí tím zdraví jen sám sobě.

          2. No, tohle je o zodpovědnosti a risk-averzitě každého jednotlivého soudruha, že.

            Včera jsem viděl mid-size SUV předjíždět cyklistu protisměrem… V 90° zatáčce kam prostě nemohl vidět. Kdyby tam jel někdo v protisměru, rázem je z toho nepěkná kolize 50/50.

            Mně sice z cyklistů tečou nervy, když se za nějakým trotlem šourám už 300 metrů, ale nebezpečně prostě nepředjíždím a to ani cyklobrzdy.

            1. Samozřejmě, nelze nesouhlasit. Já píšu o konkrétních, denně zažívaných situacích, kdy někteří řidiči prostě nevyužívají místa, VHODNÁ k předjetí autobusu/cyklisty (a zde se musím pokorně přiznat, že si přece jen tak nějak uvědomuju, že na silnici nejsem sám a že ne všichni prostě chtějí nebo mohou jet rychleji než autobus nebo cyklista nebo trakor atd., ale i tak mě tento přístup prostě prudí, nemůžu si pomoct), a když se takových sejde nadkritické množství, vytvoří již nepředjetelnou kolonu, jejíž rychlost určuje safety-car v jejím čele. Mě nejde o pár minut zpoždění, jezdím všude s dostatečnou časovou rezervou a když už někam výjimečně dorazím pozdě, tak se slušně omluvím, to se prostě stane. Jen mě prostě frustruje styl jízdy, který je u nás tak nějak, řekněme, mainstreamový. Prostě nerad jezdím stejně pomalu jako ostatní. A že je to jen můj problém, vím taky.

        2. Vy jste výjimka, čest.

          Autobus takto překáží 60 vteřin a pak zrychlí minimálně na 50, spíše na 70-90km/h. Oproti tomu cyklista takto překáží nekonečně dlouho, zejména pokud se nedá bezpečně předjet – což poněkud perverzně zahrnuje vyhýbací manévr s větším bočním rozestupem než u motorkáře, protože „cyklisti jsou přece tak ohrožení a nepředvídatelní a mohou kdykoli spadnout doleva, takže je koukejte objíždět u protější krajnice!“

        3. aymarka: nemohu s Vámi ani v nejmenším souhlasit, že mezi cyklisty a bruslaři/chodci není řevnivost. Paradoxně jsem většinu svého odporu k cykloušům získal nikoliv za volantem, ale právě na smíšené stezce. Procento neuvěřitelně arogantních buranů na kolech výrazně převyšuje běžné procento hovadství v populaci, jinak řečeno cyklistika z nějakého důvodu přitahuje zrovna frustráty. Dle mého soukromého názoru jsou cyklouši to nejlínější, co se venku pohybuje, je jim zatěžko zastavit na přechodu, přibrzdit, cokoliv. Prostě líné hovado, aktuálně preferované systémem, což hovadství dále podporuje. Holt jsou líní jít pěšky a nemají na lepší dopravní prostředek, tak otravují život ostatním na kole. Kecy o tom, že kolo může stát víc než auto už jen potvrzují frustraci (tohle jsem slyšel mnohokrát, ani jednou od člověka, který měl kolo s cenou stojící za řeč).

          Samozřejmě, ne každý cyklista je arogantní kokot, ale bohužel, těch šmejdů co jezdí vedle sebe nebo po prostředku nebo za sebou táhnou po státovce vláček aut ve špičče, těch je tolik, že to není možné nevidět. Tím neříkám, že je to tak všude, ale je to tak tam, kde bydlím. Jistě bych se mohl odstěhovat, jak naznačuje Lukas B., ale nějak mi nepřijde, že bych to byl já, kdo by měl se svým jednáním přestat.

          1. fatdwi: +1

            Ještě dodám, že už se mi několikrát stalo (samozřejmě, že ne pokaždé, jen výjimečně), že řidič výše zmíněného bagru, multikáry nebo podobného safetycaru, vidouc, že se za ním vytvořila kolona, tak zajel v místě, kde to šlo, za krajnici a nechal tu kolonu zmizet v dáli, aby pak mohl sám pokračovat v klidu v jízdě. U cyklouna jsem podobnou reakci ještě nikdy nezažil…

            1. gůglujte prosím přechodník přítomný. nebude se pak na Vás reagovat mimo téma.

