(Proti)biopalivová demonstrace

Featured Image

Anžto se momentálně nacházím v procesu hledání nové práce, měl jsem dost času podpořit „správnou věc“ a přidat se k demonstraci Svobodných proti biopalivům, která proběhla ve Čtvrtek 27.6. na Malostranském Náměstí a před PS PČR. Sepsal jsem tedy pro osazenstvo D-F stručný report, aby bylo jasné, s kým máme tu čest.

Na akci jsem dorazil s mírným předstihem, asi v 9:15. Hned po výstupu z tramvaje jsem vedle budovy MFF UK zaregistroval odhadem stovku demonstrantů; i zajásal jsem, že tolika lidem není lobbing škodící úplně svobodě, peněženkám, autům i přírodě ukradený a zamířil k nim. Jak jsem se ovšem blížil k centru demonstrace, začaly ve mě mírné otazníky vyvolávat transparenty „Nechte nám naši řepku“ – v té chvíli jsem ještě měl za to, že se jedná o nějakou formu ironické recese. Když jsem nicméně o kus dál zahlédl plakát, v procentech udávající zelenými čísly obsah „biopříměsí“ v palivech v zemích sousedících s ČR jako vzor hodný následování a skupinku s vlajkou Zelených, došlo mi, že toto opravdu není ta správná demonstrace a zvolil jsem taktický ústup, přičemž jsem „by vočko“ analyzoval složení demonstrantů. No, přiznám se rovnou – rozhodně nejsem typ pouličního bitkaře a tváře, resp. vzteklé grimasy některých přítomných ve mě budily jisté obavy o fyzickou bezpečnost v případě postoje nesouhlasného s Kauzou, takže jsem se vzdálil asi dvě sta metrů a vyčkával, zda se Svobodných sejde více, jak řekněme deset. Zeleno-zemědělští demonstrující se mezitím přesunuli za roh, aby poskytli palebnou přípravu pánům poslancům; vydal jsem se tedy ke skupince (v té chvíli) cca dvaceti demonstrantů s Petrem Machem v čele, kteří rozložili na zastávce tramvaje stáneček s reprobednou a čile agitovali, abych je upozornil na možné obstrukce ze strany Babišovců; bylo mi sděleno, že o nich vědí a já už jsem zůstal. Vedení Svobodných vyplňovalo čekání projevy o biopalivech a svobodě, které – pokud jsem pozoroval dobře – nezůstávaly bez odezvy; okoločekající občané totiž zjevně naslouchali a přemýšleli (ale o tom později). Při čekání pronesl projev tuším i p. Raninec a přibylo asi deset, možná patnáct dalších demonstrantů, načež se demonstrace vydala do pohybu směrem k PS PČR. Natažením „hada“ demonstrantů a velkými vlajkami s logem SSO byla opticky poněkud zvýrazněna mohutnost davu.

Jak jsme míjeli zemědělce, stojící v podloubí po pravé straně ulice Letenská (ta, co vede k parkovišti za kostelem Sv. Mikuláše), začal se projevovat evergreen akce: zemědělci provolávali slogany indikující, že mají strach ze zákazu řepky, absolutního zrušení dotací nebo něčeho podobného. Pár z nich jsem se tedy pokusil vysvětlit, že „řepku ať si klidně pěstují, jen ať ji nenutí mě pomocí zákonů, poněvadž to je nefér“; zemědělci zmlkli, zato o kus dále stojící mladá příznivkyně zelených se mě pokusila usadit doporučením, abych – když mi vadí negativa biopaliv – „jezdil na kole“. To byl druhý evergreen akce.

Jak jsme šli no-name ulicí směrem k PS (had Svobodných uprostřed, z obou krajů Babišovci), evergreeny obou stran se opakovaly, což p. Eva Veselá kandidující v Jihočeském kraji kvitovala tím, že „jim strašně chybí informace“ – kterýžto informační deficit se promptně pokusila napravit a okolostojící zemědělce trochu vzdělat. Po cca minutě s ní zapředl diskusi  – pokud se to tak dá nazvat – jakýsi šedovlasý pán, který na ni po výměně dvou vět zařval „vaše informace jsou lživé“. Jistě uznáte, že na to se argumentuje těžko, takže se demonstrace posunula ke vchodu do PS, kde jsme zastavili. Já jsem se osobně nacházel v zadní části průvodu, takže jen tuším, že v této chvíli někdo odběhl do PS, pravděpodobně předat petici „stop zdražování“. Vepředu neúnavně zvonila zvonci partička asi deseti lidí se žlutými šálami, kterou jsem měl za „klíčové hnutí“ (ve skutečnosti šlo o akci Bobošíkové na upoutání pozornosti). V této chvíli se akce nesla v duchu konfrontace se Zelenými okolodemonstranty – p. Veselá navázala diskusi s postarším pánem, dekorovaným šálou Zelených; ten ale po chvíli přestal jevit revoluční nadšení, pročež byl de-dekorován, šála mu byla sundána a on byl posunut do bezpečí týla Zelených. Přátelé Přírody si holt musí dobře hlídat své ovečky, aby je náhodou nepobloudil ideologický nepřítel. Chvilku poté jsem také z davu Zelených demonstrantkyň zaslechl repliku „V roce 1993 jsem tu ještě nebyla“ – je přinejmenším zajímavé, že Strana Zelených / Babišova lobby používá jako demonstranty de facto hlavně šestnáctileté dívky (takových tam byla většina) a k tomu hlavně starší ročníky populace – Zelených ve středním věku jsem viděl jen pár a většinou působících jako organizátorů.