            2. Jack Torrance: tím jste mi připomněl jedno další chování téhle sebranky – nejen, že tohle jsem taky nikdy neviděl, ale viděl jsem víckrát, že se za cykloušem táhl autobus plný lidí (úzká zatáčkovitá silnice, auto ještě jakž-takž předjíždět může, kloubový autobus několik km nemá kde).

              Po té, co na rovince autobus cyklouše konečně předjede a po pár metrech zastaví na zastávce plné lidí se cyklouš opět před autobus dostane a zdržuje ho dál. Když Vám kvůli tomu ujede přípoj, tak byste toho kripla s pedálama nejraději odstřelil.

              Ale tak komu to vadí, nemá nikam jezdit, že jo, nejsem sám ani na silnici, ani v autobuse a když to vadí více lidem („kupodivu“ jedoucím stejným směrem), no tak ať táhnou všichni, ON je přece cyklouš a žádnému autubusu uhýbat nebude.

              1. Jo, to vídávám též. Ani to nemusí být kloubový autobus, stačí části města kde je hodně často plná čára. Cyklouš má milion míst kde by mohl zajet ke krajnici a autobus pustit; a třeba skútrista na 45ccm by to udělal; ale cyklouš ne, on přece musí udržovat svůj vrcholný sportovní výkon.

      4. a byla doba kdy krome koni (na coz mel malokdo) byl bicykl jedine rychlejsi priblizovadlo nez chuze

        1. ani ne. Vynalez velocipedu se celkem kryje s vynalezem parniho vlaku a pouzitelne bicykly dnesniho typu se zacinaji objevovat koncem 80. let 19. stoleti (vysoka kola – kostitrasy tak o 10 let driv) a tou dobou uz se zacinaji objevovat i motocykly a prvni automobily. Ve druhe polovine 19. stoleti uz ve vyspelych zemich existovala docela slusna a pomerne snadno dostupna sit verejne hromadne dopravy – vlaky, dostavniky a ruzne najemni fiakry a spol.
          Bicykl byl od pocatku spis sportovni nacini nez prostredek individualni dopravy. Pro chudinu to byla draha sranda a stredni a vyssi vrstvy zase nemely potrebu dopravovat se za obzivou na velocipedu. Preci jenom bylo treba dbat na dustojnost. Sportovni pouziti bylo neco jineho, byti sportsmanem bylo spolecensky prijatelne a sportovci bylo ledacos odpusteno. Jako treba noseni typicky zenskeho doplnku jakym byly, povazte, naramkove hodinky!

    5. na normalni silnici bych nevlezl, cyklista je krehka bytost a pri vedomi ze uz se za smrtaky nedava ani kratky podmineny trest (coz driv nebyvalo viz. napr. havlova milost pro simunka) to pro mne nema cenu a risk/reward ratio je negativni .. jedine ze by vsude krome dalnici a rychlostnich silnic udelali novou plnou caru vedle krajnice aspon 50 cm sirokou, pak bych to mozna zkusil ..

      1. oprava kratky nepodmineny

    6. Vysvětlení je jednoduché – alespoň za mě. Cyklistiku často propagují levicoví aktivisté a já mám na cokoliv levicového alergii :-)

  2. Mě se líbí že dneska na autě musíte mít ABS, ESP, (DPF, EGR) čidla kontroly tlaku v pneu, zimní gumy, 4mm vzorku, denní svícení a plno další Eurokrvítek.
    Mrdiklisti se sotva za šera klepou na kole na galuskách a vy nevíte kdy vám padnou vysílením pod auto…

  3. aymarka:
    Protože část zdejšího čtenářstva jsou zamindrákovaní frustráti, kteří si svoje komplexy (marně) snaží léčit pomocí plechového motorizovaného nástavce na penis. A zároveň si z nějakého nepochopitelného důvodu myslí že silnice je něco jako venkovní výběh uzavřeného bohnického pavilonu, kde si každý může ventilovat svoje mindráky a psychopatologické stavy bez ohledu na okolí.
    Přitom jsou na tom mentálně a morálně stejně, jako výkvět pražského Auto*matu. Jen jedni jezdí na kole a druzí v autě, ale jsou to stejní ukřivdění chudáčci.

    My ostatní co nepoužíváme auto jako penilní nástavec, ale jako dopravní prostředek, stejně jako kolo, nad tím jen nechápavě kroutíme hlavou.
    Proč tyhle existence Dfens ještě přikrmuje svými cyklofobními články mi stále zůstává záhadou. Ale je to tu jeho webová „obora“ tak si tu může krmit libovolné živočichy, jak sám uzná za vhodné.

    1. „Protože část zdejšího čtenářstva jsou zamindrákovaní frustráti“ – touché!

      Ze záhlaví webu: Zmrdi, vohnouti, politika, společnost, AUTA, kultura… Je sice pravda, že se to tu poslední roky posunulo, zejména v diskusích, „díky“ působení oněch zamindrákovaných frustrátů, někam k detašovanému pacovišti Aeronetu a Sputniku, ale tak třeba není všem dnům konec, že…

    2. Asi s těmi frustráty máte pravdu. Když mi někdo napíše, že s kolem překážím, ať už vyjedu na jakoukoliv komunikaci, tak si říkám, co je to asi za člověka, který svoje právo jet autem vyvyšuje nad mé právo dopravovat se na kole.

      1. Silnice je pro auta, cyklostezka pro cyklouny. Taky nejezdím po cyklostezkách autem a kdybych jel, tak se tam chovám jako na návštěvě, protože vím, že tam nemám co dělat, stejně jako cyklodebil na silnici. Tečka odchod

        1. Aha. Takže když Vaši logiku aplikuji na chodce, tak v momentě, kdy se potřebuji přepravit z místa A do B, ale jaksi mi v té trase zrovna zapomněli vybudovat chodník, mám prostě smůlu, a buď musím užít auto, nebo zůstat doma.

          Dost dobrý!

          1. aymarko, už jste někdy viděla, jak chodec jdoucí po okresce donutí zastavit hada aut a vléct se za ním rychlostí jeho chůze? Já tedy nikoli.

            Ale cyklistu, který toto hadu aut udělá, vidím každý den.

            1. na to je jednoduché, ale možná pro některé samozvané pány tvorstva poněkud nepříjemné řešení: kdo psychicky nezvládá to, že není na silnici (stezce, pěšině, v bazénu, v lyžařské stopě) sám, měl by si zorganizovat život tak, aby tu činnost (co nezvládá), dělat nemusel. něco podobného, jako když zjistím, že jsem po alkoholu agresivní, tak prostě nepiju a když už, tak se předtím nechám zamknout zvenčí. není holt každý psychicky způsobilý dělat takovou duševně namáhavou, náročnou a zodpovědnou činnost, jako ovládat ve veřejném provozu půldruhé tuny hmoty ve stokilometrové rychlosti.

              1. Lukas B.: omlouvat hovadství tím, že si ostatní mají zorganizovat život jinak je zajímavé. Už jen krůček k oblíbenému „komu se to nelíbí, ať se odstěhuje někam jinam“.

                Zajímavé, že cyklouš na smíšené stezce je velmi často mnohem horší než ten nejhorší řidič ve chvíli, kdy jeho, pána všeho tvorstva, omezí bruslař nebo matka s kočárkem. To se pak může posrat. Ale když omezuje ostatní, tak to je cajk, to je jasný, ostatní se s tím mají srovnat (včera jsem v zatáčce narazil na dva podobné kriply co jeli vedle sebe – fakt příjemné, zcela samozvaně jsem zatroubil a slyšel něco o čurácích – opět velmi zajímavé, kdy se cyklouš chová jako hovado a ještě se rozčiluje že to okolí vadí).

                To opravdu není o tom, zda jsem někde sám, ale o slušnosti. Na kole v provozu nejezdím, proč zdržovat ostatní jen proto, že můžu? Spíš to mluví o dotyčném než o (případně vytočeném) okolí.

                1. potom jste hraniční typ a je velmi těžké říci, jestli byste měl vůbec za volant sedat (a abych byl spravedlivý, také oni dva by neměli sedat za řídítka, žánop). costesi-tostesi, dlouho jste se hledali. jak snášíte plné výtahy? supermarkety? čekání na obsluhu? nebo troubíte a vztekáte se stokrát každý den?
                  (já se mimochodem cejtím v davu značně nekomfortně, takže za zábavou na kole na přeplněné silnice nebo městské promenády plné bruslařů a pejskařů prostě nejezdím. a když už musím někde jet v davu, tak je to obvykle v autě, a tak se na to snažím koukat z pohledu věčnosti a nerozčilovat se, protože to za to nestojí. většinou totiž manželku k porodu nevezu.)

                  1. Lukas B.: hele takových internetových psychologů už jsem potkal a vždy se jen dobře pobavím. Jste mimo jak jen můžete. To, co zcela specificky nesnáším je bezdůvodné omezování a hovadství, zde v podání cykloušů. Rád byste z toho asi dovodil něco zásadního o mé osobě, ale v tom Vám mohu jen popřát hodně štěstí.