Po chvíli PČR (mimochodem, velice korektní a udržující obě demonstrace od sebe i v prostorově náročných podmínkách, což leckdy nebylo lehké – příslušníkům bych chtěl tímto poděkovat za zdařilou a profesionální službu) vyjádřila nelibost se záběrem prostranství před budovou PS, potažmo specificky silnicí, kterou Svobodní zabrali (z davu Babišovců se ozývaly výkřiky jako „a proč oni můžou, když by ne“ [rozumějte „mohou stát na silnici“]), takže se průvod opět s Machem v čele vydal stejnou cestou nazpět na tramvajovou zastávku Malostranské Náměstí, směr „Smíchov“. I Mach si uvědomoval zjevný informační deficit zemědělců, protože začal megafonem provolávat hesla „Pěstujte si řepku, ale necpěte nám ji“ a „Biopaliva zabíjí“. V této fázi jsem se také pokusil přispět svou troškou k osvětě a zeptal se mladičké vlajkonošky Zelených zda jí nevadí, že „i podle zprávy samotné EU škodí biopaliva přírodě čtyřikrát více, než klasická paliva“ – odpovědí mi bylo zachichotání a krátké „ne“. Na tomto místě bych také rád podotkl, že podle pozdějších informací je demonstrování přes PS PČR zřejmě zákonem zakázáno; Mach byl ale první a na značnou chvíli, kdo poslechl výzvy policie k opuštění oblasti; asi o čtvrt hodiny později ho následovala ještě část zemědělců, kteří se začali rozcházet, ale Zelení podle všeho vytrvávali.

Když jsme dorazili k tramvajové zastávce, pokračovali organizátoři v informační kampani megafonem; kromě lídrů Svobodných promluvil mj. i šéf „enviromentalistického odboru“ Svobodných a provozovatel portálu klimaskeptik.cz, poslankyně Hybášková, které v minulém hlasování „záhadně selhalo“ hlasovací zařízení a ona tím hlasovala pro podporu biopaliv nebo Michal Semín. Projevy většiny z nich se nesly v duchu racionální a podložené kritiky biopaliv – a lidé naslouchali. Na protější zastávce si nějaký muž vyndal sluchátka z uší, aby si poslechl prezentaci Macha vysvětlujícího, že i všichni skuteční zelení jsou proti biopalivům, v zahraničí enviromentalisté dokonce žalují EU za podporu biopaliv a sám předseda české divize Greenpeace vydal ve sborníku CEP už před lety kritiku biopaliv. K závěru se ze sněmovny dostavil František Matějka, který přečetl na mikrofon svůj otevřený dopis  – zmínka o vyšetřování BIS ohledně propojení biopalivových lobistů s podivnými praktikami přitáhla dost pozornosti; dokonce se zdálo, že zaujala i policisty dohlížející opodál na průběh „demonstrace“. V průběhu této závěrečné fáze se také udál zajímavý „incident“, kdy se okoloprocházející zemědělci vracející se domů nechali slyšet, že „taky nejsou pro Babiše“ a když je Mach přátelsky vyzval, jestli k tomu chtějí něco říci, vyjádřili se dost jednoznačně v duchu „proč místo biopaliv nezadotují přímo zemědělská družstva?“ V této souvislost mi přišla na mysl vynikající replika shrnující počínání EU v této oblasti – „Hýbe se to? Zdaňme to. Ještě pořád se to hýbe? Zregulujme to. Už se to nehýbe? Dotujme to!“

Rekapitulace – mám za to, že jako demonstrace akce nevyšla. Babiš dokázal na akci dostat řádově více lidí, s větším předstihem a lépe organizované;  co na tom, že většina z nich působila dojmem že je tam někdo nahnal aniž by věděli, o co jde. Primární cíl – vyvolat zdání politické legitimity – byl úspěšně splněn, jak demonstruje citace z idnes: „Ryk zemědělců nakonec na zákonodárce zabral víc než protest biopalivových odpůrců. Poslanci totiž veto prezidenta Klause převálcovali.“ To byl, dle mého, primární cíl protidemonstrace – vyvoalt dojem, že lidé ČR jsou vlastně pro biopaliv a nikoli proti. Tomuto nahrává i výrok p.Matějky, který se po odchodu Svobodných od PS ještě chvíli ochomýtal okolo a prý slyšel pořadatele protidemonstrace do mobilu někomu říkat, že „Babiš bude mít radost“. S čím ale zelená lobby nepočítala je „mučednický efekt“ Svobodných – ti působili jednak na okolostojící, ale hlavně na média. Jejich účast totiž  nešla dost dobře odfiltrovat ani mainstreamovými médii a čtenáři už nežerou „výhody“ biopaliv pro životní prostředí, resp. vědí, že biopaliva přírodě akorát škodí. Díky tomu se teď v diskusích po netu jako houby po dešti objevují příspěvky pějící chválu na Svobodné – s tím, že jako jediní nezradili.

Možná je toto právě ten zázrak, na který Strana Svobodných Občanů čeká.


27.05.2010 cover72

K celé události bych za sebe přidal ještě jednu větu, která v souvislosti s touto akcí také zazněla. Pronesl ji v rozpravě k návrhu zákona poslanec za ČSSD Krátký, již od pohledu slušný člověk a vizionář. Zní:
„Nedělejme si iluze. Je to o lobbingu, je to o tom, jestli budeme žít my, nebo někdo jiný!“
Myslím, že lépe to ani říci nešlo. Celý záznam je zde.

(D-F)

12345 (1x hodnoceno, průměr: 1,00 z 5)
132x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:58
D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!