                2. Á – to se hodí, málem bych zapomněl – minulý víkend jsem se zeptal dnes již dospělé dcery, která vždy bývala taková dětsky naivně „sluníčková duše“, vyzývající ostatní k toleranci a uvědomování si vlastních chyb, jak se jí, poté, co se vrátila ze smíšené stezky pro cyklisty, kolobrndáře a bruslaře, kde byla bruslit, kooperuje v takovém prostoru s cyklisty – odpovědí mi bylo povytažené obočí, hluboký nádech a pak už jen – „čuráci“.

              2. TO jako fakt myslíte vážně? Takže když si na dálnici sednu do kajaku, tak je v pořádku, když řeknu, že kdo nezvládá ve své pýše, že na dálnici není sám, tak by neměl sedat za volant? To jste fakt vtipnej.

              3. Lukas B.: tak jo, chlape. Řekněte mi kde bydlíte a kudy chodíte, a já si počkám až budete někam spechat, nasáčkuju se před vás s dvoukolákem a pooomaaaliiičkou chůzí a manévrováním vám znemožním mne „předjet“ (předejít). Protože mně se ZROVNA CHTĚLO REKREOVAT s dvoukolákem a je mi ukradené, že někam pospícháte.

                Jo a až se vám povede mne za každou cenu předběhnout, 20m vepředu pojede další blokující hovad s dvoukolákem. A 20m před ním další.

                Uvidíme, jak dlouho budete „psychicky zvládat“ takové brždění. A to je jen prostá chůze, svázaná asi milionkrát méně regulacemi než řízení…

                1. já Vám rozumím. rozčílilo by mě to. velice velmi. zvláště, kdybyste mi to prováděl každý den. snadno bych pak nabyl dojmu, že mi to provádíte ze zlého úmyslu a jistě bych to zobecnil v moudro, že samotné vlastnictví dvoukoláku je odporným projevem mrzkého charakteru.
                  potom bych jistě uvažoval, že si to zorganizuji jinak, třeba že budu vstávat o deset minut dříve, v krajním případě že se odstěhuji na nějakou samotu u lesa – všechny nemehla s dvoukolákem převychovat nedovedu a povraždit nechci.

                  1. A když by vám toto nepomohlo, protože brždění s dvoukolákem by bylo rozprostřeno zcela napříč prostorem a časem – protože rekreanti s dvojkoláky se se svými pomalými a překážejícími miláčky dostanou logicky ve stejný čas, kdy máte před/po práci vy?

                    1. no, jestli mě míníte stupňováním podmínek ad absurdum dotlačit k přiznání, že bych v takovém případě ztratil nervy, začal zuřivě nenávidět nejen majitele dvoukoláků, ale i tříkolek a rudlů, a začal si na veřejných diskusních prostorech cintat pentli o tom, jak je nutno všechny, kteří kdy použili dvoukolák, nahnat do ohrad z ostnatého drátu, tam jim nejdříve kombinačkama otrhat nehty, pak je skalpovat, postřílet, upálit a nakonec nad jejich zohavenými mrtvolami zazpívat kuplet, poslužte si – jistě bych tak učinil.

                    2. Jsem rád, že si rozumíme.

                      Ergo poslední dotaz: když by vás svým asociálním chováním brzdy na dvoukolácích takto vytáčely, skutečně byste svůj pochopitelný hněv považoval za „psychickou nezpůsobilost chodit“?

                      (Jinak to není „stupňování podmínek“, pouze postupná aproximace výskytu „brzd chodců se dvoukoláky“ tak, aby odpovídali výskytu „brzd automobilistů na byciklech“.)

                    3. ona by to ovšem fakticky byla moje psychická nezpůsobilost fungovat ve veřejném pěším provozu po úzkých cestách se zvýšeným výskytem dvoukoláků, ať už bych to nazýval jak by se mi to zlíbilo, tak, abych se hezky pochválil.
                      (normální není to, co je dobré a rozumné, normální je to, co dělají normální, to jest zprůměrovaná většina. bez mučení přiznávám, že některé mnohé a četné projevy mnohých a četných se mi nelíbí, a nedokážu je bohužel převychovat ani povraždit, vyhýbat se domu dá s úspěchem jen střídavým, a jediné, co s tím mohu dělat a co si mohu vybrat, je smířit se s tím nebo naopak nesmířit)

                    4. S tím kategoricky nesouhlasím: pokud 51% Němců posílá Židy do koncentráků, nebo 51% Čechů posílá kopečkáře a kontrarevolucionáře na oprátku, NENÍ to „norma“ chování. Je to pouze zvůle většiny, což ovšem není totéž.

                      Tento rozpor ostatně leží v jádru zcela zásadního rozdílu mezi „neomezenou demokracií“ (kde většina nařídí Sokratovi vypít jed aby ji neotravoval svou kritikou) a „ústavní republikou“ (kde si většina může trhnout nohou protože Sokrates má jaksi garantovaná NEZCIZITELNÁ práva).

                      Důležité je to mj. proto, že „neomezená demokracie“, tj. zvůle většiny, vždy nevyhnutelně končí občanskou válkou, kdy se menšina rozhodne že TAKHLE UŽ KUA NE! a pak teče krev.

                      Ale máte pravdu, že přesně k tomu směřují hovadští cyklisté/brzdící dvojkoláci svým chováním. Tak dlouho brnkají na strunu ostatním, až to dopadá špatně. V nejlepším případě rizikovým předjížděním, v horším případě zlitím patřičně nastavenými ostřikovači, popř. vybržďováním, v nejhorším případě vytlačením ze silnice nebo dveřmi otevřenými do cesty.

                    5. Jan Mrcasik: Normální je to, co dělá nadpoloviční (nebo ústavní) většina populace. Pokud s tvrzením nesouhlasíte, exaktně definujte arbitra, který rozhoduje o tom co je normální a co není normální.

                    6. Bacha na arugemntační logiku :-) ve vašem podání. Většina lidí jezdí po silnici autem a ne na kole, takže normální je jezdit po silnici v autě a ne na kole.

                    7. No řekněte sám, nežije se nám tu krásně…:-)

      2. Pumpičkáři nemaj na silnici ve městě co dělat.

  4. Jack Torrance:
    A já si původně myslel, že je to web o zmrdech a vohnoutech a ne že tito jmenovaní jsou integrální součástí webu. Ikdyž tohle z nadpisu vyplývá mnohem logičtěji :-D
    Jen úplně nechápu čím jsou ti čtenáři Sputniku nebezpeční, na rozdíl od frustrovaných majitelů motorizovaných penilních nástavců, kteří svoje okolí ohrožují denně. Tím že varují před vznikem 3. světové války okolní bezmozky kteří si myslí, že to je skoro to samé jako když si Pepa a Lojza dají v hospodě do držky?

    1. Řidiči aut zaslouží obdiv. Vtom přehršli buzerací, dopravnícho plevele jako jsou pumpičkáři se stále dostanou statisíce lidí autem bezpečně tam, kam dojet chtějí.Kdyby se řidiči aut chovali na silnicích stejně jako pumpičkáři, tak je tisíc mrtvol denně jenom v Praze.

  5. Ta parta buzíků a jejich prostitutů na GŘ ČD si ty dráhy de facto zprivatizovala a nikdo se proti tomu neodváží ani ceknout, protože řiťopichové jsou nedotknutelní. Kdyby byly ČD státní, tak by nad nimi měl stát nějakou moc, potažmo občané. Což se jaksi neděje.

    Pak je velmi (tragi)komické sledovat nějakého chudšího staršího člověka s lístkem 2.třídy , který si nemůže jít sednout do „ČD lounge“ tedy lepší čekárny, ale sedí v čekárně pro plebs mezi smradlavými bezdomovci na studené kovové židli (jejíž design se inpiroval někde u amerických popravčích elektrických křesel). Přitom ta „socka“ povinně podporuje ze svých daní ty swingers párty v gay klubu jménem Generální ředitelství českých drah.

    1. Ta parta lidi okolo ŽS a GŘ ČD je prokamaradickovana azaz. Ja jsem do toho trosku videl pred 15 lety a nedelam si iluse, ze se to tam nejak vyrazne zmenilo. Koridory, prejezdy, mosty,… vsechno se to pece mezi par lidma.

  6. Sysop:
    A to bylo ještě před obsazení GŘ homo-mafií. Ty už odtud nikdo nedostane. Soudržnější než bukvice jsou snad už jen židé.
    A co lukrtivního se v této zemi nepeče jen mezi hrstkou zainteresovaných vyvolených, že.

  7. Už ten šrot konečně funguje?

    1. Sláva nazdar výletu…posledních pár dní to teda bylo něco. Co s tím serverem je?

      1. Wedos == DDOS?…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017